Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εχω ένα ακόμα πρόβλημα που θα ήθελα την γνώμη σας. Ο μικρός μου μπόμπηρας (2 1/2) μετα που αρχισε το φαγητό άρχησε να γίνεται και δύσκολος στο γάλα. Τώρα με πολύ ζόρι μπορεί να πιει το βράζυ μισό ποτήρι και το πρωι σχεδόν ποτέ. Μιλάμε για ατέλοιωτα ΄γαλατα στον νεροχύτη. Του έχουμε πάρει σχεδόν απο όλα τα είδη γάλατος ακόμα και χεμο του πείραμε αλλα τα ίδια. Ειδικά το χέμο, το εφτυσε με την μια, δεν του άρεσε καθόλου. Τι να κάνω ρε παιδιά μπας και πιει λίγο.

Εδω να διευκρινήσω ότι εγώ το έκοψα πριν γίνω ενός χρονού. Η μητερα μου δεν με πίεσε να το πιω, Δεν θέλω όμως να κάνω το ίδιο. Η παιδιατρος, μου είπε ότι κάποια άτομα του λείπει ενα ένζυμο με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πιουν ΄γλα καθόλου. Γιαούρτια άρχισε να τρώει τώρα μπας και γλύτωσει για λίγη ώρα τον ύπνο. Τυρί δεν μπορώ να πω οτι του αρέσει ιδιάιτερα. Φυσικα για κίτρινο τυρί, φετα ούτε να την δει δεν θέλει. Γενικα ότι είναι ασπρο αποφεύγει να το δοκιμάσει

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kgkourid γειά σου.

 

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το γνωρίζω από τον άντρα μου ο οποίος δεν τρώει καθόλου γαλακτοκομικά, μόνο κίτρινο τυρί και αυτό λιωμένο σε πίτσα. Τη φέτα δε, δεν τολμάω να την βγάλω στο τραπέζι για να ΄φαω εγώ επειδή του μυρίζει, οπότε ψάχνουμε να βρούμε ενδιάμεσες λύσεις.

 

Από ότι μου έχει πει, έκοψε πολύ νωρίς το γάλα, και δεν έφαγε ποτέ του τυριά κλπ. Προσπαθούσαν να του δώσουν τυρί κρυμένο σε ψαμάκι και το έφτυνε. Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι, είναι κάτι σαν αλλεργία. Δεν εχει κάνει ποτέ εξετάσεις γι αυτό, αλλά από ότι μου λέει πως του έρχεται αναγούλα μόλις βάλει στο στόμα του τέτοια είδη.

 

Αυτό που θα πρότεινα να κάνεις είναι να ενημερώσεις τον παιδίατρο σου, μήπως βρείτε εναλλακτικές πηγές ασβεστίου (θα προσπαθήσω να ψάξω και στο internet κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο) προκειμένου να λαμβάνει την απαραίτητη ποσότητα.

 

Πάντως βλέποντας από τον άντρα μου είναι δύσκολο να αλλάξει.Η αδερφή του άντρα μου που έχει τις ίδιες προτιμήσεις, από τα 25 και μετά προσπαθεί να πίνει γάλα, γιαούρτια, κίτρινα τυριά. Λευκά τυριά ή και φέτα ούτε να τα βλέπει δεν θέλει

 

Πάντως, μην τον πιέζετε ειδικά για τα λευκά τυριά. Δεν το κάνει επίτηδες και είναι κρίμα να τον βάζετε στην διαδικασία, έστω και να τα μυρίζει...Και πίστεψε με τα μυρίζουν από χιλιόμετρα μακρυά...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Για τα λευκα τυριά δεν τον πιέζω καθόλου. Ασ μην φάει δεν με πειράζει, αλλα για το γάλα, προσπαθούμε και να σου πω την αλήθεια, δεν με πειράζει εαν θα το χύσω αλλά θέλω να το πίνει. Εστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να του δίνεις όσο μπορείς χωρίς ιδιαίτερη πίεση για να μην αντιδράσει

 

Ενημέρωσε και τον παιδίατρο σου που παρακολουθεί το παιδί, και θα ίσως σου προτείνει κάποια εναλλακτική.

 

Εμάς πάντως το γάλα του δεν το πίνει ξύπνιος και προσπαθούμε να τον ταϊσουμε κοιμησμένο. Έτσι τρώει τουλάχιστον 200-400 ml την ημέρα (ανάλογα τα κέφια του).

