Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

Και γω τα ίδια Dimitrali. Ακόμα να φτιάξει ο κύκλος. Καλά τώρα που θηλάζω, δεν το συζητάω... Κάθε δύο μήνες, αν είμαι τυχερή...

 

Όσο για τους γιατρούς σίγουρα υπάρχουν και καλοί. Και για μένα καλοί δεν είναι απαραίτητα αυτοί που έχουν περισσότερες γνώσεις, αλλά αυτοί που σε ακούνε προσεχτικά και προσπαθούν να βρουνε μαζί σου τη λύση για το πρόβλημά σου. Αυτοί που σε σέβονται σαν άνθρωπο, που μπορεί και να ξέρεις δυό πράγματα παραπάνω για τον ίδιο σου τον εαυτό. Μου τη δίνει όταν έχουν το στιλάκι "Δεν πειράζει αν δεν ξέρεις, αν έχω δίκιο, φτάνει που το ξέρω εγω." :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ:

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΑ ΜΗΝΩΝ, ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΩΡΑΡΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΥΠΟΨΗ , ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ( ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΑΚΟΜΗ) .

ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ.ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 8ΜΗΝΩΝ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΩ ( ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ) ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕ ΘΕΛΕΙ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ......

ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ. ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥΣ ΔΟΘΗΚΕ ΓΙΑΤΙ ΑΡΓΗΣΑΝΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΕΡΟΥΝΕ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΚΑΝΑ ΦΑΣΑΡΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΦΕΡΟΥΝΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΕΤΕ ΓΕΝΝΗΣΑ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ.

1189975.png

1189977.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΣΗΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ ΚΑΙ ΤΑ 6 ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ, ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ Π.Χ ΗΤΑΝΕ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΠΙΤΙ, ΠΗΓΑΙΝΕ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΖΕ !!!

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΑΚΟΜΗ ΘΥΜΑΤΑΙ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕ!!

 

ΟΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ( ΑΝ ΧΟΡΤΑΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΑΝ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΥΝ ).

1189975.png

1189977.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!Δεν ξέρω αν όντως είναι έτσι πάντως η πρώτη κουβέντα που μου είπε η παιδίατρος μας σε θέματα διατροφής είναι ότι στην παιδιατρική ως κλάδο της ιατρικής δεν διδάχθηκαν επιστημονικά ουδέποτε θέματα διατροφής που να αφορούν τα βρέφη και τα παιδιά και ότι αυτά που ξέρει τα ξέρει από προσωπικό διάβασμα και εμπειρικά, καθώς και από διάφορα σεμινάρια....

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!Δεν ξέρω αν όντως είναι έτσι πάντως η πρώτη κουβέντα που μου είπε η παιδίατρος μας σε θέματα διατροφής είναι ότι στην παιδιατρική ως κλάδο της ιατρικής δεν διδάχθηκαν επιστημονικά ουδέποτε θέματα διατροφής που να αφορούν τα βρέφη και τα παιδιά και ότι αυτά που ξέρει τα ξέρει από προσωπικό διάβασμα και εμπειρικά, καθώς και από διάφορα σεμινάρια....

 

Δυστυχώς... έτσι είναι... :(

 

Απαράδεκτο δε σου ακούγεται; Κι εμένα! :evil:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι απλά απαράδεκτο.Φρίκαρα!!!! Τελικά μου φαίνεται ότι όλοι μας μεγαλώσαμε με τη βοήθεια της τύχης και μιας ανώτερης δύναμης...Με αφορμή το μωράκι που έπαθε βρεφική αλλαντίαση, οι γονείς μου μου ανέφεραν ότι όταν ήμουνα εγώ και η αδελφή μου μωρό, ο γιατρός ουδέποτε δεν τους ανέφερε για το μέλι, ενώ εμένα ήταν το πρώτο πράγμα που μου είπε η γιατρός.....και πολλά άλλα..........

