Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια,

Θελω την βοηθεια σας..

Εχω κανει 4 εξωσωματικες (κανονικες, με ορμονες) και η τελευταια ειναι η μονη που καταφερα να κρατησω 2 εμβρυα σε φαση βλαστοκυστης στην καταψυξη.

Το κακο ειναι, οτι επειδη ειναι μονο 2 δεν ξερω αν θα τα καταφερουν να επιζησουν στο ξεπαγωμα (εχω ακουσει οτι υπαρχουν απωλειες πολλες φορες).

Σκεφτομουν λοιπον μηπως κανω και εξωσωματικη φυσικου κυκλου μαζι. Δηλ. να μου βαλουν τα κατεψυγμενα μου + το ωαριο που θα παρουν. Το εχει κανει καμια σας αυτο? Εχετε καποια αποψη?

:DΓεια σου κι απο εδώ!Πως είσαι;;Το έχω ακούσει αυτό που ρωτάς δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ σ αυτό το φόρουμ.Οτι γίνεται γίνεται μόνο που θα πρέπει να το αφήσουν και εκείνο να γίνει βλαστοκύστη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:DΓεια σου κι απο εδώ!Πως είσαι;;Το έχω ακούσει αυτό που ρωτάς δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ σ αυτό το φόρουμ.Οτι γίνεται γίνεται μόνο που θα πρέπει να το αφήσουν και εκείνο να γίνει βλαστοκύστη.

 

Γεια σου Μελανια μου..

Α ναι? Ετσι παει μονο? Αν δλδ το ενα ειναι 2 ημερων και τα αλλα βλαστοκυστες πειραζει? .. δεν το ηξερα..:roll:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μελανια μου..

Α ναι? Ετσι παει μονο? Αν δλδ το ενα ειναι 2 ημερων και τα αλλα βλαστοκυστες πειραζει? .. δεν το ηξερα..:roll:

Ρώτα και τον γιατρό σου για σίγουρα.Πάντως σε κάποια κοπέλα που το είχε κάνει έτσι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει κάνει εξωσωματική σε φυσικό κύκλο (με ένα ωάριο) αλλά με μικρογονιμοποίηση. Εχω ήδη κάνει μία ωοληψία που απέτυχε γιατί δεν έγινε με μικρογονιμοποίηση και σκέφτομαι μήπως το έκαναν για να προχωρήσω σε κανονική με φάρμακα και φυσικά άλλες τιμές...

Τώρα άλλαξα κέντρο, πήγα στο Μαστρομηνά και θα κάνω πάλι σε φυσικό κύκλο αλλά με μικρογονιμοποίηση,δηλ. ελεγχόμενα θα γονιμοποιηθεί το ωάριο.

Θεωρείτε ότι θα βοηθήσει ο Μ. ή θα με αγνοήσει και θα αναγκαστώ να κάνω με φάρμακα την άλλη φορά???

Εχει καμία εμπειρία σύλληψης με αυτόν τον τρόπο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ δεν έχω κάτι να σου πω για τον συγκεκριμένο γιατρό αλλά το μόνο που έχω να πω από την εμπειρία μου (τρεις φυσικούς κύκλους) είναι ότι μπορεί και με μικρογονιμοποίηση να μην γονιμοποιηθεί το ένα ωάριο. Εχει περισσότερες βέβαια πιθανότητες να γονιμοποιηθεί αλλά εξαρτάται πάντα από την ποιότητα του ωαρίου και του σπέρματος ακόμα. Εμένα και τις τρεις φορές μου γονιμοποιήθηκε με απλή ivf αλλά δεν έγινε η εμφύτευση τη μία φορά που το επιχείρησα.

Μη μπαίνεις στο τρυπάκι να τους υποψιάζεσαι όλους ότι το κάνουν για τα λεφτά γιατί δε σε βοηθά ψυχολογικά. Αν δε σου αρέσει κάποιος γιατρός βεβαίως άλλαξέ τον και πήγαινε αλλού.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν το κάνουν για τα λεφτά για τον απλούστατο λόγο ότι την επόμενη φορά δεν σε έχουν σίγουρη ότι θα πας σε αυτούς. Αλλωστε επιτυχίες θέλουν και αυτοί για να προσελκύσουν κόσμο.

