Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά έχουν κλείσει όλα τα ραντεβού και μου είπαν να πάρω στην αρχή του Ιούνη για να κλείσω ραντεβού για τέλος Αυγούστου ή Σεπτέμβρη, τι να πω ακριβοθώρητη, την πρώτη φορά που επιχείρησα να κλείσω ραντεβού μαζί της μου αρνήθηκαν γιατί τους 'ειχα πεί για δυσλεξία και μου αρνήθηκαν γιατί δεν αναλαμβάνει ελαφριά περιστατικά και φαντάσου οτι είναι και κομπάρα της ξαδέρφης του άντρα μου της παιδιάτρου, τωρα την πήρα να βάλει μέσο μπάς και καταφέρω να την δώ πρίν από το Σεπτέμβρη, γιατί θέλω να ξέρω με τι έχω να κάνω για να μπορέσω να κάνω τα σωστά για το παιδί, τι να πω ρε γαμώτο τρία στα τρία πέτυχα κι εγώ μάλλον λόττο θα παίξω.

 

για την καραντανα,πρεπει να κλεισεις ραντεβου οντως κανα διμηνο πριν.εγω εκλεισα φεβρουαριο για χθες (κ για δευτερα για τα αλλα δυο παιδια,το γιωργο προληπτικα κ τη βενετια γιατι μιμουμενη το δημητρη,εχει χασει πολυ απο την ομιλια της-μαλλον απο χειριστικοτητα το κανει).

αν ηταν αυτισμος παντως -πιστευω- οτι κατι θα ειχες καταλαβει...8 ετων δεν ειναι???

ο δικος μου δημητρης (που εχει ελαφρια μορφη) απο πολυ μικρος φαινοταν οτι κατι δεν παει οπως πρεπει..δεν μπορουσαμε να επικεντρωσουμε τι,αλλα δεν ειχαμε επαναπαυτει..

κ ακομα πιστευω οτι αν δεν ειχαμε κανει παρεμβαση τοσο νωρις,ο δημητρης δεν θα μιλουσε ακομα,κ δεν θα ειχε την εικονα που εχει που ολοι χαρακτηριζουν ελαφρια.

το δεπ/υ παλι,απ οτι βλεπω στο δημητρη (που εχει κι απ αυτο) αντιμετωπιστηκε με εργο,κανεις ποτε δεν μας ειπε για ψυχολογο.με την ειδικη παιδαγωγο κανει ασκησεις προγραφης,εκμαθηση εννοιων,αριθμηση (εχουμε φτασει στο 4) κ καποια κοματια μουσικοκινητικης αγωγης (κατι που μαλλον του χρονου θα παρακολουθησει σε μονιμη βαση)

καλα κανεις που ρωτας κ ψαχνεις για το δημητρη σου,αλλα μην αγχωνεσαι...τι να πω κι εγω που περιμενω 4ο κι ειναι κι αυτο αγορι.......

αν θες,κι αφου εχεις γνωστη που θα μεσολαβησει,ρωτα αν μπορεις να χρησιμοποιησεις το ενα απο τα δικα μου ραντεβου που εχω τη δευτερα,κ κλεινω αλλο εγω για το γιωργακη...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά λοιπόν , διάβασα τις ιστορίες σας THEODOSI & theolvas και καταλαβαίνω πως τα έχετε δει όλα :eek:

 

Εμείς όλες οι επιληπτικές κρίσεις ήταν στον ύπνο και τις περισσότερες φορές ( αν όχι όλες) απόρεια της έντονης ημέρας που πέρασε ο Άρης.

Εντονη ημέρα εννοώ άγχος πίεση εκνευρισμός κούραση

Η θεραπεία του εδώ και 7 χρόνια περίπου ήταν με τριλεπτάλ και την σταματήσαμε ( σταδιακά) το πάσχα που μας πέρασε.

 

Σας εύχομαι περαστικά . :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά λοιπόν , διάβασα τις ιστορίες σας THEODOSI & theolvas και καταλαβαίνω πως τα έχετε δει όλα :eek:

 

Εμείς όλες οι επιληπτικές κρίσεις ήταν στον ύπνο και τις περισσότερες φορές ( αν όχι όλες) απόρεια της έντονης ημέρας που πέρασε ο Άρης.

