Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ-ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ-ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ


Recommended Posts

1 hour ago, Astrien είπε:

Και τι βάζουμε αντί για πατατούλα; κανένα ζυμαρικό,κουσκους κτλ είναι πολύ νωρίς; ρύζι ούτε να το σκέφτομαι.. :)

7-8μ βαλαμε υδατανθρακες,κ ρυζι κ ζυμαρικα.αλλα κ τα ζυμαρικα θελουν προσοχη για τη δυσκοιλιοτητα.ρωτα κ για φαγοπυρο,κεχρι,κινοα σαν ψευδοδημητριακα μπορει να ειναι πιο ευπεπτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Δεν έχεις λόγο να τα βράζεις, εφόσον έχει εξοικειωθεί με τις τροφές ωμές και τις ξέρει. Τα φρούτα τα έχεις δώσει ποτέ ωμά; θα δώσεις 1 κουταλάκι μόνο πρώτα ! όπως έγραψε πιο πάνω ...

 

Την κολοκύθα μπορείς να την βάζεις παντού ως πρόσθετο όπως θα έβαζες την πατάτα. 

Εμένα τα συνηθισμένα γεύματά της (εξαιτίας του ότι εργαζόμουν δε μπορούσα να μαγειρεύω καθημερινά) 

 ήταν  πολτοποιημένα βρασμένα αποθηκευμένα στη κατάψυξη   (αυτό το το μείγμα έτρωγε σε 2 ή 3 δόσεις μέσα στην ημέρα όχι όλο μαζί)

-φυσικά να έχει εξοικειωθεί πρώτα με το καθένα ξεχωριστά ε-

2 παγάκια φακές  μαζί με 2 παγάκια κολοκύθα πορτοκαλί   + 1 παγάκι κρέας με λίγο λαδάκι

 

η εναλλαγή ήταν στο όσπριο, ενώ η κολοκύθα έμενε πάντα σταθερή ως υδατάνθρακας/φυτική ίνα.  το κρέας το άλλαζα κ με κοτόπουλο, αλλά γενικά σε μικρές ποσότητες. 

 

δηλαδή είχα και παγάκια μαυρομάτικα πολτοποιημένα ή και φάβα πολτοποιημένη (σκέτη)

 

όταν σταμάτησε να θέλει τάισμα με κουτάλι, έπαιρνα αυτές τις ποσότητες, προσέθετα ένα αυγό, άντε μια κουταλιά αλεύρι βιο ολικής (πχ κριθαρένιο ) ανακάτευα,  και τα έκανα μινι τηγανίτες που τις παιρναμε μαζι κ τις ετρωγε εκει με το χέρι.  Τέλος η πολυπλοκότητα, ευχαριστημένο χορτασμένο μωρό, ΣΟΥΠΕΡ καμπύλες. 

 

η πατάτα είναι άχρηστη θερμιδικά, και σε θέμα φυτικής ίνας δεν εχει τίποτα! .

Φρούτα έδινα αρκετά περιορισμένα, καθώς δεν είχαμε κάποιο θέμα βιταμινών, δεν ήταν άρρωστη, δεν υπάρχει καμία επιστημονική μελέτη ότι πρέπει να τρώμε κάθε μέρα φρούτα,

πόσο μάλλον όταν το σώμα του παιδιού μας αντιδρά με αυτό το τρόπο στα όξινα!  

  εάν το παιδί σου δεν αντέχει τα όξινα κ τα φρουτοειδή, κανένας λόγος δεν υπάρχει να του τα δίνεις συχνά....  

  αυτό το διάστημα θα περάσει γρήγορα, θα πάτε μετά σε τροφές διαφορετικές. 

 

Μην κουράζεσαι, μην στρεσσάρεσαι, δεν χρειάζεται μέσα σε 1 μήνα να μάθει όλες τις τροφές.., το θέμα είναι να απολαύσει αρχικά χωρίς πόνους το να σιτίζεται με κάποιες καλές τροφές πέραν του θηλασμού...  

 

Ωμό της έδωσα το πεπόνι πέραν της 1ης φοράς, μιας και δε μου πήγαινε η καρδιά να το βράσω και εκείνο το άτιμο το ροδάκινο γτ είχε πεινάσει λίγο και γκρίνιαζε.  :Ρ:Ρ

 

Καλή η λύση σου με τα παγάκια. Εγώ μόνο το κρέας έκανα κατά αυτό τον τρόπο αλλά βλέπω στο τελος να το πετάω. Για να τα κάνω όλα θα χρειαστώ ξεχωριστό καταψύκτη! 

 

Όσο για την πατάτα την έβαζα για ενέργεια αλλά και για να χυλώσει και να νοστιμίσει λίγο το φαγητό. Σκέτο κολοκύθι κάθε μέρα δεν το αντεχα να της το δώσω!

Επεξεργάστηκαν by Astrien
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Ναι ετσι πιστεύω κι εγώ. Οι συμβουλές ενός καλού γιατρού είναι πάντα χρήσιμες. Εδώ όμως είναι διαφορετικά. Έτσι βασίζομαι σε όσα γράφουν διάφορα βιβλία και φόρουμ  και όσα ακούω απο γνωστές και μαμάδες! Και μπορώ να σας πω πως έχω μπερδευτεί λιγάκι :$

Το ροδάκινο μήπως ανήκει στις όξινες τροφές; λέτε γι' αυτό να είχε θέμα; αλήθεια αν ο πωπός ερεθιστεί σημαινει ότι την πείραξε ένα τρόφιμο που ειναι όξινο ή μπορεί να οφείλεται απλά σε μια κένωση μετά απο πολύ σφίξιμο;

Συγγνώμη για τις χα#ές ερωτήσεις αλλά έχω πελαγώσει λίγο. Αυτό το  φαγητούλι πολύ μας παιδεύει :\

Ένας ερεθισμένος πωπος δεν σημαίνει πάντα ότι προκλήθηκε από κάποια τροφή. Τα ούρα έτσι και αλλιώς έχουν οξύτητα και σε συνδιασμό με την πάνα μπορούν να ερεθίσουν. Το δέδομενο όξινο των ούρων σε συνδιασμό πχ με πολύ πορτοκάλι ενισχύουν την κοκκινίλα. Δεν αποκλείεις τροφές απλώς τις περιορίζεις, λίγες σταγόνες πορτοκάλι ή λεμόνι αρκούν για το γεύμα του μωρού. Το ίδιο και με το ροδάκινο ...θα βάλεις ένα κομματάκι όπως το σπιρτόκουτο. Περισσότερο ώριμο αχλάδι, λίγη μπανάνα κτλ (τυχαίο παράδειγμα). Επειδή κάπου πήρε το μάτι μου και για τα ζυμαρικά...δεν υπάρχει λόγος να τα εξαφανισεις από την διατροφή του...μπορείς και αυτά να τα περιορίσεις σε 1 κ.γ ανά μερίδα δύο ημερών και να μην προσθέσεις πατάτα μέσα. Μια εναλλακτική αντί ζυμαρικών είναι ο τραχανάς. Γενικώς όμως ,δεν πιστεύω πως πρέπει να αφαιρέσεις τελείως τροφές αλλά μόνο να περιορίσεις την ποσότητα των επιφοβων.

Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2018 at 10:45 ΠΜ, Astrien είπε:

Τα τελευταία χρόνια μένω Γερμανία και εδώ οι παιδίατροι(καλώς ή κακώς) δεν ανακατεύονται και πολύ στη διατροφή του μωρού. Να φανταστείς όταν τον ρώτησα 1η φορα για εισαγωγή στερεών μου έδωσε κάτι ενημερωτικά φυλλάδια και πρότεινε μία σχετική εφαρμογή για το κινητό και μου είπε διαβασέ τα και κάνε ότι λένε. :$ όσω για τη διατροφή μου το σκέφτηκα κι εγώ αλλά όσο θήλαζα αποκλειστικά η μικρή ενεργούνταν 2-3 φορές τη μερά. Υπάρχει περίπτωση λες τώρα να επηρεαζει το γάλα μου σε συνδυασμό με τις τροφές;

 

Από τη στιγμή που μπαίνουν στερεά, το 2-3 φορές τη μέρα θα ήταν περίεργο. Επέμεινε στο νερο, και δοκίμασε επίσης και ασκησούλες, όπως "ποδήλατο" στα ποδαράκια, πιέσεις των ποδιών προς την κοιλίτσα κλπ, προφανώς όχι μετά το φαγητό ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ Το 2-3 φορές κάποιες μέρες για εμάς είναι το δεδομένο.  Οι φυτικές ίνες των στερεών απελευθερώνουν την λειτουργία του εντέρου και οι κενώσεις είναι περισσότερες από 1 φορά την μέρα. Δεν είναι περίεργο δηλαδή μόλις ξεκινούν οι στέρεες να είναι συχνότερες οι κενώσεις κατά την ημέρα. Ειδικά σε μέρες με πρωτες υλες για δυσκοιλιότητα μπορεί να ξεπεράσουν και τις 3 φορές.

@Astrien 7 ημέρες δυσκοιλιοτητας  με τέτοιο πρόγραμμα διατροφής μου φαίνονται πολλές για το μωρό. Μήπως θα πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό του παιδιού για να δεις τι φταίει;; Για να μη βασανίζεται και εκείνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Και τι βάζουμε αντί για πατατούλα; κανένα ζυμαρικό,κουσκους κτλ είναι πολύ νωρίς; ρύζι ούτε να το σκέφτομαι.. :)

Ζυμαρικά εμένα μου επέτρεψε ή παιδίατρος στον όγδοο. Το κους κους έχει αυγό? 

   Προσωπικά δεν με πείραζε που δεν έβαζα πατάτα και καροτο. Σαν βάση είχα το κολοκυθι και έκανα συνέχεια εισαγωγές λαχανικών. 

  Εσύ αν την θέλεις στο γευμα ξεκινά με ένα μικρό κυβακι για λίγες μέρες που θα το μεγαλωνεις όσο δεν παρουσιάζεται δυσκοιλιότητα. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

@ΑΡΓΚ Το 2-3 φορές κάποιες μέρες για εμάς είναι το δεδομένο.  Οι φυτικές ίνες των στερεών απελευθερώνουν την λειτουργία του εντέρου και οι κενώσεις είναι περισσότερες από 1 φορά την μέρα. Δεν είναι περίεργο δηλαδή μόλις ξεκινούν οι στέρεες να είναι συχνότερες οι κενώσεις κατά την ημέρα. Ειδικά σε μέρες με πρωτες υλες για δυσκοιλιότητα μπορεί να ξεπεράσουν και τις 3 φορές.

@Astrien 7 ημέρες δυσκοιλιοτητας  με τέτοιο πρόγραμμα διατροφής μου φαίνονται πολλές για το μωρό. Μήπως θα πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό του παιδιού για να δεις τι φταίει;; Για να μη βασανίζεται και εκείνο.

 

Χμμ, τι να σου πω, ίσως να θυμάμαι από τον μικρό μου το γιο και να είμαι προκατειλημμένη που όσο θήλαζε αποκλειστικά οι κενώσεις ήταν πολύ συχνότερες από όταν άρχισε να τρώει στερεά. Δηλαδή πρέπει από τ 5-6 να πήγαμε στις 1-2 και να μου έχει μείνει η αίσθηση της τεράστιας μείωσης :) 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Από τη στιγμή που μπαίνουν στερεά, το 2-3 φορές τη μέρα θα ήταν περίεργο. Επέμεινε στο νερο, και δοκίμασε επίσης και ασκησούλες, όπως "ποδήλατο" στα ποδαράκια, πιέσεις των ποδιών προς την κοιλίτσα κλπ, προφανώς όχι μετά το φαγητό ακριβώς.

Ναι εντάξει το περίμενα ότι δε θα ήταν τόσο συχνά αλλά ζορίζεται τόσο πολύ.. και δε νομίζω με μόνο 1 γεύμα και με τις τροφές που έδωσα να δικαιολογούνται τόσο σκληρά κακάκια. Δλδ άμα αρχίσουμε ρύζι,ζυμαρικά κτλ τι θα γινει;  Όσο για γυμναστικούλα  όταν προσπαθώ να της κάνω ποδήλατο ενώ  δεν εχει κάνει κακά για 3-4 μερες δε με αφήνει. Αλλά να πω την αλήθεια γι αυτό το κομμάτι δεν ανησυχώ γτ κινείται αρκετά από μόνη της ;).

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

@ΑΡΓΚ Το 2-3 φορές κάποιες μέρες για εμάς είναι το δεδομένο.  Οι φυτικές ίνες των στερεών απελευθερώνουν την λειτουργία του εντέρου και οι κενώσεις είναι περισσότερες από 1 φορά την μέρα. Δεν είναι περίεργο δηλαδή μόλις ξεκινούν οι στέρεες να είναι συχνότερες οι κενώσεις κατά την ημέρα. Ειδικά σε μέρες με πρωτες υλες για δυσκοιλιότητα μπορεί να ξεπεράσουν και τις 3 φορές.

