Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτικές επαφές, σεξ στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

ρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι που με αγχωνει πολυ... εγω ειμαι απο τις αλλες τις περιπτωσεις απο οτι φαινεται που δεν θελουν να κανουν σεξ!!! και τι εννοω?? δεν εχω ορεξη :( δεν ειμαι καν υγρη :oops: προσπαθησα πολλες φορες να μου ερθει αλλα τπτ πιο πολυ ποναει παρα.......κ ο λογος η πληρη ξυρασια:(:(:(συμβαινει σε καμμια σας κατι παρομοιο??? θα συνεχισει να μην θελει???? ή ειναι προσωρινο???

line_m121_beg_40_time_1250136000_text_ef20e3e9efeae1f220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι που με αγχωνει πολυ... εγω ειμαι απο τις αλλες τις περιπτωσεις απο οτι φαινεται που δεν θελουν να κανουν σεξ!!! και τι εννοω?? δεν εχω ορεξη :( δεν ειμαι καν υγρη :oops: προσπαθησα πολλες φορες να μου ερθει αλλα τπτ πιο πολυ ποναει παρα.......κ ο λογος η πληρη ξυρασια:(:(:(συμβαινει σε καμμια σας κατι παρομοιο??? θα συνεχισει να μην θελει???? ή ειναι προσωρινο???

 

Ψυχολογικό είναι κοριτσάκι. Ρώτα το γιατρό σου αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο λιπαντικό με βάση το νερό ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις προφυλακτικό. "Τραβήξτε" όσο χρειάζεται τα προκαταρκτικά μπας και νιώσεις καλύτερα. Πάντως μη σου φαίνεται παράξενο που δε θες. Κι εγώ το έχω ψιλοκόψει το σπορ... Λίγο ο φόβος, η ανασφάλεια, το καινούργιο και το διαφορετικό...μπορεί να προξενήσουν αλλαγές στη διάθεση. Μετά το 1ο τρίμηνο στρώνουν τα πράγματα. Κι εγώ περιμένω το επόμενο ραντεβού με το γιατρό για να ηρεμήσω και να αλλάξω ίσως γνώμη επί του θέματος! :lol: Όχι πώς δε θέλω η καημένη...αλλά κολλάω! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαι για γελια... :oops: :oops: :oops: Κυνηγαω τον αντρα μου για το γνωστο θεμα... :roll: δεν μου καθεται πια :twisted: οταν πεφτουμε σε αυτην την συζητηση μου λεει δεν κανει και διαρκως το αποφευγουμε ενω θελωωω παρα πολες φορες... Τι να κανω :?::?::?:

 

:lol::lol::lol::lol:

γελαω γιατι μου θυμιζεις εμενα.τον παρακαλαγα αλλα ευτος τιποτα!οταν τελικα τον επεισα (για πλαι)κλοτσησε το μωρο κ φοβηθηκε!λεει δεν μπορω καποιος ειναι αναμεσα μας!!!χαχαχα

 

 

μπορεις να κανεις αλλα προσεχτικα κ αν γινεται μεχρι τον 8ο μηνα να μην εκσπ.......... μεσα σου(με το συμπαθειο.) γιατι το σπερμα εχει μια ουσια που προκαλει τοκετο.οταν μπεις στον 9ο βουρ.

 

αφου εγω δεν γεννουσα (περασα κ την προθεσμια)κ ο γιατρος μου μου ειπε να κανω συν κ να εκσπ......ει για να βοηθησει το σπερμ@ να γεννησω.

 

αληθεια λεω!!!