Εντονη ημέρα εννοώ άγχος πίεση εκνευρισμός κούραση

Η θεραπεία του εδώ και 7 χρόνια περίπου ήταν με τριλεπτάλ και την σταματήσαμε ( σταδιακά) το πάσχα που μας πέρασε.

 

Σας εύχομαι περαστικά . :)

 

ευχαριστω παρα πολυ..

καποιος μου ειπε (δεν θυμαμαι ποιος) οτι ολα τα παιδια με αυτισμο,εμφανιζουν καποια στιγμη της ζωης τους επιληπτικες κρισεις,αλλοτε σοβαροτερες κι αλλοτε πιο ηπιες,κι οτι ειναι καλυτερα να τις εμφανισουν σε μικρη ηλικια,γιατι τοτε υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να ξεπεραστουν.

ο δημητρης μου σε περιοδους μεγαλου στρες,κουρασης,νευρων κλπ,κανει ταντρουμ κ απιστευτη γκρινια,τοση ωστε χανει τα λογια του κ χτυπιεται κλπ...οσο περναει ο καιρος ομως κ φτιαχνει η επικοινωνια (ο λογος του),μειωνονται τα περιστατικα.

χαιρομαι που κ ο αρης το ξεπερασε,κ δε σου κρυβω οτι η ιστορια σας (που εχω διαβασει κατα καιρους) μου εδωσε απιστευτο θαρρος κ δυναμη τοτε που δεν ηξερα που παν τα τεσσερα...κ γι αυτο ευχαριστω πολυ....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω κι εγώ, αν τελικά αληθεύει αυτή η διάγνωση περί αυτισμού του Δημήτρη τότε το μόνο που μου μένει είναι οι επιληπτικές κρίσεις πάνω που λέμε οτι ξεπεράσαμε το θέμα των σπασμών του Αγγελου να μας κάτσει καμιά στραβή με το Δημήτρη κι έτσι όπως είναι και θηρίο, φανταστείτε ανεβοκατεβαίνει από την βεράντα κάνοντας άλμα από τα κάγκελα στο στέγαστρο της δεξαμενής του πετρελαίου, δεν θέλω να σκεφτώ τι θα μπορούσε να συμβει.Βεβαια θα μπορούσε να συμβεί και τώρα χωρίς να συντρέχει ειδικός λόγος πόσο μάλλον σε τέτοια περίπτωση.Ο θεός να μας φυλαει αλλά το αγριμάκι μου είναι διαόλου κάλτσα δεν μαζεύεται με τίποτε, μακάρι να μην χρειαστεί να το ζήσω κι αυτό νιώθω οτι από περιπετειες υγείας είμαστε υπέρπληρεις σε αυτό το σπίτι, πλέον την ιατρική την παίζω στα δάχτυλα κάνω και γνωματεύσεις.Τι να κάνουμε ήταν να μας τύχει και αυτό και μη χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι καλη μου...αυτο που περιγραφεις για το δημητρη ειναι αυτο που εχω ακουσει απο ολη την οικογενεια για το συζυγο μου κατα την παιδικη του ηλικια...

κι ομως,ο αντρας μου,κ σχολειο τελειωσε,κ παντρευτηκε,κ 4 παιδια εχει κανει (3,5 προς το παρον...) κ ολα καλα ειναι..

με διαγνωση δεπ/υ,το ταμειο ξερω οτι καλυπτει ενα αρκετα καλο ποσο για συνεδριες..

εχεις το τηλ μου,αν θες παρε με πρωινη ωρα (γιατι τα απογευματα λειπουμε στις συνεδριες μας) να τα πουμε....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

πηγαμε στην αναπτυξιολογο,εξετασε τα δυο παιδια κ μας ειπε για τη βενετια αυτο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1564252#post1564252.χαρηκα πολυ,αλλα αγχωθηκα με τα χειρουργεια,ναρκωσεις κλπ

για το γιωργακη,μου ειπε πτι δεν δειχνει να εχει σημαδια που τον κατατασσουν στο φασμα.μονο την ομιλια του βρηκε πισω,γιατι λεει μονο μαμα κ μπαμα,ενω θα επρεπε να λεει τουλαχιστο 2 ακομα,αλλα δεν ανησυχησε,απο τη στιγμη που ακουει το ονομα του κ γυριζει,δειχνει με το δαχτυλο οτι θελει,ανταποκρινεται σε ομιλια,κι εχει βλεμματικη επαφη.βεβαια μου ειπε (πραγμα που ηξερα ηδη) οτι το παιδι πρεπει να παει τουλαχιστο 18 μηνων για να μπορουμε να πουμε με σιγουρια,αλλα εμενα μου φτανει αυτο προς το παρον.

