Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συγγενης Υποθυρεοειδισμος.!


Recommended Posts

εμείς πάμε 9/02/10 για αιμοληψία έπειτα από την διάγνωση που έγινε στις 21/01/10....βοηθήστε με λίγο και πείτε μου τις διαδικασίες...πάμε στο Παίδων,μας παίρνουν αίμα ξανά και μετά ξαναπερνάω από τις ενδοκρινολόγους για να μου πουν πώς θα συνεχίσω???

 

Θα σου πω τη δική μας περίπτωση.

Ο μπέμπης μας γεννήθηκε 11 Αυγούστου. Στα μέσα Σεπτέμβρη στείλαμε πάλι δείγμα αίματος στο ΙΥΠ αφού λάβαμε την επιστολή. Την πρώτη αιμοληψία την κάναμε τέλη Σεπτέμβρη κάι η τιμή της tsh ήταν 7,24. Κάναμε συνολικά άλλες 4 αιμοληψίες με την τιμή να έχει συνεχώς καθοδική πορεία. Κάθε φορά πέρναμε τα αποτελέσματα αυθημερόν (αναμονή περίπου 2 ώρες από τη στιγμή της αιμοληψίας). Στους ενδοκρινολόγους δεν πήγαμε ποτέ. Τελικά στα μέσα Ιανουαρίου περίπου πήγαμε για τελευταία φορά, η τιμή μας είναι 4,3 και μιας και το υπερηχογράφημα θυρεοειδούς που κάναμε βγήκε super......τελειώσαμε! Θα κάνουμε προληπτικά άλλη μία αιμοληψία όταν χρονίσει το αγγελούδι μας.

Εύχομαι καλά αποτελέσματα και σε εσάς και σε όλα τα παιδάκια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια αν η μπέμπα έχει υποθυροειδισμό τι επίπτωση θα έχει στη ζωή της. Ξέρω ότι πρέπει να παίρνει χάπι για όλη της τη ζωή σωστα?? Αλλά κατα τ' άλλα θα είναι φυσιολογική ή θα έχει νοητική υστέριση? Θα είναι κοντή και χοντρή??

 

Εμείς έχουμε όλα τα συμπτώματα ΣΥ και παρότι βγήκαν αρνητικά τα αποτελέσματα μόλις γεννήθηκε η γιατρός και η νευρολόγος μας είπαν να τα επαναλάβουμε. Έχει μακρυγλωσσία, ομφαλοκοίλη, πνίγεται με το γάλα, έχει υπερτονία στα άκρα, είναι χλωμή και είχε αναπνευστικά προβλήματα στη γέννηση. Ελπίζω να μην έχουμε κάτι!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αν η μπέμπα έχει υποθυροειδισμό τι επίπτωση θα έχει στη ζωή της. Ξέρω ότι πρέπει να παίρνει χάπι για όλη της τη ζωή σωστα?? Αλλά κατα τ' άλλα θα είναι φυσιολογική ή θα έχει νοητική υστέριση? Θα είναι κοντή και χοντρή??

 

 

Mια χαρα θα ειναι, μην ανησυχεις! Εντελως φυσιολογικη. Και φυσικα δεν ειναι σιγουρο οτι θα το παιρνει μια ζωη το χαπι, γυρω στα 3 χρονια θα δειξει αν ειναι κατι παροδικο ή οχι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήραμε τα αποτελέσματα. TSH 4,4 και Τ4 71. Η παιδίατρος είπε ότι είναι ok αλλά εμένα μου φαίνονται οριακές (το όριο για την TSH είναι 5 για υποθυροειδισμό - και το κάτω όριο της Τ4 είναι το 70). Επίσης ανησυχώ γιατί της είχαν κάνει εξέταση αίματος και στο μαιευτήριο (extra από αυτό που στέλνουν στο Παίδον) γιατί νοσηλεύτικε μόλις γεννήθηκε και η TSH ήταν 1,7. Πώς είναι δυνατόν σε 1 μήνα να αυξήθηκε τόσο η TSH?? Τι λέτε εσείς? Πρέπει να ανησυχήσω? Φοβάμαι πολύ γιατί ξέρω ότι οι πρώτοι 6 μήνες είναι κρίσιμοι για τον υποθυροειδισμό για νοητική υστέρηση και έχουν ήδη περάσει οι 2!!! Όποια κοπέλα έχει εμπειρία και μπορεί να με βοηθήσει με τις τιμές ας το κάνει ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

MARIASER ΓΕΙΑ ΣΟΥ! ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 2.5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΜΕΝΗ TSH. ΠΙΝΕΙ Τ4 ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΠΟΘΥΡΟΕΙΔΙΣΜΟΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΟΥΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΑΠΛΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ.

