Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

σαννα, νομιζω οτι καποια προσπαθεια στη Θ θα σας χαλαρωσει γιατι το πηγαινε ελα αθηνα ειναι πολυ ψυχοφθορο ιδιαιτερα οταν γινεται για πολλες προσπαθειες... και εγω δυστυχως δεν ειμαι απο αθηνα και ειναι ενας Μαραθωνιος να συντονιστουμε...επισης τα 3-7 ωαρια δεν μου φαινεται κακος αριθμος (εμενα το μαξ που εχουν γονιμοποιηθει σε προσπαθεια με διεγερση ειναι 3!!!-τις αλλες φορες ειναι 1-2!!!). νομιζω οτι αξιζει μια ακόμα προσπαθεια με τα δικα σου. ισως και ο τροποποιημενος κυκλος. Αυτο με την FSH μου φανηκε εξαιρετικα ενδιαφερον, πως ανιχνευσαν τους υποδοχεις της FSH με τι μεθοδο? Νομιζω οτι στην περιπτωση σου παιζουν πολυ σημαντικο ρολο τα σπερματοζωαρια.

Γιατι αραγε κανεις δεν συζητα το δανεικο σπερμα στις περιπτωσεις αυτες? σε περιπτωσεις με κατατμηση πανω απο 30 % ουτε τα δανεικα ωαρια βοηθουν απο ο,τι αναφερεται σε μελετες. Οι ιατροι βεβαια ειναι πιο ελαστικοί και θεωρουν ενα 30 % μια αρκετα καλη τιμη.

εγω θα περιμενω για νεα προσπαθεια μετα απο 3 τουλ μηνες για να ολοκληρωθει η θεραπεια...

καλη επιτυχια αννελι, ευχομαι να πανε ολα καλα...

 

Isis μου αυτο που θα με χαλαρωσει ειναι να παω σε καμια ψυχιατρικη κλινικη για λιγο καιρο.. Χα χα χα!!! Με ολα αυτα που μου συνεβησαν δεν βλεπω να την γλυτωνω!!! Χα χα χα!!!

 

Λοιπον η εξεταση για τους υποδοχεις της fsh ειναι αιματολογικη και λεγεται "εξεταση για το συνδρομο υπερδιεγερσης ωοθηκων" αν δεν κανω λαθως. αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες πες μου να σου στειλω πμ.

 

Θα παω την Πεμπτη να συναντησω τον γιατρο της κλινικης στην Θ που σου ελεγα και αν πει κατι ενδιαφερων θα σου το πω.

 

Σχετικα με την υψηλη κατατμηση και το δανεικο σπερμα, την ιδια απορια εχω κι εγω, γιατι δεν εχει βρεθει ενας γιατρος να μιλησει εξω απο τα δοντια. Σκεψου οτι σε αυτη την κλινικη στην Θ η εμβρυολογος μου ειπε οτι σε σπερματα με κατατμηση ανω του 15% η πιθανοτητα φυσιολογικης συληψης μειωνεται σημαντικα και σε σπερματα με ανω του 30% και οι πιθανοτητες για επιτυχια σε εξωσωματικη γονιμοποιηση μειωνονται σημαντικα. Θα δοκιμασουμε και το fna μηπως και ετσι τα καταφερουμε.

 

Εσυ καλα κανεις και περιμενεις να περασει το τριμηνο και πιστευω οτι μετα το τελος της θεραπειας θα εισαστε μια χαρα!

 

Καλη επιτυχια Αννελι!!!

 

Φιλια σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

Σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα από το τελευταίο σπερμοδιάγραμμα και την καλλιέργεια σπέρματος που έκανε ο άντρας μου και έδειξε ότι έχει μικρόβιο στο σπέρμα.

Αύριο θα πάρουμε το γιατρό τηλέφωνο για να του δώσει αντιβίωση, ήθελα όμως να ρωτήσω ότι αυτή την εξέταση δε μπορούσε να μας πει να την κάνουμε πριν προχωρήσουμε στην τελευταία προσπάθεια.

Ας ελπίσουμε τώρα τουλάχιστον να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Για σου Ορτανσια

Πιστευω πως ια μικροβια στο σπερμα το βλεπουν οι ιδιοι πριν κανουν εξωσωματικη. Νομιζω δηλαδη. Μια χαρα θα πανε ολα.

Βρε κοριτσια καμμια δεν μπορει να μου πει ια τα δανεικα πως ενοιωθε πριν και πως μετα;

Link to comment
Share on other sites

Για σου Ορτανσια

Πιστευω πως ια μικροβια στο σπερμα το βλεπουν οι ιδιοι πριν κανουν εξωσωματικη. Νομιζω δηλαδη. Μια χαρα θα πανε ολα.

Βρε κοριτσια καμμια δεν μπορει να μου πει ια τα δανεικα πως ενοιωθε πριν και πως μετα;

 

 

Γεια σας κοριτσια...αργω πολυ να μπω αλλα η μερα μου ειναι πιο ''γεματη'' κι απο οταν δουλευα!!

Αννελι μου ευχομαι ολα καλα...

οσο για αυτο που ειπες για το πριν και το μετα ειναι πως το νιωθει ο καθενας..

εγω ημουν ''μουδιασμενη'' με την καλη εννοια, προχωρουσα χωρις να σκεφτω την αποτυχια και ημουν αποφασισμενη, ενστικτωδως, να κανω οτι καλυτερο για να πετυχει...δηλ. να βοηθησω τον οργανισμο μου ακομη και με την διατροφη, πραγμα που πολλοι δεν το δινουν καθολου σημασια.Δεν το ειπα σε κανεναν παρα μονο στους γονεις μου για να μην εχω να με πρηζει κανεις..

οσο για μετα.... τι αλλο..χαρουμενη!!!!διδυμακια...

Ευχομαι σε ολες το ιδιο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια...

 

Μας ταλαιπωρούν οι ιώσεις και όλο πάμε προς τα πίσω...τέλοσπαντων!

Τα νέα μας είναι πολλά.

