Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Ωραια, μεχρι και εγω ανακουφιστηκα που ξεμπερδεψες! Τα φαρμακα τα πηρες? Θα θελα να ξερω αν σου κλεινουν αμεσα ραντεβου με γιατρο να σου τα γραψει και αν στα δινουν την ιδια μερα που τα ζητας. Ή πρεπει και στο φαρμακειο ΙΚΑ να τα παραγγειλουν? Σ' αυτο του Ογκολογικου (στην Παρασχου) παμε ή στην Αγ. Κωνστ/νου?

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωραια, μεχρι και εγω ανακουφιστηκα που ξεμπερδεψες! Τα φαρμακα τα πηρες? Θα θελα να ξερω αν σου κλεινουν αμεσα ραντεβου με γιατρο να σου τα γραψει και αν στα δινουν την ιδια μερα που τα ζητας. Ή πρεπει και στο φαρμακειο ΙΚΑ να τα παραγγειλουν? Σ' αυτο του Ογκολογικου (στην Παρασχου) παμε ή στην Αγ. Κωνστ/νου?

 

Kat76 οπωσ το πες ανακουφηστικα και εγω, στην παρασχου τα δινουν,γιατι οταν ειχα ξεκινησει ειχα παει στην αγ.κων/νου και μου ειπαν να παω παρασχου.την δευτερα θα παρω τηλ να δω τι αλλα θελουν, θα παω και στην γιατρο μου να μου τις γραψει ηλεκτρονικα (τις gonal) τα αλλα μου τα εχει φερει το φαρμακειο τις γειτονιας μου, και βλεπουμε. μια κοπελα απο θεσ/νικη που περασε επιτροπη μου ειπε οτι τις εδωσαν απαντησεισ την ιδια μερα επειδη ηταν απο επαρχια κανε και εσυ μια ερωτηση να δεις.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Kat76 οπωσ το πες ανακουφηστικα και εγω, στην παρασχου τα δινουν,γιατι οταν ειχα ξεκινησει ειχα παει στην αγ.κων/νου και μου ειπαν να παω παρασχου.την δευτερα θα παρω τηλ να δω τι αλλα θελουν, θα παω και στην γιατρο μου να μου τις γραψει ηλεκτρονικα (τις gonal) τα αλλα μου τα εχει φερει το φαρμακειο τις γειτονιας μου, και βλεπουμε. μια κοπελα απο θεσ/νικη που περασε επιτροπη μου ειπε οτι τις εδωσαν απαντησεισ την ιδια μερα επειδη ηταν απο επαρχια κανε και εσυ μια ερωτηση να δεις.

 

Γνωστη μου απο το νησι που περασε προχθες επιτροπη της εδωσαν αμεσα το χαρτι, οποτε μαλλον δεν αγχωνομαι τελικα γι αυτο. Τωρα μ αγχωνει αλλο: να βρω αν ειναι δυνατον την ιδια μερα ραντεβου σ ενα γυνακ/γο του ΙΚΑ στην Αθηνα (πως θα το κλεισω?), για να παρω αμεσα τα φαρμακα απ την Παρασχου. Στο ΙΚΑ της περιοχης μου τα φερνουν το νωριτερο σε 20 μερες :shock: απ οταν παραγγελθουν (λογω του μεγαλου αριθμου των ασφαλισμενων).

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε από τώρα ραντεβου στο 184 για εκείνη την ημέρα. Πιστεύω θα κάνεις τη δουλειά σου.

 

Thanks! θα δοκιμασω απο Δευτερα.

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kat76, εσυ μιλας για ολα τα φαρμακα? νομιζω οτι στην παρασχου δινουν μονο αυτα που ειναι υψηλου κοστους. το ραντεβου πρεπει να πεσει την ιδια μερα με την επιτροπη αυτο δεν λες? καταλαβα καλα? επιτροπη ποτε περνας?

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι στην Παρασχου δινουν μονο τα υψηλου κοστους. Μα γι αυτα γινεται η ολη δουλεια! Τα δικα μου κοστιζουν 2000 ευρω αν τ αγορασω απ το ιδιωτικο φαρμακειο (αν ειχα μεγαλο περιθωριο χρηματων θα το κανα, αλλα δυστυχως μας περιμενει και το κοστος της εξωσωμ που με τον προεμφυτευτικο εκτιμω θα εκτοξευθει γυρω στα 5-6 χιλ. ευρω!) Ειδαλλως για ποιον αλλο λογο θα τρεχα στην επιτροπη που θα μου κοστισει ουτως ή αλλως το λιγοτερο 500ευρω για 2-3 διανυκτερευσεις?? Δεν εχω λοιπον περιθωριο (τσεπης και αδειας απο την δουλεια) να καθομαι Αθηνα και να περιμενω ποτε θα τελειωσω μ ολα αυτα. Χρειαζεται να βρω ραντεβου σε γυν/γο ΙΚΑ την ιδια μερα (απο την πλ. Θεατρου κλεινουν ραντεβου?) και αν ειναι δυνατον να παρω και τα φαρμακα αμεσως. Στο ΙΚΑ του νησιου μου τα φερνουν το νωριτερο σε 20 μερες και δεν με παιρνει να περιμενω, θα χασω αλλον ενα μηνα ετσι! Ραντεβου εχω στις 22/2, ημερα Τεταρτη. Τουλαχ μεχρι την Παρασκ να εχω και τα φαρμακα. Τα δινουν αμεσα στην Παρασχου? Τα αλλα (τα φθηνα) δε μαπασχολουν, τα παιρνω απ οπουδηποτε.

