Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Πολύ λυπάμαι isis. Φαντάζομαι είναι ότι χειροτερο να γεμιζεις όνειρα και στην πορεία να απογοητεύεσαι. Να σκέφτεσαι θετικά όμως. Τουλάχιστον έμεινες εγκυος που είναι πολύ αισιόδοξο (να φανταστείς εγώ επειδή δεν έχω μείνει ούτε μια φορά νομίζω ότι έχω πρόβλημα και δεν θα τα καταφέρω).

Τώρα αυτό είναι τελικό? Αποκλείεται να ανέβει στην πορεία? Πραγματικά σου εύχομαι ότι καλύτερο στην πορεία και όπως μου λέει ο αντρούλης μου για να με παρηγορήσει σκέψου πως το καλοκαίρι θα πάμε στις παραλίες και θα κάνουμε παρτυ..χιχι! Θα πάρουμε δυνάμεις για μια νέα προσπάθεια από Σεπτέμβρη.

Καλή δύναμη.

Σε ευχαριστω ven για την υποστηριξη... περιμενουμε τα δικα σου αποτελεσματα... να ειναι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυστυχώς ούτε τα δικά μου νέα είναι καλά. Άλλη μια αποτυχημένη προσπάθεια. Αυτή τη φορά νιώθω σαν να μην έχω καμιά ελπίδα πια. Δεν ξέρω πιο θα είναι το επόμενο βήμα. Νομίζω οτι απλά θα χάνω τον χρόνο μου προσπαθώντας χωρίς αποτέλεσμα. Τί να πώ? Καλή συνέχεια σε όλες και σύντομα θα ξαναμπώ.

Link to comment
Share on other sites

Isis & Ven λυπάμαι πραγματικά. Δεν θέλω να πω δεν πειράζει και όλα τα σχετικά, γιατί δεν νομίζω ότι βοηθάει σε κάτι, απλά θα σας ευχηθώ να είστε δυνατές, ενωμένες με τους συζύγους σας και να έχετε πίστη. Μέσα από την καρδιά μου σας εύχομαι και πιστεύω ότι θα γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Lion εσυ πώς τα πας; Ολα προχωράνε καλα, έτσι; Σε ποια εβδομάδα είσαι Τώρα;

 

δυστυχως δεν ξερω ακομα αν ολα πανε καλα.

χτες πηγα για υπερυχο και ο γιατρος παρολο

που ειμαι στην 7+ εβδομαδα δεν ακουσε καρδια

μου ειπε να παω παλι σε δυο μερες. ειμαι στις

μαυρες μου. μονο η κορη μου με κανει να

χαμογελω λιγακι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lion μου Είναι σίγουρο ότι έπρεπε να ακούσεις καρδιά οπωσδήποτε; Τι είπε ο γιατρός;

Ελπίζω αύριο να ακούσετε και να ησυχασεις.. Τι πράγμα Είναι κι αυτο ρε Παιδι μου; Τι αγωνία; Εύχομαι να πανε Ολα καλα κοπέλα μου... Γράψε μου νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα πραγματα δεν πηγαν καλα. Το εμβρυακι παληνδρομισε.

Για μενα τελος εδω. ειμαι αρκετα μεγαλη πια. Απο καρδιας ευχομαι σε

ολες τις κοπελες να γινουν γρηγορα μανουλες. Να το παλεψετε οσο

μπορειτε. Εγω προσπαθησα παραπανω απο οσο επρεπε ετσι για να τα

εχω καλα με τον εαυτο μου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα πραγματα δεν πηγαν καλα. Το εμβρυακι παληνδρομισε.

Για μενα τελος εδω. ειμαι αρκετα μεγαλη πια. Απο καρδιας ευχομαι σε

ολες τις κοπελες να γινουν γρηγορα μανουλες. Να το παλεψετε οσο

μπορειτε. Εγω προσπαθησα παραπανω απο οσο επρεπε ετσι για να τα

εχω καλα με τον εαυτο μου.