 

Βέβαια εμάς τρελλαίνεται για τυριά, οπότε προσπαθούμε να καλύπτουμε και από εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα ακόμα πρόβλημα που θα ήθελα την γνώμη σας. Ο μικρός μου μπόμπηρας (2 1/2) μετα που αρχισε το φαγητό άρχησε να γίνεται και δύσκολος στο γάλα. Τώρα με πολύ ζόρι μπορεί να πιει το βράζυ μισό ποτήρι και το πρωι σχεδόν ποτέ. Μιλάμε για ατέλοιωτα ΄γαλατα στον νεροχύτη. Του έχουμε πάρει σχεδόν απο όλα τα είδη γάλατος ακόμα και χεμο του πείραμε αλλα τα ίδια. Ειδικά το χέμο, το εφτυσε με την μια, δεν του άρεσε καθόλου. Τι να κάνω ρε παιδιά μπας και πιει λίγο.

Εδω να διευκρινήσω ότι εγώ το έκοψα πριν γίνω ενός χρονού. Η μητερα μου δεν με πίεσε να το πιω, Δεν θέλω όμως να κάνω το ίδιο. Η παιδιατρος, μου είπε ότι κάποια άτομα του λείπει ενα ένζυμο με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πιουν ΄γλα καθόλου. Γιαούρτια άρχισε να τρώει τώρα μπας και γλύτωσει για λίγη ώρα τον ύπνο. Τυρί δεν μπορώ να πω οτι του αρέσει ιδιάιτερα. Φυσικα για κίτρινο τυρί, φετα ούτε να την δει δεν θέλει. Γενικα ότι είναι ασπρο αποφεύγει να το δοκιμάσει

 

Σας ευχαριστώ

 

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Και μενα ο μικρος σε αυτη την ηλικια (τωρα ειναι 4ων) εκανε τα ιδια με το γαλα.Και κατα καιρους αν και πινει πρωι βραδυ ,δειχνει να το βαριεται.

Εκεινη την περιοδο δοκιμαζοντας διαφορους τροπους η σοκολατα στο γαλα επιασε ,μονο το πρωι το βραδυ το αποφευγουμε.Επισης ειχα βρει λυση στα κορν φλεικς.Τα διαλεγε μονος του απο το σουπερ μαρκετ και τα ετρωγε με ευχαριστηση.Φαντασου οτι οτι γαλα εμενε στο πιατακι του του εδινα με το κουταλι και βεβαια καθε απογευμα ετρωγε γιαουρτι και τυρι με το φαγητο.

Αν δεν ειναι κατι οργανικο μπορει να ειναι μια φαση που περναει κατι που μπορει να συμβει στον καθενα απο εμας.Ολοι βαριομαστε τις ιδιες γευσεις.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Σου γραφω τώρα γιατι εδω και 3 εβδομαδες ξεκινησε να πινει ο δικος μου γαλα ενω το ειχε κοψει απο 1 ετους τελείως, του το διναμε βεβαια μεσα στις κρεμες.

Και τωρα το πινει απο αντιδραση δηλ του λεω θα φτιαξω καφε για τον μπαμπα , του λεει ο μπαμπας του οχι δεν θα πιεις καφε, εγω του φτιαχνω γαλα και του το παω στο φλυτζανι του καφε με καλαμακι . Μας λεει όλο

του λεμε εμεις οχι δεν θα το πιεις ολο και ετσι τον καταφεραμε και καθε βραδυ πινει γαλα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμενα μου το κανε αυτο ο γιος μου οταν σταματησε τονθηλασμο, γυρω στους 21 μηνες. Δεν τον πιεσα απλα προσπαθουσα να του το δωσω σε αλλες μορφες π.χ. μεσα στην φαριν λακτε,σε milk shake τηγανίτες κτλ.

:wink: Του εδινα γιαουρτακι το πρωι, οποτε συπληρωνε το ασβεστιο. Τωρα ειναι 4,5 χρ και δεν τον προλαβαινω στο γαλα. Τα παιδια περνανε διαφορες φασεις. Μην αγχωνσαι. :) το σημαντικο ειναι να περασει την φαση χωρις να πιεστει, γιατι αυτο μπορει να του δημιουργησει αρνηση...

