Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κυστεοουρητηρική Παλινδρόμηση ή Κ.Ο.Π.


Recommended Posts

Μαμα του Κωνσταντινου σε βρισκω πολυ αγχωμενη. Εχεις αναρτησει το ιδιο θεμα τρεις φορες :) Γιαυτο θα σου απαντησω που τα εχω και τρεχουν (τα ιδια). Ο μπεμπιλινος μου εχει υδρονεφρωση οποτε τα εχουμε κανει ολα.

α) παιρνει αντβιωση απο την πρωτη μερα που γεννηθηκε. Λεγετε χημειοπροφυλαξη και απο οτι μου ειπε ο παιδιατρος ειναι το 1/5 της κανονικης δοσης αντιβιωσης για την ηλικια του.

β) σε ηλικια 20 ημερων εκανε κυστεογραφια οπως επισης και στους τρεις μηνες, Την πρωτη φορα εκανε κλασσικη κυστεογραφια και τη δευτερη ραδιοισσοτοπικη. Δεν ξερω τι διαφορα εχουν αλλα γινονται και οι δυο με καθετηρα στην κυστη και οπως μου ειπε η παιδονεφρολογος που τον παρακολουθει η δευτερη ειναι πιο αξιοπιστη οσον αφορα την ΚΟΠ. Επειδη εμεινα με την απορια γιατι καναμε την κλασσικη κυστ. διευκρινησε το αν θελεις με το γιατρο σου για να μην ταλαιπωρειται δυο φορες το παιδι.

γ) το σπινθιρογραφημα γινετε παλι με καθετηρα στην κυστη και δινουν ενα σιροπακι στο μωρο για να κοιμηθει γιατι πρεπει να ειναι τελειως ακινητο.

δ) η παρακεντηση φανταζομαι ειναι η υπερηβηκη ληψη ουρων. Παιρνουν ουρα κατευθειαν απο την κυστη του μωρου με βελονα για καλλιεργεια. Αλλα εφοσον θα βαλετε καθετηρα ζητησε να σου περνον εκεινη την ωρα δειγμα ουρων για να ειναι στειρο και να γλιτωσετε και τη βελονα.

ε) φανταζομαι θα κανετε και αρκετους υπερηχους. Εμενα μεχρι και τους διασκεδαζει μπορω να πω. Ειναι τελεως ανωδυνοι.

στ) εμεις δεν εχουμε κανει ακομη ουρολοιμωξη (και ουτε και να κανουμε βεβαια) αλλα ο τελευταιος υπερηχος εδειξε μειωση της υδρονεφρωσης. Αυτο ειναι καλο νεο για εμας και ευχομαι και εσεις να εχετε ακομη καλυτερα. Οτι θες μπορεις να με ρωτησεις και θα σε ρωτησω και εγω κατι. Ο διος σας γιατρος ειναι σε καποιο νοσοκομειο? Χειρουργει?

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έλενα όντως είμαι πολύ αγχωμένη και όλο και καινουργιες ερωτήσεις έρχονται στο μυαλό μου (γιαυτο και τα 3 ποστ)! Αλλά δυστυχώς ταλαιπωρούμαστε από τοτε που γεννήθηκε και έχουμε ακούσει διαφορα!!

Ευχαριστώ για την απάντηση!!

 

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί γονείς,

Έχουμε και εμείς μια εμπειρία με την μπέμπα μας που είναι τώρα 8 μηνών.

Όταν ήταν 3 μηνών ανέβασε 39 πυρετό για μια νύχτα. Την πήγαμε στο νοσοκομείο και την κρατήσανε για εξετάσεις γιατί δεν φαινόταν να έχει κάτι. Μετά από τα πολλά βρήκαμε ουρολοίμωξη και μετά από υπέρηχο που δεν φάνηκε κάτι κάναμε κυστεογραφία και έξειξε κυστεουριτική παλλινδρόμηση β' βαθμού. Παίρνουμε αντιβίωση για 6 μήνες μας είπε ο παιδίατρος ceclor 3 ML και μόλις πάει 9 μηνών θα κάνουμε πάλι εξέταση να δούμε αν είναι εντάξει. Από τότε δεν έχει κάνει ουρολοίμωση κάθε μήνα κάνουμε βέβαια καλλιέργεια ούρων και ελπίζουμε σε λίγες μέρες που κλείνει τους 9 μήνες να πάνε όλα καλά γιατί δεν αντέχεται πια και αυτό με την αντιβίωση κάθε μέρα και το άνχος μην συμβεί κάτι.

