Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αν είναι να εμφανίσεις κάτι θα το εμφανίσεις :)Οπότε μην αγχώνεσαι!!!:) Εφόσον είναι όλα καλά δεν έχεις να ανυσηχείς για κάτι:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν είναι να εμφανίσεις κάτι θα το εμφανίσεις :)Οπότε μην αγχώνεσαι!!!:) Εφόσον είναι όλα καλά δεν έχεις να ανυσηχείς για κάτι:)
εμ αυτό το έχω καταλάβει για τον διαβήτη κύησης, αλλά κάνω ότι δεν το έπιασα, ένα διατροφικό μάζεμα θα κάνει καλό και σε μένα και στο μωρό!

Θα βοηθήσει και με τον διαβήτη εκτός κύησης να μην εμφανιστεί :? αχ άτιμες κληρονομικότητες!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο Κέντρο μάνας και Παιδιού και μου είπε ο γιατρος οτι δεν τη γραφουν την καμπύλη αν δεν έχει δείξει κάποιο πρόβλημα το σάκχαρο νηστείας γιατί λέει δεν υπάρχει λόγος.

 

Ξέρετε κάποιον γιατρό του ΙΚΑ που να τη γράφει και χωρίς να ειναι προβληματικό το σάκχαρο νηστείας;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο Κέντρο μάνας και Παιδιού και μου είπε ο γιατρος οτι δεν τη γραφουν την καμπύλη αν δεν έχει δείξει κάποιο πρόβλημα το σάκχαρο νηστείας γιατί λέει δεν υπάρχει λόγος.

 

Ξέρετε κάποιον γιατρό του ΙΚΑ που να τη γράφει και χωρίς να ειναι προβληματικό το σάκχαρο νηστείας;

 

:confused::confused::confused:Αυτό και αν δεν είναι βλακεία!!!Μα δεν είναι απαραίτητη εξέταση στην εγκυμοσύνη??Τι στόκοι Χριστέ μου!!!Ίσως αν πας σε έναν γιατρό εξωτερικό που να είναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ?Έχω ακούσει πολλές κοπέλες που έκαναν την καμπύλη στο ΙΚΑ!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

mariazerta δεν είναι δεδομένο οτι θα γεννήσεις πρόωρα...εξαρτάται από το πώς θα εξελιχθεί το ζάχαρο...εγώ είχα πολύ πιο ανεβασμένες τιμές από τις

δικές σου στη καμπύλη αλλά το ρύθμισα με διατροφή και γέννησα φυσιολογικά στις 38+4 χωρίς πρόκληση... απλά με έπιασαν οι πόνοι...

3100γρ ήταν ο μπεμπάκος μου και είχα πάρει 8 κιλά σύνολο

 

ο γιατρός μου είχε πει ότι θα με περίμενε μέχρι το τέλος της ΠΗΤ μου αλλά ούτε μέρα παραπάνω από τις 40 εβδομάδες...θα κάναμε πρόκληση κτλ...

 

οι τιμές σου σύμφωνα με τους δικούς μου ενδοκρινολόγους δεν είναι διαβήτης κύησης αλλά διαταραχή ανοχής στη γλυκόζη και πρέπει να το παρακολουθείς μήπως και ξεφύγει αργότερα...

στο γράφω γιατί παρόμοιες είχε και η ξαδέρφη μου που την παρακολουθούσαν και δεν χρειάστηκε να κάνει καμια φοβερή διατροφή

είχε καλές μετρήσεις με το μηχανάκι

 

όσο για τη διαίτα που έκανα ήταν 1800 θερμίδων

πάρα πολλές σαν θερμίδες αλλά όχι νόστιμα αυτά που έτρωγα

το συνήθισα όμως

στην αρχή είναι δύσκολα μέτα από κάποιο σημείο

κλείνει το στομάχι σου και δεν πεινάς

 

το χειρότερο ήταν το πρωινό μου

με τη συγκεκριμένη σειρά έτρωγα

ένα ποτήρι του κρασιού γκρειπφρούτ

250γρ γιαούρτι 0%

μια φέτα ψωμί τόστ ολικής αλέσης με ελάχιστη μαργαρίνη +30 γρ ανθότυρο

και φυσικά περπάτημα 20 λεπτά μετά απο μισή ώρα....

 

φρικτό πρωινό

όταν διάβασα το χαρτί που μου το είχε γράψει ο ενδοκρινολόγος

γελούσα αλλά μετά διαπίστωσα ότι μόνο αν έτρωγα αυτά κρατούσα

το ζάχαρο εντός ορίων κι αυτό οριακά...

σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..πηγα χθες στην ενδοκρινολογο-διαβητολογο κ οντως μου εδωσε κ εμενα μια διατροφη η διαιτολογος που εχει στο γραφειο της μια διαιτα(ας πουμε) 1800 θερμιδων.κομμενα ΟΛΑ τα γλυκα προς το παρον μεχρι να δουμε πως θα πανε οι μετρησεις μου.. καλα ξεκινησα βεβαια..μετρηθηκα νυστικη -89 κ 1 ωρα μετα το πρωινο -101..μακαρι να συνεχισω ετσι!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποια όρια σου έδωσε?Γιατί ο νηστείας πρέπει να είναι μέχρι 90 -τουλάχιστον αυτό μου έχει πει εμένα..Θα δεις με τις μέρες τι μπορείς να τρως και τι όχι:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ποια όρια σου έδωσε?Γιατί ο νηστείας πρέπει να είναι μέχρι 90 -τουλάχιστον αυτό μου έχει πει εμένα..Θα δεις με τις μέρες τι μπορείς να τρως και τι όχι:)

νηστειας μου εδωσε 95 κ μετα το φαγητο 120-130!! να σε ρωτησω κατι απο τυρια φετα τρως κανονικα???? σε αφηνει δλδ??

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

νηστειας μου εδωσε 95 κ μετα το φαγητο 120-130!! να σε ρωτησω κατι απο τυρια φετα τρως κανονικα???? σε αφηνει δλδ??

 

Διαφορετικά από τα δικά μου:) Εμένα νηστείας μου έδωσε 90 και μεταγευματικό 130. Φέτα τρώω ναι ,δεν μπορώ να φάω ανθότυρα κλπ αλλά μη φανταστείς ότι θα φάω μισό κιλό στην καθισιά!Προσπαθώ πάντα να τρώω πράσινη σαλάτα με το φαγητό για να γλιτώνω τις υψηλές τιμές..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

mariazerta πολύ χαίρομαι που σε βοήθησα (είμαστε και συνονόματες)

θα δείς ότι θα πάς πολύ καλά

δοκίμασε και το περπάτημα πριν τη μέτρηση

σου ρίχνει το ζάχαρο τουλάχιστον 10 μονάδες...

 

εμένα με παρακολουθούσαν στο 'Ελενα Βενιζέλου

οι ενδοκρινολόγοι που βλέπουν όλες τις έγγυες

και μου είχαν δώσει όρια <90 για το νηστείας

και <120 στις 2 ώρες όμως...

 

στη 1 ώρα δεχόντουσαν μέχρι 130 νομίζω

γιατί τους έδειχνα κάτι 122-127 που είχα καμιά φορά

και δεν έλεγαν τίποτα

 

επίσης δεν θέλανε συνεχείς μετρήσεις

πάντα το νηστείας και μετά εναλάξ το μεταγευματικό

του πρωινού ή του βραδυνού

 

άσχετο που εγώ έκανα συνέχεια μετρήσεις γιατί είχα φρικάρει

μέχρι και το δεκατιανό και το απογευματινό είχα μετρήσει

 

α και μην ξεχνάς το γεύμα προ ύπνου

είναι πολύ σημαντικό για την πρωινή μέτρηση νηστείας

ρυθμίζει σημαντικά το ζάχαρο...

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ντιμι τελεια τα νεα σου!

εγω οπως σας ειπα ειμαι διαβητικη αλλα το καταλαβα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου

εκτος απο ινσουλινες εκανα και διατροφη...ειμαι πολυ λαιμαργη γενικα αλλα αυτη η διατροφη με βοηθησε και να μην πειναω (ειχε πολλες μα παρα πολλες πρωτεϊνες) και να μη βαλω κιλα ...γυρω στα 7 εβαλα

αισθανομουν παρα πολυ ομορφα με το σωμα μου...δυστυχως αν δεν ειχα το ζαχαρο θα εφτανα 30 σιγουρακι...

οταν πεινουσα ετρωγα ξηρους καρπους με τυρι..συνηθως παρμεζανα...

