Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, loralora είπε:

Εγω περιμένω να αδιαθετήσω για να αρχίσω. 

Ποτε αναμενεις περιοδο?

Προσεχε μην αγχωθεις οπως εγω μια φορα που δε μου ερχοταν απο το αγχος!!!:)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Thia1985 είπε:

Ποτε αναμενεις περιοδο?

Προσεχε μην αγχωθεις οπως εγω μια φορα που δε μου ερχοταν απο το αγχος!!!:)

σε καμια δεκαρια μέρες. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι . Καλή επιτυχια σε αυτόν τον κύκλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

σας διαβάζω καιρό όμως είναι η πρώτη φορά που γράφω. Είμαι 42 κ θα κάνω για πρώτη φορά εξωσωματική με δανεικά ωάρια. 

Λογω του ότι είμαι ανασφάλιστη στην Ελλάδα (έχω ταμείο σε άλλη χώρας της Ευρώπης) θα κάνω μια κ μοναδική προσπάθεια γιατί μέχρι εκεί με παίρνει οικονομικά. 

Αποφασισα να πάω με δανεικά για να αυξήσω τις πιθανότητες μου κ απευθύνθηκα στο Γέννημα κ στον Μαντούδη μετά από σύσταση του γυναικολόγου μου. 

Θα ήθελα να σας ζητήσω να μου πείτε τη γνώμη σας, τι να ρωτήσω ή τι να προσέξω γιατί είμαι άσχετη από όλα αυτά κ δεν θέλω να πάει στράφι η προσπάθεια λόγω άγνοιας πχ. 

Ευχαριστω κ εύχομαι μέσα από την καρδιά μου η καθεμία σας να κρατήσει σύντομα στην αγκαλιά της το μωράκι της. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Πως είστε;

Thia μου πας την Παρασκευή; Αντε κορίτσι μου. Με το καλό να γίνουν όλα αυτή τη φορά.

Loralora με το καλο να ξεκινήσεις κι εσύ.

Misa καλώς ήρθες στην παρέα μας. Καλή επιτυχία σου εύχομαι στην προσπάθειά σου. Εγω δεν ξερω να σου πω για τον Μαντούδη, γιατι πήγα σε άλλο κέντρο. Πιστευω παντως πως αν το ενδομήτριό σου συνεργαστει θα πανε όλα καλα γιατι τα ωαρια ειναι απο νεες δότριες.

Εγώ κορίτσια μου, αρχίζω και νιώθω καποια τρεμουλα στην κοιλιά εδω κι εκει. Στην αρχή δεν ήμουν σίγουρη αν είναι κάποιο απο τα μωρά ή αν είναι το έντερό μου. Αλλά εχθές που τα ένιωθα σε δύο διαφορετικές μεριές, βεβαιώθηκα πως είναι τα μικρά. Ειναι μεγάλη ανακούφιση να τα νιώθεις γιατί σιγουρευεσαι πως πάνε όλα καλά.

Πήραμε τα αποτελέσματα του μη επεμβατικού τεστ. Όλα καλά φαίνονται. Θα το δει βεβαια αύριο και ο γιατρος. Πήρα και τα αποτελέσματα των αιματολογικών. Όλα καλά κι εκει, μονο που ειναι πεσμένος ο αιματοκρίτης. Το ειχα καταλαβει γιατι έχανα πολύ μαλλι. Προφανως θα μου αυξήσει τη δοσολογία του σιδήρου. Αυτα απο μένα προς το παρόν.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Georgia,πολυ χαιρομαι και να σου πω την αληθεια οταν ειδα σε ποιον μηνα βρισκεσαι το σκεφτηκα οτι θα ερθει αυτη η στιγμη!

Επισης εχτες,σου λεω απλα μια γρηγορη σκεψη μου,σκεφτομουν αν  σκεφτεσαι ποτε οτι ειναι δανεικα!

Εγω μεχρι τη φαση της χοριακης δεν το σκεφτηκα ουτε μια στιγμη αλλα θα ηθελα να μαθω τα μετεπειτα συναισθηματα μιας κοπελας που πετυχε γιατι δε σου κρυβω παρολο που ειμαι 99% αποφασισμενη τις ανησυχιες μου για το μετα!

Misa καξ εγω δεν εχω αποψη για τον μαντουδη!

