Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Γειά σας !! Αύριο περνάω από την επιτροπή στο ικα όπου προβλέπω να γίνεται της κακομοίρας.. είναι η πρώτη φορά (επίσημα) και έχω μαζί μου τα πάντα όλα..πότε έκλεισα ραντεβού?? Ήταν θυμάμαι χειμώνας όταν μετά από την εξηκοστή πέμπτη φορά που κάλεσα στο γνωστό τηλέφωνο για ραντεβού, απάντησε μια πρόθυμη κατά τα άλλα κυριούλα που της εξήγησα και το λόγο του τηλεφωνήματος.. σας παραθέτω το διάλογο, για να δείτε ότι μας κοροϊδεύουν μέσα στα μούτρα μας...:

 

Εγώ - Θέλω να κλείσω ραντεβού με την επιτροπή εξωσωματικής, είναι η πρώτη μου φορά

Κυριούλα - Ναι βεβαίως έχετε πάρει την έγκριση από γιατρό του ικα?

Εγώ - Ναι καλέ τα πάντα όλα (μούφα πήγα στο γιατρό 2 μήνες μετά)

Κυριούλα - Να έχετε και μια ληξιαρχική πράξη γάμου παρακαλώ μαζί σας

Εγώ - Μάλιστα θα έχω

Κυριούλα - Λοιπόν το ραντεβού ορίζετε για 2/5 (όταν ο υπάλληλος είναι ευγενικός και χρησιμοποιεί την ελληνική γλώσσα ευέλικτα...). Ονομάζεστε?

Εγώ - efoula

Κυριούλα - Δώστε παρακαλώ ένα κινητό τηλέφωνο (γιατί άνθρωποι είμαστε μπορεί να τύχει κάτι στην επιτροπή και να μην μπορεί να παραβρεθεί να σας ενημερώσουμε και εσάς να μην τρέχετε..)

Εγώ - 697..

Κυριούλα - Μισό λεπτό παρακαλώ.. (και γυρνάει στο συνάδελφό της, οποίος μάλλον είναι από τους παλιούς του δημοσίου) Από αυτό το τηλέφωνο, κινητά καλούμε ή είναι κλειδωμένο?

Συνάδελφος κυριούλας - Ε??

Κυριούλα- Ρωτάω αν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο για κινητά γιατί εδώ έχω μια σελίδα με ονόματα (τα άλλα ραντεβού για 2/5) και δίπλα σημειωμένα κινητά..

Συνάδελφος κυριούλας - όχι δε παίρνουμε είναι κλειδωμένο αλλά σημείωσε εσύ το κινητό...

Τέλος ιστορίας, σας κούρασα αλλά ελπίζω να χαμογελάσατε λιγάκι!!

Κορίτσια γελάστε στη ζωή και όλα θα πάνε καλά !!

 

(προσεχώς νέες ιστορίες εξωσωματικής τρέλας...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Cristy έχεις ξαναπαρει φαρμακα για προκληση ωορρηξιας ή πρωτη φορά ειναι;

 

Αμέεεε...

 

-Απρίλης 2010 serpafar - pregnyl: 2 ωοθυλάκια, -

-Οκτώβρης 2010 serpafar-altermon 75-pregnyl: 1ωοθυλάκιο, IUI -

-Απρίλης 2011 serpafar-altermon 75-pregnyl: 5ωοθυλάκια, IUI+, παλλίνδρομη

-Σεπτέμβρης 2011 serpafar - pregnyl: 4ωοθυλάκια, IUI -

-Οκτώβρης 2011 serpafar - pregnyl: 2 ωοθυλάκια, IUI+, βιοχημική

-Φλεβάρης 2012 puregon300-menopur1σκόνη,orgalutran, ovitrelle: 2 ωοθυλάκια, IVF, ΤΖΟΥΦΙΑ!!!

 

Όπου υπάρχουν "χρονικά κενά" μεσολαβούν: άλλα προβλήματα υγείας, ορμονικά λαλά κ αντισυλληπτικά, σαλπιγγογραφία, λαπαροσκόπηση, υστεροσκόπηση, κύστες κ αντισυλληπτικά...

