Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ναι δεν μπορεις να κανεις εμετο. Οι γυναικολογοι δεν ξερουν οτι η καμπυλη των 100 δεν αξιολογειται. Και εμενα αυτη μου χε γραψει στην πρωτη εγκυμοσυνη αλλα μου πε ο ενδοκρ οτι δεν γινεται πια.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έκανα καμπύλη ζαχάρου τη Δευτέρα (είμαι στην 25w +3d τώρα). Μου έδωσαν 75gr γλυκόζης σε ρόφημα που είχε γεύση γλυκιάς πορτοκαλάδας, οπότε δεν είχα πρόβλημα να το πιώ. Μου έκανε τέσσερις αιμοληψίες, μία πρό γλυκόζης και μετά στα 60min, 120min, 180min. Ζαλάδα εγώ ένιωσα στο τέλος μετά το τρίωρο και αυτό επειδή έπρεπε να φάω κάτι γιατί μου έπεσε η πίεση. Την έκανα προληπτικά γιατί γενικά το σάκχαρό μου είναι 77 οπότε δεν είχα κάποιο θέμα. Εμένα δε με άφησαν να πιώ καθόλου νερό πάντως για τρεις ώρες. Βαρετή διαδικασία αλλά την έκανα και ξεμπέρδεψα. Είχα πάρει και δυο περιοδικά μαζί μου και πέρασε η ώρα ;)

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα καμπύλη ζαχάρου τη Δευτέρα (είμαι στην 25w +3d τώρα). Μου έδωσαν 75gr γλυκόζης σε ρόφημα που είχε γεύση γλυκιάς πορτοκαλάδας, οπότε δεν είχα πρόβλημα να το πιώ. Μου έκανε τέσσερις αιμοληψίες, μία πρό γλυκόζης και μετά στα 60min, 120min, 180min. Ζαλάδα εγώ ένιωσα στο τέλος μετά το τρίωρο και αυτό επειδή έπρεπε να φάω κάτι γιατί μου έπεσε η πίεση. Την έκανα προληπτικά γιατί γενικά το σάκχαρό μου είναι 77 οπότε δεν είχα κάποιο θέμα. Εμένα δε με άφησαν να πιώ καθόλου νερό πάντως για τρεις ώρες. Βαρετή διαδικασία αλλά την έκανα και ξεμπέρδεψα. Είχα πάρει και δυο περιοδικά μαζί μου και πέρασε η ώρα ;)

 

Καλά αποτελέσματα:) Συνήθως στην 75 δεν έχω ακούσει να κάνουν αιμοληψία στο τρίωρο,περίεργο!Όπως & να έχει να πάνε όλα καλά!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλά αποτελέσματα:) Συνήθως στην 75 δεν έχω ακούσει να κάνουν αιμοληψία στο τρίωρο,περίεργο!Όπως & να έχει να πάνε όλα καλά!

Ευχαριστώ! Τα πήρα τα αποτελέσματα ήδη και ήταν πολύ καλά!

προ γλυκόζης: 77

60min: 98

120min: 75

180min:50

 

Μου φαίνεται μετά το τρίωρο έπαθα και υπογλυκαιμία :P

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τα πράγματα δεν τα βρήκα και τόσο τραγικα... οκ ναι είναι πάρα μα πάρα πολύ γλυκο, είναι σαν να πίνεις το νερό απο το περίφημο "υποβρύχιο" τη βανίλια δηλαδή!

Λές και είχες αφήσει το γλυκό και έλιωσε και μετά πίνεις αυτο το νερο...

