Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ αύριο θα πάω για καμπύλη χαζάρου. Ο γιατρός μου μου είπε 100 γρ και τρίωρη μέτρηση. Πάω λίγο στα χαμένα γιατί έχω ακούσει διάφορα γι`αυτή την εξέταση. Τα αποτελέσματα πότε βγαίνουν?Θέλουν μέρες?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ αύριο θα πάω για καμπύλη χαζάρου. Ο γιατρός μου μου είπε 100 γρ και τρίωρη μέτρηση. Πάω λίγο στα χαμένα γιατί έχω ακούσει διάφορα γι`αυτή την εξέταση. Τα αποτελέσματα πότε βγαίνουν?Θέλουν μέρες?

 

Εγώ που πήγα σήμερα το πρωί στο ΙΚΑ κιολας μου είπαν σε 2 μέρες τα αποτελέσματα.

Άντε καλά αποτελέσματα να έχουμε...........

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χθες την έκανα και εγώ την καμπύλη...προτίμησα να πάω σε μια δική μου μικροβιολόγο για να έχω την ησυχία μου - και όχι στο ΙΚΑ που θα γινόταν της μουρλής.

100gr γλυκόζη με παγωμένο νεράκι μοιάζει σαν σουμάδα (μου το είπε η μικροβιολόγος και γέλαγα)..αλλά τελικά είχε δίκιο. Δεν ήταν τίποτα ζόρικο. Απλά επειδή είσαι νηστική μετά μπορεί να ψιλοανακατεύεσαι λίγο. Εγώ το έπαθα αλλά ήμουν ξαπλωμένη σε ένα καναπεδάκι και χαλάρωνα. Το ζόρι είναι να περάσει η ώρα.Πάρτε μαζί κανένα περιοδικό, κανένα βιβλίο και αν μπορείτε κανέναν υπνάκο :lol: .Εγώ την πρώτη ώρα τελείωσα ένα περιοδικό, τη δεύτερη ώρα διάβασα βιβλίο και την τρίτη την ψιλοέπεσα και πέρασε γρήγορα η τελευταία ώρα :lol:

Με τρύπησε συνολικά 4 φορές (όταν πήγα και μετά ανά ώρα). Έγινα σαν τρυπητήρι :lol:

Στο τέλος έφυγα σαν κοτόπουλο.... :lol:

Σήμερα θα βγουν τα αποτελέσματα...και ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χθες την έκανα και εγώ την καμπύλη...προτίμησα να πάω σε μια δική μου μικροβιολόγο για να έχω την ησυχία μου - και όχι στο ΙΚΑ που θα γινόταν της μουρλής.

100gr γλυκόζη με παγωμένο νεράκι μοιάζει σαν σουμάδα (μου το είπε η μικροβιολόγος και γέλαγα)..αλλά τελικά είχε δίκιο. Δεν ήταν τίποτα ζόρικο. Απλά επειδή είσαι νηστική μετά μπορεί να ψιλοανακατεύεσαι λίγο. Εγώ το έπαθα αλλά ήμουν ξαπλωμένη σε ένα καναπεδάκι και χαλάρωνα. Το ζόρι είναι να περάσει η ώρα.Πάρτε μαζί κανένα περιοδικό, κανένα βιβλίο και αν μπορείτε κανέναν υπνάκο :lol: .Εγώ την πρώτη ώρα τελείωσα ένα περιοδικό, τη δεύτερη ώρα διάβασα βιβλίο και την τρίτη την ψιλοέπεσα και πέρασε γρήγορα η τελευταία ώρα :lol:

Με τρύπησε συνολικά 4 φορές (όταν πήγα και μετά ανά ώρα). Έγινα σαν τρυπητήρι :lol:

Στο τέλος έφυγα σαν κοτόπουλο.... :lol:

Σήμερα θα βγουν τα αποτελέσματα...και ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!

 

Άντε καλά αποτελέσματα !!!!!!!!!!!