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!Δεν ξέρω αν όντως είναι έτσι πάντως η πρώτη κουβέντα που μου είπε η παιδίατρος μας σε θέματα διατροφής είναι ότι στην παιδιατρική ως κλάδο της ιατρικής δεν διδάχθηκαν επιστημονικά ουδέποτε θέματα διατροφής που να αφορούν τα βρέφη και τα παιδιά και ότι αυτά που ξέρει τα ξέρει από προσωπικό διάβασμα και εμπειρικά, καθώς και από διάφορα σεμινάρια....

 

Τα οποία σεμινάρια κάνει η Νουνού, η Νεστλέ και οι άλλες μεγαλοεταιρίες του χώρου. Γι αυτό εγώ επέλεξα παιδίατρο που έχει δύο παιδιά και τα έχει θηλάσει από 10 μήνες αποκλειστικά. Λέω, δεν μπορεί, κάτι θα έχει μάθει σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Σας μεταφέρω τι συνέβη στο εξοργιστικό (για πολλούς λόγους...) δεύτερο ραντεβού με την παιδίατρό μας:

Πριν τη ζυγίσει, μετρήσει κλπ κλπ της μεταφέρω ότι η μικρή έχει φοβερή γκρίνια κυρίως τα απογεύματα και πως κοιμάται ελάχιστα και τη ρωτάω αν αυτό είναι κάτι φυσιολογικό ή όχι, οπότε και ακολουθεί ο εξής διάλογος:

-Πόσο συχνά τη θηλάζεις, κάθε 2 ώρες;

-2 ώρες δεν έχει τύχει να μεσολαβήσουν μέσα στη μέρα, μάξιμουμ 1-1,5.

-Ε, εδώ θα πρέπει να γίνουμε κακοί και να δώσουμε και λίγο ξένο ενδιάμεσα!

Φυσικά στο σημείο αυτό εγώ έχω αρχίσει να βγάζω αφρούς, ατμούς και όλα τα σχετικά... Σκέφτομαι: Να γίνω κακιά με το παιδί μου για ποιο λόγο, τι μου έκανε; Και αφού αναγνωρίζεις ότι θα γίνω κακιά αν του δώσω ξένο, γιατί μου το προτείνεις;;;;;;;;;;;;

- ΟΧΙ ΔΕ ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, δε θέλω να αποθηλάσω τώρα!

Εκείνη κοκκινίζει, κιτρινίζει κλπ κλπ και μου απαντάει πως δεν σημαίνει ότι θα αποθηλάσω αν δώσω και λίγο συμπλήρωμα.

Της ξανααπαντάω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ και τότε μου αναφέρει τη δεύτερη επιλογή:

-Να δώσουμε λίγο χαμομήλι, αλλά βέβαια αυτό δε θα βοηθήσει και σε τίποτα αυτό, μετά θα τρώει και πιο γρήγορα, μπορεί να κάνει και κανένα κολικό...

-Οπότε ;;;;;;

-Οπότε αν αντέχεις εσύ συνέχισε όπως κάνεις και ανάλογα με το βάρος της βλέπουμε.

-ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΕΧΩ :evil:, άλλωστε ούτε καν ζυγίσαμε το μωρό να δούμε το βάρος της, δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε;

Ξανακοκκινίζει, κιτρινίζει κλπ, τη ζυγίζει, φυσικά η μικρούλα μου είχε πάρει βάρος και με το παραπάνω (1+κιλό σε 25 μέρες) και τότε μου ξαναλέει, σχεδόν με λύπηση για το μαρτύριο που ζω:

-ΟΚ τότε, αφού αντέχεις, συνεχίζετε όπως είστε.

-ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΩ, ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΜΑΙ!:lol:

Μετά από όλο αυτό με κοιτούσε σα να είμαι ούφο! :shock:

Να υποθέσω ότι δεν είχε ξανασυναντήσει μαμά που της έφερε αντίρρηση; Ή πως όντως απορούσε "που αντέχω" γιατί η ίδια προφανώς στα δικά της παιδιά "δεν άντεξε"; :roll:

Δεν ξέρω γιατί έχουμε φτάσει να θεωρούμε αξιοπερίεργο το φυσιολογικό...πάντως σίγουρα θλίβομαι που πολλές μαμάδες ακολούθησαν τις οδηγίες της και θα συνεχίσουν να το κάνουν :(

1184280.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω γιατί έχουμε φτάσει να θεωρούμε αξιοπερίεργο το φυσιολογικό...πάντως σίγουρα θλίβομαι που πολλές μαμάδες ακολούθησαν τις οδηγίες της και θα συνεχίσουν να το κάνουν :(

 

Πολλές μαμάδες θα άντεχαν πολύ περισσότερο αν με τα τόσα χρόνια παραπληροφόρησης και πίεσης δεν είχε εντυπωθεί στο πίσω μέρος του μυαλού τους ότι το φυσιολογικό είναι τα μωρά που τρώνε ανά τρίωρο, κοιμούνται 10 ώρες το βράδυ και ενδιάμεσα είναι γελαστά και καλόβολα. Βλέποντας πως το δικό τους μωρό απέχει πολύ απ' αυτή την εικόνα, θεωρούν πως δεν είναι νορμάλ και αρχίζουν και χάνουν πρώτα πρώτα την εμπιστοσύνη τους στον εαυτό τους, αγχώνονται και έτσι οι διάφοροι καλοθελητές (παιδίατροι, κουνιαδοπεθερές κλπ) βρίσκουν πρόσφορο έδαφος για να πασάρουν ότι βλακεία θέλουν :(

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

fofia, συγχαρητήρια που αντέχεις... την παιδίατρο! :lol:

 

Δυστυχώς δεν την αντέχω, για πολλούς λόγους, αυτο είναι και το μεγάλο μας ...δραμα!

Έλα όμως που δεν έχω και σοβαρή εναλλακτική (το νησί γαρ...)

Συμβουλεύομαι μεν την ομοιοπαθητικό μας στην Αθήνα, αλλα πρεπει για ευνόητους λόγους να έχω κάποιον εδώ τουλάχιστον για τα ...τρέχοντα.

1184280.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας εχω μια κορουλα που ειναι 11,5 μηνων .σημερα πηγαμε στην παιδιατρο για το εμβολιο και μου λεει: τωρα μπορεις να της δωσεις και γιαουρτι και γαλα φρεσκο.τι γαλα πινει ?την θηλαζω της λεω α μεχρι το χρονο ομως μου λεει γιατι μετα δεν προσφερει τιποτα και θα γινει και μαμουχαλη.κοριτσια δεν με μοιαζει τι λεει αλλα αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι κολλησα εκεινη την στιγμη και βουρκωσα και δεν της απαντησα τιποτα .το παθαινω πολυ συχνα.μα τι κακο πραγμα κ'αυτο . :oops:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας εχω μια κορουλα που ειναι 11,5 μηνων .σημερα πηγαμε στην παιδιατρο για το εμβολιο και μου λεει: τωρα μπορεις να της δωσεις και γιαουρτι και γαλα φρεσκο.τι γαλα πινει ?την θηλαζω της λεω α μεχρι το χρονο ομως μου λεει γιατι μετα δεν προσφερει τιποτα και θα γινει και μαμουχαλη.κοριτσια δεν με μοιαζει τι λεει αλλα αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι κολλησα εκεινη την στιγμη και βουρκωσα και δεν της απαντησα τιποτα .το παθαινω πολυ συχνα.μα τι κακο πραγμα κ'αυτο . :oops:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

Να το τυπώσεις και να της το πας μήπως και ξεστραβωθεί. Να της ζητήσεις να σέβεται περισσότερο τις μητέρες και να μην λέει πράγματα που δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 3 παιδια εκ των οποιων θηλασα τα δυο πρωτα αποκλειστικα για 6 μηνες. Στο πρωτο παιδι ειδικα η παιδιατρος με ειχε αποθαρρυνει παρ'ολα αυτα επεμενα και δεν ειχα κανενα προβλημα βαρους και με τα δυο.

Το θεμα ειναι με το 3ο μου παιδι το οποιο χρειαστηκε να νοσηλευτει απο την γεννηση του στο παιδων. Εκει μας απεκλεισαν να το θηλασω οι παιδιατροι λογω της παθησης της τοτε. ( ρηξη εντερου).

