Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε να εισάγω τρίτο γεύμα;


Recommended Posts

Δεν μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια σε αυτό! Κάθε μωρό θηλάζει διαφορετικά και για διαφορετική ώρα και τρώει και διαφορετικές ποσότητες στερεών και τις μεταβολίζει με το δικό του ρυθμό. Πώς μπορείς να το υπολογίσεις;

Θα σου πω όμως τι ισχύει. Είναι πολύ εύκολο να θηλάζεις ΛΙΓΟ. Δεν μπορείς να θηλάσεις ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.

Το μωρό που του προσφέρεται το στήθος και θηλάζει, προφανώς το έχει ανάγκη, δεν καταπιέζεται να φάει, ούτε ξεγελιέται, όπως πχ μπορεί να πιεστεί και να ξεγελαστεί με το μπιμπερό ή με το κουτάλι. Δεν θα θηλάσει, αν δεν θέλει. Δεν θα θηλάσει, για να σου κάνει το χατήρι. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

 

Στην καθημερινότητα όμως τι κάνουμε; Προσφέρουμε συχνά και το μωρό μας οδηγεί. Το δικό μου μωρό είχε καθιερώσει δικό του "πρόγραμμα" και αρνιόταν να θηλάσει σε συγκεκριμένες ώρες. Πρόσφερα όσο συχνά πρόσφερα και μέχρι τον 7ο. Μετά από λίγες εβδομάδες, σταμάτησα κι εγώ να προσφέρω εκείνες τις ώρες, γιατί πάντα έτρωγα πόρτα.

Τώρα, αν το μωρό σου αρχίσει να κοιμάται 5ωρα, απόλαυσε το και απλά πρόσφερε πιο συχνά μέσα στη μέρα. Το μωρό θα σε οδηγήσει.

 

Απλά σκέφτομαι οτι ο συνδυασμός ''υπνος 5ωρος του μωρου΄' με ΄΄απουσία δική μου 10 ώρες την μέρα λογω δουλειάς'' ίσως μειώσει την παραγωγή μου. Οπως προείπα όμως, λείπω μόνο 3 φορες την εβδομαδα, οποτε αυτο με σωζει μαλλον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν υπαρχει τετοιο προβλημα. Ο δικος μου μολις εκλεισε τους 2 μηνες κοιμοταν 8-10 ώρες συνεχόμενες το βραδυ και δεν υπήρχε και δεν υπαρχει ακόμα και σημερα που ειναι στον 6ο μηνα κανένα πρόβλημα με το γάλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτομαι οτι ο συνδυασμός ''υπνος 5ωρος του μωρου΄' με ΄΄απουσία δική μου 10 ώρες την μέρα λογω δουλειάς'' ίσως μειώσει την παραγωγή μου. Οπως προείπα όμως, λείπω μόνο 3 φορες την εβδομαδα, οποτε αυτο με σωζει μαλλον!

Αν κάνει πως μειώνεται το γάλα σου να είσαι σίγουρη ότι θα τα κόψει τα 5ωρα:wink: Οπότε, enjoy while it lasts:)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αν κάνει πως μειώνεται το γάλα σου να είσαι σίγουρη ότι θα τα κόψει τα 5ωρα:wink: Οπότε, enjoy while it lasts:)

 

καλα και αυτα τα 5ωρα ζητημα να τα κανει μια φορα στις 2 βδομαδες! μη φανταστεις τπτ αλλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπαρχει τετοιο προβλημα. Ο δικος μου μολις εκλεισε τους 2 μηνες κοιμοταν 8-10 ώρες συνεχόμενες το βραδυ και δεν υπήρχε και δεν υπαρχει ακόμα και σημερα που ειναι στον 6ο μηνα κανένα πρόβλημα με το γάλα μου.

