Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Για σου sana, να σε ρωτησω γιατι σου εδωσε νταροντα; αφου πας για δανεικα;

εμενα μου δινου σικλακουρ για να παχυνει το ενδομητριο. Αυτο τους ενδιαφερει

Τωρα τι να πω;

 

annelie μου κι εγω δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται. Αυτος ο γιατρος θελει να συντονιζει τις ληπτριες με τις δοτριες και οοχι το αντιθετο. Εσενα πως σου κανανε προετοιμασια ενδομητριου? Πηρες τηλ την μερα που αδιαθετησες και μετα σου δωσαν συκλακουρ? Ποσα τη μερα? Μπορεις να μου πεις αναλυτικα πως εγινε σε παρακαλω?

 

αληθεια εσυ ποτε πας για χοριακη? Εισαι στη φαση αναμονης ε? Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πηρα τηλεφωνο την πρωτη μερα αδιαθεσιας και ξεκινησα με σικλακουρ 2 την ημερα τις πρωτες του κυκλου μετα γινανε 3 την ημερα παλι για 4 μερες και μετα 4 για αλλες 4 μερες, οποτε παω την 12τη μερα του κυκλου για υπερηχο και εκει σου δινουν οδηγιες για το τι θα κανεις,αναλογα με το παχος του ενδομητριου. αυτο ξερω δεν μου ειπαν τιποτε αλλο. εκτοσ οτι πριν την εμβρυομεταφορα τωρα 3 μερεσ πριν 4 καπου εκει μου δινουν και ουτρετζισταν. οχι δεν ειμαι ακομα σε φαση αναμονης χορακης γιατι τα ωαρια που ειαν βρει δεν εκαναν σωστη διαιρεση οποτε το απεφυγαν. ειμαι σε φαση προετοιμασιας ενδομητριου. δεν τον ρωτας γιατι νταροντα εγω ξερω οτι το νατροντα καταστελει τισ ωοθηκες κανει και τιποτε αλλο? μου φαινεται περιεργο γιατι και η γυναικολογος μου συμφωνει με την προετοιμασια που μου εχουν δωσει. Το ξερει το κεντρο που παω και μου ειπε οτι ειναι απο τα πολυ σοβαρα και δεν παιζουν εκει μεσα. Τι να πω βρε κοριτσι δεν ξερω. Αμα ρωτησεις και σου δωσει καμια απαντηση πες μας και εμας!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο την πρωτη μερα αδιαθεσιας και ξεκινησα με σικλακουρ 2 την ημερα τις πρωτες του κυκλου μετα γινανε 3 την ημερα παλι για 4 μερες και μετα 4 για αλλες 4 μερες, οποτε παω την 12τη μερα του κυκλου για υπερηχο και εκει σου δινουν οδηγιες για το τι θα κανεις,αναλογα με το παχος του ενδομητριου. αυτο ξερω δεν μου ειπαν τιποτε αλλο. εκτοσ οτι πριν την εμβρυομεταφορα τωρα 3 μερεσ πριν 4 καπου εκει μου δινουν και ουτρετζισταν. οχι δεν ειμαι ακομα σε φαση αναμονης χορακης γιατι τα ωαρια που ειαν βρει δεν εκαναν σωστη διαιρεση οποτε το απεφυγαν. ειμαι σε φαση προετοιμασιας ενδομητριου. δεν τον ρωτας γιατι νταροντα εγω ξερω οτι το νατροντα καταστελει τισ ωοθηκες κανει και τιποτε αλλο? μου φαινεται περιεργο γιατι και η γυναικολογος μου συμφωνει με την προετοιμασια που μου εχουν δωσει. Το ξερει το κεντρο που παω και μου ειπε οτι ειναι απο τα πολυ σοβαρα και δεν παιζουν εκει μεσα. Τι να πω βρε κοριτσι δεν ξερω. Αμα ρωτησεις και σου δωσει καμια απαντηση πες μας και εμας!

 

Να σε ρωτησω κατι annelie με αυτο το σχημα που πηρες με τα σικλακουρ, παρακολουθησαν την ωορηξια σου ή δεν γινεται ωορηξια εξαιτιας των φαρμακων? Και κατι ακομη , ποσο θελουν να ειναι πανω κατω το παχος του ενδομητριου. Και ενα τελευταιο αν θελεις στειλε μου πμ σε ποιο κεντρο εισαι.