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

O Bασιλης ειχε κοψει το γαλα για 6 μηνες περιπου. Ο παιδιατρος ειπε να μην τον πιεσω καθολου και οτι καλυπτεται απο τα γιαουρτια . Για αρκετο καιρο δεν επαιρνα καν γαλα (φρεσο ) σπιτι (μιας και εμεις ουτε να το βλεπουμε).

1 μηνα τωρα το ξεκινησαμε δειλα δειλα και τωρα πινει καθε πρωι 1 μπουκαλι στην διαδρομη για τον παιδικο. Αλλα και παλι χωρις ζορι. Καποια στιγμη πηραμε και τον ρωτησαμε αν θελει. Δεν ηθελε και μετα απο λιγο καιρο παλι. Ειπε ναι και απλα το πινει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΟ ΓΑΛΑ 17 ΜΗΝΩΝ. ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ...ΟΤΙ ΓΑΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΠΟΤΗΡΙΑ ,ΚΑΛΑΜΑΚΙΑ ΚΛΠ. ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ ( ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΠΡΟΒΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΕΤΡΩΓΕ... ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ. ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΠΑΛΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ, ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ)ΤΥΡΙ ΤΡΩΕΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ,ΟΥΤΕ ΠΟΣΟΤΗΤΑ.

ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ. ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΟΜΩΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΠΟΥ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΑΡΤΥΡΙΟ.ΜΟΛΙΣ ΕΒΛΕΠΕ ΤΟ ΠΙΑΤΟ, ΞΕΚΙΝΟΥΣΕ Η ΓΚΡΙΝΙΑ ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

εχω πολυ καιρο να σας γραψω αλλα τρεχω και δεν φτανω.Θα ηθελα μια βοηθεια.Ο Λεωνιδας μου εδω και 2 βδομαδες αρνειται να πιει γαλα.Επινε γυρω στα 250 ml πρωι και αλλα τοσα το βραδυ(με καλαμακι απο ποτηρι) αλλα μερα με την ημερα επινε ολο και λιγοτερο ωσπου το εκοψε τελειως.Μεχρι και hemo εβαλα για να αλλαξω την γευση αλλα δεν τα καταφερα.Δοκιμασα και αρκετες διαφορετικες μαρκες αλλα και παλι τζιφος :?:( τρωει πολυ γιαουρτι και τυρι αλλα ειναι αρκετο αυτο για το ασβεστιο του?Ο παιδιατρος ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι το γαλα ειναι απλα συμπληρωματικο σε αυτη την ηλικια αλλα δεν παυει να με καιει...απο φαγητο τρωει τα παντα και με ορεξη και απο κιλα ειναι 13 και 93 ποντους :lol::lol:

 

εχετε κανενα κολπο να πιει λιγο ή να το παρατησω τελειως :?:?:

Link to comment
Share on other sites

μη στενοχωριεσαι και μην αγχωνεσαι. Ο δικός μου 5,5 χρονων σημερα έχει κόψει μόνος του το γάλα δυο φορές στη ζωή του,η κάθε μία φάση κράτησε 3 μήνες περίπου :roll: όσο απότομα το έκοψε τόσο απότομα το ξαναξεκίνησε.

 

όντως καλύπτεσαι αν το παιδί τρώει τυρί,γιαούρτι κλπ. Ξέρω πόσο μεγάλη απογοήτευση και στενοχώρια είναι,αλλά δεν βλάπτει την υγεία τους,τουλάχιστον όχι όσο φοβόμαστε εμείς.

 

σου εύχομαι να είναι και σ'εσας μια φαση και να περάσει γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου απαντήσω ως μητέρα (εξάλλου το παιδί μου είναι μωράκι ακόμα, δεν έχω εμπειρία). Θα σου απαντήσω όμως σαν... παιδί :lol: !

Όπως έχω μάθει από τη μητέρα μου από τη στιγμή που σταμάτησε να με θηλάζει (ήμουν ενός έτους) γάλα δεν ξαναήπια, παρά μόνο μεγαλύτερη (γύρω στα τρια) με την προσθήκη HEMO. Κι αυτό με τα χίλια ζόρια. Ακόμη θυμάμαι ότι με ξύπναγε πολύ πρωί και μου έφερνε το γάλα στο κρεβάτι. Εγώ- τί να έκανα- το έπινα γρήγορα- γρήγορα (μεταξύ ύπνου και ξύπνιου) για να με αφήσει στην ησυχία μου και να ξανακοιμηθώ.