@Astrien 7 ημέρες δυσκοιλιοτητας  με τέτοιο πρόγραμμα διατροφής μου φαίνονται πολλές για το μωρό. Μήπως θα πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό του παιδιού για να δεις τι φταίει;; Για να μη βασανίζεται και εκείνο.

Από σήμερα θα ξαναξεκινήσω τροφές. Άμα δω ότι όντως πάλι παρουσιάζει θέμα τότε θα την πάω. 

Link to comment
Share on other sites

Και να σας ρωτήσω.. από πολύ μικρή παρατηρώ πως δεν κάνει κακά της όταν είμαστε έξω ή π.χ. άμα τύχει να έχω όλη μέρα κόσμο στο σπίτι. Να φανταστείτε το Πασχα που ήμασταν Ελλάδα την 1η εβδομάδα δεν ενεργήθηκε για 5 μέρες παρόλο που ακόμα θήλαζε χωρίς στερεές! Μετά κάπως βελτιώθηκε το πράγμα αλλά και πάλι 2-3 φορές/μέρα όπως το συνήθιζε δεν έκανε και τη μέρα που επιστρέψαμε σε 1 ώρα εκανε 2 φορές! :):) Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο; μήπως σας έτυχε και εσάς με τα μικρά σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Χμμ, τι να σου πω, ίσως να θυμάμαι από τον μικρό μου το γιο και να είμαι προκατειλημμένη που όσο θήλαζε αποκλειστικά οι κενώσεις ήταν πολύ συχνότερες από όταν άρχισε να τρώει στερεά. Δηλαδή πρέπει από τ 5-6 να πήγαμε στις 1-2 και να μου έχει μείνει η αίσθηση της τεράστιας μείωσης :) 

Ίσως παίζει ρόλο και στο παιδί ή στον θηλασμό (δεν έχω εμπειρία). Η δική μου ας πούμε πριν μπουν οι στέρεες με το γάλα έκανε 1 φορά την ημέρα. Μόλις μπήκαν οι στέρεες και έπινε απλό γάλα (όχι εύπεπτο) αυξήθηκαν σε 2-3 φορές την ημέρα χωρίς πόνο και σφίξιμο. 

4 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Και να σας ρωτήσω.. από πολύ μικρή παρατηρώ πως δεν κάνει κακά της όταν είμαστε έξω ή π.χ. άμα τύχει να έχω όλη μέρα κόσμο στο σπίτι. Να φανταστείτε το Πασχα που ήμασταν Ελλάδα την 1η εβδομάδα δεν ενεργήθηκε για 5 μέρες παρόλο που ακόμα θήλαζε χωρίς στερεές! Μετά κάπως βελτιώθηκε το πράγμα αλλά και πάλι 2-3 φορές/μέρα όπως το συνήθιζε δεν έκανε και τη μέρα που επιστρέψαμε σε 1 ώρα εκανε 2 φορές! :):) Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο; μήπως σας έτυχε και εσάς με τα μικρά σας;

Λες να ντρέπεται;; :) Δεν ξέρω, ίσως η αλλαγή περιβάλλοντος την επηρεάζει. Η είναι τυχαίο γεγονός! 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Και να σας ρωτήσω.. από πολύ μικρή παρατηρώ πως δεν κάνει κακά της όταν είμαστε έξω ή π.χ. άμα τύχει να έχω όλη μέρα κόσμο στο σπίτι. Να φανταστείτε το Πασχα που ήμασταν Ελλάδα την 1η εβδομάδα δεν ενεργήθηκε για 5 μέρες παρόλο που ακόμα θήλαζε χωρίς στερεές! Μετά κάπως βελτιώθηκε το πράγμα αλλά και πάλι 2-3 φορές/μέρα όπως το συνήθιζε δεν έκανε και τη μέρα που επιστρέψαμε σε 1 ώρα εκανε 2 φορές! :):) Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο; μήπως σας έτυχε και εσάς με τα μικρά σας;

Ίσως την επηρεάζει η αλλαγή περιβάλλοντος. Εγώ πάντως που είμαι δυσκοίλια, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου δεν πήγαινα ποτέ τουαλέτα εκτός σπιτιού και στις διακοπές ζούσα και ζω ένα δράμα. Είμαι όμως και ολόκληρη γαιδούρα και δε μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι το ίδιο ισχύει και για το μωρό. Το δικό μου μωρό πάντως που είναι και αυτό δυσκοίλιο (πήρε από τη μαμά του) εμπνέεται συχνά από τους εξωτερικούς χώρους και σντε να βρεις αλλαξιέρα. Αρα έχει και τα καλά του που το δικό σου τα κάνει μόνο σπίτι :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Anna3011 είπε:

Ίσως την επηρεάζει η αλλαγή περιβάλλοντος. Εγώ πάντως που είμαι δυσκοίλια, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου δεν πήγαινα ποτέ τουαλέτα εκτός σπιτιού και στις διακοπές ζούσα και ζω ένα δράμα. Είμαι όμως και ολόκληρη γαιδούρα και δε μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι το ίδιο ισχύει και για το μωρό. Το δικό μου μωρό πάντως που είναι και αυτό δυσκοίλιο (πήρε από τη μαμά του) εμπνέεται συχνά από τους εξωτερικούς χώρους και σντε να βρεις αλλαξιέρα. Αρα έχει και τα καλά του που το δικό σου τα κάνει μόνο σπίτι :)

:):)βρε ας κάνει αυτό τα κακάκια του κι εγώ την αλλάζω και στο πάτωμα! 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας γιατι εχω αγχωθει. Εχω μια κοριτσαρα 9 μηνων. Θηλαζαμε αποκλειστικά μεχρι που μπηκαν και οι στερεες. Μου εμφανιζει ομως δυσκοιλιοτητα και δεν ξερω τι να κανω. Το κακο ειναι οτι δεν τρωει ΚΑΘΟΛΟΥ φρουτα κι η παιδιατρος μας ειπε να της δωσω φρουτοκρεμα σκονη που την τρωει το πρωι-συνηθως τη μιση, δηλ. 120ml. Το μεσημερι τρωει μονο 3 κ.γ. μοσχαροσουπα με κολοκυθι, μπροκολο και λαδι. Το βραδυ τρωει φαριν λακτε-150 ml- που της αρεσει πολυ. Με τοσες σκονες ομως πως να ενεργηθει; Εχω δοκιμασει πολλα, αλλα δεν τρωει τιποτα. Ουτε ακτινιδιο ή αχλαδι ή χαμομηλι...τιποτα! Το καλο ειναι οτι πινει νερο-300 ml τη μερα περιπου. Τι λετε να κανω; 

Συγγνωμη για το τεραστιο ποστ!!