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι στην Παρασχου δινουν μονο τα υψηλου κοστους. Μα γι αυτα γινεται η ολη δουλεια! Τα δικα μου κοστιζουν 2000 ευρω αν τ αγορασω απ το ιδιωτικο φαρμακειο (αν ειχα μεγαλο περιθωριο χρηματων θα το κανα, αλλα δυστυχως μας περιμενει και το κοστος της εξωσωμ που με τον προεμφυτευτικο εκτιμω θα εκτοξευθει γυρω στα 5-6 χιλ. ευρω!) Ειδαλλως για ποιον αλλο λογο θα τρεχα στην επιτροπη που θα μου κοστισει ουτως ή αλλως το λιγοτερο 500ευρω για 2-3 διανυκτερευσεις?? Δεν εχω λοιπον περιθωριο (τσεπης και αδειας απο την δουλεια) να καθομαι Αθηνα και να περιμενω ποτε θα τελειωσω μ ολα αυτα. Χρειαζεται να βρω ραντεβου σε γυν/γο ΙΚΑ την ιδια μερα (απο την πλ. Θεατρου κλεινουν ραντεβου?) και αν ειναι δυνατον να παρω και τα φαρμακα αμεσως. Στο ΙΚΑ του νησιου μου τα φερνουν το νωριτερο σε 20 μερες και δεν με παιρνει να περιμενω, θα χασω αλλον ενα μηνα ετσι! Ραντεβου εχω στις 22/2, ημερα Τεταρτη. Τουλαχ μεχρι την Παρασκ να εχω και τα φαρμακα. Τα δινουν αμεσα στην Παρασχου? Τα αλλα (τα φθηνα) δε μαπασχολουν, τα παιρνω απ οπουδηποτε.

 

καλημερα κοριτσακι, αυριο θα παρω τηλ στην παρασχου να ρωτησω και θα σου πω, στην πλ.θεατρου κλεινουν ραντεβου εχουν γκισε για αυτον τον λογο, αν δεν κανω λαθος μπορεις να κλεισεις ραντεβου και απο το 184, δοκιμασε μηπως εχουν γυναικολογο στην πλ.θεατρου και στο κλεισουν τις μερες που θα εισαι εδω, οποτε περνωντας απο επιτροπη πας και στον γυναικολογο εκει και στα γραφει, εμεις εκει καναμε το σπερμοδιαγραμμα που ηθελαν απο δημοσιο μου εκλεισαν ραντεβου σε μια βδομαδα. δοκιμασε και ετσι και μιλαμε.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακι, αυριο θα παρω τηλ στην παρασχου να ρωτησω και θα σου πω, στην πλ.θεατρου κλεινουν ραντεβου εχουν γκισε για αυτον τον λογο, αν δεν κανω λαθος μπορεις να κλεισεις ραντεβου και απο το 184, δοκιμασε μηπως εχουν γυναικολογο στην πλ.θεατρου και στο κλεισουν τις μερες που θα εισαι εδω, οποτε περνωντας απο επιτροπη πας και στον γυναικολογο εκει και στα γραφει, εμεις εκει καναμε το σπερμοδιαγραμμα που ηθελαν απο δημοσιο μου εκλεισαν ραντεβου σε μια βδομαδα. δοκιμασε και ετσι και μιλαμε.

 

Σ ευχαριστω κ παλι kathi (μηπως ειμαστε και συνωνοματες?)! Μ ενδιαφερει την ιδια μερα να μου τα γραψει ο γυναικολογος και αν ειναι δυνατον να εχω και τα φαρμακα το πολυ την επομενη. Θα δοκιμασω στο 184 αυριο και αν οχι απο τον γκισε στην πλ.θεατρου (ελπιζω να κλεινουν για την ιδια μερα ραντεβου.) Εχουν στην πλ.θεατρου γυναικολογους? Τι ακριβως συμβαινει σ'αυτη την πλατεια??:confused: Ε ρε γλεντια! Ποιος να μου το ελεγε!? Οτι θα αγχωνομουν πιο πολυ γι αυτο ολο παρα για την εξωσωματικη!!!! :shock:

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι έχουν γυναικολόγους στην πλατεία θεάτρου και στην Παράσχου σου τα δίνουν επί τόπου. να έχετε μαζί το βιβλιάριο, την συνταγή του γιατρού της εξωσωματικής και την συνταγή του γιατρού του ΙΚΑ. επίσης μην ξεχάσετε να έχετε ένα αντίγραφο απλό της βεβαίωσης της Επιτροπής και μία ταυτότητα.

