Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Toulipaki, Εύχομαι καλή επιτυχία απο δω και πέρα!!

Εσύ δυσκολεύτηκες να κλείσεις ραντεβού, μετά απο πόσες μέρες σου έκλεισαν? εάν μπορεις μου δίνεις το τηλ. τους; Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Toulipaki,Εύχομαι καλή επιτυχία απο δω και πέρα!!

Εσύ δυσκολεύτηκες να κλείσεις ραντεβού, μετά απο πόσες μέρες σου έκλεισαν? εάν μπορεις μου δίνεις το τηλ. τους; Ευχαριστώ πολύ!!

 

Και μια τελευταία ερώτηση, εμείς δεν έχουμε σπερμοδιαγραμμα πρόσφατο, αλλα απο πέρυσι τον Οκτώβρη του 2010, τι γίνεται σ΄αυτη την περίπτωση, πρέπει να κάνουμε ένα τώρα και άλλο σε ένα τρίμηνο;;; Ευχαριστώ και πάλι....

Link to comment
Share on other sites

GLOR ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΜΑΚΑΡΙΙΙ! ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ... ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ Κ ΣΥ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΟΥ, ΑΝΤΕ Κ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ2 Κ 3 Κ ΟΣΑ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ!

 

ΒΑΣΠΑΡ ΤΟ ΤΗΛ. ΕΙΝΑΙ 210-3222923, ΕΓΩ ΔΕΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ, ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΥΡΩΣ ΣΤΙΣ 9, ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΙΤ

www.ika.gr/gr/infopages/asf/.../exgon.cfm

Κ ΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ 9 201Ο ΕΙΧΑΜΕ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΑΜΕ ΝΕΑ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΜΗΠΩΣ ΔΕΧΤΟΥΝ Κ ΤΟΣΟ ΠΑΛΙΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΟΥΝ ΕΙΠΑΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ...

 

ΕΥΧΟΜΑΙ Κ ΣΤΙΣ 2 ΜΑΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ,

ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΧΑΡΑΞΕ Η GLOR!

ΧΑΧΑΧΑ!!! ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ.

ΤΟΥΛΙΠΑΚΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΠΑΡ χρειαζεσαι 2 σπερμοδιαγραμματα.....το ενα τουλαχιστον να ειναι απο δημοσιο φορεα..........μιλα με καποιο δημοσιο νοσοκομειο που εχει μοναδα εξωσωματικης να κανεις εκει τουλαχιστον το ενα...........κι αν ζορισεσαι χρονικα καντε το αλλο σε ιδιωτικο και ζητηστε να σας βαλουν ημερομηνια 3 μηνες πριν

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, ευτυχώς τους βρήκα μετά απο διακόσια τηλέφωνα.

Εύχομαι ολόψυχα ο,τι καλύτερο για όλες μας, γιατί καταλαβαίνω,εφόσον το έχω ζήσει, ότι περνάμε απίστευτη ταλαιπωρία για να φτάσουμε στο όνειρο μας!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια, γνωριζει καποια με ασφαλιστικο ταμειο ικα, ποσο ειναι η συμμετοχη μας να παρουμε τα φαρμακα απο το ικα, για βραχυ πρωτοκολλο??? για να ξερω να κραταω χρηματα...

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει μηπως καποια κυρια, τι σημαινει 2500 μοναδες ανα προσπαθεια???

μηπως εννοει ποσο ενεσιμο puregon θα παρω, διοτι ο γιατρος μου χε γραψει 6 κουτια κ απο το ικα μου δωσαν 4 μονο!!!

ετσι σκεφτηκα μηπως ειναι 4xpuregon600=2400

εχει αυτο καποια λογικη ή απλα πρεπει τα υπολοιπα να τα αγορασω μονη??????

 

pleaseee! εαν ξερει καποιος να μου απαντησει, διοτι ειδα στο ιντερνετ οτι στοιχιζει 390 ευρω το κουτι!!!