τη ρωτησα αν ισχυει κατι που ειχα διαβασει περι αυτισμου κ κληρονομικοτητας,(κ ειχα αγχωθει πολυυυυυυ) κ μου απαντησε,οτι αν ενα παιδι στην οικογενεια εμφανισει οποιαδηποτε μορφη αυτισμου (που δεν οφειλεται σε χρωμοσωμα η γονιδιο),τοτε τα επομενα παιδια εχουν 8% πιθανοτητα να εμφανισουν καποια μορφη,οχι απαραιτητα πιο βαρια.

αυτα τα νεα μας,ο δημητρης ετοιμαζεται για γυμναστικες επιδειξεις με το σχολειο του κ εχω πολυ αγχος να δω τι θα γινει...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. όσο για τη Βενετία δε νομίζω ότι χρειάζεται να αγχώνεσαι. Δεν είναι κάτι φοβερό. Εμείς δεν το κάναμε αλλά θέλω μπας και ξεμπερδέψουμε από το υγρό στο αυτί. Πάλι έχει και δεν ακούει και μας είπαν να περιμένουμε γιατί αφού έφυγε την προηγούμενη φορά θα φύγει και τώρα. εμείς έχουμε κάνει πάρα πολλές φορές τυμπανόγραμμα που φαίνεται το υγρ[ο, κρατάει κάτι δευτερόλεπτα και δενείναι απολύτως τίποτα. ακουόγραμμα δεν έχουμε κάνει ποτέ.Την κάνουν πάντως καλοκαίρι την επέμβαση. όσο για τον Γιώργο οκ καταλαβαίνω το άγχος σου αλλά η δική μου δε λέει καν μαμα-μπαμπά. Μόνο γεια και ντα-ντα. λέει. είχε πεικάποια στιγμη μαμα-μπαμπα αλλά τώρα το έκοψε και σίγουρα δεν το εννοούσε.Ελπίζω να μην κάνω λάθος που δεν αγχώνομαι. κάτι τέτοια βέβαια διαβάζω και με βάζουν σε σκέψεις και ο άντρας μου θέλει να μου κόψει το ιντερνετ.

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

την κυριακη που μας περασε,ο δημητρης μας εκανε γυμναστικες επειδιξεις με το σχολειο του..

οταν ελαβα την προσκληση,αρχικα σκεφτηκα να μη τον αφησω να λαβει μερος επειδη γνωριζω οτι ειναι λιγο πισω κινητικα,κ δεν ηθελα να νιωσει ασχημα αν δεν καταφερνε κατι που θα μπορουσαν οι συμμαθητες του.τελικα ομως ειπα βλεποντας κ τη σαφεστατη βελτιωση που εχουμε τον τελευταιο καιρο,κ ειπα να τον στειλω,τουλαχιστο για την εμπειρια...

ηταν πολυ σωστη κινηση.το προγραμμα της επιδειξης περιελαμβανε ισορροπια (5-6 βηματα πανω σε "δοκο"σαν την ακρη του πεζοδρομιου),δυο αλματα πανω απο πηχυ (που το παιδι θα επρεπε να πηδηξει με τα δυο ποδια ενωμενα περιπου 10 εκ υψος),ζικ ζακ τρεξιμο αναμεσα σε κορινες (4 αν θυμαμαι καλα) κ κλωτσια μπαλας στο τερμα για γκολ (φυσικα ο τερματοφυλακας δεν εκανε κ πολυ μεγαλη προσπαθεια ν αποκρουσει).αυτο ηταν το προγραμμα για τα "μικρα" παιδακια με τα οποια διαγωνιστηκε ο δημητρης μου (ηλικιας καπου 2,5 με 3 ετων,δηλ μισο με ενα χρονο μικροτερα του).κ πρεπει να πω οτι τα πηγε παρα πολυ καλα...ομολογω οτι δεν περιμενα να παει τοσο καλα...απαντησε κ στην ερωτηση "τι ομαδα εισαι" (που του εκανε ο γυμναστης) λεγοντας δυνατα κ καθαρα "ομπιακος" κ φυσικα η μαμα εκλαιγε καθ ολη τη διαρκεια...απο χαρα εννοειται...

