Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

κοριτσια να σας ρωτησω κατι γιατι ειμαι λιγο μπερδεμενη....εχουμε δυστυχως κι εμεις προβλημα με το σπερμα του αντρα μου(αζωοσπερμια)και μας ειπε ο γιατρος μου πως η μοναδικη λυση για να αποκτησουμε παιδι ειναι η εξωσωματικη...λοιπον παιρνει ο αντρας μου κατι βιταμινες και μου ειπε εμενα οταν τον ρωτησα εγω ποτε θα αρχισω πως θα περιμενω να αδιαθετησω και να μετρησω 7 με 10 μερες και μετα να παω ξανα σε αυτον.εγω οτι εχω διαβασει για την διαδικασια της εξωσωματικης(γιατι ειναι η πρωτη φορα)λεει πω τις ενεσεις τις κανεις ειτε την 2η ειτε την 21η μερα του κυκλου.εχω μπερδευτει απιστευτα και ειμαι τρομερα αγχωμενη....:confused::confused:αχ δεν ξερω μπορειτε να με φωτισετε λιγο???:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια να σας ρωτησω κατι γιατι ειμαι λιγο μπερδεμενη....εχουμε δυστυχως κι εμεις προβλημα με το σπερμα του αντρα μου(αζωοσπερμια)και μας ειπε ο γιατρος μου πως η μοναδικη λυση για να αποκτησουμε παιδι ειναι η εξωσωματικη...λοιπον παιρνει ο αντρας μου κατι βιταμινες και μου ειπε εμενα οταν τον ρωτησα εγω ποτε θα αρχισω πως θα περιμενω να αδιαθετησω και να μετρησω 7 με 10 μερες και μετα να παω ξανα σε αυτον.εγω οτι εχω διαβασει για την διαδικασια της εξωσωματικης(γιατι ειναι η πρωτη φορα)λεει πω τις ενεσεις τις κανεις ειτε την 2η ειτε την 21η μερα του κυκλου.εχω μπερδευτει απιστευτα και ειμαι τρομερα αγχωμενη....:confused::confused:αχ δεν ξερω μπορειτε να με φωτισετε λιγο???:confused:

 

vasiliki μου καλημέρα, μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά δεν έχω ιδέα για τις διαδικασίες που ακολουθούνται σε εξωσωματική με φάρμακα...ρώτα κοριτσάκι μου σε γυναίκες που έχουν εμπειρία ...και δυστυχώς είναι αρκετές!!!

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια καλησπέρα!!

 

Συγχαρητήρια στην εγκυμονούσα!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D

 

Ελπίζω όλες μας να είμαστε δυνατές και να προσπαθούμε, και σύντομα με την βοήθεια του Θεούλη να αποκτήσουμε μωράκι!!!

 

Τα δικά μου νέα,, αυτή την εβδομάδα θα πάω στο γιατρό και εφόσον μας δώσει πράσινο φως ξεκινάμε την πρώτη μας προσπάθεια σε φυσικό κύκλο!!! Μακάρι να είναι όλα καλά βρε κορίτσια!! Ανυπομονώ αλλά ανησυχώ κιόλας!!

 

Μακάρι Παναγίτσα μου να τα καταφέρουμε!!! Βοήθησε μας σε παρακαλώ πάρα πολύ μέσα από την καρδιά μου!! Μακάρι να πετύχει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Μακάρι να πετύχουμε όλες όλες μας!!!!

 

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

ΗΕLP (να μαι ήρεμη) ΗELP!!

 

Καλό απόγευμα

!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

vassiliki δυστυχώς κι εγώ δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση της εξωσωματικής με φάρμακα γιατί δεν έχω κάνει.

όσο για την "από πάνω"... καλή επιτυχία. Εύχομαι όλα καλά.

Εγώ ρε κορίτσια από την Πέμπτη που είχα την αρνητική χοριακή και έκοψα τα utrogestan δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα και ανησυχώ. Τόσο μεγάλη καθυστέρηση φέρνει η προγεστερόνη; Έχετε ακούσει σχετικά; Αυτό δεν μου'χει ξανατύχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα dinami!!!

