Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια

 

σημερα πηγα και εγω για τον πρωτο υπερυχο την 6 μερα του κυκλου σε φυσικο κυκλο...και εχουμε ενδομητριο 6 και καποια ωαρια το ενα περιπου στα 10 χιλ....

μου ειπε ομως να τον γυρισουμε σε τροποποιημενο αν θελω ..και να παρω 150 μοναδες puregon απο σημερα ...για να βοηθησουμε το ενα για καλυτερα αποτελεσματα...

εχω ακουσει οτι καποιες κοπελες στον φυσικο κυκλο εχει τυχει να το χασουν το "αβγουλακι"

εμενα μου ειπε να προμηθευτω και orgalutran ...αυτες οι ενεσεις δεν ειναι που δεν αφηνουν το ωαριο να σπασει??? υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην το προλαβω???

ευχομαι σε ολες μας καλη τυχη και ο Θεος βοηθος...

 

Επειδη εχω κανει παρα πολλους φυσικους κυκλους νομιζω πως η πολυ στενη παρακολουθηση απο τι γιατρο με υπερυχο και αιματολογικες μικραινει πολυ την πιθανοτητα να χαθει. Επισης μια φορα για να μην χαθει αναγκαστηκα να κανω ωοληψια Κυριακη δηλαδη το κεντρο ανοιξε μονο για μενα. Ευχομαι καλη τυχη!

Για την Sunty αναφερω πως ποτε δεν εκανα φυσικο κυκλο με κρυοσυντηρημενο εμβρυο. μου ειχαν πει πως ειναι πιο καλα φρεσκο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γονιμοποιήθηκε, αλλά μου είπαν ότι έχει προχωρημενες διαιρέσεις για 2η μερα. Θα το μεταφερω όμως. Τα άλλα δυο που είχα στην κατάψυξη δεν τα κατάφεραν στην απόψυξη και στεναχωρήθηκα πολύ γι΄ αυτό. Τόσος κόπος και τζίφος με τα κρυοσυντηρημενα. Γι΄ αυτό όπως μου είπαν είναι καλύτερα να μεταφερετε το ένα φρεσκο κάθε φορά. Εμενα μου είπαν ότι αν τα είχα μεταφερει ένα καθε φορά θα είχα πιθανότητες εγκυμοσύνης.

Εχω εναποθέσει τις ελπίδες μου πια στα φαρμακα για να κάνω κατι παραπάνω από ωαρια και μήπως βελτιωθεί και η ποιότητα.΄

πολυ κριμα που δεν τα καταφεραν τα αλλα δυο. εχω και εγω δυο στην καταψυξη... να το ξερουμε για το μελλον... ευχομαι ο,τι καλυτερο με το εμβρυακι που θα μεταφερεις.Παντως ειναι πολυ μεγαλη ψυχολογικη επιβαρυνση να κανεις εμβρυομεταφορα καθε μηνα. Να μενεις ξαπλωμενη,να αγωνιας για τη χοριακη. Συν το οικονομικο. Ποσο σας κοστιζει εσας ο φυσικος? εμενα 1300 μονο η ληψη.

Link to comment
Share on other sites

lion22 σε ποιό κέντρο τους έκανες τους φυσικούς;

 

Isis73, εσενα τα κρυοσυντηρημενα θα τα καταφερουν. Να είσαι αισιόδοξη. Εμενα μου στοίχησε 1500 συνολικά, μαζί με εμβρυομεταφορά

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!

 

σημερα πηγα για υπερυχο και βρηκαμε 2 αυγουλακια 12 χιλ και τα δυο την εννατη μερα....και ενδομητριο 8,5..παιρνω 150 μοναδες puregon και υπερηχο ξανα την τεταρτη....παντως μου φανηκε απιστευτο...με 375 μοναδες puregon 3 ωοθυλακια και με 150 δυο...τζαμπα τα φαρμακα ...

κοριτσια??? τις προηγουμενες 2 φορες μετα την εμβρυομεταφορα καθομουν σπιτι 1 εβδομαδα...αυτη την φορα ομως θελω να παω στην δουλεια ..και για ψυχολογικους λογους αλλα και γιατι δεν θελω να τους πω τιποτα για αυτην μου την προσπαθεια..ποσες μερες ομως λετε ειναι οι ελαχιστες που πρεπει να κατσω σπιτι???

