Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Σίγουρα έχει θέματα με τον εαυτό του. Το πράγμα πήρε διάσταση κι ενώ στην αρχή απειλούσε και έλεγε μπούρδες ότι εγώ του φταίω, χτες έβαλε τα κλάματα στην προοπτική του διαζυγίου μπροστά στους γονείς μου. Φάνηκε πόσο αδύναμος αισθάνεται. Ναρκισσισμός λέγεται νομίζω το φαινόμενο...:mad:

 

Elpida111 είναι πραγματικά λυπηρό να έχεις ταλαιπωρηθεί, να έχει ευοδωθεί η προσπάθειά σου και να μην μπορείς να το χαρείς με το σύντροφό σου που συμπορευτήκατε σε όλο αυτό. Στο προηγούμενο μηνυμα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου με το διαζύγιο. Η αντίδραση του ομως και μπροστα στους γονεις σου δειχνει οτι μαλλον κατι αλλο τον πιεζει που δεν μπορει να εξωτερικευσει. Νομίζω καλη θα ηταν η επισκεψη σε εναν ειδικο ειτε και οι δυο μαζι ειτε μονος του γιατι το οτι εβαλε τα κλαματα δε λυνει το προβλημα απλα δειχνει οτι κατι τον βασανιζει. Οσο και αν εχεις πληγωθει, γιατι εχεις απολυτο δικιο δωσε μια ευκαρια χωρις εντάσεις, να του δειξεις οτι εισαι διπλα του, μηπως και ανοιχτει. Αυτο να το κανεις μονο και μονο για τα δυο σου αγγελουδια για τα οποια ειμαι σιγουρη οτι μεχρι τωρα εχεις κανει μεγαλες υποχωρησεις. Ευχομαι να περασουν ολα γρηγορα, να βρειτε τις ισορροπιες σας και αυτη τη χρονια να ειστε ενωμενοι και χαρουμενοι με τα παιδακια σας. Φιλακια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Elpida111 συμφωνω κι εγω με την Elpida , αφου υπαρχει η ελπιδα να ειστε μια χαρουμενη οικογενεια , δουλεψε προς αυτη την κατευθηνση και θα δικαιωθεις αλλα κρατα γερα γιατι φανταζομαι εχεις πληγωθει αρκετα.. Οι γυναικες ειμαστε δυνατες!!!

Link to comment
Share on other sites

Elpida111 διαβάζοντας την ιστορία σου σκέφτηκα ότι τελικά τίποτα δεν είναι σίγουρο στην ζωή. Μου φαίνεται απίστευτο ότι ένας άνθρωπος μπορεί να συμπεριφερθεί με αυτόν τον τρόπο. Όσο για το αν είσαι η μανούλα των μωρών σου αυτό δεν χωράει αμφιβολία και το λέω μιλώντας όχι νομικά αλλά καθαρά από θέμα λογικής. Μάνα είναι όποια πραγματικά αγαπάει τα παιδιά της και αγωνίζεται για την ευτυχία τους και την ανάπτυξή τους. Εγώ μητέρες θεωρώ και όσες κατέληξαν στην λύση της υιοθεσίας και πολλές φορές οι μητέρες που προσπάθησαν (χωρίς να είναι κανόνας, αλλά συμβαίνει) είναι πολύ καλύτερες και πιο συνειδητοποιημένες από τις μητέρες που απλά τους έτυχε να μείνουν έγκυος.

 

Εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να τα βρείτε για να είσαι σίγουρη ότι έχεις δώσει όλες τις ευκαιρίες που άξιζαν τόσο στα παιδιά όσο και στην σχέση σας αλλά μην τον αφήνεις να σου καταστρέφει το γεγονός ότι επιτέλους έγινες μανούλα.

Επιπλέον να επισημάνω ότι για εμένα τα κλάματα δεν λένε και πολλά ή καλύτερα ότι εξαρτώνται από τον άνθρωπο. Υπάρχουν τα πραγματικά κλάματα και τα κροκοδείλια...εσύ ξέρεις τί άνθρωπος είναι και σίγουρα αν το σκεφτείς μπορείς να διακρίνεις στο παρελθόν στιγμές που σου έδειξαν ότι κάτι δεν πάει καλά με τον εν λόγω άνθρωπο. Αν όμως δεν έχεις άλλες αφορμές...πάλεψέ το.

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και καλή χρονιά.

Καλή μου Ελπίδα, ε'ιμαι κι εγώ μαμά και έχω τα δυο παιδάκια μου με τον ίδιο τρόπο. Καταλαβαίνω την δ'υσκολη κατάστασή σου. Δεν μου 'έχει συμβεί σε μένα για να ε'ίμαι ειληκρινής αλλά πολλά βράδια κοιμήθηκα με αυτή τη σκέψη, παλιότερα. Μην το αφήνεις να σου το κάνει αυτό. Μην το επιτρέπεις. ΚΑΙ να μην χωρίσεις έχω την αίσθηση ότι θα σου το χτυπάει ξανα.