 

Λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα.... Γιαυτό που λες με to utrstan, ξέρω, για την ακρίβεια το χω διαβάσει ότι μπορεί να καθυστέρησεις να αδιαθετήσεις, ωστόσο μίλα και με τον γιατρό σου για να σαι 100% σίγουρη, δεν ξέρεις καμιά φορά!!! Πάντως μην ανησυχείς!!!

 

Σευχαριστώ για την ευχούλα!!!;););););)

Καλό απόγευμα!

 

 

 

 

 

vassiliki δυστυχώς κι εγώ δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση της εξωσωματικής με φάρμακα γιατί δεν έχω κάνει.

όσο για την "από πάνω"... καλή επιτυχία. Εύχομαι όλα καλά.

Εγώ ρε κορίτσια από την Πέμπτη που είχα την αρνητική χοριακή και έκοψα τα utrogestan δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα και ανησυχώ. Τόσο μεγάλη καθυστέρηση φέρνει η προγεστερόνη; Έχετε ακούσει σχετικά; Αυτό δεν μου'χει ξανατύχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια να σας ρωτησω κατι γιατι ειμαι λιγο μπερδεμενη....εχουμε δυστυχως κι εμεις προβλημα με το σπερμα του αντρα μου(αζωοσπερμια)και μας ειπε ο γιατρος μου πως η μοναδικη λυση για να αποκτησουμε παιδι ειναι η εξωσωματικη...λοιπον παιρνει ο αντρας μου κατι βιταμινες και μου ειπε εμενα οταν τον ρωτησα εγω ποτε θα αρχισω πως θα περιμενω να αδιαθετησω και να μετρησω 7 με 10 μερες και μετα να παω ξανα σε αυτον.εγω οτι εχω διαβασει για την διαδικασια της εξωσωματικης(γιατι ειναι η πρωτη φορα)λεει πω τις ενεσεις τις κανεις ειτε την 2η ειτε την 21η μερα του κυκλου.εχω μπερδευτει απιστευτα και ειμαι τρομερα αγχωμενη....:confused::confused:αχ δεν ξερω μπορειτε να με φωτισετε λιγο???:confused:

 

Βασιλική γεια σου. Πράγματι τις ενέσεις τις ξεκινάς ή 2η ή 21η μέρα του κύκλου, οπότε αν είναι να ξεκινήσεις στον επόμενο κύκλο σου τότε μάλλον θα θέλει να σε δει ώστε να εξακριβώσει ότι όλα είναι εντάξει και να σου γράψει τα φάρμακα που τυχόν θα χρησιμοποιήσεις. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

 

Μαίρη 1980 καλή αρχή και σε σένα και μακάρι να έχεις επιτυχία με την πρώτη.

dinami η περίοδος με την προγεστερόνη μπορεί να καθυστερήσει έως και μια βδομάδα ίσως, ανάλογα με τον οργανισμό. Οπότε μην ανησυχείς, θα σου έρθει σίγουρα. Εύχομαι να έχεις περισσότερη τύχη την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια καλησπέρα!!

 

Συγχαρητήρια στην εγκυμονούσα!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D

 

Ελπίζω όλες μας να είμαστε δυνατές και να προσπαθούμε, και σύντομα με την βοήθεια του Θεούλη να αποκτήσουμε μωράκι!!!

 

Τα δικά μου νέα,, αυτή την εβδομάδα θα πάω στο γιατρό και εφόσον μας δώσει πράσινο φως ξεκινάμε την πρώτη μας προσπάθεια σε φυσικό κύκλο!!! Μακάρι να είναι όλα καλά βρε κορίτσια!! Ανυπομονώ αλλά ανησυχώ κιόλας!!

 

Μακάρι Παναγίτσα μου να τα καταφέρουμε!!! Βοήθησε μας σε παρακαλώ πάρα πολύ μέσα από την καρδιά μου!! Μακάρι να πετύχει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Μακάρι να πετύχουμε όλες όλες μας!!!!

 

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

ΗΕLP (να μαι ήρεμη) ΗELP!!