Ευχομαι σε όλους του γονείς να περνάνε όλα γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Σας εύχομαι γρήγορα περαστικά! Σήμερα είμαστε για κυστεογραφία για να δουμε αν έχουμε ΚΟΠ μιας που έχουμε ένα θέμα με τα νεφρά οπως γράψει σε άλλα ποστ. Να σε ρωτήσω και κάτι? Πόσες μέρες μεινατε μέσα με την ουρολοίμωξη? Γιατι κάποιος γιατρός με τρομοκράτησε ότι σε περίπτωση ουρολοίμωξης θα νοσηλευτεί το παιδι για 10 μέρες στο νοσοκομείο!!!Λιγο υπερβολικό μου φαίνεται, πάντα νόμιζα ότι η ουρολοιμωξη ήταν κάτι σοβαρό μεν αλλά απλο! Εσεις πώς το ζήσατε? Πάντως β΄βαθμού ΚΟΠ είναι μικρή έτσι δεν είναι. Γρηγορα να γίνεται καλά!

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδάκια με ΚΟΠ χημειοπροστατεύονται με μικρές δόσεις αντιβίωσης μέχρι να υποχωρήσει η παλινδρόμηση δηλ. η αιτία που προκαλεί την ουρολοίμωξη. Εμείς σταματήσαμε στα 2.5 χόνια. Κυστεογραφία είχαμε κάνει και έξω αλλά δεν θυμάμαι πόσο κόστησε. Θα κοιτάξω και θα σας πω.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις με την ουρολοίμωξη μείναμε 12 μέρες μέσα αλλά ο μιρκός μου ήταν τότε 13 ημερών!!! Και επειδη ο πυρετός σ'αυτές τις ηλικίες μπορεί να σημαίνει πολλά μας έκαναν ενα σωρό εξετάσεις μέχρι να καταλήξουμε στην ουρολοίμωξη απο παλινδρόμηση. Επερνε αντιβίωση ενδοφλέβια οπότε επρεπε να ολοκληρωθεί και το 10μερο. Τέλος καλο όλα καλά και εμείς β' βαθμού παλινδρόμηση είχαμε και υποχώρησε σταδιακά.

Είναι λίγο ζόρι αλλά ξεπερνιέται υπάρχουν και χειρότερα, δυστυχώς!Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα μέναμε στο νοσοκομείο 10 ημέρες γιατί έπερνε αντιβίωση ενδοφλέβια. Όμως ζήτησα από τον γιατρό αφού η μπέμπα ήταν 3 μηνών, δεν είχε πυρετό στο νοσοκομείο καθόλου, και μπορούσε να πάρει σύρριγγα από το στόμα (σιρόπι δηλαδή) να μείνουμε με την μπέμπα μας λιγότερο. Τότε συμφωνήσανε μετά από συμβούλιο γιατρών...και αφού εμείς επιμέναμε, και πήραμε την μπέμπα την πέμπτη μέρα στο σπίτι και συνέχισε καλώς την αντιβίωσή της με σύρριγγα αφού συμφώνησα και με τον δικό μας παιδίατρο. Οι μέρες που μείναμε μέσα κυλισαν ομαλά γιατί το μωρό δεν φαινόταν να πονάει, αφού δεν έκλαψε η καιμενούλα ούτε μια φορά (αν εξερέσουμε όταν της βάζανε την ενδοφλέβια) αυτό ήταν λίγο σκληρό και για εμάς που την ακούγαμε από έξω. Οι γιατροί μας είπαν ότι β΄επιπέδου παλλινδρόμηση, δεν είναι πολύ και γι'αυτό ελπίζω τώρα που θα κάνουμε το τέστ στους 9 μήνες να είμαστε τυχεροί και να λήξει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αλλά κάτι ανάλογο είχε το βαπτιστήρι μας!

