Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Λογικά τώρα που είμαστε στη διαδικασία της δωρεας δεν παίζει και τόσο ρόλο το παράθυρο εμφυτευσης δεδομένου ότι δεν γίνεται ωοληψια σε μας.

  Georgia72 ποια μέρα του κύκλου σου σου έκαναν την έμβρυο μεταφορά?  Για τη δοτρια έμαθες τίποτα? Επίσης να υποθέσω  ότι σου είχαν πάρει πρώτα τα χαρακτηριστικά ώστε να ταιριάζουν όσο είναι δυνατόν με αυτά της δοτριας? 

Μου εκαναν εμβρυομεταφορα την 18η ημερα, αλλα δε νομιζω πως παιζει ρολο ο κυκλος μας. Παιζει ρολο να παρεις την προβλεπομενη αγωγη και να αναπτυσεται καλα το ενδομητριο σου.

Γθα τη δοτρια εμαθα μονο πως ειναι κατω απο 33 ετων. Τιποτε αλλο.

Μου ειχαν ζητησει τις ομαδες αιματος (τη δικη μου και του αντρα μου), το υψος μου, το βαρος μου, χρωμα μαλλιων και ματιων.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eutixoulis ,γεια σου κοπελα μου!

ο καινουριος γιατρος που πηγα με ρωτησε αν εχω μεινει ποτέ  εγκυος και ποια μερα εγινε η εμβρυομεταφορα για να δει το παραθυρο εμφυτευσης,ξεροντας οτι παω για δανεικα.

Το συζητησαμε λιγο περισσοτερο γιατι προτεινει και  ιδιος την εξεταση του νικα και χαρηκε οταν του ειπα πως την εκανα και αναμενω τα αποτελεσματα.

Παντως  και η georgia μπορει να εχει δικιο γιατι εγω στον ιδιο γιατρο εκανα την εμβρυομεταφορα την 14 η μερα του κυκλου μου!

 

Link to comment
Share on other sites

Georgiaaaaaaa! Καλα αποτελεσματα αυριο!

Σου ευχομαι ενα υγιεστατο μωρακι και οχι δυο γιατι εχτες μετακινηθηκα σε εναν  αλλο παιδικο σταθμο για 2 μερες και μου ειπε μια συναδελφος οτι το ενα απο τα διδυμα της εχει κινητικο προβλημα κι αυτο γιατι το ενα μεγαλωνε εις βαρος του αλλου στον ιδιο σακο βεβαια οπως και της αδερφης μου.

,και το σκεφτομουν ολη μερα εχτες.Μου θυμισε αυτα που περναει η αδερφη μου!

Βεβαια αυτο δεν συμβαινει παντα αλλα ενα και καλο που λενε!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα.

Μια ερωτηση...αποπτωση και κατατμηση  

ειναι το ιδιο?

Εγω την πρωτη σπερματεγχυση την εκανα πριν ενα χρονο ειχα παρει σερπαφαρ και κατεβασα με μικρη δοση 5 ωοθυλακια. Ακολουθησαν αλλες δυο ολες αποτυχημενες. Μετα πηγαμε σε κεντρο οπου απο τον πρωτο υπερηχο μου μιλησαν για κουρασμενες ωοθηκες.

Εκανα την πρωτη προσπαθεια. Καθε μερα ενεσεις menopour luveris ovitrelle απο ενα σημειο και μετα και περιπου 48 ωρες πριν την ωοληψια averkap. Αποτυχημενη ωοληψια 10 ιουνιου.

Μου ειπαν δεν ανευρεθη ωαριο κι οτι ειχα ενα μονο ωοθυλακιο κι αλλο ενα που δε μπορεσαν ωστοσο να σπασουν!

Κυκλο εχω σταθεροτατο οπως εχω ξαναγραψει αιμα κανονικοτατα και κοντα στη μια εβδομαδα περιοδο οπως παντα δηλαδη.

Και ο εξωσωματικος και ενας αλλος γυναικολογος με πηγαν αμεσως δανεικα.

Η fsh μου ειναι υψηλη αλλα προσφατα διαβητολογος με ενημερωσε οτι οι υπολοιπες ορμονικες ειναι οκ και δε δικαιολογειται τοσο υψηλη fsh στο 22 και τοσο χαμηλη lh. Αμη στο εργαστηριο εξωσωματικου 0.22 κσι αλλου 0.6.