Τι να πω...σ'ιγουρα έχει πρόβλημα και θα πρέπει να το δει. Για τα παιδάκια μην ανησυχείς, όχι μόνο είναι δικά σου γιατί τα μεγαλώνεις αλλά είσια και η φυσική μητέρα!!! μην το ξεχνάς, δεν είσαι η γονιδιακή μητέρα αλλά είσαι η φυσική!!!!και βέβαια έισαι και όλα τα άλλα για τα παιδιά.

Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω, πάντως θέλω να σου πω πως αν θέλεις να το συζητήσεις με κάποιον μην διστάσεις να μου στείλεις πμ, και μιλάμε και από το τηλ'έφωνο.

Σε σκέφτομαι πολύ!!

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κατ αρχήν για την στήριξή σας. Η αλήθεια είναι ότι ως τώρα υπήρξα πολύ φοβισμένη ότι μπορεί να με πολεμήσει και να κερδίσει τα παιδιά. Είναι από τους ανθρώπους που όοοοοολος ο κόσμος λέει "βρε τί παιδί είναι αυτό;Ντροπαλός, ήσυχος, λογικός. Τι τυχερή που είσαι με έναν τέτοιον άνθρωπο".

Και όταν έκλεινε η πόρτα, μεταμορφωνόταν σε έναν παντελώς αναίσθητο που μόνο υψηλή επιστασία και κριτική ασκούσε, βοήθεια καμιά.

Δεν ξέρω αν τον αγαπώ που λέτε γιατί απλούστατα δεν ξέρω αν εκείνος με αγάπησε ποτέ. Όταν μπει η αμφιβολία μέσα σου, συνεχίζεις να αγαπάς έναν άνθρωπο που δε σε αποδέχεται όπως είσαι;

Τα σημάδια τα είχα από την αρχή της σχέσης, απλά τα αγνόησα. Το βασικό λάθος ήταν δικό μου...:|

Link to comment
Share on other sites

Isis & Elpida σας εστειλα πμ

 

σαννα, δυστυχως δεν εχω λαβει κατι μεχρι στιγμης. θα μπορουσες να ελεγξεις εάν εχει όντως σταλει σε εμενα και εαν οχι, να μου το στείλεις. Σε ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σαννα, δυστυχως δεν εχω λαβει κατι μεχρι στιγμης. θα μπορουσες να ελεγξεις εάν εχει όντως σταλει σε εμενα και εαν οχι, να μου το στείλεις. Σε ευχαριστω....

 

 

Σαννα, σε ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου. φοβαμαι οτι οταν υπαρχει υψηλη κατατμηση σπερματος, ακομα και με δανεικα οι ελπιδες ειναι λίγες. αλλα τι κανεις? χρησιμοποιείς και δανεικο σπερμα? απογοητευτηκα πολυ που εμφανιστηκε και αλλο προβλημα.αλλα ισως ειναι καλυτερα να ξερω...

Link to comment
Share on other sites

KALI XRONIA KORITSIA EYXOMAI SE OLES ME YGEIA KAI POLLES EYTYXISMENES STIGMES!

diavazo ta mn sas kai meno se ayto tis elpidas111...ti na po poly paraxeno xafnika na allaxe stasi...posoi to xeroun..mipos kapoios eixe gnomi kai epirease toso poly ton antra sou?oso asxima kai an aisthanese mila tou IREMA kai kanton na anoixtei mipos oli i piesi tou vgike meta se ...'vlakeia'!ti na po toso pia na tou girisan ta miala kai na xrisimopoiei kati tetoio....

pantos prin kaneis kati mila tou kai 2 kai 3 fores an xreiastei prin pareis mia apofasi, toulaxiston tha xereis oti prospathises..

se filo eplidaki.......filia se oles koritsia..(.to akousame ki ayto!! na doume ti allo....)

Link to comment
Share on other sites

Σαννα, σε ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου. φοβαμαι οτι οταν υπαρχει υψηλη κατατμηση σπερματος, ακομα και με δανεικα οι ελπιδες ειναι λίγες. αλλα τι κανεις? χρησιμοποιείς και δανεικο σπερμα? απογοητευτηκα πολυ που εμφανιστηκε και αλλο προβλημα.αλλα ισως ειναι καλυτερα να ξερω...

 

Isis μου οι συμβουλες μου δεν ειναι πολυτιμες. Αυτα που γραφω τα γνωριζω απο προσωπικη εμπειρια αλλα καλυτερα θα σε συμβουλευσει ενας γιατρος. Σε ευχαριστω παντως για τα καλα σου λογια.

