Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, xristia είπε:

Καλη επιτυχια.Απο την καρδια μου μια τεραστια χοριακη και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.

Ευχαριστώ κορίτσι μου! Και για σένα ευχομαι κάθε καλό!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα

θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με δανεικά ωάρια ...... μπορώ να βρω κάπου την νομοθεσία ; τι στοιχεία επιτρέπεται να μου δωθούν για τη δότρια; είμαι 42 με κακής ποιότητας ωαρίων ... πλέον η μόνη λύση 

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2017 at 7:24 ΜΜ, Georgia72 είπε:

Καλησπέρα Sansa και καλως ήρθες.

Προσωπικά έχω κανει μια σπερματεγχυση και τρεις εξωσωματικες με δικα μου ωαρια. Καταλήξαμε και εμεις στα δανεικα. Μου πηρε 1,5 χρονο να το αποφασισω και δεν σου κρυβω πως ακομα με βασανιζει η αποφαση αυτη. Ελπιζω στην πορεια να το διαχειριστω καλυτερα. Πηρα μεγαλη δυναμη απο κορίτσια που το περασαν και εχουν καταθεσει στις πρωτες σελιδες του θεματος τις εμπειριες τους καθως και απο τον συζυγο μου.

Καλή επιτυχια και σε σενα κοπέλα μου!

καλημέρα

κι εγώ το ίδιο θέμα.. .προσπαθώ να το πάρω απόφαση έπειτα από 3 σπερματεγχύσεις και 1 εξωσωματική που ωστόσο σταμάτησε στην ωοληψία καθώς δεν βρέθηκε ωάριο

έχω πρόωρη ωοθηκική, είμαι 32!!!

όταν εννοείς σε βασανίζει η απόφαση αυτή?

αν θες φυσικά μου λες...είναι πολύ δύσκολη απόφαση κι εγώ στη φάση της συνειδητοποίησης είμαι και της αποδοχής

fsh 22 και αμη 0.6

Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2017 at 10:31 ΜΜ, Georgia72 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε; Εγώ σήμερα έκανα εμβρυομεταφορά. Εύχομαι να έχουμε όλες μας το μωρακι μας ή τα μωράκια μας του χρόνου!

Καλό βράδυ. :)

καλή επιτυχία!!!!!

 

τώρα το είδα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Κοκκινομάλλα μου δεν επιτρέπεται να μαθεις τιποτα μα τιποτα για τη δοτρια. Στην εγγραφη συναινεση που υπογραψαμε αναγραφεται το αρθρο 1455 παρ. 1 του νομου 3089 του ετους 2002. Και οι εφαρμοστεες διαταξεις του ΑΚ όπως ισχυουν τροποποιημένες βασει του νομου 3089 του 2003.

 

Thia μου σ' ευχαριστώ για τις ευχές. Και για σένα εύχομαι όλα να πανε καλα. Οταν λεω πως με βασανιζει η σκεψη αυτη εννοω όλα τα κοινωνικοηθικα ζητηματα που προκυπτουν απο αυτην την αποφαση. Αλλα δεν υπάρχει και αλλη λυση. Θελω πολύ να εχει ο αντρας μου ενα δικο του παιδι.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα περνανε πολλες σκεψεις απο το μυαλο μου. Ακομη δεν θελω να το βαλω κατω. Το ψαχνω παρα πολυ γιατι ολοι οι γιατροι που εχω παει εχουν αλλη αποψη για το θεμα αυτο. Ο τελευταιος που πηγα μου ειπε να το δω και με ενδοκρινολογο το ολο θεμα και αιματολογο γιατι ολο αυτο συμβαινει τον τελευταιο χρονο ξαφνικα και ραγδαια.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι πιο μικρη απο μενα και εχεις ευκαιριες. Να το ψαξεις οσο μπορεις. Εγω ειμαι 45 και λογω ηλικιας προχωρησα στην κινηση αυτη. Ειχα συνεχως αποβολες και οταν καναμε προγεννητικο ελεγχο κατα την τελευταια προσπαθεια και τα 4 εμβρυα ειχαν ανωμαλιες. Οποτε καταλήξαμε πως ευθυνεται η ηλικια μου...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι συμπτωματα εχει η ενδομητριωση?κανενας γιατρος δε μου εχει μιλησει γι αυτο και διαβασα οτι ισως ευθυνεται για ποιοτητα ωαριων και χαμηλη αμη. Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