Α) Αποφασίσαμε να μην ξέρουμε την δότρια και ευτυχώς το αποφασίσαμε πριν μάθουμε ότι ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ να πάρεις ωάριο από συγγενικό σου πρόσωπο!

Β) Στο ΓΕΝΝΗΜΑ οι άνθρωποι ήταν μια χαρά (την ενημερωτική επίσκεψη την πληρώσαμε 120 ευρώ) αλλά για κάποιο λόγο δεν μας ενέπνευσαν και τόσο εμπιστοσύνη.

Γ) Μας έστειλαν στο κέντρο του κ.Χασιάκου αλλά με άλλον γιατρό. Τον κ. Μακράκη...τον ξέρει καμία?

Τηλεφωνικά που του μίλησα μου φάνηκε μια χαρά άνθρωπος και καθόλου πάρλας....να λέει, να λέει...μου είπε το αναμενόμενο:θέλει χρόνο και προετοιμάσια. Το μόνο καλό είναι ότι δεν επιβαρύνεται ο οργανισμός μου από επιπλέον φάρμακα. Μήπως ξέρει καμία τον γιατρό να μου πει εντυπώσεις ή ακόμα και το κόστος?

 

ΥΓ: Άσχετο αλλά θα το πω: "Δεν νιώθω ότι το παιδί δεν θα είναι δικό μου. Απορώ και που το διαβάζω σαν σκέψη. Είμαι μήπως αναίσθητη? Πρόσφατα έμαθα για ένα κοντινό μου πρόσωπο ότι έμεινε καταλάθος έγκυος. Φυσικά θα το κρατήσει και θα παντρευτούν κτλ αλλά λέει...το ήθελε του χρόνου! Συγνώμη αλλά δεν είναι δυνατόν αυτοί οι άνθρωποι να θεωρούνται πιο γονείς από εμάς που παλεύουμε με όλα τα μέσα που διαθέτουμε και καταθέτουμε τόσο πόνο ψυχής για να φέρουμε στον κόσμο έστω και ένα παιδάκι"!!!Ψηλά το κεφάλι και όλες θα τα καταφέρουμε!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Thalassa να χαιρεσαι τα παιδακια σου. Σέυχαριστω πολυ για αυτα που μου ειπες.

Τη Δευτερα παω μαλλον για εμβρυομεταφορα ελπιζω να παισει με την πρωτη.

Λενακι δεν ειανι αναισθησια να νιωθεις οτι το παιδι δεν ειναι δικο σου. Ισα ισα που δικο σου θα ειναι και μονο δικο σου. Για το Χασιακο εχω ακουσει πολυ καλα πραγματα. Τον Κ. Μακρακη δεν τον ξερω οποτε δεν μπορω να βοηθησω.

Επισης συμφωνω με το αυτοι οι ανθρωποι να θεωρουνται πιο γονεις απο εμας!

καλη επιτυχια σου ευχομαι να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Γονείς ειναι αυτοι που μεγαλωνουν ενα παιδι, γι'αυτο πιστευω και στην υιοθεσια την οποια θα κυνηγουσα αν ειχα το πρασινο φως απο το συζυγο. Δυστυχως οι αντρες αργουν να συνειδητοποιησουν τα προβληματα.

Προσανατολιζομαι και εγω στη λυση των δανεικων ωαριων σαν αλλη μια εναλλακτικη και χωρις καθολου ενδοιασμους για το ξενο γεννετικο υλικο. Φυσικα με αγχωνει το αν ελεγχονται εξονυχιστικα οι δοτριες.

Σ'αυτο το δρομο που τρεχω και ψαχνω τι αλλες εξετασεις να κανω και επειδη εχω κανει πολλες μια καλη φιλη απο το Forum μου συνεστησε την κατατμηση DNA σπερματος.

Εχει τυχει σε καμια ο αντρας της να ειχε καλο σπερμοδιαγραμμα παρολαυτα μετα απο αποτυχιες συλληψης και αποβολες να προτεινε ο γιατρος αυτη την εξεταση?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και καλη επιτυχια σε ολες μας!

Link to comment
Share on other sites

Γονείς ειναι αυτοι που μεγαλωνουν ενα παιδι, γι'αυτο πιστευω και στην υιοθεσια την οποια θα κυνηγουσα αν ειχα το πρασινο φως απο το συζυγο. Δυστυχως οι αντρες αργουν να συνειδητοποιησουν τα προβληματα.

Προσανατολιζομαι και εγω στη λυση των δανεικων ωαριων σαν αλλη μια εναλλακτικη και χωρις καθολου ενδοιασμους για το ξενο γεννετικο υλικο. Φυσικα με αγχωνει το αν ελεγχονται εξονυχιστικα οι δοτριες.

Σ'αυτο το δρομο που τρεχω και ψαχνω τι αλλες εξετασεις να κανω και επειδη εχω κανει πολλες μια καλη φιλη απο το Forum μου συνεστησε την κατατμηση DNA σπερματος.

Εχει τυχει σε καμια ο αντρας της να ειχε καλο σπερμοδιαγραμμα παρολαυτα μετα απο αποτυχιες συλληψης και αποβολες να προτεινε ο γιατρος αυτη την εξεταση?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και καλη επιτυχια σε ολες μας!

 

εμας το διαγραμμα ηταν πολυ καλό και η κατατμ οριακα υψηλη. μονο ενας γιατρος μας προτ αυτην την εξεταση κ πιο πολυ αποφασισα να την κανουμε μεσα απο το φορουμ. τωρα ειμαστε υπο αγωγη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας το διαγραμμα ηταν πολυ καλό και η κατατμ οριακα υψηλη. μονο ενας γιατρος μας προτ αυτην την εξεταση κ πιο πολυ αποφασισα να την κανουμε μεσα απο το φορουμ. τωρα ειμαστε υπο αγωγη.

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ελπιδα εχεις πμ. Θα ηθελα κι εγω να υιοθετησω αλλα ο συζυγος δεν συμφωνει..