 

ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, γνωριζει καποια με ασφαλιστικο ταμειο ικα, ποσο ειναι η συμμετοχη μας να παρουμε τα φαρμακα απο το ικα, για βραχυ πρωτοκολλο??? για να ξερω να κραταω χρηματα...

ευχαριστω εκ των προτερων!

toulipaki, εξαρτάται απο τα φάρμακα που θα σου γράψει ο γιατρός σου. Εγώ πήρα τα menopur από το φαρμακείο του ικα δωρεάν χωρίς συμμετοχή, και για τα arvekap και τις pregnyl πλήρωσα στο φαρμακείο έξω 51 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω someday!

 

εγω ακομα ψαχνω το τι σημαινει 2500 μοναδες ανα προσπαθεια???

μηπως εννοει ποσο ενεσιμο puregon θα παρω, διοτι ο γιατρος μου χε γραψει 6 κουτια κ απο το ικα μου δωσαν 4 μονο!!!

ετσι σκεφτηκα μηπως ειναι 4xpuregon600=2400

εχει αυτο καποια λογικη ή απλα πρεπει τα υπολοιπα να τα αγορασω μονη??????

μου κρατησαν το παραπεμπτικο στο ικα, οποτε τα αλλα δυο πρεπει να πληρωσω κα νο νι καααα!!!!!

 

puregon ειδα 390 ευρω κ κοντεψα να παθω εγκεφαλικο...

 

εαν ξερει καποια φιλη απο το φορουμ να μου πει...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω someday!

 

εγω ακομα ψαχνω το τι σημαινει 2500 μοναδες ανα προσπαθεια???

μηπως εννοει ποσο ενεσιμο puregon θα παρω, διοτι ο γιατρος μου χε γραψει 6 κουτια κ απο το ικα μου δωσαν 4 μονο!!!

ετσι σκεφτηκα μηπως ειναι 4xpuregon600=2400

εχει αυτο καποια λογικη ή απλα πρεπει τα υπολοιπα να τα αγορασω μονη??????

μου κρατησαν το παραπεμπτικο στο ικα, οποτε τα αλλα δυο πρεπει να πληρωσω κα νο νι καααα!!!!!

 

puregon ειδα 390 ευρω κ κοντεψα να παθω εγκεφαλικο...

 

εαν ξερει καποια φιλη απο το φορουμ να μου πει...

 

αν χορηγουν 2500 μοναδες τοτε σωστα δωσανε 4. Το puregon 600 εχει 287,58 δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια!

Σήμερα ήταν η μεγάλη μέρα για εμένα, αφού πέρασα την περιβόητη επιτροπή. τελικά όλα καλά, δεν ήταν και τόσο δύσκολο, ούτε 5 λεπτά δεν κράτησε η όλη διαδικασία. Μάλλον και εγώ αλλα και ο σύζυγος πληρουσαμε όλες τις προϋποθέσεις. Εύχομαι καλή δύναμη σε όλες και καλή επιτυχία απο δω και πέρα, επισης να αναφέρω ότι με βοήθησε πααααρα πολυ το φόρουμ αλλα και το κέντρο εξωσωματικης! Αν κάποια κοπέλα χρειαστεί κάτι είμαι στη διάθεση σας!!!!!! Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!Πρώτη φορά μπαίνω στο δικό σας παράθυρο συζήτησης γιατί θέλω να σας ρωτήσω κάτι ,εάν μπορείτε να με βοηθήσετε!!!

Έκανα την 1η μου επιτυχημένη εξωσωματική!Όταν πήγα στο ΙΚΑ στο γιατρό για να μου γράψει τα φάρμακα μου τα περάσε σαν σπερματέγχυση για να μην περάσω επιτροπή και εγώ έκανα κανονικά την εξωσωματική.

Τώρα που τελείωσα ,και την έκανα πήγα τις αποδείξεις στο ΙΚΑ για κάποια επιστροφή χρημάτων και μου είπαν ότι δεν δικαιολογείται, ότι μόνο από δημόσιο ισχύει, ότι πρέπει να έχω εισαγωγή και εξιτήριο από το μαιευτήριο!!!