Δανεικο σπερμα δεν εχουμε παρει γιατι ο αντρας μου δεν θελει. Θελει να το παλεψει με θεραπεια. Δεν ξερω αν εχεις παρει το τελευταιο πμ που σου εστειλα. Σου ελεγα οτι μπορειτε να επισκευτειτε ενα καλο ουρολογο για να σας δωσει την καταλληλη αγωγη. Η κατατμηση τις περισσοτερες φορες

διορθωνεται. Ειδικα σε εσας που δεν ειναι και πολυ πανω απο το οριο , θα φτιαξει σιγουρα. Προσφατα με ενημερωσε ο τελευταιος γιατρος που επισκευτηκα οτι σε περιπτωση που δεν πεσει με την θεραπεια , υπαρχει μια τεχνικη που περνουν σπερμα απο τον ορχη με μια βελονα και λεγεται fna νομιζω και το σπερμα αυτο ειναι σαφως καλυτερης ποιοτητας. Ειναι σιγουρο καλυτερο που γνωριζεις οτι υπαρχει αυτο το προβληματακι γιατι θα παρετε την καταλληλη αγωγη , η κατατμηση θα πεσει και δεν θα κανεις ασκοπες προσπαθειες που ολες γνωριζουμε το κοστος τους και το χρηματικο και το σωματικο αλλα και το ψυχολογικο. Το κεφαλι ψηλα.

 

Μην απογοητευεσαι. Θα παρεις δανεικα ωαρια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου :). Διαβάζω συνεχώς τα νέα σας!

Isis κάνε κουράγιο και πάλεψέ το όσο μπορείς. Σίγουρα τα νέα δεν είναι καλά αλλά δεν είναι και εντελώς αποκαρδιωτικά. Η θεραπεία μπορεί να βοηθήσει.

 

Εγώ αύριο έχω το πρώτο ραντεβού με τον Μαντούδη. Με πήραν τηλ για ενημέρωση από σήμερα και πολύ μου άρεσε το όλο κλίμα. Δεν ξέρω τί να περιμένω και τί να πρέπει να ρωτήσω αλλά για κάποιο λόγο μου έφυγε όλο το άγχος.

Από τις εξετάσεις του άντρα μου (όσο μπορώ να τις διαβάσω εγώ) νομίζω δεν θα υπάρξει θέμα. Ελπίζω τα όσα θα μας πει να μας δώσουν ελπίδες για παιδάκι.

Απομακρύνομαι λίγο από την ιδέα των ωαρίων συγγενικού προσώπου αλλά θα δούμε κιόλας.

Αύριο θα επανέλθω με περισσότερα.

 

Φιλιά σε όλες!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Isis μου οι συμβουλες μου δεν ειναι πολυτιμες. Αυτα που γραφω τα γνωριζω απο προσωπικη εμπειρια αλλα καλυτερα θα σε συμβουλευσει ενας γιατρος. Σε ευχαριστω παντως για τα καλα σου λογια.

Δανεικο σπερμα δεν εχουμε παρει γιατι ο αντρας μου δεν θελει. Θελει να το παλεψει με θεραπεια. Δεν ξερω αν εχεις παρει το τελευταιο πμ που σου εστειλα. Σου ελεγα οτι μπορειτε να επισκευτειτε ενα καλο ουρολογο για να σας δωσει την καταλληλη αγωγη. Η κατατμηση τις περισσοτερες φορες

διορθωνεται. Ειδικα σε εσας που δεν ειναι και πολυ πανω απο το οριο , θα φτιαξει σιγουρα. Προσφατα με ενημερωσε ο τελευταιος γιατρος που επισκευτηκα οτι σε περιπτωση που δεν πεσει με την θεραπεια , υπαρχει μια τεχνικη που περνουν σπερμα απο τον ορχη με μια βελονα και λεγεται fna νομιζω και το σπερμα αυτο ειναι σαφως καλυτερης ποιοτητας. Ειναι σιγουρο καλυτερο που γνωριζεις οτι υπαρχει αυτο το προβληματακι γιατι θα παρετε την καταλληλη αγωγη , η κατατμηση θα πεσει και δεν θα κανεις ασκοπες προσπαθειες που ολες γνωριζουμε το κοστος τους και το χρηματικο και το σωματικο αλλα και το ψυχολογικο. Το κεφαλι ψηλα.

 

Μην απογοητευεσαι. Θα παρεις δανεικα ωαρια?

 

Σαννα, σε αυτη τη φαση ψαχνω το θεμα των δανεικων. εχω επισκεφθει δυο ιατρους μεχρι στιγμης. Ο ενας μου προτεινε ελεγχο κατατμησης σπερματος και βιοψια ενδομητριου. ομως επεμενε στο να κανω πρωτα παλι προσπαθειες με τα δικα μου ωαρια (με φαρμακα). δεν μου αφησε περιθωριο για δανεικα σε αυτη τη φαση. εγω δεν ξαναπροσπαθω με φαρμακα. θελω να επισκεφθω και αλλους πριν αποφασισω ποιον θα επιλεξω.