 

(Το παιδάκι μου ήταν η 1η μου εγκυμοσύνη, φυσική σύλληψη, 1ος μήνας προσπαθειών, γέννησα Ιούνη του 2008, θήλασα 1 χρόνο κ είδα πρώτη φορά περίοδο μετά τη γέννα Ιούνη του 2009... έκτοτε προσπαθώ...)

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το 4μηνο ισχύει όταν πάρεις την έγκριση από την Επιτροπή και κάνεις την 1η προσπάθεια και μετά πας για την 2η. Η έγκριση που παίρνεις από το ΙΚΑ ισχύει για 2 προσπάθειες και πρέπει να μεσολαβούν το λιγότερο 4 μήνες μεταξύ 2 προσπαθειών αλλά ισχύει και για εσάς που δεν είσασταν ΙΚΑ πριν? για αυτό λέω ότι οι κοπέλες που πέσατε πάνω στην μετάβαση τραβάτε τρελό τρέξιμο με τα διαδικαστικά και, όχι τίποτα άλλο, δεν ξέρει και η "ευγενέστατη" κυρία της Επιτροπής να σας καθοδηγήσει. Καλά, αυτή δεν ήξερε ότι το ΙΚΑ, ως δημόσιος οργανισμός μπορεί να επικυρώσει αντίγραφα και μας έστελνε στου διαόλου την μάνα από την Πλατεία Θεάτρου στην Ακαδημίας για ΚΕΠ ενώ στον 8ο του ίδιου κτηρίου κάνουν ωραιότατες επικυρώσεις και απόρησε όταν της το είπα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια !! Ξέρει καμιά σας μετά την έγκριση της επιτροπής από που παίρνουμε τα φάρμακα ?? Ήξερα στο ογκολογικό φαρμακείο στην Παράσχου στην Αλεξάνδρας αλλά μάλλον έχει αλλάξει ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια !! Ξέρει καμιά σας μετά την έγκριση της επιτροπής από που παίρνουμε τα φάρμακα ?? Ήξερα στο ογκολογικό φαρμακείο στην Παράσχου στην Αλεξάνδρας αλλά μάλλον έχει αλλάξει ??

 

 

Οταν ειχα περασει εγω τελος Φλεβαρη, μολις ειχε αλλαξει. Ηταν πλεον το Φαρμακειο ΙΚα Ν. Ιωνιας. Πολυ γελασα με το διαλογο σου!!! :lol: Σαν να την ακουω την...κυριουλα (προκειται για ...αλλο φρουτο!) Με το καλο να ξεμπερδεψεις! Κ καλη αρχη! Ευτυχως "ακουγεσαι" ευδιαθετη! Για μενα, αυτη η φαση ηταν η χειροτερη, ακομα κ απο την αναμονη για χοριακη! Την ειχα δει πολυ στραβα! Τελος καλο ολα καλα, ομως!:wink:

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα περασει εγω τελος Φλεβαρη, μολις ειχε αλλαξει. Ηταν πλεον το Φαρμακειο ΙΚα Ν. Ιωνιας. Πολυ γελασα με το διαλογο σου!!! :lol: Σαν να την ακουω την...κυριουλα (προκειται για ...αλλο φρουτο!) Με το καλο να ξεμπερδεψεις! Κ καλη αρχη! Ευτυχως "ακουγεσαι" ευδιαθετη! Για μενα, αυτη η φαση ηταν η χειροτερη, ακομα κ απο την αναμονη για χοριακη! Την ειχα δει πολυ στραβα! Τελος καλο ολα καλα, ομως!:wink:

 

Ουπς! Τωρα ειδα οτι μολις περασες κ εγκρθηκες!Μπραβο! Το "καλη αρχη¨λοιπον, ισχυει!