Ο φυσικός κύκλος θέλει υπομονή και είναι και θέμα τύχης!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Εχεις απόλυτο δίκιο. Τελικά εσένα πέτυχε κάποια προσπάθεια με φυσικό κύκλο? Δεν μπορώ να πάρω φάρμακα λόγω κάποιας αλλεργίας οπότε αναγκαστικά πρέπει να πάω φυσιολογικά και ό,τι γίνει. Απλά προβληματιζομαι λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω πετύχει με φυσικούς, ούτε με σπερματέγχυση, ούτε με κανονική διέγερση.

Γιά φυσικό για τον Μ. έχω ακούσει ότι κάνει ωοληψία χωρίς μέθη το οποίο το θεωρώ καλό αν και μπορεί να πονάει λίγο γιατί δεν είναι καλό να παίρνεις κάθε μήνα (αν δεν πετύχεις με τη πρώτη) φαρμακα έστω και μέθης.

Από συζητήσεις που έχω διαβάσει λένε ότι κάποια μικρά κέντρα έχουν μεγαλύτερη εξειδίκευση στους φυσικούς κύκλους. Τα περισσότερα μεγάλα ωθούν πιο πολύ στα φαρμακα για περισσότερες επιτυχίες και για να ελέγχουν τα πάντα (με τα φαρμακα ως ένα βαθμό ελέγχεις τη κατασταση).

Περιμένουμε πάντως νεα σου με τον Μ. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

]

καλησπέρα μπομπονελα, εγω έκανα μια αποτυχημένη απόπειρα εξωσωματικής με φάρμακα στο Μαστρομηνα, αλλα δεν ανταποκρίθηκαν οι ώοθήκες μου. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να παίρνω φάρμακα και με την επόμενη περίοδο ξεκινάω φυσικό και αυτο ύστερα απο πρόταση του γιατρού. Μια γνωστή μου, που σε λίγο θα γεννήσει με το καλό, έκανε εκεί φυσικό και έμεινε έγκυος με την 2η νομίζω.. αυτά και καλη μας επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

bobonela είχα κάνει και εγώ μία εξωσωματική με φάρμακα και μετά τρεις φυσικούς στον Μαστρομηνά. Δεν έκανα μεταφορά σε κάθε κύκλο αλλά τα μάζευα και τα έβαλα όλα μαζί. Δεν πέτυχα.

Είναι αλήθεια ότι η ωοληψία γίνεται με τοπική αναισθησία μόνο. Μία φορά (που δεν μου την έκανε ο ίδιος ο Μαστρομηνάς) πόνεσα πολύ.. τις άλλες νορμάλ.

Όντως είναι καλύτερα έτσι, μετά φεύγεις οδηγώντας και γενικά είναι σα να μην έγινε τίποτα.

Εμένα γομιμοποιήθηκαν τις 2 φορές με μικρογονιμοποίηση, την τρίτη ήταν κύστη μου είπαν, δεν πήραν ωάριο. Αλλά αυτά έχουν να κάνουν με τον οργανισμό, όχι με το κέντρο.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ που βρεθήκατε κοπέλες που έχουν σχέση με Μαστρομηνά και απαντήσατε. Στην ωοληψία δεν γίνεται ολική μέθη?? Η προηγούμενη που έκανα σε άλλο κέντρο ήταν ολική και έκανα πολλές ώρες να συνέλθω. Δηλ. ο Μαστρομηνάς έχει επιτυχίες με φυσικό κύκλο?