οσον αφορα την κατατμηση διαβασα σε αρθρο οτι με δανεικα, το ποσοστο επιτυχιας πεφτει απο 60-70% επιτυχια σε κατατμηση εως 29 % σε 22 % σε κατατμηση >30%!!! φυσ ειναι <10% αλλα απο 10-29 % το ωαριο εαν ειναι απο νεαρη δοτρια εχει μηχανισμους να διορθωσει τις βλαβες. θα μπορουσες να μου συστησεις καποιον/καποιους ουρολογους η εξωσωματικους να ειναι ευαισθητοποιημενοι στο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ σκέψη γράφτηκα στο forum ελπίζοντας να βρω βοήθεια που δεν έχω από το ευρύτερο περιβάλλον μου (ο άντρας μου εξαιρείται).

 

Είμαι μόλις 28 ετών και φρεσκοπαντρεμένη. Από την αρχή της σχέσης ξέραμε ότι λόγω αφαίρεσης και των 2 ωοθηκών στην εφηβική ηλικία ο μόνος τρόπος τεκνοποίησης είναι τα δανεικά ωράρια. Τον άντρα μου τον θεωρώ άνθρωπο με αρκετά ελαττώματα αλλά πολύ πολύ γενναίο γιατί ποτέ δεν δείλιασε (σε αντίθεση με εμένα) μπροστά σε αυτή την προοπτική.

 

Επίσης, μας δίνει την επιλογή να πάρουμε ωάριο από συγγενικό μου πρόσωπο (πχ αδερφή μου) ή ξένο. Δεν ξέρω πώς να το ψάξω και από που να αρχίσω. Εννοείται ότι και οι γνώμες σας σχετικά με το ωάριο (ξένης ή συγγενούς) θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες!

Παραθέτω μερικές σκέψεις μου σύμφωνα με τις δικές μου πάντα πεποιθήσεις, φόβους και απόψεις.

Υποθέτω ότι τα συναισθήματά σου είναι μπερδεμένα σχετικά με τις επιλογές σου. Να ζητήσεις από συγγενή ή άγνωστη δότρια; Υπάρχουν υπέρ και κατά σε κάθε περίπτωση.Όλα εξαρτώνται πιστεύω από την δική σου ψυχική δύναμη να αντιμετωπίσεις τα πιθανά εμπόδια και τις εξωτερικές παρεμβάσεις.

Το ότι η σχέση με το σύζυγό σου βασίστηκε στη γνώση του προβλήματος πριν το γάμο είναι το ουσιαστικό για την στήριξη σου από εκείνον. Σε παντρεύτηκε όντας κοινωνός του προβλήματος εξαρχής. Σε μένα συνέβη κάτι μήνες μετά το γάμο και ο άντρας μου δεν ήταν προετοιμασμένος για αυτήν την προοπτική, όντας ένας άνθρωπος γεμάτος ανασφάλειες, φοβίες και ταμπού.

Ενώ πήραμε την απόφαση μαζί, μετά τον βόλευε να με εκβιάζει για να μείνω σε αυτόν τον γάμο.

Ευτυχώς επέλεξα άγνωστη δότρια. Ήδη έχω το σύζυγο να δημιουργεί πρόβλημα στα παιδιά, φαντάσου να είχα και καμιά αδελφή ή ξαδέλφη να ρίχνει υπονοούμενα τέτοια...Ακόμη και τις πιο αγαθές σχέσεις να έχεις τώρα, εν δυνάμει υπάρχει συναισθηματικός εκβιασμός σε περίπτωση "προβληματικών" ανθρώπων.

Οι δότριες ελέγχονται σε όλα πριν δώσουν τα ωάρια και υπάρχει κάποια επιλογή. Βέβαια με άγνωστη δότρια έχει αναμονή αρκετή.

Μία λεπτομέρεια υπερβολική θα λέγαμε αν σου πάνε όλα καλά με την πρώτη είναι ότι παίρνεις θάρρος και μπορεί να θες και δεύτερο παιδάκι.Κι αν σου τύχουν δίδυμα οκ, αλλιώς ή αρκείσαι σε ένα παιδί ή το δεύτερο θα έχει διαφορετικό DNA από το πρώτο.

Σε περίπτωση που προσφερθεί συγγενής, δεν υπάρχει αναμονή αλλά οι επιλογές μειώνονται νομίζω. Επίσης φαντάσου στον έλεγχο να αποδειχθεί ότι δεν είναι καλά τα ωάρια της, δε γονιμοποιούνται και πρέπει να πας σε άλλη επιλογή. Πως θα αισθανθεί...

Η απόφαση είναι προσωπική για κάθε άνθρωπο ανάλογα τις απόψεις και τις επιλογές του

Γεγονός είναι ότι είμαστε μια κοινωνία φοβική ακόμα, σε μεταβατικό στάδιο, όπου το διαφορετικό θεωρείται αδυναμία. Αλλάζουμε αλλά αργά.

Link to comment
Share on other sites

Σαννα, σε αυτη τη φαση ψαχνω το θεμα των δανεικων. εχω επισκεφθει δυο ιατρους μεχρι στιγμης. Ο ενας μου προτεινε ελεγχο κατατμησης σπερματος και βιοψια ενδομητριου. ομως επεμενε στο να κανω πρωτα παλι προσπαθειες με τα δικα μου ωαρια (με φαρμακα). δεν μου αφησε περιθωριο για δανεικα σε αυτη τη φαση. εγω δεν ξαναπροσπαθω με φαρμακα. θελω να επισκεφθω και αλλους πριν αποφασισω ποιον θα επιλεξω.