 

η χοριακη εχει μεινει στασιμη απο προχθες 350 μοναδες. σημερα ειχα λιγο αιμα. ισως να απεβληθει... ελπιζω να τελειωσει αυτη η ιστορια.

lion22 στενοχωρηθηκα πολυ. Εσυ μας ειπες οτι εμεινες με φυσικο την πρωτη φορα και μας εδωσες λιγο θαρρος και τωρα που τα ξανακαταφερες παλι ειχα παρει δυναμη. δεν μπορω να καταλαβω πως φθανουν να εχουν παλμο και μετα παλινδρομουν. ειναι τρομερο κριμα. δυστυχως και εγω οπως βλεπεις απο το ψευδονυμο ειμαι αρκετα μεγαλη και αρκετα απογοητευμενη...ευχομαι σε ολες μας να ευοδωθουν οι προσπαθειες μας....

Link to comment
Share on other sites

η χοριακη εχει μεινει στασιμη απο προχθες 350 μοναδες. σημερα ειχα λιγο αιμα. ισως να απεβληθει... ελπιζω να τελειωσει αυτη η ιστορια.

lion22 στενοχωρηθηκα πολυ. Εσυ μας ειπες οτι εμεινες με φυσικο την πρωτη φορα και μας εδωσες λιγο θαρρος και τωρα που τα ξανακαταφερες παλι ειχα παρει δυναμη. δεν μπορω να καταλαβω πως φθανουν να εχουν παλμο και μετα παλινδρομουν. ειναι τρομερο κριμα. δυστυχως και εγω οπως βλεπεις απο το ψευδονυμο ειμαι αρκετα μεγαλη και αρκετα απογοητευμενη...ευχομαι σε ολες μας να ευοδωθουν οι προσπαθειες μας....

Isis ο γιατρός τι σας είπε;ΑΦού κατάφερες να μείνει έγκυος ακόμα κι αν δεν πήγε όπως έπρεπε δεν είναι ενθαρυντικό τουλάχιστον;Κορίτσια σας εύχομαι σε όλες η επόμενη να είναι και η τυχερή σας!

Link to comment
Share on other sites

η χοριακη εχει μεινει στασιμη απο προχθες 350 μοναδες. σημερα ειχα λιγο αιμα. ισως να απεβληθει... ελπιζω να τελειωσει αυτη η ιστορια.

lion22 στενοχωρηθηκα πολυ. Εσυ μας ειπες οτι εμεινες με φυσικο την πρωτη φορα και μας εδωσες λιγο θαρρος και τωρα που τα ξανακαταφερες παλι ειχα παρει δυναμη. δεν μπορω να καταλαβω πως φθανουν να εχουν παλμο και μετα παλινδρομουν. ειναι τρομερο κριμα. δυστυχως και εγω οπως βλεπεις απο το ψευδονυμο ειμαι αρκετα μεγαλη και αρκετα απογοητευμενη...ευχομαι σε ολες μας να ευοδωθουν οι προσπαθειες μας....

 

Κοριτσάκια μην στεναχωριέστε, το ξέρω ότι δύσκολα εφαρμόζεται βέβαια αυτό που λέω γιατί κι εγώ πέρασα την εμπειρία της παλίνδρομης στην 8η βδομάδα.Ακούσαμε κανονικά καρδιά και μετά σιωπή, σταμάτησε η ανάπτυξή του. Δεν είναι καθόλου περίεργο, αν το έμβρυο γενετικά δεν είναι καλό τότε θα αποβληθεί και όσο νωρίτερα γίνει αυτό τόσο το καλύτερο.

ΙΣΙΣ δεν είσαι καθόλου μεγάλη, να ξαναπροσπαθήσεις και θα το πετύχεις. Απογοητευμένες είμαστε όλες όταν δεν τα καταφέρνουμε, αλλά αυτό δεν πρέπει να μας γονατίζει. Και εγώ τώρα που σας μιλάω είμαι μόλις 5 μέρες μετά από αρνητική χοριακή, αλλά δεν θα το βάλω κάτω, όχι τουλάχιστον όσο η φύση μου το επιτρέπει ακόμη. Καλή συνέχεια και να έχετε πίστη σ'αυτό που προσπαθείτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συμφωνισω με σενα φιλη σε αυτα που λες.

οσο για σενα isis οντως δεν εισαι ακομα και τοσο

μεγαλη οσο πιστευεις. Εγω εμεινα εγκυος ενα

χρονο μεγαλυτερη απο σενα ειχα μια τελεια

εγκυμοσυνη και ολα πηγαν κατ' ευχην τοτε.