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα δεν εχω κανει αλλα θα κανω συντομα!!!Επειδη δουλευα σε μικροβιολογικο σαν βοηθος οταν εφτιαχνα το "ματζουνη" για τις αλλες εγκυουλες σκεφτομουν πως καταφερνουν να το πιουν μονορουφι!! :shock: Βεβαια αν ειστε γλυκατζουδες σε συνεννοησει με τον γιατρο σας παντα μπορειτε να φατε γλυκα,πολλα γλυκα,σιροπιαστα κυριως που ουτε και αυτο ειναι οτι καλυτερο 8,00 π.μ.Το δυσκολο τωρα δεν νομιζω οτι ειναι αυτο,οσο το οτι σε τρυπανε απο 3-5 φορες και καποιες που εχουν προβλημα με φλεβες-οπως εγω-δεν ειναι οτι καλυτερο!Αφου οταν παω για εξετασεις τους λεω εγω που να τρυπησουν γιατι ημουν πολλη καλη στις αιμοληψιες!! :cool: Ειδωμεν!!Καλη επιτυχια σε ολες για τ'αποτελεσματα!! :):)

n10D.jpg.png

Η ζωη δε μετριεται με τον αριθμο των στιγμων που περνουμε αναπνοη,αλλα με τον αριθμο των στιγμων που μας κοβεται η αναπνοη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tα πήρα κορίτσια τα αποτελέσματα...Η γυναικολόγος όταν την πήρα να τις πω τα αποτελέσματα ευτυχώς μου είπε ότι είναι οκ.

 

1η λήψη (πριν τη γλυκοζη) -> 65 (φυσ.55-115)

2η λήψη (στα 60') -> 143 (φυσ.55-115)

3η λήψη (στα 120') -> 141 (φυσ.55-115)

4η λήψη (στα 180') -> 117 (φυσ.55-115)

 

Εσεις τί μετρήσεις είχατε;;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια γιατι σας τρυπησανε τοσες φορες?

Εκανε η μητερα μου πριν απο λιγους μηνες καμπυλη στη Βιοιατρικη, της εβαλαν πεταλουδα κι ετσι της επαιρναν αιμα... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

Εγώ τηλεφωνικά έμαθα κάποια αποτελέσματα. Το απόγευμα θα πάω να τα πάρω.

Απ`ότι μου είπαν όταν ήπια τη γλυκόζη η τιμή πήγε στο 140 και μετά από τρεις ώρες κατέβηκε στο 90. Η μικροβιολόγος μου είπε ότι είναι εντάξει. Μου είχαν δώσει 100γρ με 3ωρη μέτρηση, άρα τσίμπημα 5 φορές!!!

Άστα τρυπητήρι με κάναν!Τέλοσπάντων!Με κούρασε από τη άπψη ότι περίμενα πόσες ώρες, πεινούσα και στο τέλος πόνεσε το κεφάλι μου!

Περιμένω το απόγευμα να πάω στο γιατρό να μου τα πει αναλυτικά!

Φιλάκια στις όμορφες!! :P:P

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια γιατι σας τρυπησανε τοσες φορες?

Εκανε η μητερα μου πριν απο λιγους μηνες καμπυλη στη Βιοιατρικη, της εβαλαν πεταλουδα κι ετσι της επαιρναν αιμα... :roll:

 

η πεταλούδα προϋποθέτει μια σχετική ακινησία στο χέρι όλες αυτές τις ώρες...

κι εγώ που είχα ρωτήσει για πεταλούδα μου είπε η Μικροβιολόγος ότι αν ήθελα μου την έβαζε αλλά δεν την συστήνει... σε "κουλαίνει" το χέρι :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια...συγχωρήστε με αν έχει αναφερθεί και παραπάνω.....αλλά για να μην το ψάχνω...μήπως μπορείτε να μου πείτε σε ποια εβδομάδα γίνεται αυτή η εξέταση?

 

Στον 7ο μήνα!!!!!!

Τώρα απο εβδομάδες εμένα με έστειλε μόλις έκλεισα την 28η αλλά εκεί είχε και κοπέλα που ήταν στην 30η.

