Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όλγα ξέρεις αν οι 2 κοπέλες που έκαναν σε φυσικό είχαν τελικά επιτυχή έκβαση??

 

vanessa μου όχι δεν ειχαν επιτυχία αλλα αυτό βεβαια δεν σημαινει κάτι.Σιγουρα όμως οι πιθανότητες είναι πολύ μικρότερες απο το να πάρεις τις ορμόνες

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα κορίτσια.δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει ακόμα το θέμα ή αν έχετε ήδη προχωρήσει σε φυσικό κύκλο. Εγώ έκανα μια αποτυχημένη προσπάθεια και θα ξαναδοκιμάσω τον επόμενο μήνα γιατί δεν έχουμε άλλη επιλογή.Το θετικό στο φυσικό κύκλο όπως μου εξήγησε ο γιατρός είναι ότι επειδή η φύση μόνη της επιλέγει ωάριο (και δεν την αναγκάζουμε εμεις) έχεις περισσότερες πιθανότητες να έχεις καλύτερο ωάριο και άρα περισσότερες πιθανότητες για καλύτερο έμβρυο.Μια άλλη ιδέα επίσης για να αποφύγεις την ψυχική φθορά των προσπαθειών ειναι να κάνεις την διαδικασία μέχρι την παραγωγή του εμβρύου 2-3 μήνες και τον 3ο μήνα να σου βάλουν και τα 3 έμβρια μαζί .Ετσι γλυτώνεις και χρήματα και αυξάνονται πολύ οι πιθανότητες. Φυσικά όλα αυτά θα σας τα πει καλύτερα ο γιατρός σας ανάλογα με την περίπτωση της καθεμιας

Link to comment
Share on other sites

vassiliki μου εγω μετα απο 5 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις θα προχωρήσω σε αυτη τη μεθοδο. Ο γιατρός πρότεινε να μαζέψουμε 3 συνολικα και μετα να τα βαλουμε όλα μαζί. Τέλος του μήνα κάνω διαγνωστική υστεροσκόπηση και από Φεβρουαριο μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία. Σε εσένα γονιμοποιήθηκε το ωάριο και απλώς δεν είχες θετικό τεστ ή δεν έγινε γονιμοποίηση??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μένα δεν είναι θέμα το οικονομικό , αλλά το θέμα των φαρμάκων.Το ξέρω ότι είναι λίγα τα φάρμακα για το βραχύ πρωτόκολλο, αλλά επειδή έχουμε ιστορικό καρκίνων στην οικογένεια , δεν θέλω να πάρω ...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα οσο αφορα το θεμα φαρμακα και καρκινος τι να σου πω.Οι αποψεις πολλες και διαφορετικές.Εμενα παντως μου ειχε πει ο γιατρός μου οτι οι ορμόνες που εδιναν παλια ηταν καρκινογόνες.Οι σημερινες είναι φυσικές και δεν εχει παρατηρηθεί ποτε τιποτα οσο και να γραφουν λεει το αντιθετο

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΠλά ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχει νόημα να βάζουν 1 ωάριο κάθε μηνα γιατί μειώνονται οι πιθανότητες. Εφόσον μαζευτούν 3, οι πιθανότητες είναι ίδιες με την κλασσική εξωσωματική . Ούτως η άλλως κι εκεί μέχρι 3 έμβρυα επιτρέπει ο νόμος να μπαίνουν την κάθε φορά...Απλά θέλει αναμονή 3-4 μήνες ..

Link to comment
Share on other sites

καλα απο υπομονή αλλο τιποτα!Και στις δυο περιπτωσεις.Αλλα η ανταμοιβή ειναι το +++++!Και στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!!!Και οι ευχες των εγκυων πιάνουν!

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλημερα μανουλες (νυν κ μελλουσες)!!

 

Παλι εδω με νεες αποριες αυτη την φορα!

 

Προσανατολιζομαστε να προχωρησουμε σε εξωσωματικη φυσικου κυκλου, εχοντας παντα στο μυαλο μας οτι τα ποσοστα της δε ειναι το ιδιο υψηλα με τη κλασικη εξωσωματικη. Θα ηθελα να ξερω αν καποια κοπελα εκαε προσπαθεια εξωσωματικης φυσικου κυκλου κ ποιο ηταν το αποτελεσμα! Ποια ειναι η γνωμη σας;;

 

Μου εχουν συστησει τον κ Λαινα κ τον Παρασχο ως γιατροι που μπαινουν πιο ευκολα στη διαδικασια να πραγματοποιησουν μια τετοια μεθοδο.

 

Θα μου ηταν χρησιμη η γνωμη κ η εμπειρια σας!

 

Σας ευχαριστω!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι εαν υπαρχει καμια που καταφερε να μεινει εγκυος με εξωσωματικη φυσικου κυκλου(κυκλων).Ξερετε καμια περιπτωση;Αναφερετε ηλικιες,παρακαλω!Εγω ειμαι 43 και παρολο που εχω μεινει ευκολα εγκυος μεσω ivf,σκεφτομαι αυτη τη λυση για να αποφυγω τα περισσοτερα φαρμακα.Νομιζω ομως οτι ειναι μια μεθοδος που απαιτει περισσοτερη υπομονη και χρονο,που δεν ξερω αν εχω..Ξερετε οτι το πρωτο-πρωτο μωρο ivf το 1978 γεννηθηκε ετσι,χωρις ληψη φαρμακων ?