Ξεχασα να σας πω οτι επισκευτηκα μια κλινικη τελευταια και η εμβρυολογος μου ειπε οτι παντα, πριν γινει προσπαθεια σε ενα ζευγαρι με δανεικα, παντα κανουν εξεταση για την κατατμηση. Την θεωρουν πολυ σημαντικη οι εμβρυολογοι και οι γενετιστες. Οι γυναικολογοι οχι και τοσο. Τωρα βεβαια υπαρχουν γυναικολογοι εξωσωματικοι που δεν ζητουν ουτε ενα απλο προσφατο σπερμοδιαγραμμα και μια απλη καλλιεργεια σπερματος...

Link to comment
Share on other sites

Ελπιδα εχεις πμ. Θα ηθελα κι εγω να υιοθετησω αλλα ο συζυγος δεν συμφωνει..

Ξεχασα να σας πω οτι επισκευτηκα μια κλινικη τελευταια και η εμβρυολογος μου ειπε οτι παντα, πριν γινει προσπαθεια σε ενα ζευγαρι με δανεικα, παντα κανουν εξεταση για την κατατμηση. Την θεωρουν πολυ σημαντικη οι εμβρυολογοι και οι γενετιστες. Οι γυναικολογοι οχι και τοσο. Τωρα βεβαια υπαρχουν γυναικολογοι εξωσωματικοι που δεν ζητουν ουτε ενα απλο προσφατο σπερμοδιαγραμμα και μια απλη καλλιεργεια σπερματος...

και εγω θα ηθελα να υιοθετησω αλλα επισης δεν βρισκω συμφωνο το συζυγο. προτιμα να μην εχουμε καθολου παιδια απο το να υιοθετησει. ακομα κ τη λυση των δανεικων τη θεωρει "εξω απο το φυσιολογικο". εγω θελω οπωσδηποτε παιδακι...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φοβερο ομως οτι ολοι τους οσο καλοι συζυγοι κατα τα αλλα μπορουν να ειναι, στο θεμα υιοθεσιας ειναι σαν να τους βαζεις το μαχαιρι στο λαιμο. Απο την αλλη οι αντρες δεν ζουν την εγκυμοσυνη οπως εμεις που ειναι μια μοναδικη εμπειρια για τη γυναικα. Παρολαυτα οι γυναικες οταν βλεπουν το χρονο να περναει και οι αποτυχιες να τη χτυπουν η μια μετα την αλλη, βαζουν μπροστα αυτο που πραγματικα θελουν και ψαχνουν εναλλακτικες. Και εμεις εχουμε το φοβο μας και για την υιοθεσια και για τα δανεικα ωαρια. Αλλα μηπως ενα παιδι απο γεννετικο υλικο του ιδιου του ζευγαριου ειναι σιγουρο οτι δεν εχει προβληματα?

Βεβαια οι αντρες εχουν μεγαλο θεμα με το DNA. Δηλαδη τα δανεικα ωαρια τους φαινονται προχωρημενη διαδικασια, εξω απο τα συνηθησμενα αλλα με πολλη κουβεντα και αν δε γινεται αλλιως μπορει να το δεχτουν. Αντε να τους μιλησεις για δανεικο σπερμα ή υιοθεσια? Γκρεμιζεται ο κοσμος τους. Την υιοθεσια μπορει να την εχουν σαν εσχατη λυση χωρις να μπορουν να το παραδεχτουν ουτε και στον ιδιο τον εαυτο τους, γιατι πιστευουν οτι αν το αποφασισουν θα το εχουν. Δεν μπαινουν στη διαδικασια να σκεφτουν οτι και αυτη η λυση απαιτει χρονο και ειναι ψυχοφθορα αν κινηθεις νομιμα.

Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ηθελα να σας πω δυνατα τις σκεψεις μου γιατι βλεπω οτι δεν ειμαι μονη μου σε αυτο.

Μακαρι να τα καταφερουμε ολες και να γινουμε μανουλες!

Κουραγιο και δυναμη γιατι εμεις τελικα ειμαστε το δυνατο φυλο αναμφισβητητα!

Φιλακια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι φοβερο ομως οτι ολοι τους οσο καλοι συζυγοι κατα τα αλλα μπορουν να ειναι, στο θεμα υιοθεσιας ειναι σαν να τους βαζεις το μαχαιρι στο λαιμο. Απο την αλλη οι αντρες δεν ζουν την εγκυμοσυνη οπως εμεις που ειναι μια μοναδικη εμπειρια για τη γυναικα. Παρολαυτα οι γυναικες οταν βλεπουν το χρονο να περναει και οι αποτυχιες να τη χτυπουν η μια μετα την αλλη, βαζουν μπροστα αυτο που πραγματικα θελουν και ψαχνουν εναλλακτικες. Και εμεις εχουμε το φοβο μας και για την υιοθεσια και για τα δανεικα ωαρια. Αλλα μηπως ενα παιδι απο γεννετικο υλικο του ιδιου του ζευγαριου ειναι σιγουρο οτι δεν εχει προβληματα?

Βεβαια οι αντρες εχουν μεγαλο θεμα με το DNA. Δηλαδη τα δανεικα ωαρια τους φαινονται προχωρημενη διαδικασια, εξω απο τα συνηθησμενα αλλα με πολλη κουβεντα και αν δε γινεται αλλιως μπορει να το δεχτουν. Αντε να τους μιλησεις για δανεικο σπερμα ή υιοθεσια? Γκρεμιζεται ο κοσμος τους. Την υιοθεσια μπορει να την εχουν σαν εσχατη λυση χωρις να μπορουν να το παραδεχτουν ουτε και στον ιδιο τον εαυτο τους, γιατι πιστευουν οτι αν το αποφασισουν θα το εχουν. Δεν μπαινουν στη διαδικασια να σκεφτουν οτι και αυτη η λυση απαιτει χρονο και ειναι ψυχοφθορα αν κινηθεις νομιμα.

Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ηθελα να σας πω δυνατα τις σκεψεις μου γιατι βλεπω οτι δεν ειμαι μονη μου σε αυτο.

Μακαρι να τα καταφερουμε ολες και να γινουμε μανουλες!

Κουραγιο και δυναμη γιατι εμεις τελικα ειμαστε το δυνατο φυλο αναμφισβητητα!

Φιλακια σε ολες!