 

Καλό απόγευμα

!!!!!!!!!

 

καλη επιτυχια σου ευχομαι κοπελα μου!ολα να πανε καλα να μην αγχωνεσαι και να εισαι θετικη....:):)θα περιμενουμε να ακουσουμε τα ευχαριστα νεα σου...;)

Link to comment
Share on other sites

Βασιλική γεια σου. Πράγματι τις ενέσεις τις ξεκινάς ή 2η ή 21η μέρα του κύκλου, οπότε αν είναι να ξεκινήσεις στον επόμενο κύκλο σου τότε μάλλον θα θέλει να σε δει ώστε να εξακριβώσει ότι όλα είναι εντάξει και να σου γράψει τα φάρμακα που τυχόν θα χρησιμοποιήσεις. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

 

Μαίρη 1980 καλή αρχή και σε σένα και μακάρι να έχεις επιτυχία με την πρώτη.

dinami η περίοδος με την προγεστερόνη μπορεί να καθυστερήσει έως και μια βδομάδα ίσως, ανάλογα με τον οργανισμό. Οπότε μην ανησυχείς, θα σου έρθει σίγουρα. Εύχομαι να έχεις περισσότερη τύχη την επόμενη φορά.

 

ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση τωρα θα δουμε τι θα γινει προς το παρων περιμενω να αδιαθετησω για να παω μετα στον γιατρο....ευχομαι ολα να πανε καλα για ολες μας:):)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλες σας για τις ευχές.

Με τη σειρά μου θα ήθελα να ευχηθώ σε όλες καλή επιτυχία.

Εύχομαι υπομονή σε όλες και να θυμάστε κάτι που και εγώ ξεχνούσα πολύ συχνά, ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια και απο μενα!!

θα σας καταθεσω και γω την εμεπιρια μου απο τον φυσικο κυκλο που εκανα σε γνωστοτατο κεντρο της Θεσσαλονικης το Νοεμβριο του 2010.

(οι λογοι ειναι ασθενοσπερμια του συζυγου).......η ηλικια μου 36,5

 

εκανα ενα ωαριο(οι ορμονες ηταν αριστες) και εδειχναν ολα οκ...μολις εφτασε 18 χιλ, ενδομητριο 10,5 μου καναν pregnyl και με ναρκωση ελαβαν το ωαριο το οποιο αποδειχτηκε κυστικο επομενως διακοπη της προσπαθειας . Ο εξωσωματικος ειπε οτι συμβαινει στους φυσικους το ωαριο να ειναι κυστικο.Μαλιστα μου ειπε οτι η αριστερη ωοθηκη μου ειναι (ανατομικα) πιο ψηλα και πισω απο τη μητρα και καλυτερα να περιμενουμε ωαριο απο δεξια....βεβαια ογυναικολογος μου που με παρακολουθει χρονια μου ειπε μεταξυ σοβαρου και αστειου...πλακα μου κανεις; κοριτσι μου σου εγγυομαι οτι η ωοθηκη σου ειναι μια χαρα...τεσπα ας πουμε οτι δυσκολευτηκαν στη συλλογη και μπορει να το χασαν....εκτοτε ειπα να αφησω ενα κυκλο να ηρεμησω γιατι ειχα ψιλο εως χοντρο απογοητευτει...

 

τον επομενο μηνα ...Δεκεμβριο καταφερα να συλλαβω (φυσικη συλληψη) αλλα ηταν βιοχημικη...και στο διαταυτα περιμενω να δω μηπως γινει το θαυμα αλλιως ξανα προς τη δοξα τραβαω....

 

οι εντυπωσεις μου ειναι οτι τελικα ο φυσικος κυκλος θελει πολυ γερα νευρα γιατι ειτε μπορει να μη το προλαβεις , είτε γιατι δεν παραγονται ολα τα ωαρια με υλικο...σας το λεω εγω που στην περιοδο αν ποναω ειμαι τοσο μαζοχα που δε παιρνω ουτε ντεπον....

