Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτικές επαφές, σεξ στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Να του πεις οτι ο γιος του φταιει που σου αυξανει την τεστοστερονη!:mrgreen:

Αχ ρε κοριτσακι,σε καταλαβαινω!Αχ αυτοι οι αντρες!

Αφου δεν βλεπεις φως κανε υπομονη και κρατα ορεξεις για μετα!Παντως να ξερεις οτι και με καισαρικη μολις καθαρισεις(40 μερες περιπου)εχεις το ελευθερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να του πεις οτι ο γιος του φταιει που σου αυξανει την τεστοστερονη!:mrgreen:

Αχ ρε κοριτσακι,σε καταλαβαινω!Αχ αυτοι οι αντρες!

Αφου δεν βλεπεις φως κανε υπομονη και κρατα ορεξεις για μετα!Παντως να ξερεις οτι και με καισαρικη μολις καθαρισεις(40 μερες περιπου)εχεις το ελευθερο!

 

 

εγώ θα το έχω το ελευθερο αυτος θα ελευθερωθεί μεσα του???:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να σας ρωτήσω, κλείνω τον 5ο μήνα κ ενώ πριν μείνω έγκυος δεν είχα κανένα πρόβλημα απο θέμα όρεξης (ό,τι ώρα να ήταν!!!) απ' όταν έμεινα έγκυος δεν έχω καθόλου όρεξη! καθόλου όμως!είναι φυσιολογικό?δεν με βοηθάει κ το σώμα μου που νιώθω σαν γουρούνα. έχω ακούσει ότι ή θα έχεις τρελή όρεξη ή καθόλου?ισχύει? και μετά με το παιδί πώς επανέρχεται το άθλημα? δεν είναι δύσκολο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλες και χρόνια πολλά. Είμαι κι εγώ στην 21η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης και έχω πολλές απορίες. Από την στιγμή που μάθαμε πως περιμένουμε παιδάκι με τον σύζυγό μου αποφύγαμε τις σεξουαλικές επαφές. Στην αυχενική διαφάνεια ρωτήσαμε τον γιατρό και μας είπε ότι δεν υφίσταται λόγος ανησυχίας και αφού δεν έχω καμία επιπλοκή μπορούμε να έχουμε όσες επαφές θέλουμε. Μία φορά έγινε από τότε και αυτή με πολύ φόβο...Τί θα με συμβούλευαν οι πιο έμπειρες σε αυτό; Επίσης επιτρέπεται να έχουμε εντελώς ελευθερες επαφες, γιατί διάβασα κάπου ότι το σπέρμα του άντρα περιέχει μια ουσία που μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό...Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και με το καλό να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας τα μπουμπούκια μας...:D:D:D:D:D:D:D

zK5fp3.png

bHQYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει και το αντιστοιχο thread

 

ερωτικές επαφές και εγκυμοσύνη

 

στο οποίο πιστεψε με θα βρείς λύσεις και απαντήσεις στο πρόβλημα σου....Ένα είναι σίγουρο...ΔΕΝ είσαι η μόνη που έχει αυτο το πρόβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και με το καλο το μωρακι σας.εμας ο γιατρος μας ειχε επιτρεψει επαφες μεχρι και τον 7 μηνα μετα ηταν λιγο επιφοβο.απο τη στιγμη που ρωτησες το γιατρο σου και σου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα τοτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.ενταξει δε θα το κανεις οπως πριν την εγκυμοσυνη αλλα οχι και να φοβασαι,με προσοχη παντα βεβαια.καλο θα ηταν να μην εχετε ελευθερες επαφες γιατι οπως σωστα ειπες το σπερμα περιεχει μια ουσια η οποια δημιουργει συσπασεις στη μητρα.εμεις μετα τον 7 μηνα σταματησαμε οχι μονο επειδη μας το ειχε πει ο γιατρος αλλα δε βολευε πλεον βρε παιδακι μου!!!:lol:δε νομιζω οτι θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα μεχρι εκεινο το μηνα παντως.

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθούσα και εσύ... Εγώ είμαι μόνο 13 εβδομ βέβαια, αλλά έκανα αυτήν την ερώτηση στη μαία μου και μου απάντησε τα εξής...