 

Sanna μου σου εχω στειλει πμ και σ'ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα μου σίγουρα δεν είσαι μόνη σου σε αυτό..

 

Κι εγώ ύστερα από 4 ανεπιτυχείς προσπάθειες εξωσωματικής είχα αποφασίσει να στραφώ στη λύση των δανεικών ωαρίων και μάλιστα χωρίς το πρόβλημα να είναι δικό μου. Το πρόβλημα το έχει ο άνδρας μου μιας και έχει σοβαρότατης μορφής ολιγοασθενοτερατοσπερμία.. Βέβαια έχει ήδη ένα βιολογικό παιδί από τον πρώτο του γάμο - ηλικίας 9 χρονών σήμερα και εκεί πατάει.. στο ότι έχει ήδη ένα παιδί..

 

Για δότη δεν το συζητούσε διότι θεωρούσε ότι ο δότης θα του πήδαγε τη γυναίκα.. αν έχετε το θεό σας.. ούτε και για υιοθεσία διότι αναρωτιέται αν τυχόν το παιδί σε 20 χρόνια θελήσει να βρει τους βιολογικούς του γονείς, τότε εμείς τι κάνουμε;

 

Τα δανεικά ωάρια τα δέχθηκε ευκολότατα μπορώ να πω.. μιας και θα τα γονιμοποιούσαμε με δικό του σπέρμα.. Αλλά έτσι δεν κάνουμε τίποτε.. Ευτυχώς (που φτάσαμε, να λέω ευτυχώς) ήταν για μας ασύμφορη η λύση αυτή και δεν προχωρήσαμε..

 

Θα πάμε και σε άλλο γιατρό να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη και μάλλον θα προχωρήσουμε στην τελευταία μας εξωσωματική κατά τον Σεπτέμβρη..

 

Όντως.. είναι κολλημένοι με το dna τους αλλά αυτό είναι πολύ άδικο για μας..

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα μου σίγουρα δεν είσαι μόνη σου σε αυτό..

 

Κι εγώ ύστερα από 4 ανεπιτυχείς προσπάθειες εξωσωματικής είχα αποφασίσει να στραφώ στη λύση των δανεικών ωαρίων και μάλιστα χωρίς το πρόβλημα να είναι δικό μου. Το πρόβλημα το έχει ο άνδρας μου μιας και έχει σοβαρότατης μορφής ολιγοασθενοτερατοσπερμία.. Βέβαια έχει ήδη ένα βιολογικό παιδί από τον πρώτο του γάμο - ηλικίας 9 χρονών σήμερα και εκεί πατάει.. στο ότι έχει ήδη ένα παιδί..

 

Για δότη δεν το συζητούσε διότι θεωρούσε ότι ο δότης θα του πήδαγε τη γυναίκα.. αν έχετε το θεό σας.. ούτε και για υιοθεσία διότι αναρωτιέται αν τυχόν το παιδί σε 20 χρόνια θελήσει να βρει τους βιολογικούς του γονείς, τότε εμείς τι κάνουμε;

 

Τα δανεικά ωάρια τα δέχθηκε ευκολότατα μπορώ να πω.. μιας και θα τα γονιμοποιούσαμε με δικό του σπέρμα.. Αλλά έτσι δεν κάνουμε τίποτε.. Ευτυχώς (που φτάσαμε, να λέω ευτυχώς) ήταν για μας ασύμφορη η λύση αυτή και δεν προχωρήσαμε..

 

Θα πάμε και σε άλλο γιατρό να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη και μάλλον θα προχωρήσουμε στην τελευταία μας εξωσωματική κατά τον Σεπτέμβρη..

 

Όντως.. είναι κολλημένοι με το dna τους αλλά αυτό είναι πολύ άδικο για μας..

 

Ειναι φοβερο τελικα αυτο το κολλημα με το dna τους.... Εγω νομιζα οτι ειμαστε απο τους λιγους με προβλημα στο σπερμα που ειδαμε την λυση των δανεικων ωαριων αντι να κοιταξουμε την λυση του δανεικου σπερματος αλλα κοριτσια απο οτι φαινεται εκανα λαθος.Αμαν πια με αυτον τον εγωισμο τους! Γιατι τι αλλο μπορει να ειναι? Και περα απο αυτα θα ηθελα να θεσω και ενα αλλο θεμα που τουλαχιστων συμβαινει σε εμας, λοιπον ενω εγω ψαχνομαι και βρισκω λυσεις και του τα δινω ολα ετοιμα, καποιες στιγμες ακουω κατι απαντησεις που με κανουν να πιστευω οτι ο συζυγος δεν εχει πραγματικα καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα μας. Δηλ ωρες-ωρες νομιζω οτι ή ειναι χαζος (που δεν ειναι) ή οτι επειδη εχω φορτωθει εγω επανω ολη την ιστορια εκεινος δεν δινει καν την απαιτουμενη προσοχη και πιστευω οτι δεν εχει καν καταλαβει τον λογο των αποτυχιων και πιστευω οτι αν τον ρωτησω δεν θα ξερει ουτε ποσες προσπαθειες εχουμε κανει......:rolleyes:

 

Domnina ποσων χρονων εισαι? Σε ρωταω γιατι αν δεν εισαι πολυ μεγαλη κι εχεις περιθοριο μπορειτε τουλαχιστων να κανετε θεραπειες για το σπερμα και να μεταθεσετε την τελευταια σας εξωσωματικη για λιγο αργοτερα που θα εχει φτιαξει και το σπερμα του συζυγου. Η ολιγοσπερμια εχετε ψαξει που οφειλεται?