δουλευω σε γραφειο αλλα εχω 45 λεπτα οδηγηση να παω και 45 να γυρισω..

τι λετε να κανω..

φιλια πολλα

 

leon 74 καλη επιτυχια και κουραγιο μας ευχομαι ...μακαρι σε κανενα μηνα νε τα λεμε με "γεματες" κοιλιτσες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Synik

 

Eχω και γω το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορώ γι α ψυχολογικούς λόγους να κάτσω σπίτι. Να καταλάβεις έχω άδεια μεχρι την Παρασκευή και θα πάω πιο πριν στη δουλειά. Εγώ πιστεύω ότι αν είναι να πιαστεί θα πιαστεί. Απλά μην κουράζεσαι και μη σηκώνεις βαρη σε όλη τη διάρκεια μεχρι τη χοριακή και ιδιαίτερα τις πρώτες 3 μερες. Πιστεύω ότι την 5η μερα μπορεί να πας χαλαρα στη δουλειά σου. Απλά να οδηγείς χαλαρά και να προσέχεις τις λακκούβες.

Εγώ έκανα 600 συνολικά puregon και προέκυψε δυστυχώς μόνο ένα ωοθυλάκιο το οποίο έδωσε ένα έμβρυο μετριας ποιότητας το οποίο μετέφερα.

Εσένα τουλάχιστον είναι 2.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Synik

 

Eχω και γω το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορώ γι α ψυχολογικούς λόγους να κάτσω σπίτι. Να καταλάβεις έχω άδεια μεχρι την Παρασκευή και θα πάω πιο πριν στη δουλειά. Εγώ πιστεύω ότι αν είναι να πιαστεί θα πιαστεί. Απλά μην κουράζεσαι και μη σηκώνεις βαρη σε όλη τη διάρκεια μεχρι τη χοριακή και ιδιαίτερα τις πρώτες 3 μερες. Πιστεύω ότι την 5η μερα μπορεί να πας χαλαρα στη δουλειά σου. Απλά να οδηγείς χαλαρά και να προσέχεις τις λακκούβες.

Εγώ έκανα 600 συνολικά puregon και προέκυψε δυστυχώς μόνο ένα ωοθυλάκιο το οποίο έδωσε ένα έμβρυο μετριας ποιότητας το οποίο μετέφερα.

Εσένα τουλάχιστον είναι 2.

Καλή επιτυχία!

 

 

Sunty οντως σκοπευω 4 μερες να κατσω σπιτακι μου και μετα δουλεια ...σου ευχομαι αυτο το ενα σου να ειναι και το τυχερουλι σου....τι στο καλο...ολες οι γυναικες με ενα μενουν εγκυες...

τελικα πιστευω οτι δεν πανε σε ολες τις γυναικες τα φαρμακα...οπως και σε μενα ...με φαρμακα και χωρις φαρμακα την ιδια σοδεια ειχα...ελπιζω ομως να γονιμοποιηθουν και τα δυο ή τουλαχιστον το ενα ..να εχω ελπιδες και εγω...:-P

καλη επιτυχια και σε σενα !! Περιμενουμε την θετικη σου χοριακη για να αναθαρρύσουμε οι υπολοιπες!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειασας! Θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερεις καποια για εξωσωματικη με εβρυα που ειναι στην καταψυξη. Μπορω να προχωρησω χωρις φαρμακα? Δηλαδη να γινει η εμρυομεταφορα χωρις να χρειαστω να παρω ορμονες. Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Γειασας! Θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερεις καποια για εξωσωματικη με εβρυα που ειναι στην καταψυξη. Μπορω να προχωρησω χωρις φαρμακα? Δηλαδη να γινει η εμρυομεταφορα χωρις να χρειαστω να παρω ορμονες. Ευχαριστω πολυ!

 

γεια σου Αλεξια..

 

εφοσον εχεις εμβρυακια κρυοσυντηρημενα δεν θα παρεις φαρμακα διεργεσης...τις ενεσεις δηλαδη που εκανες..αλλα πιθανον να σου δωσει ο γιατρος οιστρογονα για καλυτερο ενδομητριο..οπως εδωσε και σε μενα ..εγω επαιρνα 3 cyclacur χαπια ημερησιως...

καλη σου επιτυχια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!!