 

Γεια σου Χριστινακι , το γνωριζω αυτο που λες για το σπερμα... αλλα οτι και να του πω οτι και να κανω δεν θελει.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαι για γελια... :oops: :oops: :oops: Κυνηγαω τον αντρα μου για το γνωστο θεμα... :roll: δεν μου καθεται πια :twisted: οταν πεφτουμε σε αυτην την συζητηση μου λεει δεν κανει και διαρκως το αποφευγουμε ενω θελωωω παρα πολες φορες... Τι να κανω :?::?::?:

 

:lol::lol::lol::lol:

γελαω γιατι μου θυμιζεις εμενα.τον παρακαλαγα αλλα ευτος τιποτα!οταν τελικα τον επεισα (για πλαι)κλοτσησε το μωρο κ φοβηθηκε!λεει δεν μπορω καποιος ειναι αναμεσα μας!!!χαχαχα

 

 

μπορεις να κανεις αλλα προσεχτικα κ αν γινεται μεχρι τον 8ο μηνα να μην εκσπ.......... μεσα σου(με το συμπαθειο.) γιατι το σπερμα εχει μια ουσια που προκαλει τοκετο.οταν μπεις στον 9ο βουρ.

 

αφου εγω δεν γεννουσα (περασα κ την προθεσμια)κ ο γιατρος μου μου ειπε να κανω συν κ να εκσπ......ει για να βοηθησει το σπερμ@ να γεννησω.

 

αληθεια λεω!!!

 

Γεια σου Χριστινακι , το γνωριζω αυτο που λες για το σπερμα... αλλα οτι και να του πω οτι και να κανω δεν θελει.

 

 

ορμα του!!!! :lol::lol::lol:

 

 

στη φωτο ειναι το μωρακι στην κοιλιτσα?ψυχη μου συγκινηθηκα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι που με αγχωνει πολυ... εγω ειμαι απο τις αλλες τις περιπτωσεις απο οτι φαινεται που δεν θελουν να κανουν σεξ!!! και τι εννοω?? δεν εχω ορεξη :( δεν ειμαι καν υγρη :oops: προσπαθησα πολλες φορες να μου ερθει αλλα τπτ πιο πολυ ποναει παρα.......κ ο λογος η πληρη ξυρασια:(:(:(συμβαινει σε καμμια σας κατι παρομοιο??? θα συνεχισει να μην θελει???? ή ειναι προσωρινο???

 

Καλημέρα. Μια φίλη μου και στις 2 εγκυμοσύνες δεν ήθελε με τίποτα να βρεθεί με τον άντρα της. Ούτε καν να την ακουμπήσει..Πιστεύω και εγώ ότι είναι φυσιολογικό λόγω ορμονών. :D Μην σε στεναχωρεί μωρέ. Αν δεν σου βγαίνει μην πιέζεσαι.

Και εμείς, από τότε που μπήκα στον 7ο το κόψαμε τελείως! :cry: Δεν μπορώ να τον πείσω με τίποτα! :cry: Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου..ΤΙΠΟΤΑ. Φοβάται μην κάνει "κακό" στο μωρό. Μου υποσχέθηκε μόλις μπω στον 9ο...Για να δούμε!! :wink:

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γιατρός μου είχε πει ότι το σπέρμα περιέχει μία ουσία η οποία μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις, οπότε είναι καλό να αποφεύγεται η επαφή τους τελευταίους μήνες.

Συμπεράσμα; Χρησιμοποιείς προφυλακτικό! :lol::lol::lol::lol:

Τουλάχιστον εμείς, και στις 2 εγκυμοσύνες, αυτό κάναμε μέχρι πραγματικά την τελευταία ώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια καλησπέρα σας!!

Είμαι πρώτη φορά έγγυος και μόνο 5 εβδομάδων...πολύ αρχή ακόμα... Είχα πάει στον γυναικολόγο μου την προηγούμενη εβδομάδα, ξέρετε για την πρώτη συνάντηση και τις πρώτες συμβουλές. Μας είπε να μην έχουμε επαφές μέχρι να προχωρήσει η εγγυμοσύνη...για πόσο καιρό μιλάμε δηλαδή?? Εσείς κατά την διάρκεια της εγγυμοσύνης σας είχατε επαφες στην αρχή? ή μετά το πρώτο τρίμηνο??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και με το καλο να ερθει το μωρακι σου.