 

Το νταροντα το δινει ο γιατρος για να καταστειλει τις ωοθηκες και μετα δινοντας μου σικλακουρ να δημιουργησει ενα ενδομητριο που θα ειναι στο παχος που εκεινος θελει. Επεισης δινοντας σε μενα νταροντα, συγχρονιζει εμενα με την δοτρια δηλ ξεκιναω νταροντα 21 μερα του κυκλου , μου ερχεται η περιοδος , περιμενω την δοτρια να ξεκινησει την διεγερση και οταν γινει αυτο ξεκιναω κι εγω τα σικλακουρ, περιπου δυο μερες πριν την ωοληψια της δοτριας σταματαω το νταροντα και ξεκιναω ουτροζεσταν, τα σικλακουρ τα συνεχιζω κανονικα. Αυτο το σχημα εχει τα καλα του και τα κακα του. Στην προηγουμενη προσπαθεια πηρα παρα πολλες μερες νταροντα με αποτελεσμα να γινω χαλια απο φοβερους πονοκεφαλους. Μετα ξεκινοντας η δοτρια την διεγερση και λογω του μικρου της ηλικιας της , ηταν ετοιμη σε μια εβδομαδα για ωοληψια. Μια εβδομαδα ηταν λιγος χρονος για το ενδομητριο μου, ειχε φτασει στα 6,5 χιλ, με τρια σικλακουρ τη μερα. Γιαυτο ο γιατρος προχωρησε τα εμβρυα σε βλαστοκυστες και εδωσε σε μενα βιαγκρα κολπικα κι σε τρεις μερες με βιαγκρα και 9 σικλακουρ τη μερα το ενδομητριο εγινε 11,5 χιλ.

 

Υπαρχει ο καλυτερος τροπος σε μια γυναικα που εχει σταθερο κυκλο και δημιουργει ικανοποιητικο ενδομητριο. Δινουν αντισυληπτικα στην δοτρια για ενα μηνα και την κρατανε με αντισυληπτικα μεχρι να αδιαθετησει η ληπτρια και μετα ξεκινουν την διεγερση. Οταν η ληπτρια κανει ωορηξια της μεταφερουν τα εμβρυα. Η ληπτρια παιρνει το πολυ -πολυ ουτροζεσταν. Αυτο θελω κι εγω. Ομως ο γιατρος μου για καποιο λογο δεν μπορει να συννενοηθει καλα με το κεντρο που κανει τα δανεικα και δεν δινει στην δοτρια αντισυληπτικα αλλα φορτωνει εμενα με ενα καρο ορμονες. Τωρα που του ειπα οτι δεν θελω να παρω νταροντα μου λεει να τα παρει απο τη δοτρια , να τα καταψυξει και οταν θα κανω ωορηξια να τα ξεπαγωσει και να κανουμε εμβρυομεταφορα.

 

Τωρα εγω τι να πω? Ειπα στον αντρα μου αν δεν μπορει να με συντονισει με την δοτρια να παω σε αλλο γιατρο που το εχω συζητησει το θεμα και λειτουργει ετσι κι αλλιως με τον τελευταιο τροπο που ανεφερα οχι μονο σε μενα αλλα γενικα. Και εκεινος μου λεει δεν πειραζει ας τα καταψυξουμε. Δεν μπορω να καταλαβω το κολημα του με το ν γιατρο αυτο αλλα τελος παντων.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα μου σίγουρα δεν είσαι μόνη σου σε αυτό..

 

Κι εγώ ύστερα από 4 ανεπιτυχείς προσπάθειες εξωσωματικής είχα αποφασίσει να στραφώ στη λύση των δανεικών ωαρίων και μάλιστα χωρίς το πρόβλημα να είναι δικό μου. Το πρόβλημα το έχει ο άνδρας μου μιας και έχει σοβαρότατης μορφής ολιγοασθενοτερατοσπερμία.. Βέβαια έχει ήδη ένα βιολογικό παιδί από τον πρώτο του γάμο - ηλικίας 9 χρονών σήμερα και εκεί πατάει.. στο ότι έχει ήδη ένα παιδί..

 

Για δότη δεν το συζητούσε διότι θεωρούσε ότι ο δότης θα του πήδαγε τη γυναίκα.. αν έχετε το θεό σας.. ούτε και για υιοθεσία διότι αναρωτιέται αν τυχόν το παιδί σε 20 χρόνια θελήσει να βρει τους βιολογικούς του γονείς, τότε εμείς τι κάνουμε;

 

Τα δανεικά ωάρια τα δέχθηκε ευκολότατα μπορώ να πω.. μιας και θα τα γονιμοποιούσαμε με δικό του σπέρμα.. Αλλά έτσι δεν κάνουμε τίποτε.. Ευτυχώς (που φτάσαμε, να λέω ευτυχώς) ήταν για μας ασύμφορη η λύση αυτή και δεν προχωρήσαμε..

 

Θα πάμε και σε άλλο γιατρό να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη και μάλλον θα προχωρήσουμε στην τελευταία μας εξωσωματική κατά τον Σεπτέμβρη..

 

Όντως.. είναι κολλημένοι με το dna τους αλλά αυτό είναι πολύ άδικο για μας..

 

Ax αυτοί οι άντρες τί εγωιστές που είναι!

 

Από τη προσωπική μου εμπειρία η γονιμοποίηση με δοτη γίνεται σχεδόν 100% και έχει παρα πολλές πιθανοτητες επιτυχίας. Αντί να ταλαιπωρούνται τα ζευγάρια και να πληρώνουν αδρά ποσά στους γιατρούς, το καλύτερο είναι αν το γενετικό υλικό του άντρα έχει πρόβλημα να χρησιμοποιηθεί σπέρμα δότη. Δεν καταλαβαίνω γιατί βλέπουν το θέμα τόσο εγωιστικά και θέλουν το δικό τους γενετικό υλικό. Να εχει η γυναίκα πρόβλημα με τα δανεικά ωαρια και να μην τα θέλει ψυχολογικώς το καταλαβαίνω, αλλά οι άντρες θεωρώ ότι πρέπει να το "δουλέψουν" μεσα τους και να μην σκέφτονται μόνο την πάρτη τους.