Αυτά...

 

Αχ βρε κορίτσια εγώ ήταν αύριο να ξεκινήσω την δεύτερη εξωσ. όπως σας είχα πει αλλά το ανέβαλα γιατί είμαι σε κατάσταση απελπισίας. Φίλη μου επιβεβαίωσε αυτό που μου είχαν πει και στο ΙΚΑ ότι πρέπει να έχει περάσει 4μηνο για να κάνεις την 2η... Έχει κάνει καμία μέσω ΙΚΑ 2η εξωσωματική να μου πει ακι εμένα τι γίνεται? Δεν αντέχω άλλο με το ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι έχουν γυναικολόγους στην πλατεία θεάτρου και στην Παράσχου σου τα δίνουν επί τόπου. να έχετε μαζί το βιβλιάριο, την συνταγή του γιατρού της εξωσωματικής και την συνταγή του γιατρού του ΙΚΑ. επίσης μην ξεχάσετε να έχετε ένα αντίγραφο απλό της βεβαίωσης της Επιτροπής και μία ταυτότητα.

Αυτά...

 

Αχ βρε κορίτσια εγώ ήταν αύριο να ξεκινήσω την δεύτερη εξωσ. όπως σας είχα πει αλλά το ανέβαλα γιατί είμαι σε κατάσταση απελπισίας. Φίλη μου επιβεβαίωσε αυτό που μου είχαν πει και στο ΙΚΑ ότι πρέπει να έχει περάσει 4μηνο για να κάνεις την 2η... Έχει κάνει καμία μέσω ΙΚΑ 2η εξωσωματική να μου πει ακι εμένα τι γίνεται? Δεν αντέχω άλλο με το ΙΚΑ...

 

τι εννοεις οταν λες,την συνταγη του γιατρου της εξωσωματικης και την συνταγη του γιατρου του ικα? σημερα πηρα και ρωτησα και μου ειπαν την συνταγη ηλεκτρονικα φωτοτυπια την εγκριση της επιτροπης και το βιβλιαριο, αυριο ηταν να παω αλλα με τις απεργιες που θα γινουν που να παω....παει και αυτη η μερα μα τι ατυχια ειναι αυτη?

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επιτελους τις εχω στα χερια μου , μετα απο τοσο τρεξιμο.....τωρα περιμενω περιοδο και ξεκιναμε.

 

 

Μπράβο Kathi μου! Εγώ έχω τα μισα,χαχα! Περιμένω από το ικα τη gonal. Θα πάρω και σήμερα να δώ αν ήρθαν. Τα υπόλοιπα περιμένουν στο ψυγίο μου! :lol:

Να σου πω όμως; Έπρεπε να βγάλουμε τη συνταγή φωτοτυπία; Αν ναι γιατί; Θα χρειαστεί κάπου αλλού; Γιατί αν είναι έτσι την πάτησα. Δεν το ηξερα και έδωσα τις πρωτότυπες ηλεκτρονικές συνταγες ..... :oops::oops::confused::confused:

 

Αν δεν κάνω λάθος από σήμερα είσαι εν αναμονή περιόδου,ε;;; Εγώ τέλος του μήνα 24-26 περίπου

Αντε να έρθει να ξεκινήσουμε με το καλό, αν και θα μας ευχόμουν να αργούσε.... 9 μήνες...... !!!;););););)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Kathi μου! Εγώ έχω τα μισα,χαχα! Περιμένω από το ικα τη gonal. Θα πάρω και σήμερα να δώ αν ήρθαν. Τα υπόλοιπα περιμένουν στο ψυγίο μου! :lol:

Να σου πω όμως; Έπρεπε να βγάλουμε τη συνταγή φωτοτυπία; Αν ναι γιατί; Θα χρειαστεί κάπου αλλού; Γιατί αν είναι έτσι την πάτησα. Δεν το ηξερα και έδωσα τις πρωτότυπες ηλεκτρονικές συνταγες ..... :oops::oops::confused::confused:

 

Αν δεν κάνω λάθος από σήμερα είσαι εν αναμονή περιόδου,ε;;; Εγώ τέλος του μήνα 24-26 περίπου

Αντε να έρθει να ξεκινήσουμε με το καλό, αν και θα μας ευχόμουν να αργούσε.... 9 μήνες...... !!!;););););)

 

