Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πίνει το γάλα, τι να κάνω?:(


Recommended Posts

Διάβασα και κάποια άλλα παρόμοια θέματα αλλά κανένα δεν ανταποκρίνεται ακριβώς στην περιπτωσή μου, και αν και είναι νωρίς για να πανικοβληθώ λέω μπας και μου δωσετε εσείς καμιά ιδέα και βρω τι τρέχει.

Έχω ενα κοριτσάκι 7,5 μηνών. Στην αρχή του έβδομου ήμασταν 8,5 κιλά και 69 εκ.

Μέχρι τον 6ο θηλάσαμε αποκλειστικά.στον 6ο βάλαμε ρυζάλευρο και το βραδυνό γεύμα το κάναμε με γάλα σκόνη. Το μωρό έχει δυσανεξία στην πρωτείνη αγελάδος και έτσι της δίναμε τον προηγούμενο μήνα το althera και τώρα το alfare της nestle. Μόλις βρήκαμε το μπιμπερό που τη βόλευε το γάλα το έπινε σε χρόνο αστραπή.ούτε προβλήματα με τη γεύση ούτε καν διάλλειμα για να ρευτεί!210 ml και ξερή για ύπνο. Μια φορά θυμάμαι προσπαθούσα και να την ξυπνήσω γιατί κοιμόταν με το μπιμπερό στο στόμα!

Τις τρεις τελευταίες μέρες δεν πίνει σχεδόν καθόλου. με τα χίλια ζόρια προσπαθώ κάνω διάφορα και σήμερα πχ ήπιε 70 ml.προτιμάει να παίζει και αν της βάλω τη πιπίλα στο στόμα τη δαγκώνει και γκρινιάζει. κουνιέται κλωτσάει μιλάει, τα πάντα εκτός από το να πίνει γάλα!

Δεν έχει αλλάξει κάτι τις τελευταίες μέρες πέρα από το ότι προσθέσαμε τη χορτόσουπα, αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτό γιατί τρώει μόνο δύο κουταλιές και αν τυχόν με κόλπα την κανω να φάει πιο πολύ το κάνει εμετό. Αυτό μάλλον θα φτιάξει με τον καιρό γιατί έτσι έκανε στις αρχές και με τη φρουτόκρεμα.

Η ερώτηση μου είναι γιατί δεν τρώει το γάλα της και τι μπορεί να φταίει ώστε να το αλλάξω.

Να σημειωθεί ότι την κρέμα της την κάνω με νερό και γι'αυτό στεναχωριέμαι όταν δεν τρώει το θρεπτικό σε ασβέστιο γάλα!

Ενδεικτικά παραθέτω τι τρώει κάθε μέρα.

10.30 θηλάζω-δε νομίζω ότι τρώει καμιά τεράστια ποσότητα γιατί πρακτικά κοιμάται όρθια και δεν έχω και τόσο πολύ γάλα πια

2.00 φρουτόκρεμα με μισή μπανάνα, μισό μηλο, μισό πορτοκαλι χυμό, μισό αχλάδι

5.00 χορτόσουπα υποτίθεται με μισή πατάτα, μισό καρότο, μισό κολοκύθι και σέλινο αλλά ουσιαστικά θηλάζει κάτι λίγο

8.00 ριζάλευρο γύρω στα 220-240?

μετά μπανιο κατά τις 12 και 1 κανονικά τρώει.

Το ξέρω ότι το πρόγραμμα είναι λίγο ανορθόδοξο από ώρες αλλά αφού καταφέρνουμε έτσι να κοιμάται όλο το βράδυ δεν το πειράζουμε-ως τον 6ο κοιμόταν μαζί μας στο κρεβάτι και φάγαμε κλάμα για να μάθει:(

πάντως χτεσ που μετά απο 1 ώρα προσπάθεια της έδωσα όσο έπρεπε κοιμήθηκε όλο το βράδυ

προχτές όμως που την άφησα όπως ήθελε, ξυπνησε στις 2.30 και δεν σταμάταγε να κλαιει ώσπου εγώ ράκος τη θήλασα.

 

Υ.Γ ξέρω ότι το ποστ είναι τεράστιο όποια το διαβάσει όλο θα πρέπει να γίνει executive member στο site

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μηπως χορταινει απο το φαι ολης της μερασ? κι εγω για τη δικια μου κατι τετοιο ψυλλιαζομαι... και επισης εχεικαι ταυτοχρονα θεμα με δοντια κ εκνευριζεται ?(πχ εχει ερεθισμενα ουλα πεφτει το γαλα ζεστουλι πανω και την ερεθιζει ακομα πιο πολυ????):roll:

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εγώ το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι δεν νυστάζει με τόσο που κοιμάται όλη μέρα που εκείνη την ώρα της έρχεται να παίξει. Θα δοκιμάσω αύριο να μην την αφήσω στην κούνια της παρά μόνο όταν κουτουλάει... αντε να δούμε

ευχαριστώ πάντως για την ιδέα.. και είσαι η πρώτη η οποία αξίζει βραβείο μαραθώνιας ανάγνωσης:Ρ

Link to comment
Share on other sites

εγώ το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι δεν νυστάζει με τόσο που κοιμάται όλη μέρα που εκείνη την ώρα της έρχεται να παίξει. Θα δοκιμάσω αύριο να μην την αφήσω στην κούνια της παρά μόνο όταν κουτουλάει... αντε να δούμε

ευχαριστώ πάντως για την ιδέα.. και είσαι η πρώτη η οποία αξίζει βραβείο μαραθώνιας ανάγνωσης:Ρ

 

Πιθανολογω δοντια. Οταν δεν τρωει η δικη μας και δεν πινει γαλα ειναι δοντια........για δειτε τα ουλα ειναι πρησμενα?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχουμε ήδη ένα και δεν έκανε έτσι όταν βγήκε, είχε ελάχιστη γκρίνια. Η αλήθεια είναι ότι σα να μου φαίνεται έρχεται ένα από την πάνω γνάθο και το καταλαβαίνω όχι τόσο από το πρήξιμο, που στη δική μας γενικά δεν είναι πολύ, αλλά από τα σάλια...