Συγνώμη που γίνομαι αρκετά σκληρή αλλά δεν αντέχω να ακούω τέτοια. Δεν φτανει που περνάμε τόσα για να αποκτήσουμε μωρό ΄να έχουμε και τέτοια ζητήματα;

Link to comment
Share on other sites

Και με "σοβαρότατης μορφής ολιγοασθενοτερατοσπερμία" πως είναι σίγουρος ότι το πρώτο του παιδί έχει το δικό του dna; Δεν καταλαβαίνω γιατί πατάει εκεί. Εσύ πρέπει να πατάς, αφού εσύ δεν έχεις παιδί και ο κουβαλητής δεν σου δίνει σπέρμα. Αν θέλεις τη γνώμη μου πες του ευθέως ότι "εξαιτίας σου δεν θα παραμείνω άτεκνη. Συνειδητοποίησέ το και κάνε κάτι για αυτό". Σημασία έχουν τα δικά σου θέλω και αυτά να βάζεις πάνω από όλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιστεύω ότι όταν το σπέρμα του άντρα έχει κάποιο πρόβλημα π.χ ασθενοασπερμια, η ολιγοασθενοσπερμία κτλ μπορούν να επέμβουν στο εργαστήριο και να το αντιμετωπίσουν.

Εγώ έκανα εξωσωματική στην Κρήτη και στο κέντρο που την έκανα γνώρισα 3 ζευγάρια με παρόμοιο πρόβλημα (σπέρματος). Ξέρω ότι στην μια περίπτωση έκαναν IMSI και στις άλλες δύο -υποθέτω πιο επιβαρυμένες περιπτώσεις - έκαναν βιοψία . Τα δύο ζευγάρια με τα οποία διατηρώ ακόμα επαφές τα κατάφεραν. Για την τρίτη περίπτωση δεν ξέρω.

Επομένως υπάρχει λύση. Αν είναι δεδομένο ότι δεν μπορούν να επέμβουν τότε να χρησιμοποιήσεις σπέρμα δότη, εάν όμως το πρόβλημα λύνετε γιατί να καταφύγεις σε δότη?

Δεν έχω ψάξει το θέμα αλλά δεν είναι δυνατόν ένας άντρας που είχε υγειές σπέρμα σε νεώτερη ηλικία με τον καιρό και εξαιτίας διαφόρων καταστάσεων να εξασθενήσει και να έχει ακόμα και ασθενοτερατοσπερμία?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι annelie με αυτο το σχημα που πηρες με τα σικλακουρ, παρακολουθησαν την ωορηξια σου ή δεν γινεται ωορηξια εξαιτιας των φαρμακων? Και κατι ακομη , ποσο θελουν να ειναι πανω κατω το παχος του ενδομητριου. Και ενα τελευταιο αν θελεις στειλε μου πμ σε ποιο κεντρο εισαι.

 

Το νταροντα το δινει ο γιατρος για να καταστειλει τις ωοθηκες και μετα δινοντας μου σικλακουρ να δημιουργησει ενα ενδομητριο που θα ειναι στο παχος που εκεινος θελει. Επεισης δινοντας σε μενα νταροντα, συγχρονιζει εμενα με την δοτρια δηλ ξεκιναω νταροντα 21 μερα του κυκλου , μου ερχεται η περιοδος , περιμενω την δοτρια να ξεκινησει την διεγερση και οταν γινει αυτο ξεκιναω κι εγω τα σικλακουρ, περιπου δυο μερες πριν την ωοληψια της δοτριας σταματαω το νταροντα και ξεκιναω ουτροζεσταν, τα σικλακουρ τα συνεχιζω κανονικα. Αυτο το σχημα εχει τα καλα του και τα κακα του. Στην προηγουμενη προσπαθεια πηρα παρα πολλες μερες νταροντα με αποτελεσμα να γινω χαλια απο φοβερους πονοκεφαλους. Μετα ξεκινοντας η δοτρια την διεγερση και λογω του μικρου της ηλικιας της , ηταν ετοιμη σε μια εβδομαδα για ωοληψια. Μια εβδομαδα ηταν λιγος χρονος για το ενδομητριο μου, ειχε φτασει στα 6,5 χιλ, με τρια σικλακουρ τη μερα. Γιαυτο ο γιατρος προχωρησε τα εμβρυα σε βλαστοκυστες και εδωσε σε μενα βιαγκρα κολπικα κι σε τρεις μερες με βιαγκρα και 9 σικλακουρ τη μερα το ενδομητριο εγινε 11,5 χιλ.