Ειμαστε κι εμεις στην ιδια κατηγορια, ξεκινησαμε πριν απο μερικα χρονια με τραγικο σπερμοδιαγραμμα και μικροβια στο σπερμα, καναμε 3 εξωσωματικες και 2 σπερματεγχυσεις και 5 φυσικους κυκλους και κανενας γιατρος δεν ενδιαφεροταν για την κατασταση του σπερματος ουτε καν για προσφατες καλλιεργειες και μονο εγω φωναζα και ελεγα στον συζυγο οτι πρεπει να κανει καλλιεργεια. Βλεπεις οι γιατροι υποστηριζουν οτι αφου υπαρχει ετσω και μια μικρη ποσοστητα κινουμενου σπερματος , η μικρογονιμοποιηση λυνει τα υπολοιπα προβληματα. Μετα απο αυτα ψαχτηκα περισσοτερο μονη μου και βρηκα καποιους γιατρους που εδειξαν περισσοτερο ενδιαφερων και πριν ενα χρονο εμαθα και την εξεταση της καταμησης του σπερματος. Μετα απο ενα χρονο τακτικων σπερμοδιαγραμματων και καλλιεργειων και κατατμησης , η κινητικοτητα και η ποσοστητα σπερματος ειναι πλεον εντος φυσιολογικων οριων αλλα η κατατμηση και οι φυσιολογικες μορφες σπερματος μας παιδευουν ακομη.

 

 

Ηθελα με ολα αυτα να σου πω οτι αν σε παιρνει ηλικιακα μπορειτε κι εσεις να ψαχτητε λιγο καλυτερα και με καποιες θεραπειες να λυθει το προβλημα σας. Κι αν σε σενα ειναι ολα καλα τοτε που ξερεις? μπορει να ρθει το μπεμπε και με φυσιολογικο τροπο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φοβερο τελικα αυτο το κολλημα με το dna τους.... Εγω νομιζα οτι ειμαστε απο τους λιγους με προβλημα στο σπερμα που ειδαμε την λυση των δανεικων ωαριων αντι να κοιταξουμε την λυση του δανεικου σπερματος αλλα κοριτσια απο οτι φαινεται εκανα λαθος.Αμαν πια με αυτον τον εγωισμο τους! Γιατι τι αλλο μπορει να ειναι? Και περα απο αυτα θα ηθελα να θεσω και ενα αλλο θεμα που τουλαχιστων συμβαινει σε εμας, λοιπον ενω εγω ψαχνομαι και βρισκω λυσεις και του τα δινω ολα ετοιμα, καποιες στιγμες ακουω κατι απαντησεις που με κανουν να πιστευω οτι ο συζυγος δεν εχει πραγματικα καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα μας. Δηλ ωρες-ωρες νομιζω οτι ή ειναι χαζος (που δεν ειναι) ή οτι επειδη εχω φορτωθει εγω επανω ολη την ιστορια εκεινος δεν δινει καν την απαιτουμενη προσοχη και πιστευω οτι δεν εχει καν καταλαβει τον λογο των αποτυχιων και πιστευω οτι αν τον ρωτησω δεν θα ξερει ουτε ποσες προσπαθειες εχουμε κανει......:rolleyes:

 

Domnina ποσων χρονων εισαι? Σε ρωταω γιατι αν δεν εισαι πολυ μεγαλη κι εχεις περιθοριο μπορειτε τουλαχιστων να κανετε θεραπειες για το σπερμα και να μεταθεσετε την τελευταια σας εξωσωματικη για λιγο αργοτερα που θα εχει φτιαξει και το σπερμα του συζυγου. Η ολιγοσπερμια εχετε ψαξει που οφειλεται?

Ειμαστε κι εμεις στην ιδια κατηγορια, ξεκινησαμε πριν απο μερικα χρονια με τραγικο σπερμοδιαγραμμα και μικροβια στο σπερμα, καναμε 3 εξωσωματικες και 2 σπερματεγχυσεις και 5 φυσικους κυκλους και κανενας γιατρος δεν ενδιαφεροταν για την κατασταση του σπερματος ουτε καν για προσφατες καλλιεργειες και μονο εγω φωναζα και ελεγα στον συζυγο οτι πρεπει να κανει καλλιεργεια. Βλεπεις οι γιατροι υποστηριζουν οτι αφου υπαρχει ετσω και μια μικρη ποσοστητα κινουμενου σπερματος , η μικρογονιμοποιηση λυνει τα υπολοιπα προβληματα. Μετα απο αυτα ψαχτηκα περισσοτερο μονη μου και βρηκα καποιους γιατρους που εδειξαν περισσοτερο ενδιαφερων και πριν ενα χρονο εμαθα και την εξεταση της καταμησης του σπερματος. Μετα απο ενα χρονο τακτικων σπερμοδιαγραμματων και καλλιεργειων και κατατμησης , η κινητικοτητα και η ποσοστητα σπερματος ειναι πλεον εντος φυσιολογικων οριων αλλα η κατατμηση και οι φυσιολογικες μορφες σπερματος μας παιδευουν ακομη.

 

 

Ηθελα με ολα αυτα να σου πω οτι αν σε παιρνει ηλικιακα μπορειτε κι εσεις να ψαχτητε λιγο καλυτερα και με καποιες θεραπειες να λυθει το προβλημα σας. Κι αν σε σενα ειναι ολα καλα τοτε που ξερεις? μπορει να ρθει το μπεμπε και με φυσιολογικο τροπο!!!!!

Καλησπέρα,

Στο τελευταίο σπερμοδιάγραμμα που έκανε ο άντρας μου βρέθηκε μικρόβιο στο σπέρμα και χλαμύδια. Μου έδωσε χάπια ο γιατρός σε μένα για τα χλαμύδια (μας είπε ότι τα έχει μεταδώσει και σε μένα) και στον άντρα μου αντιβίωση για τουλάχιστον 3 βδομάδες, μετά θα ξανακάνει σπερμοδιάγραμμα και βλέπουμε.

Όταν του είπα αν πρέπει να κάνει και κατάτμηση μου είπε κατηγορηματικά όχι, γιατί δεν είναι τόσο απαραίτητη.

Δεν ξέρω τι να κάνω, μήπως να την κάνουμε μόνοι μας?

Ήθελα να ρωτήσω αν αυτή η εξέταση γίνεται μόνο σε μεγάλο κέντρο ή μπορούμε να την κάνουμε και δω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Στο τελευταίο σπερμοδιάγραμμα που έκανε ο άντρας μου βρέθηκε μικρόβιο στο σπέρμα και χλαμύδια. Μου έδωσε χάπια ο γιατρός σε μένα για τα χλαμύδια (μας είπε ότι τα έχει μεταδώσει και σε μένα) και στον άντρα μου αντιβίωση για τουλάχιστον 3 βδομάδες, μετά θα ξανακάνει σπερμοδιάγραμμα και βλέπουμε.