Συνολικα εκανα 13 κυκλους (φαρμακευτικους λιγους

και φυσικους). Για αυτο επιμενω πως πρεπει να επιμενετε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σήμερα εκανα χοριακή.1006 θετική!!!Καλή τύχη στην προσπάθεια όλων σας!

 

αυτη ειναι τιμη χοριακης!

μπραβο μελανια ευχομαι ολοψυχα

ολα καλα με μια τελεια εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτη ειναι τιμη χοριακης!

μπραβο μελανια ευχομαι ολοψυχα

ολα καλα με μια τελεια εγκυμοσυνη!

 

 

λοιπον κοριτσια οπως θυμαστε ειχα μια βιοχημικη κυηση. εκανα παλι χοριακη σημερα και επεσε στο 80. οποτε φαινεται οτι απορροφαται μονο του και δεν θα χρειαστει κατι περαιτερω...τη μια ευχεσαι να ανεβαινει και την αλλη να κατεβαινει η χοριακη...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια οπως θυμαστε ειχα μια βιοχημικη κυηση. εκανα παλι χοριακη σημερα και επεσε στο 80. οποτε φαινεται οτι απορροφαται μονο του και δεν θα χρειαστει κατι περαιτερω...τη μια ευχεσαι να ανεβαινει και την αλλη να κατεβαινει η χοριακη...

Ωραία!!Άντε τουλάχιστον να μην σου δημιουργήσει περισσότερα θέματα.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια,

σας γράφω σήμερα απο Γερμανία, όπου μένω μόνημα εδώ και 7 χρόνια. Μετά απο μια αποβολή το 2007 στην 11η εβδομάδα χωρις εξωσωματική.Παντρευτήκαμε τον Μαιο του 2007 και 2 μήνες μετά την αποφασή μας να κάνουμε παδί, έμεινα εγκυος, μες την χαρά είμασταν εντελώς ανυποψίαστοι. Αφήσαμε 3 μήνες να περάσουν και αρχήσαμε ξανά τις προσπάθειες, πέρασε 1 χρόνος και τίποτε. Ειχα και κάτι προβλήματα με την περιοδό μου, ανησύχισα, μην τυχόν και έχει να κάνει με προεμμυνοπαυσικό συνδρομο γιατι έχουμε ιστορικό στην οικογένεια, οπότε πήγαμε για εξετάσεις. Μας ήρθε κόπλος, οταν ακούσαμε τη διάγνωση ολιγοαζωοτερατοσπερμια. Ο άντρας μου , έχει ενα γιο από προηγούμενη σχέση,ο μικρός ειναι τώρα σχεδόν 6 χρονών, αυτό ήταν το τελευταίο που περιμέναμε. Ημουν ήδη 38 ο αντρας μου 40 και η μόνη λύση ΙCSI. Ξεκινήσαμε στα 39 εγώ και απόλυτη σιγουρια απο τον άντρα μου οτι με την πρώτη προσπάθεια θα έχουμε επιτυχία!. Στην αρχή δεν ήθελα ούτε να ακούσει για εξωσωματική, πεπισμένος ότι δεν θα χρειαστεί φτάνει μονο να προσπαθούμε συστηματικά. Εγώ δεν ήμουν της ίδιας άποψης, μια και είμαι γιατρός και τα βλέπω τα πράγματα πάντα όπως είναι χωρις προσπάθεια ωραιοποιησης, πάντα όμως με αισιοδοξία, ακόμα και τώρα.

Ξεκινήσαμε λοιπόν εδώ στην Γερμανία, μέχρι τωρα 2 ICSI με φρέσκα έμβρυα, 2 απο αποψυξη, 3 ICSI τον Ιούνιο 2011 αφού αλλάξαμε κέντρο πάντα στην Γερμανία, πολύ λάθος απόφαση τελικα, στην ωοληψία ηταν όλα τα ωοθηλάκια άδεια, χάσανε την ωορηξία σαφέστατα, και προσπαθησαν να το ρείξουν στην ηλικία μου, μια και είμαι πια 40. Δεν το κατάπια αυτό όμως. Είχα ήδη επικοινωνήσει με γιατρούς στην Ελλαδα μερικούς μήνες πριν οπότε αυτό ήταν. Να αναφέρω ότι μεχρι αυτη την τελευταία προσπάθεια καταστροφή, είχα παντα το πολυ 6 ωάρια, γονημοποιούνταν όμως όλα ήταν Α και Β ποιότητας. Ποτέ δεν έμεινα εγκυος, ουτε έστω βιοχημική.