Να πω ότι λόγω ελάχιστης αιμορραγίας στο πρώτο τρίμηνο μας ήταν απαγορευμένο παντελώς. Πριν μια εβδομάδα όμως κάναμε την αυχενική και μας είπε να κάνουμε έρωτα άφοβα και ότι δεν ύπάρχει κανένας κίνδυνος! Ρώτησα και αυτό για το σπέρμα που λες... ΜΟυ είπε ότι δεν είναι σίγουρο ότι ισχύει βέβαια και ότι αν το κάνουμε ελεύθερα δεν θα έχουμε υποχρεωτικά πρόωρο τοκετό... Αλλά μιας και παίζει αυτό σαν σενάριο, καλύτερα να το αποφεύγουμε... Προσωπικά πιστεύω ότι όλα τα υπόλοιπα επιτρέπονται γιατί τα μωρά μας είναι πλήρως προστατευμένα και ευτυχισμένα στους σάκους τους και δεν καταλαβαίνουν τπτ!

Στο βιβλίο τώρα "τι να περιμένεις όταν είσαι έγκυος" λέει πως το σεξ τα μωρά το απολαμβάνουν και να μην φοβούνται οι γονείς γιατί αυτή η ρυθμική κίνηση τα γαληνεύει και τα νανουρίζει...

Αυτά λέω και του δικού μου μπας και τον ψήσω αλλά μου κάνει την πάπια... Έχω κομπλάρει και εγώ με το σώμα μου και βρας τα, να δω πότε θα δω άσπρη μέρα :(

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια...Κατάλαβα τουλάχιστον πως δεν είμαι η μόνη που έχω αυτήν την απορία...:? Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σε κάποια φάση αρχισα να μην αισθάνομαι καλά με το σώμα μου και φοβήθηκα ότι ο σύζυγός μου δεν με επιθυμεί πια...Αλλά μετά από μια κουβέντα που κάναμε μου εξήγησε πως φοβάται για το παιδί. Γι΄αυτό kuriaki μην αισθάνεσαι έτσι...Αυτή είναι η πιο όμορφη περίοδος της ζωής μας και πρέπει να αισθανόμαστε πολύ καλά με το σώμα μας...;);););)Μάλιστα διάβασα κάπου ότι οι άνδρες στην περίοδο της εγκυμοσύνης μας επιθυμούν πολύ πολύ περισσότερο, άσχετα αν φοβούνται...:lol::lol:

zK5fp3.png

bHQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας μου στην αρχή πήγε να κάνει τσιριμώνιες, αλλά του είπα ότι για να είναι καλά το μπεμπέ πρέπει να είναι καλά η μαμά...!!!!:P

οπότε τώρα πια δεν τίθεται θεμα ;)

είμαστε στην 17 βδομάδα, και το σεξ είναι απλά πιο προσεκτικό...

το μόνο που μου έχει λείψει είναι η ένταση...!!!

αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χτες μου είπε ότι ντρέπεται τα μπεμπέκια (είναι και 2 στην κοιλίτσα μου)... Τι να πω δεν ξέρω... Δεν θέλω και να τον στριμώξω μην του μείνει και κανένα ψυχολογικό! Μου είπε θα γίνει... Κατά το Πάσχα με την ανάσταση το βλέπω... Είναι η πρώτη φορά και για τους 2 μας και είναι όλα τόσο πρωτόγνωρα!!!!! 'Εχει αλλάξει τελείως η καθημερινότητα και η ψυχολογία μας και ακόμη δεν έχουν έρθει καν στη ζωή μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σε αυτό το θέμα έχοντας μπει πλέον στον 7ο μήνα. Μέχρι και τα μέσα του 6ου μήνα περίπου κάναμε σεξ κανονικά 1-2 φορές την εβδομαδα, στην αρχή και πολύ συχνότερα. Τώρα έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου και μόνο ορισμένες στάσεις με βολεύουν. Και ο άντρας μου φοβάται πάντως μη μου κάνει κακό, έτσι μου είπε, και το αποφεύγουμε. Αν και, τι κακό να μου κάνει, που πλέον τελειώνει ο καημένος τόσο γρήγορα λόγω αραιών επαφών, που δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε και πολλά!! :confused: Τέσπα, είναι γεγονός ότι κι εγώ δεν έχω την τρελή όρεξη τώρα ... ανυπομονώ να έρθει η στιγμή που θα επανέλθει το παλιο καλό σεξ με οργασμό, ελευθερία κινήσεων και διάρκεια! Εντωμεταξύ, βλέπω και κάτι φοβερά ερωτικά όνειρα... φαίνεται το υποσυνείδητο προσπαθεί να αναπληρώσει το κενό!!:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σε αυτό το θέμα έχοντας μπει πλέον στον 7ο μήνα. Μέχρι και τα μέσα του 6ου μήνα περίπου κάναμε σεξ κανονικά 1-2 φορές την εβδομαδα, στην αρχή και πολύ συχνότερα. Τώρα έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου και μόνο ορισμένες στάσεις με βολεύουν. Και ο άντρας μου φοβάται πάντως μη μου κάνει κακό, έτσι μου είπε, και το αποφεύγουμε. Αν και, τι κακό να μου κάνει, που πλέον τελειώνει ο καημένος τόσο γρήγορα λόγω αραιών επαφών, που δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε και πολλά!! :confused: Τέσπα, είναι γεγονός ότι κι εγώ δεν έχω την τρελή όρεξη τώρα ... ανυπομονώ να έρθει η στιγμή που θα επανέλθει το παλιο καλό σεξ με οργασμό, ελευθερία κινήσεων και διάρκεια! Εντωμεταξύ, βλέπω και κάτι φοβερά ερωτικά όνειρα... φαίνεται το υποσυνείδητο προσπαθεί να αναπληρώσει το κενό!!:roll::roll:

 

αχ αυτά τα όνειρα!εμείς από την ημέρα που μάθαμε για το μωρό δεν έχουμε έρθει σε επαφή.δεν μπορει λεεί, φοβάται!οπότε το έχω ρίξει και εγώ στα όνειρα!μα είναι απίστευτο τί πλάθει το μυαλό πάντως.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Εμας παιδια και στις 3 εγκυμοσυνες το σεξ μας το ειχα απαγορεεψει τους 2 μηνες δηλαδη μεχρι το τελος του 1ου τριμηνου και αυτο γιατι η μητρα ειναι ακομα χαμηλα στο 1ο τριμηνο οποτε ειναι λιγακι επικυνδινο . Στην πρωτη εγκυμοσυνη σε ολη την πορεια δεν καναμε πολλα πολλα , φοβομασταν και οι 2 , ειχα βαλει βαρος πολυ και δεν ειχα ορε3η ετσι οπως εβλεπα το σωμα μου . Στη δευτερη εγκυμοσυνη ειχα κυνδινεψει με αποκοληση το πρωτο τριμηνο και φοβηθηκαμε αρκετα εεε προς το τελος μας ειχε ερθει η ορε3η αλλα κουραζομουνα αμεσως . Στην τριτη (εως τις 8 εβδομαδες που κρατησε) καμια απολυτως επαφη , καμια ορεξη και αρκετη κουραση αφου ειχαμε αλλα 2 ζουζουνια σπιτακι μας .Γενικα ρε κοριτισα για μενα μιλωντας παντα και τον αντρα μου , η εγκυμοσυνη δεν ειναι η πιο καταληλη εποχη για σεξ . Αντιθετως στη λοχεια ειχαμε φοβερη ορεξη , και δεν περιμεναμε καν να σαραντισοθμε και της 2 φορες , μολις σταματησε το αιμα , δηλαδη στις 15-18 μερες , επανηλθαμε δυναμικα μετα απο τοσο καιρο νηστειας .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς αισίως απο τον 6ο έχει σταματήσει το άθλημα!!!ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΜΩΣ.....Τώρα γεννάω, να δούμε μετά θα επιστρέψουμε δυναμικά???