Link to comment
Share on other sites

@Astrien Γενικά, αν αρχίσεις να διαβάζεις και να ψάχνεις για διατροφή κτλ θα διαπιστώσεις και μόνη σου ότι δεν υπάρχει συγκεκρικριμένος οδηγός, επιστημονικά τεκμηριωμένος και κατάλληλος για κάθε βρέφος. Αντίθετα, υπάρχουν διάφορες προτάσεις εισαγωγής στερεών οι οποίες διαφέρουν πολύ μεταξύ τους και ποικίλουν εξαιρετικά. Ενώ η γενική οδηγία είναι όχι μέλι πριν το έτος, υπάρχουν γιατροί που κρίνουν ότι δεν πρέπει να τρώει το παιδί μέλι, μέχρι τα τρία. Αλλοι πάλι, απαγορεύουν κάθε τι που κρίνουν ως αλλεργιογόνο. Αλλοι ξεκινούν με κρέας, άλλοι το βάζουν στο τέλος. Αλλοι βάζουν από νωρίς το αυγό, άλλοι λένε μετά τα 2 για την αποφυγή αλλεργιών κτλ κτλ κτλ.  Κατά τη γνώμη μου λοιπόν, ενας καλός επαγγελματίας υγείας, θα πρότεινε απλώς, να εισάγεις αργά και σταθερά, τις καλές διατροφικές συνήθειες της οικογένειας σας, στη διατροφή του παιδιού, με κριτήριο τί του είναι εύπεπτο και ευχάριστο.

 

Η κόρη μου κατέληξε να τρώει από τον 7ο μέχρι και τον 12ο μόνο ώριμους λωτούς από φρούτα. Δεν επέμενα να της βάλω μέσα κι άλλα φρούτα για την ποικιλία αφού έβλεπα ότι δεν της άρεσε. Της προσέφερα και μήλο στο χέρι και μπανάνα και αχλάδι...άλλοτε τα δοκίμαζε άλλοτε όχι. Ηρθε το καλοκαίρι και τάραξε τα καρπούζια. Θέλω να πω, παρατήρησε το παιδί σου και προσπάθησε να κατανοείς, τί του αρέσει, πόσο εύπεπτο του είναι και πόσο μπορεί να φάει. Το περισσότερο φαί μόνο κακό μπορεί να κάνει, σε ένα πεπτικό σύστημα που προσπαθεί να ανταπεξέλθει και ζορίζεται.

 

Από κει και πέρα, εγώ έχω ξεκολλήσει από την ιδέα ότι ΠΡΕΠΕΙ το παιδί να φάει κρέας. Από πολύ νωρίς η κόρη μου, δεν ήθελε αλεσμένα λόγω υφής και προτιμούσε λίγο λιωμένα με το πιρούνι ή και καθόλου-να τα πιάνει και να τα δοκιμάζει ως έχουν. Οπότε τα κρεατα δεν μπορούσε να τα φάει καθόλου γιατί δεν έσκιζε τις ίνες με τα ούλα της κι αργότερα με τα δόντια της. Επίσης δεν έκανε αρκετή μάσιση για να μπορεί να φάει μια μπουκιά κρέας, που δεν ήταν ήδη πολτός. Λίγο πριν τον χρόνο σταματήσαμε τελείως να λιώνουμε τροφές γιατί έτσι κι άλλιως τα έτρωγε όλα στην αρχική τους μορφή, οπότε ήταν παράταιρο να αλέθω κοτόπουλα ή μοσχάρια και να τις τα δίνω χώρια από τα γεύματα που ήδη έκανε μόνο με λαχανικά, χόρτα, όσπρια ή σιτηρά. 

 

Λίγο πριν τα 2 έτη άρχισε να δοκιμάζει κρέατα όταν κι όποτε θέλει αλλά πάντα είναι λίγες μπουκιές και δεν αποτελεί "γεύμα". Στην κρεατόσουπά της πχ. θα διαλέξει τις μπουκιές της και από ένα ολόκληρο πιάτο, θα προτιμήσει το ζωμό, τις πατάτες και τα υπόλοιπα λαχανικά και θα ζητήσει να της "ψαρέψω και λίγο κρεατάκι με το κουτάλι - 2-3 μπουκιές. Δεν βλέπω το λόγο να επιμένω σε μια τροφή που δεν την προτιμά. Τρώει χίλια δυο φρούτα και λαχανικά, όπως και όσπρια κ.α. Και επειδή έχουμε κάνει και αιματολογικές, δεν έχει καμία έλλειψη σε τίποτα.

 

Γενικά, θεωρώ ότι κάθε παιδί που δεν εκβιάζεται με το ζόρι να φάει, θα επιλέξει να φάει τόσο όσο του χρειάζεται και την τροφή που είναι κατάλληλη γι' αυτό (εξαιρουμένων των σοκολοτοειδών κι άλλων εθιστικών τυποποιημένων "τροφών"). Οπότε το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να προσφέρεις ποιοτικές επιλογές τροφής στο παιδί και να δεις τί του αρέσει και το χωνεύει και αφοδεύει εύκολα. ^_^

 

ΥΓ. Δεν χρειάζεται να μετράς τα ml που τρώει. Δεν είναι κριτήριο καλής υγείας ή διατροφής. Χρειάζεται να τρώει όσο είναι κατάλληλο για τον οργανισμό του, εκείνη την μέρα, εκείνη την ώρα. Μια μέρα θα φάει 200ml μια άλλη 20ml. Δεν σημαίνει τίποτα. Μακροπρόθεσμα και συνολικά θα δεις πώς προχωράει η σχέση του με τις στερεές τροφές. Οχι γεύμα, στο γεύμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, kine είπε:

@Astrien Γενικά, αν αρχίσεις να διαβάζεις και να ψάχνεις για διατροφή κτλ θα διαπιστώσεις και μόνη σου ότι δεν υπάρχει συγκεκρικριμένος οδηγός, επιστημονικά τεκμηριωμένος και κατάλληλος για κάθε βρέφος. Αντίθετα, υπάρχουν διάφορες προτάσεις εισαγωγής στερεών οι οποίες διαφέρουν πολύ μεταξύ τους και ποικίλουν εξαιρετικά. Ενώ η γενική οδηγία είναι όχι μέλι πριν το έτος, υπάρχουν γιατροί που κρίνουν ότι δεν πρέπει να τρώει το παιδί μέλι, μέχρι τα τρία. Αλλοι πάλι, απαγορεύουν κάθε τι που κρίνουν ως αλλεργιογόνο. Αλλοι ξεκινούν με κρέας, άλλοι το βάζουν στο τέλος. Αλλοι βάζουν από νωρίς το αυγό, άλλοι λένε μετά τα 2 για την αποφυγή αλλεργιών κτλ κτλ κτλ.  Κατά τη γνώμη μου λοιπόν, ενας καλός επαγγελματίας υγείας, θα πρότεινε απλώς, να εισάγεις αργά και σταθερά, τις καλές διατροφικές συνήθειες της οικογένειας σας, στη διατροφή του παιδιού, με κριτήριο τί του είναι εύπεπτο και ευχάριστο.

 

Η κόρη μου κατέληξε να τρώει από τον 7ο μέχρι και τον 12ο μόνο ώριμους λωτούς από φρούτα. Δεν επέμενα να της βάλω μέσα κι άλλα φρούτα για την ποικιλία αφού έβλεπα ότι δεν της άρεσε. Της προσέφερα και μήλο στο χέρι και μπανάνα και αχλάδι...άλλοτε τα δοκίμαζε άλλοτε όχι. Ηρθε το καλοκαίρι και τάραξε τα καρπούζια. Θέλω να πω, παρατήρησε το παιδί σου και προσπάθησε να κατανοείς, τί του αρέσει, πόσο εύπεπτο του είναι και πόσο μπορεί να φάει. Το περισσότερο φαί μόνο κακό μπορεί να κάνει, σε ένα πεπτικό σύστημα που προσπαθεί να ανταπεξέλθει και ζορίζεται.

 

Από κει και πέρα, εγώ έχω ξεκολλήσει από την ιδέα ότι ΠΡΕΠΕΙ το παιδί να φάει κρέας. Από πολύ νωρίς η κόρη μου, δεν ήθελε αλεσμένα λόγω υφής και προτιμούσε λίγο λιωμένα με το πιρούνι ή και καθόλου-να τα πιάνει και να τα δοκιμάζει ως έχουν. Οπότε τα κρεατα δεν μπορούσε να τα φάει καθόλου γιατί δεν έσκιζε τις ίνες με τα ούλα της κι αργότερα με τα δόντια της. Επίσης δεν έκανε αρκετή μάσιση για να μπορεί να φάει μια μπουκιά κρέας, που δεν ήταν ήδη πολτός. Λίγο πριν τον χρόνο σταματήσαμε τελείως να λιώνουμε τροφές γιατί έτσι κι άλλιως τα έτρωγε όλα στην αρχική τους μορφή, οπότε ήταν παράταιρο να αλέθω κοτόπουλα ή μοσχάρια και να τις τα δίνω χώρια από τα γεύματα που ήδη έκανε μόνο με λαχανικά, χόρτα, όσπρια ή σιτηρά. 

 

Λίγο πριν τα 2 έτη άρχισε να δοκιμάζει κρέατα όταν κι όποτε θέλει αλλά πάντα είναι λίγες μπουκιές και δεν αποτελεί "γεύμα". Στην κρεατόσουπά της πχ. θα διαλέξει τις μπουκιές της και από ένα ολόκληρο πιάτο, θα προτιμήσει το ζωμό, τις πατάτες και τα υπόλοιπα λαχανικά και θα ζητήσει να της "ψαρέψω και λίγο κρεατάκι με το κουτάλι - 2-3 μπουκιές. Δεν βλέπω το λόγο να επιμένω σε μια τροφή που δεν την προτιμά. Τρώει χίλια δυο φρούτα και λαχανικά, όπως και όσπρια κ.α. Και επειδή έχουμε κάνει και αιματολογικές, δεν έχει καμία έλλειψη σε τίποτα.

 

Γενικά, θεωρώ ότι κάθε παιδί που δεν εκβιάζεται με το ζόρι να φάει, θα επιλέξει να φάει τόσο όσο του χρειάζεται και την τροφή που είναι κατάλληλη γι' αυτό (εξαιρουμένων των σοκολοτοειδών κι άλλων εθιστικών τυποποιημένων "τροφών"). Οπότε το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να προσφέρεις ποιοτικές επιλογές τροφής στο παιδί και να δεις τί του αρέσει και το χωνεύει και αφοδεύει εύκολα. ^_^

 

ΥΓ. Δεν χρειάζεται να μετράς τα ml που τρώει. Δεν είναι κριτήριο καλής υγείας ή διατροφής. Χρειάζεται να τρώει όσο είναι κατάλληλο για τον οργανισμό του, εκείνη την μέρα, εκείνη την ώρα. Μια μέρα θα φάει 200ml μια άλλη 20ml. Δεν σημαίνει τίποτα. Μακροπρόθεσμα και συνολικά θα δεις πώς προχωράει η σχέση του με τις στερεές τροφές. Οχι γεύμα, στο γεύμα.

Συμφωνώ με όλα όσα λες..απλά η μπουμπού μου τα τρώει όλα όσα της έδωσα προς το παρόν. Ειδικά στο  κρέας δε με άφηνε λεπτό να πάρω το κουτάλι και μετά την επιανε δυσκοιλιοτητα. Έτσι αναγκάζομαι να της δινω μικρότερες ποσότητες ώστε να μπορεσω να προλάβω αν πχ μια τροφη της φέρνει δυσκοιλιοτητα ή ερεθισμό κτλ

Επεξεργάστηκαν by Astrien
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, marial14 είπε:

Κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας γιατι εχω αγχωθει. Εχω μια κοριτσαρα 9 μηνων. Θηλαζαμε αποκλειστικά μεχρι που μπηκαν και οι στερεες. Μου εμφανιζει ομως δυσκοιλιοτητα και δεν ξερω τι να κανω. Το κακο ειναι οτι δεν τρωει ΚΑΘΟΛΟΥ φρουτα κι η παιδιατρος μας ειπε να της δωσω φρουτοκρεμα σκονη που την τρωει το πρωι-συνηθως τη μιση, δηλ. 120ml. Το μεσημερι τρωει μονο 3 κ.γ. μοσχαροσουπα με κολοκυθι, μπροκολο και λαδι. Το βραδυ τρωει φαριν λακτε-150 ml- που της αρεσει πολυ. Με τοσες σκονες ομως πως να ενεργηθει; Εχω δοκιμασει πολλα, αλλα δεν τρωει τιποτα. Ουτε ακτινιδιο ή αχλαδι ή χαμομηλι...τιποτα! Το καλο ειναι οτι πινει νερο-300 ml τη μερα περιπου. Τι λετε να κανω; 

Συγγνωμη για το τεραστιο ποστ!!