 

σημερα πηγα για υπερυχο και βρηκαμε 2 αυγουλακια 12 χιλ και τα δυο την εννατη μερα....και ενδομητριο 8,5..παιρνω 150 μοναδες puregon και υπερηχο ξανα την τεταρτη....παντως μου φανηκε απιστευτο...με 375 μοναδες puregon 3 ωοθυλακια και με 150 δυο...τζαμπα τα φαρμακα ...

κοριτσια??? τις προηγουμενες 2 φορες μετα την εμβρυομεταφορα καθομουν σπιτι 1 εβδομαδα...αυτη την φορα ομως θελω να παω στην δουλεια ..και για ψυχολογικους λογους αλλα και γιατι δεν θελω να τους πω τιποτα για αυτην μου την προσπαθεια..ποσες μερες ομως λετε ειναι οι ελαχιστες που πρεπει να κατσω σπιτι???

δουλευω σε γραφειο αλλα εχω 45 λεπτα οδηγηση να παω και 45 να γυρισω..

τι λετε να κανω..

φιλια πολλα

 

 

leon 74 καλη επιτυχια και κουραγιο μας ευχομαι ...μακαρι σε κανενα μηνα νε τα λεμε με "γεματες" κοιλιτσες...

 

Φίλη synik, σέβομαι και καταλαβαίνω τους λόγους για τους οποίους θέλεις να επιστρέψεις στη δουλειά σου αλλά και οι μάχες που έχεις δώσει για την άπόκτηση παιδιού είναι πολύ σημαντικές και καλό θα ήταν να το στηρίξεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μέχρι το τέλος.

Δε θα σου πω, πόσες είναι οι ελάχιστες μέρες που πρέπει να καθίσεις στο σπίτι καθώς άλλοι ιατροί λένε ότι 24 ώρες είναι αρκετές και άλλοι πάλι λένε ότι πρέπει κανείς να μείνει για 2 ολόκληρες εβδομάδες στο κρεβάτι.Πράγματι, τεράστια απόκλιση!!!'Ελα όμως που όλοι μα όλοι οι ιατροί συγκλίνουν στο ότι χρειάζεται ξεκούραση και όχι σκύψιμο και συγχώρα με, μα εμένα μιάμιση ώρα οδήγησης καθημερινά μου φαίνεται αρκετά κουραστική διαδικασία και επιπλέον μπορεί όταν οδηγάμε να μη σκύβουμε αλλά καθόμασε περιορισμένη και αρκετά στριμωγμένη σε μια συγκεκριμένη στάση και πατάμε κάποια πηδάλια πιέζοντας πολλές φορές την κοιλιακή χώρα.Συμφωνώ κάποιες κοπέλες, ίσως και κάποιοι ιατροί να σου λέγανε κανένα πρόβλημα να το κάνεις και άμα είναι να πιάσει θα πιάσει αλλά η δική μου τοποθέτηση είναι πως καλό θα ήταν να αποφύγεις την οδήγηση.Αν σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα, καλό θα ήταν να επιστρέψεις στη δουλειά σου αλλά προσπάθησε να λύσεις πρώτα το θέμα της μεταφοράς σου σε συτήν. Από καρδιάς σου εύχομαι να πάνε όλα μα όλα καλά και η επόμενη άδεια που θα χρειαστεί να πάρεις από την εργασία σου να είναι μόνο λόγω εγκυμοσύνης;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλη synik, σέβομαι και καταλαβαίνω τους λόγους για τους οποίους θέλεις να επιστρέψεις στη δουλειά σου αλλά και οι μάχες που έχεις δώσει για την άπόκτηση παιδιού είναι πολύ σημαντικές και καλό θα ήταν να το στηρίξεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μέχρι το τέλος.