Οντως ειναι πολυ νωρις ακομα και ισως η γιατρος σου να ειναι λιγο επιφυλακτικη.

Εφοσον δεν υπαρχει κανενα αλλο προβλημα το σεξ επιτρεπεται κανονικα.

 

Εμενα μονο το πρωτο τριμηνο μου ειχε πει η γιατρος μου να κανουμε ελευθερα απλα να μην γινεται εκσπερματωση γιατι μπορει να επηρεασει το εμβρυο ωσπου να δημιουργηθει ο πλακουντας.

τωρα που ειμαι στο 2ο τριμηνο μου επιτρεπει κανονικα, μεσα στα πλαισια βεβαια που δεν θα ειναι ενοχλητικο για κανεναν απο τους δυο.

 

Ελπιζω να βοηθησα, αλλα καλυτερα να ρωτησεις και τον γιατρο σου ξανα.

 

Ευχομαι μια καλη και ηρεμη εγκυμοσυνη.

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γενικά οι γιατροί λένε να αποφεύγεται το πρώτο τρίμηνο, μέχρι να μην υπάρχει κανένας κίνδυνος για την κύηση, μετά επιτρέπεται σε χαλαρούς ρυθμούς, ξανά διακόπτεται 7ο - 8ο μήνα και το συστήνουν όταν μπεις στο μήνα σου για να βοηθηθεί ο τοκετός.

αφου γεννήσεις συνήθως λένε μετά τις 40 μέρες.

βοήθησα καθόλου;

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα σας!!

Είμαι πρώτη φορά έγγυος και μόνο 5 εβδομάδων...πολύ αρχή ακόμα... Είχα πάει στον γυναικολόγο μου την προηγούμενη εβδομάδα, ξέρετε για την πρώτη συνάντηση και τις πρώτες συμβουλές. Μας είπε να μην έχουμε επαφές μέχρι να προχωρήσει η εγγυμοσύνη...για πόσο καιρό μιλάμε δηλαδή?? Εσείς κατά την διάρκεια της εγγυμοσύνης σας είχατε επαφες στην αρχή? ή μετά το πρώτο τρίμηνο??

 

Ο γιατρος σου ανηκει στην ομαδα των πιο επιφυλακτικων που συνιστουν να μην υπαρχουν επαφες μεχρι την ολοκληρωση του πρωτου τριμηνου.

 

Δεν εχει κι αδικο, απο την αλλη θεωρητικα ειναι υπερβολικη η απαγορευση οταν δεν υπαρχουν τετοιες ενδειξεις.

Αλλη κατηγορια γιατρων δεν απαγορευουν τιποτα εαν δεν υπαρχει σχετικη ενδειξη απαγορευσης.

 

Απο τη στιγμη που αυτος ο γιατρος σε παρακολουθει και εχει την ευθυνη της κυησης και εφοσον τον εμπιστευεσαι και θα συνεχισεις να τον βλεπεις, να ακολουθησεις τις δικες του οδηγιες.

 

Περιοριστειτε σε πραξεις εκτος διεισδυσης, εκτος κι αν εχει δει κατι που απαγορευει γενικα τον οργασμο προς αποφυγη συσπασεων. Καλο θα ηταν να το ξεκαθαρισεις, γιατι σιγουρα εννοει ολο το πρωτο τριμηνο.

 

Καλη συνεχεια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου μού είπε ότι μπορούμε να έχουμε επαφές κανονικά,όχι βέβαια να κάνουμε ακροβατικά και να χρησιμοποιούμε πάντα προφυλακτικό,το γιατί ξέχασα να τον ρωτήσω.

Είμαι στη μέση της 10ης εβδομάδας και κάναμε λίγο σεξ την Κυριακή αλλά είχα πάρα πολύ άγχος και δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα... και καλή εβδομάδα :)

 

Μπαίνουμε στον 4ο μήνα σε λίγες ημέρες και η εγκυμοσύνη προχωράει μια χαρά :)

 

Έχουμε φυσιολογική ερωτική ζωή αλλά τον τελευταίο καιρό η σύντροφός μου έχει ενοχλήσεις κατά την επαφή...