κοριτσακι τι κανεις? σημερα ειναι η τελευταια μερα για να μου ερθουν, συνηθως μου ρχονται πιο νωρις, δεν νομιζω οτι χρειαζεται την ηλ.συνταγη να την εχεις φωτοτυπια για ποιο λογο? αφου την εδωσες πηρες τα φαρμακα και τελειωσες για που αλλου? ναι και εγω ευχομαι να μην μας ερθουν καθολου....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομορφη παρεα σας και καλως σας βρηκα. :D

οπως και εσεις, ετσι και εγω, εχω θεμα με την εξωσωματικη και τα δικαιολογητικα. το προβλημα μου ειναι οτι θελω να κανω εξωσωματικη με προεμφυτευτικη μεθοδο( ειμαι και εγω ασφαλισμενη στον εοπυυ) και στην επιτροπη, μου ζητησαν ως δικαιολογητικα σαλπιγγογραφια ή σπερματοδιαγραμμα του συζηγου. το προβλημα ειναι οτι ουτε εγω, ουτε ο συζηγος εχουμε προβληματα τετοια. το προβλημα λεγεται μυοτονικη δυστροφια τυπου 1 και ειναι καθαρα γεννετικο. μηπως ξερει καποια κοπελα τι δικαιολογητικα χρειαζωντε για να καταφερω να παρω τα φαρμακα απο την επιτροπη, γιατι οπως ειπε και η kat76 πραγματικα η εξωσωματικη παει 6000. (4700 ο γιατρος και 1300 η προεμφυτευτικη διαγνωση. τουλαχιστον τοσο παει εκει που θα παω) και για την gonal και τα αλλα 2 φαρμακα που χρειαζωντε παμε περιπου στα 2500-3000 ευρω. :-(

σας ευχαριστω πολυ και καλη επιτυχια σε ολες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα στην ομορφη παρεα σας και καλως σας βρηκα. :D

οπως και εσεις, ετσι και εγω, εχω θεμα με την εξωσωματικη και τα δικαιολογητικα. το προβλημα μου ειναι οτι θελω να κανω εξωσωματικη με προεμφυτευτικη μεθοδο( ειμαι και εγω ασφαλισμενη στον εοπυυ) και στην επιτροπη, μου ζητησαν ως δικαιολογητικα σαλπιγγογραφια ή σπερματοδιαγραμμα του συζηγου. το προβλημα ειναι οτι ουτε εγω, ουτε ο συζηγος εχουμε προβληματα τετοια. το προβλημα λεγεται μυοτονικη δυστροφια τυπου 1 και ειναι καθαρα γεννετικο. μηπως ξερει καποια κοπελα τι δικαιολογητικα χρειαζωντε για να καταφερω να παρω τα φαρμακα απο την επιτροπη, γιατι οπως ειπε και η kat76 πραγματικα η εξωσωματικη παει 6000. (4700 ο γιατρος και 1300 η προεμφυτευτικη διαγνωση. τουλαχιστον τοσο παει εκει που θα παω) και για την gonal και τα αλλα 2 φαρμακα που χρειαζωντε παμε περιπου στα 2500-3000 ευρω. :-(

σας ευχαριστω πολυ και καλη επιτυχια σε ολες.

 

καλως ηρθες στην παρεα μας, γνωμη μου ειναι να παρεις ενα τηλ στην επιτροπη και να τους πεις ακριβως το προβλημα που εχεις και τι δικαιολογητικα θελουν. Τα δικαιολογητικα ειναι αναρτημενα στην σελιδα του ικα αν σου πουν οτι ειναι τα ιδια. Ο γιατρος σας πολλα λεφτα δεν σας ζηταει? Μηπως να κοιταξεις και καπου αλλου?

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

kathi καλημερα και σε ευχαριστω για την απαντηση σου. δυτστυχως ουτε απο την επιτροπη δεν ξερουν να μου απαντησουν. εδω και 2 βδομαδες προσπαθω να βγαλω ακρη. απο το ενα τηλεφωνο, με στελναν σε αλλο και παει λεγωντας. εφτασα σε σημειο να παρω μεχρι και στον προεδρο του εοπυυ, αλλα και αυτοι με στειλαν στην φαρμακευτικη διευθυνση που με την σειρα τους με στειλαν παλι στην πλατεια θεατρου. τελικα πηγα απο κοντα να δω καποιον απο την πλατεια θεατρου και να μου δωσει μια απαντηση. αυτοι ζητησαν τα δικαιολογητικα που ζητανε παντα, (σαλπιγγογραφια ή σπερματοδιαγραμμα συζηγου, τα οποια στην περιπτωση μου ειναι καθαρα και δεν δικαιολογουν εξωσωματικη)και δεν ξεραν τι δικαιολογητικα να μου πουν να παω. δεν ξερω τι αλλο να κανω και που αλλου να απευθηνθω... αν δεν ξερουν να μου πουν, αυτοι που ειναι η δουλεια τους, ποιος θα μου πει;:confused:

τωρα για τα χρηματα που μου λες, ακουσα και εγω για αλλη κλινικη που ηθελε περιπου στα 4000 για την εξωσωματικη (δεν ξερω ποσα για την προεμφυτευτικη)

το θεμα ειναι οτι εγω πηγα στο γεννεσις, γιατι μια γνωστη μου, ηταν περιπου 45 ετων με γυναικολογικο προβλημα και επιασε αμεσως.ξερω πως μπορει να τυχει καποιος να κανει πολλες εξωσωματικες στον "χ" γιατρο και να μην πιασει και με το που παει στον "ψ" που πηγα εγω, να πιασει αμεσως ή και το ακριβως αντιθετο. να μην πιανει στον δικο μου και να πιασει αμεσως σε καποιον αλλον.

το θεμα ειναι πως το να εχεισ δικο σου ατομο, το οποιο επιασε αμεσως σου δινει αλλη αυτοπεποιθηση οτι ολα θα πανε καλα. εγω εκανα ηδη ενα παιδακι με αυτον τον γιατρο και ειχα την τυχη να πιασω αμεσως (λογικα επειδη δεν εχουμε προβληματα γονημοτητας)οπωτε δεν το ρισκαρω για 1000 ευρω να μην παει κατι καλα και να σκεφτωμαι οτι φταιω εγω :( παντως σε ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομορφη παρεα σας και καλως σας βρηκα. :D

οπως και εσεις, ετσι και εγω, εχω θεμα με την εξωσωματικη και τα δικαιολογητικα. το προβλημα μου ειναι οτι θελω να κανω εξωσωματικη με προεμφυτευτικη μεθοδο( ειμαι και εγω ασφαλισμενη στον εοπυυ) και στην επιτροπη, μου ζητησαν ως δικαιολογητικα σαλπιγγογραφια ή σπερματοδιαγραμμα του συζηγου. το προβλημα ειναι οτι ουτε εγω, ουτε ο συζηγος εχουμε προβληματα τετοια. το προβλημα λεγεται μυοτονικη δυστροφια τυπου 1 και ειναι καθαρα γεννετικο. μηπως ξερει καποια κοπελα τι δικαιολογητικα χρειαζωντε για να καταφερω να παρω τα φαρμακα απο την επιτροπη, γιατι οπως ειπε και η kat76 πραγματικα η εξωσωματικη παει 6000. (4700 ο γιατρος και 1300 η προεμφυτευτικη διαγνωση. τουλαχιστον τοσο παει εκει που θα παω) και για την gonal και τα αλλα 2 φαρμακα που χρειαζωντε παμε περιπου στα 2500-3000 ευρω. :-(

σας ευχαριστω πολυ και καλη επιτυχια σε ολες.

 

Aυτές τις εξετάσεις πρέπει να τις έχεις έτσι και αλλιώς (σαλπιγγογραφία, σπερμοδιάγραμμα). Για το θέμα που έχεις (το γεννετικό) φανταζομαι ότι χρειάζεται να το αποδεικνύεις με κάποια εξέταση ή/και κάποια γνωμάτευση από τον ίδιο τον Πάντο ότι λόγω αυτού του προβλήματος θα κανεις εξωσ. με προεμφυτευτικό.

Link to comment
Share on other sites

kathi καλημερα και σε ευχαριστω για την απαντηση σου. δυτστυχως ουτε απο την επιτροπη δεν ξερουν να μου απαντησουν. εδω και 2 βδομαδες προσπαθω να βγαλω ακρη. απο το ενα τηλεφωνο, με στελναν σε αλλο και παει λεγωντας. εφτασα σε σημειο να παρω μεχρι και στον προεδρο του εοπυυ, αλλα και αυτοι με στειλαν στην φαρμακευτικη διευθυνση που με την σειρα τους με στειλαν παλι στην πλατεια θεατρου. τελικα πηγα απο κοντα να δω καποιον απο την πλατεια θεατρου και να μου δωσει μια απαντηση. αυτοι ζητησαν τα δικαιολογητικα που ζητανε παντα, (σαλπιγγογραφια ή σπερματοδιαγραμμα συζηγου, τα οποια στην περιπτωση μου ειναι καθαρα και δεν δικαιολογουν εξωσωματικη)και δεν ξεραν τι δικαιολογητικα να μου πουν να παω. δεν ξερω τι αλλο να κανω και που αλλου να απευθηνθω... αν δεν ξερουν να μου πουν, αυτοι που ειναι η δουλεια τους, ποιος θα μου πει;:confused:

τωρα για τα χρηματα που μου λες, ακουσα και εγω για αλλη κλινικη που ηθελε περιπου στα 4000 για την εξωσωματικη (δεν ξερω ποσα για την προεμφυτευτικη)

το θεμα ειναι οτι εγω πηγα στο γεννεσις, γιατι μια γνωστη μου, ηταν περιπου 45 ετων με γυναικολογικο προβλημα και επιασε αμεσως.ξερω πως μπορει να τυχει καποιος να κανει πολλες εξωσωματικες στον "χ" γιατρο και να μην πιασει και με το που παει στον "ψ" που πηγα εγω, να πιασει αμεσως ή και το ακριβως αντιθετο. να μην πιανει στον δικο μου και να πιασει αμεσως σε καποιον αλλον.