 

Μπορείς να πιείς μετά όσο νεράκι θέλεις, και εντάξει με επιασε μια ανακατοσούρα απο τη πολύ γλυκόζη αλλά όπως και να το κάνουμε για το καλού του παιδιού μας είναι!!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και συγχαρητηρια για τις εγκυμοσυνες σας! Εγω εχω διαβητη κυησεως που το ρυθμιζω με διατροφη. Ενω οι μετρησεις μου ηταν οκ, εδω και πεντε μερες μολις φαω το πρωινο μου, μετα απο μια ωρα που μετραω το ζαχαρο ειναι ανεβασμενο 140 με 150. Πινω ενα ποτηρι γαλα, 2 φρυγανιες συκαλεως και μια φετα τυρι του τοστ η ενα αυγο βραστο. Δεν εχω αλλαξει κατι και δεν ξερω γιατι συμβαινει ξαφνικα αυτο. Εχετε καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και συγχαρητηρια για τις εγκυμοσυνες σας! Εγω εχω διαβητη κυησεως που το ρυθμιζω με διατροφη. Ενω οι μετρησεις μου ηταν οκ, εδω και πεντε μερες μολις φαω το πρωινο μου, μετα απο μια ωρα που μετραω το ζαχαρο ειναι ανεβασμενο 140 με 150. Πινω ενα ποτηρι γαλα, 2 φρυγανιες συκαλεως και μια φετα τυρι του τοστ η ενα αυγο βραστο. Δεν εχω αλλαξει κατι και δεν ξερω γιατι συμβαινει ξαφνικα αυτο. Εχετε καμια ιδεα;

 

Όσο προσχωράει η εγκυμοσύνη το σάκχαρο τείνει να απορυθμίζεται περισσότερο. Πέρα από αυτό νομίζω πως είναι πολύ και αυγό και γάλα. Αυτό που μου είχε πει εμένα ο ενδοκριν μου είναι ότι αν με την διατροφή που κάνω που μου έδωσε έχω ανεβασμένες τιμές τότε πρέπει να ξεκινήσω ινσουλίνη. Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ τρως λιγότερο από όσο λέει η διατροφη.Εσένα δηλ σου έχει γάλα και αυγό για πρωινό?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι γαλα και αυγο η γαλα κ τυρι η γαλοπουλα. Πως να τα κοψω κ αυτα; πειναω και που τα τρωω. Φαντασου να τα κοψω κιολας.

 

Όχι δεν μπορείς να κόψεις φαγητό γιατί τότε θα υποσιτίζεσαι εσύ & κατ επέκταση και το μωρό. Απλώς θα ενημερώσεις τον ενδοκρινολόγο.Πάντως προσωπικά δεν έχω δει διατροφή να έχει γάλα & αυγό γι πρωινό ή γάλα & τυρί & γαλοπούλα. Συνηθώς έχουν γάλα με 2 φρυγανιές και τυρί ή γάλα με κουλούρι θεσσαλονίκης κλπ. Το πρωί συνήθως το σάκχαρο δεν μεταβολίζεται τόσο καλά

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου διατροφολοφιο εχω ενα φλιτζανι τσαγιου γαλα δυο φρυγανιες κ μια φετα τυρι. Δεν ειναι το θεμα να σου προτεινω εναλλακτικη εγω αλλα να δει ο γιατρος σου τις τιμες και να σου πει τι να κανεις. Σε ποια βδομαδα εισαι;

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεαη σου θα του εκανα ενα τηλ παντως..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα το πρωι ενω εφαγα παλι τα συνηθισμενα το ζαχαρο μου ηταν 120! Ο,τι να ναι! Παντως προχτες που πηγα γυναικολογο μου ειπε οτι το μωρο ειναι μια χαρα σε διαστασεις κ βαρος κ αυτο οφειλεται στη διατροφη. Φανηκε πολυ ευχαριστημενος και μου ειπε οταν δει και η διαβητολογος την εκατοστιαια θεση θα χαρει και αυτη! Προς το παρον εχω χαρει εγω η μελλουσα χαζομαμα...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kοριτσια καλησπερα! πηρα τη καμπυλη..για πειτε εσεις που την κανατε νωριτερα πως σας φαινεται.