οσον αφορα την κατατμηση διαβασα σε αρθρο οτι με δανεικα, το ποσοστο επιτυχιας πεφτει απο 60-70% επιτυχια σε κατατμηση εως 29 % σε 22 % σε κατατμηση >30%!!! φυσ ειναι <10% αλλα απο 10-29 % το ωαριο εαν ειναι απο νεαρη δοτρια εχει μηχανισμους να διορθωσει τις βλαβες. θα μπορουσες να μου συστησεις καποιον/καποιους ουρολογους η εξωσωματικους να ειναι ευαισθητοποιημενοι στο θεμα?

 

isis μου προσπαθω απο εχθες να σου απαντησω αλλα με πεταει συνεχως εξω.

 

sorry αν γινομαι αδιακριτη αλλα μεσα απο την συζητηση μπορει να καταληξεις σε καποια σωστα συμπερασματα. Γιατι δεν θελεις να παρεις φαρμακα, εχεις κουραστει απο πολλες αποτυχημενες προσπαθειες ή δεν ανταποκρινεσαι στα φαρμακα ή εχεις προβλημα ποιοτητας ωαριων?

Κι εγω οταν πηγα και ζητησα δανεικα ο γιατρος ηταν αρνητικος μιας και μου προτεινε να προσπαθησουμε τουλαχιστω με φυσικους κυκλους αλλα εγω αισθανομουν τοσο κουρασμενη απο τις προσπαθειες που ηθελα να κανω κατι για να μεινω εγκυος εστω κι αν αυτο ηταν δανεικα ωαρια. Ενα μωρακι ηθελα απεγνωσμενα και να βαλω τελος σε αυτη την ψυχικη οδυνη που λεγεται συνεχομενες αποτυχημενες εξωσωματικες ομως δεν τα καταφερα ουτε με αυτον τον τροπο γιατι το προβλημα δεν βρισκοταν εκει αλλα αποδειχτηκε περιτρανα οτι το προβλημα μας λεγεται κατατμηση. Βλεπεις ως τοτε ολοι οι γιατροι που ειχα δει υποστηριζαν οτι τα προβληματα στο σπερμα προσπερνιουνται με μικρογονιμοποιηση. Ετσι τους συμφερει ξερεις. Επαναλαμβανομενες αποτυχιες, χωρις να φερουν ευθυνη και να γεμιζουν με λεφτα οι τσεπες τους. Ο γιατρος μου λοιπον ενω του ειχα επιστησει την προσοσχη στην κατατμηση μας εδωσε πανω απο 70% πιθανοτητες επιτυχιας!!!! Μεγαλος μπακαλης!!! ειχαμε παρει και ολα τα ωαρια της 22 χρονης δοτριας , δεν τα μοιραστηκαμε με αλλο ζευγαρι, πληρωσαμε οσο- οσο για τα τα καταφερουμε επιτελους.... Του το καναμε πολυ ευκολο και παλι απετυχε. Μετα την αποτυχια και πριν διακοψω τα φαρμακα εκανα επανελεγχο ΝΚ και θρομβοφιλιας για να δουμε μηπως κατι επηρεαστηκε απο τα φαρμακα και ηταν αυτο που μας δημιουργησε το ρποβλημα ομως οι εξετασεις βγηκαν τελειες. Μετα μου προτεινε υστεροσκοπηση και ψαλιδιες στη μητρα και αποξεση για να φουντωσει οπως ειπε το ενδομητριο. (παλι σε μενα εβρισκε το προβλημα). Φυσικα αρνηθηκα τις επεμβασεις στην μητρα μου και το μονο που σκεφτηκα σωστο να κανω ηταν μια απλη υστεροσκοπηση με την προοπτικη οτι αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα εκει να μην γινει επεμβατικη αλλα μονο ερευνητικη. Την εκανα λοιπον σε αλλο γιατρο και βγηκε πολυ καλη και καθαρη. Οποτε το προβλημα εδειξε την καταμηση. στα λεω ολα αυτα για να μην την πατησεις κι εσυ.

Για τους γιατρους που με ρωτας θα σου στειλω πμ.

Αλλα θα σου ξαναπω να μην στεναχωριεσαι γιατι το πσοστο καταμησης σας ειανι πολυ κοντα στο οριο και ειμαι συγουρη οτι θα διορθωθει. Σκεψου τοι εμεις ξεκινησαμε με 50%.

Link to comment
Share on other sites

isis μου προσπαθω απο εχθες να σου απαντησω αλλα με πεταει συνεχως εξω.

 

sorry αν γινομαι αδιακριτη αλλα μεσα απο την συζητηση μπορει να καταληξεις σε καποια σωστα συμπερασματα. Γιατι δεν θελεις να παρεις φαρμακα, εχεις κουραστει απο πολλες αποτυχημενες προσπαθειες ή δεν ανταποκρινεσαι στα φαρμακα ή εχεις προβλημα ποιοτητας ωαριων?

