Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα,λοιπόν εμένα η απορία μου έχει ως εξης.έκανα απλη εξεταση ζακχαρου και βγηκε 94 με όριο το 110 απλά μου πε ο γιατρός να κόψω τα γλυκά γιατί έτρωγα πάάάάρα πολλά μέσα στην ημέρα.το θέμα είναι ότι μου πε πως δεν χρειαζεται να κάνω την καμπυλη για τον λόγο ότι δεν έχω πρόβλημα.συμφωνείτε ή εγώ ειμαι υπερβολική και νομιζω ότι έπρεπε να κάνω οπωσδήποτε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Φανή.Γιατρός δεν ειμαι αλλα διαφωνω!Αν οχι ολοι οι περισότεροι γυναικολόγοι θελουν την καμπυλη ακόμη και αν εχεις και υπογλυκαιμία.Γιατι πολυ απλα δειχνει και την προδιαθεσηγια διαβήτη κυησης.

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,λοιπόν εμένα η απορία μου έχει ως εξης.έκανα απλη εξεταση ζακχαρου και βγηκε 94 με όριο το 110 απλά μου πε ο γιατρός να κόψω τα γλυκά γιατί έτρωγα πάάάάρα πολλά μέσα στην ημέρα.το θέμα είναι ότι μου πε πως δεν χρειαζεται να κάνω την καμπυλη για τον λόγο ότι δεν έχω πρόβλημα.συμφωνείτε ή εγώ ειμαι υπερβολική και νομιζω ότι έπρεπε να κάνω οπωσδήποτε;

 

Μπορει το ζαχαρο να βγει φυσιολογικο στην απλη εξεταση και να ανεβει μετα τη γλυκοζη κατα τη διαρκεια της καμπυλης, οπου και θα φανει το προβλημα. Ο διαβητης κυησης μπορει να εμφανιστει μεχρι και την 32η εβδομαδα. Αν μπορεις να κοψεις τα γλυκα και να ξανακανεις την εξεταση σε ενα μηνα, ΟΚ. Αν δε μπορεις ομως, καλο θα ηταν να κανεις μια καμπυλη ζαχαρου για σιγουριά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

FAN-ούλα, συγγνώμη, αλλά κι εγώ θα διαφωνήσω κάθετα με το γιατρό σου. Είναι μια πολύ σημαντική εξέταση που όλοι οι γυναικολόγοι τη συνιστούν, άσχετα αν υπάρχει πρόβλημα σαχάρου ή όχι. Σκέψου μόνο τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν σε μάνα και παιδί αν ανεβαίνει το σάχαρο και του ξεφύγει του γιατρού. Η απλή εξέταση αίματος δίχνει το σάχαρο με νηστικό στομάχι, σε "νηστεία". Με την καμπύλη βλέπουμε πώς αντιδράει το σάχαρο όταν ο οργανισμός βομβαρδίζεται με μεγάλες ποσότητες γλυκόζης. Και μπορεί στην πρώτη λήψη αίματος το σαχαρο να φανεί καλό και μετά από μια ώρα να το δεις ανεβασμένο. Ξανασυζήτα το μαζί του.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