 

Υπαρχει ο καλυτερος τροπος σε μια γυναικα που εχει σταθερο κυκλο και δημιουργει ικανοποιητικο ενδομητριο. Δινουν αντισυληπτικα στην δοτρια για ενα μηνα και την κρατανε με αντισυληπτικα μεχρι να αδιαθετησει η ληπτρια και μετα ξεκινουν την διεγερση. Οταν η ληπτρια κανει ωορηξια της μεταφερουν τα εμβρυα. Η ληπτρια παιρνει το πολυ -πολυ ουτροζεσταν. Αυτο θελω κι εγω. Ομως ο γιατρος μου για καποιο λογο δεν μπορει να συννενοηθει καλα με το κεντρο που κανει τα δανεικα και δεν δινει στην δοτρια αντισυληπτικα αλλα φορτωνει εμενα με ενα καρο ορμονες. Τωρα που του ειπα οτι δεν θελω να παρω νταροντα μου λεει να τα παρει απο τη δοτρια , να τα καταψυξει και οταν θα κανω ωορηξια να τα ξεπαγωσει και να κανουμε εμβρυομεταφορα.

 

Τωρα εγω τι να πω? Ειπα στον αντρα μου αν δεν μπορει να με συντονισει με την δοτρια να παω σε αλλο γιατρο που το εχω συζητησει το θεμα και λειτουργει ετσι κι αλλιως με τον τελευταιο τροπο που ανεφερα οχι μονο σε μενα αλλα γενικα. Και εκεινος μου λεει δεν πειραζει ας τα καταψυξουμε. Δεν μπορω να καταλαβω το κολημα του με το ν γιατρο αυτο αλλα τελος παντων.

Αγαπη μου γλυκια εμενα μου φενονται πολλα αυτα. Και εν μπορω να τα καταλβω. Εγω την 11 μερα το ενδομητριο μου μονο με σικλακουρ πηγε στο 7.5 το οποιο το βρηκαν πολυ καλο για ξεκινημα. Απλα μου αυξησαν τα σικλακουρ απο 4 στα 5 την ημερα και την 14η μερα του κυκλου μου μου εδωσαν και ουτρετζισταν, μαζι με ολα αυτα επερνα και περνω φιλισιν και 1 σαλοσπιρ την ημερα. Αυτα με τα βιαγκρα και δεν ξερω κι εγω τι δεν τα καταλαβαινω πρωτη φορα τα ακουω. τι να πω σου στελνω πμ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια !!! διαβάζω το θεμα σας καθημερινά και μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να σας γράψω ζητώντας σας κάποιες πληροφορίες ....θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσατε να με βοηθήσετε :confused::confused:

Έχω κάνει 4 εξωσωματικές λόγω ολιγοασθενοσπερμίας του συζύγου αλλα στην πορεία ανακαλύψαμε οτι και εγω απο την πλευρά μου δεν παράγω καλά ωάρια αφού κάθε φορά γονιμοποιούνται το πολύ 2 ωάρια απο τα 16-17 που παίρνουμε συνολικά ...καθε φορά απογοητεύομαι και περισσοτερο και έχω πάρει την γνώμη ουκ ολίγων γυναικολόγων...τελος πάντων επειδή έχω κουράστει απίστευτα απο ψυχολογικής άποψης και δεν θέλω να κάνω άλλη διέγερση, σκέφτηκα να δοκιμάσω με δανεικά ωάρια μιας και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα αν το μωράκι που θα γεννήσω έχει το γενετικό υλικό μιας άλλης γυναίκας ....όλοι άνθρωποι είμαστε στην τελική !!!

Θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε για κέντρα εξωσωματικής και γιατρούς καθώς και για το κόστος της διαδικασίας μιας και τα οικονομικά όλων μας είναι σε άθλια κατάσταση ??? Ξέρω οτι δεν επιτρέπεται να τα λέμε δημοσίως αλλα αν θέλετε να μου στείλετε π.μ. θα με βοηθούσατε αφάνταστα !!

Link to comment
Share on other sites

pingu, υπάρχει περιπτωση να μην γονιμοποιούνται τα ωαρια σου λόγω ολιγοασθενοσπερμίας συζύγου. Αν έβαζες δηλ. σπέρμα δότη μπορεί να γονιμοποιούνταν και τα 16. Η απόφαση είναι προσωπική για τον καθένα αλλά εγώ στην περίπτωσή σου θα δοκίμαζα με δανεικό σπέρμα και όχι με δανεικά ωαρια.

Link to comment
Share on other sites

Sunty μου η σκέψη σου και το σκεπτικό σου είναι απολυτα σωστά.Αλλα αυτό το ενδεχόμενο δεν υπάρχει στην δική μας σχέση ....ίσως ο δικός σου σύζυγος είναι οκ με αυτό το θέμα και μπράβο του του ανθρώπου αλλα ο δικός μου δεν μπορεί να δεχθεί κάτι τέτοιο ...οπότε ....Είχα την εντύπωση οτι το πρόβλημα με την μέθοδο της μικρογονιμοποίησης παρακάμπτεται ή μηπως δεν ισχύει κάτι τέτοιο ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sunty μου η σκέψη σου και το σκεπτικό σου είναι απολυτα σωστά.Αλλα αυτό το ενδεχόμενο δεν υπάρχει στην δική μας σχέση ....ίσως ο δικός σου σύζυγος είναι οκ με αυτό το θέμα και μπράβο του του ανθρώπου αλλα ο δικός μου δεν μπορεί να δεχθεί κάτι τέτοιο ...οπότε ....Είχα την εντύπωση οτι το πρόβλημα με την μέθοδο της μικρογονιμοποίησης παρακάμπτεται ή μηπως δεν ισχύει κάτι τέτοιο ??