100 γρ.γλυκοζη, 3ωρη μετρηση

 

νηστειας ...80

60λεπτα... 130

120λεπτα... 111

180λεπτα.. 75

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

ουφ ωραια. δεν εχω ενδεικτικες τιμες γιατι τ αποτελεσματα τα πηρε η μαμα μου κ μου τα πε τηλεφωνικα. ειχα ενα αγχος γιατι ο μπαμπας μου εχει κληρονομικοτητα στο ζαχαρο

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να κάνω απο βδομάδα καμπύλη σακχάρου προληπτικά (25η εβδομάδα) και δεν έχω καταλάβει καλά.. αν δεν είναι καλά τα αποτελέσματα τι γίνεται...; λύνεται το πρόβλημα με προσεκτική διατροφή;

 

πρόβλημα με το ζάχαρο πάντως δεν είχα ποτέ μου.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να κάνω απο βδομάδα καμπύλη σακχάρου προληπτικά (25η εβδομάδα) και δεν έχω καταλάβει καλά.. αν δεν είναι καλά τα αποτελέσματα τι γίνεται...; λύνεται το πρόβλημα με προσεκτική διατροφή;

 

πρόβλημα με το ζάχαρο πάντως δεν είχα ποτέ μου.

 

αναλογα τ αποτελεσματα σου! η θα σου δωσει διατροφη κ μηχανακι να μετρας το ζαχαρο ή εαν εχεις τοσο μεγαλα νουμερα ισως ινσουλινη.

μην ανησυχεις ολα λυνονται με καλη συνεργασια κ διαθεση!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

αναλογα τ αποτελεσματα σου! η θα σου δωσει διατροφη κ μηχανακι να μετρας το ζαχαρο ή εαν εχεις τοσο μεγαλα νουμερα ισως ινσουλινη.

μην ανησυχεις ολα λυνονται με καλη συνεργασια κ διαθεση!

 

ας ελπίσουμε πως δεν θα χρειαστεί τίποτα απ' αυτά. ούτε ενδείξεις έχουμε για κάποιο πρόβλημα, ούτε ποτέ κανείς στην οικογένεια.. :)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κ απο μένα!!!Έκανα χθες την καμπύλη...ένα μπουκαλάκι μου έδωσε με γεύση λεμόνι....200ml κ απο αυτά τα 75gr ήταν γλυκόζη.Δεν ήταν κ ότι καλύτερο σαν γεύση...ευτυχώς μπορουσα να πιώ νερό,αλλιώς....:shock:!!!Είχα

Νηστείας: 83

Στην 1 ώρα: 178

Στις 2 ώρες: 99

Δεν τα είδε ακόμα ο γιατρός μου αλλά από ότι μου είπε ο μικροβιολόγος θέλει λίγο προσοχή στα γλυκά :(:(!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ απο μένα!!!Έκανα χθες την καμπύλη...ένα μπουκαλάκι μου έδωσε με γεύση λεμόνι....200ml κ απο αυτά τα 75gr ήταν γλυκόζη.Δεν ήταν κ ότι καλύτερο σαν γεύση...ευτυχώς μπορουσα να πιώ νερό,αλλιώς....:shock:!!!Είχα

Νηστείας: 83

Στην 1 ώρα: 178

Στις 2 ώρες: 99

Δεν τα είδε ακόμα ο γιατρός μου αλλά από ότι μου είπε ο μικροβιολόγος θέλει λίγο προσοχή στα γλυκά :(:(!!!

 

Είναι λίγο αυξημένο, αλλά ό,τι σου πει ο γιατρός, μην αγχώνεσαι προκαταβολικά κι εύχομαι το καλύτερο! Σ' άφησαν να πιεις νερό..; εμένα όχι.. κάθε κέντρο έχει το σύστημά του μάλλον!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο αυξημένο, αλλά ό,τι σου πει ο γιατρός, μην αγχώνεσαι προκαταβολικά κι εύχομαι το καλύτερο! Σ' άφησαν να πιεις νερό..; εμένα όχι.. κάθε κέντρο έχει το σύστημά του μάλλον!

 

και εμενα δεν με ειχαν αφησει να πιω νερο,την ειχα κανει στο ιασω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...