 

την επομενη φορα θα ζητησω μια ηπια διεγερση για να βγαλω 3-5 ωαρια αλλα πολυ δυσκολα θα ξαναμπαινα στη διαδικασια του φυσικου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια και απο μενα!!

θα σας καταθεσω και γω την εμεπιρια μου απο τον φυσικο κυκλο που εκανα σε γνωστοτατο κεντρο της Θεσσαλονικης το Νοεμβριο του 2010.

(οι λογοι ειναι ασθενοσπερμια του συζυγου).......η ηλικια μου 36,5

 

εκανα ενα ωαριο(οι ορμονες ηταν αριστες) και εδειχναν ολα οκ...μολις εφτασε 18 χιλ, ενδομητριο 10,5 μου καναν pregnyl και με ναρκωση ελαβαν το ωαριο το οποιο αποδειχτηκε κυστικο επομενως διακοπη της προσπαθειας . Ο εξωσωματικος ειπε οτι συμβαινει στους φυσικους το ωαριο να ειναι κυστικο.Μαλιστα μου ειπε οτι η αριστερη ωοθηκη μου ειναι (ανατομικα) πιο ψηλα και πισω απο τη μητρα και καλυτερα να περιμενουμε ωαριο απο δεξια....βεβαια ογυναικολογος μου που με παρακολουθει χρονια μου ειπε μεταξυ σοβαρου και αστειου...πλακα μου κανεις; κοριτσι μου σου εγγυομαι οτι η ωοθηκη σου ειναι μια χαρα...τεσπα ας πουμε οτι δυσκολευτηκαν στη συλλογη και μπορει να το χασαν....εκτοτε ειπα να αφησω ενα κυκλο να ηρεμησω γιατι ειχα ψιλο εως χοντρο απογοητευτει...

 

τον επομενο μηνα ...Δεκεμβριο καταφερα να συλλαβω (φυσικη συλληψη) αλλα ηταν βιοχημικη...και στο διαταυτα περιμενω να δω μηπως γινει το θαυμα αλλιως ξανα προς τη δοξα τραβαω....

 

οι εντυπωσεις μου ειναι οτι τελικα ο φυσικος κυκλος θελει πολυ γερα νευρα γιατι ειτε μπορει να μη το προλαβεις , είτε γιατι δεν παραγονται ολα τα ωαρια με υλικο...σας το λεω εγω που στην περιοδο αν ποναω ειμαι τοσο μαζοχα που δε παιρνω ουτε ντεπον....

 

την επομενη φορα θα ζητησω μια ηπια διεγερση για να βγαλω 3-5 ωαρια αλλα πολυ δυσκολα θα ξαναμπαινα στη διαδικασια του φυσικου....

 

Καρκινάκι καλησπέρα και απο εδώ...σου έχουν πει για ήπια διέγερση?? Γιατί εμένα εχθές ο γυναικολόγος μου μιλούσε απλα για τα πρωτόκολλα που χρησιμοποιούν και είναι στάνταρ!!!:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

...κοιτα τα πρωτοκολλα ειναι :

μακρυ

βραχυ και βραχυ με ανταγωνιστες

 

υπαρχει και ο τροποποιημενος κυκλος οπου αντι να παρεις πχ ενα σκασμο gonal παιρνεις λιγοτερη δοση ωστε να πυροδοτηθουν λιγοτερα ωαρια και οχι 10..συνηθως παιρνουν κανα 2 παραπανω...τωρα τι να σου πω φανταζομαι οτι αν συνηγορησει ο γιατρος ολα γινονται αλλα συνηθως παμε στα κεντρα και ο,τι μας πουν κανουμε ....τωρα δε ξερω με το καλο αν ξεκινησω το Μαιο(ελπιζω να με προλαβει κανα νινι στη διαδρομη)

ΑΜΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:.....θα σας ενημερωσω για το ποια διαδικασια ακολουθησα παντως σκετο φυσικο δε τον συνιστω..που εγω ημουν τρελη fun....

 

τωρα αν υπαρχει φτωχη ανταποκριση στις γοναδοτροπινες πχ αυξημενη fsh ισως ειναι καλυτερα να ακολουθουνται οι φυσικοι....