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ εχτές τα αποτελέσματα τα οποία ήταν τσιμπημένα :oops::oops::shock::shock:

1η λήψη (πριν τη γλυκοζη) -> 78

2η λήψη (στα 30') -> 120

3η λήψη (στα 60') -> 165

4η λήψη (στα 90') -> 166

5η λήψη (στα 120') -> 150

 

Τα είπα προφορικά στον γιατρό μου και μου είπε πως είναι λίγο τσιμπημένα........Να προσέχω τα γλυκά και θα τα πούμε την Δευτέρα........

Δηλαδή κόβω τα γλυκά οκ? Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έτρωγα πολλά ποτέ δεν είμουν γλυκατζού, φρούτα τρώω πολλά.

Μπορεί βέβαια να είχα φάει κάτι την προηγούμενη και να ανέβηκε είχα φάει μια πιατέλα μακαρόνια............ :oops::oops::lol::lol:

Μήπως έχετε να με συμβουλέψετε κάτι τι να προσέχω δηλαδή μέχρι την Δευτέρα που θα πάω στον γιατρό μου?????????????? :?

Σας ευχαριστώ πολύ............ :P

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί έπαιζαν & οι δικές μου τιμές πέρυσι penny21gr. Μου σύστησε ο γυναικολόγος να επισκεφθώ διαβητολόγο για μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Αυτός μου είπε πως οριακά χαρακτηρίζεται διαβήτης κύησης, αν ήταν άλλος γιατρός πιο χαλαρός ίσως να μ'έδιωχνε. Πάντως μ'έβαλε σε πρόγραμμα, διατροφή-μετρήσεις-συγκεκριμένες ποσότητες φαγητού-κλπ...

 

Ήταν 1 λόγος που δεν ήθελα να ξαναμείνω έγκυος!!! Μου είχε σπάσει τα νεύρα η διαδικασία. Πραγματικά απορώ με τους διαβητικούς & τους θαυμάζω συνάμμα!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί έπαιζαν & οι δικές μου τιμές πέρυσι penny21gr. Μου σύστησε ο γυναικολόγος να επισκεφθώ διαβητολόγο για μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Αυτός μου είπε πως οριακά χαρακτηρίζεται διαβήτης κύησης, αν ήταν άλλος γιατρός πιο χαλαρός ίσως να μ'έδιωχνε. Πάντως μ'έβαλε σε πρόγραμμα, διατροφή-μετρήσεις-συγκεκριμένες ποσότητες φαγητού-κλπ...

 

Ήταν 1 λόγος που δεν ήθελα να ξαναμείνω έγκυος!!! Μου είχε σπάσει τα νεύρα η διαδικασία. Πραγματικά απορώ με τους διαβητικούς & τους θαυμάζω συνάμμα!

 

Δηλαδή ρε max τον θεώρησες υπερβολικό?

Να ανυσηχίσω να το ψάξω γιατί και τον δικό μου τον γιατρό ψιλοανέστητο τον κόβω.......... :oops::oops:

Απλά μου είπε ότι μπορεί να με ξαναστείλει για να την ξανακάνω.........

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol: Θα μας τρελάνουν αυτοί οι γιατροι!!!!

Τόσο ο γυναικολόγος, όσο & ο διαβητολόγος μου είπαν πως η καμπύλη δεν επαναλαμβάνεται γιατί αν τ'αποτελέσματα βγουν διαφορετικά δε θα ξέρουν πιο είναι το σωστό!! Τι να σου πω? Περιόρισε τα γλυκά, το ρύζι, τα μακαρόνια & τα γλυκα φρούτα (σύκο-καρπούζι-σταφύλι-μπανάνα). Μην ανησυχείς, & μένα ήταν στο να με στείλει-να μη με στείλει, αλλά επειδή είναι ψείρας μου είπε να πάω.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: Θα μας τρελάνουν αυτοί οι γιατροι!!!!

Τόσο ο γυναικολόγος, όσο & ο διαβητολόγος μου είπαν πως η καμπύλη δεν επαναλαμβάνεται γιατί αν τ'αποτελέσματα βγουν διαφορετικά δε θα ξέρουν πιο είναι το σωστό!! Τι να σου πω? Περιόρισε τα γλυκά, το ρύζι, τα μακαρόνια & τα γλυκα φρούτα (σύκο-καρπούζι-σταφύλι-μπανάνα). Μην ανησυχείς, & μένα ήταν στο να με στείλει-να μη με στείλει, αλλά επειδή είναι ψείρας μου είπε να πάω.

