Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμεις παλια κοιμομασταν και το πιναμε. Τωρα που μεγαλωσε του το δινω πριν κοιμηθει αλλα ετσι μονος δεν το πινει. Παλια του ελεγα πως το σκυλακι που γαβγιζει απο απεναντι πειναει και θελει να μας παρει το γαλα και αυτος το επινε. Ε το βαρεθηκε και αυτο και τωρα την ωρα που του δινω το γαλα του δειχνω φωτογραφιες του μπαμπα, της μηχανης (ο μπαμπας μας λειπει οποτε τον βλεπει απο φωτο....) και αυτος το πινει.

Α καλαμακι δεν παιζει γιατι κανει μπορμπουλιθρες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω ξαναγράψει κάπου σε παρεμφερές τόπικ ότι μ'αυτό το θέμα έχουμε ταλαιπωρηθεί και μεις αρκετά σε σημείο που για κάποιους μήνες του έδινα 250ml γάλα με κουταλάκι! Καθώς το παιδί μεγαλώνει είναι πιστεύω ευκολότερο να "διαπραγματευτείς" μαζί του για όλα τα θέματα και βεβαίως και γι'αυτό. Για παράδειγμα ο δικός μου το εικοσάλεπτο που παρακολουθεί σχεδόν καθημερινά dvd το βλέπει μισό την ώρα που τρώει φρούτο και το άλλο μισό την ώρα που πίνει γάλα. Όταν δεν είμαστε σπίτι και δεν έχουμε dvd του δίνουμε κίνητρο (πιες να πάμε βόλτα, θάλασσα, κούνιες κλπ) και συγχρόνως του λέμε πόσο δυνατός θα γίνει και θα κάνει καλύτερα τα πράγματα που του αρέσουν π.χ. να κλωτσάει δυνατότερα γιατί έχει κόλλημα με τη μπάλα.

Γενικώς πάντως δεν τον πιέζουμε και από τη στιγμή που το παιδί έχει κατά τ'άλλα ισορροπημένη διατροφή δεν τρέχει και τίποτα να μην πιει και κάποιες φορές γάλα.

 

Ποτέ δεν προσπάθησα να του βάλω κακάο ή hemo γιατί και μετά και από τη συμβουλή της παιδιάτρου είναι μικρός ακόμα για τέτοια. Και στην τελική με τόσα που ακούμε, μου φτάνει να με τρώει η ανησυχία για την ποιότητα του αγελαδινού γάλακτος, δεν μου χρεάζεται να προσθέτω κι άλλη δίνοντάς του κι άλλα αμφιλεγόμενα συστατικά.

 

Όντως τα κίτρινα τυριά έχουν περισσότερο ασβέστιο αλλά έχουν πολλά λιπαρά και τα συσκευασμένα έχουν συντηρητικά.

Link to comment
Share on other sites

Το dirollo έχει χαμηλά λιπαρά και δεν χρειάζεται να πάρεις συσκευασμένο αν εννοείς τις φέτες σε πακετάκι. Εξάλλου υπάρχουν και άλλα κίτρινα τυριά με χαμηλά λιπαρά.

Εμάς το hemo δυο παιδίατροι μας το σύστησαν, η δική μου και ένας στο Παίδων προκειμένου να αρχίσει να πίνει το γάλα αλλά όχι μόνο δεν είπιε περισσότερο αλλά αηδιάζε κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας βρε κορίτσια....τα φώτα σας παρακαλώ. Η μικκρή μου είναι τωρα 2,5 χρονών και ξαφνικά έκοψε το γάλα. Έπινε πρωί βράδυ περίπου απο 200 ml. Σκονη μέχρι το Σεπτέμβριο, και μετά σιγά σιγά της το άλλαξα και έπινε το φρέσκο γάλο (μεβγαλ, δελτα, αγνο, κτλπ). Έπινε το φρέσκο γάλα για καμια 2 εβδομάδες ώσπου ξαφνικα΄δεν θέλει ουτε να το βλέπει πια!!! Όποτε της λέω για γάλα...τρέχει μακριά και δεν το θέλει με τίποτα. Της αγορασα προχτες κι ένα γαλά που βγηκε σε κουτάκι (σαν τους χυμους) μπας και το πιεί αλλα τίποτα!!!