Απο την Β επιπέδου η γιατρός είχε δει κάποιο πρόβλημα στο ουροποιητικό το οποίο και επιβεβαιώθηκε με υπέρηχο στους 2 μήνες!

Υπήρχε κάποια κύστη στους ουρητήρες με αποτέλεσμα η δίοδος να είναι πολύ στενή, σχεδόν κλειστή, και τα ούρα επέστρεφαν!

Ο Αδριανός έπερνε ceclor από την ώρα που γεννήθηκε έως να γίνει σχεδόν 2 χρονών!

Έκανε μια επέμβαση δυο μήνες πριν τα γεννέθλιά του στο Παίδων και απο τότε δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα!

Αν κατάλαβα καλά εσας δεν είναι τόσο σοβαρό αλλά αν ποτέ χρειαστείς πληροφοριες για γιατρό ή οτιδήποτε στείλε μου απλά ενα pm!

Ευχομαι να ειναι όλα περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδάκια με ΚΟΠ χημειοπροστατεύονται με μικρές δόσεις αντιβίωσης μέχρι να υποχωρήσει η παλινδρόμηση δηλ. η αιτία που προκαλεί την ουρολοίμωξη. Εμείς σταματήσαμε στα 2.5 χόνια. Κυστεογραφία είχαμε κάνει και έξω αλλά δεν θυμάμαι πόσο κόστησε. Θα κοιτάξω και θα σας πω.

 

Τελικά την κάναμε και όλα καλά δεν είχαμε ΚΟΠ. Μας κόστισε ιδιωτικά 160€!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οσο πλησιαζει ο καιρος...τοσο πιο πολυ σφιγγεται η ψυχη μου!!

 

Στις 12/6 Θα παω για ΤΡΙΤΗ φορα στο Παιδων την κορη μου για κυστεογραφια.

Εχει 2ου βαθμου παλινδρομηση.

Το προβλημα ειναι πως την τελευταια φορα ηταν 2 χρονων,τωρα ειναι 4.

 

Αυτο που θα της κανουμε δεν νομιζω να το ξεχασει ποτε!!!!!!

Δεν μπορω να ειμαι διπλα της να της κραταω σφικτα τα χερια ωστε να μην κουνιεται και το παιδι να με κοιταει και να τσιριζει!!!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!

 

Ρωτησα τον παιδιατρο μηπως να το αποφευγαμε...ΟΧΙ !!!!

 

Δεν θελω να ερθει εκεινη η μερα .......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΙΜΑΣΤΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 11 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΥΣΤΕΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΠΑΛΙΝΡΟΜΗΣΗ...ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟ SEPTRIN ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΕ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΥΠΟΧΩΡΕΙ Κ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΥΣΤΕΟΓΡΑΦΙΑ;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις το septrin παιρνουμε.

Ποτε υποχωρει δεν ξερω.Σημερα που πηρα για ραντεβου και ρωτησα την συγκεκριμενη ερωτηση,δεν μου απαντησαν.

Η τελευταια φορα που την καναμε ηταν 2 χρονια πριν.Τωρα αν εξακολουθει να εχει (το απευχομαι Παναγια μου) θα κανουμε παλι σε 2 χρονια.

Της δινω 4 χρονια αντιβιωση.

Link to comment
Share on other sites

Mαράκι καλή δύναμη σε σένα και στην κορούλα σου..

θα περάσει και αυτό..το παιδάκι θα το ξεχάσει γρήγορα..

σε καταλαβαίνω..να πονάει το παιδάκι και να μη μπορείς να κάνεις κάτι..

αλλά αφού πρέπει να γίνει, δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς..υπομονή...