Εκτος απο το οτι ημιυν αναμεσα σ αυτον και τον δικκ μου αλλα δεν  τον επελεξα τελικα!

Link to comment
Share on other sites

Astrogea μου πιστευω πως καθε γυναικα ειναι διαφορετικη. Εχω διαβασει εδω ιστοριες απο κοριτσια που εγραψαν πως δεν το ξανασκεφτηκαν ποτε και φυσικα πως δεν το μετανιωσαν ποτε. Εγω ως ρεαλίστρια το σκεφτομαι ποτε-ποτε, αλλα δεν αφηνω να με επηρεασει αρνητικα, γιατι γνωριζω πολυ καλα πως ηταν η μονη λυση για να γεννησω υγιη παιδια, οποτε ευγνωμονω την τυχη μου αυτη, τους γιατρους μου, τον Θεο και φυσικα τη δοτρια.

Συντομα μια φιλη μας που μαλλον θα γινει και νονα σε ενα απο τα μικρα μας θα ξεκινησει με δανεικα και δεν το σκεφτεται καθολου. Θέλει τόσο πολυ να το ζησει!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ georgia που μου απαντησες!Μολις μπηκα για να σβησω το μηννμα γιατι το μετανιωσα που το εγραψα μηπως παρεξηγηθω αλλα δεν προλαβα.Δεν σκεφτομαι να μην  παω με δανεικα σε καμια περιπτωση αλλα ξερεις αυτα που ελεγες και εσυ παλια πριν την εξ που εκανες,

Κουραστηκα παρα πολυ στη δουλεια σημερα,εχω ενα πολυ υπερκινητικο και επιθετικο  παιδι με καταπληκτικους γονεις ακι σκεφτομουν τι θα εκανα αν  εκανα ενα τετοιο παιδι με τα προβληματα ορασης που εχω !Αγχωθηκα γενικως και σκεφτηκα αν θα εχω κουραγιο να το μεγαλωσω σωστα στην ηλικια μου!Ξενυχτια τρεξιμο καταλαβαινεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί να παρεξηγηθεις astrogea μου; Εδώ είμαστε για να στηρίζει η μια την άλλη και πιστευω πως σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό, όλες έχουμε κανει κατα καιρους αυτες τις σκεψεις.

Όσο για την ενεργεια και τα ψυχικα αποθεματα που χρειαζεται η σωστη ανατροφη ενος παιδιου, συμφωνω πως για την ηλικια μας ειναι μεγαλη προκληση. Όμως εχω ακουσει γυναικες που εγιναν μητερες στην ηλικια μας, καποιες και μεγαλύτερες, και δηλώνουν πως παιρνουν τόση δυναμη και χαρά απο τον ρόλο τους αυτό που ακομη και αυτη η κουραση ειναι γλυκιά.

Όλα τα σκέφτομαι. Και αυτά και άλλα. Όμως αποφάσισα έστω και καθυστερημένα, να βλέπω πια το ποτήρι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο όπως έκανα παλιά... Ειδικά τώρα που βλέπω πόσο ευτυχισμενοι έγιναν ο αντρας μου και οι γονεις μου με αυτήν την εγκυμοσύνη.

Έτσι θα τα καταφέρεις κι εσυ. Η μητρότητα θα σου αποκαλυψει πόση δύναμη έχεις μέσα σου.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Ναι αυριο θα παω σε λιγο θα τον παρω τηλεφωνο να το επιβεβαιωσω.

Astrogea μη νομιζεις κι εγω που ειμαι μικροτερη το σκεφτομαι αυτο. Και βαθια μεσα μου πιστευω οτι τελικα εκει θα καταληξω.

Εχω κανει 4 σπερματεγχυσεις και μια μιση προσπαθεια κ παρολο που ξερω οτι στο κεντρο που ημουν με κοροιδεψαν και το παλευω οσο μπορω υπαρχει η σκεψη της δωρεας και ολα τα παρελκομενα θετικα και αρνητικα.

Οταν εννοω αρνητικα εννοω αρνητικες σκεψεις.