Κι εγω οταν πηγα και ζητησα δανεικα ο γιατρος ηταν αρνητικος μιας και μου προτεινε να προσπαθησουμε τουλαχιστω με φυσικους κυκλους αλλα εγω αισθανομουν τοσο κουρασμενη απο τις προσπαθειες που ηθελα να κανω κατι για να μεινω εγκυος εστω κι αν αυτο ηταν δανεικα ωαρια. Ενα μωρακι ηθελα απεγνωσμενα και να βαλω τελος σε αυτη την ψυχικη οδυνη που λεγεται συνεχομενες αποτυχημενες εξωσωματικες ομως δεν τα καταφερα ουτε με αυτον τον τροπο γιατι το προβλημα δεν βρισκοταν εκει αλλα αποδειχτηκε περιτρανα οτι το προβλημα μας λεγεται κατατμηση. Βλεπεις ως τοτε ολοι οι γιατροι που ειχα δει υποστηριζαν οτι τα προβληματα στο σπερμα προσπερνιουνται με μικρογονιμοποιηση. Ετσι τους συμφερει ξερεις. Επαναλαμβανομενες αποτυχιες, χωρις να φερουν ευθυνη και να γεμιζουν με λεφτα οι τσεπες τους. Ο γιατρος μου λοιπον ενω του ειχα επιστησει την προσοσχη στην κατατμηση μας εδωσε πανω απο 70% πιθανοτητες επιτυχιας!!!! Μεγαλος μπακαλης!!! ειχαμε παρει και ολα τα ωαρια της 22 χρονης δοτριας , δεν τα μοιραστηκαμε με αλλο ζευγαρι, πληρωσαμε οσο- οσο για τα τα καταφερουμε επιτελους.... Του το καναμε πολυ ευκολο και παλι απετυχε. Μετα την αποτυχια και πριν διακοψω τα φαρμακα εκανα επανελεγχο ΝΚ και θρομβοφιλιας για να δουμε μηπως κατι επηρεαστηκε απο τα φαρμακα και ηταν αυτο που μας δημιουργησε το ρποβλημα ομως οι εξετασεις βγηκαν τελειες. Μετα μου προτεινε υστεροσκοπηση και ψαλιδιες στη μητρα και αποξεση για να φουντωσει οπως ειπε το ενδομητριο. (παλι σε μενα εβρισκε το προβλημα). Φυσικα αρνηθηκα τις επεμβασεις στην μητρα μου και το μονο που σκεφτηκα σωστο να κανω ηταν μια απλη υστεροσκοπηση με την προοπτικη οτι αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα εκει να μην γινει επεμβατικη αλλα μονο ερευνητικη. Την εκανα λοιπον σε αλλο γιατρο και βγηκε πολυ καλη και καθαρη. Οποτε το προβλημα εδειξε την καταμηση. στα λεω ολα αυτα για να μην την πατησεις κι εσυ.

Για τους γιατρους που με ρωτας θα σου στειλω πμ.

Αλλα θα σου ξαναπω να μην στεναχωριεσαι γιατι το πσοστο καταμησης σας ειανι πολυ κοντα στο οριο και ειμαι συγουρη οτι θα διορθωθει. Σκεψου τοι εμεις ξεκινησαμε με 50%.

 

Σαννα,

εγω δεν ειχα καλη ανταποκριση στα φαρμακα. 1-3 ωαρια παιρναμε και το μεγιστο που καταφεραμε να μεταφερουμε ειναι δυο εμβρυα. και ολα αυτα με μεγιστη διεγερση. σημειωτεον, οταν ξεκινησα τις εξωσωματικες επειδη το ορμονικο προφιλ ειναι καλο δηλ FSH κατω του 7, ημασταν πολυ αισιοδοξοι. εχω κανει και 3 φυσ κυκλους, ολοι ειχαν ωαριο, γονιμοποιηθηκε προχωρησε, τα μεταφεραμε ολα μαζι και αυτο οδηγησε σε βιοχημικη κυηση. εχω και εγω κουραστει ψυχολογικα και οικονομικα. σκεφτομαστε να κανουμε τη θεραπεια με αντιοξειδωτικα (3 ειδη σκευασματων με βιταμινες), να επισκεφτουμε δυο-τρια κεντρα ακομα, να μαζεψουμε και καποιο ποσο, και σε 3-4 μηνες να κανουμε προσπαθεια...

Link to comment
Share on other sites

Isis73, αν το 73 είναι η χρονολογία γέννησής σου, τότε έχουμε πάρα πολλά κοινά! Ίδια ηλικία, ίδια ανταπόκριση στα φάρμακα πάνω κάτω, ίδιο μη-επιθυμητό αποτέλεσμα. Έχω κάνει 5 προσπάθειες με φάρμακα συνολικά: άλλες φορές με λίγες ορμόνες, μία φορά με πολλές και δύο τροποποιημένους φυσικούς κύκλους. Επίσης, κάνω προσπάθειες και με φυσικούς κύκλους και μόνο μία φορά μου πήραν ωάριο και δεν γονιμοποιήθηκε κιόλας.

