Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


οι εξετασεις ορμονικες,θυροεοδη,ηπατιτιδα,συφιλη πρεπει να ειναι προσφατες;;;

σαλπιγγογραφια εκανα το 2010

απο σπερμαδιαγραμματα εχουμε κανει τον ιανουαριο και φεβρουαριο του 2015 και τωρα πριν δυο εμβομαδες.

 

cat σε ευχαριστω!

 

Για HIV,ηπατιτιδες και συφιλη θελει τελευταιου εξαμηνου.

Οι ορμονικες πρεπει να ειναι τριμηνου.

Τα σπερμοδιαγραμματα λεει ακριβως να ειναι με μεσοδιαστημα 75ημερων και εντος του ιδιου ετους.Το ενα πρεπει να γινει σε εργαστηριο συμβεβλημενο με Εοπυυ η δημοσιο νοσοκομειο.Απαγορευεται ομως και τα δυο να εχουν γινει στο ιδιο εργαστηριο εκτος αν προκειται για δημοσιο νοσοκομειο.

 

Α και μια χοριακη θα χρειαστεις 15 μερες πριν περασεις επιτροπη.

Ελπιζω να σε βοηθησα.:wink:

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι ορμονικές πρεπει όλες να ειναι τριμήνου το πολύ! Οι ανοσολογικές πχ σύφιλη, ηπατίτιδα κλπ δεν εχουν "ημερομηνία λήξης"!

 

Charra στο παρεπεμπτικο που εχω μπροστα μου λεει τελευταιου εξαμηνου.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Για HIV,ηπατιτιδες και συφιλη θελει τελευταιου εξαμηνου.

Οι ορμονικες πρεπει να ειναι τριμηνου.

Τα σπερμοδιαγραμματα λεει ακριβως να ειναι με μεσοδιαστημα 75ημερων και εντος του ιδιου ετους.Το ενα πρεπει να γινει σε εργαστηριο συμβεβλημενο με Εοπυυ η δημοσιο νοσοκομειο.Απαγορευεται ομως και τα δυο να εχουν γινει στο ιδιο εργαστηριο εκτος αν προκειται για δημοσιο νοσοκομειο.

 

Α και μια χοριακη θα χρειαστεις 15 μερες πριν περασεις επιτροπη.

Ελπιζω να σε βοηθησα.:wink:

 

 

ευχαριστω πολυ :) αρκετα με βοηθησες!!!

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ειναι το παραπεμπτικο,που το συμπληρωνει ο γιατρος σου και το σφραγιζει.

 

ειναι το εντυπω που γραφει ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΠΡΟΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ;;

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα εκανες, αν και στο κεντρο που εισαι θα το εχουν.;)

 

 

το ξερω αλλα που να τρεχω μονο για αυτο, αφου υπαρχει λυση;):)

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

το ξερω αλλα που να τρεχω μονο για αυτο, αφου υπαρχει λυση;):)

 

Αυτο πρεπει να το εχει συμπληρωσει ο γιατρος σου και να το σφραγισει.Δεν το γλυτωνεις παλι..:)

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο πρεπει να το εχει συμπληρωσει ο γιατρος σου και να το σφραγισει.Δεν το γλυτωνεις παλι..:)

 

δικιο εχεις!

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρε τηλ να κλεισεις επιτροπη, γιατι απο οτι βλεπω εισαι Αθηνα και θα σου παρει 3μηνο.Σταματανε και καποιες μερες για τις γιορτες....

 

ναι θα παρω αυριo και θα δω τι θα μου πουν...

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Κάντι μου το σπερμοδιάγραμμα τελικά είναι οκ. είχα γνωματεύσει μόνη μου τα αποτελέσματα μεσω google search...χα χα χα...ο γιατρός είπε ότι δεν έχουμε πρόβλημα. η fsh δεν φτιάχνεται δυστυχώς. τα κριτήρια που θέτει η επιτροπή η οποία δυστυχώς αποτελείται από γιατρούς του ικα δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα κ στις ιατρικές εξελίξεις. δηλαδή τους έχουν θέσει όριο από άνωθεν ότι οι γυναίκες με υψηλή fsh θα κόβονται καθώς θεωρούν ότι δεν θα τα καταφέρουν κ πρέπει να χρησιμοποιήσουν δανεικά ωάρια. συγνώμη αλλα δεν έχω fsh πάνω από 20 για να μπω σε αυτή την διαδικασία. μία φορά μου έβγαλε fsh 16. κ θεωρώ ότι ακόμα κ γυναίκες με fsh 20 κ άνω αξίζει να δοκιμάσουν εξωσωματική με δικά τους ωάρια. εσύ σε τι φάση είσαι;μία προσπάθεια έχεις κάνει;μην χάνεις την ελπίδα σου...!!!

 

Επομένως όλα καλά δεν υπάρχουν τόσο σοβαροί λόγοι για να σε κόψουν.

Ναι μια προσπάθεια έχω κάνει και θα ήθελα να κάνω την δεύτερη πριν τα Χριστούγεννα αλλά θα δούμε αν θα προλάβουμε γιατι κλείνουν λόγω γιορτών.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως όλα καλά δεν υπάρχουν τόσο σοβαροί λόγοι για να σε κόψουν.