 

εμεις ομως κανουμε και 2 γευματα στερεες ηδη. γι αυτο ανησυχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Εγώ έχω εισαγει τρίτο γεύμα. Το απόγευμα συνήθως τρωει γιαούρτι πρόβειο με μπανάνα και κάπου κάπου για να αλλάζει το μενού φτιαχνω κρεμα δημητριακών του εμπορίου. Τι άλλο θα μπορούσα να του δώσω? Είναι 11 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , vicky86 είπε:

Λαχανικα,γιαουρτι,κρεμα δημητριακων κ μας ειναι τα πιο συχνα

Ψωμι τρωει;αυγο;τραχανα;εχω δοκιμασει κ κτ σαν ρυζογαλο με γαλα καρυδας,δ ενθουσιαστηκε

Την κρέμα δημητριακών πως την φτιάχνεις? 

Ναι ψωμάκι τρώει και το αυγό τώρα το  εισαγω σταδιακά. 

Τραχανά έχει φτιάξει ή πεθερά μου με πρόβειο και σιμιγδάλι αλλά δεν είχα σκεφτεί να τον δώσω σκέτο. Συνήθως τον φτιάχνω με κρέας για μεσημεριανό. 

 Το ρύζι γενικά το αποφεύγω γιατί ο μικρος κάνει δυσκοιλιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα τρωει ψωμι οποτε βαζω βουτυρακι,η αβοκαντο,η τυρακι-ντοματουλα

Μετα με το αυγο ομελετα

Μαφιν συνηθως εχουν αυγα,οποτε μετα ειναι καλη επιλογη για εξω

Αν δ εχει φαει πολυ υδατανθρακα το μεσημερι ο δικος μου,η ειχαμε οσπρια πχ,του κανω τραχανα

Σαν κρεμα δημητριακων πιο πολυ γινεται η βρωμη που τη βραζω με μηλο η αχλαδι κ παταω με πηρουνι,η κ οχι.γενικα εμεις δ αλεθουμε

Μππρεις να λιωσεις μια μπανανα κ να βαλεις βρωμη κ λιγο χυμο πορτοκαλι η μανταρινι

Φαγοπυρο κ κινοα βραζω οπως λενε στα σακουλακια κ προσθετω κανενα λαχανικο βρασμενο,καροτο,καλαμποκι πχ

Κ σιμιγδαλι μπορεις να βρασεις κ να βαλεις φρουτα,πχ μηλο βρασμενο,πορτοκαλι

Με κεχρι δ εχω κανει,αλλα ειναι παρομοιος ο τροπος

Γενικα επειδη δ τρωει πολυ εμενα,μπορει το απογευμα να του κανω πουρε γλυκοπατατας με ανθοτυρο,γλυκια κολοκυθα,να συμπληρωσω δλδ τα λαχανικα του μεσημεριου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ έχω εισαγει τρίτο γεύμα. Το απόγευμα συνήθως τρωει γιαούρτι πρόβειο με μπανάνα και κάπου κάπου για να αλλάζει το μενού φτιαχνω κρεμα δημητριακών του εμπορίου. Τι άλλο θα μπορούσα να του δώσω? Είναι 11 μηνων.

 

Σχεδόν ο,τι τρώτε και εσεις πια. Οχι μέλι ακόμη, όχι κάτι πολύ αλμυρο, αλλά από εκεί και πέρα ο,τι θα έτρωγε και ένας ενήλικος που θέλει ένα σνακ:

φρουτα, γιαούρτι, φρούτα με γιαούρτι, τοστ με τυρί, ή απλά ψωμί με τυρί, ομελέτα, αυγό βραστό, κέικ, κουλουράκια, ρυζογαλο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Κ μενα τρωει ψωμι οποτε βαζω βουτυρακι,η αβοκαντο,η τυρακι-ντοματουλα

Μετα με το αυγο ομελετα

Μαφιν συνηθως εχουν αυγα,οποτε μετα ειναι καλη επιλογη για εξω

Αν δ εχει φαει πολυ υδατανθρακα το μεσημερι ο δικος μου,η ειχαμε οσπρια πχ,του κανω τραχανα