καλημέρα

κι εγώ το ίδιο θέμα.. .προσπαθώ να το πάρω απόφαση έπειτα από 3 σπερματεγχύσεις και 1 εξωσωματική που ωστόσο σταμάτησε στην ωοληψία καθώς δεν βρέθηκε ωάριο

έχω πρόωρη ωοθηκική, είμαι 32!!!

όταν εννοείς σε βασανίζει η απόφαση αυτή?

αν θες φυσικά μου λες...είναι πολύ δύσκολη απόφαση κι εγώ στη φάση της συνειδητοποίησης είμαι και της αποδοχής

fsh 22 και αμη 0.6

Γεια σου thia εγω με 0.6 εμεινα εγκυος με δικα μου αλλα παλινδρομησε.

Δυσκολευτηκα και εγω  να δεχθω τα δανεικα αλλα εχω κανει μια αποτυχημενη προσπαθεια και θα συνεχισω με αλλο γιατρο.Οταν εκανα με δανεικα δεν σκεφτηκα ουτε μια στιγμη οτι δεν θα ειναι δικο μου.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Thia1985 είπε:

Κοριτσια τι συμπτωματα εχει η ενδομητριωση?κανενας γιατρος δε μου εχει μιλησει γι αυτο και διαβασα οτι ισως ευθυνεται για ποιοτητα ωαριων και χαμηλη αμη. Ισχυει?

Καλησπερα και απο εμενα.Η ενδομητρίωση μπορεί να έχει συμπτώματα μπορεί να είναι και ασυμπτωματική.Στις περιπτώσεις που δεν έχει συμπτώματα είναι και ήπιας μορφής.Τα συμπτώματα είναι η έντονη ροή αίματος  και πόνος στην περίοδο,πολύ σκούρο καφέ αίμα κάποιες στιγμές ,πόνος κατά την επαφή,κύστες κλπ. Τελικά από ό,τι κατάλαβα ο μόνος ασφαλής τρόπος για να διαπιστωθεί η ύπαρξη της είναι η λαμπαροσκόπηση. Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , astrogea είπε:

Anoulious γεια σου ,εμαθα οτι εχουμε τον ιδιο γιατρο?

Καλησπέρα και από εμένα.Αν είσαι στο Σφακ.τότε ναι είμαστε στον ίδιο γιατρό. Εχω αλλάξει πολλούς γιατρούς και γενικά κρατάω μικρό καλάθι για όλους Πρέπει να έχεις και ο ίδιος κριτική σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Georgia72 καλή επιτυχία!!!  Όλα Θα πάνε καλά αυτή τη φορά. Τις ευχές μου μέσα από την καρδιά μου.  

Σ' ευχαριστώ eutixoulis! Και εσυ με το καλό να έχεις θετικο αποτέλεσμα!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Κοριτσια τι συμπτωματα εχει η ενδομητριωση?κανενας γιατρος δε μου εχει μιλησει γι αυτο και διαβασα οτι ισως ευθυνεται για ποιοτητα ωαριων και χαμηλη αμη. Ισχυει?

 

Οτι σου ειπε η anoulius ισχύει.

Εμενα με Φούλ ενδομητριωση η αμη ηταν στα ύψη και τα ωάρια φαινομενικά καλα που έδιναν πάντα έμβρυα.