Georgia μου κι εγω μισοαδειο βλεπω παντα το ποτηρι!να ξερεις σε διαβαζω και σας διαβαζω παροτι ακομη δεν εχει ωριμασει μεσα μου η ιδεα της δωρεας γιατι με βοηθατε να εξοικειωθω και πιστευω πως αν τελικα καταληξω εκει θα ναι πολυ πιο ευκολη η αποφαση τοτε

Αληθεια georgia μαθατε το φυλο των μωρων?:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα.

Thia μου, μην απογοητευεσαι κορίτσι μου από τώρα. Και να μην βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο σε παρακαλώ. Το έκανα κι εγώ μια ζωή και στερηθηκα πολλά. Δυστυχως άργησα να το καταλάβω.

Ακόμα και σε δανεικά να σε βγάλει ο δρόμος, θα βρεις και τα θετικα αυτης της έκβασης. Πιστευω πως μόλις πάρεις αυτήν την τρυφερή ψυχούλα στα χέρια σου, μόλις νιώσεις το αθωο βλέμμα του μωρου σου αργότερα να σε κοιταζει με απόλυτη αγάπη, μόλις νιωσεις αυτα τα μικρα χερακια να σε αγκαλιάζουν, θα τα ξεχασεις όλα. Άλλες κοπέλες λένε πως όλα τα ξέχασαν απο τη στιγμή της θετικής χοριακής. Άλλες πάλι, όταν άκουσαν καρδούλα. Εγώ άρχισα να ονειρευομαι θετικα όταν τα είδα στην β' αυχενική να κουνιούνται μεσα μου και τωρα που αρχιζω και τα νιωθω κιόλας ευγνωμονώ όλο και περισσότερο την κοπέλα που μας τα χάρισε και όλο και περισσότερο σβήνουν οι αρνητικές σκέψεις που έκανα παλιότερα.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα.

Thia μου, μην απογοητευεσαι κορίτσι μου από τώρα. Και να μην βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο σε παρακαλώ. Το έκανα κι εγώ μια ζωή και στερηθηκα πολλά. Δυστυχως άργησα να το καταλάβω.

Ακόμα και σε δανεικά να σε βγάλει ο δρόμος, θα βρεις και τα θετικα αυτης της έκβασης. Πιστευω πως μόλις πάρεις αυτήν την τρυφερή ψυχούλα στα χέρια σου, μόλις νιώσεις το αθωο βλέμμα του μωρου σου αργότερα να σε κοιταζει με απόλυτη αγάπη, μόλις νιωσεις αυτα τα μικρα χερακια να σε αγκαλιάζουν, θα τα ξεχασεις όλα. Άλλες κοπέλες λένε πως όλα τα ξέχασαν απο τη στιγμή της θετικής χοριακής. Άλλες πάλι, όταν άκουσαν καρδούλα. Εγώ άρχισα να ονειρευομαι θετικα όταν τα είδα στην β' αυχενική να κουνιούνται μεσα μου και τωρα που αρχιζω και τα νιωθω κιόλας ευγνωμονώ όλο και περισσότερο την κοπέλα που μας τα χάρισε και όλο και περισσότερο σβήνουν οι αρνητικές σκέψεις που έκανα παλιότερα.

Καλημερα καλο μηνα σε ολες καλη τυχη

 

Απλα σας θαυμαζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δυστυχως δε μπορω να βρω τον δικο μου με τπτ στο τηλεφωνο!!

Αυριο θα παω το πρωι γιατι μου πε την 10η μερα υπερηχο αρα αυριο κι αν δε τον βρω θα τον παρω αυριο να την κανω το Σαββατο.

Τι ατυχια κι αυτη!

Παντα σηκωνει το τηλεφωνο

Ελπιζω να μην επαθε τπτ

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα.

Thia μου, μην απογοητευεσαι κορίτσι μου από τώρα. Και να μην βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο σε παρακαλώ. Το έκανα κι εγώ μια ζωή και στερηθηκα πολλά. Δυστυχως άργησα να το καταλάβω.

