Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

On 2/1/2018 at 6:49 ΜΜ, Annita_Angelo είπε:

Georgia χαίρομαι πάρα πολύ που δείχνεις συνεχώς ευγνωμοσύνη στις δότριες. Ίσως σας φανεί υπερβολικό, αλλά νομίζω ότι οι γυναίκες αυτές είναι ευλογημένες από το Θεό, για να βοηθούν άλλους συνανθρώπους τους που έχουν ανάγκη. Όποια έχει περάσει από τη διαδικασία της ωοληψίας, γνωρίζει ότι δεν είναι καθόλου εύκολο για μια γυναίκα να δώσει ωάρια, όσα χρήματα και να λάβει. Εγώ, για παράδειγμα, πριν έρθει το πρόβλημα της υπογονιμότητας στην πόρτα μου, ούτε καν θα σκεφτόμουνα να δώσω ωάρια σε άλλη γυναίκα, όχι λόγω ηθικών αναστολών αλλά λόγω του κόπου και του χρόνου που πρέπει να αφιερώσεις (εξετάσεις, τακτικούς υπερήχους, ενέσεις, ωοληψία). 

Συμφωνω και εγω μαζι σου.Ειχα ακριβως τις ιδιες σκεψεις με εσενα και πιστευω οτι δινουν τα ωαρια για πολυ λιγα χρηματα σε σχεση με το ποσο αξιζουν !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια! Θα κανει ανοιξιατικη μερα σήμερα και έχει φτιαξει η διάθεσή μου, γιατι τις προηγουμενες μερες ημουν καπως πεσμενη.

Να μην ξεχναμε και τις δότριες που δίνουν ωαρια απο αλτρουιστικους λόγους οταν πετυχαινουν τη δικη τους εγκυμοσύνη. Υπαρχουν και αυτες. :)

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου.

Πηγα σημερα για σπερματεγχυση ολα καλα. Ειχα καποιες συμφυσεις με καθαρισαν πριν την κανουμε δε πονεσα ομως καθολου ηταν πολυ ανωδυνο 

 

Ελπιζω να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε;

Τσικνοπέμπτη σήμερα. Στα μερη μας λέμε χρονια πολλά τετοια μερα. Χρονια σας Πολλα λοιπόν! Να περάσετε όμορφα ό,τι κι αν κάνετε.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή Τσικνοπέμπτη και από εμένα!

Εύχομαι σε όλες εμάς που προσπαθούμε για παιδάκι καλή επιτυχία και στις εγκυούλες μας με το καλό τα μωράκια τους!

Θα σας συστηθώ με το ιστορικό μου.

Από τα 37 μέχρι τα 39 μου χρόνια είχα 4 φυσιολογικές συλλήψεις. Οι 3 ήταν παλίνδρομες και καταλήξαμε για απόξεση ενδομητρίου και οι καρυότυποι των εμβρύων έδειξαν τρισωμίες. Η τέταρτη ήταν απλώς μια βιοχημική η οποία δεν με ταλαιπώρησε καθόλου. Μου προτάθηκε εξωσωματική για να γίνει προεμφυτευτικός έλεγχος. Δυστυχώς είχα χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα και για να μαζέψω τον ελάχιστο αριθμό εμβρύων (4) χρειάστηκα 2 κύκλους εξωσωματικής. Το αποτέλεσμα 4/4 τρισωμίες.. Και εδώ έπεσε η πρόταση για δανεικό..Θα χαρώ να ακούσω συμβουλές σας και γενικώς να μοιραστούμε τις απόψεις μας!