Που τα διάβασες αυτα ? Αυτα που παρέθεσα ειναι η δίκη μου περιπτωση δεν ξερω τι ισχύει γενικως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Πηρα τον γυναικολογο μου και του μιλησα για ενδομητριωση μου ειπε οτι μονο με λαπαροσκοπηση βρισκεται αλλα δε την κανουμε χωρις ενδειξεις γιατι ειναι χειρουργειο κανονικο.

 

Εχω τωρα ραντεβου σε ενδοκρινολογο και αιματολογο να δω τι θα μου πουν κι αυτοι.

 

Μιας φιλης μου της ειχαν αποκλεισει ολοι οι γιατροι το ενδεχομενο να κανει μωρο με δικα τους ωαρια γιατι και το σπερμα του συζυγου ειχε προβλημα δεν ηθελαν δανεικα και υιοθετησαν. Δυο μηνες αφου πηραν το μωρο στο σπιτι η κοπελα εμεινε φυσιολογικα εγγυος κι εχει δυο παιδακια τωρα.

 

Οκ ειναι σπανιο αλλα μου δινει ελπιδα να μη το βαλω τοσο ευκολα κατω σε τοσο μικρη ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλό μηνα να εχουμε!

 

Thia1985 και εγω όπως σου εχω ξαναγραψει ειμαι της αποψης πως εισαι πολυ μικρη και πρεπει να κανεις οσες προσπαθειες μπορεις με δικα σου ωαρια κοριτσι μου. Καλή επιτυχία σου εύχομαι σε ό,τι κάνεις!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

 Καλα τα λες Γεωργια μου!!

Thia συνεχισε με δικα σου κοπελα μου!Δοκιμασε τουλαχιστον μια φορα σε φυσικο κυκλο.

Και εγω οπως σου ειπα εμεινα με κατεψυγμενο ωαριο με 0,6 ΑΜΗ  στα 42 μου χρονια και με μεγαλο προβλημα στο σπερμα!

Ακομα με 0.3 ΑΜΗ μολις τελειωσει η θεραπεια που κανω θα μιλησουμε για φυσικο.

Επισης ειτε με δανεινικα ειτε οχι σκεφτομαι να ζητησω προγεννετικο ελεγχο λογω της κακης ποιοτητας του σπερματος.

Καλη επιτυχια σε οτι κανεις.

Μονο να κανετε ολες τις εξετασεις πριν ξεκινησετε!

Ενδοκρινολογος αιματολογος  και ουρολογος- ανδρολογος ειναι απαραιτητοι.

Να κανεις και εξεταση σακχαρου οπως και καμπυλη σακχαρου την οποια μου την εδωσαν και εμενα πριν λιγες ημερες,μετα απο 10 χρονια προσπαθειων!

Γεωργια ?ποσες φορες εκανες προγεστερονη?εγω το καλοκαιρι μονο μια φορα δυο μερες μετα...Αλλαξε το πρωτοκολλο?

Και περνεις λιγοτερα φαρμακα απο εμενα.

Απο αυτο καταλαβαινω οτι πας πολυ καλαααααααα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Astrogea εχω υψηλη fsh που ειναι αποτρεπτικη για φυσικο κυκλο. Τον Μαη ειχα fsh 18 τον Σεπτεμβρη αρχες μηνα 20 και τωρα 22. Ο ενας γιατρος ειπε ειναι απο τα φαρμακα εξωσωματικης ο αλλος οχι και παω για εμμηνοπαυση. Ωστοσο εχω κανονικοτατο και σταθερο κυκλο και καμμια αλλαγη σε ποιοτητα και ποσοτητα αιματος. Θα το ψαξω πολυ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, astrogea είπε:

 Καλα τα λες Γεωργια μου!!

Thia συνεχισε με δικα σου κοπελα μου!Δοκιμασε τουλαχιστον μια φορα σε φυσικο κυκλο.

Και εγω οπως σου ειπα εμεινα με κατεψυγμενο ωαριο με 0,6 ΑΜΗ  στα 42 μου χρονια και με μεγαλο προβλημα στο σπερμα!

