Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

Παρατήρηση (αυστηρή) του παιδιάτρου μας: Ακόμα θηλάζεις? Θα έπρεπε να το έχεις κόψει εδώ και καιρό.

-Γιατί? είναι μόλις ενός έτους, ο ΠΟΥ συνιστά τουλάχιστον 2 χρόνια.

-δε νομίζω. Πού το διάβασες?

-στο επίσημο site του.

-Δε γνωρίζω κάτι τέτοιο. Μήπως αναφερόταν στις αναπτυσσόμενες χώρες?

-όχι, μιλούσε γενικά.

-Εμείς πάντως οι παιδίατροι στην Ελλάδα συστήνουμε το πολύ ένα χρόνο.

- Το γνωρίζω αυτό πολύ καλά.

 

Μη σας μεταφέρω καλύτερα όλο το διάλογο (για το πόσο καλύτερη είναι η σκόνη έναντι του μητρικού, μετά τους 6 μήνες κλπ) γιατί δε θα ξέρετε τι να πρωτοσχολιάσετε. Επίσης ξέρω η Αγλαία θα με "κράξει" που τον ανέχομαι αλλά επειδή είναι ο δεύτερος που αλλάζω κι επειδή πέρα από το θέμα του θηλασμού δεν έχω κανένα παράπονο , δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να ψάχνω πάλι για γιατρό. Κοινωνιολογικά πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον. Στην εποχή της πληροφορίας, που με ένα κλικ έχει κανείς όλη τη γνώση μπροστά του, εξακολουθούν ή να μην ενημερώνονται ή να μας περνάνε για ηλίθιες. Ο συγκεκριμένος πάντως θεωρώ ότι ανήκει στην πρώτη κατηγορία, για άσχετο τον κόβω. και τον υπολογιστή του πάνω στο γραφείο του, έριξα μια ματιά μπας και τον είχε ανοιχτό για να του πω να μπει στο site αλλά ...μάλλον για κομοδίνο τον χρησιμοποιεί. Κρίμα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


..εχω να προσθέσω και εγώ κατι..

 

το μωρο μου 9 μηνων..

 

θηλάζεις ακόμη ??μου λεει η γιατρός..

α..σου εχει πάρει τον αέρα το μωρό..(ουπς τι λεει αυτή σκέφτηκα..)

..και θηλάζεις και νύχτα??..αστο 2-3 μέρες να κλαίει να καταλάβει πως δεν τρώνε βραδυ...

και τέλος το καλύτερο που μου έιπε..

 

΄΄μα δεν ξέρεις πως το μητρικό γάλα δεν έχει σίδηρο και όσα μωρά θηλάζουν έχουν αναιμία???

 

τι να της απαντήσεις μετα??..απο που να αρχίσεις και που να τελειώσεις??

Link to comment
Share on other sites

εμένα το βράδυ επειδή τονεχω διπλα μου ωρες ωρες κουνιεται..δεν κλαιει.τον γυριζω πλευρο κ κοιμαται κατευθειαν.κατα τις 6 κουνιεται παλι κ κλαει ομως.τον ταιζω 5-10' κ ξανακοιμαται.δεν πιστευω να θελει φαι κ να του το στερω?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Εχω μία κορούλα οκτώ μηνών. Τη θηλάζω αποκλειστικά. Η κυρία Παπαδήμα καθώς και μανούλες από το forum με βοήθησαν. Τώρα που γέννησε μία φίλη και προσπαθεί να θηλάσει θέλω να βοηθήσω αλλά με πρόλαβαν οι "ειδικοί", μαία και παιδίατρος. Της είπαν να μην αφήνει το μωρό πολύ ώρα στο στήθος γιατί παίζει. Οπότε πιπίλα. Να δίνει χαμομήλι αν το μωρό παραπονιέται πριν τις δυόμισι ώρες και αν πίνει πάνω από εκατό μλ τη μέρα σημαίνει ότι δεν του φτάνει το γάλα. Οπότε συμπλήρωμα. Να το ταίζει κάθε τέσσερις ώρες. Σας παρακαλώ θα ήθελα συγκεντρωμένες τις απόψεις σας και της κυρίας Παπαδήμα μήπως και πειστεί ότι δεν τη συμβουλέψαν καλά. Από κει και πέρα είναι και θέμα επιλογών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Μyrto, να σου ζήσει και συγχαρητήρια που δεν το έβαλες κάτω!!! :)

 

 

Είναι αυτό που λέμε "νοσοκομείο φιλικό στο βρέφος"...

 

 

 

Συγχαρητήρια που άντεξες!!!

Είσαι από τις λίγες που ήσουν καλά ενημερωμένη και ήξερες τι έπρεπε να κάνεις και κυρίως διέκρινες τα λάθη τους τόσο στη συμπεριφορά όσο και στα όσα εφάρμοζαν στο μωρό (χορήγηση με το ζόρι ξένου γάλακτος...). Οι περισσότερες μητέρες δέχονται αυτές τις συμπεριφορές και δεν τους περνά καν από το μυαλό ότι είναι λάθος...

 

Μου δίνεις μια ιδέα. Θα κάνω κάποιες ψηφοφορίες για να δούμε σε επιμέρους θέματα τι συμπεριφορά αντιμετωπίζουν οι μητέρες. Πιστεύω ότι θα έχει ενδιαφέρον να ποσοτικοποιήσουμε τα συμβάντα...

 

 

Πέρασα ακριβώς τα ίδια στο Αλεξάνδρα, μπήκε για φωτοθεραπεία, είμαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι όταν βρισκόταν στο νεογνολογικό του έδιναν ξένο γάλα, πήγαινα νύχτα μέρα και τον θήλαζα και πολλές φορές δεν έδειχνε ενδιαφέρον για το στήθος που σημαίνει οτι ήταν χορτάτος! Δεν είναι δυνατόν την πρώτη νύχτα που μου τον έφεραν να πεινάει κάθε 20 λεπτά και να είναι ζωηρός και να πηγαινω και να τον βρίσκω τέζα και να κοιμάται συνέχεια όταν μου τον πήραν. Έμεινα 5 μέρες μέσα για να τον ταιζω και μέχρι που ήρθε η ηλίθια υπέυθυνη πτέρυγας και πρακτικά με απαίσιο τρόπο με πέταξε έξω από το μονόκλινο (προφανώς το χρειαζόταν) γιατί είπε οτι δε δικαιολογει το γεγονός οτι το παίδί μου κάνει φωτοθεραπεία και χρειάζεται συχνούς θηλασμούς τη διαμονή μου στο νοσοκομείο. Τους έβρισα όλους εκεί μέσα και ελάχιστοι ήταν οι υποστηρικτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...