Δε θα σου πω, πόσες είναι οι ελάχιστες μέρες που πρέπει να καθίσεις στο σπίτι καθώς άλλοι ιατροί λένε ότι 24 ώρες είναι αρκετές και άλλοι πάλι λένε ότι πρέπει κανείς να μείνει για 2 ολόκληρες εβδομάδες στο κρεβάτι.Πράγματι, τεράστια απόκλιση!!!'Ελα όμως που όλοι μα όλοι οι ιατροί συγκλίνουν στο ότι χρειάζεται ξεκούραση και όχι σκύψιμο και συγχώρα με, μα εμένα μιάμιση ώρα οδήγησης καθημερινά μου φαίνεται αρκετά κουραστική διαδικασία και επιπλέον μπορεί όταν οδηγάμε να μη σκύβουμε αλλά καθόμασε περιορισμένη και αρκετά στριμωγμένη σε μια συγκεκριμένη στάση και πατάμε κάποια πηδάλια πιέζοντας πολλές φορές την κοιλιακή χώρα.Συμφωνώ κάποιες κοπέλες, ίσως και κάποιοι ιατροί να σου λέγανε κανένα πρόβλημα να το κάνεις και άμα είναι να πιάσει θα πιάσει αλλά η δική μου τοποθέτηση είναι πως καλό θα ήταν να αποφύγεις την οδήγηση.Αν σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα, καλό θα ήταν να επιστρέψεις στη δουλειά σου αλλά προσπάθησε να λύσεις πρώτα το θέμα της μεταφοράς σου σε συτήν. Από καρδιάς σου εύχομαι να πάνε όλα μα όλα καλά και η επόμενη άδεια που θα χρειαστεί να πάρεις από την εργασία σου να είναι μόνο λόγω εγκυμοσύνης;)

 

σε ευχαριστω πολυ xrysiida για την απαντηση σου...δεν βρισκω υπερβολικα αυτα που μου εγραψες ...ουτως η αλλως δεν ξερω τι ακριβως θελω να κανω ..δεν εχω αποφασισει και για αυτο ζητησα την γνωμη σας...

δυστυχως δεν υπαρχει αλλος τροπος για να παω στην δουλεια μου ..δεν υπαρχει συγκοινωνια και δεν βολευει τον συζυγο...

ειμαι σε διλλημα να δωσω προτεραιοτητα σε αυτην την εξωσωματικη(3η) στην σωματικη "υγεια" ή στην ψυχολογικη ..

θα μιλησω και με τον γιατρο μου...οντως οι αποκλισεις ειναι τεραστιες ..το εχω ακουσει και εγω αλλοι λενε 3 μερες αλλοι πολυ παραπανω...

 

φιλια πολλα:P

Link to comment
Share on other sites

Συνίκ μου, καλή επιτυχία! Το ίδιο φυσικά εύχομαι και σε όλες τις κοπέλες που κάνουν φυσικούς (ή και "αφύσικους", με φάρμακα δηλαδή, κύκλους). Όπως έγραψα και στο θέμα "μετά την εμβρυομεταφορά", αύριο πάω για ωοληψία. Θα μου πάρουν το ωαριάκι που παρήγαγα μόνη μου, χωρίς τη βοήθεια φαρμάκων. Για να δούμε, θα γονιμοποιηθεί? Εγώ λέω πως όχι. Βλέπετε, μετράω ήδη δύο αποτυχημένες προσπάθειες, οι οποίες δεν έφτασαν ΚΑΝ στο στάδιο της εμβρυομεταφοράς. Αν γονιμοποιηθεί πάντως, θα σας ενημερώσω!

Για το θέμα που λες, για την επιστροφή στη δουλειά, δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω, γλυκειά μου. Συζήτησε το εκτενώς με τους γιατρούς σου.

Link to comment
Share on other sites

Συνίκ μου, καλή επιτυχία! Το ίδιο φυσικά εύχομαι και σε όλες τις κοπέλες που κάνουν φυσικούς (ή και "αφύσικους", με φάρμακα δηλαδή, κύκλους). Όπως έγραψα και στο θέμα "μετά την εμβρυομεταφορά", αύριο πάω για ωοληψία. Θα μου πάρουν το ωαριάκι που παρήγαγα μόνη μου, χωρίς τη βοήθεια φαρμάκων. Για να δούμε, θα γονιμοποιηθεί? Εγώ λέω πως όχι. Βλέπετε, μετράω ήδη δύο αποτυχημένες προσπάθειες, οι οποίες δεν έφτασαν ΚΑΝ στο στάδιο της εμβρυομεταφοράς. Αν γονιμοποιηθεί πάντως, θα σας ενημερώσω!

Για το θέμα που λες, για την επιστροφή στη δουλειά, δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω, γλυκειά μου. Συζήτησε το εκτενώς με τους γιατρούς σου.