Όταν του είπα αν πρέπει να κάνει και κατάτμηση μου είπε κατηγορηματικά όχι, γιατί δεν είναι τόσο απαραίτητη.

Δεν ξέρω τι να κάνω, μήπως να την κάνουμε μόνοι μας?

Ήθελα να ρωτήσω αν αυτή η εξέταση γίνεται μόνο σε μεγάλο κέντρο ή μπορούμε να την κάνουμε και δω.

 

Γεια σου Ορτανσια μου!

Θα παρεις κι εσυ για τρεις εβδομαδες αντιβιωση? Βιμπραμισιν σαν εδωσε?

 

Δεν ξερω αν εχει τυχη να γνωριζεις για τα χλαμυδια. Ειναι ενα μικροβιο που ευθυνεται για υπογονιμοτητα. κανει τοξικο το ενδομητριο και συντελει στο να μην εμφυτευθει το εμβρυο αλλα και αν εμφυτευθει το μικροβιο αυτο μπορει να προκαλεσει αποβολες. Επισης βουλωνει σαλπιγγες ή φθιρει τοι εσωτερικο των σαλπιγγων με αποτελεσμα να ειναι υπευθυνο για εξωμητριες εγκυμοσυνες. επισης επηρεαζει αμμεσα την ποιοτητα του σπερματος δηλ κινητικοτητα ,βιοσιμοτητα, καταμηση κλπ.

 

Πριν προχωρησεις στην επομενη σου προσπαθεια να εισαι σιγουση οτι το εχεις ξεφορτωθει αυτο το μικροβιο. Μετα απο την αντιβιωση που θα παρετε καλο ειναι να περιμενετε τουλαχιστων 20 μερες με ενα μηνα πριν κανετε την επομενη καλλιεργεια γιατι αν την κανετε πριν το 20ημερο τοτε το αποτεεσμα μπορει να ειανιι ψευδος αρνητικο.

 

Το μικροβιο αυτο μπορει να μην φαινεται σε καλλιεργεια κολπικου υγρου, ομως πολυ πιθανον ειναι να εχει εγκατσταθει στο ενδομητριο κι εσυ να νομιζεις οτι το ξεφωρτοθηκες αλλα αυτο να ειναι εκει. Υπαρχει μια εξετση που λεγεται pcr με ιστο περιοδου. Με αυτη την εξεταση ανιχνευονται , μυκοπλασμα , ουρεοπλασμα και χλαμυδια. Απο οτι θυμαμαι βρισκεσαι εκτος Αθηνας. Μπορεις να απευθυνθεις σε καποιο εξειδικευμενο κεντρο των Αθηνων (αν θελεις πληροφοριες μπορω να σου στειλω.), να σου στειλουν το ειδικο φυαλιδιο και να κανεις την συλλογη μονη σου και να το στειλεις με ενα κουριερ στο κεντρο. Θα σου δωσουν και οδηγειες. Και αυτη η εξεταση πρεπει να γινει τουλαχιστων 20 μερες μετα την αντιβιωση. Ρωτησε τους οταν θα παρεις τηλ ποσες μερες μετα την ληψη αντιβιωσης θα ειανι αξιοπιστο το αποτελεσμα.

 

 

Τωρα σε σχεση με την κατατμηση που ρωτας , γνωμη μου ειναι οτι αφοσον εχετε ενα επηρεασμενο σπερμα καλο ειναι να κανετε κι αυτη την εξεταση για να ξερετε που βρισκοσαστε. Πολλοι γυναικολογοι δεν την συστηνουν και πολλοι δεν την γνωριζουν καν. στο εξωτερικο θεωρειται πολυ σημαντικη. Επισης γενετιστες και εμβρυολογοι την θεωρουν σημαντικη. αν η κατατμηση ειναι υψηλη τοτε μειωνει σημαντικα τις πιθανοτητες επιτυχιας. Η εξετση συτη καλο ειναιι να γινεται σε εξειδικευμενα κεντρα σπερματολογιας. αν θελεις εχω να σου προτεινω ενα αξιοπιστο.

 

ελπιζω να μην σου επεσαν βαρια αυτα που σου εγραψα. Πιστευω οτι καλο ειναι να πηγαινουμε οσο πιο ετοιμες μπορουμε σε μια προσπαθεια για να εχουμε τις πιθανοτητες με το μερος μας. Εςσυ ομως γνωριζεις την περιπτωση σας και το ιστορικο σας κι εσυ ξερεις τι ειναι σωστο να κανετε. εγω σου γραφω τι θα εκανα εγω.

 

Ευχομαι να φυγουν γρηγορα τα μικροβια και να προχωρησετε στην επομενη προσπαθεια που ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ειναι αυτη που θα σου χαρησει ενα γερο μωρακι ή και δυο!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα. Διαβασα ολα τα μηνυματα και πραγματικα επιβεβαιωθηκα γιαυτα που πιστευα. Αν λοιπον οι αντρες σκεφτοντουσαν ομως εμεις με γνωμονα δηλαδη την επιθυμια της ολοκληρωσης της οικογενειας μας ενα μεγαλο ποσοστο απο εμας που παιδευομαστε θα ειχαμε παιδακια!

Αλλα δε φταιει μονο ο εγωισμος τους φταινε και οι γιατροι που εξαντλουν τη γυναικα με πληθωρα εξετασεων λες και η γονιμοποιηση ή η εμφυτευση οφειλεται μονο στα ωαρια. Για τον αντρα μονο ενα σπερμοδιαγραμμα. Αλλα ακομα και σαυτο το σημειο να σταθω ολα τα κεντρα λενε στις οδηγιες τους οτι απαιτουν προσφτατο σπερμοδιαγραμμα. Λοιπον εμενα σε οσα εχουμε κανει προσπαθειες ηταν καλυμενοι με σπερμοδιαγραμμα τριων ή τεσσαρων χρονων και βεβαια αν δεν το πει ο γιατρος αντε να τον πεισιες να κανει καινουριο.