Link to comment
Share on other sites

I am back!! Καλησπέρα κορίτσια μου και καλή Τσικνοπέμπτη!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Εγώ κατάφερα τελικά να κάνω μια εμβρυομεταφορα με δικο μου αλλά δυστυχώς με αρνητική χόριακη.. Λόγω πολύ υψηλής fsh 39.8 ο γιατρός μου πρότεινε τα dhea... Τα πήρε καμιά??? Αποτελέσματα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Γεωργία μου. Είμαστε σε σκέψεις. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει, για τις συμφύσεις υπάρχει και κάποια άλλη μέθοδος ελέγχου τους και καθαρισμού εκτός απ΄την υστεροσκόπηση? ετοιμάζομαι για δανεικό και δεν έχω ποτέ υστεροσκόπηση, λέτε πως είναι υποχρεωτική? ο γιατρός μου δεν μου την αναφέρει. Να σας υπενθυμίσω ότι συλλαμβάνω φυσιολογικά, απλώς είναι αρρωστούλια, γι αυτό για εκείνον δεν είναι υποχρεωτική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Georgia μου να εισαι καλά! και καλως Ήρθες Μαρία! Μαρία αν επιτρέπεται δεν σου έχουν πει η προτείνει κάποια θεραπεία πριν καταφύγεις σε δανεικά? Έχω και εγώ συμφυσεις ΕνδοΜητριωσης πάνω στις ωοθηκες με αποτέλεσμα όταν και αν κάνω ωάριο να είναι πολύ χαμηλής ποιότητας. Αυτά βγαίνουν λαπαροσκοπικα αλλά στην δικιά μου περίπτωση ούτε καν δεν βάζουμε χέρι. Για αυτό μου πρότεινε να κάνω μια θεραπεία με dhea. Για να βγάλω ένα ωάριο το οποίο θα είναι ποιοτικά καλύτερο. Σου έχουν μιλήσει για αυτό? Είναι ένα βήμα πριν τα δανεικά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι! Συλλαμβάνω φυσιολογικά αλλά τα έμβρυά μου έχουν τρισωμίες. Έκανα και 2 κύκλους εξωσωματικής για προεμφυτευτικό και επίσης και τα 4 έμβρυα που κάναμε είχαν και αυτά. Οπότε μου προτείνουν δανεικό λόγω κακής ποιότητας. Δεν ήξερα ότι η ποιότητα μπορεί να βελτιωθεί και ότι σχετίζεται με κάτι ίσως παθολογικό. Στον απλό υπέρηχο τις ωοθήκες μου τις βλέπουν μια χαρά, λες να πρέπει να κάνω κάποια πιο λεπτομερή εξέταση?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , maria 1978 είπε:

Όχι! Συλλαμβάνω φυσιολογικά αλλά τα έμβρυά μου έχουν τρισωμίες. Έκανα και 2 κύκλους εξωσωματικής για προεμφυτευτικό και επίσης και τα 4 έμβρυα που κάναμε είχαν και αυτά. Οπότε μου προτείνουν δανεικό λόγω κακής ποιότητας. Δεν ήξερα ότι η ποιότητα μπορεί να βελτιωθεί και ότι σχετίζεται με κάτι ίσως παθολογικό. Στον απλό υπέρηχο τις ωοθήκες μου τις βλέπουν μια χαρά, λες να πρέπει να κάνω κάποια πιο λεπτομερή εξέταση?

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη εξέταση. Και γω σε όσους έχω πάει μόνο με δανεικό μου είπαν. Εκτός Από τον τωρινό γιατρό μου. Από μένα ξέρω ότι λόγω υψηλής fsh και χαμηλής amh που έχω και μιας που είμαι και στην κλιμακτήριο δεν μπορώ να προχωρήσω σε ivf με φάρμακα παρά μόνο με φυσικό κύκλο. Και με τον εμβρυολογο που μίλησα μου είπε ότι τα αυγά που βγάζω όταν βγάζω είναι άρρωστα. Δεν ρωτάς τον γιατρό σου? Σε ποιο κέντρο πας αν επιτρέπεται? Στείλε μου πμ αν θες..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Μετά την αποτυχημένη προσπάθεια που έκανα με δανεικά το Νοέμβριο η περίοδος μου έρχεται με κάποια καθυστέρηση. Την προηγούμενο μήνα που ήταν ουσιαστικά η πρώτη περίοδος μετά την αποτυχια η περίοδος καθυστέρησε 5 μέρες και δεν έδωσα σημασία. Τώρα όμως πάω στην 14η μέρα καθυστέρησης. Ο ιατρός που πήγα την προηγούμενου εβδομάδα να μιλήσουμε για το αποτέλεσμα της προσπάθειας (καμία ουσιαστική απάντηση......) στον υπέρηχο που μου έκανε βρήκε μια κύστη την οποία και προσπέρασε εντελώς. Ούτε τη μέτρησε ούτε μου είπε τίποτα για αυτήν παρά μόνο τυχαία στην κουβέντα την ανέφερε. Όταν τον ρώτησα τι να κάνω μου είπε τίποτα θα φύγει με την περίοδο. Ποια περίοδο αφού και αυτή δεν έρχεται. Ούτε την καθυστέρηση που έχω σχολίασε καθόλου. Του έχω στείλει μήνυμα από την Τρίτη για αυτά τα θέματα και ακόμα δεν με έχει πάρει (μεγάλο ενδιαφέρον δείχνει......) Μήπως έχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε καμία από εσάς? Ανησυχώ πραγματικά περισσότερο για την καθυστέρηση. Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα μετά τους περίπου δύο μήνες που μου έκοψε την περίοδο με χάπια μέχρι να βρει τα ωάρια (και σιγά την επιτυχία....)

