Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑΣ ΑΚΡΩΝ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω θα προσευχομαι για σενα στην αγια ειρηνη να πανε καλα τα πραγματα κ αν θες μπορεις να το ταξεις σε αυτην να βγει γερο κ να παρει το ονομα της εχει βοηθησει πολυ κοσμο με τα θαυματα της.δεν το παιζω θρησκα ΕΙΜΑΙ κ πιστευω οτι ο θεος ειναι διπλα σε καθε βημα μας

Link to comment
Share on other sites

5 ημέρες ακόμη....

 

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου σε 5 ημέρες από σήμερα να πάρεις μεγάλη χαρά από τη νέα εξέταση και να σου πουν ότι όλα είναι καλά με το μωράκι σου.

 

Οι ευχές μας και η σκέψη μας θα είναι μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι οι ευχές και οι προσευχές σας να βγουν αληθινές, να μου δώσουν τη δύναμη να πάρω τη σωστή απόφαση και να πάψουν επιτέλους οι βασανιστικοί εφιάλτες που βλέπω κάθε βράδυ όταν μπορέσω να κοιμηθώ....

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

...καλή δύναμη σου ευχομαι. Ελπίζω να είναι ολα ψέμματα και το μωράκι σου να είναι υγιέστατο. Εκανα διακοπή στις 23 εβδομάδες λόγω προβλήματος στην καρδιά του μωρού. Ηταν δύσκολο αλλά έπρεπε να γίνει. Δεν του άξιζε σίγουρα να το φέρω στον κόσμο για να υποφέρει και να ζει στα νοσοκομεία. Ηταν το τρίτο μας παιδάκι. Εχεις και εσυ το γιο σου και οφείλεις να του χαρίσεις ενα υγιές αδερφάκι.

 

 

τον Μάρτιο του 2005 'ήμουν στην 20η εβδομάδα στο τεστ β' επιπέδου βρέθηκε πρόβλημα στην καρδιά. Ηταν μισή. ΕΤΥΧΕ μας είπαν. Πήγαμε στο ιασώ σε πόλύ γνωστλη εμβρυοκαρδιολόγο. Δεν είχε λόγια να μας περιγράψει τι ακριβώς συνεβαινε. Πηρε ενε τεράστιο χαρτί και σχεδίαζε την καρδιά του εμβρύου για να μας εξηγήσει το πρόβλημα. Πήγαμε στο Ωνάσειο σε παιδοκαρδιολόγο. Μας εξήγησε και αυτός τι θα συνεβαιανε αμα γεννούσα αυτό το παιδι. Εγινε διακοπή κύησης με χάπια για να έρθουν πόνοι. Το γέννησα φυσιολογικά, αρνήθηκα να το δω, ακουσα μια νοσοκόμα έξω από το δωμάτιο που ειπε ότι γεννήθηκε νεκρό. ΑΥτή την απόφαση θα την κουβαλάω βαθιά μέσα μου. Απέκτησα 2 υγιεστατα παιδιά. Δε ξεχνιέται αυτή η εμπειρία απλά πάμε παρακάτω. Καλό κουράγιο σε όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς πέρα από το Α Γ Γ Ε Λ Ο Υ Δ Ι που μας εμπιστεύθηκε ο Θεός να μεγαλώσουμε, αποκτήσαμε κι ένα ολόγερο ακόμη αγοράκι και έχουμε όνειρο να κάνουμε και άλλα παιδιά.

Σημείωση: Η αυχενική μου στο πρώτο μου παιδάκι με το σύνδρομο ντάουν ήταν φυσιολογικότατη, όλες οι μετρήσεις του, ρινικό οστό ορατό, ΡΑΡΡ Α, όλα ήταν απολύτως φυσιολογικά. Μόνον η αμνιοκέντηση είναι αξιόπιστη.

 

Σου εύχομαι ολόψυχα να τα καμαρώσεις όπως επιθυμείς και ο Θεός να σου χαρίσει κι άλλα παιδάκια.

 

Όσο για την αμνιοπαρακέντηση, στη γειτονιά μου υπάρχει ένα αγοράκι με σύνδρομο down που δεν φάνηκε τίποτα στην αμνιοκέντηση. Συγκεκριμένα 4 παιδιά έχουν γεννηθεί στον κόσμο που δεν φάνηκε το σύνδρομο!!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:Δυστυχώς τα νέα μου είναι τα χειρότερα που θα μπορούσα να περιμένω. Ο δεύτερος υπερηχογραφικός έλεγχος έδειξε ότι τα μηριαία οστά είναι πάρα πολύ κοντά και με κλίση προς τα μέσα και έχει αρχίσει να μαζεύεται και υγρό στον εγκέφαλο. Αυτό σημαίνει με βεβαιότητα ότι πρόκειται για κάποιο σύνδρομο το οποίο θα ανιχνευτεί όταν όλα τελειώσουν πια.....Το μόνο που μένει πια είναι να κανονίσω την ημέρα της διακοπής:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:.Θ α το έκανα αύριο αλλά είναι τα γενέθλια μου και θα ήθελα να μην τη θυμάμαι έτσι αυτή την ημέρα. Το μόνο που μου δίνει δύναμη είναι τα μάτια του παιδιού μου και το χέρι του άντρα μου να μου κρατάει το δικό μου ...Φοβάμαι πολύ..αλλά προσπαθώ να είμαι δυνατή, απλά το μόνο που θέλω είναι να τελειώσει γρήγορα.
4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

παρακολουθουσα με αγωνια την αντιστροφη μετρηση σου...

