Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννα στο Παπαγεωργίου Θεσσαλονίκη


demi

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 369
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο γιατρός της ήταν εκεί; Πως την αντιμετώπισαν γενικά στο Ιπποκράτειο; Γιατί έχω ακούσει πολλά...

οχι. αφου ο γιατρος της ήταν στο Παπαγεωργίου. Η αδερφή μου ήταν απο τισ ατυχες που δεν εφημέρευε το Παπαγ οταν την επιασαν πόνοι και πηγε Ιποκρ.

Τωρα, η εμπειρία της εκει?... οχι καλη.. Δεν της αρεσε που ο καθηγητης εκει ο οποιος εδεινε μονο οδηγιες εκεινη την ώρα ( την καισαρική την εκαναν οι ειδικευόμενοι) έλεγε στους ειδικευόμενους ' κοψε κοψε κοψε' με αποτελεσμα να έχει μια τομή τεραστια σε σχεση με την πρώτη τομη που ήταν μικρή και διακριτική. οσων αφορα στις μαίες θυμάμαι οτι τις ψάχναμε για να ζητήσουμε παυσίπονο και οτι την πληγή της ξεχασαν να την αλλάξουν και την άλλαξε ενας ειδικευόμενοσ οταν το αντιλήφθηκαν την 4η μέρα. Στο δωμάτιο ήταν μια αλοδαπη και δε μπορουσαν να συνεννοηθούν θυμαμαι για το αν ήθελε το φως αναμενο ή σβηστο και άλλα τέτεοια. Το μωρό το έδιναν σε οποιονδήποτε το ζητουσε με ταυτότητα και το επερνες με το ασανσερ που ήταν μικρο και μονιμως γεματο κοσμο

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Cesilia θυμασαι αν στο β επιπεδου δινουν dvd ή φωτο απο το μικρακι? Ευτυχως εκλεισα ολα τα ραντεβου μου στο Παπαγεωργιου. Ομως κ στην πολη μου κειτουργει το καινουργιο νοσοκομειο κ δεν ξερω τι να κανω. Στο νοσοκομειο της πολης μου θα εχω στανταρ γιατρο που θα με παρακολουθει κ θα με ξεγεννησει. Το αρνητικο ειναι οτι θα εχω το μωρο 23 ωρες το 24 ωρο κ αν κρινω απο την προηγουμενη καισαρικη μου δεν μπορω να το εξυπηρετησω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια γεννησα κ γω πριν απο 40 μερες ,τελικα στο παπαγεωργιου.Ολα πηγαν καλα εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο τους γιατρους και απο το νοσοκομειο γενικα (εκτος απο καποιες μαιες ).Αν τελικα αποφασισω να κανω και τριτο παιδακι παλι στο παπαγεωργιου θα παω.Το πρωτο το γεννησα στη Γενικη δ μπορω να πω ολα ηταν αψογα αλλα η διαφοσρα στο οικονομικο κομματι ηταν τεραστια....ενω στην εξυπηρετηση και σε οτι αφορα τη διαδικασια του τοκετου ολα τα ιδια και καλυτερα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεννησα κ γω πριν απο 40 μερες ,τελικα στο παπαγεωργιου.Ολα πηγαν καλα εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο τους γιατρους και απο το νοσοκομειο γενικα (εκτος απο καποιες μαιες ).Αν τελικα αποφασισω να κανω και τριτο παιδακι παλι στο παπαγεωργιου θα παω.Το πρωτο το γεννησα στη Γενικη δ μπορω να πω ολα ηταν αψογα αλλα η διαφοσρα στο οικονομικο κομματι ηταν τεραστια....ενω στην εξυπηρετηση και σε οτι αφορα τη διαδικασια του τοκετου ολα τα ιδια και καλυτερα!!!!!!!

μαλλον δεν εχεις μαθει για τις καινουργιες τιμες για τοκετο σε δημοσιο νοσοκομειο...θα ειναι ακριβοτερα απο τις κλινικες πλεον...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άκουσ και γω ότι πλέον αλλάζουν τα πράγματα σχετικά με τις χρεώσεις στα νοσοκομεία. Είμαι στην 8η εβδομάδα και κατόπιν εκτενούς ενημέρωσης από τις φίλες μου που είναι ήδη μητέρες , με παρότρυναν να πάω να γενν'ησω στο παπαγεωργίου ή στο ιπποκράτειο ανεπιφύλακτα. Οι ιδιωτικές κλινικές δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα παραπάνω. Ωστόσο χθες μια φίλη μου με ενημέρωσε ότι πλέον πληρώνεις γύρω στα 900? για το νοσοκομείο και άλλα 1000-1500? για το γιατρό . Ήδη λέει ότι εφαρμόζεται στο Ιπποκράτειο και είναι θέμα χρόνου να εφαρμοστεί και στο Παπαγεωργίου. Ακόμη και έτσι να είναι όμως , πιστεύω πως πάλι αξίζει.