Ακόμα και σε δανεικά να σε βγάλει ο δρόμος, θα βρεις και τα θετικα αυτης της έκβασης. Πιστευω πως μόλις πάρεις αυτήν την τρυφερή ψυχούλα στα χέρια σου, μόλις νιώσεις το αθωο βλέμμα του μωρου σου αργότερα να σε κοιταζει με απόλυτη αγάπη, μόλις νιωσεις αυτα τα μικρα χερακια να σε αγκαλιάζουν, θα τα ξεχασεις όλα. Άλλες κοπέλες λένε πως όλα τα ξέχασαν απο τη στιγμή της θετικής χοριακής. Άλλες πάλι, όταν άκουσαν καρδούλα. Εγώ άρχισα να ονειρευομαι θετικα όταν τα είδα στην β' αυχενική να κουνιούνται μεσα μου και τωρα που αρχιζω και τα νιωθω κιόλας ευγνωμονώ όλο και περισσότερο την κοπέλα που μας τα χάρισε και όλο και περισσότερο σβήνουν οι αρνητικές σκέψεις που έκανα παλιότερα.

Georgia χαίρομαι πάρα πολύ που δείχνεις συνεχώς ευγνωμοσύνη στις δότριες. Ίσως σας φανεί υπερβολικό, αλλά νομίζω ότι οι γυναίκες αυτές είναι ευλογημένες από το Θεό, για να βοηθούν άλλους συνανθρώπους τους που έχουν ανάγκη. Όποια έχει περάσει από τη διαδικασία της ωοληψίας, γνωρίζει ότι δεν είναι καθόλου εύκολο για μια γυναίκα να δώσει ωάρια, όσα χρήματα και να λάβει. Εγώ, για παράδειγμα, πριν έρθει το πρόβλημα της υπογονιμότητας στην πόρτα μου, ούτε καν θα σκεφτόμουνα να δώσω ωάρια σε άλλη γυναίκα, όχι λόγω ηθικών αναστολών αλλά λόγω του κόπου και του χρόνου που πρέπει να αφιερώσεις (εξετάσεις, τακτικούς υπερήχους, ενέσεις, ωοληψία). 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Πηγα σημερα το πρωι τον βρηκα τωρα ηρθα δουλεια.

Εκανα υπερηχο δοξα το Θεο ειμαι καλυτερα απο την προηγουμενη φορα την Τριτη θα κανω αλλα μου πε μεχρι κι αυριο να εχουμε επαφες γιατι το ενα ωοθυλακιο ειναι αρκετα μεγαλο και μπορει να σπασει νωριτερα οποτε θελει να προλαβει και τα τρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε;

Annita_Angelo το χθεσινό σου μηνυμα μου το έδειξε πριν λίγο για κάποιο λόγο! Έχεις δίκιο. Και είναι επίσης πολύ γεναίο εκ μέρους τους που ξεπερνούν και τα ηθικά δειλήματα.

Thia μου χαίρομαι που προχωράς με ανεβασμένο το ηθικό! Είμαι σίγουρη πως θα πετύχεις τον στόχο σου!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Γιωργια μου μακαρι ολα να πανε κατ ευχην.

Σημερα ο γιατρος μου ειπε οτι αν αποτυχουμε που το απευχεται θα με παει σε ωοληψια με ηπια φαρμακευτικη διεγερση να συλλεξουμε οτι μπορουμε.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Εγω δυστυχως δε μπορω να βρω τον δικο μου με τπτ στο τηλεφωνο!!

Αυριο θα παω το πρωι γιατι μου πε την 10η μερα υπερηχο αρα αυριο κι αν δε τον βρω θα τον παρω αυριο να την κανω το Σαββατο.

Τι ατυχια κι αυτη!

Παντα σηκωνει το τηλεφωνο

Ελπιζω να μην επαθε τπτ

Γεια σας κοριτσια καλο ΣΚ!

Thia να πας απο εκει,ειμαι βεβαιη οτι δεν θα σου πει γιατι δεν  τηλεφωνησες.Γιατι δεν πας σε φυσκκο χωρις φαρμακα?Εγω εμεινα στα 42 μ αυτον τον τροπο!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι σημερα ετσι πηγα χωρις να τον παρω κι εκανα και υπερηχο κι ολα.

Ειναι το επομενο βημα ο φυσικος κυκλος. 

Και ο ακτινολογος σημερα μου ειπε χωρις βεβαια να υποκαθιστα τον γιατρο μου οτι τον επομενο μηνα μπορω να παρω κλομιφαινη απλως αντι για σπερματεγχυση να συλλεξουν τα ωοθυλακια και να δουν αν εχουν ωαρια ωστε να τα γονιμοποιησουν.

Μακαρι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα.

Μου παν να μην απογοητευομαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...