Ενα περιπου μηνα πριν εκανα μια τυπικη επισκεψη σε πειδογαστρεντερολογο περισσοτερο για ενα τυπικο check up της κορης μου αφου τωρα ειναι υγιεστατη και η περιπετεια μας περασε.

Εκει πληροφορηθηκα οτι θα επρεπε να επιμεινω και να την θηλασω ειδικα αυτο το παιδι.

Τωρα φυσικα ειναι αργα αφου το παιδι ειναι πια 8μηνων αλλα γραφω εδω για να πω οτι ισως καποιες φορες χρειαζεται η γνωμη δυο ή και περισσοτερων ειδικων.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας εχω μια κορουλα που ειναι 11,5 μηνων .σημερα πηγαμε στην παιδιατρο για το εμβολιο και μου λεει: τωρα μπορεις να της δωσεις και γιαουρτι και γαλα φρεσκο.τι γαλα πινει ?την θηλαζω της λεω α μεχρι το χρονο ομως μου λεει γιατι μετα δεν προσφερει τιποτα και θα γινει και μαμουχαλη.κοριτσια δεν με μοιαζει τι λεει αλλα αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι κολλησα εκεινη την στιγμη και βουρκωσα και δεν της απαντησα τιποτα .το παθαινω πολυ συχνα.μα τι κακο πραγμα κ'αυτο . :oops:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

Να το τυπώσεις και να της το πας μήπως και ξεστραβωθεί. Να της ζητήσεις να σέβεται περισσότερο τις μητέρες και να μην λέει πράγματα που δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα...

Aγλαια ευχαριστω πολυ.αλλα μπορεις να μου πεις πανω κατω τι λεει γιατι δεν ξερω καθολου αγγλικα.

Link to comment
Share on other sites

α) στη μέση της σελίδας 499, εκεί που ξεκινάει το 10

 

Pediatricians and parents should be aware that

exclusive breastfeeding is sufficient to support

optimal growth and development for approximately

the first 6 months of life‡ and provides

continuing protection against diarrhea and respiratory

tract infection.30,34,128,178–184 Breastfeeding

should be continued for at least the first year of

life and beyond for as long as mutually desired

by mother and child.185

 

O θηλασμός πρέπει να συνεχίζεται για τουλάχιστον ένα χρόνο και πέρα από αυτό όσο είαι αμοιβαία επιθυμητό από τη μητέρα και το παιδί

 

β)στη σελίδα 500 πάνω-πάνω

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.197

 

Δεν υπάρχει άνω όριο στη διάρκεια του θηλασμού και δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι ο θηλασμός είναι επιβλαβής ψυχολογικά ή αναπτυξιακά στο τρίτο χρόνο της ζωής ή πέρα από αυτόν.

 

Αυτό θα το βγάλεις σε πολλά αντίτυπα και θα έχεις ένα μαζί σου κάθε φορά που πηγαίνεις σε γιατρό.

 

Με την πρώτη κοτσάνα που θα ακούς θα βγάζεις το χαρτί και θα του λες ότι οι επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις είναι αυτές, αν έχει να σου πει κάτι επίσης επιστημονικά τεκμηριωμένο μπορείς να τον ακούσεις, αν αγνοεί το θέμα δεν πειράζει, κάποιος άλλος θα είναι πιο σχετικός..

Link to comment
Share on other sites

α) στη μέση της σελίδας 499, εκεί που ξεκινάει το 10

 

Pediatricians and parents should be aware that

exclusive breastfeeding is sufficient to support

optimal growth and development for approximately

the first 6 months of life‡ and provides

continuing protection against diarrhea and respiratory

tract infection.30,34,128,178–184 Breastfeeding

should be continued for at least the first year of

life and beyond for as long as mutually desired

by mother and child.185

 

O θηλασμός πρέπει να συνεχίζεται για τουλάχιστον ένα χρόνο και πέρα από αυτό όσο είαι αμοιβαία επιθυμητό από τη μητέρα και το παιδί

 

β)στη σελίδα 500 πάνω-πάνω

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.197

 

Δεν υπάρχει άνω όριο στη διάρκεια του θηλασμού και δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι ο θηλασμός είναι επιβλαβής ψυχολογικά ή αναπτυξιακά στο τρίτο χρόνο της ζωής ή πέρα από αυτόν.