tarshou σε ευχαριστώ πολυ,όντως έχετε όλες σας δίκιο.εγώ θα παω να την κάνω και θα του πάω τα αποτελέσματα.ελπίζω να ναι καλά γιατί ειμαι με 94 νηστικιά και ακουσα και αλλες κοπελες με αυτο το σακχαρο και λιγοτερο και παρ ολα αυτα ακολουθησαν ειδικη διατροφη.εγω προσ το παρων εκοψα εντελωσ γλυκα σοκολατεσ κτλ και ο Θεος βοηθος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες. Αν σ'αρέσει, όμως, η σοκολατίτσα (αχ! :mrgreen: ), μπορείς να την αντικατστήσεις με υγείας ή με κάτι υπέροχες σοκολάτες που κυκλοφορούν στο εμπόριο χωρίς ζάχαρη κατάλληλες για διαβητικούς ("Cavalier" λέγονται και βγαίνουν σε διάφορες γεύσεις). :-D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια. Σήμερα έκανα την καμπύλη των 100γρ. Μου φάνηκε οτι δεν είχε καμία σχέση με αυτή των 50γρ γιατί έπρεπε να πιω 2 ποτήρια και ζορίστηκα αρκετά. Ευτυχώς οι ώρες πέρασαν γιατί είχα μαζί μου ένα βιβλίο και διάβαζα. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι τη στιγμή που έφυγα. Στο δρόμο για το σπίτι ένιωθα εξαντλήμένη, έτοιμη να λιποθυμήσω. Τα βήματα μου γίνονταν με το ζόρι, ενώ ξαφνικά τα χέρια, τα πόδια και το κεφάλι μου άρχισαν να ιδρώνουν πάρα πολύ. Σε μια στιγμή κοίταξα τα χέρια μου και ήταν σαν να τα είχα βρέξει. Έφτασα με το ζόρι στο σπίτι και πεινούσα σαν λύκος. Έφαγα απίστευτη ποσότητα φαγητού και ένιωθα οτι δεν μπορούσα να χορτάσω. Μετά άρχισα να νιώθω ρίγος και έπεσα για ύπνο. Τα αποτελέσματα μου ήταν τα εξής:

0΄: 77 (φυσιολογικό < 95)

120΄: 172 (φυσιολογικό < 180)

160΄: 114 (φυσιολογικό < 155)

180΄: 53 (φυσιολογικό < 140)

 

Μάλλον τα αρνητικά συμπτώματα οφείλονται στην τελευταία μέτρηση που είναι πολύ χαμηλή. Πώς σας φαίνονται;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα δικά μου τα τελευταία αποτελέσματα μπροστά μου, αλλά δεν ξέρω αν θα έπρεπε να τα αναφέρω, γιατί εγώ έχω υπερινσουλιναιμία, όπου ουσιαστικά ρίχνει το σάκχαρο. Καλύτερα να σου πει κάποια κοπέλα που δεν έχει το ίδιο θέμα με εμένα. Αλλά τα συμπτώματα που αναφέρεις ότι είχες όταν έφυγες από το εργαστήριο είμαι σχεδόν απόλυτα σίγουρη ότι ήταν υπογλυκαιμία (που το εξηγεί και η τελευταία μέτρηση που έκανες. Το έχω νιώσει άπειρες φορές στη ζωή μου. Σ'αυτή την περίπτωση καλό είναι να τρως όσο πιο γρήγορα μπορείς μια καραμέλα, μια κουταλιά ζάχαρη, μέλι, κάτι που να είναι πολύ γλυκό για να σου ανεβάσει το σάχαρο. Κακώς που δεν σου εξήγησαν από το εργαστήριο τι να κάνεις σε περίπτωση που νιώσεις άσχημα. Πάντως τώρα είσαι καλά, έτσι;

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι και να μην χρειαστεί, όντως. Αλλά, κοίτα, αν σου πει ότι χρειάζεται, μην τα παίξεις. Σκέψου ότι είναι για καλύτερη παρακολούθηση ώστε να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα τόσο σε εσένα όσο και στο μωράκι. Πες μας τι σου είπε ο γιατρός, έτσι;

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια. Σήμερα έκανα την καμπύλη των 100γρ. Μου φάνηκε οτι δεν είχε καμία σχέση με αυτή των 50γρ γιατί έπρεπε να πιω 2 ποτήρια και ζορίστηκα αρκετά. Ευτυχώς οι ώρες πέρασαν γιατί είχα μαζί μου ένα βιβλίο και διάβαζα. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι τη στιγμή που έφυγα. Στο δρόμο για το σπίτι ένιωθα εξαντλήμένη, έτοιμη να λιποθυμήσω. Τα βήματα μου γίνονταν με το ζόρι, ενώ ξαφνικά τα χέρια, τα πόδια και το κεφάλι μου άρχισαν να ιδρώνουν πάρα πολύ. Σε μια στιγμή κοίταξα τα χέρια μου και ήταν σαν να τα είχα βρέξει. Έφτασα με το ζόρι στο σπίτι και πεινούσα σαν λύκος. Έφαγα απίστευτη ποσότητα φαγητού και ένιωθα οτι δεν μπορούσα να χορτάσω. Μετά άρχισα να νιώθω ρίγος και έπεσα για ύπνο. Τα αποτελέσματα μου ήταν τα εξής:

0΄: 77 (φυσιολογικό < 95)

120΄: 172 (φυσιολογικό < 180)

160΄: 114 (φυσιολογικό < 155)

180΄: 53 (φυσιολογικό < 140)

 

Μάλλον τα αρνητικά συμπτώματα οφείλονται στην τελευταία μέτρηση που είναι πολύ χαμηλή. Πώς σας φαίνονται;

Θα σ συμβουλευα να πας ουτος η αλλος σε διαβητολογο. Κι εγω τα ιδια αποτελεσματα ειχα στην καμπυλη και πηγα σε διαβητολογο γιατι ακομα και ο ενδοκρινολογος μου δεν εδινε σημασια. Εγω βεβαια το ψαχνω γιατι αποβαλω, αλλα ο διαβητολογος μου ειπε οτι ουτε η υπογλυκαιμια ειναι καλη.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Σήμερα έκανα την καμπύλη των 100γρ. Μου φάνηκε οτι δεν είχε καμία σχέση με αυτή των 50γρ γιατί έπρεπε να πιω 2 ποτήρια και ζορίστηκα αρκετά. Ευτυχώς οι ώρες πέρασαν γιατί είχα μαζί μου ένα βιβλίο και διάβαζα. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι τη στιγμή που έφυγα. Στο δρόμο για το σπίτι ένιωθα εξαντλήμένη, έτοιμη να λιποθυμήσω. Τα βήματα μου γίνονταν με το ζόρι, ενώ ξαφνικά τα χέρια, τα πόδια και το κεφάλι μου άρχισαν να ιδρώνουν πάρα πολύ. Σε μια στιγμή κοίταξα τα χέρια μου και ήταν σαν να τα είχα βρέξει. Έφτασα με το ζόρι στο σπίτι και πεινούσα σαν λύκος. Έφαγα απίστευτη ποσότητα φαγητού και ένιωθα οτι δεν μπορούσα να χορτάσω. Μετά άρχισα να νιώθω ρίγος και έπεσα για ύπνο. Τα αποτελέσματα μου ήταν τα εξής:

0΄: 77 (φυσιολογικό < 95)

120΄: 172 (φυσιολογικό < 180)

160΄: 114 (φυσιολογικό < 155)

180΄: 53 (φυσιολογικό < 140)

 

Μάλλον τα αρνητικά συμπτώματα οφείλονται στην τελευταία μέτρηση που είναι πολύ χαμηλή. Πώς σας φαίνονται;

 

H τελευταία μέτρηση, αυτή των 3 ωρών είναι που μάλλον σου προκάλεσε το υπογλυκαιμικό σοκ που μας περιέγραψες....Μάλλον έγινε απότομη αλλά καθυστερημένη έκκριση ινσουλίνης στον οργανισμό σου με αποτέλεσμα να πέσει ραγδαία το ζάχαρό σου και να αισθανθείς όλα αυτά....Είναι φρικτή αίσθηση....σε νιώθω...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Cavalier" λέγονται και βγαίνουν σε διάφορες γεύσεις). :-D

 

Αυτές που τις πουλάνε να πάρω 1 να την ευχαριστηθώ που από τις 28 εβδομάδες είμαι στην δίαιτα;;;;;;;;;;;;;;;;;; Βέβαια τελειώνω τώρα αλλά να έτρωγα μια σήμερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Σήμερα έκανα την καμπύλη των 100γρ. Μου φάνηκε οτι δεν είχε καμία σχέση με αυτή των 50γρ γιατί έπρεπε να πιω 2 ποτήρια και ζορίστηκα αρκετά. Ευτυχώς οι ώρες πέρασαν γιατί είχα μαζί μου ένα βιβλίο και διάβαζα. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι τη στιγμή που έφυγα. Στο δρόμο για το σπίτι ένιωθα εξαντλήμένη, έτοιμη να λιποθυμήσω. Τα βήματα μου γίνονταν με το ζόρι, ενώ ξαφνικά τα χέρια, τα πόδια και το κεφάλι μου άρχισαν να ιδρώνουν πάρα πολύ. Σε μια στιγμή κοίταξα τα χέρια μου και ήταν σαν να τα είχα βρέξει. Έφτασα με το ζόρι στο σπίτι και πεινούσα σαν λύκος. Έφαγα απίστευτη ποσότητα φαγητού και ένιωθα οτι δεν μπορούσα να χορτάσω. Μετά άρχισα να νιώθω ρίγος και έπεσα για ύπνο. Τα αποτελέσματα μου ήταν τα εξής:

0΄: 77 (φυσιολογικό < 95)

120΄: 172 (φυσιολογικό < 180)

160΄: 114 (φυσιολογικό < 155)

180΄: 53 (φυσιολογικό < 140)

 

Μάλλον τα αρνητικά συμπτώματα οφείλονται στην τελευταία μέτρηση που είναι πολύ χαμηλή. Πώς σας φαίνονται;

 

Mια χαρα ειναι η καμπυλη σου! Επρεπε να σου δωσουν εναν χυμο και μια φρυγανια πριν φυγεις απο κει. Εχω παθει κι εγω υπογλυκαιμια και ξερω ποσο ασχημο ειναι. Ευτυχως που εφτασες καλα στο σπιτι...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειναι η καμπυλη σου! Επρεπε να σου δωσουν εναν χυμο και μια φρυγανια πριν φυγεις απο κει. Εχω παθει κι εγω υπογλυκαιμια και ξερω ποσο ασχημο ειναι. Ευτυχως που εφτασες καλα στο σπιτι...

 

Έχω την εντύπωση ότι η τελευταία μέτρηση είναι χαμηλή....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η τελευταία μέτρηση είναι χαμηλή....

 

Eιναι χαμηλη, γιατι η κοπελα δεν εχει προβλημα, και κακως εκανε την 3ωρη. Δεν εφαγε τιποτα και επαθε υπογλυκαιμια. Στην εγκυμοσυνη, γινεται η 2ωρη καμπυλη.

Οι ωρες ειναι σωστες? Λειπουν τα 60' και στα 160' δε γινεται ληψη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eιναι χαμηλη, γιατι η κοπελα δεν εχει προβλημα, και κακως εκανε την 3ωρη. Δεν εφαγε τιποτα και επαθε υπογλυκαιμια. Στην εγκυμοσυνη, γινεται η 2ωρη καμπυλη.

Οι ωρες ειναι σωστες? Λειπουν τα 60' και στα 160' δε γινεται ληψη.

 

Κι εγώ πάντως είχα κάνει την 3ωρη..και το σώμα μου αντέδρασε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο! Έπαθα υπογλυκαιμία....Ακόμη το θυμάμαι....άρχισα να ιδρώνω, να ζαλίζομαι και να δυσφορώ....Παραλίγο να λιποθυμήσω μέσα στο λεωφορείο....Στο σπίτι έφαγα ό,τι βρήκα μπροστά μου....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είχα γράψει λάθος τις ώρες. Οι μετρήσεις έγιναν κανονικά ανά μια ώρα. Ατο γιατρό θα πάω τη Δευτέρα. Πάντως βλακεία τους που δεν μου είπαν οτι έπρεπε να φάω κάτι. Και το έκανα στο Μητέρα , όχι πουθενά τυχαία!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που τις πουλάνε να πάρω 1 να την ευχαριστηθώ που από τις 28 εβδομάδες είμαι στην δίαιτα;;;;;;;;;;;;;;;;;; Βέβαια τελειώνω τώρα αλλά να έτρωγα μια σήμερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παντού μπορείς να τις βρεις. Όχι όμως σε περίπτερα ή σούπερ μάρκετ. Σε ζαχαροπλαστεία τις έχουν συνήθως, σε κάβες ή σε μαγαζιά με ξηρούς καρπούς. Είναι πολύ γνωστές.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...