αυτη ηταν η επιβεβαιωση της προοδου του,αν λαβουμε υποψη μας οτι περισυ ηταν πολυυυυυυυυ πισω σε ολα,τωρα υπολειπεται μονο ενα εξαμηνο...

οι δασκαλες του κ η διευθυντρια του παιδικου μου εδωσαν συγχαρητηρια για την προοδο του κι εγω ημουν για μια ακομα φορα υπερηφανη!!!!!!

πρεπει για μια ακομα φορα να ευχαριστησω το κεντρο που κανει ο δημητρης μου τις θεραπειες του για την τοσο μεγαλη προοδο του παιδιου μου (πραγμα που παραδεχτηκαν κ οι δασκαλες του)

τωρα μας μενει το σεπτεμβριο εγκεφαλογραφημα κ μαγνητικη μπας κ σταματησουμε κ το @#@#@ ντεπακιν κ ηρεμισω κι εγω...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπραβο σας κοριτσακι!

 

ευχαριστω.....παμε σουπερ...σουπερ......

αν μου ελεγε καποιος περισυ τετοια εποχη (που περασα κ το μεγαααλο τρακο της διαγνωσης) οτι θα μπορουσε να εχει τετοια εξελιξη,θα ελεγα οτι παει να μου χρυσωσει το χαπι..τωρα ομως βλεπω τη διαφορα κ τα δακρυα απελπισιας εχουν γινει δακρυα χαρας...καθε μερα κ περισσοτερα...

εχουμε βεβαια δροοομο μπροστα ακομα,αλλα ειμαστε σε πολυ καλα χερια κ δε φοβαμαι πια.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

ελα βρε Λια!!!

χαζοκλαιω κι εγω απο τη χαρα μου μαζι σας!!!

πολυ χαιρομαι με τον Δημητρη!!! και μαζι σας!!!

 

να'σαι καλα...κι εγω χαιρομαι που σε διαβαζω......

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στο Δημητρη και εις ανωτερα ευχομαι.Και σε σενα να κλαις παντα απο χαρα γι αυτον.

 

κι εσενα ευχαριστω κ απο εδω.......

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποσο "χορταινω" να διαβαζω αυτο το θεμα...!!!:-D:grin:

 

Λια σου αξιζουν συγχαρητηρια για το ποσο πολυ εχεις παλεψει!!!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

ποσο "χορταινω" να διαβαζω αυτο το θεμα...!!!:-D:grin:

 

Λια σου αξιζουν συγχαρητηρια για το ποσο πολυ εχεις παλεψει!!!

 

μαλλον σε αλλη αξιζουν τα συγχαρητηρια.....σ αυτη που με κατευθυνε κι εχει αγκαλιασει το παιδι μου σαν δικο της κ του εχει δωσει αυτη την τεραστια ωθηση να παει μπροστα....

εχε χαρη που φοβαμαι μη φαω καμμια καρτα......

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

εχε χαρη που φοβαμαι μη φαω καμμια καρτα......

 

:lol::lol::lol::lol: με τετοια ζεστη, δεν τρως κανενα παγωτακι καλυτερα;;:lol::lol::lol:

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

theolvas καλησπέρα,

 

διαβάζω τις επιτυχίες σας και τις προόδους σας και πραγματικά χαίρομαι και σας θαυμάζω.

Πήρα το θάρρος όμως να σου γράψω μιας και έχω πελαγώσει και θέλω βοήθεια.

Ο γιός μου ειναι 25 μηνών μιλά ελάχιστα με 2σύλλαβες λέξεις ( μαμα. μπαμπα,γιαγια, μεμε, τυρί, γεια, βαβα-εννοεί το ψωμί-πα:εννοεί το πάει, φως, ναι) , καμία πρόταση, καλή κινητικότητα, δεν μασάει ικανοπιητικά μάλλον μισοαλεσμένα, τον πήγα στην Νικολάου 23 μηνών και μου είπε μόνο για λογοθεραπείες χωρις να γράψει κατι άλλο στο χαρτί που μου έδωσε.Πήγαμε σε 2 κέντρα που εκτόσ από το να μας παιρνουν λεφτα δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ και τωρα είμαι χάλια δεν μπορω μα βοηθήσω ούτε το απιδί ούτε εμένα και το μόνο που κάνω είναι να χάνω την ψυχραιμία μου και να του φωνάζω επειδή δεν μιλάει.....Το ξέρω ότι ειμαι λάθοσ αλλά δεν ξέρω που να τον πάω και από που να ζητήσω βοήθεια.

