Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμείς ολες που εχουμε παιδιά με αυτισμό, καλό θα ήταν το παρακάτω φυλλάδιο να το τυπωσουμε και να το δώσουμε στο σχολειο του, ωστε επιτέλους να μαθουν και τα άλλα παιδάκια και οι εκπαιδευτικοί του, τι διαφορετικό εχει το παιδάκι μας.

http://www.autismhellas.gr/files/el/Entheto.doc

Γιατι αυτή η αγνοιά τους μας τα "σκοτώνει" και τα περιθεριοποιεί καθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς ολες που εχουμε παιδιά με αυτισμό, καλό θα ήταν το παρακάτω φυλλάδιο να το τυπωσουμε και να το δώσουμε στο σχολειο του, ωστε επιτέλους να μαθουν και τα άλλα παιδάκια και οι εκπαιδευτικοί του, τι διαφορετικό εχει το παιδάκι μας.

http://www.autismhellas.gr/files/el/Entheto.doc

Γιατι αυτή η αγνοιά τους μας τα "σκοτώνει" και τα περιθεριοποιεί καθε μέρα.

 

...αυτο μαλλον θα το τυπωσω κ θ αρχισω να το μοιραζω σε σταθμους μετρο κ τραμ..μαλλον θα τη στησω κ εξω απο σχολεια...

κ καποια στιγμη....

μπορει να καταφερω.....

ευχαριστω αντζελα...

να χαιρεσαι το λεβεντη σου κ να τον καμαρωσεις με υγεια.......

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο γονεικο club :lol::lol:

Ολοι με εναν πανικο ειμαστε ρε γμτ. Τι κακο ειναι αυτο.... Λες και θα δωσουν πανεληνιες στην Α Δημοτικου :evil:

 

.....ελα ντε........μη σου πω κι απο το νηπιο...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ολες που εχουμε παιδιά με αυτισμό, καλό θα ήταν το παρακάτω φυλλάδιο να το τυπωσουμε και να το δώσουμε στο σχολειο του, ωστε επιτέλους να μαθουν και τα άλλα παιδάκια και οι εκπαιδευτικοί του, τι διαφορετικό εχει το παιδάκι μας.

http://www.autismhellas.gr/files/el/Entheto.doc

Γιατι αυτή η αγνοιά τους μας τα "σκοτώνει" και τα περιθεριοποιεί καθε μέρα.

 

ανατρίχιασα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι χτες είχαμε τα εβδομα μας γενέθλια αλλα τα γιορτασαμε με πυρετο και οξεια βροχίτιδα!!!

 

 

 

και δεστε και αυτο το βιντεο

για το τι πρεπει να παρακολουθουν οι γονεις ΟΛΩΝ των παιδιων απο την αρχη της αναπτυξής τους ωστε να προλαβουν να δουν εγκαιρα τα σημαδια του αυτισμου και να ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΓΚΑΙΡΩΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ. (εμάς δεν μας ενημέρωσε κανεις και ετσι αργήσαμε πολυ και ειμαστε 7 σημερα και ακομη δεν μιλαμε!!!!) ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ " ΑΣΤΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ". ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ, ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ!!!

 

ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Σήμερα, 1 στα 150 ΠΑΙΔΙΑ διαγιγνώσκονται με αυτισμό, καθιστώντας τον πιο κοινό από το συνολικό ποσοστό του παιδικού καρκίνου, του διαβήτη και του AIDS. Εμφανίζεται σε όλες τις φυλετικές, εθνικές και κοινωνικές ομάδες και είναι 4 φορές πιο πιθανό να εμφανιστεί σε αγόρια απʼ ότι κορίτσια.

....ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΤΙΚΟ, ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΝΤΕ ΜΑΣ ΠΑΡΕΑ, ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας...

εχω ψηλωσει τουλαχιστο μισο μετρο απο την υπερηφανια μου μετα την επαναξιολογηση απο την αναπτυξιολογο μας...

μετα απο μια ωρα εξετασης του δημητρη με διαφορα τεστ νοητικα,κινητικα κ συμπεριφορικα,καταληξαμε στο συμπερασμα οτι βρισκομαστε σε πολυ καλο δρομο.συγκεκριμενα,ουτε η αναπτυξιολογος δεν πιστευε οτι το παιδι εχει τοσο μεγαλη εξελιξη σε ολους τους τομεις.