Ω θεέ μου.. ειλικρινά θα ήθελα πολύ μια φορά να συζητήσω με έναν από αυτούς τους παιδιάτρους για να μου εξηγήσουν τι προσφέρει η χημική σκόνη σε έναν άνθρωπο. 

Απ' όσο ξέρω όλα σχεδόν τα μωρά όταν γίνεται η εισαγωγή στις στέρεες εμφανίζουν δυσκοιλιότητα για κάποιο διάστημα, αλλα λιγότερο αλλα περισσότερο. Το ότι πίνει νερό είναι πάρα πολύ καλό. Εγώ προσωπικά, θα έκοβα εντελώς το φαρίν λακτε, μου φαίνεται πολύ στουμπωτικο. Είστε λες 9 μηνων, που σημαίνει ότι έχεις δώσει να δοκιμάσει όλα τα φρούτα κ λαχανικά; Απο κρέας, ψάρι, αυγό; Όσπρια; 

Δοκίμασε αβοκάντο αν βρεις. Επιτρέπεται η βρώμη; Βοηθάει πολύ, μπορείς να της βάζεις στη σούπα. Αν της δίνεις πεπόνι στο χέρι κ καλά να παίζει κ να το ρουφάει κ ο,τι δαγκώσει; Πρέπει να της δίνεις λίγο χρόνο να τα συνηθίσει, μην της δοκιμάζεις πχ αχλάδι μια φορά κ επειδή δεν το τρώει δεν της ξαναδινεις. Επίσης, αρακάς, αν επιτρέπεται από τον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, marial14 είπε:

Κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας γιατι εχω αγχωθει. Εχω μια κοριτσαρα 9 μηνων. Θηλαζαμε αποκλειστικά μεχρι που μπηκαν και οι στερεες. Μου εμφανιζει ομως δυσκοιλιοτητα και δεν ξερω τι να κανω. Το κακο ειναι οτι δεν τρωει ΚΑΘΟΛΟΥ φρουτα κι η παιδιατρος μας ειπε να της δωσω φρουτοκρεμα σκονη που την τρωει το πρωι-συνηθως τη μιση, δηλ. 120ml. Το μεσημερι τρωει μονο 3 κ.γ. μοσχαροσουπα με κολοκυθι, μπροκολο και λαδι. Το βραδυ τρωει φαριν λακτε-150 ml- που της αρεσει πολυ. Με τοσες σκονες ομως πως να ενεργηθει; Εχω δοκιμασει πολλα, αλλα δεν τρωει τιποτα. Ουτε ακτινιδιο ή αχλαδι ή χαμομηλι...τιποτα! Το καλο ειναι οτι πινει νερο-300 ml τη μερα περιπου. Τι λετε να κανω; 

Συγγνωμη για το τεραστιο ποστ!!

εγω θα σταματουσα τελειως την φαριν οπως λεει κ η λενια.για απογευματινο μπορεις λογικα να δωσεις γιαουρτακι με βρωμη αβοκαντο κ κανελα,γενικα κρεμες με βρωμη,η ψευδοδημητριακα οπως κινοα,φαγοπυρο με λαχανικα η φρουτα,η απλα λαχανικα.φυσικα υπαρχουν κ αλλες επιλογες απογευματινου οπως τραχανα,αυγο,τοστακι αλλα εξαρταται κ απο τις εισαγωγες που εχετε κανει κ αν διαχειριζεται κομματια

επισης δ καταλαβαινω το λογο να δινεις φρουτοκρεμα σε σκονη.κ αυτην θα τη σταματουσα κ απλα θα εκανα διαφορες δοκιμες με φρουτα.ζεστα,κρυα,αλεσμενα,κομματια η σπιτικα μπισκοτα με βρωμη κ φρουτα η σε μαφιν

οπως μπορεις να χρησιμοποιησεις κ αποξηραμενα

φυσικα συζητας κ με τον γιατρο σας,αν κ οι αποψεις του δ συναδουν με των δικων μας παιδιατρων,αλλα τουλ εμεις ειχαμε παρει το ελευθερο για αυτες τις τροφες

αν γενικα προτιμα τις πιο ουδετερες κ οχι τοσο.γλυκες γευσεις το αβοκαντο στη φρουτοκρεμα ειναι πολυ καλη λυση

κ 2κ του γλυκου λαδι στο φαγητο βοηθαει στη δυσκοιλιοτητα

κ γενικα φασολακια,μπαμιες,κολοκυθακι,μπροκολο

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Ω θεέ μου.. ειλικρινά θα ήθελα πολύ μια φορά να συζητήσω με έναν από αυτούς τους παιδιάτρους για να μου εξηγήσουν τι προσφέρει η χημική σκόνη σε έναν άνθρωπο. 

Απ' όσο ξέρω όλα σχεδόν τα μωρά όταν γίνεται η εισαγωγή στις στέρεες εμφανίζουν δυσκοιλιότητα για κάποιο διάστημα, αλλα λιγότερο αλλα περισσότερο. Το ότι πίνει νερό είναι πάρα πολύ καλό. Εγώ προσωπικά, θα έκοβα εντελώς το φαρίν λακτε, μου φαίνεται πολύ στουμπωτικο. Είστε λες 9 μηνων, που σημαίνει ότι έχεις δώσει να δοκιμάσει όλα τα φρούτα κ λαχανικά; Απο κρέας, ψάρι, αυγό; Όσπρια; 

Δοκίμασε αβοκάντο αν βρεις. Επιτρέπεται η βρώμη; Βοηθάει πολύ, μπορείς να της βάζεις στη σούπα. Αν της δίνεις πεπόνι στο χέρι κ καλά να παίζει κ να το ρουφάει κ ο,τι δαγκώσει; Πρέπει να της δίνεις λίγο χρόνο να τα συνηθίσει, μην της δοκιμάζεις πχ αχλάδι μια φορά κ επειδή δεν το τρώει δεν της ξαναδινεις. Επίσης, αρακάς, αν επιτρέπεται από τον παιδίατρο.