Τί γίνετε?Ξέρει κάποια από εσάς?Βασικάμε έστελνε ο ένας στον άλλον!!

Ούτε οι ίδιοι δεν ήξεραν τι να κάνουν και πιστέυω ότι απλά με έδιωξαν γιατί δεν ήξεραν!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν έχω χαρτί από την επιτροπή δεν μου καλύπτουν τίποτα????

Μπορεί εγώ να ήθελα να τα πληρώσω τα φάρμακα γιατί δεν προλάβαινα!!Ποιο είναι το πρόβλημα τους?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!

 

Αν δεις στο site του ΙΚΑ γράφει τα δικαιολογητικά που ζητάνε για να σου δώσουν τα 350 ευρώ. Όταν πάντως πέρασα εγώ επιτροπή, μου είπαν οτι με το χαρτί αυτό θα γράφω και φάρμακα αλλά και θα πληρωθώ. Ρίξε μια ματιά εδώ κάτω κάτω.

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/exgon.cfm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, σας παρακαλω θα ηθελα τη βοηθεια σας, τη διαδηκασια χρειαζεται? για να περασω απο επιτρωπη για εξωσωματικη

(πληροφοριακα, εχω ξανακανει εξωσωματικες αρκετες αλλα, οχι να περασω απο επιτροπη)

σας ευχαριστω εκ-των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο μενα μολις τελειωσα το θεμα και εχω καποιες ερωτησουλες.12/10 περναω απο επιτροπη στο ικα ειμαι απο κρητη και πηρα τηλ στην επιτροπη και μου ειπαν οτι η απαντηση ειναι αμεση ,ενω εδω διαβαζω οτι μαθαινω αν περασα μετα απο δυο -τρεις μερες τι απο τα δυο ειναι σωστο?μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα? Ακομα δεν εχω βρει καποιο κεντρο εξωσωματικης θα πρεπει να το κανω πριν την επιτροπη?συγνωμη αν σας κουραζω με τα ιδια και τα ιδια απλα απο το ικα στην κρητη μου ειπαν οτι τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ και οτι αυτα που γραφει η σελιδα του ικα εταμ ειναι λαθος.Αν καποια γνωρισει ας με διαφωτησει γιατι εχω πελαγωσει!!!!:shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα μολις τελειωσα το θεμα και εχω καποιες ερωτησουλες.12/10 περναω απο επιτροπη στο ικα ειμαι απο κρητη και πηρα τηλ στην επιτροπη και μου ειπαν οτι η απαντηση ειναι αμεση ,ενω εδω διαβαζω οτι μαθαινω αν περασα μετα απο δυο -τρεις μερες τι απο τα δυο ειναι σωστο?μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα? Ακομα δεν εχω βρει καποιο κεντρο εξωσωματικης θα πρεπει να το κανω πριν την επιτροπη?συγνωμη αν σας κουραζω με τα ιδια και τα ιδια απλα απο το ικα στην κρητη μου ειπαν οτι τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ και οτι αυτα που γραφει η σελιδα του ικα εταμ ειναι λαθος.Αν καποια γνωρισει ας με διαφωτησει γιατι εχω πελαγωσει!!!!:shock::shock:

 

Καλησπέρα!!

Την απάντηση απ την επιτροπή την παίρνεις άμεσα, απλά το χαρτί, την απόφαση που το γράφει, στο δίνουν μερικές μέρες μετά. Εσύ όμως αφού έρχεσαι από μακρυά το παίρνεις άμεσα-πριν απο μένα ήταν 2 κοπέλες από Κρήτη επίσης και τους το έδωσαν για να μην ξανάρχονται.