Με κακάο επίσης δεν το θέλει. Ουτε με μέλι. Δεν το δοκιμάζει καν.

Δεν ξερω τι να κανω....δεν ειναι νωρις για να το κόψει;;; Κριμα δεν ειναι...στεναχωριέμαι λιγάκι.....

Happiness lies in your own hands....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε της δίνεις πάλι σκόνη; Προσπάθησε να της κάνεις διάφορα σνακ με γάλα (μιλκ σέικ με μπανάνα και γάλα, ρυζόγαλο, κρέμες κλπ) και μη την πιέζεις. Δοκίμασε ξανά σκόνη μήπως το πιεί...

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμάς το έκοψε μόλις έγινε 1 έτους. Εφόσον όμως τρώει γιαούρτι και τυρί, ο γιατρός μας δεν ανησυχεί καθόλου. Απλά φρόντισε να της αναπληρώνεις το κενό με άλλα γαλακτοκομικά.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ηλικια εχει να το κοψει. Σε αυτη την ηλικια πρακτικα ΔΕΝ το χρειαζεται το γαλα. Τρωει γιαουρτι? Τυρια? Ειδικα φετα ειναι ΟΤΙ πρεπει για ασβεστιο. Μπορει να παρει απο εκει οτι χρειαζεται. ΕΜενα περασα φαση που ΔΕΝ ηθελε να το βλεπει αλλα επινε κοιμησμενη 300 μλ......ε, της τα δινα. Τωρα περναει φαση που το πινει σε ποτηρι. Μπορει αυριο να μην το θελει. Δεν με νοιαζει. Παιρνει ασβεστιο απο τα υπολοιπα φαγητα της.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Και το έπινες? γιατι εγω το εχυνα στον νεροχύτη :)

 

Η δικιά μου μπεμπα (ειναι τωρα 15 μηνών) δεν τρωει καθόλου γαλακτοκομικά, ούτε γάλα, ούτε γιαουρτι (μόνο γραβιέρα καταδεχεται να φαει και φετα μια στο τόσο) και θηλάζει. Οταν το συζητησα με τον παιδίατρο, μου ειπε ότι υπάρχουν παιδάκια που αποθηλασαν και δεν ήπιαν ποτέ αλλο γάλα. Εφόσον όμως η διατροφή τους ειναι πλήρης και παιρνουν ασβέστιο από αλλού (σπανάκι, μπρόκολο, ξερά φασόλια, ψάρι, σησαμι, ταχίνι, ξηροί καρποί) δεν υπάρχει πρόβλημα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να το κανουν βρε κορη? Αμα παιρνουν ασβεστιο απο αλλα γαλακτοκομικα? Δεν ξερω οι παλιοι ειχαν το μεταπολεμικο συνδρομο. Αν ειχαν γαλα και κοκκινο κρεας σε στουμπωναν. Πρακτικα το σωματακι του παιδιου αν τρωει αλλα γαλακτοκομικα δεν το χρειαζεται. Τωρα οτι ειναι καλο για βραδυ και με λιγο μελι ζεστο σε ηρεμει για νανι ειναι αληθεια. Αλλα αμα το παιδι τσιριζει οτι δεν θελει δεν θα το τρελλανουμε κιολας :P Μπορει να ερθει αλλη φαση να το θελει παπαρα με φρυγανια μεσα οπως εκανα εγω μεγαλη......οτι θελει εκεινο. Αστο να σου πει τι θελει.