Νομίζω ότι πρέπει να στραφώ στη λύση των δανεικών ωαρίων σύντομα. Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω? Το συζητάω με το γιατρό στο κέντρο εξωσωματικής που πάω και του λέω να μου δώσει τις απαραίτητες εξετάσεις που πρέπει να γίνουν? Α, και από ότι κατάλαβα πρέπει να γίνει και κατάτμηση DNA στο σπέρμα? Ας το κάνουμε και αυτό.... Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Σαννα,

εγω δεν ειχα καλη ανταποκριση στα φαρμακα. 1-3 ωαρια παιρναμε και το μεγιστο που καταφεραμε να μεταφερουμε ειναι δυο εμβρυα. και ολα αυτα με μεγιστη διεγερση. σημειωτεον, οταν ξεκινησα τις εξωσωματικες επειδη το ορμονικο προφιλ ειναι καλο δηλ FSH κατω του 7, ημασταν πολυ αισιοδοξοι. εχω κανει και 3 φυσ κυκλους, ολοι ειχαν ωαριο, γονιμοποιηθηκε προχωρησε, τα μεταφεραμε ολα μαζι και αυτο οδηγησε σε βιοχημικη κυηση. εχω και εγω κουραστει ψυχολογικα και οικονομικα. σκεφτομαστε να κανουμε τη θεραπεια με αντιοξειδωτικα (3 ειδη σκευασματων με βιταμινες), να επισκεφτουμε δυο-τρια κεντρα ακομα, να μαζεψουμε και καποιο ποσο, και σε 3-4 μηνες να κανουμε προσπαθεια...

 

Isis μαλλον εχουμε περισσοτερα κοινα απο την υψηλη καταμηση. Εχω κι εγω καλο ορμονικο προφιλ με fsh 7 και καλη ΑΜΗ και σταθερο κυκλο με ωορηξια καθε μηνα και καλης ποιοτητας ωαρια αλλα σε περιπτωση διεγερσης δεν τα παω καλα. Απο 3- 7 ωαρια εχω παραξει. επειδη ομως μου ειχαν μιλησει για προωρη εμμηνοπαυση και τα σχετικα το εψαξα πολυ το θεμα και βρηκα (σε καποιο ειδικο γιατρο) οτι οι υποδοχεις της fsh στο σωμα μου (του φαρμακου που δινεται για διεγερση) ειναι αντεστραμενοι με αποτελεσμα να μην καταλαβαινει το σωμα μου τις υψηλες δοσεις των φαρμακων. Πραγμα που συνεπαγεται οτι δεν υπαρχει θεμα προωρης εμηνοπαυσης κλπ. Αυτο δε, το κληρονομησα και απο τους δυο γονεις μου οι οποιοι εχουν κανει παιδια με φυσιολογικη συληψη και πολυ ευκολα μαλιστα.

 

Επισκευτηκα αυτη την κλινικη που σου εγραψα στη Θεσ/νικη και μου προτειναν διεγερση με λιγες μοναδες για μικρη παραγωγη ωαριων και fna. Κι ενω στην αρχη ενθουσιαστηκα τωρα με εχει παρει παλι απο κατω γιατι εχω παψει να πιστευω οτι θα τα καταφερουμε.. Το σκεφτομαι ομως. Θα κανω κι ενα ραντεβου την αλλη εβδομαδα με τον γιατρο της κλινικης και θα δουμε.... Θα σε ενημερωσω.

Ψαχνω σε ξενα σαιτ αν οντως η κατατμηση προσπερνιεται με fna αλλα δεν βρισκω κατι... Μακαρι να βοηθαει. Παντως οι τιμες στην Θεσσαλονικη και για δανεικα ειναι πολυ χαμηλοτερες απο αυτες που πληρωσα στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Isis73, αν το 73 είναι η χρονολογία γέννησής σου, τότε έχουμε πάρα πολλά κοινά! Ίδια ηλικία, ίδια ανταπόκριση στα φάρμακα πάνω κάτω, ίδιο μη-επιθυμητό αποτέλεσμα. Έχω κάνει 5 προσπάθειες με φάρμακα συνολικά: άλλες φορές με λίγες ορμόνες, μία φορά με πολλές και δύο τροποποιημένους φυσικούς κύκλους. Επίσης, κάνω προσπάθειες και με φυσικούς κύκλους και μόνο μία φορά μου πήραν ωάριο και δεν γονιμοποιήθηκε κιόλας.