:wink:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,μολις ανοιξα ενα παρομοιο τοπικ,αλλα δεν ξερω τι εγινε,χαθηκε!

Τελος παντων ,κι εμενα ιδια ειναι η απορια μου,υπαρχει καμια που να εχει εμπειρια στο θεμα?Εγω,43,σκεφτομαι να κανω προκειμενου να αποφυγω τα φαρμακα,παρολο που η κλασσικη ivf ''συνεργαζεται καλα'' μαζι μου.Ειναι πολυ χρονοβορο και ψυχοφθορο;Γιατι το κοστος ειναι το ιδιο,δεν ειναι;Με μια προσπαθεια κλασσικης εξ/κης;

:wink:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολες τις κοπελες που μπηκαν στην διαδικασια μεσω προσωπικων μηνυματων να μου απαντησουν κ να μου πουν την γνωμη τους! Ολα ειναι ιδιαιτερα χρησιμα για εμενα! Να ειστε καλα!!:D:D:D:D

 

maybe#2 λιγο που το εψαξα το κοστος φυσικου κυκλου κ κλασικης εξωσωματικης δεν ειναι το ιδιο κ μαλιστα δεν μπορω να καταλανω το γιατι... :roll::roll::roll: Για εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο κοστιζει περιπου 1500 ευρω κ η κλασικη κοστιζει πανω απο 3000-4000 ευρω. Ισως επειδη δεν γονιμοποιουνται πολλα ωαρια στην πρωτη να ειναι πιο οικονομικο, αλλα η διαφορα τιμης κ παλι δεν δικαιολογειται...:roll::roll::roll:

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maybe#2 έμεινα έγκυος με ivf φυσικού κύκλου, αλλά δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη πέραν των 8 πρώτων εβδομάδων. Αν είχα περισσότερη υπομονή θα το ξαναπροσπαθούσα, αλλά τελικά έχω επιλέξει να ακολουθήσω την επόμενη φορά το δρόμο της διέγερσης, όχι για τίποτα άλλο, για τις περισσότερες πιθανότητες..Καλή επιτυχία κοπέλα μου!

age.png

Link to comment
Share on other sites

maybe και εγω αυτον τον μηνα αν ολα πανε καλα θα κανω φυσικο κυκλο.

Οποτε δεν ξερω να σου πω, το μονο που ξερω ειναι οτι πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενες για ολα.Δηλαδή μπορεί το ωάριο μας να είναι κακή ποιότητας,μπορεί να μην γονιμοποιηθεί ή να γονιμοποιηθεί και να μην προχωρήσει.

Αργυρώ μου λυπάμαι για το αποτέλεσμα.Ευχομαι σύντομα να ξαναγίνεις μανούλα

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κοριτσακι ξερεισ πωσ γινεται η εξωσωματικη με φυσιολογικο τροπο? ειμαι στη τριτη προσπαθεια εχω αλλαξει γιατρο και ειπε οτι θα με παει φυσιολογικα δε καταλαβα τι εννοουσε.τη παρσασκευη θα παω για υπερηχο κολπικο και θα μου πει υποθετω ποτε θα με ετοιμασει για ωοληψια εχω αγχοσ και ολοι διπλα μου με θεωρουν παραλογη...............

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα κορίτσια...Άργησα αλλά επανήλθα, για άσχετους λόγους υγείας είχαμε αφήσει το θέμα του παιδιού με το σύζυγο για ένα χρόνο. Και τώρα αποφάσισα τον επόμενο μήνα να προσωρήσω στην εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Ομοίως φοβάμαι πολύ...τη διαδικασία, την αποτυχία....HELP! Και πως ξέρεις αν έχεις γνωρίσει τον κατάλληλπ γιατρό? Έχει καμία πληροφορίες για το ΙΑΣΩ και για καλούς γιατρούς εκεί?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Artemis καλησπερα εγω εχω γιατρο το Μαντουδη ειναι στο Ιασω το κεντρο του λεγεται γεννημα. Μια φιλη μου που ειχε πολυ σοβαρο προβλημα και ηταν και 40+ εμεινε εγκυος με την πρωτη σε αυτον. Ειχε κανει και αλλες εξωσωματικες στο παρελθον χωρις αποτεσμα! Δε ξερω εαν βρηκες γιατρο αλλα εαν εισαι ακομα στην αναζητηση κανε μια βολτα απο εκει...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μη το σκεφτεστε καθολου.Αν μπορειτε να παρετε τις ορμονες να τις παρετε.