 

ΥΓ: Επισης τρωνε φρικη και με τις γευσεις. Εμενα επινε ενα φρεσκο, μετα της ξυνισε ηθελε αλλο, μετα αλλο μεχρι που κατεληξε οτι της αρεσε ενα και τελος. Δοκιμασε και αλλα γαλατα να αλλαξει γευση μπας και της κανει κλικ καμια. Αλλα μην τρελλενεσαι. Δεν ειναι απαραιτητο στην διατροφη σας.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς δεν έχουμε πιει άλλο γάλα παρά μόνο της μανούλας από το βυζάκι της (ως 11,5 μηνών).

Έκτοτε γιαούρτια - τυρί - γάλα με corn flakes - κρεμούλες βρεφικές και μη. Έχουμε ιδιαίτερη λατρεία στην "τυροτρέλλα" και το μανούρι.

Μάλιστα, καθώς για πρωινό τρώμε ένα ολόκληρο αγελαδινό πλήρες γιαούρτι με μία κουταλιά μέλι και λίγο τριμένο πτιμπερ και προ του ύπνου το γάλα με τα corn flakes μας, αισθάνομαι ότι η διατροφή της είναι πιο πλήρης.

Είμαστε 3,5.

 

Γάλα σκέτο ούτε το σοκολατούχο...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

H βαπτισιμια μου το εκοψε οταν εκλεισε τον 5ο μηνα! ολα τα γαλατα δοκιμασε τιποτα!!

Και το αρχισε παλι μετα απο 5 χρονια!

την εδινε η κουμπαρα μου τυρι και γιαουρτι!

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

δ ξερω τι να το κανω κοριτσια η γιατροσ του μ ειπε οτι περνα μια φαση αλλα απο εκει του επινε το λιγοτερο 1λιτρο τορα ουτε να το δει ουτε στο μπιμπερο ουτε στο ποτιρι οθτε με το καλαμακι, σηκονετε το πρωι κ ζητα χυμο αντι για γαλα, ολα τα υπολιπα ευτιχωσ τα τρωει.

Link to comment
Share on other sites

δ ξερω τι να το κανω κοριτσια η γιατροσ του μ ειπε οτι περνα μια φαση αλλα απο εκει του επινε το λιγοτερο 1λιτρο τορα ουτε να το δει ουτε στο μπιμπερο ουτε στο ποτιρι οθτε με το καλαμακι, σηκονετε το πρωι κ ζητα χυμο αντι για γαλα, ολα τα υπολιπα ευτιχωσ τα τρωει.

 

τωρα αυτο τι ειναι?μου απηγαγες το παιδι μου?τις τρεις τελευτεες μερες ουτε ζωγραφιστο να το δει το γαλα και η δικια μου ουτε σε ποτηρι ουτε μπιμπερο ουτε καλαμακι και ζηταει χυμο οταν ξυπναει.ειπα να ανοιξω και εγω καινουργιο ποστ αλλα με προλαβες!!και εγω εχω στεναχωρεθει πολυ αλλα οπως ειπες ευτυχως τρωει ολα τα αλλα.διαβασα και σε παλαιοτερα ποστ οτι παιζει και να ειναι φαση αλλα μου κακοφαινετε που το εκοψε απο τωρα.επισης διαβασα οτι αν τρωει τυρι γιαουρτι κτλ δεν εχει αναγκη απο το γαλα.τι να πω...μπορει να εχου και δικιο!δεν θα κατσω να σκασω βεβαια αλλα ουτε και θα την πιεσω!γαλα θα υπαρχει παντα στο ψυγειο και αν θελει ας το πιει γιατι σε καμια περιπτωση δε προκειτε να το αλλοιωσω με hemo και αλλα σοκολατουχα!(γιατι τσιμπαμε και καμια kinder λιγο συχνοτερα απο οτι θα πρεπε!!) εγω λεω να μη στεναχωριομαστε!! ;););)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αστον μην το πιεσεις αλλο.μπορει οπως ειπα να ειναι και φαση ή μπορει να μην ξαναπιει και καθολου.αφου τρωνε ολα τα αλλα ας τα αφησουμε στην ησυχια τους...και που ξερεις αν δεν τα πολυπρηζουμε μπορει μια μερα να σηκωθουν το πρωι και να ζητησουν γαλα.αν παλι οχι δεν πειραζει...:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