 

latiatoula ειμαι σιγουρη οτι η ανοιξη εχει βοηθησει το ωαριακι σου ..θα γονιμοποιηθει ..θα γινει εμβρυακι....και μετα μωρακι....:-D καλη σου επιτυχια!!! περιμενουμε τα ευχαριστα σου νεα για να παιρνω και εγω σειρα...:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από το στόμα σας και στου Θεού το αυτί! Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και ανταποδίδω! Η Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου, ο Άγιος Ραφαήλ και ....η Κουάν Γι:shock:, η θεότητα της γονιμότητας στο Φενγκ Σούι (να, δείτε http://www.fengshuihouse.gr/shop/product.php?productid=437 ) , να μας βοηθήσουν όλες :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

την παρασκευη ηταν να κανω χοριακη αλλα

δεν αντεξα αλλο. σημερα εκανα εξεταση και

βγηκε 108,2 και δεν μπορω να το πιστεψω.

Καλη τυχη σε ολες τισ κοπελες απο την καρδια μου!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο lion 22. To πιασες το μπεμπεδακι. Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με ένα υγιέστατο μωρακι.

 

Αλήθεια 1 μετεφερες; Σε φυσικό κύκλο; Ποσων διαιρέσεων ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Γειασας! Θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερεις καποια για εξωσωματικη με εβρυα που ειναι στην καταψυξη. Μπορω να προχωρησω χωρις φαρμακα? Δηλαδη να γινει η εμρυομεταφορα χωρις να χρειαστω να παρω ορμονες. Ευχαριστω πολυ!

 

Αλεξία γειά σου,

 

Μετά από πολλές προσπάθειες, σπερματεγχύσεις και εξωσωματικές (3 με φαρμακευτική αγωγή) κατάφερα και έμεινα έγκυος με κρυοσυντηρημένο έμβρυο που είχα από ωοληψία σε φυσικό κύκλο.

Η ανταπόκρισή μου στα φάρμακα δεν ήταν καλή και είχα πει στο γιατρό ότι πάμε με φυσικό κύκλο να μαζέψουμε σε 3-4 μήνες λίγα ωάρια και να κάνουμε την εμβρυομεταφορά σε όσα καταφέρουν να γονιμοποιηθούν.

 

Τον πρώτο μήνα είχα ένα ωάριο το πήραμε και έγινε γονιμοποίηση και κατάψυξη. Εκτοτε δεν κατάφερα να έχω καλό ωάριο για τους επόμενους 3 μήνες.

Τον Ιανουάριο και αφού πια σε λίγο έκλεινα τα 40, μπήκα για ωοληψία αλλά το ωάριο ήταν άδειο. Είπα στο γιατρό ότι θα σταματούσα τις προσπάθειες και τι έπρεπε να κάνω για να γίνει μεταφορά του ενός εμβρύου που είχαμε κρυοσυντηρημένο. Μου είπε ότι έπρεπε να περιμένω τον επόμενο κύκλο για να πάρω φάρμακα να φτιάξει το ενδομήτριο.

Μα γιατρέ, του λέω, αν είχαμε πάρει αυτό το ωάριο δεν θα πηγαίναμε για εμβρυομεταφορά σε 3 ημέρες? Ε, θα μεταφέρουμε το έμβρυο που έχουμε χωρίς φάρμακα που έτσι κι αλλοιώς δεν θέλω να πάρω.

 

Κάναμε την εμβρυομεταφορά, έμεινα στο σπίτι (οχι τέζα στο κρεββάτι) για 2 μέρες -και ήταν η πρώτη φορά που έμεινα σπίτι, συνήθως μετά από κάθε εμβρυομεταφορά πήγαινα απ' ευθείας στη δουλειά- δεν ξέρω αν έπαιξε και αυτό ρόλο αλλά το εμβρυάκι μου έπιασε και είμαι τώρα στην 21η εβδομάδα κύησης.

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά ήθελα να έχεις ακριβώς την εικόνα. Τα φάρμακα, αν δεν έχεις συγκεκριμένο πρόβλημα με το ενδομήτριο, δεν ξέρω αν βοηθάνε. Στη δική μου περίπτωση ήταν περιττά.

 

Εύχομαι σε όλες σας τα καλύτερα.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω sunty

ναι ενα μετεφερα σε φυσικο κυκλο

και ηταν μου ειπαν ενα αριστο εμβρυο

4 κυταρων δεν ξερω ποσων διαιρεσεων.