η πρωτη διαβητολογος που πηγα (γιατι κατεληξα στην τριτη που ειδα) μου ειχε πει θυμαμαι...μπορεις να φας ενα αρνι ολοκληρο? δεν με πειραζει

υδατανθρακες ομως με το σταγονομετρο...σε καθε γευμα μεν αλλα περιορισμενοι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι βρε κοριτσια που ευχομαι να μην ισχυει..καπου διαβασα οτι εαν εχεις διαβητη κυησης το μωρακι το βαζουν στην μεθ οταν με το καλο γεννηθει...ξερει καποια να μου πει?? επισης πως ειναι δυνατον το ιδιο φαγητο την μια μερα να μου δειχνει το ζαχαρο 109 κ την επομενη μερα χωρις να αλλαξει το παραμικρο 130???:shock:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι βρε κοριτσια που ευχομαι να μην ισχυει..καπου διαβασα οτι εαν εχεις διαβητη κυησης το μωρακι το βαζουν στην μεθ οταν με το καλο γεννηθει...ξερει καποια να μου πει?? επισης πως ειναι δυνατον το ιδιο φαγητο την μια μερα να μου δειχνει το ζαχαρο 109 κ την επομενη μερα χωρις να αλλαξει το παραμικρο 130???:shock:

 

Καλημέρα, το ρώτησα και εγώ αυτό σε κάποιον από όλους τους γιατρούς -δεν θυμάμαι αν ήτανε ο ενδορκινολόγος ή κάποιος από τους παιδιάτρους όταν έψαχνα - και μου είπανε πως το κρατάνε απλώς για παρακολούθηση. Δεν χρειάζεται να είναι στην ΜΕΘ. Ο δε ενδοκρινολόγος μου είπε αν με πιάσουν οι πόνοι να παραλείψω να κάνω την ινσουλίνη γιατί αν την ώρα που παω να γεννήσω έχω υψηλό σάκχαρο τότε με το που θα βγει ο πλακούντας θα κάνουμε υπογλυκαιμία και εγώ και το μωρό οπότε το επιθυμητό είναι να έχω χαμηλό σάκχαρο..:rolleyes::rolleyes:Τώρα όσο για το ίδιο φαγητό με διαφορετικές μετρήσεις..Εμένα μου έτυχε όταν πχ το έφαγα τη μία μέρα μεσημέρι και την άλλη πχ βράδυ. Νομίζω πως το βράδυ το σάκχαρο μεταβολλίζεται καλύτερα ,τουλάχιστον κάτι τέτοιο μου είχε πει ο ενδοκρινολόγος:rolleyes::rolleyes:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το ρώτησα και εγώ αυτό σε κάποιον από όλους τους γιατρούς -δεν θυμάμαι αν ήτανε ο ενδορκινολόγος ή κάποιος από τους παιδιάτρους όταν έψαχνα - και μου είπανε πως το κρατάνε απλώς για παρακολούθηση. Δεν χρειάζεται να είναι στην ΜΕΘ. Ο δε ενδοκρινολόγος μου είπε αν με πιάσουν οι πόνοι να παραλείψω να κάνω την ινσουλίνη γιατί αν την ώρα που παω να γεννήσω έχω υψηλό σάκχαρο τότε με το που θα βγει ο πλακούντας θα κάνουμε υπογλυκαιμία και εγώ και το μωρό οπότε το επιθυμητό είναι να έχω χαμηλό σάκχαρο..:rolleyes::rolleyes:Τώρα όσο για το ίδιο φαγητό με διαφορετικές μετρήσεις..Εμένα μου έτυχε όταν πχ το έφαγα τη μία μέρα μεσημέρι και την άλλη πχ βράδυ. Νομίζω πως το βράδυ το σάκχαρο μεταβολλίζεται καλύτερα ,τουλάχιστον κάτι τέτοιο μου είχε πει ο ενδοκρινολόγος:rolleyes::rolleyes:

μιλαμε για το ιδιο φαγητο το πρωι..δλδ καθε πρωι τρωω μια φετουλα ψωμι με λιγο βουτυρο κ γαλα 1 φλιτζ.την 1η μερα ειχα ζαχαρο 101,την 2η 116 κ την 3η 123...πως γινεται αυτο??? αυριο θα το αλλαξω μπας κ δω προκοπη.ουφ!!! αγχος μου εχει γινει αυτο το φαγητο..αντι να το ευχαριστιεμαι ολο σκεφτομαι τι ζαχαρο θα μου κανει...:roll::cry:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για το ιδιο φαγητο το πρωι..δλδ καθε πρωι τρωω μια φετουλα ψωμι με λιγο βουτυρο κ γαλα 1 φλιτζ.την 1η μερα ειχα ζαχαρο 101,την 2η 116 κ την 3η 123...πως γινεται αυτο??? αυριο θα το αλλαξω μπας κ δω προκοπη.ουφ!!! αγχος μου εχει γινει αυτο το φαγητο..αντι να το ευχαριστιεμαι ολο σκεφτομαι τι ζαχαρο θα μου κανει...:roll::cry:

 

Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι προφανώς δεν είχες το ίδιο σάκχαρο νηστείας και τις 3 μέρες.Αυτό δεν το μετράς?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι προφανώς δεν είχες το ίδιο σάκχαρο νηστείας και τις 3 μέρες.Αυτό δεν το μετράς?

