Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβολιασμός θηλάζουσας μητέρας


Choco

Recommended Posts

Στη σελίδα της ILCA γράφει ότι οι θηλάζουσες μητέρες πρέπει να εμβολιαστούν (κοινή γρίπη και H1N1).

Η παιδίατρος επίσης μου είπε ότι τους έχει δοθεί οδηγία από τον Παιδιατρικό Σύλλογο να εμβολιαστούν όλα τα παιδιά από 6 μηνών ως 6 ετών με το κοινό εμβόλιο.

Αν κάνω εγώ το εμβόλιο δεν θα περάσουν τα αντισώματα μέσα από το γάλα μου στον γιο μου; Μήπως τότε δεν χρειάζεται να του κάνω το εμβόλιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στη σελίδα της ILCA γράφει ότι οι θηλάζουσες μητέρες πρέπει να εμβολιαστούν (κοινή γρίπη και H1N1).

Η παιδίατρος επίσης μου είπε ότι τους έχει δοθεί οδηγία από τον Παιδιατρικό Σύλλογο να εμβολιαστούν όλα τα παιδιά από 6 μηνών ως 6 ετών με το κοινό εμβόλιο.

Αν κάνω εγώ το εμβόλιο δεν θα περάσουν τα αντισώματα μέσα από το γάλα μου στον γιο μου; Μήπως τότε δεν χρειάζεται να του κάνω το εμβόλιο;

 

 

Ενημερωσου λιγο για τα εμβολια. Το εμβολιο της γριπης των χοιρων ειναι πολυ επικινδυνο και δεν γινεται σε παιδια......μονο στην αμερικη το κανουν αδιακριτως σε οτι αναπνεει, περπατα και κολυμπα. Θα δουμε τα αποτελεσματα συντομα.

 

Ακομα και το εμβολιο της κοινης γριπης εχει αμφιλεγομενη αποτελεσματικοτητα, πιθανοτερο ειναι να εξασθενησει το ανοσοποιητικο συστημα του παιδιου και το δικο σου, παρα να το βοηθησει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΤΟ Μωρακι μου ειναι 8 μηνων κ 10 ημερων..

μετις νεες οδηγιες πρεπει να κανουμε το εμβολιο κ γω κ το μωρο..

αν το κανω μονο εγω προστατευω τομωρο μεσω του θηλασμου?

η παιδιατρος της και οι νεογνολογοι που το ειχαν στην εντατικη(Προωρο) μου ειπαν να το κανει κ το μωρο αλλα φοβαμαι λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχουν ακουστεί πολλά τα οποία το μόνο που έχουν καταφέρει έιναι να τρομοκρατοήσουν τον κόσμο και τελικά με το να μην προχωράμε στον εμβολιασμό να θέτουμε σε κίνδυνο τόσο τον εαυτό μας όσο και τους γύρω μας. Ο νέος ιός εξαπλώνεται πολύ γρήγορα και σκοτώνει. το θέμα το έχω μελετήσει αρκετά μέσω του άντρα μου που είναι γιατρός και ο οποίος το έκανε. αύριο θα το κάνω και εγώ με τα παιδιά. Κια εγώ θηλάζω το μωρό μου που κοντεύει 8 μηνών όμως πρέπει να το κάνουμε και οι δύο.

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω αντιμετωπιζω το ιδιο διλλημα (εχω ενα αγορακι 3 μηνων) μια συμβουλος θηλασμου μου ειπε οτι τα αντισωματα που αναπτυσει η μητερα με το εμβολιο δεν περνανε και στο μωρο, μονο λιγα εμβολια εχουν αυτη την ικανοτητα, αλλα το μωρο προστατευεται απο ολες τις ιωσεις που εχει περασει η μητερα.Αυτο δεν καταλαβα πως ακριβως διαχωριζεται:?:,αντισωματα δεν δημιουργουνται καισ τις 2 περιπτωσεις:?: αλλα σου παραθετω αυτο που μου ειπε και επισης μου ανεφερε οτι για το εμβολιο δεν εχουν γινει μελετες για αλλες ομαδες ποσο μαλλον για τις θηλαζουσες και για το αν καποιες ουσιες περνανε στο γαλα.

Αν εχετε καποια πληροφορια σχετικα με το θεμα θα με βοηθουσε και εμενα γιατι βρισκομαι σε μεγαλο διλλημα! Να κανουμε το εμβολιο η οχι?

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/articles_homeonews.html Βρηκα και το παραπανω ενδιαφερον αρθρο,Τι να πω δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δική μου σύμβουλος θηλασμού δε μου συνιστά να το κάνω, μου λέει όμως ότι τα αντισώματα θα περάσουν στο μωρό. Το ίδιο μου είπε και η παιδίατρος και ο μαιευτήρας μου. Τι να πω. Σκέφτομαι να το κάνω επειδή θα πάμε ταξίδι.

c22fde842e.png

 

lyzNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ήδη κάνει, αν και θηλάζω αποκλειστικά το 5 μηνών παιδάκι μου, μου είπαν ότι θα περάσουν τα αντισώματα μέσω του θηλασμού.

 

Όσο για το άν πρέπει να το κάνει ένα παιδί άνω των 6 μηνών όπως έχει προταθεί, η παιδίατρος μου είπε ότι δεν πρέπει να το ρισκάρει κανείς γιατί όποιος κάνει το εμβόλιο πρέπει βεβαιωμένα να μην είναι αλλεργικός στο κοτόπουλο ή στο αυγό.

 

Όταν το παιδί θηλάζει αποκλειστικά και δεν έχουν μπει στο διαιτολόγιό του οι τροφές αυτές και δεν ξέρουμε μετά από παρατήρηση αν είναι αλλεργικό σε αυτές ή όχι, πώς θα κάνουμε το νέο εμβόλιο της γρίπης;;;;

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο αντιστοιχο θέμα καπου εδω μεσα μια κοπέλα εβαλε ολο το χαρτι που περιέχεται με τις αντεδείξεις του εμβολιου και γράφει οτι δεν εχουν γίνει έρευνες σε έγκυες και θηλάζουσες και γι'αυτο θα πρεπει να χορηγήται με προσοχή!!! Και μονο αυτο να διαβάσεις δεν θελεις κατι αλλο....

Καθιστε στα αυγουλάκια σας και μην ανησυχείτε. Επισης γραφει οτι οντως δεν κανει να το κανουν οι αλλεργικοι στα αυγα....δευτερη πατατα των παιδιατρων που λενε απο τους 6 μηνες γιατι οντως δεν ξέρεις αν θα εχει αλλεργια ενα μωρο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...