Ο φυσικος κυκλος ειναι πιο χρονοβορος, πιο ακριβος ,πιο επιπονος και σιγουρα πιο ψυχοφθορος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είμαι νέα στην παρέα σας αλλά το σίγουρο είναι ότι χρειάζομαι βοήθεια....43 χρονών τώρα, μια πολύνδρομη πριν 4 χρόνια (σε φυσική σύλληψη) και από τότε μην τον είδατε!! 8 χρόνια συνολικές προσπάθειες. Δεν αντιδρούσα ως οργανισμός στα φάρμακα και με τα πολλά έκανα φυσικό κύκλο Έκανα εμβρυομεταφορά (2 έμβρυα ) στις 20/09 και ήταν να κάνω β χοριακή 4/10. έκανα το Σάββατο 20/10 γιατί βιαζόμουνα ήταν 38 και επανέλαβα στις 4/10 και είναι 12. Μίλησα με τον γιατρό και μου έιπε ότι ναι μεν αυτό δεν είναι καλό σημάδι αλλά να συνεχίσω τα φάρμακα γιατί δεν ξέρεις και εάν δεν προχωρήσει ούτως ή άλλως θα έρθει η περίοδος. Την καρδούλα μου όμως οπιός τη ρωτάει??? Τι λέτε???? :-(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είμαι νέα στην παρέα σας αλλά το σίγουρο είναι ότι χρειάζομαι βοήθεια....43 χρονών τώρα, μια πολύνδρομη πριν 4 χρόνια (σε φυσική σύλληψη) και από τότε μην τον είδατε!! 8 χρόνια συνολικές προσπάθειες. Δεν αντιδρούσα ως οργανισμός στα φάρμακα και με τα πολλά έκανα φυσικό κύκλο Έκανα εμβρυομεταφορά (2 έμβρυα ) στις 20/09 και ήταν να κάνω β χοριακή 4/10. έκανα το Σάββατο 20/10 γιατί βιαζόμουνα ήταν 38 και επανέλαβα στις 4/10 και είναι 12. Μίλησα με τον γιατρό και μου έιπε ότι ναι μεν αυτό δεν είναι καλό σημάδι αλλά να συνεχίσω τα φάρμακα γιατί δεν ξέρεις και εάν δεν προχωρήσει ούτως ή άλλως θα έρθει η περίοδος. Την καρδούλα μου όμως οπιός τη ρωτάει??? Τι λέτε???? :-(

 

Το σημαντικότερο τελικά είναι να μην απογοητευόμαστε! Νομίζω πως την απάντηση την έχεις ήδη δώσει στον εαυτό σου. Άκουσε την καρδιά σου και κάνε αυτό που σου λέει...γιατί όσον αφορά στα ιατρικά ο γιατρός σου είναι ο κατάλληλος να σε συμβουλεύσει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες.

 

Βλέπω πως το θέμα έχει μείνει ανενεργό εδώ και λίγο καιρό αλλά μιας και μόλις το διάβασα θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου σχετικά με την εξωσωματική σε φυσικό κύκλο.

Πολλά κορίτσια είναι αρνητικά στη συγκεκριμένη μέθοδο γιατί είναι "ψυχοφθόρα και χρονοβόρος".

Αν λάβει κανείς υπόψιν ότι αν έχεις μία αποτυχημένη εξωσωματική θα πρέπει να περιμένεις αρκετούς μήνες ώστε να ξαναπροσπαθήσεις λόγω του ότι ο οργανισμός πρέπει να συνέλθει από τα φάρμακα τότε το θέμα χρόνος δεν έχει καμμία διαφορά.

Στην εξωσωματική σε φυσικό κύκλο μπορείς να κάνεις προσπάθεια σχεδόν κάθε μήνα (αν έχεις ωάρια) ή το πιο απλό να έχεις συνεχόμενες ωοληψίες και μία εμβρυομεταφορά αφού συγκεντρώσεις τα επιθυμητά εμβρυάκια. Το θέμα του ψυχοφθόρου νομίζω ότι είναι το ίδιο γιατί το άγχος είναι μεγάλο και στις δύο περιπτώσεις μετά την εμβρυομεταφορά μέχρι να δεις το αποτέλεσμα της χοριακής.

 

Εχω κάνει πολλές σπερματεγχύσεις και 3 εξωσωματικές (2 φαρμακευτικούς κύκλους από τους οποίους είχα κρατήσει 1 κατεψυγμένο έμβρυο), το άγχος ήταν πάντα το ίδιο. Η αναμονή των 2 εβδομάδων μέχρι τη χοριακή ένας εφιάλτης με πολλά τεστ στο σπίτι από την 10η κιόλας μέρα. Και οι συμβουλές περί του "μην έχεις άγχος" είναι το πιο ηλίθιο πράγμα που έχω ακούσει. Πώς είναι δυνατόν να μην έχεις άγχος?

 

Δεν έχει σημασία αν κάνεις σπερματέγχυση ή εξωσωματική. Η αναμονή είναι πάντα η ίδια και η απογοήτευση το ίδιο. Τουλάχιστον στο φυσικό κύκλο δεν έχεις γεμίσει και τον οργανισμό σου με φάρμακα.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...