Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 2.5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΕΡΕΣ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΝΕ. ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΖΕΣΤΗΣ; ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΧΑΣΕΙ ΚΙΛΑ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 6. ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ; ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΙΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ.

fotini

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ουτε κι εμενα πινει ολο το γαλα εδω και 5 μερες. Θελει νερο. Οσο χλιαρο κι αν το κανω πινει 100μλ και το σπρωχνει. Ζεστη κυρια μου, ζεστη. Καθε καλοκαιρι τα ιδια.

Αλλα ετσι για να εισαι ησυχη τσεκαρε τη γλωσσιτσα του μηπως εχει καμια στοματιτιδα και τον ενοχλει η πιπιλα.

Link to comment
Share on other sites

fotini2008 να χαίρεσαι το μωράκι σου!! Η ζέστη πράγματι μπορεί να του κόβει την όρεξη. Επειδή όμως είναι πολύ μικρούλι πρέπει να προσέχεις να παίρνει αρκετά υγρά ειδικά με τη ζέστη :?

Jean, η κορούλα σου είναι αρκετά μεγάλη. Δοκίμασε να της το δώσεις κρύο :wink: Μπορεί να της αρέσει καλύτερα :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Jean, η κορούλα σου είναι αρκετά μεγάλη. Δοκίμασε να της το δώσεις κρύο :wink: Μπορεί να της αρέσει καλύτερα :D

 

Δεν το πινει Ελιζα μου το δοκιμασα. Κανει ενα μορφασμο αηδιας. Γενικα, ηταν που δεν ετρωγε ...εκοψε και το γαλα. Ζει με νερο και τοστακια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως για να την ταισω ολο το γαλα της, της κανω τον καραγκιοζη και της μιλαω για οτιδηποτε απο κοτσομπολια μεχρι σχολιασμο των ειδησεων. Ευτυχώς που δεν με καταλαβαινει και απλα γελαει με τις εκφρασεις μου αλλα ξεχνιεται και τρωει. :lol:

msEMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια απο τα ιδια.. αμα δοκιμαζες να το δωσεις λιγη ωρα αργοτερα? ο μικρος μου ξεκιναει να πινει, πινει στανταρ το μισο της ποσοτητας, αρχιζει και το διωχνει με την γλωσσα και μετα απο κανα τεταρτο του το ξαναδινω και συνεχιζει.. μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πινει Ελιζα μου το δοκιμασα. Κανει ενα μορφασμο αηδιας. Γενικα, ηταν που δεν ετρωγε ...εκοψε και το γαλα. Ζει με νερο και τοστακια...

 

Αν δοκίμαζες να της δόσεις γάλα άλλη ώρα -όχι πρωί βράδυ? :idea:

...λέω τώρα....

 

Ο Κωστής από αρκετά μικρός δεν έπινε το πρωινό του γάλα πριν τις 7.30 -άσχετα αν κάποιες μέρες ξυπνάει στις 6.30 :wink: Αν προσπαθήσω να του το δώσω τότε το φτύνει. Αν αφήσω να περάσει η ώρα και το δώσω μετά, το πίνει :shock::D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμεις κοριτσια, για να πιει το γαλα κουναμε 32000000000 :lol: παιχνιδια πανω απο το κεφαλι της(ξαπλωμενη το πινει)!!Πινεςι το μισο και μετα αρχιζει τα νουμερα!

Τι να κανουμε,υπομονη... περιμενω τωρα με τις στερεες,οταν αρχισει να τρωει αρκετα,μηπως πινει και το γαλα πιο ευκολα!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και η δική μας πίνει τώρα τελευταία όλο το γάλα. πίνει το μισό και μετά το φτύνει. Προσπαθούμε να το πιάσουμε στον ύπνο μήπως και το πιει όλο. Άσε που όταν το ταϊζει ο μπαμπας και μπαίνω εγώ στο δωμάτιο μιλώντας, με κοιτάει και χαζεύει το μωρό και σταματάει να τρώει. Ο άντρας μου με διώχνει κάθε φορά που είναι να την ταϊσει...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει οντως να φταιει η ζεστη, ή καποιο δοντακι που φουσκωνει...

 

 

γεγονός....

λόγω της ζέστης βασικά ο δικός μου έκανε κοιλιά με το γάλα του ενώ είναι από τα παιδιά που πίνουν 290 το βράδυ και 240 το πρωί...

όταν σκέφτηκα το θέμα ζέστης, κι άρχισα να κάνω το γάλα του πιο κρύο (για την ακρίβεια, χτυπάω τη σκόνη με ζεστό νερό και προσθέτω της βρύσης, έτσι ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι ελάχιστα χλιαρό το γάλα... λίγο πιο ζεστό από της βρύσης) άρχισε να το πίνει πάλι όλο

 

επίσης, αν υπάρχει φουσκωμένο δόντι για να βγει, το ζεστό γάλα το πονάει

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα λογω ζεστης υποθετω αφηνει λιγο γαλα δεν το πινει οπως πριν.Μην σας πω οτι βγαζει και γουλιτσες η καημενη καμια φορα απο την ταλαιπωρια!Εχουμε και τα δοντακια.Δεν ανησυχω πιστευω ειναι φυσιολογικο. Εμεις μπορουμε να φαμε ενα ολοκληρο γυρονι μαυτην την καψα????????Ναιαιαιαιαια!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