το μετραω κανονικοτατα κ εκει ομως τα νουμερα ειναι τα εξης..89,84 κ 90.. δεν ειναι πολυ υψηλα!! δεν ξερω τι να πω πια μ'αυτην την ιστορια.κανω ακριβως αυτο που μου γραφουν κ μια ολα ειναι καλα κ μια ανεβαινει λιγο.χθες φαντασου εφαγα 2 μπιφτεκια,1 πιτα κ μιση ντοματουλα κ το ζαχαρο ανεβηκε στο 143!! στεναχωριεμαι πααααρα πολυ κ κλαιω αν κ ξερω οτι δεν κανει,δεν ξερω γιατι μ'εχει παρει τοσο πολυ απο κατω!:oops:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μετραω κανονικοτατα κ εκει ομως τα νουμερα ειναι τα εξης..89,84 κ 90.. δεν ειναι πολυ υψηλα!! δεν ξερω τι να πω πια μ'αυτην την ιστορια.κανω ακριβως αυτο που μου γραφουν κ μια ολα ειναι καλα κ μια ανεβαινει λιγο.χθες φαντασου εφαγα 2 μπιφτεκια,1 πιτα κ μιση ντοματουλα κ το ζαχαρο ανεβηκε στο 143!! στεναχωριεμαι πααααρα πολυ κ κλαιω αν κ ξερω οτι δεν κανει,δεν ξερω γιατι μ'εχει παρει τοσο πολυ απο κατω!:oops:

 

Καταρχήν να μην στεναχωριέσαι!!Το σάκχαρο είναι το πλέον συνηθισμένο φαινόμενο στην εγκυμοσύνη έτσι όπως έχει γίνει ο τρόπος ζωής μας!Δεν είναι και το πιο σοβαρό που μπορεί να μας βρει αυτό να σκέφτεσαι!Δεν ξέρω αν μου έχεις πει τι τιμές αναφοράς σου έχει δώσει ο γιατρός σου αλλά το 89 και το 90 είναι πολύ για νηστείας.. Επίσης έχε υπόψη σου ότι και η ντομάτα και η πίτα έχουν γλυκαιμικό δείκτη μεγάλο!Εγώ έχω να φάω οτιδήποτε μοιάζει με ψωμί από τον Αύγουστο:rolleyes::rolleyes:Ακόμη και τις φρυγανιές έχω κόψει..Δεν σημαίνει ότι αυτό θα κάνεις και εσύ φυσικά αλλά θα σημειώνεις τις τιμές σου, θα τις δείξεις στον γιατρό σου και θα σου πει τι να κάνεις. Ακόμη και αν σου πει να κάνεις ινσουλίνη δεν είναι τόσο τρομέρο -στο λέω εγώ που όταν ξεκίνησα την διατροφή τις πρώτες 2 βδομάδες έπεφτα να πεθάνω, είχα αποξενωθεί από όλο τον κόσμο και δεν έβγαινα γιατί έλεγα "τι να βγω να πιω όταν πάμε για καφε?αφου δεν μπορώ να πιω τίποτα, ούτε καν μισό ποτήρι χυμό!!",μετά ξεκίνησαν οι πρόωρες συσπάσεις ,μετα κορτιζόνες, ινσουλίνες και θυροειδής για κερασάκι στην τούρτα!με την ινσουλίνη θεωρητικά είσαι πάντα λίγο πιο σίγουρος..Θεωρητικά πάντα!γιατί ακόμη και εκεί έτυχε να απορρυθμιστεί εντελώς το σάκχαρο μου..