Ευχαριστώ πάντως που με ξεφρικάρετε, αν αρχίζατε να λέτε κάτι εχει το παιδί κτλ θα είχα πάρει τα βουνα!:Ρ

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να το κανεις με λιγο κρεμα αραιωμενο ετσι δεν θα χανει το γευμα με τα γαλατα της για λιγο καιρο θα ξαναρχισει να το πινει μην ανησυχης

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δεις εάν έχει ουρολοίμωξη; αν μπορείς μίλα με την παιδίατρο σου. Διαφορετικά απλά της αρέσουν τώρα περισσότερο οι στερεές τροφές. Εμένα αυτό μου το κάνει συνέχεια αλλά την μια φορά έτυχε και είχε ουρολοίμωξη (που είναι πολύ επικίνδυνο για το παιδί). Παρατήρησε εάν μειώνει και την κατανάλωση των στερεών τροφών. Μπορεί βέβαια να έχει και τίποτα δοντάκια, έχει γκρίνια, βγάζει σαλάκια;

Link to comment
Share on other sites

έχουμε ήδη ένα και δεν έκανε έτσι όταν βγήκε, είχε ελάχιστη γκρίνια. Η αλήθεια είναι ότι σα να μου φαίνεται έρχεται ένα από την πάνω γνάθο και το καταλαβαίνω όχι τόσο από το πρήξιμο, που στη δική μας γενικά δεν είναι πολύ, αλλά από τα σάλια...

Ευχαριστώ πάντως που με ξεφρικάρετε, αν αρχίζατε να λέτε κάτι εχει το παιδί κτλ θα είχα πάρει τα βουνα!:Ρ

Κι εγώ δόντια νομίζω οτι είναι. Η δικιά μας έβγαλε δύσκολα τα κάτω αλλά στα πάνω "τα είδαμε όλα" μέχρι και οτίτιδα έκανε. Κοίταξέ το.

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Της δινω το sinlac της nestle.

νομιζω οτι μπορεί και να την κολλησα ίωση.έχει μικρά δείγματα από συνάχι αλλά τίποτα άλλο:S

Δεν έχει ξανακολλήσει τίποτα και δεν ξέρω πώς να το καταλάβω..πυρετό δεν έχει...

η ουρολοίμωξη στα μωρά τι άλλο μπορει να κανει?

πάθαινα μετά τη γέννα και τα είδα όλα. Δεν θα έκλαιγε πολύ από τον πόνο!?!

σταμάτησε για 2 μέρες να τρώει και στερεά τροφή, και τώρα έχει ξαναρχίσει, με γκρίνια βέβαια, να πίνει κάπως καλυτερα το γάλα της, και την κρέμα της αλλά τώρα δεν θέλει τη φρουτόκρεμα...

Δεν καταλαβαίνω, αυτή έτρωγε τα πάντα!!!!κι εμάς είχε δαγκώσει στην πείνα της:P

Link to comment
Share on other sites

H ουρολοίμωξη βασικά κάνει πυρετό. Αν έχει θα πρέπει να το ενοχλεί και τις ώρες που κοιμάται γιατί και τότε ουρει. Κάνε μια καλλιέργεια για να σιγουρευτείς...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κοιμάται, έχει αρχίσει και τρώει πάλι, έχει και λίγες μυξούλες όπως είπα, πιστεύω ότι μάλλον ήταν ιωσούλα, δεν θέλω να την τρυπίσουν για να πάρουν ούρα:( της το είχαν κάνει 20 ημερών:(

πυρετό δεν έκανε, έπαιζε κανονικά, η γκρίνια της ήταν ελάχιστα περισσότερη αν εξαιρέσουμε την ώρα του φαγητού.

νομίζω ότι πέρασε...cross your fingers:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια όταν λέτε ότι τα μωρά σας έχουν περάσει φάση και δεν πίνουν πολύ γάλα, πόσο λίγο εννοείται και πόσο κράτησε αυτό;

Επίσης όταν βγάζουν δοντάκια δεν τρώνε καθόλου;

Ο δικός μου είναι ακόμα 6 μηνών κι αν μια μέρα δεν πιει πολύ αγχώνομαι τόσο πολύ που μου χαλάει όλη η διάθεση. Σας ρωτάω για να ξέρω προκαταβολικά.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον... να σου πω πως περασαμε 6 μηνων αυτη τη ''φαση'' που κρατησε 8-10 μερες απο 300γρ γαλα επινε 100 τη φορα και της στερεες απο 350γρ ετρωγε 150γρ.τωρα με τα δοντακια οταν πονανε τα ουλα του μειωνει την ποσοτητα περιπου στο μισο.δεν σου λεω βεβαια για την ατελειωτη γκρινια του:(υποφερει το καημενο μου:cry:

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...