Link to comment
Share on other sites

[quote=bobonela;

Λοιπόν στην ωολληψια όταν δεν έχεις πολλα ωαρια για συλλογή, κάνουν τοπική ένεση στον κόλπο! Εγω όταν το άκουσα αυτο μου ήρθε κάπως δύσκολο και ζήτησα να μου κάνουν μέθη, η οποία διήρκεσε 5 λεπτά, είχα απλώς ζαλίστει λίγο αλλα μιλούσα κανονικά! Μετά για μένα ήταν δύσκολο (ακομα ποναω απο την Παρασκευη) γιατί πονούσα πολυ στην κοιλιά, αλλά απο την μέθη δεν είχα καμμιά ενόχληση λίγη ζαλάδα η οποία πέρασε στο δεκάλεπτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κορίτσια!

 

θέλω την γνώμη σας στο εξής, έχω κάνει ήδη δυο αποτυχημένες προσπάθειες με φυσικό κύκλο γιατί δυστυχώς το ωοθυλάκιο που έβλεπα να αναπτύσσεται κανονικά δεν είχε ωάριο. Αυτό εσάς τις έμπειρες πως σας ακούγεται, είναι φυσιολογικό να συμβαίνει; Εγώ έχω FSH 13 και χάλια ΑΜΗ οπότε δυστυχώς τα ωάρια που κάνω με τις παραδοσιακές εξωσωματικές δεν είναι και τα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

 

θέλω την γνώμη σας στο εξής, έχω κάνει ήδη δυο αποτυχημένες προσπάθειες με φυσικό κύκλο γιατί δυστυχώς το ωοθυλάκιο που έβλεπα να αναπτύσσεται κανονικά δεν είχε ωάριο. Αυτό εσάς τις έμπειρες πως σας ακούγεται, είναι φυσιολογικό να συμβαίνει; Εγώ έχω FSH 13 και χάλια ΑΜΗ οπότε δυστυχώς τα ωάρια που κάνω με τις παραδοσιακές εξωσωματικές δεν είναι και τα καλύτερα...[/QUOT

 

fame καλησπερα,

η fsh σου ειναι μεν πολυ μετρια αλλα δεν ειναι και τελειως χαλια. οταν λες οτι η ΑΜΗ ΣΟΥ ειανι κακη τι εννοεις;

πιστευω οτι θα σου παει στην περιπτωση σου ο τροποποιημενος κυκλος δηλαδη λιγες γοναδοτροπινες ωστε να πιεστουν λιγο περισσοτερο οι ωοθηκες σου.συζητα το με τον εξωσωματικο σου δεν εχεις να χασεις τιποτα.!

καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
bobonela είχα κάνει και εγώ μία εξωσωματική με φάρμακα και μετά τρεις φυσικούς στον Μαστρομηνά. Δεν έκανα μεταφορά σε κάθε κύκλο αλλά τα μάζευα και τα έβαλα όλα μαζί. Δεν πέτυχα.

Είναι αλήθεια ότι η ωοληψία γίνεται με τοπική αναισθησία μόνο. Μία φορά (που δεν μου την έκανε ο ίδιος ο Μαστρομηνάς) πόνεσα πολύ.. τις άλλες νορμάλ.

Όντως είναι καλύτερα έτσι, μετά φεύγεις οδηγώντας και γενικά είναι σα να μην έγινε τίποτα.

Εμένα γομιμοποιήθηκαν τις 2 φορές με μικρογονιμοποίηση, την τρίτη ήταν κύστη μου είπαν, δεν πήραν ωάριο. Αλλά αυτά έχουν να κάνουν με τον οργανισμό, όχι με το κέντρο.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

 

Γεια σου χρυσα,

αν επιτρεπετε περιπου ποσο κοστιζει η ωοληψια σε φυσικο κυκλο στον Μαστρο? και μετα ποσο η εμβρυομεταφορα? εγω ρωτησα αλλον γιατρο και μου ζητησε 2000 καθε ωοληψια και αλλα 2 η τελικη εμβρυομεταφορα. οποια αλλη κοπελια ξερει απο τιμες για φυσικο κυκλο θα το εκτιμουσα. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου χρυσα,

αν επιτρεπετε περιπου ποσο κοστιζει η ωοληψια σε φυσικο κυκλο στον Μαστρο? και μετα ποσο η εμβρυομεταφορα? εγω ρωτησα αλλον γιατρο και μου ζητησε 2000 καθε ωοληψια και αλλα 2 η τελικη εμβρυομεταφορα. οποια αλλη κοπελια ξερει απο τιμες για φυσικο κυκλο θα το εκτιμουσα. :)

Καλημερουδια!