το θεμα ειναι πως το να εχεισ δικο σου ατομο, το οποιο επιασε αμεσως σου δινει αλλη αυτοπεποιθηση οτι ολα θα πανε καλα. εγω εκανα ηδη ενα παιδακι με αυτον τον γιατρο και ειχα την τυχη να πιασω αμεσως (λογικα επειδη δεν εχουμε προβληματα γονημοτητας)οπωτε δεν το ρισκαρω για 1000 ευρω να μην παει κατι καλα και να σκεφτωμαι οτι φταιω εγω :( παντως σε ευχαριστω και παλι

 

PanPan καλησπερα!Καλη αρχη και καλη επιτυχια να εχεις!

Ποσο συμφωνω με οσα λες! Καί οσον αφορα τη συνεννοηση με την επιτροπη (κοινως "μπουζουκι"!) αλλα και σχετικα με το κεντρο εξωσωματικης. Παρεπιπτοντως και εγω στο Γεννεσις θα κανω και τη 2η, οπως βλεπεις και απο την υπογραφη μου, με προεμφυτευτικο αυτη τη φορα, και παρολο που την 1η φορα ειχαμε αρνητικη χοριακη, δεν αλλαξα κεντρο, γιατι κατι μεσα μου μου λεει να ξαναεμπιστευτω τον Π@ντο. Αλλωστε συνεργαζεται και με τον καθ. Κ@ν@β@κη απο το Χωρεμειο που θα κανει το Προεμφ/κο.

Ουτε εμεις πια εχουμε γυναικολογικο ή ανδρολογικο παραγοντα(εχω μαλιστα μεινει 1 φορα εγγυος φυσιλογικα), παρολ αυτα συγκεντρωσα ολα τα δικαιολογητικα που ζηταει το παραπεμπτικο για την επιτροπη και επιπλεον τις διαγνωσεισ που εχουμε απο το Χωρεμειο. Απο το τηλ, οπως διαπιστωσες κ συ, δε μου διναν πληροφοριες (δεν εχω και τη δυνατοτητα να παω απο κει, μονο για το ραντεβου), ουτε τους ειπα την περιπτωση μου (αιτια), ημουν σιγουρη οτι δεν θα ηξεραν να μου απαντησουν!:? Γι αυτο θα καταθεσω επιπλεον καί τις γνωματευσεις/διαγνωσεις απο το Χωρεμειο σχετικα με το γενετικο παραγοντα της υπογονιμοτητας μας (ναι, και αυτο υπογονιμοτητα θεωρειται, μου το ειπαν απο το Γεννεσις) και μαζι με το χαρτι της διαγνωσης για PGD απο το Γεννεσις, πιστευω πια θα ειμαι καλυμμενη. Τι αλλο να θελουν?? Μια σακουλα διαγνωσεις μαζεψα, αν με "κοψουν" και ετσι, τι να πω.... :shock: Αν εχετε κ εσεις τετοιες διαγνωσεις, δοκιμασε να τις καταθεσεις με ολα τα υπολοιπα τυπικα δικαιολογητικα (δηλ, σαλπιγγο, σπερμ/τα κτλ). Εγω τα εχω ολα επικυρωμ. φωτ/πιες και θα κρατησω τα πρωτοτυπα στο αρχειο μου.