αυτο ακριβως ηθελα να σου πω. Η γνωμη μου ειναι να πας σε ενα καλο κεντρο με καλους εμβρυολογους και να κανουν μικρογονιμοποιηση με τα πιο καλα εμφανισιακα σπερματοζωαρια. ισως να κανεις και εναν καρυοτυπο, οτι εισαι οκ. Με 16 ωαρια τι να την κανεις τη δοτρια? Φανταζομαι θα εισαι και σχετικα μικρη

Link to comment
Share on other sites

pingu ή γνωμη των γυναικολογων ποια ειναι? Σου λενε οτι ευθυνεται η ποιοτητα των ωαριων? Ο αριθμος που βγαζεις ειναι παρα πολυ ικανοποιητικος!!! Ειναι ολα ωριμα για γονιμοποιηση? Τι δοσεις φαρμακων επερνες μεγαλες ή μικρες? ( Στο τελευταιο κεντρο που επισκευτηκα μου ειπαν οτι οι υψηλες δοσεις μπορει να χαλασουν την ποιοτητα των ωαριων) υπαρχουν και καποια αλλα θεματα που σχετιζονται με την ποιοτητα των ωαριων.

 

Αν ποιοτικα τα ωαρια σου ειναι καλα, παιρνοντας δανεικα ωαρια δεν θα λυσεις το προβλημα.

 

Του αντρα σου το σπερμοδιαγραμμα ειναι πολυ χαμηλο? εκεινος εκτος απο σπερμοδιαγραμμα τι αλλο εχει κανει απο εξετασεις? Τον εχει δει καποιος καλος ανδρολογος-ουρολογος? Η μικρογονιμοποιηση ICSI εχει αποδειξει οτι ειναι μια πολυ καλη μεθοδος. Υπαρχει και η μεθοδος IMSI που η γονιμοποιηση γινεται με τον ιδιο τροπο με την icsi μονο που χρησιμοποιουν ενα ειδικο μικροσκοποιο που μεγενθυνει πολυ περισσοτερο, οποτε η επιλογη του σπερματοζωαριου με βαση τα μορφολογικα χαρακτηριστικα ειναι πιο ακριβης. στις προηγουμενες προσπαθειες σου δεν σας κανανε μικρογονιμοποιηση?

 

 

Καταλαβαινω απολυτα την απογοητευση σου. 4 αποτυχημενες εξωσωματικες δεν ειναι λιγο. Ειναι μεγαλο βαρος. Αν εχεις παρει απαντησεις απο τους γιατρους και θεωρουν οτι φταει η ποιοτητα των ωαριων τοτε μετα χαρας να σου πω οτι γνωριζω για τα δανεικα. Μην απογοητευεσαι, υπαρχουν λυσεις για ολα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ..Και τις 4 φορές που έκανα εξωσωματική με μικρογονιμοποιήση έγινε και δυστυχώς τα περισσότερα ωάρια μου ήταν τζούφια μέχρι στιγμής 2 γιατροί μου έχουν πει οτι υπάρχει θέμα με τα ωάρια και ένας τρίτος που μου λέει οτι δεν ξέρει γιατί συμβαίνει αυτό

!! το σπέρμα του συζύγου μου είναι μέτριο...έχει πάει σε 2 ουρολόγους οι οποίοι δεν βρίσκουν κάτι παθολογικό απλώς έχει μετριο προς χαμηλό σπέρμα ... ούτε μικρόβια,ούτε κιρσοκήλη ..Να σημειώσω οτι η δόσεις που έπερνα ήταν 150 puregon...

 

Είχα πει οτι θα προσπαθήσω 4 φορές και μετά θα σταματήσω. Και έτσι θα κάνω ! η απόφασή μου είναι σταθερή και δεν αλλάζει δυστυχώς ή ευτυχώς ...πρίν 5 χρόνια έχω αφαιρέσει και ένα μόρφωμα απο το στήθος μου και αυτός είναι ένας λόγος που δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να προχωρήσει σε άλλη εξωσωματική ... Γι'αυτό κορίσια κάθε πληροφορία δεκτή ;);)

Link to comment
Share on other sites

ΙΟΛΚΑ19 στο κέντρο που πήγα η δότρια ήταν σε πρόγραμμα δωρεάς και έδωσε σε δύο γυναίκες. Είναι πιθανό λοιπόν να έχουν ετεροθαλή αδερφια αλλά από την άλλη να σου πω κάτι, δεν με ενοχλεί καθόλου. αυτό που εγώ σκευτομαι τελαιυτέα και θα ήθελα τι γνώμη σας, είναι αν θα πρέπει να το πω στα παιδιά ή όχι. Ο σύζηγός μου λέει όχι και ότι δεν θα τα ενδιαφέρει καθόλου από που προέρχετε το γονιδιακό υλικό. Άλλωστε εγώ είμαι η φυσική τους μητέρα κι ακόμα πιο σίγουρο είναι ότι εμένα νιώθουν κι αυτά ως μητέρα.Αν κάποια κοπέλα βρίσκεται στη ίδια θέση ας μου απαντήσει. Σας ευχαριστω για την επικοινωνία

 

Αν και το ερώτημα είναι παλιό θα ήθελα να προσθέσω την εμπειρία μου.