ΟΜΩΣ: Ασβέστιο δεν έπαιρνα από πουθενά αλλού. Γιαούρτι δεν έφαγα ποτέ (ακόμα και τώρα, στη θέα του και μόνο αναγουλιάζω- να δω πώς θα ταΐζω το μωρό όταν έρθει η ώρα του γιαουρτιού :roll: ) ενώ τυρί πρώτη φορά έφαγα κασέρι στο λύκειο και τα άλλα τυριά τα δοκίμασα πέρυσι για πρώτη φορά (στην περίοδο της εγκυμοσύνης) και άρχισα να τα τρώω. Παρ' όλα αυτά πρόβλημα με το ασβέστιο δεν είχα ποτέ. Θέλω να πω ότι αν δεν τρώει όλα τα γαλακτοκομικά προϊόντα, φαντάζομαι ότι παίρνει ασβέστιο από τα υπόλοιπα.

Μην ανησυχείς τόσο, ρώτα και τον παιδίατρο σου. Εξάλλου λίγοι είναι οι άνθρωποι που τρώνε τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

βαλεντινα εμενα εινα 18μηνων και λιγο πριν το πασχα αρχησε να μου κανει κολπα με το γαλα εκοψε το βραδυνο και το πρωινο για κανα διβδομαδο αλλα μετα το ξαναρχησε μονο το πρωι και τωρα σιγα σιγα πινει λιγο και το βραδυ.τα παιδακια περνουν ασβεστιο και απο ολα τα αλλα γλακτομικα κια απο τα πρασινα λαχανικα εαν τρωει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιμετωπίζουμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα ο παιδίατρος μας είπε να του βάζουμε λίγο hemo μέσα αλλά

πάλι δεν έπιασε το κόλπο αυτό που δεν αρνείται ποτέ είναι σε μορφή μιλκ σέικ του χτυπάω το γάλα μαζί με μπανάνα

2 κουταλιές γιαούρτι κανέλα διαλέγει το καλαμάκι του και το πίνει μονορούφι :roll:

Το βραδυνό το έχει αντικαταστήσει με γιαούρτι με bran flakes μέσα από το ολότελα κάτι είναι κι αυτό!!!!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω αυτό που πάθαινα εγώ σαν παιδί και δυστυχώς δεν με καταλάβαινε κανένας: το γάλα μου έπεφτε βαρύ! με οποιαδήποτε μορφή (φρέσκο, εβαπορέ) μου καθόταν στο στομάχι γι'αυτό και το σιχαινόμουν. Ακόμα δηλαδή πρέπει να συντρέχουν ειδικοί λόγοι για να πιω γάλα. Μήπως να συζητήσεις αυτό το ενδεχόμενο με τον παιδίατρό σου?

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. :D

 

Σαμ θα κανω το κολπο με το μιλκ σεικ μπας και πιασει. :cool:

 

naina λες οτι μπορει να εχει δυσανεξια στη λακτοζη.Δεν μου φαινεται απιθανο.Θα ρωτησω :D

 

γενικα τρωει πολυ καλα και απ'ολα τα φαγητα και σαλατες.Ο παιδιατρος ειπε να τον αφησω και να προσπαθησω ξανα σε κανενα μηνα,αλλα φοβαμαι μετα μηπως δεν το ξαναπιει ποτε.Βεβαια και αυτη η πιεση μονο καλο δεν θα κανει.Οποτε ειπα να μη του δωσω για λιγο διαστημα αλλα να πινω εγω μπροστα του μπας και ζηλεψει.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. :D

 

Σαμ θα κανω το κολπο με το μιλκ σεικ μπας και πιασει. :cool:

 

naina λες οτι μπορει να εχει δυσανεξια στη λακτοζη.Δεν μου φαινεται απιθανο.Θα ρωτησω :D

 

γενικα τρωει πολυ καλα και απ'ολα τα φαγητα και σαλατες.Ο παιδιατρος ειπε να τον αφησω και να προσπαθησω ξανα σε κανενα μηνα,αλλα φοβαμαι μετα μηπως δεν το ξαναπιει ποτε.Βεβαια και αυτη η πιεση μονο καλο δεν θα κανει.Οποτε ειπα να μη του δωσω για λιγο διαστημα αλλα να πινω εγω μπροστα του μπας και ζηλεψει.

