Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

σοφακι λες να το εχει το ονομα???

ρε φιλεναδα δεν εχω μεγαλο προβλημα με τα εμβολια,ειδικα οταν δεν τα κανουν σε μενα..κοιταω αλλου!!!αλλα ειναι πολυ ανατριχιαστικο να σου παιρνουν αιμα..

 

 

:D:D:D:Dμπορει να το εχει και το ονομα!!!!η φιλη μου μου λεει οτι εχω το συνδρομο της λευκης μπλουζας!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Όσες παρουσιάσατε σάκχαρο κύησης και ακολουθήσατε θεραπεία με ινσουλίνη, παχύνατε; Η Ινσουλίνη παχαίνει;

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα p-kassiani οχι δεν μου ειχε δωσει καποια διατροφη ετρωγα οτι ηθελα,

πηγα ομως σημερα και εκανα γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη η οποια βγηκε 5,2 μεσα στα φυσιολογικα ορια και στις εξετασεις αιματος το σακχαρο μου ειναι 81.Δεν ξερω τι να πω.............

oDCcp2.png?ZJtXT2x0
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εμένα μου είπαν ότι πεταλούδα δεν μπορούν να μου βάλουν γιατί θα χρειαστεί να μου βάλουν αντιπηκτικό υγρό και κάτι τέτοια.Ισχύει αυτό ή μου λέγανε ότι να'ναι και έφαγα άδικα 4 τσιμπήματα?

 

dev023pps__.png

Η ζωή είναι πολύ όμορφη όταν ξέρεις να ζεις!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Όσες παρουσιάσατε σάκχαρο κύησης και ακολουθήσατε θεραπεία με ινσουλίνη, παχύνατε; Η Ινσουλίνη παχαίνει;

 

Ακριβώς το αντίθετο! Διότι εκτός από την ινσουλίνη, κάνεις και πάρα πολύ αυστηρή δίαιτα! Δίαιτα διαβητικού...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τελικα την εκανα κοριτσια και ευτυχως ολα καλα!!μαλιστα στην τελευταια ληψη(4 ωριαιες στο συνολο) μου βγηκε 55(60-110 νομιζω ηταν η τιμη αναφορας)...εμμεσος coombs αρνητικη..ολα καλα..ανακατευτηκα λιγο με την γλυκοζη βεβαια αλλα εμετο δεν εκανα!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα εφιαλτης και στις 2 εγκυμοσυνες αυτη η εξεταση..στη πρωτη το ηπια και εβγαλα το μισο αλλα η μικροβιολογος εκει μου εκανε κανονικα τις ληψεις ....που να ηξερα οτι τσαμπα το εκανα???

 

τωρα πηγα 2 φορες στο Αρεταιειο να την κανω...τη πρωτη οπως το ηπια ετσι και το εβγαλα (δε μπορω τοσο πρωι τοσο γλυκο πραγμα -ητανε και ζεστο το νερο) και τη δυετερη φορα αν και βαλανε λεμονι μεσα και προσπαθησανε να βαλουνε οσο γινεται πιο παγωμενο νερο (θελει λεει ζεστο νερο για να λυωσει η σκονη) το εβγαλα παλι στοι τεταρτο....

 

τελικα καταληξαμε να κανω αλλη φορα μια απλη εξεταση αιματος -γλυκοζιομενη αιμοσφαιρινη καπως ετσι το ειπανε -και τελος...χαθηκε να το καναμε απο την αρχη???εγκυες ειμαστε ειναι σκετη ταλαιπωρια αυτο το πραγμα...αλλο τροπο δε μπορουνε νε βρουνε να κανουμε τετοια εξεταση?

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω που πηγα με τη λογικη οτι επειδη ηταν κοντα στο σπιτι μου θα πηγαινοερχομουν...τελικα ημουν εκει απο τις 7 και 30 εως τις 11..δεν με αφησαν να φυγω γιατι δεν επρεπε να χασω ενεργεια μου ειπανε...αν κανεις εμετο βρε κοριτσια δεν αλλοιωνεται το αποτελεσμα?τι φαρμακιλα κι αυτη η γευση βρε παιδι μου...α!εν τω μεταξυ μου φερνει δυο πλαστικα ποτηρια φουλ,μου λεει πιες τα σε 5-10 λεπτα..αρχιζω κι εγω μετα απο 5 λεπτα(μολις συνηλθα απο το σοκ της πρωτης ληψης:rolleyes:) σιγα-σιγα με μικρες γουλιες μην μου ερθει αναγουλα..τελειωνω με το πασο μου το πρωτο ποτηρακι..πιανω ενα περιοδικο,χαλαρωνω:lol:,βγαινει εξω και μου λεει,οκ,τα ηπιες?..της λεω τωρα θα αρχισω και το δευτερο..μου λεει..εμ..πιες το γρηγορα γιατι πρεπει να τα πιεις μεσα σε 5' και τα 2 μαζι!!!!!:?:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ έκανα καμπύλη γλυκόζης με 50γρ. Σακχαρο είχα 81 αλλά μετά τη γλυκόζη είχα 140. Μου είπαν ότι πρέπει να προσέξω λίγο γιατί είμαι οριακά και έχω αγχωθεί λίγο. Εσείς είχατε κάνει κάποια δίαιτα συγκεκριμένη?