 

 

 

λυπαμαι..........................

 

 

 

σου ευχομαι απο καρδιας να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο ανωδυνο σωματικα και ψυχολογικα για σενα κοριτσι μου

 

 

ο θεος μαζι σου

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:Δυστυχώς τα νέα μου είναι τα χειρότερα που θα μπορούσα να περιμένω. Ο δεύτερος υπερηχογραφικός έλεγχος έδειξε ότι τα μηριαία οστά είναι πάρα πολύ κοντά και με κλίση προς τα μέσα και έχει αρχίσει να μαζεύεται και υγρό στον εγκέφαλο. Αυτό σημαίνει με βεβαιότητα ότι πρόκειται για κάποιο σύνδρομο το οποίο θα ανιχνευτεί όταν όλα τελειώσουν πια.....Το μόνο που μένει πια είναι να κανονίσω την ημέρα της διακοπής:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:.Θ α το έκανα αύριο αλλά είναι τα γενέθλια μου και θα ήθελα να μην τη θυμάμαι έτσι αυτή την ημέρα. Το μόνο που μου δίνει δύναμη είναι τα μάτια του παιδιού μου και το χέρι του άντρα μου να μου κρατάει το δικό μου ...Φοβάμαι πολύ..αλλά προσπαθώ να είμαι δυνατή, απλά το μόνο που θέλω είναι να τελειώσει γρήγορα.

 

Είμαι συντετριμμένη...

Δυστυχώς πρέπει να το περάσεις και αυτό...

Καλή δύναμη!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:Δυστυχώς τα νέα μου είναι τα χειρότερα που θα μπορούσα να περιμένω. Ο δεύτερος υπερηχογραφικός έλεγχος έδειξε ότι τα μηριαία οστά είναι πάρα πολύ κοντά και με κλίση προς τα μέσα και έχει αρχίσει να μαζεύεται και υγρό στον εγκέφαλο. Αυτό σημαίνει με βεβαιότητα ότι πρόκειται για κάποιο σύνδρομο το οποίο θα ανιχνευτεί όταν όλα τελειώσουν πια.....Το μόνο που μένει πια είναι να κανονίσω την ημέρα της διακοπής:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:.Θ α το έκανα αύριο αλλά είναι τα γενέθλια μου και θα ήθελα να μην τη θυμάμαι έτσι αυτή την ημέρα. Το μόνο που μου δίνει δύναμη είναι τα μάτια του παιδιού μου και το χέρι του άντρα μου να μου κρατάει το δικό μου ...Φοβάμαι πολύ..αλλά προσπαθώ να είμαι δυνατή, απλά το μόνο που θέλω είναι να τελειώσει γρήγορα.

κουραγιο...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΤΟΛΗ

Κουράγιο γλυκιά μου, ξέρεις ότι πρέπει να γίνει γιατί αλλιώς θα υποφέρει πολύ αυτό το πλασματάκι. Ας πάει παρεούλα με τα άλλα αγγελούδια και η μαμά του θα το αγαπάει πάντα. Ο Θεός μαζί σου και εμείς θα είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε να το ξεπεράσεις.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω, και το υποστηριζω (οχι αβασανιστα)

πως η μεγαλυτερη πραξη αγαπης που θα μπορουσε να κανει ενας γονιος για το αγεννητο παιδι του, θα ηταν να μην το αφησει να υποφερει, αν ολες οι ενδειξεις δειχνουν προς πολυ σοβαρα και ανιατα προβληματα υγειας του εμβρυου

 

ευχομαι να μην χρειαστει να κανω ποτε πραξη τη θεωρια μου

 

για οσους γονιους ομως το εκαναν, νιωθω σεβασμο..

 

η καρδια που αγαπαει, καποιες φορες πρεπει να ναι φτιαγμενη απο ατσαλι για να αντεξει τη θλιψη

fistikaki εγραψες υπεροχα αυτο ακριβως που πιστευω.

 

Ντολη ...κουραγιο. :-(

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθούσα όλες αυτές τις μέρες το θέμα σου, Ντόλη... Είχα μια ελπίδα μέσα μου οτι όλα θα πήγαιναν καλά. Δεν είναι και λίγες οι φορές που γίνονται λάθη... Δυστυχώς όμως...

 

Κουράγιο κοπέλα μου.

 

Σου εύχομαι να αναρρώσεις γρήγορα και σωματικά και ψυχολογικά απο αυτή τη δύσκολη κατάσταση. Καλή δύναμη...

Link to comment
Share on other sites

Οχι παλι Θεε μου!! Κοπελα μου λυπαμαι τοσο πολυ,σε καταλαβαινω απολυτα!