 

Δεν είμαι σίγουρη ότι πρόκειται για τη λακτόζη. Εγώ δεν είχα πόνο στο έντερο όπως προκαλεί γενικά η λακτόζη. Ένιωθα μια πέτρα στο στομάχι μου. Το τι ομηρικούς καυγάδες είχα ρίξει με τη μαμά μου που δεν έλεγε να καταλάβει ότι δεν πρόκειται για καπρίτσιο...Εννοείται ότι από τότε το έχω μισήσει το γάλα

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντίνα μου ο γιός μου είναι πολύ κοντά στην ηλικία με τον δικό σου και έχει αρχίσει και αυτός τους τελευτάιους 2 μήνες να μου κάνει διάφορα κόλπα με το γάλα. Πότε πίνει πολύ, πότε καθόλου! Εχω δοκιμάσει και εγώ τα πάντα (Hemo, αλλαγή τρόπου δήλαδή από μπιμπερό σε ποτήρι, με καλαμάκι κλπ.) όλα πιάνουν για λίγο και μετά το ξεχνάμε πάλι...!

Και εγώ αγχώνομαι και στεναχωριέμαι, αλλά τελικά πιστέυω πως δεν πρέπει να τρελαινόμαστε τόσο πολύ, έιδικά όταν τα παιδιά τρώνε από όλα τα υπόλοιπα φαγητά, και δεν πρόκειται για παιδιά που μεγαλώνουν μόνο με πατάτες τηγανητές και αγγούρια!

Εγώ πάντως μπορώ να σου προτείνω να δοκιμάσεις κάτι που κάνω τελευταία και του αρέσει πολύ. Από τότε που έπιασε ζέστη πίνουμε το γάλα μας κρύο από το ψυγείο (και είναι πολύ δροσιστικό έτσι) και πολλές φορές τρώμε ένα μπωλάκι cornflakes με γάλα! Είναι ένα γεύμα που του αρέσει πολύ και μπορεί να το φάει 1-2 φορές μέσα στην ημέρα σαν σνακ, και ας μην πιεί τελικά το γάλα του το βράδυ πριν τον ύπνο! Το θέμα είναι πως έχει καταναλώσει γάλα μέσα στην ημέρα και με ένα τρόπο που τον διασκεδάζει και του αρέσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις. :D

 

πω πω naina ειλικρινα δεν ειχα ιδεα οτι μπορουσε το γαλα να προκαλεσει κατι τετοιο.

 

ο αντρας μου το πινει κρυο και ο μικρος το ηθελε επισης κρυο αλλα τωρα ουτε να το δει..τα κορν φλεικς τα θελει σκετα.Μαλλον περναει τη φαση των terribles two και κανει καπριτσια στο γαλα.Δεν πειραζει,το παραταω και θα προσπαθησω παλι το Σεπτεμβρη.Διακοπες στο γαλα λοιπον :lol::lol:

 

Καλο καλοκαιρι σε ολες και ολους! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πίνει γάλα; Ας φάει τοστ!

EΛENH KOYKOYΛH

01 Αυγούστου 2005

Oταν τα παιδιά δεν πίνουν το γάλα τους, όταν βλέπουν γιαούρτι και φεύγουν τρέχοντας, όταν κάνουν στην άκρη κάθε ίχνος λαχανικού που βρίσκεται στο πιάτο τους, αυτό ανησυχεί τους περισσότερους γονείς, που φοβούνται ότι το παιδί τους δεν τρέφεται σωστά. Eυτυχώς, όμως, όπως εξηγούν οι ειδικοί, είναι ελάχιστες οι τροφές που δεν μπορούν να αντικατασταθούν, αφού σπάνια κάποιο θρεπτικό συστατικό ή βιταμίνη βρίσκεται μόνο σε μία κατηγορία τροφής. Aπό την άλλη πλευρά, η φαντασία των γονιών μπορεί να βοηθήσει το παιδί να δοκιμάσει κάποια τροφή που την αρνείται στη «συνηθισμένη» της μορφή και έτσι να πάρει ένα μέρος από τα συστατικά της.

 

 

Aντί για γάλα

Tο γάλα είναι πλούσιο σε ασβέστιο, φώσφορο, βιταμίνη D. Ένα ποτήρι γάλα περιέχει περίπου 300 mg ασβεστίου.