 

Πόσο TSH είχατε και πόσο t4???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε τα αποτελέσματα. TSH 4,4 και Τ4 71. Η παιδίατρος είπε ότι είναι ok αλλά εμένα μου φαίνονται οριακές (το όριο για την TSH είναι 5 για υποθυροειδισμό - και το κάτω όριο της Τ4 είναι το 70). Επίσης ανησυχώ γιατί της είχαν κάνει εξέταση αίματος και στο μαιευτήριο (extra από αυτό που στέλνουν στο Παίδον) γιατί νοσηλεύτικε μόλις γεννήθηκε και η TSH ήταν 1,7. Πώς είναι δυνατόν σε 1 μήνα να αυξήθηκε τόσο η TSH?? Τι λέτε εσείς? Πρέπει να ανησυχήσω? Φοβάμαι πολύ γιατί ξέρω ότι οι πρώτοι 6 μήνες είναι κρίσιμοι για τον υποθυροειδισμό για νοητική υστέρηση και έχουν ήδη περάσει οι 2!!! Όποια κοπέλα έχει εμπειρία και μπορεί να με βοηθήσει με τις τιμές ας το κάνει ...

 

Δεν την παρακολουθουν στο Ινστιτουτο υγειας του παιδιου? Γιατι αποφασιζει ο παιδιατρος?

Αυτο που λες για το πρωτο εξαμηνο δεν το εχω ξανακουσει. 19 ημερων αρχισαμε τις αιμοληψιες με TSH παντα κοντα στο 5, και 3 μηνων ξεκινησαμε το χαπι. Ειναι πολυ εμπειρη ομαδα γιατρων και αυτοι θα σε καθοδηγησουν.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν την παρακολουθουν στο Ινστιτουτο υγειας του παιδιου? Γιατι αποφασιζει ο παιδιατρος?

Αυτο που λες για το πρωτο εξαμηνο δεν το εχω ξανακουσει. 19 ημερων αρχισαμε τις αιμοληψιες με TSH παντα κοντα στο 5, και 3 μηνων ξεκινησαμε το χαπι. Ειναι πολυ εμπειρη ομαδα γιατρων και αυτοι θα σε καθοδηγησουν.

 

 

Ναι αλλά εμάς δεν βγήκε από το Ινστιτούτο Υγείας ότι έχει υποθυροειδισμό συγγενή με αυτές τις εξετάσεις που κάνουν. Επίσης τις έκαναν και εξετάσεις αίματος επειδή νοσηλεύτηκε στη μονάδα και πάλι βγήκαν καλές. Κι επειδή έχει μακρυγλωσσία και ομφαλοκήλη τις επαναλάβαμε τώρα 2 μηνών και βγήκαν αυτές οι τιμές που έγραψα (στο Μητέρα τις έκανα) και η γιατρός μου είπε ότι είναι Ok. Τι να κάνω??? Πόσο είναι το παιδί σου εσένα τώρα? Τι τιμές είχε? Δλδ δεν κατάλαβα ... το 4,4 είναι ανησυχητικό τελικά???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμεις ειχαμε προβλημα με την TSH, οχι με τις υπολοιπες ορμονες. Οι τιμες της ηταν παντα μεταξυ 5-5,5. Η κορη μου ειναι 2 ετων τωρα, και μας ειπαν οτι για να σταματησει το χαπι, θα πρεπει η TSH να πεσει στο 3.

Επειδη ανησυχεις, παρε τις εξετασεις της και πηγαινε μια μερα στο Ινστιτουτο να σου πουν τη γνωμη τους. Μονο ετσι θα σιγουρευτεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eμεις ειχαμε προβλημα με την TSH, οχι με τις υπολοιπες ορμονες. Οι τιμες της ηταν παντα μεταξυ 5-5,5. Η κορη μου ειναι 2 ετων τωρα, και μας ειπαν οτι για να σταματησει το χαπι, θα πρεπει η TSH να πεσει στο 3.

Επειδη ανησυχεις, παρε τις εξετασεις της και πηγαινε μια μερα στο Ινστιτουτο να σου πουν τη γνωμη τους. Μονο ετσι θα σιγουρευτεις.