Σας παρακαλώ από την πείρα και την γνώση σας τί θα κάνατε στη θέση μου?

περιμένω την απάντηση σας

ευχαριστώ πολύ ΡΈΑ

Link to comment
Share on other sites

Ρεα, εγω θα σου πω τα μαντατα μας στις 16 που τον παω αναπτυξιολογο

τελος μαρτη και 27 μηνων ζητημα να μετραγα 10 μπεμπε λεξεις (φαι τρωμε παντως)

απο απριλη, πολυ καλυτερη εξελιξη, εχω γραψει κατω 20 κανονικες λεξεις και αλλες 30-40 μπεμπε λεξουλες πλεον. πρωτη προταση κο-μου (δικο μου) αυτο το μηνα

απλα κραταω και μια πισινη στο τι θα γινει στη συναντηση.

ελπιζω απλα να μας διωξει και να μη μπλεξω στην ολη διαδικασια

αλλα ενα φοβο τον εχω

γιατι κακως μεν αλλα η συγκριση με τη διδυμη ειναι αστα να πανε, αυτη λεει εκθεσεις ολακερες απο τον Οκτωβρη

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

theolvas καλησπέρα,

 

διαβάζω τις επιτυχίες σας και τις προόδους σας και πραγματικά χαίρομαι και σας θαυμάζω.

Πήρα το θάρρος όμως να σου γράψω μιας και έχω πελαγώσει και θέλω βοήθεια.

Ο γιός μου ειναι 25 μηνών μιλά ελάχιστα με 2σύλλαβες λέξεις ( μαμα. μπαμπα,γιαγια, μεμε, τυρί, γεια, βαβα-εννοεί το ψωμί-πα:εννοεί το πάει, φως, ναι) , καμία πρόταση, καλή κινητικότητα, δεν μασάει ικανοπιητικά μάλλον μισοαλεσμένα, τον πήγα στην Νικολάου 23 μηνών και μου είπε μόνο για λογοθεραπείες χωρις να γράψει κατι άλλο στο χαρτί που μου έδωσε.Πήγαμε σε 2 κέντρα που εκτόσ από το να μας παιρνουν λεφτα δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ και τωρα είμαι χάλια δεν μπορω μα βοηθήσω ούτε το απιδί ούτε εμένα και το μόνο που κάνω είναι να χάνω την ψυχραιμία μου και να του φωνάζω επειδή δεν μιλάει.....Το ξέρω ότι ειμαι λάθοσ αλλά δεν ξέρω που να τον πάω και από που να ζητήσω βοήθεια.

Σας παρακαλώ από την πείρα και την γνώση σας τί θα κάνατε στη θέση μου?

περιμένω την απάντηση σας

ευχαριστώ πολύ ΡΈΑ

 

ποσο σε καταλαβαινω.....ετσι ημουν κι εγω...

απο εμπειρια εχω να πω (κι ας το εχω ξαναπει) οτι οσο πιο νωρις γινει η παρεμβαση,τοσο καλυτερα ειναι για το παιδι.κ το σημαντικοτερο ειναι να βρεις το καταληλλο κεντρο που το παιδι σου θα νιωθει ανετα.εγω σταθηκα παρα πολυ τυχερη σ αυτο...

απο αποψη αναπτυξιολογου,εγω τη λυση τη βρηκα στο τμημα κοινωνικης ιατρικης του παιδων αγλαια κυριακου.εκει η γιατρος ασχοληθηκε πραγματικα με ολα μου τα παιδια κ με κατατοπισε πληρως χωρις να μου πει να περιμενω ως τα 5,πραγμα που εχει παιξει μεγαααλο ρολο στην εξελιξη του παιδιου.

ο δημητρης μου μετα απο ενα χρονο παρεμβασης σχεδον δεν ξεωριζει απο παιδακια συνομηλικα,ενω περισυ η διαφορα ηταν ορατη με την πρωτη...αυτο μπορουν να το πουν κ ολες οσες μας εχουν γνωρισει κι απο κοντα..