 

Αυτό θα το βγάλεις σε πολλά αντίτυπα και θα έχεις ένα μαζί σου κάθε φορά που πηγαίνεις σε γιατρό.

 

Με την πρώτη κοτσάνα που θα ακούς θα βγάζεις το χαρτί και θα του λες ότι οι επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις είναι αυτές, αν έχει να σου πει κάτι επίσης επιστημονικά τεκμηριωμένο μπορείς να τον ακούσεις, αν αγνοεί το θέμα δεν πειράζει, κάποιος άλλος θα είναι πιο σχετικός..

αχ να σαι καλα να χαιρεσαι τον θαλη σ'ευχαριστω παρα παρα πολυ.περιμενω την επομενη φορα πως και πως :)
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό θα το βγάλεις σε πολλά αντίτυπα και θα έχεις ένα μαζί σου κάθε φορά που πηγαίνεις σε γιατρό.

 

Και όχι΄μόνο σε γιατρούς, αλλά και σε γονείς, πεθερικά, κομμωτήρια, μπακάλικα και δεν ξέρω τι άλλο, γιατί όλοι έχουν άποψη για το θηλασμό και τα παιδιά που θηλάζουν (ότι οι μαμάδες το παρατραβάνε είναι η συνηθέστερη)

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό θα το βγάλεις σε πολλά αντίτυπα και θα έχεις ένα μαζί σου κάθε φορά που πηγαίνεις σε γιατρό.

 

Και όχι΄μόνο σε γιατρούς, αλλά και σε γονείς, πεθερικά, κομμωτήρια, μπακάλικα και δεν ξέρω τι άλλο, γιατί όλοι έχουν άποψη για το θηλασμό και τα παιδιά που θηλάζουν (ότι οι μαμάδες το παρατραβάνε είναι η συνηθέστερη)

μια χαρα τα λες μα ειναι δυνατον να μου πει οτι θα γινει μαμουχαλη?ελεος βρε παιδια .καλα οσο για τον θηλασμο ξερω οτι οι περισσοτεροι παιδιατροι ειναι ασχετοι.και αργησε η δικια μου κιολας συνηθως λεμε μετα το εξαμηνο.μα τι βλ@@@νη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το μωρό επιτρέπεται να μπαίνει στο στήθος μόνο 35 λεπτά, 30 λεπτά στο ένα στήθος και 5 λεπτά στο άλλο...

Δεν επιτρέπεται να τρώει πιο πολύ από 8 φορές το 24ωρο γιατί είναι κακό για το στομάχι του

Πρέπει να πινει χαμομήλι για να μην αφυδατώνεται

 

Αυτά ισχύουν για τα νεογέννητα?

Εμείς είμαστε 10 ημερών και έχω ακούσει τόσες διαφορετικές γνωμες που δεν ξέρω πια τι να κάνω. Προχθές ήρθε ο παιδίατρος και μας έδωσε κάποιες συμβουλές, αλλά απ' ό,τι βλέπω σ' αυτό το τόπικ, πρέπει να προσέχουμε και τις "συμβουλές" των παιδιάτρων...

Για την ώρα ακολουθώ το ωράριο του μωρού, το θηλάζω όποτε ζητήσει, συνήθως κάθε 4 ώρες, επί 40-45 λεπτά, αν και τα δυο τελευταία βράδια η διαρκεια και η συχνότητα είναι αυξημένες. Την ημέρα τρώει κανονικά.

Κάνω καλά?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό επιτρέπεται να μπαίνει στο στήθος μόνο 35 λεπτά, 30 λεπτά στο ένα στήθος και 5 λεπτά στο άλλο...