ib7Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ στο Παπαγεωργίου γέννησα και δεν έχω δεύτερες σκέψεις, όλα πήγαν άψογα και έμεινα πολύ ευχαριστημένη σε όλα τα επίπεδα, φροντίδας - καθαριότητας - περιποίησης του μωρού

Link to comment
Share on other sites

να το χαίρεσαι!!!:lol::lol: Στο ρώτησα αυτό γιατί η ίδια φίλη μου επιμένει να μην πάω στο νοσοκομείο γιατί θα με ταλαιπωρήσουν πολύ, θα περιμένω πολύ να γεννήσω και θα μου φανεί ακόμη πιο οδυνηρή η εμπειρία επειδή θα είναι το πρώτο. Αυτή γέννησε στη Γενική Κλινική και σκοπεύει και το δεύτερο να το γεννήσει εκεί.ΠΑρεμπιπτόντως γεννάμε μαζί. Επιμένω όμως στο νοσοκομείο.

Πολλά τα λεφτά για κλινική.

ib7Tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να το χαίρεσαι!!!:lol::lol: Στο ρώτησα αυτό γιατί η ίδια φίλη μου επιμένει να μην πάω στο νοσοκομείο γιατί θα με ταλαιπωρήσουν πολύ, θα περιμένω πολύ να γεννήσω και θα μου φανεί ακόμη πιο οδυνηρή η εμπειρία επειδή θα είναι το πρώτο. Αυτή γέννησε στη Γενική Κλινική και σκοπεύει και το δεύτερο να το γεννήσει εκεί.ΠΑρεμπιπτόντως γεννάμε μαζί. Επιμένω όμως στο νοσοκομείο.

Πολλά τα λεφτά για κλινική.

κουκλιτσα μου δεν εχει καμια διαφορα πλεον..1600 η κτ στο νοσοκομειο περιπου το ιδιο και στην γενικη..

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ, κι εσύ με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου, εγώ πάντως δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου πραγματικά ήταν όλοι άψογοι, εγώ στο προτείνω ανεπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Το Παπαγεωργιου ειναι ΑΙΣΧΟΣ:evil:

 

Το Παπαγεωργίου ήταν ΑΨΟΓΟ! Με την κ@λοκατάσταση που υπάρχει όμως τον τελευταίο καιρό, επηρρεάστηκε και αυτό. Πήγε πριν 10 μέρες συγγενής μου ως συνοδός σε φίλη της και μου έλεγε ότι δεν είχαν γάζες να βάλουν στους ασθενείς και έφερναν απο το σπίτι τους....

Όλα είναι συνάρτηση των τελευταίων συνθηκών που επικρατούν στην Ελλάδα.;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Το Παπαγεωργιου ειναι ΑΙΣΧΟΣ:evil:

 

Δυστυχως θα συμφωνησω...ολες οι νοσοκομες μας φερθηκαν απανθρωπα σε πολυ πολυ δυσκολες καταστασεις που περασαμε εκει.σαν να τους καναμε κακο ,μας εβλεπαν κ νευριαζαν ...αν μη τι αλλο κανουν λειτουργημα εκει μεσα...το κτιριο και οι εγκαταστασεις καλες αλλα τι να τις κανεις.προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως θα συμφωνησω...ολες οι νοσοκομες μας φερθηκαν απανθρωπα σε πολυ πολυ δυσκολες καταστασεις που περασαμε εκει.σαν να τους καναμε κακο ,μας εβλεπαν κ νευριαζαν ...αν μη τι αλλο κανουν λειτουργημα εκει μεσα...το κτιριο και οι εγκαταστασεις καλες αλλα τι να τις κανεις.προσωπικη εμπειρια.

 

Εκει μεσα ειναι απανθρωποι.Συμφωνω για τις νοσοκομες αλλα και για την αλητεια των γυναικολογων.ΚΡΙΜΑ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

σκέφτομαι κι εγώ να γεννήσω στο Παπαγεωργίου και ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να πάω εγώ τα φορμάκια και τις πάνες του μωρού. Και αν χρειάζεται, τι νομίζετε ότι πρέπει να ετοιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα πριν απο 2,5 μηνες , μου ειχαν ζητησει τις πανες και 1 σαμπουαν.