Link to comment
Share on other sites

Καρκινάκι, με βοήθησαν αυτά που λες, εμένα ο γιατρός μου πρότεινε την επόμενη φορά να πάρω λέει "λίγα φάρμακα για να κάνω 4-5 ωάρια".. ούτε που ρώτησα τι σημαίνει αυτό, ήμουν τόσο απογοητευμένη με την αρνητική χοριακή που δεν ήθελα να ακούσω κάτι άλλο, πόσο μάλλον την εναλλακτική του να πάρω φάρμακα που μισώ... αν το κάνεις θα μου πεις σε παρακαλώ την εμπειρία σου. Εύχομαι παρ'όλα αυτά, να μας προλάβουν και τις δυο τα μωρά στη διαδρομή.... Είμαι κι εγώ στην ίδια ηλικία περίπου. Το Μάιο γίνομαι 37 (μπρρρρ!!) Γαμώτο χωρίς μωρά κάθε χρόνος μετράει σαν τρία... πολύ άγχος!

Link to comment
Share on other sites

...κοιτα τα πρωτοκολλα ειναι :

μακρυ

βραχυ και βραχυ με ανταγωνιστες

 

υπαρχει και ο τροποποιημενος κυκλος οπου αντι να παρεις πχ ενα σκασμο gonal παιρνεις λιγοτερη δοση ωστε να πυροδοτηθουν λιγοτερα ωαρια και οχι 10..συνηθως παιρνουν κανα 2 παραπανω...τωρα τι να σου πω φανταζομαι οτι αν συνηγορησει ο γιατρος ολα γινονται αλλα συνηθως παμε στα κεντρα και ο,τι μας πουν κανουμε ....τωρα δε ξερω με το καλο αν ξεκινησω το Μαιο(ελπιζω να με προλαβει κανα νινι στη διαδρομη)

ΑΜΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:.....θα σας ενημερωσω για το ποια διαδικασια ακολουθησα παντως σκετο φυσικο δε τον συνιστω..που εγω ημουν τρελη fun....

 

τωρα αν υπαρχει φτωχη ανταποκριση στις γοναδοτροπινες πχ αυξημενη fsh ισως ειναι καλυτερα να ακολουθουνται οι φυσικοι....

 

καρκινάκι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες και πολύ χρήσιμα... Δεν τα γνώριζα προσωπικά!! Μακάρι να σου έρθει το νινί πριν τον Μάιο...:-D

Link to comment
Share on other sites

δυναμη !!! σε θυμαμαι απο το μαμι! ακολουθουμε παραλληλους βιους! ξερω πολυ καλα τη φιλοσοφια σου και μπορει να με θυμασαι κιολας. εχουμε την ιδια ηλικια, το ιδιο προβλημα, και πανω κατα τις ιδιες αποψεις για φαρμακα...εκανες τεραστιο βημα και πιστευω οτι πολυ καλα σου ειπε ο γιατρος σου μπορεις να παρεις ορμονες λιγες ωστε να χεις περισσοτερες πιθανοτητες .σκεψου οτι οσο περισσοτερα ωαρια εχεις , τοσο πιο πολυ ανεβαζεις τα ποσοστα σου. Νομιζω οτι ο τροποποιημενος κυκλος θα σου κατσει και δες πολυ σοβαρα το ενδεχομενο να κανεις το βημα...ενα τη φορα...

 

εμεις το νοεμβριο που καναμε σε φυσικο , και καλα πηγαινα για τροποποιημενο και μου δωσανε να κανω 3 δοσεις gonal των 75 μλ μετα την 9η μερα ...οποτε ηταν δωρο αδωρο γιατι μετα την 6ημερα δεν εχει νοημα να δινεις στη γυναικα φαρμακα, δε μπορει να προχωρησει 2ο ωαριο....και εχω λιγο θυμο για αυτο το θεμα με τον εξωσωματικο αλλα τωρα θα τα λυσω αλλιως ειμαι ετοιμη να κανω ανατροπη και να κουβαληθω Αθηνα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

karkinaki

 

Μήπως γνωρίζεις την όλη διαδικασία του τροποποιημένου φυσικού; Δηλ. από ποιά μέρα ξεκινάς, τί δόσεις παιρνεις, αν σου δίνουν ανταγωνιστή, πρεγνυλ κλπ; Αν γνωριζει και κάποιο άλλο "κοριτσάκι" ας μας καταθέσει τη γνώση και την εμπειρία της.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα φυσικό κύκλο τον προηγούμενο μήνα αλλά δεν προχώρησε σε εμβρυομεταφορά γιατί το ωάριο ήταν κυστικό.