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις απαντήσεις σας. κάποιος γυναικολόγος του εοπυυ που μίλησα μήπως βγάλω άκρη, μου είπε οτι δεν υπάρχει νομικά τίποτα που να αναφέρεται σε περιπτώσεις σαν την δική μας και οτι αφού υπάρχει σαν λύση το να μείνεις έγκυος και αν είναι άρρωστο το παιδί να κάνεις έκτρωση, δεν δικαιολογούν εξωσωματική!!! δεν ξέρω τι να πω... το μόνο που μπορώ να κάνω είναι αυτό που είπε και η kat76. θα μαζέψω όλα τα δικαιολογητικά και θα τους πάω επίσης την εξέταση του συζύγου μου που αποδεικνύει οτι υπάρχει γενετικό πρόβλημα και τα χαρτιά απο την προεμφυτευτική που έκανα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. μπορώ να βάλω και εξετάσεις που δείχνουν οτι το ίδιο πρόβλημα έχουν και ο κουνιάδος μου με τον γιο του. (δυστυχώς οταν ο κουνιάδος μου, έκανε τον γιο του δεν ήξερε οτι υπήρχε γενετικό πρόβλημα ) θα τα μαζέψω όλα αυτά. θα κλείσω ραντεβού και ο θεός βοηθός!!! εσύ kat76 απο ο,τι είδα έχεις ραντεβού στις 22/2. εύχομαι να έχεις ευχάριστα νέα να μας πεις.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις απαντήσεις σας. κάποιος γυναικολόγος του εοπυυ που μίλησα μήπως βγάλω άκρη, μου είπε οτι δεν υπάρχει νομικά τίποτα που να αναφέρεται σε περιπτώσεις σαν την δική μας και οτι αφού υπάρχει σαν λύση το να μείνεις έγκυος και αν είναι άρρωστο το παιδί να κάνεις έκτρωση, δεν δικαιολογούν εξωσωματική!!! δεν ξέρω τι να πω... το μόνο που μπορώ να κάνω είναι αυτό που είπε και η kat76. θα μαζέψω όλα τα δικαιολογητικά και θα τους πάω επίσης την εξέταση του συζύγου μου που αποδεικνύει οτι υπάρχει γενετικό πρόβλημα και τα χαρτιά απο την προεμφυτευτική που έκανα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. μπορώ να βάλω και εξετάσεις που δείχνουν οτι το ίδιο πρόβλημα έχουν και ο κουνιάδος μου με τον γιο του. (δυστυχώς οταν ο κουνιάδος μου, έκανε τον γιο του δεν ήξερε οτι υπήρχε γενετικό πρόβλημα ) θα τα μαζέψω όλα αυτά. θα κλείσω ραντεβού και ο θεός βοηθός!!! εσύ kat76 απο ο,τι είδα έχεις ραντεβού στις 22/2. εύχομαι να έχεις ευχάριστα νέα να μας πεις.

 

 

Ωχ, σοβαρα μιλας οτι δεν δικαιολογουν εξωσωματικη στην περιπτωση μας??? Τωρα μ εζωσαν τα φιδια! Κ εγω που θ ανεβω Αθηνα για την επιτροπη και μονο...!? Δηλ δε σου δωσε ο γυναικολογος παραπεμπτικο? Παντως κ εγω θα καταθεσω επιπλεον τις εξετασεις/γνωματευσεις μας : δικη μου+ του αντρα μου απο το Χωρεμειο-ειμαστε φορεις, της αμνιοκεντησης/διαγνωσης της προηγουμενης εγκυμοσυνης μου + την βεβαιωση οτι υποβληθηκα μαλιστα σε διακοπη-αποξεση λογω πασχοντος εμβρυου, οπως και της ιατρ.βεβαιωσης του γυναικολογου μου και του εξωσωματικου μου που και οι δυο προτινουν την εξωσωματικη ως λυση για να μη ρισκαρουμε επομενη εγκυμοσυνη παλι. Και αν μετα απ ολα αυτα με απορριψουν (με την εξωφρενικη δικαιολογια που σου ειπε ο γυναικολογος του εοπυυ!) θα ειναι πολυ...(αντε να μην πω!) Θα σ ενημερωσω οταν γυρισω απο Αθηνα.

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

συγνωμη που αργησα να σας απαντησω, αλλα ειχα κατι προβληματακια. kat76 δεν ξερω τι γινετε με την δικη σου περιπτωση συγκεκριμενα ή μαλλον τι εγινε γιατι τωρα θα εχεις ηδη μαθει :-P λογικα επειδη εχεις ηδη υποβληθει σε διακοπη-αποξεση λογω πασχοντος εμβρυου, θα στα δικαιολογησαν τα φαρμακα. στην περιπτωση την δικη μου, ο γιατρος δεν μου εφτιαξε φακελο γιατι οπως ειπε δεν προβλεπεται κατι τετοιο!!! τωρα τι να σου πω; και εγω δεν ξερω τι θα γινει. με εσενα τελικα τι εγινε; δεν διαβασα κατι και σε ειχα στο νου μου; περιμενω απαντηση σου με ανυπομονησια. τωρα κατι αλλο... (σχετικο βεβαια) ακουσα σημερα οτι για οποια παρει τηλεφωνο στο mega μεχρι τις 13:00 σημερα, ο κυριος π@ρασχος θα κανει επκτωση 50% στην εξωσωματικη. τηλεφωνο 2106639200 εγω πηρα τηλεφωνο και μου κρατησαν τα στοιχεια μου. :-D