απο οτι μου εξηγησε,αυτο συνεβη για τρεις λογους.α.το δυναμικο του παιδιου ειναι καλο. β. εχει γινει παρα πολυ καλη δουλεια στο κεντρο οπου παρακολουθει τις λογο κ εργοθεραπειες κ ειδικη αγωγη γ.η παρεμβαση εγινε πολυ νωρις,ξεκινησαμε δηλ στα 2,5 χρονια,οπου το παιδι ηταν ευπλαστο ακομα κ μπορεσε ν απορροφησει τις γνωσεις που του δωθηκαν περισσοτερο.

το αποκορυφωμα?????πηρα το πολυποθητο χαρτι ενταξης του δημητρη σε "κανονικο" προνηπιο...αυτο ηταν κ το καλυτερο για τη σημερινη μερα μας (κ μου εφυγε ενα μεγαλο αγχος)

εχουμε δρομο μπροστα μας βεβαια,αλλα το γεγονος οτι προχωραμε μου δινει φτερα κ χαλαλιζω κ το αγχος κ την κουραση κ το τρεξιμο....

συνεχιζουμε τις συνεδριες ως εχει..

νιωθω πολυ τυχερη (χαρουμενη,ευτυχισμενη) για την τροπη που εχουν παρει τα πραγματα.

επομενη αξιολογηση το σεπτεμβριο απο το νευρολογο μας μηπως κ λυσουμε κ το θεμα του ντεπακιν κ της επιληψιας (κ σταματησουν κ οι εφιαλτες)

 

προχθες καναμε κ την πρωτη μας ζωγραφια (με τη βοηθεια της εργοθεραπευτριας μας),οχι σπουδαια πραγματα,ενα δρομο,ενα σπιτι,ηλιο κ συννεφα.αν σκεφτουμε ομως οτι πριν 10 μηνες δεν μπορουσε να κρατησει το μολυβι.....

βγηκε απο την αιθουσα,μου ζητησε να κλεισω τα ματια μου κ μου εδωσε τη ζωγραφια κ εγω δεν μπορουσα να πιστεψω στα ματια μου (μου φυγαν κ δακρυα...)το καλυτερο σημειο ηταν οταν η εργοθεραπευτρια μου ειπε οτι τη ζωγραφια την εκανε ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕ ΜΟΝΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗς ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ.....

αυτα τα νεωτερα μας.........

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Άντε βρε συ μπράβο πολύ χάρηκα με τις εξελίξεις σας! όλα καλά θα πάμε πιστεύω. άλλωστε για να έχει κάνει τέτοια πρόοδο σημαίνει πως επιδέχεται θεραπείας. πολύ καλό και για την ψυχολογία σου. εμείς την αποφύγαμε προς το παρόν την επέμβαση γιατί υπηρξε θεραπεία. το παιδί ακούει και το υγρό απορροφήθηκε. τουλάχιστον την προηγούμενη βδομάδα γιατί τώρα έχει πάλι μύξες και κάτι δεν μ' αρέσει. αχ να χαίρεσαι και τον Γιώργο σου που τον ξέχασα. ααχ δεν πάω καλά. πολύχρονος και τυχερός να είναι!

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ...χαρηκα κ για τα δικα σου νεα.....

να μου φιλησεις κ τα δυο ζουζουνια..........(ο γιωργος περπατησε...........)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθουσα το θεμα σου απο καιρο πριν και μου εκανε εντυπωση το ενστικτοσου για τον μικρο σου χαιρομαι πολυ που πανε ολακαλα για τον μικρο σου χαρη στην υπομονη και στην επιμονη σου. Να χαιρεσε τα παιδακια σου και με το καλο να φερεις στον κοσμο το νεο μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...

δεν ηταν μονο ενστικτο,φανηκε απο πολυ νωρις οτι κατι δεν παει καλα,αφου το παιδι στην ηλικια του ενος χρονου δεν ανταποκρινοταν στο ονομα του,κ αργοτερα η καθυστερηση της ομιλιας κ η συμπεριφορα.κι επειδη απο τη φυση μου ειμαι ατομο που μ αρεσει να προλαμβανω,δεν επαναπαυτηκα.ημουν τυχερη που βρεθηκε στο δρομο μου η εργοθεραπευτρια μας,αλλα κ πολλες φιλες-συμφορουμιτισσες που με κατευθυναν σωστα,κι ετσι καταφεραμε (μεχρι στιγμης) το τελειο αποτελεσμα που εχουμε.