 

Στην ιδια δεινη θεση βρεθηκα κι εγω τον περασμενο Ιουλιο!

 

Ευχομαι στη ζωη σου απο δω και περα να ζεις μονο χαρες!!

 

Κουραγιο!!!

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:Δυστυχώς τα νέα μου είναι τα χειρότερα που θα μπορούσα να περιμένω. Ο δεύτερος υπερηχογραφικός έλεγχος έδειξε ότι τα μηριαία οστά είναι πάρα πολύ κοντά και με κλίση προς τα μέσα και έχει αρχίσει να μαζεύεται και υγρό στον εγκέφαλο. Αυτό σημαίνει με βεβαιότητα ότι πρόκειται για κάποιο σύνδρομο το οποίο θα ανιχνευτεί όταν όλα τελειώσουν πια.....Το μόνο που μένει πια είναι να κανονίσω την ημέρα της διακοπής:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:.Θ α το έκανα αύριο αλλά είναι τα γενέθλια μου και θα ήθελα να μην τη θυμάμαι έτσι αυτή την ημέρα. Το μόνο που μου δίνει δύναμη είναι τα μάτια του παιδιού μου και το χέρι του άντρα μου να μου κρατάει το δικό μου ...Φοβάμαι πολύ..αλλά προσπαθώ να είμαι δυνατή, απλά το μόνο που θέλω είναι να τελειώσει γρήγορα.

σίγουρα θα τελειώσει γρήγορα, να σκέφτεσαι το παιδάκι σου και ότι σύντομα θα ξαναπροσπαθήσεις να του χαρίσεις ένα υγιές αδερφάκι.

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:Δυστυχώς τα νέα μου είναι τα χειρότερα που θα μπορούσα να περιμένω. Ο δεύτερος υπερηχογραφικός έλεγχος έδειξε ότι τα μηριαία οστά είναι πάρα πολύ κοντά και με κλίση προς τα μέσα και έχει αρχίσει να μαζεύεται και υγρό στον εγκέφαλο. Αυτό σημαίνει με βεβαιότητα ότι πρόκειται για κάποιο σύνδρομο το οποίο θα ανιχνευτεί όταν όλα τελειώσουν πια.....Το μόνο που μένει πια είναι να κανονίσω την ημέρα της διακοπής:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:.Θ α το έκανα αύριο αλλά είναι τα γενέθλια μου και θα ήθελα να μην τη θυμάμαι έτσι αυτή την ημέρα. Το μόνο που μου δίνει δύναμη είναι τα μάτια του παιδιού μου και το χέρι του άντρα μου να μου κρατάει το δικό μου ...Φοβάμαι πολύ..αλλά προσπαθώ να είμαι δυνατή, απλά το μόνο που θέλω είναι να τελειώσει γρήγορα.

 

ΝΤΟΛΗ κουράγιο.Μόνο αυτό μπορώ να σου πω.Πάρε ένα φιλα΄κι απο τον άντρα σου κι ένα απο το παιδί σου και όλα θα πάνε καλά.Εγώ είχα μόνο τον αντρούλη μου γιατί ήταν το πρώτο μας.Κοντεύουν 2 μήνες τώρα.Δεν πίστευα ότι θα είχα τόση δύναμη.Ξέρω τώρα σου φαίνεται ένα πανύψηλο βουνό αλλά σιγά σιγά θα χαμηλώνει κι εκέι στην κορυφή ου θα δεις πάλι την ελπίδα....

Link to comment
Share on other sites

...είναι και κάτι άλλο που μου δίνει δύναμη...η δική σας παρουσία και συμπαράσταση. Πήρα τον γιατρό μου τηλέφωνο για να κανονίσω την διακοπή την Παρασκευή. Όταν τον ρώτησα πόσο θα διαρκέσει μου απάντησε ότι θα κάνω εισαγωγή το πρωί και θα γίνει η πρόκληση τοκετού..πιθανόν μέχρι το βράδυ θα έχεις γεννήσει μου είπε..ΓΕΝΝΗΣΕΙ; μα γεννάω σημαίνει ότι φέρνω στον κόσμο ένα παιδί, ότι του δίνω ζωή..τι τραγική ειρωνία ...πάντα ήθελα να έχω έναν φυσιολογικό τοκετό και όταν γέννησα τον Μιχάλη μου με καισαρική είχα στενοχωρηθεί λιγάκι...που να φανταζόμουν ότι ο φυσιολογικός τοκετός που θα βίωνα στη ζωή μου θα ήταν έτσι...κάτω από αυτές τις συνθήκες...

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

σκεψου κοριτσι μου,

 

και οτι

 

ο κεραυνος δεν χτυπαει ποτε 2 φορες, το ιδιο σημειο....

 

δεν προκειται να σου ξανατυχει.............

 

κλεισε αυτο το δυσαρεστο κεφαλαιο στη ζωη σου, σκεψου πως εισαι στην κορυφη του βουνου.... δεν εχει αλλη ανηφορα...

 

κι ολα θα πανε καλα στη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...