 

πού είναι αυτό? μπορώ να πάω έτσι χωρίς ραντεβού???

 

εσείς είχατε ΣΥ???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

πού είναι αυτό? μπορώ να πάω έτσι χωρίς ραντεβού???

 

εσείς είχατε ΣΥ???

 

Ειχαμε και εχουμε ΣΥ. Το ΙΥΓ εχει εδρα στο νοσοκομειο παιδων Αγια Σοφια.

 

http://www.ich.gr/el/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1.html

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε και εχουμε ΣΥ. Το ΙΥΓ εχει εδρα στο νοσοκομειο παιδων Αγια Σοφια.

 

http://www.ich.gr/el/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1.html

 

Πάντως εμάς μας είπε η παιδίατρος ότι συγγενή υποθυροειδισμό δεν έχουμε γιατί και το test που στέλνουν στο ΙΥΠ για όλα τα παιδιά ήταν φυσιολογικό και οι αιματολογικές που κάναμε 3ων εβδομάδων και τώρα 2 μηνών είναι μεν τσιμπημένη η TSH αλλά όχι παθολογική ... (έτσι μου είπε δλδ). Οπότε αν έχει υποθυροειδισμό έχει προκύψει μετά τη γέννηση και γι' αυτό θα πάμε να τη δει μία παιδοενδοκρινολόγος του Παίδον πολύ καλή που μας έχουν συστήσει και θα μας πει αν πρέπει να την πάω και στο ΙΥΠ.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα πάμε να τη δει μία παιδοενδοκρινολόγος του Παίδον πολύ καλή που μας έχουν συστήσει και θα μας πει αν πρέπει να την πάω και στο ΙΥΠ.

 

Ε τοτε γιατι αγχωνεσαι? Προφανως θα ειναι μια απο την ομαδα των παιδοενδοκρινολογων που παρακολουθουν και εμας. Ολοι οι γιατροι εκει ειναι καλοι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε γιατι αγχωνεσαι? Προφανως θα ειναι μια απο την ομαδα των παιδοενδοκρινολογων που παρακολουθουν και εμας. Ολοι οι γιατροι εκει ειναι καλοι.

 

Αγχώνομαι μήπως είναι κάτι που πρέπει να διορθωθεί άμεσα!!! Αυτή μου έκλεισε ραντεβού σε 3,5 εβδομάδες!!!! Αλλά μου ειπε ότι δεν επείγει να μας δει ... κάτι θα ξέρει τι να πω!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα κοριτσια.

Επαναφερω το θεμα γιατι θελω την βοηθεια σας.

Εχω ενα μπεμπη σχεδον 2,5 μηνων ο οποιος εχει ανεβασμενη την tsh,την FT3 και τα ANTI-TPO(αυτες οι μετρησεις εγιναν οταν ηταν 6 ημερων,αλλα το νοσοκομειο αργησε να μας δωσει τα αποτελεσματα).

Να σημειωσω οτι εγω εχω υποθυροειδισμο,Hashimoto για την ακριβεια.

Ψαχνω λοιπον να βρω παιδοενδοκρινολογο να του δειξω τις εξετασεις και να μου πει πως θα προχωρησουμε.

Οταν πηρα τηλ στο Ινστιτουτο Υγιειας Παιδων μου ειπαν οτι παρακολουθουν μονο παιδια που εχουν ηδη το προβλημα.

Σημερα πηρα στο 1535 για να κλεισω ραντεβου στο Αττικο οπου και γεννησα,αλλα δεν ειχε διαθεσιμα πρωινα.

Και ρωταω:Πως μπορω να βρω εναν παιδοενδοκρινολογο να με κατατοπισει;

Οποια μπορει να με ενημερωσει γιατι εχω πελαγωσει διαβαζοντας τοσα και τοσα..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!! και εμεις εχουμε ακριβως τα ιδια οταν ηταν ο γιος μου 13 μηνων ρχισαμε καποιες εξετασεις για μικροκεφαλια γιατι το κεφαλακι του ηταν εξω απο την καμπυλη με αποτελεσμα να δουμε οτι το παιδι εχει υποθυριοδισμο και ετσι πηγαμε σε καποιον εδοκρινολογο στην αθηνα (ειμαστε απο κρητη) και εδωσε του παιδιου χαπακια τ4 και πινει εδω και 1,5 χρονο. αν θελεις θα σου στειλω πμ να σου δωσω τα στιχεια του. μην ανχωνεσε απλα πρεπει να τον δει καποιο ειδικος μηπως χρειαζετε να παρει και το δικο σου καποια αγωγη ετσι ωστε να μην εχεις καποιο προβλημα με την αναπτηξη του.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν ειναι ανεβασμενες οι τιμες τοτε πρεπει να σας δουν τους το διευκρινισατε;