Καταρχήν εγω είμαι υπέρ των δανεικών ωαρίων γιατί πιστεύω οτι οποιοσδήποτε τρόπος κι αν φέρνει στον κόσμο ένα παιδί είναι ευλογημένος. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε όχι για τυχαίες ή καταλάθος εγκυμοσύνες αλλά για εγκυμοσύνες που ήρθαν συνειδητά, με πολλή πολλή αγάπη και προσπάθεια.

Μέχρι πριν λίγο καιρό θα συμφωνούσα ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ κι εγώ με τον άντρα σου. Εξάλλου πιστεύω ακράδαντα οτι μάνα ειναι αυτή που μεγαλώνει ένα παιδί, που ξενυχτάει στο προσκεφάλι του, που το φροντίζει, που το αγαπά. Μάνα δεν είναι μερικοί κλώνοι DNA, γιατί ουσιαστικά αυτό δίνει όλο κι όλο το δανεικό ωάριο. Ακόμα και αν μάθαινα σήμερα πχ οτι είμαι υιοθετημένη, δε θα άλλαζε αυτό που νιώθω για τους γονείς μου. Και το λέω απολύτως συνειδητά. Υπό αυτή την έννοια, ουδόλως θα με ένοιαζε να μάθω αν ήρθα στον κόσμο με εξωσωματική, με δανεικά ωάρια, με παρένθετη...

Πριν λίγες βδομάδες όμως έγινε κάτι που με έκανε να δω τα πράγματα διαφορετικά. Είμαι έγκυος και χρειάστηκε να κάνουμε μια εξέταση με τον άνδρα μου για κάποιο κληρονομικό νόσημα. Επειδή τα αποτελέσματα και των δύο μας δεν ήταν ξεκάθαρα (εγώ πχ έχω υπερβολικά χαμηλό σίδηρο και επηρέαζε το αποτέλεσμα) μας ζήτησαν να εξεταστούν αντί για εμάς, οι γονείς μας. Και εκεί συνειδητοποίησα τη σπουδαιότητα του πράγματος. Αν πχ είχα προέλθει από δανεικά ωάρια, εκείνη τη στιγμή θα ήταν πολύ σημαντικό να το ξέρω!

Γι' αυτό η προσωπική μου γνώμη είναι να το πεις κάποια στιγμή στα παιδιά σας χωρίς όμως να το κάνεις να φανεί οτι είναι και τίποτα τρομερό. Σαν το πιο συνηθισμένο πράγμα στον κόσμο :) Με την καθοδήγηση ψυχολόγου και όταν θα κρίνετε οτι είναι έτοιμα (είτε αυτό είναι στα 5, στα 10, στα 20 ή έστω και λίγο πριν βάλει το ίδιο μπρος για παιδάκια).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ..Και τις 4 φορές που έκανα εξωσωματική με μικρογονιμοποιήση έγινε και δυστυχώς τα περισσότερα ωάρια μου ήταν τζούφια μέχρι στιγμής 2 γιατροί μου έχουν πει οτι υπάρχει θέμα με τα ωάρια και ένας τρίτος που μου λέει οτι δεν ξέρει γιατί συμβαίνει αυτό

!! το σπέρμα του συζύγου μου είναι μέτριο...έχει πάει σε 2 ουρολόγους οι οποίοι δεν βρίσκουν κάτι παθολογικό απλώς έχει μετριο προς χαμηλό σπέρμα ... ούτε μικρόβια,ούτε κιρσοκήλη ..Να σημειώσω οτι η δόσεις που έπερνα ήταν 150 puregon...

 

Είχα πει οτι θα προσπαθήσω 4 φορές και μετά θα σταματήσω. Και έτσι θα κάνω ! η απόφασή μου είναι σταθερή και δεν αλλάζει δυστυχώς ή ευτυχώς ...πρίν 5 χρόνια έχω αφαιρέσει και ένα μόρφωμα απο το στήθος μου και αυτός είναι ένας λόγος που δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να προχωρήσει σε άλλη εξωσωματική ... Γι'αυτό κορίσια κάθε πληροφορία δεκτή ;);)

 

A τότε έχεις απόλυτο δίκαιο κορίτσι μου που δε θέλεις να κάνεις άλλη εξωσωματική με δικά σου ωαρια. Γιατί για να κάνεις΄άλλη πρέπει να παρεις φαρμακα διέγερσης που είναι επιβαρυντικά για το στήθος. Ανακαλώ και λεω ότι καλά κανεις λοιπόν και επέλεξες τη λύση των δανεικών. Γιατί να ταλαιπωρείσαι άλλο;