 

Δεν είναι έντονες αλλά την ανησυχούν ιδιαίτερα...

 

Δεν το έχουμε συζητήσει με το γιατρό ακόμα αλλά σκέφτηκα να σας ρωτήσω μήπως και κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα σας!

Θα άθελα τα σχόλια σας και την εμπειρία σας σχετικά με το σεξ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης... Την αντίδραση των συζύγων σας κ.λ.π.

Από τότε που έχουμε πληροφορηθεί την εγκυμοσύνη δεν έχουμε κάνει σεξ βέβαια και η γιατρός μας μας συνέστησε μετά την 22η εβδομάδα. ΑΠό ότι έχω μιλήσει με φίλες μου αλλοι γιατροί αφηναν ελέυθερα το ζευγάρι και από το πρώτο τρίμηνο ακόμα.Τώρα που πλησιάζει η 22η θα έχουν περάσει περιπου 2 εβδομάδες από την αμνιοπαρακέντηση και δεν ξέρω αν κάνει... Είμαι πολύ μπερδεμένη γιατί από τη μία επιθυμώ έντονα τον άνδρα μου και από την άλλη δεν θέλω να ρισκάρω για το μωρό μου.

Σημειώστε δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα στην εγκυμοσύνη μου και την αμνιοκέντηση την έκνα λόγω ηλικίας και μόνο.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμας ο γιατρος μας απαγορευσαι το πρωτο τριμηνο και μετα τον εκτο! Στο ενδιαμεσο διαστημα που ειχαμε και το οκ του γιατρου, καναμε ερωτα αλλα μην νομιζεις οτι το ευχαριστιομασταν κιολας, ειδικα ο αντρας μου, φοβοταν παρα πολυ........

fmpG.jpgaurPp2.png?UGOrssO8
Link to comment
Share on other sites

:) εμεις οκ αλλα με μετρο και προσοχη...κ στη 1η εγκυμοσυνη και τωρα δεν ξερω ειναι οι ορμονες αλλα εχω τρελη ορεξη :oops::oops::oops:

Δεν ξέρω αν είναι οι ορμόνες αλλά πραγματικά μου έχει λείψει ο άνδρας μου, ο οποίος είναι βέβαια πολύ φοβισμένος...Είχαμε πριν την εγκυμοσύνη μια πολύ καλή σεξουαλική ζωή και πραγματικά είναι δύσκολο τώρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας,

 

Είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης, πριν λίγες μέρες έκανα το τεστ και τη χοριακή...Είναι τόσο νωρίς που ακόμα δεν έχω κάνει ούτε τον υπέρηχο...

Επειδή έχω ακούσει διάφορα, είναι επικίνδυνο να έρχομαι σε επαφή με το σύντροφό μου σε αυτή τη φάση ή γενικά στο πρώτο τρίμηνο;

Ευχαριστώ

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης, πριν λίγες μέρες έκανα το τεστ και τη χοριακή...Είναι τόσο νωρίς που ακόμα δεν έχω κάνει ούτε τον υπέρηχο...

Επειδή έχω ακούσει διάφορα, είναι επικίνδυνο να έρχομαι σε επαφή με το σύντροφό μου σε αυτή τη φάση ή γενικά στο πρώτο τρίμηνο;

Ευχαριστώ

 

 

καλημερα!εμενα ο γιατρος μου μας το ειχεαπαγορευσει στην αρχη.καλο θα ηταν ομως να ρωτησεις και τον γιατρο σου,αλλωστε καθε εγκυμοσυνη δεν ειναι ιδια..

 

εμεις παντως κοριτσια το εχουμε ξεχασει το αθλημα:oops: να ειναι καλα η φαντασια μας!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...