ο δημητρης θα εχει παντα καποια απο τα χαρακτηριστικα του αυτισμου,αλλα ειομαι αισιοδοξη οτι θα μπορει να εχει μια φυσιολογικη ζωη (κ θα κανω οτι περναει απο το χερι μου γι αυτο...)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Λιάκι μου, συγκινήθηκα...

Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι για τον Δημητράκη!

 

Στα είχα πει οτι η προηγούμενη διάγνωση στην επιτροπή δεν ήταν αντιπροσωπευτική για τον Δημήτρη!!....

άδικα είχες στεναχωρεθεί!!

 

Συγχαρητήρια πολλάάα

κυρίως ΣΕ ΕΣΕΝΑ

γιατί εσύ ήσουν εκείνη που του έδωσες την ώθηση να καταφέρει αυτό που κατάφερε σήμερα!

 

Πόσες φορές θα το πω ΠΟΣΟ ΑΞΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΕΙΣΑΙ!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και πάλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κοριτσι μου! δυσκολιες απο "κανονικους" θα συναντας ουυυυυυυυυ, αλλα προσπερναμε!!!!!! τα ακουω διπλα απο το γιο της νονας μας! και αυτος πρωτη Δημοτικου φετος!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα.εμεις ετοιμαζομαστε για προνηπιο,αλλα δε μας κανουν δεκτους στα δημοσια,λογω του "θεματος"...3 χρονια κι ενω ειχα γνωματευση που ελεγε οτι το παιδι εχει αναγκη ενταξης σε παιδικο σταθμο,μας πεταν εξω με τη δικαιολογια του υπεραριθμου,δηλ το οτι ο δημητρης ειναι ενα παιδι που εχει αναγκη ιδιεταιρης φροντιδας (πραγμα που δεν ισχυει ουτε στο χιλιοστο) κ δεν μπορουν να τον προσεξουν.η γνωμη μου για το συγκεκριμενο σταθμο (επειδη εχω κ τη βενετια μου εκει) ειναι οτι απλα θελουν τη βολη τους για να μπορουν να καπνιζουν με την ησυχια τους (εχει γινει οιλοκληρο θεμα περισυ).

ειναι κριμα ομως να πληρωνω 400 το μηνα για ιδιωτικο,τη στιγμη που το κρατος μεριμνει για τους πολυτεκνους κλπ.....δηλ αμα δεν ειχα να πληρωσω ιδιωτικο,τι θα γινοταν???θα εμενε πισω το παιδι,κ θα κατεληγε σε ιδρυμα...η σε καλυτερη περιπτωση στο σπιτι....απαραδεκτο

τη στιγμη μαλιστα που το παιδι κ αυτοεξυπηρετουμενο ειναι,κ σε πολλα πραγματα ειναι πιο συνεργασιμος (λογω της πολυ καλης δουλειας που του εχει γινει) απο αλλα παιδακια τυπικης αναπτυξης...

μ αυτο το χαρτι δεν θα μπορεσουν να μου φερουν αντιρρηση,κ το παιδι θα παει κανονικα σχολειο.κι ΑΝ δω οτι δεν μπορει να τα καταφερει (που δεν το νομιζω) τοτε θα σκεφτω για παραληλλη στηριξη η ιδιωτικο σχολειο.

η αναπτυξιολογος μου ειπε οτι μπορει (αν το παιδι συνεχισει να εξελισσεται ετσι-γιατι με τον αυτισμο ποτε δεν ξερεις) ισως κ να μη χρειαστει επαναληψη του προνηπιου.αυτο εμενα μου φτανει........

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

η κουμπαρα τον ειχε ξεκινησει παραλληλη στο νηπιο βασικα το οποιο το εκανε 2 φορες

τωρα στην Α πηγαινει 1 ωρα την μερα στην ειδικη διδασκαλια που εχουν (ενω δικαιουται με χαρτι 3 ωρες, αλλα!!!!!) και τις υπολοιπες ωρες υπαρχει και μια κοπελλα συνοδος. Διαβαζει κανονικοτατα απο περσυ και ειχα μεινει οταν τον πρωτακουσα!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

η κουμπαρα τον ειχε ξεκινησει παραλληλη στο νηπιο βασικα το οποιο το εκανε 2 φορες

τωρα στην Α πηγαινει 1 ωρα την μερα στην ειδικη διδασκαλια που εχουν (ενω δικαιουται με χαρτι 3 ωρες, αλλα!!!!!) και τις υπολοιπες ωρες υπαρχει και μια κοπελλα συνοδος. Διαβαζει κανονικοτατα απο περσυ και ειχα μεινει οταν τον πρωτακουσα!