Τον Ιούλιο ήρθαμε στην Ελλάδα για διακοπές και είχαμε κανονίσει να δούμε και τον γιατρό που επιλέξαμε στην θεσσαλονίκη και να προγραμματίσουμε μιε εξωσωματική τους επόμενους μήνες.

Τελικά ταίριαξε και κάναμε εναν φυσικό κύκλο, έγιναν όλα τόσο απρόσμενα και κύλισαν κιόλας τόσο θετικά, ενα, γονημοποιήθηκε, ήταν άριστο και είχα τόσο καλή ψυχολογία!

Τελικά την δευτέρα που μας πέρασε στις 08.08 είχα θετική χοριακή 45. Ημουν τόσο χαρούμενη αλλά με επιφύλαξη γιατι ξέρω ότι πρέπει να γίνει επανάληψη και να αυξηθεί η χοριακή. Χτες δυστυχώς χορικακή 33. Βιοχημική..... σταμάτησα τα φάρμακα. Ο γιατρος μου και αυτος στεναχωρημένος, μου έλεγε συνέχεια , αν κάτσει θα είμαι πολύ τυχερη, αλλά ο τολμων νικά του έλεγα πάντα εγώ!

Σήμερα αρχίζω σιγά σιγά να το συνειδητοποιώ. Θα συνεχίσουμε τις προσπάθειες σίγουρα. Αυτό που πρεπει να δω στην συνέχεια και να το συζητήσω με τον γιατρό μου ειναι, φυσικό κύκλο την επόμενη φορά ή με φάρμακα,όπως είχαμε πριν τον φύσικό κύκλο αποφασίσει?

'Εχει καμμία σας ανάλογη εμπειριά? Πια είναι η γνώμη σας?

Με τον γιατρό μου νιώθω απόλυτα ασφαλής, τον εμπιστεύομαι και σαν άνθρωπο και σαν επιστήμονα , επικοινωνούμε τηλεφωνικά όποτε και όταν χρειαστεί, καμμια φορά και όταν δεν χρειάζεται τόσο άμεσα, αλλά είμαστε τρελές εμεις οι γυναίκες σε αυτή την φάση! Από το κέντρο και την συμπεριφορά όλων εκεί είμαι υπέρ ευχαριστημένη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

σας γράφω σήμερα απο Γερμανία, όπου μένω μόνημα εδώ και 7 χρόνια. Μετά απο μια αποβολή το 2007 στην 11η εβδομάδα χωρις εξωσωματική.Παντρευτήκαμε τον Μαιο του 2007 και 2 μήνες μετά την αποφασή μας να κάνουμε παδί, έμεινα εγκυος, μες την χαρά είμασταν εντελώς ανυποψίαστοι. Αφήσαμε 3 μήνες να περάσουν και αρχήσαμε ξανά τις προσπάθειες, πέρασε 1 χρόνος και τίποτε. Ειχα και κάτι προβλήματα με την περιοδό μου, ανησύχισα, μην τυχόν και έχει να κάνει με προεμμυνοπαυσικό συνδρομο γιατι έχουμε ιστορικό στην οικογένεια, οπότε πήγαμε για εξετάσεις. Μας ήρθε κόπλος, οταν ακούσαμε τη διάγνωση ολιγοαζωοτερατοσπερμια. Ο άντρας μου , έχει ενα γιο από προηγούμενη σχέση,ο μικρός ειναι τώρα σχεδόν 6 χρονών, αυτό ήταν το τελευταίο που περιμέναμε. Ημουν ήδη 38 ο αντρας μου 40 και η μόνη λύση ΙCSI. Ξεκινήσαμε στα 39 εγώ και απόλυτη σιγουρια απο τον άντρα μου οτι με την πρώτη προσπάθεια θα έχουμε επιτυχία!. Στην αρχή δεν ήθελα ούτε να ακούσει για εξωσωματική, πεπισμένος ότι δεν θα χρειαστεί φτάνει μονο να προσπαθούμε συστηματικά. Εγώ δεν ήμουν της ίδιας άποψης, μια και είμαι γιατρός και τα βλέπω τα πράγματα πάντα όπως είναι χωρις προσπάθεια ωραιοποιησης, πάντα όμως με αισιοδοξία, ακόμα και τώρα.