Μου είπαν να κάνω υπέρηχο την όγδοη μέρα του κύκλου για να δούμε αν υπάρχει ωάριο. Μόλις γίνει το ωάριο 14 χιλ μου είπαν ότι πρέπει να πάρω altermon 150 Και orgalutran . Φυσικά μου είπαν να κάνω και pregnil. Πήγα για υπέρηχο 3 φορές και ανάλογα μου λέγανε ποιό θα ήταν το επόμενο βήμα.Δεν ξέρω αν αυτός λέγεται τροποποιημένος.Σκέφτομαι να το ξανακάνω αυτο τον μήνα αφού και εγώ δεν έχω καλή ανταπόκριση στις ορμόνες.

Δεν χρειάζεται οιστραδιόλη σε αυτή την διαδικασία.Κορίτσια τι σας λένε οι γιατροί για τον φυσικό κύκλο; έχει καλά ποσοστά επιτυχίας;

Εγώ έχω ένα παιδάκι και αυτό απο εξωσωματική. Μου είχαν βάλει 3 έμβρυα και προχώρησε μόνο το ένα. Γιατί λέω αυτό το ένα να μην είναι αυτό του φυσικού κύκλου και να προχωρήσει αφού λένε ότι είναι και πιό δυνατό; Λέω εγώ τώρα, για να παίρνω θάρρος. Αλλά το θέμα είναι τι λένε και οι γιατροί;Ευχομαι κορίτσια δύναμη και κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα φυσικό κύκλο τον προηγούμενο μήνα αλλά δεν προχώρησε σε εμβρυομεταφορά γιατί το ωάριο ήταν κυστικό.

Μου είπαν να κάνω υπέρηχο την όγδοη μέρα του κύκλου για να δούμε αν υπάρχει ωάριο. Μόλις γίνει το ωάριο 14 χιλ μου είπαν ότι πρέπει να πάρω altermon 150 Και orgalutran . Φυσικά μου είπαν να κάνω και pregnil. Πήγα για υπέρηχο 3 φορές και ανάλογα μου λέγανε ποιό θα ήταν το επόμενο βήμα.Δεν ξέρω αν αυτός λέγεται τροποποιημένος.Σκέφτομαι να το ξανακάνω αυτο τον μήνα αφού και εγώ δεν έχω καλή ανταπόκριση στις ορμόνες.

Δεν χρειάζεται οιστραδιόλη σε αυτή την διαδικασία.Κορίτσια τι σας λένε οι γιατροί για τον φυσικό κύκλο; έχει καλά ποσοστά επιτυχίας;

Εγώ έχω ένα παιδάκι και αυτό απο εξωσωματική. Μου είχαν βάλει 3 έμβρυα και προχώρησε μόνο το ένα. Γιατί λέω αυτό το ένα να μην είναι αυτό του φυσικού κύκλου και να προχωρήσει αφού λένε ότι είναι και πιό δυνατό;

Λέω εγώ τώρα, για να παίρνω θάρρος. Αλλά το θέμα είναι τι λένε και οι γιατροί;Ευχομαι κορίτσια δύναμη και κουράγιο.