Οι γιατροι τον αντρα δεν τον φορτωνουν ουτε με ενοχες ουτε με αγχος γιατι αλλιως πως θα λειτουργησει ολο αυτο το χοντρεμποριο της εξωσωματικης.

Καποτε ειχαμε παει και σε εναν γνωστο ανοσολογο τον κο Μ.......ΛΟ. Αφου μας ζαλισε με τις θεωριες και τα σκιτσα που μας εκανε, μας ειπε οτι θα μας παρουν αιμα και οτι το αιμα του συζυγου δεν το παιρνουν για να εξεταστει για κατι αλλα μονο για αντιδραστηρα.

Γι¨αυτον το προβλημα το ειχα καθαρα εγω και ο συζυγος εφοσον εχει κανει σπερμοδιαγραμμα δεν εχει κανενα προβλημα. Ούτε τον αντρα μου δεν επεισε γιατι πραγματικα αισθανθηκαμε οτι μας εβλεπε σαν δυο ευκολα 1500 ευρω εκτος τα 270 που πηρε για το ενα τεταρτο που αφιερωσε στην περιπτωση μας.

Εμεις τελικα πρεπει να γινουμε και γιατροι να ψαχνουμε λυσεις και να προτεινουμε πιο θα ειναι το επομενο βημα. Ποιος ειναι αυτος ο γιατρος που θα βαλει κατω το ζευγαρι θα χασει λιγο χρονο για ενα σωστο και ενδελεχη προγεννετικο ελεγχο ωστε να μην υποστει η γυναικα αυτη την ταλαιπωρια ψυχικη και σωματικη.

Εγω απο το forum και συγκεκριμενα απο τη Sanna εμαθα για την κατατμηση και ζητησα απο τον αντρα μου να την κανει. Ηταν αναπαντεχα θετικος και θα τον βαλω να την κανει πριν παμε στο γιατρο γιατι εκεινος σιγουρα θα πει οτι δε χρειαζεται και μετα αντε να τον ξαναπεισω.

Δεν πιστευω οτι θα δειξει κατι αλλα τουλαχιστον δε θα το εχω στο μυαλο μου.

Να ειστε ολες καλα και να παλευετε!

Φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ορτανσια μου!

Θα παρεις κι εσυ για τρεις εβδομαδες αντιβιωση? Βιμπραμισιν σαν εδωσε?

 

Δεν ξερω αν εχει τυχη να γνωριζεις για τα χλαμυδια. Ειναι ενα μικροβιο που ευθυνεται για υπογονιμοτητα. κανει τοξικο το ενδομητριο και συντελει στο να μην εμφυτευθει το εμβρυο αλλα και αν εμφυτευθει το μικροβιο αυτο μπορει να προκαλεσει αποβολες. Επισης βουλωνει σαλπιγγες ή φθιρει τοι εσωτερικο των σαλπιγγων με αποτελεσμα να ειναι υπευθυνο για εξωμητριες εγκυμοσυνες. επισης επηρεαζει αμμεσα την ποιοτητα του σπερματος δηλ κινητικοτητα ,βιοσιμοτητα, καταμηση κλπ.

 

Πριν προχωρησεις στην επομενη σου προσπαθεια να εισαι σιγουση οτι το εχεις ξεφορτωθει αυτο το μικροβιο. Μετα απο την αντιβιωση που θα παρετε καλο ειναι να περιμενετε τουλαχιστων 20 μερες με ενα μηνα πριν κανετε την επομενη καλλιεργεια γιατι αν την κανετε πριν το 20ημερο τοτε το αποτεεσμα μπορει να ειανιι ψευδος αρνητικο.

 

Το μικροβιο αυτο μπορει να μην φαινεται σε καλλιεργεια κολπικου υγρου, ομως πολυ πιθανον ειναι να εχει εγκατσταθει στο ενδομητριο κι εσυ να νομιζεις οτι το ξεφωρτοθηκες αλλα αυτο να ειναι εκει. Υπαρχει μια εξετση που λεγεται pcr με ιστο περιοδου. Με αυτη την εξεταση ανιχνευονται , μυκοπλασμα , ουρεοπλασμα και χλαμυδια. Απο οτι θυμαμαι βρισκεσαι εκτος Αθηνας. Μπορεις να απευθυνθεις σε καποιο εξειδικευμενο κεντρο των Αθηνων (αν θελεις πληροφοριες μπορω να σου στειλω.), να σου στειλουν το ειδικο φυαλιδιο και να κανεις την συλλογη μονη σου και να το στειλεις με ενα κουριερ στο κεντρο. Θα σου δωσουν και οδηγειες. Και αυτη η εξεταση πρεπει να γινει τουλαχιστων 20 μερες μετα την αντιβιωση. Ρωτησε τους οταν θα παρεις τηλ ποσες μερες μετα την ληψη αντιβιωσης θα ειανι αξιοπιστο το αποτελεσμα.

 

 

Τωρα σε σχεση με την κατατμηση που ρωτας , γνωμη μου ειναι οτι αφοσον εχετε ενα επηρεασμενο σπερμα καλο ειναι να κανετε κι αυτη την εξεταση για να ξερετε που βρισκοσαστε. Πολλοι γυναικολογοι δεν την συστηνουν και πολλοι δεν την γνωριζουν καν. στο εξωτερικο θεωρειται πολυ σημαντικη. Επισης γενετιστες και εμβρυολογοι την θεωρουν σημαντικη. αν η κατατμηση ειναι υψηλη τοτε μειωνει σημαντικα τις πιθανοτητες επιτυχιας. Η εξετση συτη καλο ειναιι να γινεται σε εξειδικευμενα κεντρα σπερματολογιας. αν θελεις εχω να σου προτεινω ενα αξιοπιστο.