N12Zp2.png

 

ofWRp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ έκανα καμπύλη γλυκόζης με 50γρ. Σακχαρο είχα 81 αλλά μετά τη γλυκόζη είχα 140. Μου είπαν ότι πρέπει να προσέξω λίγο γιατί είμαι οριακά και έχω αγχωθεί λίγο. Εσείς είχατε κάνει κάποια δίαιτα συγκεκριμένη?

 

Καλημέρα!

Έκανα την ίδια εξέταση με 50γρ γλυκόζη. Είχα σάκχαρο 75 αλλά μετά την γλυκόζη είχα 159!

Έχω ραντεβού με διαβητολόγο την επόμενη εβδομάδα όπου θα μου δώσει σίγουρα δίαιτα αλλά και ένα μηχανάκι να μετράω το σάκχαρο! Μου ήρθε λίγο ξαφνικό αλλά τι να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έκανα την ίδια εξέταση με 50γρ γλυκόζη. Είχα σάκχαρο 75 αλλά μετά την γλυκόζη είχα 159!

Έχω ραντεβού με διαβητολόγο την επόμενη εβδομάδα όπου θα μου δώσει σίγουρα δίαιτα αλλά και ένα μηχανάκι να μετράω το σάκχαρο! Μου ήρθε λίγο ξαφνικό αλλά τι να κάνουμε...

Καλη μου μετα 180 λεπτα ειχες 159 σακχαρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όλα καλά πιστεύω θα πάνε. Άλλωστε πιστεύω σε όλες πάνω κάτω στην εγκυμοσύνη το σάκχαρο είναι λίγο αυξημένο. Πάντως εγώ μίλησα με το διαβητολόγο μου είπε πως αυτό που πρέπει να προσέξω είναι να μην πάρω κιλά και ευτυχώς μέχρι στιγμής έχω πάρει μόνο 7. Θα μου δώσει πάντως κάποια διατροφή και τι να προσέξω. Άλλωστε το μωράκι παίρνει τα κιλά που πρέπει και ήδη ήταν 1350 στην 28η εβδομάδα.

N12Zp2.png

 

ofWRp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 60 λεπτά.

 

ειμαι στη δουλεια αμα θα παω σπιτι θα ΔΩ τις εξετεσεις που ειχα κανει στο γιο μου και θα σου πω αλλα νομιζω οτι ειχα παραπανω .θα σου πω ΔΕΥΤΕΡΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στη δουλεια αμα θα παω σπιτι θα ΔΩ τις εξετεσεις που ειχα κανει στο γιο μου και θα σου πω αλλα νομιζω οτι ειχα παραπανω .θα σου πω ΔΕΥΤΕΡΑ !!!

 

Σ' ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά πιστεύω θα πάνε. Άλλωστε πιστεύω σε όλες πάνω κάτω στην εγκυμοσύνη το σάκχαρο είναι λίγο αυξημένο. Πάντως εγώ μίλησα με το διαβητολόγο μου είπε πως αυτό που πρέπει να προσέξω είναι να μην πάρω κιλά και ευτυχώς μέχρι στιγμής έχω πάρει μόνο 7. Θα μου δώσει πάντως κάποια διατροφή και τι να προσέξω. Άλλωστε το μωράκι παίρνει τα κιλά που πρέπει και ήδη ήταν 1350 στην 28η εβδομάδα.