 

Aυτά για ποιό λόγο στα έδωσαν;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω για να μην σπάσει το ωάριο και ίσως να κάνουν το ενδομήτριο καλύτερο. Αυτά τα έχω διαβάσει , οι γιατροί δεν κάθονται να σου εξηγήσουν όλα αυτά . Ο γιατρός μου είναι πανεπιστημιακός και ασχολείται χρόνια με εξωσωματικές.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε κοριτσια .... νομιζω οτι απο αρχη περιοδου στον τροποποιημενο πρεπει να σου δωσουν γοναδοτροπινες ειτε λεγονται gonal ειτε καποιο αλλο σκευασμα. και παρακολουθουν τον κυκλο κανονικα, ενδεχομενως δινουν και ανταγωνιστη για να μη σπασουν τα ωοθηλακια πριν την ωοληψια.... στο φυσικο επειδη πας με αυτο το ενα (πολλοι κυκλοι στη γυναικα ειναι ανωορηκτικοι κατι που ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο οποτε φεξε μου και γλυστρισα ...με τον φυσικο κανεις κουραγιο και υπομονη μεχρι να λαβεις απο καθε κυκλο ενα, να το καταψυχεις μεχρι να κανεις συγκομιδη ...στο μεταξυ τυχαινουν ανωορηκτικοι κυκλοι κοινως κυστικα ωαρια , σπαει το ωοθηλακιο και δε το προλαβαινεις κλπ κλπ...

 

προσωπικα τον αλλο μηνα μολις δω ποια διαδικασια θα ακολουθησω θα σας πω. σιγουρα gonal και cεtrotideκαι pregnyl για σκασιμο ωοθηλακιων...

Link to comment
Share on other sites

RAFA μόνο για μία μέρα έκανες αλτερμόν 150 και οργκαλουτράν;

Εγώ είχα κάνει το ίδιο περίπου αλλά για σπερματέγχυση, δηλ. από την 8η μέρα άρχισα με υπέρηχο παρακολούθηση ωαρίου, έκανα νομίζω 3 υπέρηχους κια όταν έφτασε τα 14 χιλ. μου είπαν να κάνω για 2 μέρες από 150 γκονάλ κια από από μια σετροτάιντ για να βοηθηθεί η ανάπτυξή του και να μην σπάσει νωρίς και τέλος την πρεγκνύλ και κάναμε την σπερματέγχυση, αλλά τζίφος!

Στον τροποποιημένο προσανατολίζομαι κι εγώ τώρα αλλά δεν ξέρω αν τελικά θα τον κάνω ή θα πάω με κανονική διέγερση γιατί πρέπει να βρεθεί και ο γιατρός που θα συμφωνήσει σε αυτό. Πάντως νομίζω κι εγώ ότι εδώ ξεκινάς από τις πρώτες μέρες του κύκλου αλλά με πολύ μικρότερες δόσεις και για λιγότερες μέρες, ανάλογα ίσως και με τη διάρκεια του κύκλου καθεμιάς.

karkinaki kai rafa αν θέλετε θα μου στείλετε σε πμ τους γιατρούς που κάνετε τον φυσικό ή τροποποιημένο;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας

και η δικη μου περιπτωση (στο φυσικο) ειναι ετσι ακριβως. Μια προσπαθεια χωρις κανενα φαρμακο μονο σετροταιντ για να κρατηθει το αυγο. Στις 2 δοσεις εσπασε μεταξυ 14-16χιλ. και χασαμε την ευκαιρια!! αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ο γιατρος μου επιμενει να παρω φαρμακα να τελειωνω ενω ξερω οτι σε αλλες περιπτωσεις εχει επιμεινει για φυσικο....

 

Υ.Γ

καποια πραγματα δεν τα γνωριζα

ευχαριστω που καταθετετε τις εμπειριες σας ολοι περνουμε κατι απο αυτες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

friendly....Κοιτα να δεις ...αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι τις ορμονες....δε θελω χτυπιεμαι να κανω το οτιδηποτε σε φυσικο...ομως σκεψου οτι στο φυσικο περναει ολος ο κυκλος για να παρεις 1. τον αλλο μηνα ακομα 1 στο μεταξυ εμποδια, κυστικα ωαρια κλπ ξεπροβαλουν...στο τελος μετα απο 2-3 προσπαθειες σου κανουν και μεταφορα, εφοσον εχουν διαιρεθει σωστα τα εμβρυα κλπ, γιατι για να βαλεις μονο αυτο το 1, ειναι πολυ μικροτερες οι πιθανοτητες να πιασει...