 

ελπιζω να μην σου επεσαν βαρια αυτα που σου εγραψα. Πιστευω οτι καλο ειναι να πηγαινουμε οσο πιο ετοιμες μπορουμε σε μια προσπαθεια για να εχουμε τις πιθανοτητες με το μερος μας. Εςσυ ομως γνωριζεις την περιπτωση σας και το ιστορικο σας κι εσυ ξερεις τι ειναι σωστο να κανετε. εγω σου γραφω τι θα εκανα εγω.

 

Ευχομαι να φυγουν γρηγορα τα μικροβια και να προχωρησετε στην επομενη προσπαθεια που ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ειναι αυτη που θα σου χαρησει ενα γερο μωρακι ή και δυο!!!!!!!!!!

Καλημέρα sanna,

Αντιβίωση θα πάρει μόνο ο άντρας μου (του έδωσε την ΤΑΜΠΡΙΝ), εγώ πήρα μόνο μία φορά τέσσερα (4) χάπια μαζί τα ΖΙΘΡΟΜΑΞ.

Θέλω να μου στείλεις το κέντρο που κάνει αυτή την εξέταση (πρέπει δηλαδή να την κάνω στην επόμενη περίοδο-ποια μέρα της περιόδου γίνεται?).

Πάντως πριν κάνουμε την εξωσωματική το Νοέμβριο, είχα κάνει εγώ εξετάσεις και είχε βγει αρνητική για τα χλαμύδια (με κολπικό υγρό).

Αυτή την εξέταση που μου είπες δε μας τη σύστησε ο γιατρός (ούτε όταν βγήκε το αποτέλεσμα της καλλιέργειας σπέρματος -να μην την ξέρει?- ή να παίρνει τα πράγματα λίγο επιπόλαια.

Ευχαριστώ φιλιά.-

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα sanna,

Αντιβίωση θα πάρει μόνο ο άντρας μου (του έδωσε την ΤΑΜΠΡΙΝ), εγώ πήρα μόνο μία φορά τέσσερα (4) χάπια μαζί τα ΖΙΘΡΟΜΑΞ.

Θέλω να μου στείλεις το κέντρο που κάνει αυτή την εξέταση (πρέπει δηλαδή να την κάνω στην επόμενη περίοδο-ποια μέρα της περιόδου γίνεται?).

Πάντως πριν κάνουμε την εξωσωματική το Νοέμβριο, είχα κάνει εγώ εξετάσεις και είχε βγει αρνητική για τα χλαμύδια (με κολπικό υγρό).

Αυτή την εξέταση που μου είπες δε μας τη σύστησε ο γιατρός (ούτε όταν βγήκε το αποτέλεσμα της καλλιέργειας σπέρματος -να μην την ξέρει?- ή να παίρνει τα πράγματα λίγο επιπόλαια.

Ευχαριστώ φιλιά.-

 

ορτανσια μου, θα σπου στειλω με πμ τα στοιχεια του κεντρου για το pcr. Στον φακελο που θα σου στειλουν στην διευθυνση σου, θα εχει μεσα τις οδηγειες για το πως θα κανεις την συλλογη. Συνηθως γινεται το πρωι της δευτερης μερας του κυκλου. Αν τελικα αποφασισεις να την κανεις ρωτα στο κεντρο ποσες μερες πρεπει να περασουνε απο την τελευταια μερα ληψης αντιβιωσης για να ειναι αξιοπιστο το αποτελεσμα. Αν θυμαμαι καλα πρεπει να περασουν τουλαχιστων 20 μερες. Θελω ομως να μου κανεις μια χαρη. Θελω να κανεις αναζητηση στο google και για τα χλαμυδια και για την εξεταση pcr με ιστο περιοδου και να διαβασεις και επιστημονικα αρθρα αλλα και μαρτυριες γυναικων απο τα διαφορα φορουμ πανω στο συγκεκριμενο θεμα και μετα να αποφασισεις αν πρεπει να την κανεις ή οχι. Παντως απο αυτα που γνωριζω ενω η καλλιεργεια κολπικου υγρου μπορει να ειναι καθαρη, τα χλαμυδια μπορει να βρισκονται μεσα στη μητρα και να δημιουργουν προβλημα. Τωρα αν οντως βρισκονται μεσα στην μητρα θελουν αρκετες μερες αντιβιωση για να φυγουν.

 

Σε καμια περιπτωση δεν θελω καποια κοπελα να σκεφτει οτι προσπαθω να καθοδηγησω , εγω λεω απλως την γνωμη μου, η οποια πιθανον να μην εχει και καμια αξια γιατι δεν ειμαι γιατρος. Οτι γνωριζω το γνωριζω απο την εμπειρια μου και απο την προσωπικη ερευνα που κανω τα τελευταια δυομιση χρονια. Οταν τυχει να διαβασω κατι που δεν γνωριζα ως τωρα , κανω μετα την ερευνα μου στο ιντερνετ και συμβουλευομαι φυσικα και γιατρους. Γιαυτο καλο ειναι να μην βασιζομαστε σε μια τυχαια αποψη που γραφτηκε σε ενα φορουμ αλλα να κανουμε και μονες μας ερευνα. Το ιδιο κανω και οταν ακουω και κατι νεο απο καποιον γιατρο. Το ψαχνω πολυ γιατι θελω να ολοκληρωσω την οικογενεια μου με ενα παιδακι και δεν θελω να με κοροιδευουνε και να με ταλαιπορουνε αλλο. Θελω να πηγαινω οσο πιο ετοιμη γινεται σε μια προσπαθεια. Και η μεγαλη αληθεια μου ειναι οτι θυμωνω και στεναχωριεμαι να διαβαζω για περιπτωσεις ζευγαριων που ταλαιπορουντε εξαιτιας παραληψεων ή λαθων των γιατρων.

Link to comment
Share on other sites

Sanna ειλικρινα μπραβο σου και για την ερευνα που κανεις σε προσωπικο επιπεδο και πολυ περισσοτερο μπραβο σου που παρακινεις ολες μας με την καλη εννοια να ψαχνουμε και να μελεταμε καθε νεο μας βημα. Προφανως αυτος ειναι ο σωστος δρομος.

Ζουμε στην εποχη της πληροφοριας και ειναι αμαρτια να μην την εκμεταλλευομαστε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...