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα περασει εγω τελος Φλεβαρη, μολις ειχε αλλαξει. Ηταν πλεον το Φαρμακειο ΙΚα Ν. Ιωνιας. Πολυ γελασα με το διαλογο σου!!! :lol: Σαν να την ακουω την...κυριουλα (προκειται για ...αλλο φρουτο!) Με το καλο να ξεμπερδεψεις! Κ καλη αρχη! Ευτυχως "ακουγεσαι" ευδιαθετη! Για μενα, αυτη η φαση ηταν η χειροτερη, ακομα κ απο την αναμονη για χοριακη! Την ειχα δει πολυ στραβα! Τελος καλο ολα καλα, ομως!:wink:

ΚΑΤ 76, επειδη και εγω θα χρειαστω σε λιγο φαρμακα, για τη 2η προσπαθεια δεν τα παιρνω απο το φαρμακειο τησ παρασχου. την πρωτη φορα που ηταν 3/2/2012 τα πηρα απο εκει τωρα?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤ 76, επειδη και εγω θα χρειαστω σε λιγο φαρμακα, για τη 2η προσπαθεια δεν τα παιρνω απο το φαρμακειο τησ παρασχου. την πρωτη φορα που ηταν 3/2/2012 τα πηρα απο εκει τωρα?

 

 

Τωρα απο της Νεας Ιωνιας, κανε κ ενα τηλ ομως για σιγουρα, μηπως κ εχουν ελλειψη.

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα απο της Νεας Ιωνιας, κανε κ ενα τηλ ομως για σιγουρα, μηπως κ εχουν ελλειψη.

 

 

Καλημέρα!!!

 

Και αν το φαρμακείο πχ της Νέας Ιωνίας , έχει έλλειψη στα φαρμακα που χρειάζεται μια κοπέλα, μετα που πάει...???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλιστα....

 

Και αν έχουν έλλειψη κ μια κοπέλα τα έχει άμεση ανάγκη τι γίνεται..?:rolleyes::rolleyes:

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι λογική υπάρχει , να έχουν μόνο ένα φαρμακείο..:confused:

 

Λογικα δεν ξεμενουν απο τα φαρμακα, αν ξεμεινουν τα παραγγελνεις και στα φερνουν. Ξερω και εγω? Τοσα αγχη εχουμε, να αγχωνομαστε και για τα φαρμακα..

Link to comment
Share on other sites

Κ ελλειψη να σου πουν οτι εχουν, στη χειροτερη περιπτωση σε 1-2 μερες νομιζω τα φερνουν, αφου τα παραγγειλεις. Εγω οταν ηταν να τα παρω τους πηρα 1 βδομαδα πριν (λιγες μερες δλδ πριν περασω επιτροπη) κ μου ειχαν πει οτι εχουν ελλειψη κ να τους ξαναπαρω σε 1-2 μερες. Εν τω μεταξυ περασα επιτροπη εκεινη τη βδομαδα κ οταν ξαναπηρα στο φαρμακειο, μολις πηρα το εγκριτικο χαρτι κ μου τα γραψε κ ο γιατρος, τα ειχαν φερει κ μαλιστα σε αφθονια (απ ο,τι ειδα οταν πηγα απο κει!) Μην αγχωνεστε, θα τα βρειτε σιγουρα!

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια HELP!!!

Χρειάζομαι επειγόντως menopur (τις ξεκινάω Παρασκευή Βράδυ, αλλιώς... τον άλλο μήνα)

Το σύστημα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης μπλόκαρε και μαζί του κι εγώ...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι εδώ μια ερώτηση. Σπερμοδιάγραμμα δημόσιου νοσοκομείου με στρογγυλή σφραγίδα μπορεί να αντικαταστήσει το σπερμοδιάγραμμα σε μικροβιολογικό του ΙΚΑ?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Kι εδώ μια ερώτηση. Σπερμοδιάγραμμα δημόσιου νοσοκομείου με στρογγυλή σφραγίδα μπορεί να αντικαταστήσει το σπερμοδιάγραμμα σε μικροβιολογικό του ΙΚΑ?