βαλτε κ εμενα..ειμαστε 22 μηνων κ εχουμε 2 μηνες περιπου που κοψαμε το πρωινο γαλα και το βραδινο μια το θελουμε μια οχι.δοκιμασαμε το καλο,τον αγριεψα τον πιεσα ,φωναξα ,απειλησα οτι δεν θα του δωσω τιποτα αλλο ν φαει κ τελικα ειπα να μην το τυραναω το παιδι μου αφου δειχνει ειδικα το πρωι οτι αηδιαζει με το γαλα.ετσι κ αλλιως η πιεση ειναι τελειως λαθος τακτικη,το ξερα αλλα...ειπα να δοκιμασω.επισης αλλαξα γαλα ,εβαλα μεσα μελι ,χεμο του αγορασα σοκολατουχο ετοιμο αλλα τιποτα,παντα η ιδια γκριματσα αηδιας .τι φαση ειναι αυτη?το βραδι κανει μιση ωρα για να πιει 200 μλ και ααααν.μιλησα με μια παιδοψυχολογο και μου ειπε για το πρωτο πεισμα που γενικα θελουν να διεκδικουν και να κανουν το δικο τους,καποια το δειχνουν και με το φαγητο,εμεις γενικοτερα τα νευρακια μας τα εχουμε αλλα τον εχω σε καλο δρομο προς το παρον.παω με τα νερα του με το γαλα του το λεω καθε πρωι αν θελει και φυσικα μου λεει οχι :lol:.καλα του λεω εγω θα πιω!λετε αν γεννησω και βλεπει το αδερφακι του να πινει γαλα ολη μερα να πιει η θα χειροτερεψει(?ειμαι στις μερες μου.)το μονο καλο ειναι οτι τρωμε κασερακι και τυρακι και τα γιαουρτακια με τις σοκολατενιες μπαλιτσες- χωρις αυτες ποτε γιαουρτι.εσεις τι σταση κρατατε ?πως το χειριζεστε?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κ αλλο αγορακι 4 μινων κ αν κ τον ταιζω συνεχεια με το μπιμπερο δ δινει σησασια ασ του ελεγα βλεπεισ ο αδερφουλη σου το πινει το γαλα να μεγαλοσει, αυτοσ με εγραφε κανονικα, κ μ ελεγε κ εγω τρωω φαι αυτοσ δ τρωει!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ολα τα παιδια παιρνανε αυτη τη φαση.ο μεγαλος σταματησε το γαλα 10 μηνων.η γιατρος μου ειχε απο τη στιγμη που τρωει γιαουρτι να μην αγχωνομαι.οποτε πριν παει για υπνο ετρωγε 2 γιαουρτακια.στα 4 του ξεκινησα παλι σιγα σιγα κ τωρα που ειναι 9 το πινει μονορουφι.ο μεσαιος ειναι 3 κ εχει κανει το ιδιο.ελαχιστι γαλα το πρωι κ γιαουρτια το βραδυ.περιμενω να συνενοουμαστε καλα για να του ξεκινησω παλι.αυτος βεβαια τρωει πολυ τυρι οποτε ειμαι πιο υσυχη.ο μικρος προς το παρον πινει.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα και εγω μια φιλη που ηρθε χτες επισκεψη και της ειπα το σκηνικο που εκοψε το γαλα η μικρη απο τη μια μερα στην αλλη και μου ειπε εεεε ναι!πολυ συνηθισμενο φαινομενο.η ιδια εχει ενα γιο 15 ετων και μια κορη 7 ετων...η κορη της το εκοψε εντελως ξαφνικα οταν ηταν 2 χρονων και το αρχισε παλι απο περσι(6 ετων)αλλα μονο καλοκαιρι πινει γαλα και αυτο μπουζι παγωμενο απο το ψυγειο!!