Σαν κρεμα δημητριακων πιο πολυ γινεται η βρωμη που τη βραζω με μηλο η αχλαδι κ παταω με πηρουνι,η κ οχι.γενικα εμεις δ αλεθουμε

Μππρεις να λιωσεις μια μπανανα κ να βαλεις βρωμη κ λιγο χυμο πορτοκαλι η μανταρινι

Φαγοπυρο κ κινοα βραζω οπως λενε στα σακουλακια κ προσθετω κανενα λαχανικο βρασμενο,καροτο,καλαμποκι πχ

Κ σιμιγδαλι μπορεις να βρασεις κ να βαλεις φρουτα,πχ μηλο βρασμενο,πορτοκαλι

Με κεχρι δ εχω κανει,αλλα ειναι παρομοιος ο τροπος

Γενικα επειδη δ τρωει πολυ εμενα,μπορει το απογευμα να του κανω πουρε γλυκοπατατας με ανθοτυρο,γλυκια κολοκυθα,να συμπληρωσω δλδ τα λαχανικα του μεσημεριου

Πολύ ωραίες οι ιδέες  σου, μου δίνεις πολλες εναλλακτικές. Εμένα είναι εύκολος στο φαγητό αλλά εγώ δεν έχω φαντασία στην μαγειρική. 

Link to comment
Share on other sites

για απογευμα επισης μπορεις να του κανεις και βρωμη με γιαουρτι του γιου μου του αρεσε παρα πολυ σε λιγο νερο βαζεις βρωμη και τη βραζεις σε χαμηλη φωτια να πηξει και μετα βαζες οσο γιαουρτι θες τα ανακατευεις και το προσφερεις ... με γιουρτι μπορεις να κανεις κ το κινοα κ το φαγοπυρο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

για απογευμα επισης μπορεις να του κανεις και βρωμη με γιαουρτι του γιου μου του αρεσε παρα πολυ σε λιγο νερο βαζεις βρωμη και τη βραζεις σε χαμηλη φωτια να πηξει και μετα βαζες οσο γιαουρτι θες τα ανακατευεις και το προσφερεις ... με γιουρτι μπορεις να κανεις κ το κινοα κ το φαγοπυρο

Ή βρώμη είναι σε νιφάδες ή την κάνεις σκόνη στο μπλέντερ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ή βρώμη είναι σε νιφάδες ή την κάνεις σκόνη στο μπλέντερ?

σε νιφαδες οταν τη βρασεις γινεται κανονικη κρεμα ..... αναλογια νερου με βρωμη δε μπορω να σου πω γιατι συνηθως υπολογιζω την ποσοτητα με το ματι... αλλα μπορεις να την κανεις οσο πηχτη η αραιει θες ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιαουρτι με αβοκαντο,βρωμη κ κανελα ειναι απο τα αγαπημενα μας

Αλλα εγω δ τη βραζω,δ τον ενοχλουν οι νιφαδες,απλα τα βαζω μεσα στο γιαουρτι,το αβοκαντο το λιωνω με πηρουνι

Γιαουρτι μπορει να του προσθεσω κ σε τραχανα λαχανικων,η χυλοπιτες,στεγνες οχι σουπα

Εμεις σιγα σιγα θα εχουμε κ πιτουλες,να εχεις για αργοτερα ιδεες

Link to comment
Share on other sites

Γιαουρτάκι σκέτο ή/και με φρούτα αποξηραμένα και μη ή/και με βρώμη, τραχανά (εγώ του βάζω τριμμένο τυράκι από πάνω), ψωμάκι με τυρί, μάφινς με λαχανικά ή φρούτα, αβγό, αβγοφέτες, φαγητό ότι και το μεσημέρι σε μικρότερη ίσως ποσότητα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...