 

στην Δημητρα ευχομαι με το καλο

το μωρακι της:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

μετά απο 2 σπερματευγχύσεις και ενώ ετοιμάζομαι να κάνω την 3η χωρίς ορμόνες αυτή την φορά (με καλύπτουν αυτές του προηγούμενου μήνα ειπε ο γιατρός) σκέφτομαι την επόμενη λύση της εξωσωματικής. Σκεφτόμαστε σε ...φυσικό κύκλο..αλλά απο ο.τι διαβασα εδώ το ρίσκο ειναι να σπάσει το ωάριο πριν προλάβουν να το πάρουν; Και να ρωτήσω και κάτι άλλο...τα συλλέγουν 1-1 κάθε μήνα (εφόσον είναι καλά) και κάνουν εμβρυομεταφορά μετά απο κάποιους μήνες 2-3 μαζί; Δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω όλα γι'αυτό και οι απορίες.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω κοριτσια εχω ενα θεμα με την μετακινηση μετα την εμβρυομεταφορα το σκεφτομαι παρα πολυ,γιατι μεχρι πριν 2 μηνες εμενα Αθηνα και τωρα μεταφερθηκα στην Εδεσσα ο γιατρος μου βρισκεται στο Μητερα και δεν εχω σκοπο να τον αφησω γιατι του χω πληρη εμπιστοσυνη 20 χρονια τωρα.

 

Η εξωσωματικη πρωτα ο Θεος θα γινει στο Μητερα εχω βεβαια το πατρικο μου στην Αθηνα για να μαι ξαπλα αλλα δε θελω να μεινω μακρια απ τον αντρα μου μετα την εμβρυομεταφορα.Εκεινο το διαστημα θα τον εχω περισσοτερη αναγκη απο ποτε πιστευω με την αναμονη μεχρι την χοριακη.:(

 

Μετα την εμβρυομεταφορα ποσες φορες πηγαινοερχεσαι για υπερηχο και οιστραδιολη στο γιατρο περιπου σε συντομο πρωτοκολλο?

 

latiatoula μου ποτε κοριτσακι μου μη μπερδευεις ινδικες θεοτητες με τους δικους μας αγιους της ορθοδοξιας.ενα θα σου πω το σπιτι μου ηταν γεματο με ολα αυτα τα αγαλματιδια και τα φυλαχτα του φενγκ σουι για τις δηθεν αρνητικες ενεργειες και προκοπη δε βρηκα.οταν καποια στιγμη ηρθε ο παπας να κανει αγιασμο στο σπιτι μου μου ζητησε μια σακουλα σκουπιδιων και μου τα πεταξε ολα.

 

Μου ειπε δε την εξης εντολη απ τις 10 που μας αφησε κληρονομια ο Κυριος μας

 

Εγώ ειμί ο Κύριος ο Θεός σου, όστις εξήγαγόν σε εξ οίκου δουλείας, ουκ έσονταί σοι Θεοί έτεροι πλην εμού

 

συγγνωμη για την παρεμβαση για καλο το λεω γιατι δεν αξιζει τιποτα παραπανω απ την πιστη μας στον Χριστο μας και κανενα δηθεν αγαλματιδιο δε θα μας φερει το ποθητο αποτελεσμα,να βαλουμε οδηγο στη ζωη μας την Μητερα ολων μας και πιστευω ακραδαντα και τεκμηριωμενα οτι δε θα βγουμε χαμενες.

 

Να ειστε ολες καλα ευχομαι και γρηγορα με μπεμπακια στην αγκαλια σας.:-P

Link to comment
Share on other sites

Αλεξία γειά σου,

 

Μετά από πολλές προσπάθειες, σπερματεγχύσεις και εξωσωματικές (3 με φαρμακευτική αγωγή) κατάφερα και έμεινα έγκυος με κρυοσυντηρημένο έμβρυο που είχα από ωοληψία σε φυσικό κύκλο.

Η ανταπόκρισή μου στα φάρμακα δεν ήταν καλή και είχα πει στο γιατρό ότι πάμε με φυσικό κύκλο να μαζέψουμε σε 3-4 μήνες λίγα ωάρια και να κάνουμε την εμβρυομεταφορά σε όσα καταφέρουν να γονιμοποιηθούν.

 

Τον πρώτο μήνα είχα ένα ωάριο το πήραμε και έγινε γονιμοποίηση και κατάψυξη. Εκτοτε δεν κατάφερα να έχω καλό ωάριο για τους επόμενους 3 μήνες.