και εγω κοριτσια μια απο τα ιδια. Ενω ο δικος μου γενικα ειναι πολυ φαγανος τις τελευταιες 2 μερες απο 240μλ που επινε πινει μονο 150μλ με το ζορι. Δεν ξερω τι φταιει θα ελεγα φταιει η ζεστη αλλα αυτες τις μερες δεν πολυβγαινουμε και στο σπιτι ειμαστε με κλιματιστικο συνεχεια... δοντι δεν ειναι... τι να πω εχω αρχισει να ανησυχω

Link to comment
Share on other sites

και εγω κοριτσια μια απο τα ιδια. Ενω ο δικος μου γενικα ειναι πολυ φαγανος τις τελευταιες 2 μερες απο 240μλ που επινε πινει μονο 150μλ με το ζορι. Δεν ξερω τι φταιει θα ελεγα φταιει η ζεστη αλλα αυτες τις μερες δεν πολυβγαινουμε και στο σπιτι ειμαστε με κλιματιστικο συνεχεια... δοντι δεν ειναι... τι να πω εχω αρχισει να ανησυχω

Μηπως δεν κανει πολλα κακα,εννοω οσα εκανε πριν?Μηπως ξεκινησατε στερεες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχουμε αρχισει στερεες εδω και αρκετες μερες ετρωγε κανονικοτητα και τις στερεες και το γαλα , απο κακα μια χαρα σημερα προσεξα λιγο πιο σκληρα

 

Περνανε φασεις τα μικρουλια παντως,θα επανελθει,μην ανησυχεις!

Με το που ξεκινησατε τις στερεες τρωει κανονικα??

 

Εμενα μετα απο κανα 2 κουταλιες αναγουλιαζει... :(

Link to comment
Share on other sites

εμενα ενα περιεργο πραγμα απο οταν αρχισαμε στερεες-που αρχισαμε και νωρις γιατι το γαλα δεν του εφτανε πλεον :P - αρχισε και ετρωγε κανονικοτατα με το κουταλι λες και το ηξερε παντα....... Απο την αρχη ετρωγε ολη την ποσοτητα του ρυζαλευρου κανονικοτατα χωρις να χανει κουταλια και μετα τα ιδια με την φρουτοκρεμα. Παντως εχω ακουσει για πολλα παιδακια που μεχρι να συνηθισουν στερεα περναει αρκετος καιρος

Link to comment
Share on other sites

εμενα ενα περιεργο πραγμα απο οταν αρχισαμε στερεες-που αρχισαμε και νωρις γιατι το γαλα δεν του εφτανε πλεον :P - αρχισε και ετρωγε κανονικοτατα με το κουταλι λες και το ηξερε παντα....... Απο την αρχη ετρωγε ολη την ποσοτητα του ρυζαλευρου κανονικοτατα χωρις να χανει κουταλια και μετα τα ιδια με την φρουτοκρεμα. Παντως εχω ακουσει για πολλα παιδακια που μεχρι να συνηθισουν στερεα περναει αρκετος καιρος

Ενα θα σου πω,εισαι πολυ τυχερη που τρωει ετσι το μπεμπονι σου!

 

Εμεις θα χρειαστουμε κανα χρονο να μαθουμε να τρωμε. :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κορίτσια!

Ο μπέμπης μου (2 μηνών) ζυγίζει 5570 γραμμάρια. Μέχρι τώρα έτρωγε πολύ κι έπαιρνε αρκετό βάρος. Τώρα όμως μας έχει κόψει το 5το γεύμα και τρώει 180-200 ml τη φορά με αποτέλεσμα σε μισή βδομάδα να πάρει μόνο 55 γραμμάρια. Το πρώτο του γεύμα είναι 7 με 8 το πρωί και το τελευταίο 11 με 12 το βράδυ. Δοκίμασα να του δώσω όσο κοιμάται, αλλά άμα δεν θέλει δεν τρώει με τίποτα.

Τι λέτε; Πόσο πρέπει να πίνει ανάλογα με την ηλικία και το βάρος του;

Πείτε μου γιατί ανησυχώ πολύ!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια δεν ξέρω τι έγινε κι όλα ανατράπηκαν!

Αύριο κλείνουμε τους 3 μήνες και είμαστε 6400 (γεννήθηκε 3850). Ενώ έτρωγε μια χαρά 200-250 ml τη φορά (4 γεύματα το 24ωρο) ξαφνικά είχαμε τη φαεινή ιδέα να τα κάνουμε 5 τα γεύματα (με μικρότερη ποσότητα φυσικά). Το δοκιμάσαμε 2 μέρες και δεν πέτυχε, οπότε είπαμε να ξαναγυρίσουμε στα 4 γεύματα. Όμως άρχισε να πίνει πολύ λογότερο στο σύνολο. Ενώ έπινε 800-900 ml την ημέρα τώρα με πολύ ζόρι πίνει 600. Να σημειώσω ότι επειδή έμπαινε η πιπίλα του μπιμπερό μέσα από το ρούφηγμα βάλαμε αυτή της Chicco για 4 μηνών με τις 3 τρύπες.

Η παιδίατρος μας είπε αν συνεχίσει έτσι να κάνουμε εξετάσεις (καλλιέργεια και γενική ούρων) για ουρολοίμωξη. Αλλά το πιο πιθανό είναι να βαρέθηκε τη διαδικασία του φαγητού γιατί τον πιέζω πολύ να φάει.

Τι να κάνω όμως; Δεν αντέχω να τον βλέπω να τρώει τόσο λίγο!

Πείτε μου τη γνώμη σας, σας παρακαλώ!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...