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

Eutixoulis εμενα δεν μου εχει τυχει, αλλα πριν τις εξωσωματικες δεν ειχες καποιον γυναικολογο; Στη θεση σου θα πηγαινα σ' εκεινον να μου διορθωσει τον κυκλο και επειτα σε νεο κεντρο. Ή σε νεο κεντρο εξ αρχης για όλα... Λυπαμαι που η αδιαφορια του συνεχίστηκε...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Georgia72 είπε:

Eutixoulis εμενα δεν μου εχει τυχει, αλλα πριν τις εξωσωματικες δεν ειχες καποιον γυναικολογο; Στη θεση σου θα πηγαινα σ' εκεινον να μου διορθωσει τον κυκλο και επειτα σε νεο κεντρο. Ή σε νεο κεντρο εξ αρχης για όλα... Λυπαμαι που η αδιαφορια του συνεχίστηκε...

Δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο γιατί ποτέ δεν είχα προβλήματα. Έκανα μόνο ένα τεστ Παπ και όλα καλά. Δεν πάω σε άλλο κέντρο. Τους βαρέθηκα όλους,βρήκα έναν γυναικολόγο εκτός κυκλώματος εξωσωματικής και θα πάω σε αυτόν για να δω τι συμβαίνει. Είχα ξαναπάει σε αυτόν και είναι καλός και πολύ λεπτολόγος σε όλα. Θα κλείσω ραντεβού από Δευτέρα. Ελπίζω μόνο να μην μπαίνω σε κλιμακτηριο..... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Eutyxoulis  εγω ειχα κυστη το Νοεμβριο για την οποια δε πηρα αγωγη και στον τελευταιο υπερηχο πριν λιγες μερες ειχε εξαφανιστει. Ωστοσο μου τη μετρησαν τουλαχιστον 4 φορες κι εκριναν οτι δεν επρεπε να κανουν κατι.

 

Καλα εκανες κ πηγες αλλου

Πολλες φορες απο εκει που δεν το περιμενεις ερχεται το θαυμα

Σημερα εχει απιστευτη μερα

Εγω δουλειες κανω.

Καλα ειμαι στην αναμονη

Απο την Παρασκευη ξεκινουν οι μερες μου για περιοδο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Georgia72 είπε:

Εγω πάλι ειμαι με τρεις ώρες ύπνο. Ειχα δυσκολια στην αναπνοη. Μαλλον η μητρα χρειαζεται χωρο και σπρωχνει τα αλλα οργανα.

Ωχ...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Καλημερα κοριτσια.

Eutyxoulis  εγω ειχα κυστη το Νοεμβριο για την οποια δε πηρα αγωγη και στον τελευταιο υπερηχο πριν λιγες μερες ειχε εξαφανιστει. Ωστοσο μου τη μετρησαν τουλαχιστον 4 φορες κι εκριναν οτι δεν επρεπε να κανουν κατι.

 

Καλα εκανες κ πηγες αλλου

Πολλες φορες απο εκει που δεν το περιμενεις ερχεται το θαυμα

Σημερα εχει απιστευτη μερα

Εγω δουλειες κανω.

Καλα ειμαι στην αναμονη

Απο την Παρασκευη ξεκινουν οι μερες μου για περιοδο

Σε ευχαριστώ πολύ. Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!  Στο νοσοκομείο σου παρακολούθησαν την κύστη? Ποιος είναι ο ιατρός σου? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...