 

...κατι τετοια εχω ακουσει κι εγω για την παραλληλη στηριξη,οτι δηλ εγκρινει το κεδδυ,αλλα δεν βρισκονται κοπελες (ενω ξερω ποσες ειδ.παιδαγωγοι ψαχνουν για δουλεια...) ειναι κριμα κ για τα παιδια (γιατι μενουν πισω) αλλα κ για τις κοπελες που μενουν ανεργες...

 

εγω να δεις πως εμεινα οταν πρωταρχισε ο δημητρης να μιλαει.τωρα αν τον ακουσεις στο τηλ δεν μπορεις να υποθεσεις οτι το παιδι αυτο εχει αυτισμο...(εγω την πρωτη φορα που ακουσα τη λεξη,ειχα "σαλταρει",ελεγα ν ανοιξει η γη κ να με καταπιει...)

τωρα ομως....(καποιες φορες δε βαζει γλωσσα μεσα)...λεει ακομα κ το "ρ" στις περισσοτερες λεξεις,κ ο λογος του εχει συνοχη (εκτος απο τις φορες που βαριεται κ θελει ν ασχοληθει με κατι αλλο).

προχθες εκανε τα κακα του κ του ειπα "πω-πω,δημητρη...μπολικα..." κι αυτος μου απαντησε

"δεν ειναι μπολικα μαμα,ειναι κακα!!!!!!" κ εμεινα καγκελο.(κ να σκεφτεις οτι το παιδι αυτο πριν 10 μηνες δεν ελεγε ουτε μαμα.....)ειναι πραγματολογος,οπως οι περισσοτεροι αυτιστικοι,αλλα αυτο δεν πειραζει.

το θεμα του αυτισμου απ οτι μου εδειξε η εμπειρια του ενος χρονου που το αντιμετωπιζω,δεν ειναι οτι τα παιδακια δεν εχουν νοημοσυνη,αλλα το οτι δεν ξερουν τον τροπο να τη χρησιμοποιησουν.διδασκοντας λοιπον τον τροπο,τα παιδακια γινονται λειτουργικα κ μπορουν να ζουν αρκετα αυτονομα.αυτο τουλαχιστον ειδα μεσα απο το δικο μου παιδι.

μπραβο κ στην κουμπαρα σου,γατουλα για την προοδο του παιδιου της,κ της ευχομαι παντα τετοια.......

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Καιρό έχουμε να τα πούμε, σου εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις άλλο πρόβλημα με το σχολείο και να κυλήσει ήρεμα η χρόνιά σας. Κάτσε τώρα να σου πω και τα δικά μας, λοιπόν πήγα τον μεγάλο μου γιό 8 ετών, στην Νικολάου (αναπτυξιολόγο) στο παίδων Πεντέλης, επειδή γενικότερα ο Δημήτρης παρουσίαζε ανέκαθεν μια υπερκινητικότητα και επειδή άρχισε να παρουσιάζει προβλήμα και με το σχολείο, κυρίως στο γραπτό λόγο.Για να ειμαι ειλικρινής υποψιαζόμουν δυσλεξία,αλλά τελικά ήμουν λαθος. Αφου η κυρία Νικολάου μου είπε διάφορα για το μαθησιακό επίπεδο του Δημήτρη που είναι ανάλογο με την ηλικία του και διάφορα αλλα, μου διέγνωσε ΔΕΠ-Υ, διάσπαση προσοχής υπερκινητικότητα. Ως εδώ καλά, μου ζήτησε κάποιες θεραπείες με ειδική παιδαγωγό και ψυχολόγο, αλλά το πανηγύρι άρχισε όταν, διάβασα αυτή την άτιμη την διάγνωση στο σπίτι.Μου ήρθε κεραμίδα γιατί στην διάγνωση εκτός από ΔΕΠ-Υ, αναφέρει και ΔΑΔ διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή σε ελαφρά μορφη, το οποίο δεν μπηκε καν στον κόπο ούτε να μου αναφέρει και τώρα κάθ0μαι σε αναμένα καρφιά, δεν ξέρω τι να κάνω, και από την πλευρά της διάγνωσης γιατί δεν ξέρω αν ισχύει και από την πλευρά των χρημάτων.Φαντάσου οτι κάνουν θεραπείες και τα άλλα δυό μικρά 6 ώρες την εβδομάδα να μην μιλήσω για γιατρούς και εξετάσεις που μέχρι τώρα που μιλάμε έχω χαλάσει φέτος γύρω στα 1100 ευρώ που είναι για μας ένα σταθερό έξοδο καθώς ο Αγγελος παρακολουθείται από πολλούς γιατρούς. Αστα να πάνε τρέλλα σου λέω!!