Νομίζω ότι πρέπει να στραφώ στη λύση των δανεικών ωαρίων σύντομα. Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω? Το συζητάω με το γιατρό στο κέντρο εξωσωματικής που πάω και του λέω να μου δώσει τις απαραίτητες εξετάσεις που πρέπει να γίνουν? Α, και από ότι κατάλαβα πρέπει να γίνει και κατάτμηση DNA στο σπέρμα? Ας το κάνουμε και αυτό.... Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

γεια σου λατιατουλα. εισαι γνωριμη απο παλιοτερα...νομιζω οτι μπορεις να το συζητησεις με το κεντρο σου. εμενα ο γιατρος μου δεν ασχολειτο με δανεικα και μου συστησε δυο αλλα κεντρα που εμπιστευεται οπως μου ειπε. επισης μου προτεινε να παω σε καποια για να εχω προσωπικη αποψη (και απο τιμες)...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια

Τελικα μετα απο αποτυχημενες προσπαθειες αποφασισα για δανεικα ωαρια. Τωρα κανω θεραπεια για το ενδομητριο θα το δουμε στισ 6/2 και 9-10 του μηνα αν ολα ειναι καλα παω για εμβρυομεταφορα. Ευχομαι να πετυχει με την πρωτη.

Μπορει καποια που εχει κανει παιδια με δανεικα να μου πει τις εμπειριες της;

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Isis μαλλον εχουμε περισσοτερα κοινα απο την υψηλη καταμηση. Εχω κι εγω καλο ορμονικο προφιλ με fsh 7 και καλη ΑΜΗ και σταθερο κυκλο με ωορηξια καθε μηνα και καλης ποιοτητας ωαρια αλλα σε περιπτωση διεγερσης δεν τα παω καλα. Απο 3- 7 ωαρια εχω παραξει. επειδη ομως μου ειχαν μιλησει για προωρη εμμηνοπαυση και τα σχετικα το εψαξα πολυ το θεμα και βρηκα (σε καποιο ειδικο γιατρο) οτι οι υποδοχεις της fsh στο σωμα μου (του φαρμακου που δινεται για διεγερση) ειναι αντεστραμενοι με αποτελεσμα να μην καταλαβαινει το σωμα μου τις υψηλες δοσεις των φαρμακων. Πραγμα που συνεπαγεται οτι δεν υπαρχει θεμα προωρης εμηνοπαυσης κλπ. Αυτο δε, το κληρονομησα και απο τους δυο γονεις μου οι οποιοι εχουν κανει παιδια με φυσιολογικη συληψη και πολυ ευκολα μαλιστα.

 

Επισκευτηκα αυτη την κλινικη που σου εγραψα στη Θεσ/νικη και μου προτειναν διεγερση με λιγες μοναδες για μικρη παραγωγη ωαριων και fna. Κι ενω στην αρχη ενθουσιαστηκα τωρα με εχει παρει παλι απο κατω γιατι εχω παψει να πιστευω οτι θα τα καταφερουμε.. Το σκεφτομαι ομως. Θα κανω κι ενα ραντεβου την αλλη εβδομαδα με τον γιατρο της κλινικης και θα δουμε.... Θα σε ενημερωσω.

Ψαχνω σε ξενα σαιτ αν οντως η κατατμηση προσπερνιεται με fna αλλα δεν βρισκω κατι... Μακαρι να βοηθαει. Παντως οι τιμες στην Θεσσαλονικη και για δανεικα ειναι πολυ χαμηλοτερες απο αυτες που πληρωσα στην Αθηνα.

σαννα, νομιζω οτι καποια προσπαθεια στη Θ θα σας χαλαρωσει γιατι το πηγαινε ελα αθηνα ειναι πολυ ψυχοφθορο ιδιαιτερα οταν γινεται για πολλες προσπαθειες... και εγω δυστυχως δεν ειμαι απο αθηνα και ειναι ενας Μαραθωνιος να συντονιστουμε...επισης τα 3-7 ωαρια δεν μου φαινεται κακος αριθμος (εμενα το μαξ που εχουν γονιμοποιηθει σε προσπαθεια με διεγερση ειναι 3!!!-τις αλλες φορες ειναι 1-2!!!). νομιζω οτι αξιζει μια ακόμα προσπαθεια με τα δικα σου. ισως και ο τροποποιημενος κυκλος. Αυτο με την FSH μου φανηκε εξαιρετικα ενδιαφερον, πως ανιχνευσαν τους υποδοχεις της FSH με τι μεθοδο? Νομιζω οτι στην περιπτωση σου παιζουν πολυ σημαντικο ρολο τα σπερματοζωαρια.

Γιατι αραγε κανεις δεν συζητα το δανεικο σπερμα στις περιπτωσεις αυτες? σε περιπτωσεις με κατατμηση πανω απο 30 % ουτε τα δανεικα ωαρια βοηθουν απο ο,τι αναφερεται σε μελετες. Οι ιατροι βεβαια ειναι πιο ελαστικοί και θεωρουν ενα 30 % μια αρκετα καλη τιμη.

εγω θα περιμενω για νεα προσπαθεια μετα απο 3 τουλ μηνες για να ολοκληρωθει η θεραπεια...

καλη επιτυχια αννελι, ευχομαι να πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...