 

 

Πως να είναι μετά απο τόσους μήνες αποχής αραγε????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια

 

εμείς δεν είχαμε κανενα προβλημα σταματησαμε το αθλημα ενα μηνα πριν γεννησω και αυτο γιατι δεν μπορουσα να κουνηθω χιχιχιχιχιχι

line_m123_beg_micky_time_1271390400_text_4f20f0eff5f0eff5ebddede9eff220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια εγω παλι εχω φοβο τον εχω στην στερηση και τον λυπαμαι αλλα δεν ξερω τι μπορει να γινει τωρα ειμαι στον 6 εχω να κανω 3 μηνες ασε που τωρα απαγορευεται ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Ο γιατρός μου σύστησε καθόλου επαφές το πρώτο τρίμηνο επειδή είχα κάτι καφέ. Μετά λογικά θα γίνεται, απλά βλέπω ότι όλες σταματάτε πάλι περί τον 6ο μήνα;; Και μετά λογικά ξαναρχίζει μετά από 4 μήνες;; Ρε κορίτσια πόσος καιρός θα μείνει για λίγο σεξ ο 4ος και ο 5ος μήνας;;Τότε μόνο είναι σίγουρα ασφαλές;

Link to comment
Share on other sites

εμείς αισίως απο τον 6ο έχει σταματήσει το άθλημα!!!ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΜΩΣ.....Τώρα γεννάω, να δούμε μετά θα επιστρέψουμε δυναμικά???

 

 

Πως να είναι μετά απο τόσους μήνες αποχής αραγε????

 

κοιτα το κατα την διαρκεια ξαναειπα οτι το ειχαμε ξεγραμμενο.μετα ομως κ σιγουρα μετα τις 40 μερες αφου θα κανεις καισαρικη κ καλα ειναι να σε εχει εξεταση κ ο γιατροσ σου μπορειτε να κανετε οτι θελετε.εγω προσωπικα αισθανομουν πιο περιεργα απο εκεινον λογο της τομης αλλα τωρα πια το ξεπερασα.αρα μην περιμενεις παλι κανα εννιαμηνο.;)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το κατα την διαρκεια ξαναειπα οτι το ειχαμε ξεγραμμενο.μετα ομως κ σιγουρα μετα τις 40 μερες αφου θα κανεις καισαρικη κ καλα ειναι να σε εχει εξεταση κ ο γιατροσ σου μπορειτε να κανετε οτι θελετε.εγω προσωπικα αισθανομουν πιο περιεργα απο εκεινον λογο της τομης αλλα τωρα πια το ξεπερασα.αρα μην περιμενεις παλι κανα εννιαμηνο.;)

 

 

σιγά μην περιμένω 9μηνο....Δεν πάω να μονάσω....χαχααχα

 

Θα νιώσω καλύτερα και θα τον βάλω εγώ κάτω επιτέλους!!! Ας μου πεί ΟΧΙ...Θα δει τι θα πάθει!!!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σε αυτό το θέμα έχοντας μπει πλέον στον 7ο μήνα. Μέχρι και τα μέσα του 6ου μήνα περίπου κάναμε σεξ κανονικά 1-2 φορές την εβδομαδα, στην αρχή και πολύ συχνότερα. Τώρα έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου και μόνο ορισμένες στάσεις με βολεύουν. Και ο άντρας μου φοβάται πάντως μη μου κάνει κακό, έτσι μου είπε, και το αποφεύγουμε. Αν και, τι κακό να μου κάνει, που πλέον τελειώνει ο καημένος τόσο γρήγορα λόγω αραιών επαφών, που δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε και πολλά!! :confused: Τέσπα, είναι γεγονός ότι κι εγώ δεν έχω την τρελή όρεξη τώρα ... ανυπομονώ να έρθει η στιγμή που θα επανέλθει το παλιο καλό σεξ με οργασμό, ελευθερία κινήσεων και διάρκεια! Εντωμεταξύ, βλέπω και κάτι φοβερά ερωτικά όνειρα... φαίνεται το υποσυνείδητο προσπαθεί να αναπληρώσει το κενό!!:roll::roll:

 

αααχχχ....δεν χρειάζεται να πω κατι....ακριβώς τα ίδια !!!!;)

 

διάρκεια μετά τα μωρά ?

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθούσα και εσύ... Εγώ είμαι μόνο 13 εβδομ βέβαια, αλλά έκανα αυτήν την ερώτηση στη μαία μου και μου απάντησε τα εξής...