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου. Τη λακτε την ξεκινησαμε πρωτη πρωτη γιατι δεν επαιρνε κιλα στο τελος του 5ου κ μετα την εμαθε. Εχω προσπαθησει να της δωσω ολα τα βασικα φρουτα (μηλο αχλαδι πορτοκαλι μπανανα βερικοκο ροδακινο ακτινιδιο καρπουζι πεπονι) σε ολες τις μορφες (στερεα υγρα κρεμα) αλλα δεν τα θελει! Μονο την μπανανα επιασε να φαει τις προαλλες αλλα της εδωσα μονο λιγο γτ προκαλει δυσκοιλιοτητα κ φοβηθηκα. Απο λαχανικα της εχω δωσει κολοκυθι πατατα καροτο μπροκολο κρεμμυδι αρακα. Μου εφαγε στο χερι λιγο μπροκολο κ κολοκυθι αλλα το κρεας πως θα το φαει που δεν εχουμε δοντάκια ακομα;; Εχω φοβηθει οτι συνηθισε τη γλυκια γευση της λακτε κ δε θα μου φαει τιποτα αλλο! Της εδωσα κ βρωμη με τη φρουτοκρεμα εμποριου αλλα της ηρθε αναγουλα! Της βαζω μονο μισο κ.γ. τωρα. Μας εδωσε η γιατρος κι ενα φακελακι με σκονη για να ενεργειται που δεν προκαλει εθισμο, αλλα δεν ειναι λυση... Αν δεν φαει τις παλιοσκονες ειναι ικανη να μεινει νηστικη ή να πιει μονο το γαλα μου...!

7 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

εγω θα σταματουσα τελειως την φαριν οπως λεει κ η λενια.για απογευματινο μπορεις λογικα να δωσεις γιαουρτακι με βρωμη αβοκαντο κ κανελα,γενικα κρεμες με βρωμη,η ψευδοδημητριακα οπως κινοα,φαγοπυρο με λαχανικα η φρουτα,η απλα λαχανικα.φυσικα υπαρχουν κ αλλες επιλογες απογευματινου οπως τραχανα,αυγο,τοστακι αλλα εξαρταται κ απο τις εισαγωγες που εχετε κανει κ αν διαχειριζεται κομματια

επισης δ καταλαβαινω το λογο να δινεις φρουτοκρεμα σε σκονη.κ αυτην θα τη σταματουσα κ απλα θα εκανα διαφορες δοκιμες με φρουτα.ζεστα,κρυα,αλεσμενα,κομματια η σπιτικα μπισκοτα με βρωμη κ φρουτα η σε μαφιν

οπως μπορεις να χρησιμοποιησεις κ αποξηραμενα

φυσικα συζητας κ με τον γιατρο σας,αν κ οι αποψεις του δ συναδουν με των δικων μας παιδιατρων,αλλα τουλ εμεις ειχαμε παρει το ελευθερο για αυτες τις τροφες

αν γενικα προτιμα τις πιο ουδετερες κ οχι τοσο.γλυκες γευσεις το αβοκαντο στη φρουτοκρεμα ειναι πολυ καλη λυση

κ 2κ του γλυκου λαδι στο φαγητο βοηθαει στη δυσκοιλιοτητα

κ γενικα φασολακια,μπαμιες,κολοκυθακι,μπροκολο

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου! Οπως γραφω κ στη Lenia16 παραπανω δεν ττωει τιποτα απο αυτα που μου γραφεις η μικρη. Δεν ειναι οτι δεν επεμεινα... Εχω απελπιστει γτ ουτε κ εγω θελω τις παλιοσκονες του εμποριου! Καθε φορα τα φτιαχνω κ τα πεταω... Δεν ξερω τι θα κανω...

Βρε κοριτσια να σας ρωτησω κ κατι αλλο. Γραφετε οτι δινετε γιαουρτακι. Τι γιαουρτι; Εμενα μου ειπε η γιατρος το γνωστο για βρεφη αλλα ειναι τιγκα στη φρουκτοζη! Το μικρο το κυπελακι εχει 150 θερμιδες! Ποιο να παρω κ τι μα βαλω μεσα για να γλυκισει; Μπισκοτακι απο το φαρμακειο;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, marial14 είπε:

Κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας γιατι εχω αγχωθει. Εχω μια κοριτσαρα 9 μηνων. Θηλαζαμε αποκλειστικά μεχρι που μπηκαν και οι στερεες. Μου εμφανιζει ομως δυσκοιλιοτητα και δεν ξερω τι να κανω. Το κακο ειναι οτι δεν τρωει ΚΑΘΟΛΟΥ φρουτα κι η παιδιατρος μας ειπε να της δωσω φρουτοκρεμα σκονη που την τρωει το πρωι-συνηθως τη μιση, δηλ. 120ml. Το μεσημερι τρωει μονο 3 κ.γ. μοσχαροσουπα με κολοκυθι, μπροκολο και λαδι. Το βραδυ τρωει φαριν λακτε-150 ml- που της αρεσει πολυ. Με τοσες σκονες ομως πως να ενεργηθει; Εχω δοκιμασει πολλα, αλλα δεν τρωει τιποτα. Ουτε ακτινιδιο ή αχλαδι ή χαμομηλι...τιποτα! Το καλο ειναι οτι πινει νερο-300 ml τη μερα περιπου. Τι λετε να κανω; 

Συγγνωμη για το τεραστιο ποστ!!