Ναι μια προσπάθεια έχω κάνει και θα ήθελα να κάνω την δεύτερη πριν τα Χριστούγεννα αλλά θα δούμε αν θα προλάβουμε γιατι κλείνουν λόγω γιορτών.

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!όλα καλά θα πάνε. κλείνουν για χριστούγεννα; αναφέρεσαι στην επιτροπή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω το εξής όποιος γνωρίζει. Για παθολογικό σπερμοδιάγραμμα που θέλει γνωμάτευση από ουρολόγο ξέρετε τι πρέπει να του πούμε να γράψει? κι εμείς μόλις τελειώσαμε τη θεραπεία και περιμένουμε να δουμε πως πήγε, αν και δεν εχω μεγάλες ελπίδες! ¨Ομως φαντάζομαι θα πρέπει να γράψει ότι συστήνει την εξωσωματική έτσι δεν είναι??:?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω το εξής όποιος γνωρίζει. Για παθολογικό σπερμοδιάγραμμα που θέλει γνωμάτευση από ουρολόγο ξέρετε τι πρέπει να του πούμε να γράψει? κι εμείς μόλις τελειώσαμε τη θεραπεία και περιμένουμε να δουμε πως πήγε, αν και δεν εχω μεγάλες ελπίδες! ¨Ομως φαντάζομαι θα πρέπει να γράψει ότι συστήνει την εξωσωματική έτσι δεν είναι??:?

 

tria87 αν αναφερεσαι για επιτροπη εξωσωματικης τοτε ο εξωσωματικος γραφει το λογο στο παραπεμπτικο οχι ο ουρολογος.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

tria87 αν αναφερεσαι για επιτροπη εξωσωματικης τοτε ο εξωσωματικος γραφει το λογο στο παραπεμπτικο οχι ο ουρολογος.

 

Ναι για την επιτροπή λέω όχι όμως το παραπεμπτικό αλλά τη γνωμάτευση από ουρολόγο-ανδρολόγο-ενδοκρινολόγο που ζητάν σε περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος. Δηλαδη να γράψει τι θεραπεία έκανε τα αποτελέσματα αυτής κλπ. αυτό λέω, φαντάζομαι θα πρέπει να γράφει αυτό το χαρτί ότι ακόμα και μετά τη θεραπεία συστήνεται εξωσωματική, για να μας περάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για την επιτροπή λέω όχι όμως το παραπεμπτικό αλλά τη γνωμάτευση από ουρολόγο-ανδρολόγο-ενδοκρινολόγο που ζητάν σε περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος. Δηλαδη να γράψει τι θεραπεία έκανε τα αποτελέσματα αυτής κλπ. αυτό λέω, φαντάζομαι θα πρέπει να γράφει αυτό το χαρτί ότι ακόμα και μετά τη θεραπεία συστήνεται εξωσωματική, για να μας περάσουν.

 

Δεν γνωριζω κατι τετοιο...οτι εχει να κανει με την εξωσωματικη εχει να κανει μονο ο εξωσωματικος.

Τα σπερμοδιαγραμματα τα κανεις σε δυο διαφορετικα εργαστηρια και δεν υπαρχει γνωματευση απο ουρολογο,ανδρολογο.Αλλα ισως καποια κοριτσια που εχουν αντιστοιχη εμπειρια,να σε βοηθησουν.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω κατι τετοιο...οτι εχει να κανει με την εξωσωματικη εχει να κανει μονο ο εξωσωματικος.

Τα σπερμοδιαγραμματα τα κανεις σε δυο διαφορετικα εργαστηρια και δεν υπαρχει γνωματευση απο ουρολογο,ανδρολογο.Αλλα ισως καποια κοριτσια που εχουν αντιστοιχη εμπειρια,να σε βοηθησουν.

 

 

Θα ρωτήσω και το κέντρο για διευκρίνηση απλά επειδή η θεραπεία έγινε σε ενδοκρινολόγο σκεφτόμουν τι ακριβώς να του ζητήσω γιατί όπου πατάω για δικαιολογητικά έγκρισης εξωσωματικής μου το αναφέρει:

"Σε περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος, εκτός των περιπτώσεων με σπέρμα κάτω του 1.000.000/ml έως και αζωοσπερμία, απαιτείται ιατρική γνωμάτευση ενδοκρινολόγου, ανδρολόγου ή ουρολόγου για τα πιθανά αίτια της νόσου, η θεραπευτική προσπάθεια που έγινε και αν αυτή είχε και ποια αποτελέσματα. "

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω και το κέντρο για διευκρίνηση απλά επειδή η θεραπεία έγινε σε ενδοκρινολόγο σκεφτόμουν τι ακριβώς να του ζητήσω γιατί όπου πατάω για δικαιολογητικά έγκρισης εξωσωματικής μου το αναφέρει:

"Σε περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος, εκτός των περιπτώσεων με σπέρμα κάτω του 1.000.000/ml έως και αζωοσπερμία, απαιτείται ιατρική γνωμάτευση ενδοκρινολόγου, ανδρολόγου ή ουρολόγου για τα πιθανά αίτια της νόσου, η θεραπευτική προσπάθεια που έγινε και αν αυτή είχε και ποια αποτελέσματα. "

 

Απο εκει θα παρεις απαντηση σιγουρα.Απο το κεντρο ξερουν.

Μαλλον θα το χρειαστεις τοτε,εφοσον αναφερεται.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...