Εγω πριν 1,5 χρονο περιπου ειχα κανει φυσικο κυκλο στο ιασω και ωοληψια και εμβρυομεταφορα και μου κοστισε μαζι με τις εξετασεις και ολα 1500!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου χρυσα,

αν επιτρεπετε περιπου ποσο κοστιζει η ωοληψια σε φυσικο κυκλο στον Μαστρο? και μετα ποσο η εμβρυομεταφορα? εγω ρωτησα αλλον γιατρο και μου ζητησε 2000 καθε ωοληψια και αλλα 2 η τελικη εμβρυομεταφορα. οποια αλλη κοπελια ξερει απο τιμες για φυσικο κυκλο θα το εκτιμουσα. :)

 

 

φυσικο κυκλο δεν εχω κανει ποτε,αλλα τοσα χρηματα δεν εχω δωσει ουτε στις κανονικες εξωσωματικες με φαρμακα!!!2000+2000 δηλαδη 4000 για μια ωοληψια και μια εμβρυομεταφορα??ακομα και για μια ωοληψια τα 2000 ειναι πολλα!! αν δεν καταλαβα σωστα με διορθωνεις,αν καταλαβα,ποιο κεντρο ειναι αυτο με τετοιες τιμες??:shock:

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ενας γιατρος που συνεργαζοταν με το εμβρυογεννησης. Φυσικα και δεν πηγα, ξαναπροσπαθησα με εξωσωματικη με τον Μαστρομηνα αλλα δεν τα καταφερα και παλι. Τωρα σκεφτομαι να κανω σε φυσικο κυκλο αφου το προβλημα μου ειναι η ποιοτητα των ωαρίων.

maelia: και αν εκανεσ πανω απο μια ωοληψια ποσο θα στοιχιζε?

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Ενας γιατρος που συνεργαζοταν με το εμβρυογεννησης. Φυσικα και δεν πηγα, ξαναπροσπαθησα με εξωσωματικη με τον Μαστρομηνα αλλα δεν τα καταφερα και παλι. Τωρα σκεφτομαι να κανω σε φυσικο κυκλο αφου το προβλημα μου ειναι η ποιοτητα των ωαρίων.

maelia: και αν εκανεσ πανω απο μια ωοληψια ποσο θα στοιχιζε?

ευχαριστω και παλι

Αυτο δεν το ξερω!Παντως σουζηταει πολλα!Καλα εκανες και δεν πηγες!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Το θέμα είναι ανενεργό πολύ καιρό. Υπάρχει κάποια κοπέλα που προχώρησε τελευταία σε εξωσωματική σε φυσικό και πέτυχε?

 

Ηθελα απλα να πω πως εγω πετυχα με ενα εμβρυακι μετριας ποιοτητας... Ολα ειναι θεμα πιθανοτητων, καμια να μην το βαζει κατω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις απετυχα. ήταν πολυ καλο ωαριο αλλά τίποτα.

Xρύσα μου κι εγώ είχα μια βιοχημική από σπερματέγχυση σε φυσικό. Πάμε γι' άλλα...

 

Ηθελα απλα να πω πως εγω πετυχα με ενα εμβρυακι μετριας ποιοτητας... Ολα ειναι θεμα πιθανοτητων, καμια να μην το βαζει κατω!

Μπράβο βρε Ζένια, συγχαρητήρια! Καλή εγκυμοσύνη!

 

Κορίτσια υπάρχει άλλη με εμπειρίες/λεπτομέρειες?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...