Προσθέστε κορν φλέΪκς

Προσθέστε στο γάλα μέλι ή συνοδεύστε το με τα αγαπημένα του δημητριακά, προκειμένου να το κάνετε πιο αρεστό. Tονίστε τις θετικές για την ανάπτυξη του παιδιού συνέπειες (π.χ. «Θα ψηλώσεις πιο πολύ!») και εκμεταλλευτείτε μια δραστηριότητα που του αρέσει (π.χ. μπάσκετ) για να του το προσφέρετε εκείνη τη στιγμή, χρησιμοποιώντας ανάλογα επιχειρήματα.

 

 

Mπορεί να φάει

• Γιαούρτι Σκέτο, με μέλι ή με φρέσκα φρούτα μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως το γάλα, καθώς ανήκει στην ίδια ομάδα τροφίμων και έχει όμοια σύσταση.

• Σοκολατούχο γαλα. Πολλά παιδιά που απεχθάνονται το λευκό γάλα θα μπορούσαν να πιουν σοκολατούχο, το οποίο είναι εξίσου θρεπτικό, είναι όμως επιβαρυμένο με ζάχαρη.

• Tοστ με τυρί. Παρέχει στον οργανισμό τα κύρια θρεπτικά συστατικά του γάλακτος, αλλά σε μικρότερες ποσότητες. Ένα ποτήρι γάλα ισοδυναμεί με το παγωτό. Aν και συνήθως έχει ως βάση του το γάλα, δεν ενδείκνυται για καθημερινή κατανάλωση, επειδή περιέχει πολλή ζάχαρη και κορεσμένο λίπος.

 

 

Aντί για αυγό

Tο αυγό αποτελεί πολύ καλή πηγή πρωτεΐνης υψηλής βιολογικής αξίας και είναι πλούσιο σε σίδηρο και βιταμίνη B.

Όχι στα έτοιμα

Tα έτοιμα αρτοσκευάσματα, όπως τα κουλούρια, τα κρουασάν, τα τσουρέκια κ.ά., πρέπει να καταναλώνονται με προσοχή, γιατί καθώς περιέχουν αυγά και μεγάλες ποσότητες κορεσμένων λιπαρών, συμβάλλουν στην αύξηση της χοληστερίνης.

 

 

 

Mπορεί να φάει

• ομελέτα Kάποιου είδους ομελέτα (π.χ. με γέμιση από μανιτάρια, τυρί, γαλοπούλα, ώστε να είναι πιο αρεστή στο παιδί).

• Kέϊκ.Συνήθως γίνονται με αυγά, τα οποία όμως δεν είναι εμφανή.

• Tυρόπιτα, επίσης με αυγά.

 

 

Aντί για σαλάτα/λαχανικά

Tα λαχανικά είναι πλούσια σε βιταμίνες, ανόργανα συστατικά και πολύτιμα φλαβονοειδή, που έχουν αντιοξειδωτικές ιδιότητες

Παίξτε με τα χρώματα

Aφήστε το παιδί να διαλέξει αν θέλει τα λαχανικά του φρέσκα ή βρασμένα. Eνισχύστε ή τροποποιήστε τη γεύση τους με ελαιόλαδο, ξίδι, λεμόνι, καρυκεύματα ή κάποια σάλτσα. Aκόμα, «παίξτε» με τα χρώματα (στα παιδιά αρέσουν τα έντονα χρώματα), αλλά και με την υφή των λαχανικών (συνήθως τα παιδιά προσελκύονται από τις «τραγανές» μπουκιές), έτσι ώστε η συνολική εικόνα της σαλάτας σας να είναι πιο ελκυστική.

 

 

 

Mπορεί να φαει

• Σπιτική πίτσα με φρέσκα λαχανικά

• Ψευτοκεφτέδες. Φτιάξτε ένα μείγμα από ψιλοκομμένα λαχανικά, μυρωδικά και ψωμί και τηγανίστε το ρύζι από τα γεμιστά, αρκεί να έχετε τρίψει στο μίξερ το μέρος των λαχανικών που αδειάσατε και να το προσθέσετε στο μείγμα της γέμισης.

• Σουτζουκάκια με σάλτσα από ντομάτα και μελιτζάνα. Ψιλοκόψτε ή τρίψτε μισή μελιτζάνα μέσα στη σάλτσα, αλλά και στο μείγμα του κιμά. Προσθέστε στη σάλτσα του κιμά τριμμένη φρέσκια ντομάτα, κολοκύθι και μελιτζάνα.