Καλά αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

edit admin αυτοδιαφήμιση

Με τον όρο κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση (vesicoureteral reflux) χαρακτηρίζεται ηπαθολογική εκείνη κατάσταση, κατά την οποία τα ούρα της κύστης επιστρέφουν στουςουρητήρες και τους νεφρούς, ιδιαίτερα στη φάση της κένωσής τηςΔιότι φυσιολογικά η ουροδόχου κύστη, υποδέχεται τα ούρα που κατέρχονται δια τωνουρητήρων από τους νεφρούς και δεν επιτρέπει την παλινδρόμησή τους, την επιστροφήτους δηλαδή στους ουρητήρες. Έτσι οι νεφροί προστατεύονται από τις υψηλές πιέσεις πουαναπτύσσονται στην κύστη κατά την κένωσή της και από την επιμόλυνσή τους από τυχόν

εντός αυτής μολυσμένα ούρα.Η φυσιολογική αυτή κατάσταση εξασφαλίζεται από τη λειτουργία της ουρητηροκυστικήςσυμβολής και από τη λοξή υποβλεννογόνια πορεία του τελικού τμήματος του ουρητήρα(ενδοτοίχια μοίρα), οι μυϊκές ίνες του οποίου συνέχονται με εκείνες του κυστικού τριγώνου,που είναι τμήμα του εξωστήρα μύ της κύστης, δηλαδή του μυϊκού της χιτώνα. Η σύσπασητου εξωστήρα μύ και κατ΄ επέκταση του κυστικού τριγώνου στη φάση της κένωσης τηςκύστης, έλκουν προς τα κάτω την ενδοτοίχια μοίρα του ουρητήρα και την αποφράσσουν,εμποδίζοντας τα ούρα να παλινδρομήσουν προς τους νεφρούς.Όταν ο βαλβιδικός αυτός μηχανισμός της ουρητηροκυστικής συμβολής, που επιτρέπει την

κάθοδο των ούρων από τους ουρητήρες στην κύστη, αλλά παρεμποδίζει την επιστροφήτους είναι ανεπαρκής, τότε αυτά παλινδρομούν ελεύθερα προς τους νεφρούς. Ετσι είναιορατός ο κίνδυνος επιμόλυνσης των νεφρών από τα μολυσμένα ούρα της κύστης , η ανιούσαοδός είναι η κύρια αιτία πρόκλησης της πυελονεφρίτιδας.Συχνότητα εμφάνισηςΗ κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση, που απαντάται συχνότερα στα κορίτσια από ότι στα

αγόρια, με μία αναλογία 10:1, είναι μία σοβαρή κατάσταση και αποτελεί τη συχνότερη αιτίαπρόκλησης ουρολοιμώξεων στα νεογνά και τα βρέφη. Αποτέλεσμα των λοιμώξεων είναι ηδημιουργία ουλών στο νεφρικό παρέγχυμα, η γνωστή νεφροπάθεια της παλινδρόμησης(reflux nephropathy), που μπορεί να οδηγήσει στην έκπτωση της νεφρικής λειτουργίας. Οινεφρικές ουλές απαντώνται σε ποσοστά 30% έως 50% μεταξύ των παιδιών μεουρολοίμωξη, στα οποία και ιδιαίτερα στα μικρότερα και στα βρέφη η κυστεουρητηρικήπαλινδρόμηση συναντάται σε ποσοστά μέχρι 70%, ενώ παρατηρείται και σεασυμπτωματικά παιδιά (15-20%). Η τελευταία παρατήρηση δείχνει ότι ο βαλβιδικόςμηχανισμός της κυστεοουρητηρικής συμβολής, ωριμάζει και ολοκληρώνεται με την πάροδο

του χρόνου, μέχρι συνήθως τη συμπλήρωση των 24 έως 48 μηνών της ζωής. Ηκυστεοουρητηρική παλινδρόμηση είναι επίσης συχνό εύρημα, μέχρι 40% στις περιπτώσειςτων εμβρυϊκών υδρονεφρώσεων, που αποκαλύπτονται στον προγεννητικό έλεγχο τωνεγκύων γυναικών.Αίτια που προκαλούν την παλινδρόμησηΤα αίτια που προκαλούν την κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση διακρίνονται σε συγγενή καιεπίκτητα, που συνήθως είναι ιατρογενή. Γενικά οποιαδήποτε κατάσταση συνοδεύεται απόβράχυνση, σμίκρυνση της ενδοτοίχιας πορείας του ουρητήρα, μπορεί να οδηγήσει σεανεπάρκεια του βαλβιδικού μηχανισμού της κυστεοουρητηρικς συμβολής .Συγγενή αίτια κυστεοουρητηρικής παλινδρόμησηςΤα συνηθέστερα συγγενή αίτια που την προκαλούν είναι:

Η Κυστεοουρητηρική Παλινδρόμηση των ούρων

α. Εξασθένηση του τριγώνου (trigonal weakness) ή πρωτοπαθής παλινδρόμησηprimary reflux) Είναι συχνό

αίτιο στα κορίτσια και λιγότερο συχνό στα αγόρια και παρατηρείται ετερόπλευρα ήαμφοτερόπλευρα, με αποτελέσμα η ενδοτοίχια πορεία του ουρητήρα να είναι βραχύτερητου κανονικού και το ουρητηρικό στόμιο να μετατοπίζεται πλάγια, προς τά έξω. Λόγω τηςαδυναμίας του τριγώνου, του τριγωνικού μυός δηλαδή και του συμπλέγματος που αποτελείμε το μυϊκό χιτώνα του ουρητήρα, η ενδοτοίχια μοίρα του ουρητήρα δεν έλκεται προς τακάτω και δεν αποφράσσεται, κατά τη σύσπαση του εξωστήρα και την κένωση της κύστης,με αποτέλεσμα τα ούρα να παλινδρομούν προς τα άνω.

Εικόνα 2. Εξασθένηση του τριγώνου (trigonal weakness) ή πρωτοπαθής παλινδρόμηση(primary reflux) ,βλέπετε τις βλάβες κατά την εξέταση της ενδοφλέβιας ουρογραφίας –πυελογραφίας (IVP).β. Διπλός ουρητήρας (ureteral duplication) εικ.3. Σε περιπτώσεις διπλού ουρητήρα,

μέχρι την εκβολή του στην κύστη, όπου το κάτω ουρητηρικό στόμιο παροχετεύει τον άνωημίνεφρο και το άνω τον κάτω (νόμος των Weigert-Meyer), παρατηρείται παλινδρόμησηστον κάτω ημίνεφρο, λόγω της μικρότερης ενδοτοίχιας πορείας του σύστοιχου σκέλους του

διπλού ουρητήρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Απλά θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μας σχετικά με την ουρολοίμωξη που "χτύπησε" την κορούλα μας 3 ετών.

Κάποια στιγμή διαπίστωσα ότι τα ούρα της μύριζαν έντονα. Θεώρησα ότι το παιδί δεν έπινε αρκετό νερό και άρχισα να της δίνω περισσότερο. Μετά από 3 μέρες ενημέρωσα τον παιδίατρο ο οποίος μας είπε να κάνουμε γενικές ούρων και καλλιέργεια. Οι εξετάσεις έδειξαν proteus mirabilis 100.000 cfu/ml.

Ξεκινήσαμε με Procef σε δόση 5ml/12 ώρες για 10 ημέρες και στην 5η ημέρα (την Κυριακή 10/1/2010 θα είναι) θα κάνουμε ξανά καλλιέργεια να δούμε πως πάει, και θα την επαναλάβουμε την επομένη της 10ης ημέρας της θεραπείας (δηλ.στις 16/1/2010).

Αφού τελειώσει η θεραπεία θα κάνουμε κυστεογραφία και υπερηχογράφημα να δούμε τις λειτουργίες της κύστης.

 

Μπλέξαμε, και μιλάμε ότι την μικρούλα μας την κάναμε/κάνουμε καθημερινό μπανάκι, και όλη την ημέρα η μύτη μας ήταν/είναι κολημένη πάνω στην πάνα της για να την αλλάξουμε όταν βραχεί / λερωθεί.

 

Ελπίζω οι εξετάσεις που θα κάνουμε να βγούν όλες θετικές για το παιδί, γιατί είναι κρίμα να βλέπεις μια 3χρονη ψυχούλα να βασανίζεται.