ολα ηταν μια χαρα και φαρμακα ειχαν και γαζες και απ'ολα .καθε τοσο περνουσαν οι μαιες με τα παυσιπονα γενικα ολα ηταν καλα.Τωρα αν αλλαξαν τοσο πολυ τα πραγματα μεσα σε τοσο λιγο διαστημα δ γνωριζω....

με το καλο να γεννησουν ολες οι μανουλες.

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα πριν απο 2,5 μηνες , μου ειχαν ζητησει τις πανες και 1 σαμπουαν.

ολα ηταν μια χαρα και φαρμακα ειχαν και γαζες και απ'ολα .καθε τοσο περνουσαν οι μαιες με τα παυσιπονα γενικα ολα ηταν καλα.Τωρα αν αλλαξαν τοσο πολυ τα πραγματα μεσα σε τοσο λιγο διαστημα δ γνωριζω....

με το καλο να γεννησουν ολες οι μανουλες.

 

Καλησπέρα μήπως μπορείσ να μου πεις αν περα απο σαμπουαν κ πανες χρειαζεται να παρω καποια ρουχαλακια του μωρου?κουβερτακι ή κατι αλλο?κ επίσησ με το θεμα του θηλασμου τι γινεται?σου φερνουν το μωρακι για να το ταισεις?τ εχεισ διπλα σου?ή του δίνουν ξενο γάλα?κ με τισ τιμεσ τ γινεται?

αν μπορεισ να μου απαντησεισ μιασ που δεν εχει περασει πολυσ καιροσ ή οποια μανουλα επισησ γεννησε προσφατα ας μας πει τι γινεται....:P

ευχαριστω εκ των προταιρων!!!

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites

maria11 ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ σήμερα επικοινώνησα τηλεφωνικά με το Παπαγεωργίου και ρώτησα για τις τιμές και μου είπαν ότι για ασφαλισμένη στο Δημόσιο με καισαρική τομή είναι 1560 ευρώ. Τώρα προσπαθώ να επικοινωνήσω με τον ΟΠΑΔ να δω τι γίνεται με το επίδομα!

Αν ξέρει καμιά ας ενημερώσει!!!

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

maria11 ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ σήμερα επικοινώνησα τηλεφωνικά με το Παπαγεωργίου και ρώτησα για τις τιμές και μου είπαν ότι για ασφαλισμένη στο Δημόσιο με καισαρική τομή είναι 1560 ευρώ. Τώρα προσπαθώ να επικοινωνήσω με τον ΟΠΑΔ να δω τι γίνεται με το επίδομα!

Αν ξέρει καμιά ας ενημερώσει!!!

Καλή συνέχεια

 

κι αυτό τι είναι επιτέλους;

 

 

Δ.Τ.- Διευκρινήσεις σχετικά με τη μαιευτική περίθαλψη

16 Νοεμβρίου 2011

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Διευκρινήσεις σχετικά με την μαιευτική περίθαλψη

Επειδή το τελευταίο διάστημα διαπιστώθηκαν προβλήματα σε σχέση με την καταβολή του επιδόματος μαιευτικής περίθαλψης σε επίλοχες ασφαλισμένων ΦΚΑ, παράλληλα με την απαίτηση των νοσοκομείων του ΕΣΥ να καταβάλουν οι ίδιες το ποσό που απαιτούνταν για νοσηλεία, διευκρινίζουμε τα ακόλουθα:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στα κρατικά νοσοκομεία του ΕΣΥ, σε περίπτωση τοκετού (φυσιολογικού ή με καισαρική τομή) οι ασφαλιστικοί οργανισμοί υποχρεούνται να καταβάλλουν απευθείας στο νοσοκομείο, την κατά περίπτωση δαπάνη που προβλέπουν τα Κλειστά Ενοποιημένα Νοσήλια που καθιερώθηκαν πρόσφατα(από 01/10/2011). Για τις πέραν της Μέσης Διάρκειας Νοσηλείας (ΜΔΝ) ημέρες, οι ασφαλιστικοί οργανισμοί καταβάλλουν αντίστοιχα, την προβλεπόμενη δαπάνη με βάση το ημερήσιο νοσήλιο όπως έχει διαμορφωθεί με κυα. Στην περίπτωση αυτή δεν χορηγείται στις ασφαλισμένες το βοήθημα τοκετού αλλά καταβάλλεται απευθείας από τον οικείο ασφαλιστικό φορέα το Κλειστό Ενοποιημένο Νοσήλιο στο νοσοκομείο έναντι της http://www.yyka.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/852-d-t-dieykrinhseis-sxetika-me-th-maieytikh-perithalpsh

 

 

μαιευτικής περίθαλψης που παρασχέθηκε.