Link to comment
Share on other sites

ναι.....ειμαι απο τις τυχερες σ αυτον τον τομεα.....

εχει παιξει ρολο βεβαια κ η πολυ καλη αγωγη που του δινεται εξωσχολικα (γιατι κ το δικο του σχολειο ειναι για κλωτσιες,τουλαχιστο για το δικο μου παιδι...)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Καιρό έχουμε να τα πούμε, σου εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις άλλο πρόβλημα με το σχολείο και να κυλήσει ήρεμα η χρόνιά σας. Κάτσε τώρα να σου πω και τα δικά μας, λοιπόν πήγα τον μεγάλο μου γιό 8 ετών, στην Νικολάου (αναπτυξιολόγο) στο παίδων Πεντέλης, επειδή γενικότερα ο Δημήτρης παρουσίαζε ανέκαθεν μια υπερκινητικότητα και επειδή άρχισε να παρουσιάζει προβλήμα και με το σχολείο, κυρίως στο γραπτό λόγο.Για να ειμαι ειλικρινής υποψιαζόμουν δυσλεξία,αλλά τελικά ήμουν λαθος. Αφου η κυρία Νικολάου μου είπε διάφορα για το μαθησιακό επίπεδο του Δημήτρη που είναι ανάλογο με την ηλικία του και διάφορα αλλα, μου διέγνωσε ΔΕΠ-Υ, διάσπαση προσοχής υπερκινητικότητα. Ως εδώ καλά, μου ζήτησε κάποιες θεραπείες με ειδική παιδαγωγό και ψυχολόγο, αλλά το πανηγύρι άρχισε όταν, διάβασα αυτή την άτιμη την διάγνωση στο σπίτι.Μου ήρθε κεραμίδα γιατί στην διάγνωση εκτός από ΔΕΠ-Υ, αναφέρει και ΔΑΔ διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή σε ελαφρά μορφη, το οποίο δεν μπηκε καν στον κόπο ούτε να μου αναφέρει και τώρα κάθ0μαι σε αναμένα καρφιά, δεν ξέρω τι να κάνω, και από την πλευρά της διάγνωσης γιατί δεν ξέρω αν ισχύει και από την πλευρά των χρημάτων.Φαντάσου οτι κάνουν θεραπείες και τα άλλα δυό μικρά 6 ώρες την εβδομάδα να μην μιλήσω για γιατρούς και εξετάσεις που μέχρι τώρα που μιλάμε έχω χαλάσει φέτος γύρω στα 1100 ευρώ που είναι για μας ένα σταθερό έξοδο καθώς ο Αγγελος παρακολουθείται από πολλούς γιατρούς. Αστα να πάνε τρέλλα σου λέω!!

 

στην κυρια που λες ειχα παει κι εγω οταν ο δημητρης μου ηταν 19 μηνων.αυτη ηταν που μας ειπε οτι το παιδι δεν εχει τιποτα,ενω στη διαγνωση ειχε γραψει κ δεπ/υ κ δαδ κ ασπεργκερ...εγω την ειχα ρωτησει αν ολα αυτα εχουν σχεση με αυτισμο κ μου ειχε πει ΟΧΙ.