Η άλλη λύση, αν θες με δικά σου, είναι ο φυσικός κύκλος. Αλλά αυτός θέλει χρόνο, κόπο, υπομονή και χρήμα. Και δεν ξερω αν δουλέψει σε σένα όταν μου λες ότι από τα 16 γονιμοποιούνται μόνο 3-4. Φαντάσου αν έχεις ένα΄.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι ακριβώς όπως τα λες είναι Sunty μου και σ'ευχαριστώ για την κατανόηση. Ενα παιδάκι που θα έρθει στην ζωή μου θα με γεμίσει χαρά ...η μητρότητα είναι τόσο δυνατό συναίσθημα ...τι και αν το παιδάκι μου δεν θα μου μοιάζει εμφανισιακά ....έχω τόσα πολλά να του δώσω που αυτό είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει ...και σωματικά να το δούμε (που δεν το βλέπω έτσι σε καμία περίπτωση) μια εγκυμοσύνη και ένας θηλασμός επιδρά πολύ θετικά στο γυναικολογικό μας σύστημα ...όσο για τον φυσικό κύκλο το έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλα τα οικονομικά μας δεν μας το επιτρέπουν κάθε μήνα να μπαίνουμε σε αυτή την διαδικασία και τέλος πολύ αμφιβάλω αν θα τα καταφέρω ....δεν λέω οτι με τα δανεικά θα τα καταφέρω κατευθείαν αλλα σίγουρα έχω περισσότερες πιθανότητες θελω να πιστεύω ... Σε φιλώ :D

Link to comment
Share on other sites

pingu σου στελνω πμ με αυτα που γνωριζω περι δανεικων.

 

Θελω να πω ομως και κατι γιατι θα σκασω αν δεν μιλησω. Για να κανεις 16 ωαρια με 150 μοναδες και τα περισσοτερα απο αυτα να ειναι τζουφια, τοτε υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να εχεις καποιου ειδους συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων (μικροπολυκυστικων κλπ) ,πραγμα που αν συμβαινει σημαινει οτι υπαρχει ζητημα ινσουλοαντοχης και θα πρεπει να πας σε καποιον ειδικο ενδοκρινολογο αναπαραγωγης, να κανεις καμπυλες ζαχαρου και ινσουλινης και να σε ρυθμισει με καταλληλει αγωγη, διορθωνοντας με αυτον τον τροπο και την ποιοτητα των ωαριων σου.

 

 

Καταλαβαινω την κουραση σου, εγω με καλη ποιοτητα ωαριων αλλα μικρο αριθμο και προβλημα στο σπερμα πηρα δανεικα ωαρια και θα ξαναπαρω γιατι η πρωτη δεν πετυχε. Πηρα 5 φορες διεγερση με πολυ υψηλοτερες δοσεις , σκεψου οτι η τελευταια ηταν 450 μοναδες και τωρα μπορω να σου πω οτι φοβαμαι να ξαναπαρω φαρμακα. Λοιπον στου στελνω πμ και ευχομαι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

sanna μου έκανα και καμπύλη ζαχάρου την μεγάλη την τρίωρη και όλα ήταν οκ μέτρηση ινσουλίνης έκανα νηστική και δυο ώρες μετά απο το πρωινο γεύμα και ήταν επίσης οκ !!! καλά κάνεις και μου τα λες αλλα κορίτσια έχω κάνει τόσες πολλές εξετάσεις καρυότυπο, natural killers, απο θρομβοφιλία έκανα τα πάντα, υστεροσκόπηση,ca 125, μεγάλη καμπύλη ζαχάρου το μόνο που δεν έκανα είναι καμπύλη ινσουλίνης ...υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται η ισνουλίνη μου ??? ο γιατρός μου είπε οχι πππφφφφ τι να πω ρε γ@@@@ πόσα προβλήματα πρέπει να κοιτάξω πια ....

Link to comment
Share on other sites

pingu κοριτσακι μου, για αλλα μια φορα θα σου πω ποοοοοσο σε καταλαβαινω, εχω κανει κι εγω απειρες εξετασεις, αφου καποια στιγμη σκεφτηκα να τους πω να αφησουν μια μονιμη πεταλουδα στη φλεβα μου για να μην με τρυπανε καθε τρεις και λιγο :mrgreen:

 

Αυτο που ξερω ειναι οτι καμπυλη ζαχαρου και καμπυλη ινσουλινης πρεπει να γινεται μαζι. Δηλ κανεις μια φορτιση και σου παιρνουν αιμα και κανουν και τις δυο για να δουν πως επιδρα η μια στην αλλη .

 

 

Αλλα αφου εχεις κανει τοοοοοοσα πολλα κι εσυ και αφου ο γιατρος σου σου ειπε οτι δεν χρειαζεται ετσι θα ειναι. Εγω απλος το ανεφερα μηπως τυχον δεν ειχες ψαχτει καθολου με τις καμπυλες.