Τον Ιανουάριο και αφού πια σε λίγο έκλεινα τα 40, μπήκα για ωοληψία αλλά το ωάριο ήταν άδειο. Είπα στο γιατρό ότι θα σταματούσα τις προσπάθειες και τι έπρεπε να κάνω για να γίνει μεταφορά του ενός εμβρύου που είχαμε κρυοσυντηρημένο. Μου είπε ότι έπρεπε να περιμένω τον επόμενο κύκλο για να πάρω φάρμακα να φτιάξει το ενδομήτριο.

Μα γιατρέ, του λέω, αν είχαμε πάρει αυτό το ωάριο δεν θα πηγαίναμε για εμβρυομεταφορά σε 3 ημέρες? Ε, θα μεταφέρουμε το έμβρυο που έχουμε χωρίς φάρμακα που έτσι κι αλλοιώς δεν θέλω να πάρω.

 

Κάναμε την εμβρυομεταφορά, έμεινα στο σπίτι (οχι τέζα στο κρεββάτι) για 2 μέρες -και ήταν η πρώτη φορά που έμεινα σπίτι, συνήθως μετά από κάθε εμβρυομεταφορά πήγαινα απ' ευθείας στη δουλειά- δεν ξέρω αν έπαιξε και αυτό ρόλο αλλά το εμβρυάκι μου έπιασε και είμαι τώρα στην 21η εβδομάδα κύησης.

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά ήθελα να έχεις ακριβώς την εικόνα. Τα φάρμακα, αν δεν έχεις συγκεκριμένο πρόβλημα με το ενδομήτριο, δεν ξέρω αν βοηθάνε. Στη δική μου περίπτωση ήταν περιττά.

 

Εύχομαι σε όλες σας τα καλύτερα.

 

 

μα τι λες βρε Δημητρα...για πιο μεγαλο ποστ ζητας συγνωμη....:-D

εσυ και η lion σημερα μας φτιαξατε την διαθεση...σε τρεις-τεσσερεις μερες παω για ωοληψια απο φυσικο κυκλο(υστερα απο 2 αποτυχημενες φαρμακευτικες εξωσωματικες) και τα ποστ σας μου δινουν φοβερες ελπιδες...οτι αυτη την φορα ''ισως" πετυχω και εγω!!!!

εμεις ευχαριστουμε που μας εγραψες την ιστορια σου...σου ευχομαι ενα γερο μπεμπακι...:-D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

την παρασκευη ηταν να κανω χοριακη αλλα

δεν αντεξα αλλο. σημερα εκανα εξεταση και

βγηκε 108,2 και δεν μπορω να το πιστεψω.

Καλη τυχη σε ολες τισ κοπελες απο την καρδια μου!

 

lion22 χάρηκα πάρα πολύ για την επιτυχία σου . Προσπαθώ και εγώ με φυσικό κύκλο και μου έδωσες κουράγιο. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη. Τι συμπτώματα είχες; Λένε ότι στον φυσικό κύκλο δεν είναι τόσο έντονα τα συμπτώματα δεν είναι τόσο έντονα γιατί δεν παίρνουμε φάρμακα. Εσύ τι έπαιρνες μετά την εμβρυομεταφορά;

Link to comment
Share on other sites

επερνα τα εξης φαρμακα

utrogestan filicine απο τον γυναικολογο

και ενεσεις ηπαρινης γιατι εχω

θρομβοφιλια και ενα χαπι prezolon

απο αιματολογο.

οσο για τα συμπτωματα εψαχνα συνεχεια

και μονο συμτωματα περιοδου ειχα εκτος απο

πονοκεφαλο. Και παντα οσες φορες εχω κανει

εξωσωματικη και ειναι απειρες οι φορες που εχω

κανει σε φυσικο ή φαρμακευτικο κυκλο ειχα

παρομοια συμπτωματα ασχετα αν ηταν επιτυχης ή οχι.

δεν ξερω τι να πω

ειναι μαλον θεμα τυχης και προπαντων θελημα

θεου. Αληθεια μου εχει κανει εντυπωση πως το

θεο τον αναφερουν και οι γιατροι πολυ συχνα στα

λογια τους. ευχομαι να βοηθα ολες τις κοπελες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...