τη δευτερη φορα που πηγαμε,χωρις να κοιταξει το παιδι (επειδη ειχε καθυστερησει πολυ κ ο κοσμος εξω φωναζε) μας ειπε να του συνεχισουμε το προγραμμα (ενω δεν παρακολουθουσαμε τοτε κανενα προγραμμα) κ να τον ξαναπαμε σε κανα χρονο.εγω επειδη δεν εμεινα ικανοποιημενη απο την απαντηση (κι επειδη δεν ειχε δωσει κ καμια σημασια στο θεμα της επιληψιας-αρα δεν ειχα καλυφθει),πηγα κ σε αλλους πολλους.κατεληξα στην κυρια καραντανα στο τμημα κοινωνικης παιδιατρικης του αγ κυριακου (μεσογειων 24) οπου μου εκανε τη διαγνωση κ μου εξηγησε τα παντα λεπτομερως.

ο δημητρης σου,ειναι σε μια ηλικια που θα μπορουσε να διαγνωστει εμφανως αν ηταν κατι...

γνωμη μου ειναι να κλεισεις ενα ραντεβου μαζι της,εστω για δευτερη γνωμη.....

ευχομαι να βρεις ακρη,αν χρειαστεις οποιαδηποτε βοηθεια,πες μου.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

theolvas

Καλημέρα , πές μου σε παρακαλώ που έχεις γράψει για την επιληψία όσον αφορά τον Δημήτρη.

Έχω να σου πω κι εγώ διάφορα για τον δικό μου που είναι τώρα 14 χρόνων και απ΄ότι φαίνεται το ξεπεράσαμε.:-D

Link to comment
Share on other sites

theolvas

Καλημέρα , πές μου σε παρακαλώ που έχεις γράψει για την επιληψία όσον αφορά τον Δημήτρη.

Έχω να σου πω κι εγώ διάφορα για τον δικό μου που είναι τώρα 14 χρόνων και απ΄ότι φαίνεται το ξεπεράσαμε.:-D

 

καλημερα,εχω διαβασει την ιστορια σας εδω κ στο νοεσι,κ χαιρομαι που τα λεμε..

για την επιληψια του δημητρη ξεκινησα να γραφω εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=27227&page=2 .μετα απο αυτο το δευτερο εγκεφαλογραφημα του ηταν παθολογικο για επιληψια,οπως κ το τριτο.συνεχιζουμε την αγωγη ντεπακιν (μονο που γραφω το ονομα,ανατριχιαζω).αλλη κριση δεν εκανε εκτος απο δυο επεισοδια προσηλωσης,κ τωρα ειμαστε σε υποθεραπευτικη δοση,η τιμη του βαλπροικου ειναι 30.τον παρακολουθει ο παιδονευρολογος γιουρουκος,ο οποιος συστησε να παρακολουθησουμε την πορεια σε υποθεραπευτικη δοση μεχρι τον αυγουστο κ αν δεν κανει αλλη κριση (ουτε αφαιρετικη) θα μειωσουμε σταδιακα κ θα διακοψουμε.καπου αλλου εχω κ τη μαγνητικη εγκεφαλου που ειχε κανει τοτε...http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=43123

γι αυτην,κι αφου αποκλεισαμε τα μεταβολικα που αναφερει,μου ειπαν οτι πρεπει να γινει επαναληψη κ συσχετισμος,για να βρουμε λυση στο κινητικο (υποτονια δεξιας πλευρας) κ στο θεμα της ισορροπιας που αντιμετωπιζει -το οποιο βεβαια εχει βελτιωθει παρα πολυ με τις εργοθεραπειες κ μπορει να προερχεται κ απο τον αυτισμο).οποιαδηποτε βοηθεια ειναι δεκτη..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά έχουν κλείσει όλα τα ραντεβού και μου είπαν να πάρω στην αρχή του Ιούνη για να κλείσω ραντεβού για τέλος Αυγούστου ή Σεπτέμβρη, τι να πω ακριβοθώρητη, την πρώτη φορά που επιχείρησα να κλείσω ραντεβού μαζί της μου αρνήθηκαν γιατί τους 'ειχα πεί για δυσλεξία και μου αρνήθηκαν γιατί δεν αναλαμβάνει ελαφριά περιστατικά και φαντάσου οτι είναι και κομπάρα της ξαδέρφης του άντρα μου της παιδιάτρου, τωρα την πήρα να βάλει μέσο μπάς και καταφέρω να την δώ πρίν από το Σεπτέμβρη, γιατί θέλω να ξέρω με τι έχω να κάνω για να μπορέσω να κάνω τα σωστά για το παιδί, τι να πω ρε γαμώτο τρία στα τρία πέτυχα κι εγώ μάλλον λόττο θα παίξω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...