 

:lol::lol::lol::lol:

Όντως θα μας τρελάνουν!!!!!!!!!!

Τέλοςπάντων με ηρέμησες τώρα θα προσέξω αυτά που μου είπες με εξαίρεση λίγο στα μακαρόνια γιατί είμαι μακαρονού τι να κάνουμε και δεν μου λές πεπόνι και κεράσια είναι μέσα στην λίστα????????????

Γιατί ο αντρούλης μου εχτές που είδε τις εξετάσεις γέμσε το σπίτι με ξυνόμηλα και αχλάδια!!!!!!!!!!!

:lol::lol::lol:

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια είχα πιο τσιμπημένες τιμές από εσάς...ο γυναικολόγος μου πανικόβλητος όπως πάντα...τα ψάχνει όλα. :lol:

Με έστειλε σε διαβητολόγο ο οποίος μου είπε πως αυτό δεν θεωρείται διαβήτης απλά είναι μια διαταραχή της καμπύλης.

Να προσέχω την διατροφή όπως έκανα και μέχρι να γίνει η εξέταση κι όλα θα πάνε καλά, αυτό μου είπε...κι όντως όλα πήγανε καλά! :wink:

 

Κάθε γιατρός τελικά είναι διαφορετικός :?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κεράσια άφοβα!! Τα 4 αυτά φρούτα που σου έγραψα να τα τρως στη μισές ποσότητες, δηλ μισή μπανάνα, μισή φέτα καρπούζι, κλπ.. Μην ανησυχείς, η καμπύλη είναι μία ένδειξη γιατην υγεία του μωρού, όχι όμως η μοναδική!

Όλα θα πάνε καλά, αρκεί να θυμάσαι: στα σουβλάκια λέμε ναι!!!!

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κεράσια άφοβα!! Τα 4 αυτά φρούτα που σου έγραψα να τα τρως στη μισές ποσότητες, δηλ μισή μπανάνα, μισή φέτα καρπούζι, κλπ.. Μην ανησυχείς, η καμπύλη είναι μία ένδειξη γιατην υγεία του μωρού, όχι όμως η μοναδική!

Όλα θα πάνε καλά, αρκεί να θυμάσαι: στα σουβλάκια λέμε ναι!!!!

:lol::lol::lol:

 

Ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!

ΝΑΙ! ΝΑΙ! ΝΑΙ!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την καμπύλη στο τέλος της 22η εβδομάδας. Πήρα 75γρ γλυκόζης και μου πήραν αίμα στην αρχή και μια ώρα μετά. Πριν είχα 75 και μετά... τερμάτισα το κοντέρ: 205.

Δεν μπορούσα να καταλάβω τί έφταιγε.. αφού δεν έτρωγα γλυκά ούτε είχα πάρει πολύ βάρος (4 κιλά).Μίλησα τηλεφωνικά με τον γυναικολόγο μου, ο οποίος με έστειλε αμέσως σε ενδοκρινολόγο.

Μετά από συζήτηση με την ενδοκρινολόγο, μου είπε ότι δεν έχω κανένα παράγοντα που να δείχνει ότι έχω διαβήτη (π.χ. κληρονομικότητα, βάρος, διατροφή, κλπ). Με έβαλε όμως να μετριέμαι μόνη μου 2 φορές την ημέρα, 1.5 ώρα μετά από τα κυρίως γεύματα και μου είπε να επικοινωνήσω μαζί της αν έχω πάνω από μια μέτρηση που να ξεπερνάει το 125.

Αποτέλεσμα? Μετριέμαι εδώ και 1 εβδομάδα, και δεν έχω πάρει μέτρηση πάνω από 97. Ο μέσος όρος των μετρήσεων είναι 88.

Συν του ότι έχω χάσει και 1 κιλό!! Αγχώθηκα και μείωσα τα φρούτα!

