Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ 7 μηνων


Recommended Posts

Κορίτσια η δικιά μου γιατρός πάντως μου είπε να βρω τρόπο να πίνει έστω 150ml ανα γεύμα γιατί είναι πολύ σημαντικό για την σωστή ανάπτυξή τους ακόμα κ τώρα που τρώνε....

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


tsika29 εμείς τρώμε και κρόκο από αυγό πριν την φρουτόκρεμα ή λίγο γιαούρτι ή για παράδειγμα σήμερα του έδωσα ψίχα από κουλούρι και ξετρελάθηκε!!!! Μην αγχώνεσαι γιατί κι εγώ έτσι ήμουν πριν την Τρίτη που πήγαμε στον γιατρό και τον βρήκε ΑΨΟΓΟ ατις μετρήσεις!!! Να ξέρεις ότι και οι κρεμούλες έχουν γάλα οπότε ασβέστιο παίρνει και από εκεί!! ;)

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

tsika29 εμείς τρώμε και κρόκο από αυγό πριν την φρουτόκρεμα ή λίγο γιαούρτι ή για παράδειγμα σήμερα του έδωσα ψίχα από κουλούρι και ξετρελάθηκε!!!! Μην αγχώνεσαι γιατί κι εγώ έτσι ήμουν πριν την Τρίτη που πήγαμε στον γιατρό και τον βρήκε ΑΨΟΓΟ ατις μετρήσεις!!! Να ξέρεις ότι και οι κρεμούλες έχουν γάλα οπότε ασβέστιο παίρνει και από εκεί!! ;)

κυριακη καλημερα τρωτε κροκο απο αυγο απο τωρα?ποσο ειναι ο μπεμπης σου κ για γιαουρτακι η παιδιατρος μου ειπε τον ενατο.... α! κ τι γιαουρτακι του δινεις?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η δικιά μου γιατρός πάντως μου είπε να βρω τρόπο να πίνει έστω 150ml ανα γεύμα γιατί είναι πολύ σημαντικό για την σωστή ανάπτυξή τους ακόμα κ τώρα που τρώνε....[/quote

anna ath καλημερα ξερω οτι πρεπειθ να πινει αλλα ουτε με σφαιρες δεν γινεται αυτο παλια της το εδινα οταν ηταν κοιμισμενη τωρα ομως αν τη ζορισω κ στον υπνο κανει εμετο η παιδιατρος μου ειπε ναμη τη ζοριζω τοσο κ της χαλαω το στομαχι κ κανει εμετο γιαυτο δεν τη ζοριζω πολυ πλεον μη μου κανει εμετο το πουλακι μου αν δεν θελει δεν θελει αυτο το παιδι ασε....τουλαχιστον τρωει τις κρεμουλες.

Link to comment
Share on other sites

tsika29 εμείς τρώμε και κρόκο από αυγό πριν την φρουτόκρεμα ή λίγο γιαούρτι ή για παράδειγμα σήμερα του έδωσα ψίχα από κουλούρι και ξετρελάθηκε!!!! Μην αγχώνεσαι γιατί κι εγώ έτσι ήμουν πριν την Τρίτη που πήγαμε στον γιατρό και τον βρήκε ΑΨΟΓΟ ατις μετρήσεις!!! Να ξέρεις ότι και οι κρεμούλες έχουν γάλα οπότε ασβέστιο παίρνει και από εκεί!! ;)

α! κυριακη στις μετρησεις κ εμενα η δικια μου καλα βγαινει την τελευταια φορα που τη πηγα στην παιδιατρο ηταν 7650 κιλα κ 72 εκατοστα υψος ειχε παρει 600γρ σε εναν μηνα καλα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α! κυριακη στις μετρησεις κ εμενα η δικια μου καλα βγαινει την τελευταια φορα που τη πηγα στην παιδιατρο ηταν 7650 κιλα κ 72 εκατοστα υψος ειχε παρει 600γρ σε εναν μηνα καλα δεν ειναι?

 

Μια χαρά είναι!!!!! Εμείς από τον 8ο τρώμε κρόκο αυγού αλλά όχι κάθε μέρα γιατί βαριέται...γιαούρτι του δίνω το βιολογικό ΟΛΥΜΠΟΣ

Πότε γέννησες? Εμείς 7 Απρίλη!!!

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

ψηλη η μπουμπου σου tsika29 και το βαρος της μια χαρουλα ειναι...η δικια μου ειναι οχτω μηνων και δωδεκα ημερων και αυγο δεν εχω δωσει ακομα..παντως αφου εστω τρωει τις κρεμες μην ανησυχεις και προσπαθησε να μην το πιεζεις..και εμεις το βραδι δεκα με εντεκα την βαζω για υπνο αφου πιει γαλα αλλα τελευταια παρατηρησα οτι οταν τρωει το απογευμα κρεμα το γαλα της το βραδινο μειωνεται ενω οταν τρωμε γιαουρτακι πινει παραπανω γαλα..το γιαουρτι το ξεκινησαμε τωρα στον ογδοο..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι!!!!! Εμείς από τον 8ο τρώμε κρόκο αυγού αλλά όχι κάθε μέρα γιατί βαριέται...γιαούρτι του δίνω το βιολογικό ΟΛΥΜΠΟΣ

Πότε γέννησες? Εμείς 7 Απρίλη!!!

κυριακη ποτε ξεκινησες το γιαουρτι?και ξεκινησες κατευθειαν με το ολυμπος σου το προτεινε ο παιδιατρος?σκετο το δινεις?