Να πω ότι λόγω ελάχιστης αιμορραγίας στο πρώτο τρίμηνο μας ήταν απαγορευμένο παντελώς. Πριν μια εβδομάδα όμως κάναμε την αυχενική και μας είπε να κάνουμε έρωτα άφοβα και ότι δεν ύπάρχει κανένας κίνδυνος! Ρώτησα και αυτό για το σπέρμα που λες... ΜΟυ είπε ότι δεν είναι σίγουρο ότι ισχύει βέβαια και ότι αν το κάνουμε ελεύθερα δεν θα έχουμε υποχρεωτικά πρόωρο τοκετό... Αλλά μιας και παίζει αυτό σαν σενάριο, καλύτερα να το αποφεύγουμε... Προσωπικά πιστεύω ότι όλα τα υπόλοιπα επιτρέπονται γιατί τα μωρά μας είναι πλήρως προστατευμένα και ευτυχισμένα στους σάκους τους και δεν καταλαβαίνουν τπτ!

Στο βιβλίο τώρα "τι να περιμένεις όταν είσαι έγκυος" λέει πως το σεξ τα μωρά το απολαμβάνουν και να μην φοβούνται οι γονείς γιατί αυτή η ρυθμική κίνηση τα γαληνεύει και τα νανουρίζει...

Αυτά λέω και του δικού μου μπας και τον ψήσω αλλά μου κάνει την πάπια... Έχω κομπλάρει και εγώ με το σώμα μου και βρας τα, να δω πότε θα δω άσπρη μέρα :(

 

αυτό οτι νανουρίζονται , του το είπα κι εγω ...αλλά δεν συγκινήθηκε:oops:

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα μανούλες! Τη βοήθεια σα θα ήθελα.. Έχει μισό χρόνο που γέννησα και τον τελευταίο μήνα μετά από κάθε επαφή μετά έχω ροζ υγρά.. Έχω αρχήσει να ανησυχώ και μου περνάν πολλά από το μυαλό. Έχει κάποια ανάλογη εμπειρί α κάποια συμφορουμίτισα;;;

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολους...

Ηθελα να εχω τη γνωμη σας σε ενα θεμα που μ'απασχολει αρκετο διαστημα τωρα. Περνω μια φυσιολογικοτατη και ευχαριστη εγκυμοσυνη εδω και οχτω μηνες. Σε δυο μερες μπαινω στο μηνα μου. Απο τον 5ο-6ο μηνα ομως αντιμετωπιζω προβλημα στη σεξουαλικη επαφη με τον συζυγο μου. Ενω δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα ξηροτητας στο κολπο μου η μη οργασμου, δυστυχως μου συμβαινουν και τα δυο. Επισης στο ξεκινημα της ερωτικης επαφης δεν νιωθω τιποτα. Δεν εχω ορμες καθολου και οση ωρα και να βρισκομαστε σε ερωτικη επαφη δεν καταφερνω να νιωσω τιποτα. Να επισημανω πως δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα με το συζυγο μου στο συγκεκριμενο κομματι ακομη και οταν εμεινα εγκυος τους 4 πρωτους μηνες. Γνωριζω πως μπορει να οφειλεται στην εγκυμοσυνη. Με τρομαζει πολυ ομως, οτι μπορει να συνεχιστει και αφοτου γεννησω καθως και οτι μπαινω στη διαδικασια να σκεφτομαι οτι δεν ποθω πια τον συζυγο μου οπως πριν, ενω η σχεση μας ειναι πολυ ομορφη..

Αν μπορει καποιος να με ενημερωσει αν εχει συμβει το ιδιο η εστω γνωριζει κατι παραπανω..

Ρωτησα και το γυναικολογο μου μονο αν ειναι φυσιολογικη η κολπικη ξηροτητα και μου πε πως ειναι φυσιολογικη αλλα να κανουμε μια κολπικη εξεταση. Την εκανα αλλα ειμαι υγιης εκτος απο λιγους κοκκους μου πε που χω. Απο κει και περα ντραπηκα να του ανοιχτω παραπερα για το προβλημα μου.

Σας ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...