 

Συμπέρασμα.. μην πανικοβάλεστε! Η καμπύλη είναι μια χρήσιμη και ενδεικτική εξέταση. Αλλα από μόνη της δεν αποτελεί απόδειξη για το αν κάποια έχει διαβήτη κύησης.

 

Εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλες σας και με το καλό τα μωράκια μας! :)

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την καμπύλη στο τέλος της 22η εβδομάδας. Πήρα 75γρ γλυκόζης και μου πήραν αίμα στην αρχή και μια ώρα μετά. Πριν είχα 75 και μετά... τερμάτισα το κοντέρ: 205.

Δεν μπορούσα να καταλάβω τί έφταιγε.. αφού δεν έτρωγα γλυκά ούτε είχα πάρει πολύ βάρος (4 κιλά).Μίλησα τηλεφωνικά με τον γυναικολόγο μου, ο οποίος με έστειλε αμέσως σε ενδοκρινολόγο.

Μετά από συζήτηση με την ενδοκρινολόγο, μου είπε ότι δεν έχω κανένα παράγοντα που να δείχνει ότι έχω διαβήτη (π.χ. κληρονομικότητα, βάρος, διατροφή, κλπ). Με έβαλε όμως να μετριέμαι μόνη μου 2 φορές την ημέρα, 1.5 ώρα μετά από τα κυρίως γεύματα και μου είπε να επικοινωνήσω μαζί της αν έχω πάνω από μια μέτρηση που να ξεπερνάει το 125.

Αποτέλεσμα? Μετριέμαι εδώ και 1 εβδομάδα, και δεν έχω πάρει μέτρηση πάνω από 97. Ο μέσος όρος των μετρήσεων είναι 88.

Συν του ότι έχω χάσει και 1 κιλό!! Αγχώθηκα και μείωσα τα φρούτα!

 

Συμπέρασμα.. μην πανικοβάλεστε! Η καμπύλη είναι μια χρήσιμη και ενδεικτική εξέταση. Αλλα από μόνη της δεν αποτελεί απόδειξη για το αν κάποια έχει διαβήτη κύησης.

 

Εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλες σας και με το καλό τα μωράκια μας! :)

 

Να είσαι καλά κούκλα μου. Και εσύ με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου.

Μια ερωτησούλα με τι κάνεις την μέτρηση?

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με τους μετρητές που παίρνεις δωρεάν σε καθε φαρμακείο. Αυτά τα διαβολικά μηχανήματα, που τσιμπάς το δάχτυλό σου ώσπου να δεις 1 σταγόνα αίμα??? Περί αυτών ο λόγος...

Link to comment
Share on other sites

Με τους μετρητές που παίρνεις δωρεάν σε καθε φαρμακείο. Αυτά τα διαβολικά μηχανήματα, που τσιμπάς το δάχτυλό σου ώσπου να δεις 1 σταγόνα αίμα??? Περί αυτών ο λόγος...

Ναι με αυτό! Ε δεν είναι και τόσο τραγικό!! Πολύ ανώδινο - ειδικά σε σχέση με την καμπύλη ζαχάρου :D

Δεν ήξερα ότι τα παίρνεις δωρεάν!!!!! Εμένα μου το "δάνεισε" η ενδοκρινολογος.

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολλές εταιρείες που φτιάχνουν τέτοια μηχανήματα τα δίνουν δωρεάν αν αγοράσεις (από φαρμακείο) τις ταινίες μέτρησης και τις βελόνες. Έτσι κι εγώ, όταν στη δεύτερη εγκυμοσύνη η πρώτη εξέταση έδειξε τσιμπημένο ζάχαρο πήγα στο φαρμακείο, πήρα ταινίες μέτρησης γνωστής εταιρείας και μου έδωσαν δωρεάν τη συσκευή. Για την ιστορία ευτυχώς όλες οι εξετάσεις που έκανα για ζάχαρο βγήκαν αρνητικές.Θα συμφωνήσω ότι η καμπύλη ζαχάρου ως διαδικασία είναι χάλια, κόντεψα να βγάλω τη γλυκόζη. Ο γιατρός μου σε συνεργασία με ενδοκρινολόγο - διαβητολόγο με έβαλε να την κάνω μία μόνο φορά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...