Link to comment
Share on other sites

κυριακη ποτε ξεκινησες το γιαουρτι?και ξεκινησες κατευθειαν με το ολυμπος σου το προτεινε ο παιδιατρος?σκετο το δινεις?

 

fridoula μου το γιαούρτι το ξεκίνησα στον 8ο αλλά δεν του δίνω καθημερινά γιατί δεν του πολυαρέσει....Μια μέρα κρόκο αυγού και την άλλη γιαούρτι...εναλλάξ...ο γιατρός δεν μου συνέστησε κάποιο συγκεκριμένο...μου είπε όποιο ήθελα και επειδή τα ΟΛΥΜΠΟΣ για μένα είναι τα καλύτερα του δίνω το βιολογικό

Τα ΔΕΛΤΑ advance και τα υπόλοιπα ΔΕΝ είναι γιαούρτια αλλά επιδόρπια γιαουρτιού....του τέστειν γλυκαντικά κλπ. και νομίζω όχι πλούσια σε ασβέστιο όσο τα γιαούρτια τα κανονικά...οπότε λέω καλύτερα κανονικό και 3-4 κουταλιές παρά επιδόρπιο ολόκληρο.... ;)

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

δινεις κατι αλλο συμπληρωμα γιατι με τρεις τεσσερις κουταλιες η δικια μου δεν θα χορτασει..ασε που εμενα η παιδιατρος μου εδωσε τα δελτα και εχω ραντεβου τελος του μηνα να δω τι θα μου πει..σ' ευχαριστω για την πληροφορια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρά είναι!!!!! Εμείς από τον 8ο τρώμε κρόκο αυγού αλλά όχι κάθε μέρα γιατί βαριέται...γιαούρτι του δίνω το βιολογικό ΟΛΥΜΠΟΣ

Πότε γέννησες? Εμείς 7 Απρίλη!!!

29 μαιου την γεννησα τη μικρουλα μου κ εμενα βαριεται μ τις ιδιες γευσεις καμμια φορα...

Link to comment
Share on other sites

ψηλη η μπουμπου σου tsika29 και το βαρος της μια χαρουλα ειναι...η δικια μου ειναι οχτω μηνων και δωδεκα ημερων και αυγο δεν εχω δωσει ακομα..παντως αφου εστω τρωει τις κρεμες μην ανησυχεις και προσπαθησε να μην το πιεζεις..και εμεις το βραδι δεκα με εντεκα την βαζω για υπνο αφου πιει γαλα αλλα τελευταια παρατηρησα οτι οταν τρωει το απογευμα κρεμα το γαλα της το βραδινο μειωνεται ενω οταν τρωμε γιαουρτακι πινει παραπανω γαλα..το γιαουρτι το ξεκινησαμε τωρα στον ογδοο..

ψηλη ε? ετσι μου εχει πει κ η παιδιατρος.πιστευω οτι η κρεμα ειναι πιο χορταστικη απτο γιαουρτι γιαυτο μαλλον πινει πιο πολυ γαλα αλλα εχουν πολυ ασβεστιο που κανει καλο στα μωρακια μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δινεις κατι αλλο συμπληρωμα γιατι με τρεις τεσσερις κουταλιες η δικια μου δεν θα χορτασει..ασε που εμενα η παιδιατρος μου εδωσε τα δελτα και εχω ραντεβου τελος του μηνα να δω τι θα μου πει..σ' ευχαριστω για την πληροφορια

 

Κοίτα το γιαούρτι δεν θα το δώσω για να χορτάσει....θα το δώσω μισή ώρα πριν την φρουτόκρεμα όπως και τον κρόκο....δεν θεωρείται γεύμα κανονικό....

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω κ κατι ακομη ποση κρεμουλα τρωνε τα μωρα σας?

 

Φρουτόκρεμα τρώει 1 ολόκληρο αχλάδι, 1 ολόκληρο μήλο, 1 ολόκληρη μπανάνα και τον χυμό 1 μέτριου πορτοκαλιού (για να μην γίνει πολύ νερουλή)

Κρέμα το απόγευμα φαρίν λακτέ ή βανίλια γύρω στα 200-230 ml περίπου...λέω περίπου γιατί έχω πάψει πλέον να μετράω τα ml στην κρέμα...

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω δινω ενα μηλο ενα αχλαδι μια μπανανα και βαζω και δυο τρια μπισκοτακια..πορτοκαλι δεν εχω δωσει ακομα..και κρεμα φαριν λακτε το νερο της ειναι περιπου 200ml περιπου γιατι και εγω δεν τα μετραω...Κυριακη δεν το δινεις για γευμα κανονικο το γιαουρτι,ε?εδω εχουμε διαφορα γιατι σε εμας το εδωσε σαν γευμα κανονικο συν οτι βαζω παλι η μπισκοτακια η φρουτο..μαλιστα ευχαριστω για την πληροφορια..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Κορίτσια Καλησπέρα.. ο μπέμπης μου είναι 6 μηνων κ μετά από μια ιωση σταμάτησε τελείως το γάλα..θέλει μόνο κρέμα.... έχει κάποια αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα.. ?? Η παιδίατρος μου είπε να τον αφήσω 3 μέρες μόνο με κρέμα κ χαμομήλι κ νερό.

.ανχωνομαι όμως μήπως κ μετά δεν το θέλει...Τι μπορεί να του έφεξε?? 😢😟

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...