 

Εγω έχω πάρει 12!! Μάλλον ήρθε η σειρά της διαβητολόγου να με κράξει...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θυμαμαι τις τιμες ομως ειχα βαλει μεσα λεμονι με την καθοδηγηση του γιατρου μου γιατι μου ερχοταν να πεθανω μονο που σκεφτομουν την εξεταση...:cry:

ειχα παει την πρωτη φορα με τον αντρα μου και εκανα εμετο 5 λεπτα πριν την πρωτη ληψη και με μαρτυρησε ο μαρτυριαρης...:oops:

την δευτερη εβαλα λεμονι και σκεφτομουν οτι αν κανω εμετο δεν θα του το πω...;)...αλλα ευτυχως δεν εκανα...:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έκανα την ίδια εξέταση με 50γρ γλυκόζη. Είχα σάκχαρο 75 αλλά μετά την γλυκόζη είχα 159!

Έχω ραντεβού με διαβητολόγο την επόμενη εβδομάδα όπου θα μου δώσει σίγουρα δίαιτα αλλά και ένα μηχανάκι να μετράω το σάκχαρο! Μου ήρθε λίγο ξαφνικό αλλά τι να κάνουμε...

 

Kι εγω ειχα 154 μία ωρα μετά. Ετσι αρχισαν σιγα σιγα να με παρακολουθουν.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω πάρει 12!! Μάλλον ήρθε η σειρά της διαβητολόγου να με κράξει...

 

καλημέρα marmit76 δε σε ξέχασα κοίταξα τις εξετάσεις μου και ήμασταν στα ίδια επίπεδα και εγώ λίγο παραπάνω βεβαία ο γιατρός μου έμενα το μόνο που μου σύστησε ήταν να προσέξω την διατροφή μου αλλά όχι ότι και το έκανα γιατί στον γιο μου αν και ήταν το πρώτο δεν φοβήθηκα και πήρα 26 κιλά και γέννησα 3/08/2006 βεβαία μετά όταν έκανα τις υπόλοιπες εξετάσεις το ζάχαρο μου είχε σταθεροποιηθεί στο 86 και έτσι δεν με έκραζε .και το ίδιο παίχτηκε και στην κόρη μου 22 κιλά πήρα το ατού απέφευγα ψωμί ,ζάχαρη , αλάτι αυτό όμως δεν με εμπόδισε να πάρω κιλά .:lol: :lol: :rolleyes: φιλακια καλη μου

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την συγκεκριμένη εξέταση την προηγούμενη εβδομάδα στην 27η εβδομάδα της εγκυμοσύνης.Η αλήθεια είναι ότι είχα επηρεαστεί με όσα διάβασα στο forum, αλλά ξέρω πως κάθε άνθρωπος το βιώνει διαφορετικά κι απ΄τη στιγμή που δεν είχα άλλη επιλογή, χόρεψα.Πραγματικά το μυστικό είναι να πάρεις βαθιά αναπνοή και να πιείς τη γλυκόζη 100ml μονορούφι.Αμέσως μετά λίγο νερό, επιτρέπονται μόνο 2 ποτήρια/3 ώρες και υπομονή.Η ουσία είναι να έχεις καλά αποτελέσματα.

0Lfcp2.png?IY44ta1N
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από το γιατρό και τελικά τη δίαιτα δεν την γλιτώσαμε....σνιφ...σνιφ...Τέρμα τα γλυκά και λιπαρά για 1 1/2 μήνα. Μου έδωσε μια δίαιτα με 1800 θερμίδες. 6 γεύματα τη ημέρα είναι αλλά μου είπε πως θα πεινάσω λίγο. Και το θέμα είναι ότι πλησιάζουν και οι γιορτές και να δω πως θα αντισταθώ στους πειρασμούς....

N12Zp2.png

 

ofWRp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από το γιατρό και τελικά τη δίαιτα δεν την γλιτώσαμε....σνιφ...σνιφ...Τέρμα τα γλυκά και λιπαρά για 1 1/2 μήνα. Μου έδωσε μια δίαιτα με 1800 θερμίδες. 6 γεύματα τη ημέρα είναι αλλά μου είπε πως θα πεινάσω λίγο. Και το θέμα είναι ότι πλησιάζουν και οι γιορτές και να δω πως θα αντισταθώ στους πειρασμούς....

 

Είναι λίγο δυσκολα, σε καταλαβαινω γιατι το περασα. Μια αποφαση ειναι ομως. Θα αντισταθεις ευκολα στους πειρασμους, αν σκεφτεις οτι με τη διατροφη αυτη, μπορεις να σταματησεις τον διαβητη! Ουτε ινσουλινη θα παρεις, ουτε το μωρο θα κινδυνευσει, ουτε θα΄χεις προβλημα μετα τον τοκετο, ουτε το παιδι θα΄χει μια ζωη προδιάθεση για διαβητη...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...