Πρεπει να κανω πολλες εξετασεις μου ειπαν.

Οποια θελει ας μου στειλει πμ αν δε μπορει απο εδω.

Ευχαριστω

Επισης 31 Μαη ξεκινησα τα φαρμακα εξωσωματικης και τα επαιρνα ως και 8 Ιουνιου.

Link to comment
Share on other sites

 Thia καλημερα!

Τα αποπτωτικα ειναι τα γερασμενα σπερματοζωαρια τα οποια προκαλουν  τον καρακερματισμο - κσρατμηση του dna.

Το γενετικό υλικό (DNA) βρίσκεται στο εσωτερικό των σπερματοζωαρίων και των ωαρίων και είναι υπεύθυνο για τη μεταβίβαση των γενετικών χαρακτηριστικών των γονιών στην επόμενη γενεά. Έχει τη μορφή διπλής έλικας η οποία σταθεροποιείται με χημικούς δεσμούς. Αν οι δεσμοί αυτοί σπάσουν τότε η έλικα γίνεται ασταθής . Η αστάθεια αυτή στο DNA των σπερματοζωαρίων λέγεται κατάτμηση ή κατακερματισμός και δεν αντιπροσωπεύεται από το συμβατικό σπερμοδιάγραμμα. Γι'αυτό και τα υψηλά επίπεδα κατάτμησης του DNA στο σπέρμα:

 

https://www.embryogenesis.gr/gr/κατακερματισμός-dna-στο-σπέρμα

 

http://www.spermlab.gr/gr/sperm-apoptosis-dna-fragmentation

Ανάλυση κατάτμησης DNA σπερματοζωαρίων

Πρόκειται πολύ απλά για τον έλεγχο της δομής του DNA των σπερματοζωαρίων, έλεγχο για ρωγμές ή σπασίματα (καθ. κατατμήσεις) της γνωστής σε όλους μας ελικοειδούς αλυσίδας. Οι βλάβες αυτές εμφανίζονται στο DNA κάθε κυττάρου όταν αυτό «γερνάει», ή όταν κάποια εξωγενής αιτία το οδηγεί στο θάνατο. Το ίδιο συμβαίνει και στα σπερματοζωάρια. Είναι αναμενόμενο λοιπόν τα νεκρά ή «γερασμένα» σπερματοζωάρια να φέρουν κατατμήσεις. Αυτό το φαινόμενο δεν αποτελεί πρόβλημα, αφού τα αδύναμα αυτά σπερματοζωάρια δεν θα γονιμοποιήσουν το ωάριο. Υπάρχουν ωστόσο περιπτώσεις όπου φαινομενικά υγιή σπερματοζωάρια μπορεί να φέρουν κατατμήσεις στο DNA τους. Τα σπερματοζωάρια αυτά μπορεί να έχουν φυσιολογική μορφολογία και κινητικότητα και να είναι ικανά να γονιμοποιήσουν ένα ωάριο. Οι συνέπειες εμφανίζονται μετά τη γονιμοποίηση, αφού το σπασμένο DNA του σπερματοζωαρίου δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά. Έτσι, οι κατατμήσεις μπορεί να εμποδίσουν την ανάπτυξη του εμβρύου στα πρώτα στάδια προκαλώντας βιοχημικές ή παλίνδρομες κυήσεις.

Τι μπορεί να προκαλέσει κατατμήσεις στο DNA ενός φαινομενικά υγιούς σπερματοζωαρίου; Φυσικοί ή χημικοί παράγοντας ικανοί να προκαλέσουν οξειδωτικό στρες στα κύτταρα αυτά.

Ένας φυσικός οξειδωτικός παράγοντας είναι η θερμότητα. Για παράδειγμα, σε έναν υπέρβαρο άντρα, οι όρχεις δεν αερίζονται επαρκώς και βρίσκονται σε στενή επαφή με το σώμα, το οποίο έχει υψηλότερη θερμοκρασία από την ιδανική για τη σωστή λειτουργία των όρχεων. Επίσης, η καθιστική εργασία και η επαγγελματική έκθεση σε πηγές θερμότητας δύνανται να προκαλέσουν ως ένα βαθμό οξειδωτικό στρες στα σπερματοζωάρια.