 

Αντε να παρεις δανεικα, να μεινεις εγκυος και να υσηχασεις κι εσυ κουκλα μου. Σε καταλαβαινω 100%.

 

Εισαι απο Θεσσαλονικη ε? Τελευταια πηγα σε ενα πολυ αξιολογο κεντρο στην Θεσσαλονικη και συζητησα και το θεμα των δανεικων. Μου φανηκε πολυ αξιολογη και η κλινικη και οι γιατροι. Σου στελνω λεπτομερειες. Που εχεις κανει τις προσπαθειες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια

Εκανα εμβρυομεταφορα την τριτη 06/03 με δανεικα τρια πολυ ομορφα ωαρια και σημερα εχω κραμπιτσες κατω χαμηλα, το προσωπο μου γεμισε σπυρια ακι εχει αγριεψει οπως μου συμβαινει πριν την αδιαθεσια. Λετε τελικα να μην πετυχε? να αδιαθετησω? την χωριακη μου ειπαν 19/03 αλλα ετσι οπως νιωθω δεν νομιζω να προλαβω να την κανω. Εχει συμβει σε καμια αυτο?

Link to comment
Share on other sites

annelie καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μην ανυσηχεις και μη βαζεις στο μυαλο σου ασχημες σκεψεις, ολα καλα θα πανε!!!!!

 

Αυτα που σου συμβαινουν ειναι απο τις ορμονες που παιρνεις, ηρεμησε και χαλαρωσε. Μη ξεχασεις να μας ενημερωσςις για το αποτελεσμα που ευχομαι να ειναι θετικοτατο κι αν εχεις ανυσηχιες και θελεις κουβεντουλα με καποιον μπες εδω και γραψτες.

 

 

Καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!

 

Οπου να 'ναι θα προχωρησω κι εγω σε εμβρυομεταφορα ή σε αυτο τον κυκλο ή στον επομενο. Αντε η ανοιξη να ειναι τυχερη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σανα μου αντε με το καλο κι εσυ! Να'ναι τυχερη αυτη η ανοιξη θα ειναι σουπερ.

Σημερα νιωθω αλλιως δηλαδη ποσες αλλαγες συμβαινουν μετα την εμβρυομεταφορα;

Τελικα να πω κατι δεν μπορεις να μην το σκεφτεσαι με τιποτα ομως. Το μυαλο ολη την ωρα εκει τριγυριζει οτι κι αν κανεις εγω αυτο ανακαλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι annelie μου οτι κι αν λεμε το μυαλο μας μετα την εμβρυομεταφορα ειναι εκει. Και αφου δεν μπορουμε να μην το σκεφτομαστε ,το θεμα ειναι να κανουμε οσο μπορουμε θετικες σκεψεις και να ονειρευομαστε τα μωρακια μας που ερχονται και να χαιδευουμε την κοιλιτσα....

 

Εχω πολυ καλο προαισθημα για σενα!!!! :D

 

Αντε την αλλη Δευτερα θα πανηγυρισουμε!!!!!

 

 

Don't worry be happy now!!!!!

 

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Annelie μου καθε φορα που ακουω για εμβρυομεταφορα ξαναμπαινω στη διαδικασια και γι'αυτο καταλαβαινω απολυτα τα συναισθηματα σου. Ακομα και ο συζυγος οσο κοντα σου και αν ειναι δεν μπορει να καταλαβει οτι οι αλλαγες στο σωμα σου επηρεαζουν την ψυχολογια σου και δεν πρεπει να τους αδικουμε γι'αυτο.

Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι πρεπει να το χαρεις. Φοβομαστε να χαρουμε για να μην απογοητευτουμε, Λ Α Θ Ο Σ. Αυτη τη στιγμη μπορει να συμβαινει ενα μικρο θαυμα μεσα σου και θα το υποστηριξεις μονο με θετικη σκεψη! Διαβασε ενα ευχαριστο βιβλιο, δες μια χαρουμενη αισιοδοξη ταινια, απεφυγε συναναστροφες με κακοπροαιρετους ανθρωπους που σου ριχνουν την ψυχολογια. Σε καμια περιπτωση μην μπεις στο internet για να ερμηνεψεις αλλαγες στο σωμα σου. Σκεψου οτι υποβαλεις τον εαυτο σου σ'αυτη τη διαδικασια επειδη ελπιζεις διαφορετικα δε θα εκανες τιποτα. Και μη ξεχνας οτι τα συμπτωματα περιοδου μπορει να ειναι και συμπτωματα εγκυμοσυνης! Καλη σου επιτυχια κοριτσι μου και αν καποια στιγμη εχεις αναγκη να μιλησεις για να παρεις κουραγιο μη διστασεις. Πιστη και θετικη σκεψη!

Sanna μου επισης σου ευχομαι καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου, να ειναι αυτη η τελευταια φορα και ολες αυτες οι χρησιμες γνωσεις που απεκτησες αυτα τα χρονια να σου χρησιμευουν μονο για να δινεις τα φωτα σου σε γυναικες που ακομα παλευουν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...