Ξεκινήσαμε λοιπόν εδώ στην Γερμανία, μέχρι τωρα 2 ICSI με φρέσκα έμβρυα, 2 απο αποψυξη, 3 ICSI τον Ιούνιο 2011 αφού αλλάξαμε κέντρο πάντα στην Γερμανία, πολύ λάθος απόφαση τελικα, στην ωοληψία ηταν όλα τα ωοθηλάκια άδεια, χάσανε την ωορηξία σαφέστατα, και προσπαθησαν να το ρείξουν στην ηλικία μου, μια και είμαι πια 40. Δεν το κατάπια αυτό όμως. Είχα ήδη επικοινωνήσει με γιατρούς στην Ελλαδα μερικούς μήνες πριν οπότε αυτό ήταν. Να αναφέρω ότι μεχρι αυτη την τελευταία προσπάθεια καταστροφή, είχα παντα το πολυ 6 ωάρια, γονημοποιούνταν όμως όλα ήταν Α και Β ποιότητας. Ποτέ δεν έμεινα εγκυος, ουτε έστω βιοχημική.

Τον Ιούλιο ήρθαμε στην Ελλάδα για διακοπές και είχαμε κανονίσει να δούμε και τον γιατρό που επιλέξαμε στην θεσσαλονίκη και να προγραμματίσουμε μιε εξωσωματική τους επόμενους μήνες.

Τελικά ταίριαξε και κάναμε εναν φυσικό κύκλο, έγιναν όλα τόσο απρόσμενα και κύλισαν κιόλας τόσο θετικά, ενα, γονημοποιήθηκε, ήταν άριστο και είχα τόσο καλή ψυχολογία!

Τελικά την δευτέρα που μας πέρασε στις 08.08 είχα θετική χοριακή 45. Ημουν τόσο χαρούμενη αλλά με επιφύλαξη γιατι ξέρω ότι πρέπει να γίνει επανάληψη και να αυξηθεί η χοριακή. Χτες δυστυχώς χορικακή 33. Βιοχημική..... σταμάτησα τα φάρμακα. Ο γιατρος μου και αυτος στεναχωρημένος, μου έλεγε συνέχεια , αν κάτσει θα είμαι πολύ τυχερη, αλλά ο τολμων νικά του έλεγα πάντα εγώ!

Σήμερα αρχίζω σιγά σιγά να το συνειδητοποιώ. Θα συνεχίσουμε τις προσπάθειες σίγουρα. Αυτό που πρεπει να δω στην συνέχεια και να το συζητήσω με τον γιατρό μου ειναι, φυσικό κύκλο την επόμενη φορά ή με φάρμακα,όπως είχαμε πριν τον φύσικό κύκλο αποφασίσει?

'Εχει καμμία σας ανάλογη εμπειριά? Πια είναι η γνώμη σας?

Με τον γιατρό μου νιώθω απόλυτα ασφαλής, τον εμπιστεύομαι και σαν άνθρωπο και σαν επιστήμονα , επικοινωνούμε τηλεφωνικά όποτε και όταν χρειαστεί, καμμια φορά και όταν δεν χρειάζεται τόσο άμεσα, αλλά είμαστε τρελές εμεις οι γυναίκες σε αυτή την φάση! Από το κέντρο και την συμπεριφορά όλων εκεί είμαι υπέρ ευχαριστημένη!