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!! και εμεις εχουμε ακριβως τα ιδια οταν ηταν ο γιος μου 13 μηνων ρχισαμε καποιες εξετασεις για μικροκεφαλια γιατι το κεφαλακι του ηταν εξω απο την καμπυλη με αποτελεσμα να δουμε οτι το παιδι εχει υποθυριοδισμο και ετσι πηγαμε σε καποιον εδοκρινολογο στην αθηνα (ειμαστε απο κρητη) και εδωσε του παιδιου χαπακια τ4 και πινει εδω και 1,5 χρονο. αν θελεις θα σου στειλω πμ να σου δωσω τα στιχεια του. μην ανχωνεσε απλα πρεπει να τον δει καποιο ειδικος μηπως χρειαζετε να παρει και το δικο σου καποια αγωγη ετσι ωστε να μην εχεις καποιο προβλημα με την αναπτηξη του.

 

Εμας παντως μας ειπε ο παιδιατρος οτι το παιδι ειναι μεσα στις καμπυλες αναπτυξης.Αν μπορουσες να μου στειλεις στοιχεια θα το εκτιμουσα. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν ειναι ανεβασμενες οι τιμες τοτε πρεπει να σας δουν τους το διευκρινισατε;

 

Τους το διευκρινισα geoste μου και μαλιστα τους ρωτησα αν γνωριζουν που μπορω να απευθυνθω για τις εξετασεις αιματος και μου ειπαν συγκεκριμενα:"εξω",εννοωντας οτι θα πρεπει να τις κανουμε σε καποιο μικροβιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω μου κανει εντυπωση!πριν 5 μιση χρονια που γεννηθηκε η κορη μου επειδη ηταν οριακα πανω απο το οριο η TSH δεν φανηκε στην εξεταση που παιρνουν αιμα απο την φτερνα και προσεξε στις εξετασεις μου ο παιδιατρος οτι δεν εχω αντισωματα (εχω και εγω θυρεοειδη) και μας ειπε να κανουμε εξετασεις αιματος στο μωρο (20 ημερων τοτε).Αφου ειδε οτι ηταν εκτος οριου,μας εστειλε στο ΙΥΠ Εκλεισα ραντεβου και μας δεχτηκαν σχεδον αμεσως.Βεβαια καπου ακουστηκε οτι θελουν να το κλεισουν μηπως βλεπουν τα πιο "σοβαρα" περιστατικα;Αν και οπως ξαναλεω μου κανει εντυπωση η απαντηση που σας εδωσαν

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μετα απο 3 χρονια παρακολουθησης στο ΙΥΠ, αποφασισαμε να παρουμε γνωμη απο εξωτερικο παιδοενδοκρινολογο. Καναμε εξετασεις, του πηγαμε και τις παλιες, και το συμπερασμα του ηταν πως εγινε λαθος διαγνωση... Η κορη μου δεν πασχει απο συγγενη υποθυρεοειδισμο, αλλα απο υποκλινικο! Μας ειπε οτι επειδη εμφανιστηκε με τη γεννηση, ειναι συχνο αυτο το λαθος, αλλα η πορεια μπορει να δειξει απο τι πραγματικα πασχει το παιδι!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ειμαι νεα στο forum και θα ηθελα εαν μπορειτε να με κατατοπισετε στο παραπανω θεμα. Ειμαι εγκυος 7 και κατι εβδομαδων. αργησα να κανω τις αιματολογικες λογω αποκολλησης. προχθες που τις εκανα ειχα THS 17,85 πολυ υψηλη. αμεσως με εστειλε η γιατρος μου σε ενδοκρινολογο και παιρνω τα Dythiron. Exω στεναχωρηθει παρα πολυ με οσα ακουω για την παθηση αυτη και για την μετεπειτα υγεια του μωρου.Η μητερα μου εχει Hashimoto οποτε προφανως την κληρονομησα.παω να τρελαθω απο την αγωνια μου. θα ειναι ενταξει το μωρο μου?μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...