Η επαγγελματική έκθεση σε πετροχημικά, όπως σε καύσιμα, σε χρώματα, σε οργανικούς διαλύτες, η λήψη στεροειδών αναβολικών, τοκάπνισμα, ο αλκοολισμός είναι κάποιοι από τους χημικούς παράγοντες που μπορεί να προκαλέσουν οξειδώσεις στο DNA των σπερματοζωαρίων. Μια κιρσοκήλη τρίτου βαθμού δύναται να αυξήσει τη θερμοκρασία των όρχεων, ενώ παράλληλα η δυσκολία στην απομάκρυνση του φλεβικού αίματος και κατ’ επέκταση των ROS (reactive oxygen species), ουσιών που είναι κατάλοιπα του μεταβολισμού των κυττάρων και απομακρύνονται ακριβώς μέσω του φλεβικού αίματος, από τους όρχεις μπορεί να γίνει αιτία οξειδωτικού στρες. Το ίδιο αποτέλεσμα μπορεί να έχει μια φλεγμονή των όρχεων (συχνά οφειλόμενη σε κάποια μόλυνση) ή ο πυρετός.

Η αντιμετώπιση είναι κατά κανόνα αιτιολογική. Αν αντιμετωπιστεί ο παράγοντας που προκαλεί το οξειδωτικό στρες στα σπερματοζωάρια, η ποιότητα του DNA τους βελτιώνεται. Ωστόσο, η παράλληλη λήψη αντιοξειδωτικών έχει ευεργετική δράση.

Κατατμήσεις στο DNA των σπερματοζωαρίων μπορεί να οφείλονται και στην προχωρημένη ηλικία ή σε άλλους ενδογενείς παράγοντες. Στις περιπτώσεις αυτές η αντιμετώπιση των βλαβών στο DNA των σπερματοζωαρίων μπορεί να είναι δυσχερέστερη.

Η ανάλυση των κατατμήσεων του DNA των σπερματοζωαρίων εκφράζεται με ένα ποσοστό: το ποσοστό αυτών που φέρουν κατατμήσεις στο DNA τους. Σε ένα σπέρμα αμέσως μετά την εκσπερμάτιση υπάρχουν πάντα νεκρά ή γερασμένα (βιολ. αποπτωτικά) σπερματοζωάρια, οπότε είναι αναμενόμενο να υπάρχουν πάντα κάποια σπερματοζωάρια με κατατμήσεις. Γενικά το ποσοστό αυτό δεν θα πρέπει να ξεπερνάει το 30-40%.

Δεδομένου ότι τα αποπτωτικά σπερματοζωάρια φέρουν κατατμήσεις στο DNA τους και τέτοια μπορεί να είναι τα σπερματοζωάρια που παρουσιάζουν επιτόπια κίνηση ή είναι ακίνητα (κινητικότητας c και d κατά W.H.O.), θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς ότι το ποσοστό των σπερματοζωαρίων που φέρουν κατατμήσεις δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο από αυτό των σπερματοζωαρίων με c και d κινητικότητα. Δηλαδή, θα πρέπει να απασχολεί τον κλινικό ιατρό ένας δείκτης κατάτμησης υψηλότερος από το % των σπερματοζωαρίων με κινητικότητα c+d. Αυτός ο τρόπος ερμηνείας ωστόσο δεν δίνει σαφείς απαντήσεις. Είναι σαν να μετράει κανείς «το ζάχαρο» έχοντας φάει πριν μια πάστα. Ο ιατρός δεν μπορεί να εκτιμήσει πόσο θα ήταν «το ζάχαρο» του εξεταζόμενου αν δεν είχε φάει την πάστα.

 

Παρόμοια ανάλυση είναι αυτή της απόπτωσης των σπερματοζωαρίων. Μια που τα αποπτωτικά (=γερασμένα) σπερματοζωάρια φέρουν κατατμήσεις στο DNA τους, πρόκειται απλώς για έναν άλλο τρόπο περιγραφής του ίδιου φαινομένου. Η μέτρηση των ROS είναι σχετική, αφού όπως εξηγήθηκε προηγούμενα, οι αιτίες που προκαλούν κατατμήσεις στα υγιή σπερματοζωάρια το κάνουν ακριβώς αυξάνοντας τα ROS. Αντιμετωπίζοντας τις αιτίες, τα ROS μειώνονται και μαζί τους περιορίζεται το οξειδωτικό στρες και συνεπώς οι κατατμήσεις στο DNA των σπερματοζωαρίων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!!