 

arisid καλησπέρα,

 

Εγώ δεν είχα ανταπόκριση στα φάρμακα και αποφασίσαμε με τον άνδρα μου να προχωρήσουμε σε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο με ένα ωάριο. Παρά τις στατιστικές που μας έλεγαν ότι είναι δύσκολο να πετύχει, τελικά πέτυχε με την πρώτη. Βέβαια στην 9η εβδομάδα το έμβρυο παλινδρόμησε, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την εξωσωματική. Αν έχεις την υπομονή να προσπαθήσεις σε φυσικό κύκλο, τουλάχιστον δεν θα επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με φάρμακα. Είναι πολύ σημαντικό ότι έχεις καλή συνεργασία με τον γιατρό σου, και πιστεύω και εύχομαι ότι με υπομονή και επιμονή θα γίνεις σύντομα μανούλα.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα,είμαι καινούρια στη παρέα και θέλω τη βοήθεια σας για ονόματα γιατρών και κέντρων που κάνουν εξωσωματική σε φυσικό κύκλο (Αθήνα) και έχουν επιτυχίες.Εχουμε κάνει ήδη 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις και εγώ δεν θέλω ακόμα να πάρω φαρμακα,δεδομένου ότι δεν παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα σε μένα.Περιμένω την απάντηση σας γιατι έχω πελαγωσει.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Sunty,σε ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση.Το προβλημα μου είναι οτι σε κάποια συζητηση που εκανα τις προάλλες με μια παιδίατρο που έχει κάνει η ίδια εξωδωματικές εδώ και 10 χρόνια με πανικόβαλλε γιατί μου είπε οτι αν κάνω κύκλους διέγερσης θα πρεπει να κάνω μετάτα 40 μαστογραφία κ.α γιατί μπορεί να προκαλέσουν καρκίνο. Εννοείται οτι θελω παιδί αλλά δε θέλω ουτε να πεθάνω, ουτε να το αφήσω ορφανό.Καταλαβαίνεις νομίζω τον προβληματισμό μου,το φοβο και το αγχος μου.

Link to comment
Share on other sites

Sunty,σε ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση.Το προβλημα μου είναι οτι σε κάποια συζητηση που εκανα τις προάλλες με μια παιδίατρο που έχει κάνει η ίδια εξωδωματικές εδώ και 10 χρόνια με πανικόβαλλε γιατί μου είπε οτι αν κάνω κύκλους διέγερσης θα πρεπει να κάνω μετάτα 40 μαστογραφία κ.α γιατί μπορεί να προκαλέσουν καρκίνο. Εννοείται οτι θελω παιδί αλλά δε θέλω ουτε να πεθάνω, ουτε να το αφήσω ορφανό.Καταλαβαίνεις νομίζω τον προβληματισμό μου,το φοβο και το αγχος μου.

 

Μαστογραφία επιβάλεται να κάνεις μετά τα 36-37, κάνεις - δεν κάνεις εξωσωματική. Αυτό που σου είπε η παιδίατρος είναι πολύ μεγάλη βλακεία. Ναι, υπάρχει περίπτωση να πάθουμε καρκίνο, αλλά μπορεί και να τον παθαιναμε κι αν δεν κάναμε εξωσωματικές. Εξάλλου, δεν ξέρεις αν χρειαστεί να προσπαθείς 10 χρόνια με φάρμακα, μπορεί να σου κάτσει με την πρώτη, με τη δεύτερη, άντε με την τρίτη προσπάθεια. Παίζει μεγάλο ρόλο και το ιστορικό της οικογένειας στο θέμα "καρκίνος"

 

 

Εγώ μαστογραφία κάνω από τα 36 μου πάντως. Εξωσωματική έκανα πρώτη φορά φέτος στα 41 μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια,

Θελω την βοηθεια σας..

Εχω κανει 4 εξωσωματικες (κανονικες, με ορμονες) και η τελευταια ειναι η μονη που καταφερα να κρατησω 2 εμβρυα σε φαση βλαστοκυστης στην καταψυξη.

Το κακο ειναι, οτι επειδη ειναι μονο 2 δεν ξερω αν θα τα καταφερουν να επιζησουν στο ξεπαγωμα (εχω ακουσει οτι υπαρχουν απωλειες πολλες φορες).

Σκεφτομουν λοιπον μηπως κανω και εξωσωματικη φυσικου κυκλου μαζι. Δηλ. να μου βαλουν τα κατεψυγμενα μου + το ωαριο που θα παρουν. Το εχει κανει καμια σας αυτο? Εχετε καποια αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...