 

εφοσον ειναι απο δημοσειο νοσοκομειο δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, εχει τυχει σε καποια, ο γιατρος που της δινει το παραπεμπτικο για την επιτροπη να της εχει κανει και τον υπερηχο; ο γιατρος(πρωην ικα) που μου εκανε σημερα τον υπερηχο και τη γνωματευση προτιθεται να μου κανει και το παραπεμπτικο, για να μην τρεχω σε αλλη πολη. εγω ομως εχω ενα ενδιασμο μηπως μου πουνε τιποτα στην επιτροπη εξωσωματικης.... γνωριζει καποια κοπελα κατι;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, εχει τυχει σε καποια, ο γιατρος που της δινει το παραπεμπτικο για την επιτροπη να της εχει κανει και τον υπερηχο; ο γιατρος(πρωην ικα) που μου εκανε σημερα τον υπερηχο και τη γνωματευση προτιθεται να μου κανει και το παραπεμπτικο, για να μην τρεχω σε αλλη πολη. εγω ομως εχω ενα ενδιασμο μηπως μου πουνε τιποτα στην επιτροπη εξωσωματικης.... γνωριζει καποια κοπελα κατι;

 

zouzounaki το μονο που ξερω ειναι οτι το χαρτι για την επιτροπη πρεπει να στο δωσει γυναικολογος απο το ικα που υπαγεσε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πάω σε γιατρό του ΙΚΑ ή του ΕΟΠΥΥ που είναι πχ κοντά στην δουλειά μου, υπάρχει περίπτωση να μην με περάσουν για τέτοιο λόγο...?

 

Το ΙΚΑ που υπάγομαι δεν έχει γυναικολόγο νομίζω...την

 

Τα δικαιολογητικα που δίνουμε στη επιτροπή ειναι τα πρωτότυπα....????

 

Για παράδειγμα την σαλπιγγογραφία μπορεί να την ξαναχρειαστούμε στο μέλλον (εύχομαι σε όλες μας για το 2ο παιδάκι) και η συγκεκριμένη έχει στην επιτροπή ισχύ για 5 χρόνια....

Αν δώσουμε την πρωτότυπη στην επιτροπή , θα την ξανακάνουμε δλδ...?

Link to comment
Share on other sites

Kαι άλλη μια ερώτηση. Μου έκλεισαν στην Επιτροπή ραντεβού 18 Ιουλίου. Αυτό σημαίνει ότι μετά τις 18 Ιουλίου πρέπει να κάνω την εξωσωματική, πιο πριν δεν γίνεται, ε?

:(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πάω σε γιατρό του ΙΚΑ ή του ΕΟΠΥΥ που είναι πχ κοντά στην δουλειά μου, υπάρχει περίπτωση να μην με περάσουν για τέτοιο λόγο...?

 

Το ΙΚΑ που υπάγομαι δεν έχει γυναικολόγο νομίζω...την

 

Τα δικαιολογητικα που δίνουμε στη επιτροπή ειναι τα πρωτότυπα....????

 

Για παράδειγμα την σαλπιγγογραφία μπορεί να την ξαναχρειαστούμε στο μέλλον (εύχομαι σε όλες μας για το 2ο παιδάκι) και η συγκεκριμένη έχει στην επιτροπή ισχύ για 5 χρόνια....

Αν δώσουμε την πρωτότυπη στην επιτροπή , θα την ξανακάνουμε δλδ...?

 

Ολα τα δικαιολογητικα πρεπει να ειναι τα πρωτοτυπα γι' αυτο φροντισε να βγαλεις φωτοτυπιες απο ολα πριν πας.

Link to comment
Share on other sites

Kαι άλλη μια ερώτηση. Μου έκλεισαν στην Επιτροπή ραντεβού 18 Ιουλίου. Αυτό σημαίνει ότι μετά τις 18 Ιουλίου πρέπει να κάνω την εξωσωματική, πιο πριν δεν γίνεται, ε?

:(

 

skybeam καλημερα,

 

θα πρεπει να παρεις πρωτα την εγκριση της επιτροπης και με αυτο το χαρτι θα πας στον γιατρο να σου γραψει τα φαρμακα. Μετα ξεκινας...καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...