Δεν επιτρέπεται να τρώει πιο πολύ από 8 φορές το 24ωρο γιατί είναι κακό για το στομάχι του

Πρέπει να πινει χαμομήλι για να μην αφυδατώνεται

 

Αυτά ισχύουν για τα νεογέννητα?

Εμείς είμαστε 10 ημερών και έχω ακούσει τόσες διαφορετικές γνωμες που δεν ξέρω πια τι να κάνω. Προχθές ήρθε ο παιδίατρος και μας έδωσε κάποιες συμβουλές, αλλά απ' ό,τι βλέπω σ' αυτό το τόπικ, πρέπει να προσέχουμε και τις "συμβουλές" των παιδιάτρων...

Για την ώρα ακολουθώ το ωράριο του μωρού, το θηλάζω όποτε ζητήσει, συνήθως κάθε 4 ώρες, επί 40-45 λεπτά, αν και τα δυο τελευταία βράδια η διαρκεια και η συχνότητα είναι αυξημένες. Την ημέρα τρώει κανονικά.

Κάνω καλά?

 

zouzounel, καλά κάνεις και ακολουθείς το μωρό σου, καλύτερα βέβαια να μην περιμένεις να κλάψει για να το θηλάσεις, μου φαίνονται λίγα τα γεύματα ανά 4 ώρες για τόσο μικρό μωράκι. Να του προσφέρεις στήθος συχνότερα και αν δεν πεινάει δεν θα φάει.

Πρόσεχε, αυτά που παρέθεσες παραπάνω δεν είναι συμβουλές της Αγλαΐας, τα έγραψε χιουμοριστικά και φυσικά και δεν ισχύουν! :)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε, αυτά που παρέθεσες παραπάνω δεν είναι συμβουλές της Αγλαΐας, τα έγραψε χιουμοριστικά και φυσικά και δεν ισχύουν! :)

 

Δεν το κατάλαβα! :oops:

Ευχαριστώ πολύ!

 

Να το ξυπνάω δλδ το μωρό και ενδιάμεσα?

Νόμιζα ότι δεν πρέπει...

Συγχωρήστε την άγνοιά μου, προσπαθω κι εγώ να μάθω. Οι συμβουλές σας σ' αυτήν την ενότητα είναι πράγματι πολύτιμες!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα ακολουθώ το ωράριο του μωρού, το θηλάζω όποτε ζητήσει, συνήθως κάθε 4 ώρες, επί 40-45 λεπτά, αν και τα δυο τελευταία βράδια η διαρκεια και η συχνότητα είναι αυξημένες. Την ημέρα τρώει κανονικά.

Κάνω καλά?

 

Να ελέγχεις τις βρεγμένες πάνες που πρέπει να είναι 6-8 το 24ωρο και μέχρι την 20η μέρα οι κενώσεις πρέπει να είναι 3-4.

 

Σε αυτό το τόπικ θα βρει κυρίως οδηγίες παιδιάτρων που θα έπρεπε να αποφεύγεις! Οι περισσότεροι δυστυχώς δίνουν εντελώς λάθος οδηγίες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δημοσιεύω και εδώ το ερώτημα μου γιατί χάθηκε μέσα σε άλλο post που το ξαναέγραψα.

Μια φίλη μου γέννησε στις 9/3 (Υγιές, τελειόμηνο μωρό με Κ.Τ.). Θήλασε αποκλειστικά μόνο μια εβδομάδα. Κατόπιν ο παιδίατρος της είπε να θηλάζει μόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας και το βράδυ να δίνει συμπλήρωμα για να μπορεί να ξεκουράζεται (κρίμα!) Της είπε επίσης οτι ο θηλασμός μπορεί με αυτό τον τρόπο να συνεχιστεί χωρίς πρόβλημα όσο καιρό θέλει.

 

 

Απο αυτά που έχω διαβάσει εδώ όμως αυτό είναι παραπληροφόρηση, έτσι δεν είναι;

Για πόσο καιρό μπορεί να θηλάζει μια γυναίκα, δίνοντας συμπλήρωμα όταν δεν έχει εδραιωθεί γαλουχία;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...