Ακομα με 0.3 ΑΜΗ μολις τελειωσει η θεραπεια που κανω θα μιλησουμε για φυσικο.

Επισης ειτε με δανεινικα ειτε οχι σκεφτομαι να ζητησω προγεννετικο ελεγχο λογω της κακης ποιοτητας του σπερματος.

Καλη επιτυχια σε οτι κανεις.

Μονο να κανετε ολες τις εξετασεις πριν ξεκινησετε!

Ενδοκρινολογος αιματολογος  και ουρολογος- ανδρολογος ειναι απαραιτητοι.

Να κανεις και εξεταση σακχαρου οπως και καμπυλη σακχαρου την οποια μου την εδωσαν και εμενα πριν λιγες ημερες,μετα απο 10 χρονια προσπαθειων!

Γεωργια ?ποσες φορες εκανες προγεστερονη?εγω το καλοκαιρι μονο μια φορα δυο μερες μετα...Αλλαξε το πρωτοκολλο?

Και περνεις λιγοτερα φαρμακα απο εμενα.

Απο αυτο καταλαβαινω οτι πας πολυ καλαααααααα!!!

 

Ναι, κι εγω μια φορα δυο ημερες μετα την εμβρυομεταφορά.

Μακάρι astrogea μου. Μακάρι... Για να δούμε...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Thia εγω δεν εχω κανει fsh εδω και πολλα χρονια.Μου την εδωσε ο καινουριος γιατρος ,πριν 2 εβδομαδες αλλα δεν μπορω να την κανω γιατι περνω ορμονες για να παχυνει το ενδομητριο!

Κι εμενα ο κυκλος μου ειναι κανονικος αλλα δεν εχω πολυ αιμα και μου ειπε ο γιατρος οτι οφειλεται στις φλεγμονες και συμφησεις που ειχα!

Απο υπομονη αλλο τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Astrogea εχω υψηλη fsh που ειναι αποτρεπτικη για φυσικο κυκλο. Τον Μαη ειχα fsh 18 τον Σεπτεμβρη αρχες μηνα 20 και τωρα 22. Ο ενας γιατρος ειπε ειναι απο τα φαρμακα εξωσωματικης ο αλλος οχι και παω για εμμηνοπαυση. Ωστοσο εχω κανονικοτατο και σταθερο κυκλο και καμμια αλλαγη σε ποιοτητα και ποσοτητα αιματος. Θα το ψαξω πολυ

Πάντως η ενδομητρίωση, εφόσον υπάρχουν εστίες ενδομητρίωσης στις ωοθήκες ,επηρεάζει  σαφώς τη λειτουργία των ωοθηκών και την ποιότητα των ωαρίων. Αυτό  δεν σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις λαμπαροσκόπηση γιατί  δεν είναι πολύ πιθανό η ενδομητρίωση να "κάνει τόσο κακό " χωρίς συμπτώματα. Δυστυχώς η εμπειρία μου δείχνει ότι πρέπει να ψάχνουμε τα απλά. Τα  προβλήματα  είναι στα προφανή. Είσαι πολύ μικρή. Η fsh  είναι μία ένδειξη μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω. Εκτιμω καθε συμβουλη. Το οτιδηποτε μπορει να με καθοδηγησει σωστα. Και οποιος/οποια θελει μπορει να μου στειλει πμ. Προσπαθω 3 χρονια για παιδι. Οσοι γιατροι βλεπουν την fsh μου λενε αμεσως δανεικα!και την αμη το ιδιο. Μονο μια γιατρος μου ειπε ψαξε το περισσοτερο ψαξε την αιτια μην καταφυγεις αμεσως σε δανεικα. Αυτο κανω

Μεσα απο εδω μαθαινω πολλα κι εχω βοηθηθει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα με εχει βοηθησει πολυ το forum και χρωστα πολλα στην marath 37 και στη μαγιοπουλα!

Ο θεος να τις εχει καλα και να τις κανει ευτυχισμενες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...