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που αργησα να σας απαντησω, αλλα ειχα κατι προβληματακια. kat76 δεν ξερω τι γινετε με την δικη σου περιπτωση συγκεκριμενα ή μαλλον τι εγινε γιατι τωρα θα εχεις ηδη μαθει :-P λογικα επειδη εχεις ηδη υποβληθει σε διακοπη-αποξεση λογω πασχοντος εμβρυου, θα στα δικαιολογησαν τα φαρμακα. στην περιπτωση την δικη μου, ο γιατρος δεν μου εφτιαξε φακελο γιατι οπως ειπε δεν προβλεπεται κατι τετοιο!!! τωρα τι να σου πω; και εγω δεν ξερω τι θα γινει. με εσενα τελικα τι εγινε; δεν διαβασα κατι και σε ειχα στο νου μου; περιμενω απαντηση σου με ανυπομονησια. τωρα κατι αλλο... (σχετικο βεβαια) ακουσα σημερα οτι για οποια παρει τηλεφωνο στο mega μεχρι τις 13:00 σημερα, ο κυριος π@ρασχος θα κανει επκτωση 50% στην εξωσωματικη. τηλεφωνο 2106639200 εγω πηρα τηλεφωνο και μου κρατησαν τα στοιχεια μου. :-D

 

καλη περιπτωση, καλη επιτυχια......και εγω το ακουσα αλλα εχω κλεισει σε αλλο κεντρο.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που αργησα να σας απαντησω, αλλα ειχα κατι προβληματακια. kat76 δεν ξερω τι γινετε με την δικη σου περιπτωση συγκεκριμενα ή μαλλον τι εγινε γιατι τωρα θα εχεις ηδη μαθει :-P λογικα επειδη εχεις ηδη υποβληθει σε διακοπη-αποξεση λογω πασχοντος εμβρυου, θα στα δικαιολογησαν τα φαρμακα. στην περιπτωση την δικη μου, ο γιατρος δεν μου εφτιαξε φακελο γιατι οπως ειπε δεν προβλεπεται κατι τετοιο!!! τωρα τι να σου πω; και εγω δεν ξερω τι θα γινει. με εσενα τελικα τι εγινε; δεν διαβασα κατι και σε ειχα στο νου μου; περιμενω απαντηση σου με ανυπομονησια. τωρα κατι αλλο... (σχετικο βεβαια) ακουσα σημερα οτι για οποια παρει τηλεφωνο στο mega μεχρι τις 13:00 σημερα, ο κυριος π@ρασχος θα κανει επκτωση 50% στην εξωσωματικη. τηλεφωνο 2106639200 εγω πηρα τηλεφωνο και μου κρατησαν τα στοιχεια μου. :-D

 

Pan Pan καλησπερα!

Συγγνωμη που αργησα κ εγω ν απαντησω. Γυρισα τη Δευτερα απο Αθηνα κ εμπλεξα με τη δουλεια, εμπαινα για λιγο στο φορουμ :roll:

Την περασμενη Τεταρτη περασα απο την επιτροπη Αθηνων με τα δικαιολογητικα που ανεφερα παραπανω κ με ενεγκριναν μια χαρα- thank God!:) Η αληθεια, το ειχα πολυ αγχος! Ηδη ο γυναικολογος του Ικα της περιοχης μου μου ειχε δωσει αμεσως το παραπεμπτικο, κ μου ειχε πει να βαλω κ τις εξετασεις για τον γεννετικο παραγοντα. Τις εδωσα μαλιστα ολες σε επικυρωμενες φωτ/πιες κ κρατησα τα πρωτοτυπα. Εγραψα σε γυναικολογο της Αθηνας κ τα φαρμακα κ τα εχω παρει ηδη! Πολυ αγχος κ πολυ τρρεξιμο στην Αθηνα παντως! Κ περιμενω να ξεκινησω με τις πρωτες ενεσεις! Παντως, για το παραπεμπτικο που σου κανει νουμερα αυτος ο γιατρος κ δεν στο δινει, προτινω να πας σε καποιον αλλον γυναικολογο του ΙΚΑ να σου το δωσει , αρκει να εχεις και τις σχετικες εξετασεις που δικαιολογουν τον γεννετικο σας παραγοντα. Εμεις εχουμε στανταρ πιθανοτητα 25% να πασχει το εμβρυο σε καθε μου εγκυμοσυνη. Σε σας ισχυει κατι αντιστοιχο?

Για τον Π@ρ@σχο που εδωσε δωρο εκπτωσεις εξωσωματικων στην πρωινη εκπομπη το ακουσα, αλλα εχω ηδη κλεισει σε αλλο κεντρο κ εγω. Αλλωστε αυτος ο εξωσωματικος (δεν τον ξερω προσωπικα ουτε καν απο κοντα, μονο απο την ΤV και το site του) δεν μου πολυγεμιζει το ματι... Ενημερωσε με τι εκανες τελικα με το θεμα επιτροπη για την περιπτωση σου! Καλη τυχη κ πολλη υπομονη με το ΙΚΑ :wink:

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α, κ στην αποφαση η επιτροπη εγραψε οτι εγκρινομαι για εξωσωματικη λογω προεμφυτευτικου ελεγχου. Αλλωστε κ οι δικες μας εξετασεις ειναι καθαρες (σαλπ/φια, σπερμ/τα κτλ)

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...