Αυτό που είναι το πιο σημαντικό είναι να μην δημιουργήσουμε στα μπεμπάκια μας τάση για παχυσαρκία και διαβήτη στην ζωή τους.Κατά τα άλλα παρακολουθούνε οι γιατροί μας το θέμα για να μην παίρνουν υπερβολικό βάρος τα μωράκια μας και να μην αυξηθεί πολύ το αμνιακό υγρό - γιατί τότε όπως μου είπε ο γιατρός μου θα κολυμπάει το μωρό και δεν θα εμπεδωθεί ποτέ!- και όλα καλά!:) Εγώ είχα κάποια στιγμή τέλειες μετρήσεις αλλά το αμνιακό υγρό είχε πάρει τα πάνω του και αυτό σήμαινε ότι ο διαβήτης δεν συθμιζόταν στην πραγματικότητα..που σημαίνει ότι πλέον το θέμα ήτανε βιολογικό και όπως μου είπε ο ενδοκρ ακόμη και σε καλές μετρήσεις όταν φαίνεται κάτι τέτοιο στον υπέρηχο τότε η ινσουλίνη είναι θέμα χρόνου. Και όντως όλα έφτιαξαν όταν την ξεκίνησα. Να μην στεναχωριέσαι όμως γιατί ακόμη και αυτό ανεβάζει το σάκχαρο, αν δεις ψηλές τιμές απλώς ρίξε λίγο περπάτημα και μετρήσου ξανά σε 2 ώρες και όλα καλα:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να μην στεναχωριέσαι!!Το σάκχαρο είναι το πλέον συνηθισμένο φαινόμενο στην εγκυμοσύνη έτσι όπως έχει γίνει ο τρόπος ζωής μας!Δεν είναι και το πιο σοβαρό που μπορεί να μας βρει αυτό να σκέφτεσαι!Δεν ξέρω αν μου έχεις πει τι τιμές αναφοράς σου έχει δώσει ο γιατρός σου αλλά το 89 και το 90 είναι πολύ για νηστείας.. Επίσης έχε υπόψη σου ότι και η ντομάτα και η πίτα έχουν γλυκαιμικό δείκτη μεγάλο!Εγώ έχω να φάω οτιδήποτε μοιάζει με ψωμί από τον Αύγουστο:rolleyes::rolleyes:Ακόμη και τις φρυγανιές έχω κόψει..Δεν σημαίνει ότι αυτό θα κάνεις και εσύ φυσικά αλλά θα σημειώνεις τις τιμές σου, θα τις δείξεις στον γιατρό σου και θα σου πει τι να κάνεις. Ακόμη και αν σου πει να κάνεις ινσουλίνη δεν είναι τόσο τρομέρο -στο λέω εγώ που όταν ξεκίνησα την διατροφή τις πρώτες 2 βδομάδες έπεφτα να πεθάνω, είχα αποξενωθεί από όλο τον κόσμο και δεν έβγαινα γιατί έλεγα "τι να βγω να πιω όταν πάμε για καφε?αφου δεν μπορώ να πιω τίποτα, ούτε καν μισό ποτήρι χυμό!!",μετά ξεκίνησαν οι πρόωρες συσπάσεις ,μετα κορτιζόνες, ινσουλίνες και θυροειδής για κερασάκι στην τούρτα!με την ινσουλίνη θεωρητικά είσαι πάντα λίγο πιο σίγουρος..Θεωρητικά πάντα!γιατί ακόμη και εκεί έτυχε να απορρυθμιστεί εντελώς το σάκχαρο μου..

Αυτό που είναι το πιο σημαντικό είναι να μην δημιουργήσουμε στα μπεμπάκια μας τάση για παχυσαρκία και διαβήτη στην ζωή τους.Κατά τα άλλα παρακολουθούνε οι γιατροί μας το θέμα για να μην παίρνουν υπερβολικό βάρος τα μωράκια μας και να μην αυξηθεί πολύ το αμνιακό υγρό - γιατί τότε όπως μου είπε ο γιατρός μου θα κολυμπάει το μωρό και δεν θα εμπεδωθεί ποτέ!- και όλα καλά!:) Εγώ είχα κάποια στιγμή τέλειες μετρήσεις αλλά το αμνιακό υγρό είχε πάρει τα πάνω του και αυτό σήμαινε ότι ο διαβήτης δεν συθμιζόταν στην πραγματικότητα..που σημαίνει ότι πλέον το θέμα ήτανε βιολογικό και όπως μου είπε ο ενδοκρ ακόμη και σε καλές μετρήσεις όταν φαίνεται κάτι τέτοιο στον υπέρηχο τότε η ινσουλίνη είναι θέμα χρόνου. Και όντως όλα έφτιαξαν όταν την ξεκίνησα. Να μην στεναχωριέσαι όμως γιατί ακόμη και αυτό ανεβάζει το σάκχαρο, αν δεις ψηλές τιμές απλώς ρίξε λίγο περπάτημα και μετρήσου ξανά σε 2 ώρες και όλα καλα:)

εχεις απολυτο δικαιο κ πραγματικα μου δεινεις κουραγιο απλα ειναι το γαμωτο να νιωθω πεινα κ να μην μπορω να φαω κ στο τελος να βλεπω κ ανεβασμενη την καμπυλη,μου γυρνανε τα ματια!!:evil: οσο για τις τιομες μου εχει δωσει στην νηστεια 95 κ μετα το φαγητο 130..