Ολα να πανε δεξια!

πρίν από 57 λεπτά , Sansa είπε:

Γεια σου Thia1985! Έχουμε ίδιες τιμες fsh και αμη. Και σε μένα πρότειναν πολλοί τα δανεικά. Μπορώ να ρωτήσω τι εξετάσεις σου ζητησαν να κάνεις ;

Βεβαιως

Πληρη αιματολογικο και ορμονολογικο ελεγχο

Απο αιματολογικο σιδηρο φεριττινη ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρινης θρομβοφιλια ολες τις βιταμινες γενικα 3 σελιδες εξετασεις

Δε τις εχω μαζι μου αυτη τη στιγμη να σου πω ακριβως

 

 

Γιατι εγω εχω υψηλη μεν fsh και χαμηλη αμη αλλα η lh δε συμβαδιζει με την fsh υπαρχει τεραστια διαφορα!!

Fsh 22 lh 8 που σημαινει οτι κατι αλλο συμβαινει

Κι αυτο φαινεται σε ολες μα ολες τις εξετασεις μου

Γι αυτο και θα κανω και υποομαδες fsh και μαγνητικη αν χρειαστει

Εγω βεβαια ειμαι και πολυ αγχωδες ατομο και μπορει να παιζουν πολλα....

Παντως για ΠΩΑ δε μιλαμε ακομη

Link to comment
Share on other sites

Γεωργια μου οπως σου απαντησα και στο parentscafe ημουν σιγουρη για την επιτυχια σου ακουγοντας σε να μας μιλας καθ'ολη την διαδικασια της προετοιμασιας σου.

Φανταζομαι την χαρα την δικη σου και του αντρουλη σου.

Σου ευχομαι σε εννια μηνες να ειμαστε εδω και να σου ευχομαστε να σου ζησει ή να σου ζησουν τα μπεμπακια σου!

Μεσα απο την ψυχη  μου σου ευχομαι να απολαυσετε καθε στιγμη της εκγυμοσυνης γιατι ειναι στιγμες που θα τις θυμαστε για παααααντα!

Επισης σου ευχομαι απο δω και περα η ζωη να σου δινει τοσο μεγαλες χαρες ισες με την χαρα  της ανακοινωσης του αποτελεσματος!!!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια :)

Μου τηλεφωνησαν απο το κεντρο πριν μιση ωρα περιπου. Τα καταφεραμε! Μου ειπαν πως ειναι πολύ καλη η τιμη και πως δεν χρειαζεται επαναληψη. Να παω για υπερηχογραφημα σε δυο εβμομαδες.

Σας ευχαριστω για τη θετικη ενεργεια που μου στειλατε και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου όλα τα εμποδια που αντιμετωπιζει η καθεμια, να ξεπεραστουν και συντομα ολες να κρατατε στην αγκαλια σας γερα μωρακια! Είμαι σίγουρη πως ολες θα τα καταφερετε!

Πολλα φιλια!!!

Thia μου δεν σου απαντησα στο ερωτημα σου γιατι ημουν αλλη περιπτωση.

Μπραβο Georgia.Aξιζε τον κοπο η αναμονη.Ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.Απολαυσε τη χαρα σου την αξιζεις.Σ'ευχαριστουμε για τις ευχες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια! Εύχομαι όλα να συνεχισουν καλα. Χαιρομαι αλλα δεν επαναπαυομαι.

Εύχομαι καλη επιτυχια σε όλες σας! Το αξίζετε!

Θα περιμενω να μαθω και δικα σας ευχαριστα νεα!:)

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια στα κοριτσια που πηραν θετικη χοριακη με το καλο!!!!

 

Για καποιο λογο δεν μπορω να γραψω στο καταλληλο ποστ

 

Απο εδω ευχομαι τα καλυτερα η επιτυχια σας μου δινει απεραντη δυναμη γιατι ο αγωνας μου ειναι μεγαλος

 

Να ειστε ολες καλα καλη δυναμη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...