 

Τώρα, όσον αφορά τα δικαιολογητικά, εγώ πέρασα με όσα δικαιολογητικά έλεγε το συγκεκριμένο site στις 23 Ιουλίου φέτος.Μέχρι τότε δεν είχε αλλάξει κάτι, ίσα ίσα που πέρασα αρκετά εύκολα.Είμαι στην κατηγορία ανεξήγητη υπογονιμότητα, είδαν οτι είχα πάρει και αγωγή για σπερματέγχυση ήδη 3 φορές, με ρώτησαν και πόσα χρόνια είμαι παντρεμένη και τέλος.

Κι εγώ στην αρχή είχα πανικοβληθεί, ειδικά επειδή όσες περίμεναν απ'έξω έλεγαν το μακρύ τους και το κοντό τους και παρουσίαζαν την επιτροπή ως τέρατα.Εγώ πάντως δεν αντιμετώπισα καμιά δυσκολία.Είχα τα διακαιολογητικά κι αυτό ήταν.

 

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις βρει κέντρο από πριν, αλλά απ τη στιγμή που θα πάρεις την απόφαση έχεις 4 μήνες προκειμένου να κάνεις τη διαδικασία, οπότε καλό είναι να έχεις κάνει μια μικρή έρευνα από πριν.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Καλή σου επιτυχία!:P

Link to comment
Share on other sites

someday σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!Ελπιζω να τα καταφερουμε καινα περασουμε με την πρωτη.Αν και οπως τα βλεπω τα πραγματα, εχω πολλα ακομα μπροστα μουκαι απο εμποδια αλλο τπτ. και στο ικα οτι απορια και να εχω με κανουν μπαλακι απο το ενα γραφειο στο αλλο.Μονο εδω στο forum εχω καταφερει να βγαλω μια ακρη σε ευχαριστω και παλι! το δικο σου το θεμα πως παει εχεις προχωρισει?

Link to comment
Share on other sites

για το σπερματοδιαγραμμα πρεπει να εχει υπογραφη βιολογου και δε παιζει ρολο αν ειανι απο ιδιωτικο κεντρο. εμας και τα 2 ηταν απο ιδιωτικο κεντρο και τα δεχτηκαν..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Mενω σε νησι και το ΙΚΑ δεν παρεχει γυναικολογο για να μου γραψει παραπεμπτικο για την επιτροπη στην Αθηνα. τι μπορω να κανω; θελω να εχω τα χαρτια ολα ετοιμα οταν παω στο ΙΚΑ Αθηνων.

ολα τα παρακατω που αναφερο να εχω.

αν δεν κανω λαθος χρειαζοντε σαλπιγγ. σπερμ. ταυτοτητα, ληξ. πραξ. γαμου μονο αυτα ή και κατι αλλο;

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους εδώ λίγους μήνες μπήκαμε και εμείς στη διαδικασία της εξωσωματικής και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Τα σπερματοδιαγράμματα του συζύγου το ένα έγινε στο ΙΚΑ και το άλλο σε εργαστήριο εξωσωματικής δεν υπογράφεται από παθολόγο αλλά από κλινική εμβρυολόγο.Η διαφόρα είναι 3,5 μήνες υπάρχει περίπτωση να έχουμε πρόβλημα με την επιτροπή?

Link to comment
Share on other sites

για το σπερματοδιαγραμμα πρεπει να εχει υπογραφη βιολογου και δε παιζει ρολο αν ειανι απο ιδιωτικο κεντρο. εμας και τα 2 ηταν απο ιδιωτικο κεντρο και τα δεχτηκαν..

 

Αχ πόσο χαίρομαι με αυτό που διάβασα ! Εγώ έχω δυο σπερματοδιαγράμματα το ένα είναι τον 7ος 2010 και το άλλο 10ος 2011. Από ιδιωτικό εργαστήριο και τα δύο υπογεγραμμένα από ΒΙΟΠΑΘΟΛΟΓΟ. Λέτε να είμαι εντάξει? γιατί μόνο σε αυτό έχω κόλλημα τώρα. :confused:

 

ΑΝ ΕΠΕΡΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΛ.ΘΕΑΤΡΟΥ ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΝ Ή ΘΑ ΠΕΣΩ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΞΥΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...