Κατά συνέπεια, σε καμία περίπτωση δεν απαιτείται από τις ασφαλισμένες μητέρες η ανάμιξη στην όλη διαδικασία και η καταβολή νοσηλίου προς το νοσοκομείο.

 

Σε περίπτωση τοκετού (φυσιολογικού ή με καισαρική τομή) σε ιδιωτικές κλινικές, καταβάλλονται απευθείας στις ασφαλισμένες, μετά την προσκόμιση των απαραίτητων δικαιολογητικών, τα προβλεπόμενα από τους κανονισμούς παροχών των οικείων ασφαλιστικών οργανισμών, δηλαδή το επίδομα μαιευτικής περίθαλψης, ακριβώς εξαιτίας της έλλειψης συμβάσεων και άρα καταβολής νοσηλίων απευθείας στις κλινικές.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα τηλεφωνο σε κρατικο νοσοκομειο και μου ειπαν τα κλειστα νοσηλεια κανονικα και τους ρωτησα για αυτο το δελτιο τυπου που εξεδωσε το υπουργειο υγειας και κοινωνικης αλληλεγγυης και μου ειπαν οτι δεν τους εχει ερθει τιποτα αλλα μεχρι τοτε που γενναω κατι μπορει να εχει αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γέννησα τηνπροηγούμενη εβδομάδα στο Παπαγεωργίου.με καισαρική (προγραμματισμένη δευτερη). Έχω να πώ τα καλύτερα καθώς την πρώτη καισαριική την έκανα σε ιδιωτικό μαιευτήριο και μπορώ να συγκρίνω.Όποια κοπέλα θέλει πληροφορίες πιο λεπτομερής ας μου στείλει π.μ.

Έχω να της προτείνω και αστερι γιατρό....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας και απο μένα...θέλω να ρωτήσω πόσο είναι το κόστος γέννας αναλυτικά για ιπποκράτειο και παπαγεωργίου για ασφαλισμένη του ικα-στο σύζυγο ασφαλισμένη- για φυσιολογικό τοκετό και καισαρική ( νοσηλεία κλπ)?

 

Στέλλα, Θεσνίκη.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μένα...θέλω να ρωτήσω πόσο είναι το κόστος γέννας αναλυτικά για ιπποκράτειο και παπαγεωργίου για ασφαλισμένη του ικα-στο σύζυγο ασφαλισμένη- για φυσιολογικό τοκετό και καισαρική ( νοσηλεία κλπ)?

 

Στέλλα, Θεσνίκη.

Κοριτσια ολες οσες θελετε να γεννησετε στο παπαγεωργιου καντε το ανεπιφυλακτα!!!!!!!!!!!!

Πριν 12 μερες γεννησα με καισαρικη το 5ο μου παιδακι και ολα ηταν πολυ καλα τα αλλα μου παιδια τα γεννησα στο ΓΕΝΕΣΙΣ με φυσιολογικο τοκετο και κλαιω τα λεφτα που τους εδωσα γιατι στο θεμα του τοκετου το παπαγεωργιου ηταν σαφως καλυτερο ενω στη νοσηλεια τα πραγματα ηταν λιγο πολυ ιδια(ενταξη δεν ειχα τις μαιες ολη την ωρα να μου λενε γλυκολογα αλλα οποτε τις καλεσα για πραγματικο μου προβλημα π.χ.μια παυσιπονη ενεση ηταν αμεσως κοντα μου).Μονο το φαγητο στο γενεσις ηταν σχετικα καλυτερο αλλα εκει δεν παμε για γκουρμε γευσεις αλλα για να γεννησουμε ετσι και αλλιως μετα απο καισαρικη η σουπα ειναι παντου το ιδιο νεροβραστη!!!!!!!!!!

Οσο για τα λεφτα την ιδια μερα που γεννηθηκε η μπεμπα μου βγηκε και εγκυκλιος απο το υπουργειο εργασιας οτι πλεον ολα τα ταμεια που εντασσονται στον εοππυ(ικα,οπαδ,οαεε κτλ)υποχρεουνται να καταβαλλουν τα μαιυτικα νοσηλεια στα νοσοκομεια που εφαρμοζουν τα ΚΕΝ(κλειστα ενοποιημενα νοσηλεια) ο αντρας μου εκανε αγωνα δρομου εφτασε ως τον διοικητη του νοσοκομειου με την εγκυκλειο στο χερι και ετσι δεν πληρωσαμε τιποτα!!!!!!!!!!!

dina-sweet

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...