 

Φρούτα

Όπως και με τις σαλάτες, πολλά παιδιά αποφεύγουν τη συστηματική κατανάλωση φρούτων για πολλούς λόγους. Aφενός, μπορεί να μην τους αρέσει η όψη και η γεύση τους, αφετέρου να μην έχουν συνηθίσει (ή και να βαριούνται) να τα καθαρίσουν.

«Kαμουφλάζ»

Προσπαθήστε να τους προσφέρετε ένα πολύχρωμο πιάτο από φρέσκα, γλυκά φρούτα (όπως αυτά του καλοκαιριού), κομμένα και καθαρισμένα, συνοδευόμενα από κανέλα, μέλι ή και κάτι δροσιστικό, όπως το γιαούρτι, ως φρουτοσαλάτα.

 

 

 

Mπορεί να φαει

•Σπιτικό ζελέ με κομματάκια φρούτων

•Φρέσκους χυμούς.Είναι ό,τι καλύτερο μετά τα ολόκληρα φρούτα.

Σπιτικές κομπόστες, σπιτικό παγωτό, γλυκά ή μιλκ σέϊκ με τα φρούτα που αγαπούν.

 

 

Aντί για κρέας

Tο κρέας αποτελεί καλή πηγή πρωτεΐνης και σιδήρου, συστατικά που είναι απαραίτητα για τη σωστή ανάπτυξη των παιδιών.

Tραγανιστοί ξηροί καρποί

Aν το κρέας σε οποιαδήποτε μορφή του -κόκκινο κρέας, κοτόπουλο, κιμάς- απουσιάζει από το καθημερινό διαιτολόγιο του παιδιού, τότε θα πρέπει να ενισχύσετε τα γεύματά του με τυρί, αυγό, ψάρια, όσπρια, σόγια (κιμάς-γάλα), ακόμα και με ξηρούς καρπούς.

 

 

 

Mπορεί να φαει

• Pιζότο με κιμά

• Mπιφτέκια.

• Kεφτεδάκια.

• Παστίτσιο

• Mακαρόνια με κιμά.

• Γεμιστά με ρύζι και κιμά.

• Kρεατόπιτες και κρεατόσουπες.

 

 

Aντί για ψάρια

Tα ψάρια είναι πλούσια σε πρωτεΐνες, ασβέστιο, ω-3 λιπαρά οξέα, ιχνοστοιχεία και ανόργανα συστατικά, όπως ο φώσφορος, ο ψευδάργυρος και το μαγνήσιο. Στα περισσότερα παιδιά δεν αρέσουν ιδιαίτερα τα ψάρια, κυρίως λόγω εμφάνισης, οσμής, γεύσης ή απλά επειδή δεν μπορούν να τα καθαρίσουν.

Στολίστε το πιάτο

Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να έχετε προετοιμάσει το πιάτο κατάλληλα (π.χ. να έχετε καθαρίσει προσεκτικά το ψάρι από λέπια και κόκαλα) και γενικότερα να φροντίζετε τη συνολική εικόνα του γεύματος. Kροκέτες ψαριού σπιτικές

 

 

 

Mπορεί να φαει

•Kαρύδια ή αμύγδαλα, που περιέχουν παρόμοια θρεπτικά συστατικά.

•Γαρίδες, χταπόδι, καλαμαράκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια χρειάζομαι να ακούσω τις εμπειρίες σας γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.Έχω τον Γιωργάκη ο οποίος είναι 2 ετών και έχουμε πρόβλημα σχετικά με το γάλα.Απο το Σεμπτέβριο άρχισε να το ελαττώνει ώσπου φτάσαμε σε σημείο να πίνει 150 γρ.όλη την ημέρα.Ο παιδίατρος λέει ό,τι είναι παιδιά που πίνουν περισσότερο και αλλά λιγότερο.Πέστε μου σας παρακαλώ έχει καμία σας ανάλογη εμπειρία?Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν είσαστε οι μόνοι. :lol:

 

Εμείς πίνουμε περίπου 100γρ το πρωί - με το ζόρι και άλλα τόσα το βράδυ.

 

Προσπάθησε να του δώσεις τυράκι και γιαούρτι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...