 

:rolleyes:οσο για τον τροποποιημενο κυκλο στη Θεσσαλονικη θα σας πω σε πμ ΑΛΛΑ ΠΙστευω οτι ολα τα μεγαλα κεντρα το υποστηριζουν εφοσον το επιθυμει η γυναικα..

Link to comment
Share on other sites

friendly....Κοιτα να δεις ...αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι τις ορμονες....δε θελω χτυπιεμαι να κανω το οτιδηποτε σε φυσικο...ομως σκεψου οτι στο φυσικο περναει ολος ο κυκλος για να παρεις 1. τον αλλο μηνα ακομα 1 στο μεταξυ εμποδια, κυστικα ωαρια κλπ ξεπροβαλουν...στο τελος μετα απο 2-3 προσπαθειες σου κανουν και μεταφορα, εφοσον εχουν διαιρεθει σωστα τα εμβρυα κλπ, γιατι για να βαλεις μονο αυτο το 1, ειναι πολυ μικροτερες οι πιθανοτητες να πιασει...

 

:rolleyes:οσο για τον τροποποιημενο κυκλο στη Θεσσαλονικη θα σας πω σε πμ ΑΛΛΑ ΠΙστευω οτι ολα τα μεγαλα κεντρα το υποστηριζουν εφοσον το επιθυμει η γυναικα..

 

 

 

 

τωρα να σου πω οτι καταλαβα τι ειναι το τροποποιημενο θα σου πω ψεμματα!!!:P:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας

και η δικη μου περιπτωση (στο φυσικο) ειναι ετσι ακριβως. Μια προσπαθεια χωρις κανενα φαρμακο μονο σετροταιντ για να κρατηθει το αυγο. Στις 2 δοσεις εσπασε μεταξυ 14-16χιλ. και χασαμε την ευκαιρια!! αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ο γιατρος μου επιμενει να παρω φαρμακα να τελειωνω ενω ξερω οτι σε αλλες περιπτωσεις εχει επιμεινει για φυσικο....

 

Υ.Γ

καποια πραγματα δεν τα γνωριζα

ευχαριστω που καταθετετε τις εμπειριες σας ολοι περνουμε κατι απο αυτες!!!!!

 

 

Τι εννοείς όταν λες ότι στις 2 δόσεις έσπασε; Εκανες δηλ μόνο 2 σετροτάιντ, αλλά δεν κρατήθηκε το ωάριο και έσπασε; Χωρίς να είμαι σίγουρη, νομίζω πως αν το ωάριο έσπασε στα 14-16χιλ. και το χάσατε, τότε ίσως ο γιατρός δεν σου έκανε πάρα πολύ στενή παρακολούθηση και εδώ είναι η μία δυσκολία του φυσικού κύκλου. Βέβαια νόμιζα πως για να γίνει ωορρηξία πρέπει το ωάριο να ωριμάσει πιο πολύ και να πάει τπυλάχιστον 18-20χιλ. Τι να πώ; Ισως γίνεται, αλλά μήπως και αν το προλαβαίνανε στα 14-16χιλ να ήταν ανώριμο; Οπότε σε αυτή την περίπτωση μάλλον δεν θα γονιμοποιούνταν. Πάντως αν και είναι αμελητέα τα φάρμακα που πήρες, δεν είναι ο απόλυτα φυσικός κύκλος, αν και νομίζω ότι αυτό ελάχιστοι το έχουν εφαρμόσει. Επίσης αυτό δεν είναι ούτε ο τροποποιημένος φυσικός, όπυ εδώ παίρνεις μικρές δόσεις φαρμάκων και για λιγότερες μέρες ώστε να κάνεις όχι το ένα ωάριο του φυσικού αλλά ούτε και τα 10-15-20 της κανονικής διέγερσης. Στον τροπ. φυσικό μπορείς να πάρεις ίσως 2-4-5 ωάρια και να κάνεις τη δουλειά σου αν είναι και καλύτερα ποιοτικά όπως λένε.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...