 

Κοψε τη φαριν λακτε και ολες τα υπολοιπα "junk food" για μωρα και δωσε κανονικο φαγητο: λαχανικα, κρεας, φρουτα, γιαουρτι κλπ κλπ και φυσικα νερακι. Αν δεν τρωει πολυ, δεν πειραζει. Οσο πιο πολυ συνηθιζει τα γλυκα, τοσο πιο δυσκολο θα ειναι να μεταβει σε κανονικο φαγητο. Δοκιμασε διαφορετικες υφες: λιωμενα, σε κομματια κανονικα, σε αραιο "smoothie" με καλαμακι. Αν δεν τρωει κατι, συνεχισε να το προσφερεις, και 10-15 φορες αρνησης μεχρι να αποδεχτει το μωρο μια νεα γευση ειναι απολυτα φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως γενικα, επειδη λες οτι δε θες τις σκονες αλλα μονο αυτες τρωει, ειναι η αρχη των διατροφικων συνηθειων του παιδιου. Σε μολις ενα χρονο απο τωρα, μπορει καθε μερα να κλαει στο μπακαλη μπροστα απο τα γαριδακια και τα μπισκοτα και να αρνειται το μεσημεριανο, τι θα κανεις; Ιδια λογικη ειναι: αν θες να τρωει κανονικο φαγητο, αυτο προσφερεις. Αν δε θες να φαει κατι, δεν το αγοραζεις. Πρωτη φορα ακουω παιδιατρο να προτεινει τετοια διατροφη παντως!

Link to comment
Share on other sites

Αν και κατι ακομη, οταν ειχα φασεις που για καποιο λογο τα παιδια δεν ηθελαν να φανε (π.χ. ασθενεια, δοντια η και απλα "νευρα") η παιδιατρος παντα ελεγε, και μετα το χρονο, οτι αν δε φαει τιποτα μια βδομαδα το παιδι αλλα θηλαζει, ολα καλα, το αντιθετο θα ηταν το ανησυχητικο, οποτε με σε αγχωνει η προσωρινη αρνηση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marial14 είπε:

Της εδωσα κ βρωμη με τη φρουτοκρεμα εμποριου αλλα της ηρθε αναγουλα! Της βαζω μονο μισο κ.γ. τωρα.

Ή βρώμη καλό θα ήταν να έχει την μορφή του υπόλοιπου μίγματος για να μην αναγουλιαζει. Σε ένα στεγνό μπλέντερ καν' την σκόνη κ μετά πρόσθεσε την. 

 

Αν έχει καιρό που απέρριψε τα φρούτα, δοκίμασε να της ξανα προσφέρεις. Ίσως εκπλαγείς με το ποσό εύκολα αλλάζουν τα γούστα τους. 

 

Για το μεσημεριανό μπορείς να βάλεις γλυκοπατάτα ή κολοκύθα κίτρινη που επίσης γλυκιζει. 

 

Στον έβδομο έδωσα πρόβειο γιαούρτι. Δεν το έφαγε σκέτο κ πολτοποιουσα μία μπανάνα κ το ανακάτευα. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Κατι άλλο που δεν ανέφερα, γτ δεν το θεώρησα σχετικό αλλά μάλλον είναι, είναι ότι η μικρή από ημερών είχε ΓΟΠ(όχι βέβαια διεγνωσμένο απο παιδογαστρεντερολόγο), κάτι όμως που υποχώρησε με την έναρξη του αποκλειστικού θηλασμού και εξαφανίστηκε σχεδόν γύρω στον 4ο! Σήμερα όμως το συνέδεσα με την κατάσταση, καθώς μόνο μετά από μερικές κουταλίτσες αχλάδι και χωρίς να έχουμε δυσκοιλιότητα άρχισαν πάλι τα στριφογυρίσματα,οι ανησυχίες και η γκρίνια. Όταν πήγα να την κοιμίσω μου εκανε και εμετό και εκει άρχισα να το σκέφτομαι, έψαξα και στο forum  και βρήκα ένα σχετικό topic και ενώθηκαν τα κομμάτια του παζλ. Η δυσκοιλιότητα βέβαια χειροτέρευε την όλη κατάσταση αλλά ας ελπίσουμε ότι θα είναι περαστική και με τα σωστά τρόφιμα δε θα ξαναεμφανιστεί. Τελικά σε ενα πράγμα που έχει δίκαιο η πεθερά μου είναι οτι εμεις οι ίδιες πρέπει να γίνουμε γιατροί για τα παιδιά μας! :):). Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Astrien είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Κατι άλλο που δεν ανέφερα, γτ δεν το θεώρησα σχετικό αλλά μάλλον είναι, είναι ότι η μικρή από ημερών είχε ΓΟΠ(όχι βέβαια διεγνωσμένο απο παιδογαστρεντερολόγο), κάτι όμως που υποχώρησε με την έναρξη του αποκλειστικού θηλασμού και εξαφανίστηκε σχεδόν γύρω στον 4ο! Σήμερα όμως το συνέδεσα με την κατάσταση, καθώς μόνο μετά από μερικές κουταλίτσες αχλάδι και χωρίς να έχουμε δυσκοιλιότητα άρχισαν πάλι τα στριφογυρίσματα,οι ανησυχίες και η γκρίνια. Όταν πήγα να την κοιμίσω μου εκανε και εμετό και εκει άρχισα να το σκέφτομαι, έψαξα και στο forum  και βρήκα ένα σχετικό topic και ενώθηκαν τα κομμάτια του παζλ. Η δυσκοιλιότητα βέβαια χειροτέρευε την όλη κατάσταση αλλά ας ελπίσουμε ότι θα είναι περαστική και με τα σωστά τρόφιμα δε θα ξαναεμφανιστεί. Τελικά σε ενα πράγμα που έχει δίκαιο η πεθερά μου είναι οτι εμεις οι ίδιες πρέπει να γίνουμε γιατροί για τα παιδιά μας! :):). Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Καλό βράδυ!

 

Προσωπικά, θα υπέθετα αφού δεν υπάρχει διάγνωση ούτε και συμπτώματα για καιρό τώρα, ότι η μεν ""ΓΟΠ" ήταν απλά η συνηθισμένη δυσανεξία στην καζεϊνη του αγελαδινού γάλακτος που έχουν πολλά μωρά (και που λογικά υποχώρησε με τον καιρό και εκδηλώνοταν πολύ πιο έντονα αν έδινες και γάλα σκόνη), η δε αντίδραση η σημερινη, αν είναι η πρώτη φορά που τρώει αχλάδι πρέπει να μιλήσεις με γιατρό μήπως είναι ένδειξη αλλεργίας, αλλιώς απλά είτε παράφαγε είτε περνά κάποια ιωσούλα.

Αν πάντως έχει δυσανεξία στην καζεϊνη, που ταιριάζει με όσα λες, παρατηρησε αν είναι πιο άσχημα όταν της δίνεις κόκκινο κρέας. Τα μωρά που δεν αντέχουν το αγελαδινό γάλα, συχνά δεν μπορούν ούτε το μοσχαρίσιο κρέας οπότε απλά δοκιμάζεις κοτόπουλο ή και κατσικάκι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...