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι μέχρι να βρεις τους ρυθμούς σου. Και εγώ στηνα ρχή πεινούσα πολύ αλλά μετα συνήθισα..ίσως να έκλεισε και το στομάχι μου τι να πω..Το καλό της υπόθεσης είναι ότι ενώείχαν αρχίσει να με πιάνουν πάλι οι ευχάριστες καούρες της εγκυμοσύνης με την διατροφή αυτή εξαφανίστηκαν:) Το σημαντικό που διαπίστωσα εγώ είναι να τρως κρέας και ΠΟΛΥ σαλάτα πράσινάδα όμως!Ψάρι μπορείς να φας όσο θέλεις -και όχι μόνο 200γρ που λένε- γιατί δεν πρόκειται να σου ανέβει. Εντάξει καλαμαράκια κλπ με μέτρο πάντα!Νομίζω πως αν φας μπόλικη σαλάτα σε κάθε γεύμα τότε θα είσαι εντάξει!Απλώς θέλει προσοχή με τα ζυμαρικά,ρύζια,πατάτες,καρότα,ψωμί,γάλα,κασέρια κλπ.. Θα βρεις τους ρυθμούς σου:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

mariazerta να εχεις το νου σου οτι υπαρχει παντα το ποσοστο λαθους στο μηχανημα...λιγο λιγοτερο να σου εδειξε την πρωτη φορα και λιγο περισσοτερο τη δευτερη να η διαφορα..

επίσης ο διαβητης κυησης εμφανιζεται κυριως λογω του οτι ο πλακουντας δρα ανασταλτικα ως προς την ινσουλινη...

αυτο σημαινει οτι μια μερα μπορει να ειναι ετσι και την αλλη γιουβετσι...η μπορει απο εδω και στο εξης για να μπορεις να διατηρεις την πρωινη σου μετρηση στο 100-120 στην πρωτη ωρα να χρειαστει να ελαττωσεις τους υδατανθρακες σου..

μπορει να ηταν πιο υψηλο λογω του οτι στεναχωρεθηκες..επισης να σου πω οτι οι πιτες ανεβαζουν το ζαχαρο σε βαθος χρονου...αυτο θα το διαπιστωσεις αν φας τα αναλογα ισοδυναμα απο ψωμι ή απο πίτα...το ζαχαρο μπορει την πρωτη ωρα να ειναι πχ στα ιδια..τη δευτερη ωρα ομως με την πιτα δε θα πεσει τοσο πολυ...μπορει και καθολου...αυτο συμβαινει γενικοτερα με τα τηγανιτα και τα κορεσμενα λιπη

μη στεναχωριεσαι...το αγχος ανεβαζει το ζαχαρο..

επισης να ξαναπω οτι τη μικρη μου την κρατησαν μονο 2-3 ωρες στην παρακολουθηση

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια...πραγματικα μου δινετε πολυ κουραγιο. σημερα εφαγα σαλατα με κρεας κ οντως ηταν πολυ χαμηλο το ζαχαρο οποτε νιωθω πολυ χαρα:-P:razz::-P.... τα παντα θα κανουμε για τα μπεμπακια μας!!!!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Η 100μλ που έκανα εγώ είχε 40Ε και η 50μλ 20Ε

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

ονειρακι σ πιο δαγνωστικο πηγες?

 

κοριτσια σ ποια νοσοκομεια μπορει ν την κανω ξερετε?

την κανουν ολα η πρεπει ν ειναι Μαιευτήρια?

γιατι ακπου διαβασα οτι μια κοπελα πληρωσε 10? σ νοσοκομειο αλλα δεν θυμαμαι που τ διαβασα ν δω νοσοκομειο.

στο ικα που ανηκω οι κοπελες ειναι αγενεστατες ,μιλανε λες κ απευθυνονται σ προβατα και δεν αντεχω ν κατσω τοσες ωρες εκει κ ν τις ακουω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...