εαν η αναπτυξιολογος που πηγατε δεν εγραψε κατι πανω στην εγκριση για τις λογοθεραπειες,μαλλον δεν ειναι κατι σοβαρο.σ εμας ειχε γραψει δαδ,δεπυ,δυσκολιες συμπεριφορας,ασπεργκερ,κ δε μας ειχε δωσει καμια οδηγια εκτος απο το να τον παμε παιδικο σταθμο(ο οποιος εκανε δουλιτσα,αλλα οχι τοση οση το κεντρο που παμε).απλα δε μας εξηγησε οτι δαδ ειναι το φασμα του αυτισμου κ ολα τα υπολοιπα που επρεπε να γνωριζουμε κ να κανουμε για να εχουμε εξελιξη...

θα στειλω κ πμ,επειδη δεχομαι επιθεση απο τα δυο μεγαλυτερα παιδια μου να βαλω το μπαρνυ......

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Ρεα, εγω θα σου πω τα μαντατα μας στις 16 που τον παω αναπτυξιολογο

τελος μαρτη και 27 μηνων ζητημα να μετραγα 10 μπεμπε λεξεις (φαι τρωμε παντως)

απο απριλη, πολυ καλυτερη εξελιξη, εχω γραψει κατω 20 κανονικες λεξεις και αλλες 30-40 μπεμπε λεξουλες πλεον. πρωτη προταση κο-μου (δικο μου) αυτο το μηνα

απλα κραταω και μια πισινη στο τι θα γινει στη συναντηση.

ελπιζω απλα να μας διωξει και να μη μπλεξω στην ολη διαδικασια

αλλα ενα φοβο τον εχω

γιατι κακως μεν αλλα η συγκριση με τη διδυμη ειναι αστα να πανε, αυτη λεει εκθεσεις ολακερες απο τον Οκτωβρη

 

κι εγω εκανα το ιδιο λαθος να συγκρινω το δημητρη με τη βενετια που εχουν κ 14 μηνες διαφορα...

το καθε παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους.η βενετια μου,που ειναι σχεδον ισα με τα δικα σου,εχει δυο μηνες που ψιλοκαταλαβαινω τι λεει,κι οχι παντα...

κ ευχομαι η αναπτυξιολογος να σας διωξει κλωτσιδων,κ να σου πει οτι τσαμπα ανησυχεις.....

θα περιμενω κι απο σενα να μαθω νεα...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Γατουλα, theolvas, σας ευχαριστω πολυ

 

απο άποψη επικοινωνιας και κατανόησης καλά είμαστε νομίζω.συνεργάζεται πλήρως, εκτελει εντολές και διπλές μπορώ να πω, ζωγραφίζει γραμμές, ξεχωρίζει χρώματα και αριθμούς μεχρι το πέντε, αν όμως του πω να μετρήσει τα δάχτυλά του το κάνει και κ΄λαθε φορά που πιάνει και το ανίστοιχο δάχτυλο βγαίνει ένας ήχος "αααααα", δηλαδή όλα τα ΄δαχτυλα ονοματίζονται αααα,αααα,αααα,ααααα,αααα,λέει ήχους ζώων όπως κότα κο, σκύλος γαβ, αγελάδα μου, γάτα νιαου, πρόβατο μπε, απαντα σε ερώτημα άμεσα όπως: πως κάνει το ρολόι ? τικ τακ, ποια ειμαι εγώ? μαμα, πως κάνει η μηχανή?βουβουουυ, ποιος πάει στη λαικη ? παππους, ακούει μουσική και χορεύει και γενικά προσεγγίζει ξένους κοιτώντας τους στα μάτια με χαμόγελο.το όνομά του όμως δεν το λέει.Και όταν του λες ποιόσ είναι ο παναγιώτης? δείχνει τον εαθτό του με το ΄δαχτυλό του.Χαιρετάει, στέλνει φιλιά, μου περιγράφει τί ακριβώς θέλει με νοήματα, και δείχνει με το δάχτυλο από 14 μηνών.

Τί να πω, να ανησυχώ πολύ? πείτε μου τα δικά σας παιδιά στην ηλικία του , 25 μηνών, τί κάνουν επιπλέον?

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι

Ρέα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...