ο δε γιος της το εκοψε απο τα 3 και πινει και αυτος λιγο τωρα μονο με κορνφλεικς! εμενα μου ειπε να μη ανυσηχω αφου τρωει ολα τα γαλακτοκομικα οπως επισης μου ειπε (γιατι η κορη μου ειναι παμφαγο,τρωει δηλ τα παντα)οτι αυτο μπορει να μου το κανει και με το φαγητο εστω και αν ειναι τωρα το αγαπημενο της να ξυπησει μια μερα και να σιχαθει 5-6 φαγητα! εμεις σα γονεις απο εκει και περα θα καθορισουμε το πως θα χειριστουμε το καθε τι...δηλ αν η δικια μου οσο αφορα το φαγητο μου πει μια μερα θελω μονο να τρωω 4 φαγητα απο εκει που τρωει 30 θα της πω δε παιζει και παντα θα την κανω οσο μπορω να τρωει και θρεπτικα φαγητακια!με λιγα λογια στο τραπεζι την εβδομαδα θα υπαρχει και το λαδερο και το ζυμαρικο και το κρεας και το οσπριο.απο εκει και περα ας φαει οτι νομιζει...αλλλιως νομιζω θα πεινασει!δεν ειναι σκληρο αυτο που λεω αλλα ετσι θα γινει...αλλα δεχομαι το εξης.αν ας πουμε δεν θελει φακες θα τρωει φασολια αν δεν θελει φασολια θα της κανω ρεβυθια...αυτο το δεχομαι να μην τρωει ενα συγκεκριμενο οσπριο αλλα οχι να μην τρωει τιποτα σε οσπριο!καλα...μην λεω και μεγαλες κουβεντες ο καιρος θα δειξει και ελπιζω να μην χρειαστει να το κανω αυτο και να συνεχισει να τρωει ετσι οπως τρωει....διαφορετικα θα με κανει να ξαναζητησω τις συμβουλες των μαμαδω!!!:lol::lol::lol::lol::lol:....αλλα οσο αφορα το γαλα εγω δε θα πιεσω καθολου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι η δικιά μου . Είναι 2 ετών και 9 μηνών και είπα να της αλλάξω το γάλα . Της έδινα μέχρι τώρα το Nestle Junior , δοκίμασα το φρέσκο (Με τίποτα) και τώρα τις τελευταίες ημέρες την έχω παέι στο Nounou Kid. Μου κάνει ΤΑ νούμερα, μου έχει σπάσει τα νεύρα, εχθές είχαμε σκηνές απείρου κάλλους. Τα νεύρα όμως δεν βγάζουν πουθενά , γι αυτό κι εγώ αποφάσισα να την αφήσω . Μια και γίνεται ούτως ή αλλως το δικό της , της το ζεσταίνω , της το αφήνω και άμα το πιει το ήπιε . Αμάν πια κουράστηκα ....

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εμενα ο μικρος επειδη γενηθηκε προωρο επινε το fricolac postdisas σωστα ελπιζο να το εγραψα 6,5 μηνων ειπε ο ο παιδιατροσ να το αλαξουμε επιτελουσ γιατι ειχαμε ξεπουληθει ειναι η αληθεια και με την αλλαγη στοπ και το γαλα επαθα σοκ 6,5 μηνων και να μην το θελει καθολου ακομη και κοιμισμενο που το ταιζα ξυπναγε και το εβγαζε δοκιμασαμε οτι γαλα υπαρχει τιποτα.σημερα ειναι 2 χρονων γαλα εξακολουθεινα μην πινει αλλα ευτυχος τρωει πολλη τυρι και γιαουρτακια και προσφατα που καναμε εξετασεις για ασβεστιο ειμαστε πολλη καλα ευτυχως γιατι ειχα ενα ανχος αν και ο παιδιατρος δεν εδειξε να ανησυχει απο την αρχη που του το ειπα οπως ειπε δεν ειναι υποχρεωτικο σε ολα τα μωρα να αρεσει και να πινουν γαλα αν και γω δεν το αγαπαω ιδιαιτερα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...