 

Παιδάκια όλου του κόσμου να είστε όλα καλά και εσείς μαμάδες και μπαμπάδες να τα καμαρώνετε τα αγγελούδια σας.

23Fy.jpgk9OYp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Γεια σας.Ειμαι καινουρια στο forum και θα ήθελα αν μπορεί και ξέρει καποιος να με ενημερώσει σχετικά με την καινούρια μέθοδο επέμβασης για την κυστεουρητική παλινδρόμηση.Η κορη μου είναι 4 ετων και την Παρασκευή καναμε την τρίτη στη σειρά ραδιοσοτοπική όπου ενώ μεχρι τώρα ξέραμε ότι το πρόβλημα υπήρχε μονο στη αριστερή πλευρά μας εμφανίστηκε παλινδρόμηση και στην δεξιά ευτυχώς ομως μικροτερου βαθμού.Επισκευθήκαμε αμέσως παιδοχειρούργο(γιατί ετσι και αλλιώς η προθεσμία μας για χημειοπροφύλαξη τελείωνε)και μας είπε γι αυτή τη νέα μέθοδο.Η μικρή μου εχει 4ου βαθμου στην αριστερη μερια και μικρότερου βαθμού στη δεξιά.Αν καποιος ειχε παρόμοια εμπειρια ας απάντησει παρακαλώ γιατί μαλλον την ερχόμενη Δευτέρα κανουμε εισαγωγή για την επέμβαση και δεν ξέρω ακριβώς τι θα αντιμετωπίσω.:|

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μεγάλη μου κόρη έχει παλλινδρόμηση και στους δύο νεφρούς 2ου βαθμού, το ανακαλύψαμε όταν ήταν 10 μηνών μετά απο ουρολοίμωξη και σε δύο μήνες περίπου θα ξανακάνουμε ανιούσα να δούμε κατα πόσο έχει βελτιωθεί. Η ιστορία αυτή για εμάς δεν έχει τέλος γιατί μόλις προχθές μάθαμε ότι έχει και η μικρή μας παλλινδρόμηση πάλι μετά από ουρολοίμωξη. Τελικά είναι κληρονομικό? Μήπως θα πρέπει να κοιτάξω και την τρίτη όταν γεννηθεί ή απλά να περιμένω την επόμενη ουρολοίμωξη?!!!:(:(:(

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί γονείς του parents.gr

 

Η ΚΟΠ αντιμετωπίζεται πλέον ελάχιστα επεμβατικά χωρίς εγχείρηση από τον πρώτο χρόνο της ζωής με την εμφύτευση του υλικού Deflux που καταργεί την παλινδρόμηση και διακόπτει τη χρόνια αντιβιοτική αγωγή.

Ενημερωθείτε στο http://alldoctorsmess.blogspot.com/2010/02/blog-post_17.html

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εχω ενα κοριτσακι 3,5 χρονων γεννηθηκε με παλυδρομιση τριτου βαθμου τωρα πηγε τεταρτου βαθμου γιατι τη εγινε?τη δεν εκανα σωστα τη πρεπει να κανω δεν ξερω οποιοσ μπορει ασ μου πει κατι

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Έχω ήδη αναφέρει την περίπτωση της πρώτης μου κόρης. Τώρα πλέον είναι 33 μηνών. Την Τρίτη κάναμε ανιούσα για να δούμε τι εξέληξη έχει. Είχα προετοιμάσει το παιδί ότι επιτέλους θα σταματήσουμε την αντιβίωση αλλά τελικά δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα. Η παλλινδρόμηση είναι σταθερά 2ου βαθμού. Πόσο πρέπει να περιμένουμε ακόμη? Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω για παιδινεφρολόγο ( απο τον οποοίο να έχετε εμπειρία) στην Αθήνα και κατα προτίμηση σε κάποιο παίδων.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙς ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΚΥΣΤΕΟΟΥΡΗΤΗΡΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ???

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3.5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΧΗΜΕΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ.ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙς ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...