Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 51 λεπτά , Georgia72 είπε:

Καλημερα κορίτσια.

Thia μου, κρίμα... Είχα ελπίδες πως θα πήγαινε καλά... Δεν πέφτουμε όμως. Παρε οδηγιες απο τον γιατρο και προχώρα!

Georgia μου εχω ακομα ελπιδες γιατι εχω μονο καφε υγρα με ελαχιστο αιμα το πρωι σα γδαρσιμο.

Μου πε η γραμματεας του γιατρου γιατι ο ιδιος ειναι σε χειρουργειο να σιγουρευτω οτι προκειται για περιοδο κι οχι για αιμορραγια εμφυτευσης οποτε αναμενω....

Οτι γινει

Στον αντρα μου δεν εχω πει κατι ακομη θελω να σιγουρευτω πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Thia και εγω σκεφτηκα μηπως ειναι το αιματακι της εμφυτευσης!

ΜΑΚΑΡΙ να ειναι θετικο.

Εγω θα εκανα μια χοριακη,20 ευρουλακια μονο θα χασεις αλλα θα εισαι σιγουρη! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , astrogea είπε:

Thia και εγω σκεφτηκα μηπως ειναι το αιματακι της εμφυτευσης!

ΜΑΚΑΡΙ να ειναι θετικο.

Εγω θα εκανα μια χοριακη,20 ευρουλακια μονο θα χασεις αλλα θα εισαι σιγουρη! 

Καλησπερα κοριτσι

Δεν ειναι το οικονομικο...κυριως το ψυχολογικο. Δηλαδη δε θελω να παω κι αυριο αμεσως να μου ρθει περιοδος. 

Μου χει συμβει μια φορα και με στεναχωρησε διπλα...οποτε αφηνω τον οργανισμο μου να λειτουργησει.

Γιατι συνηθως με καφε υγρα ξεκινω και μετα ερχεται κανονικα.

Η εμφυτευση ειναι δυνατον να γινει 14 μερες μετα την προσπαθεια??

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Georgia μου εχω ακομα ελπιδες γιατι εχω μονο καφε υγρα με ελαχιστο αιμα το πρωι σα γδαρσιμο.

Μου πε η γραμματεας του γιατρου γιατι ο ιδιος ειναι σε χειρουργειο να σιγουρευτω οτι προκειται για περιοδο κι οχι για αιμορραγια εμφυτευσης οποτε αναμενω....

Οτι γινει

Στον αντρα μου δεν εχω πει κατι ακομη θελω να σιγουρευτω πρωτα

Α, ωραια τοτε! Διαβασα πως αδιαθετησες και νομισα πως ειδες αιμα. Μακάρι να ειναι δείγματα εμφύτευσης! Ναι, Μπορει να γινει και καθυστερημενη εμφυτευση όπως εχω ακουσει πως τη λενε.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρωι που το δα θεωρησα οτι ξεκινησε αλλα απο εκεινη την ωρα εχω μονο καφε υγρα οποτε πηρα τον γιατρο...υπηρχε αιμα αλλα σα γδαρσιμο δηλαδη να σου δωσω να καταλαβεις αυτο ακριβως ειδα αμεσως μετα τη σπερματεγχυση απο την ολη αναστατωση.

Ειμαι ρεαλιστρια...μπορει να ναι μπορει και οχι απλως αφηνω τον οργανισμο μου να λειτουργησει. Απλως αν δεν ειμαι θα ρωτησω τον γιατρο αν μπορω να προσπαθησω παλι σε αυτον τον κυκλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Δυστυχως ηταν κανονικη περιοδος. Δε πειραζει δε το βαζω κατω.

Χθες καποια στιγμη με επιασε στη δουλεια παραπονο αλλα με βοηθησε η συναδελφος που σας εχω γραψει στο παρελθον που ναι τωρα εγγυος στο δευτερο κ ο αντρας μου το βραδυ κι εσεις εδω.

 

Θα παρω τον γιατρο τηλεφωνο αν μου επιτρεπει να παρω χαπια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Thia φυσικα και δεν πρεπει να το βαλεις κατω.

Εγω ξερεις οτι την σπερματεγχηση δεν τη πκλυσυμπαθω γιατι πιστευω οτι   παρολο που δεν ταλαιπωρει τις γυναικες οσο η εξ, προτιμω να μπουν ετοιμα τα εμβρυα στη μητρα γονιμοποιημενα γιατι μπορει να μην βρεθει ωαριο καια σπερματοζωαριο ωστε να γινει η γονιμοποιηση!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , astrogea είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Thia φυσικα και δεν πρεπει να το βαλεις κατω.

Εγω ξερεις οτι την σπερματεγχηση δεν τη πκλυσυμπαθω γιατι πιστευω οτι   παρολο που δεν ταλαιπωρει τις γυναικες οσο η εξ, προτιμω να μπουν ετοιμα τα εμβρυα στη μητρα γονιμοποιημενα γιατι μπορει να μην βρεθει ωαριο καια σπερματοζωαριο ωστε να γινει η γονιμοποιηση!

Καλημερα κοριτσι!!

Ναι και σε ευχαριστω για τη συμβουλη σου.

Ο γιατρος μου εχει πλανο στο μυαλο του κι οπως μου ειπε δε θελει να με παει απευθειας σε εξωσωματικη.

Στην τελευταια συζητηση που καναμε την ημερα της σπερματεγχυσης ειπε οτι αν δεν πετυχαιναμε θα καναμε κι αλλη κι αν δενπετυχαινε κι αυτη θα βλεπαμε.

Οποτε ξανακανω αλλη μια προσπαθεια για να δουμε πως θα ανταποκριθω τωρα. Πχ αν θα κανω περισσοτερα ωοθυλακια.

Την προηγουμενη εκανα αρκετα αλλα μονο 2 προχωρησαν ειναι κ μικρη η δοση που παιρνω.

Πιστευω πολυ στον παραγοντα τυχη να σου πω.

Μια φιλη μου επεμενε για σπερματεγχυση ενω ολοι οι γιατροι της ελεγαν εξωσωματικη κι εμεινε στα 40 της εγγυος στη 10 προσπαθεια σπερματεγχυσης!!!!

Εγω τα εχω πιο ξεκαθαρα βεβαια στο μυαλο μου και δεν ονειροβατω.

Τι να κανουμε??παλευουμε!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Πως είστε;

Thia μου μπράβο σου που έχεις ανεβασμένο ηθικο. Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφερεις.

Εγώ κορίτσια μου φοβήθηκα χθες. Τα ξημερωματα ενω σηκωνομουν για τουαλετα ενιωσα δυο δυνατες σουβλιες χαμηλα στην κοιλια σε δυο σημεια και στο σκουπισμα ειδα λιγο ροζ. Ευτυχως έκτοτε δεν ξαναειδα ροζ, ουτε ενιωσα τοσο δυνατους πονους. Μονο καποια τραβηγματακια-πονακια σαν της περιοδου. Καθησα όλη την υπολοιπη μερα καναπε-κρεββατι και ευτυχως σήμερα νιωθω καλύτερα.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πως είστε;

Thia μου μπράβο σου που έχεις ανεβασμένο ηθικο. Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφερεις.

Εγώ κορίτσια μου φοβήθηκα χθες. Τα ξημερωματα ενω σηκωνομουν για τουαλετα ενιωσα δυο δυνατες σουβλιες χαμηλα στην κοιλια σε δυο σημεια και στο σκουπισμα ειδα λιγο ροζ. Ευτυχως έκτοτε δεν ξαναειδα ροζ, ουτε ενιωσα τοσο δυνατους πονους. Μονο καποια τραβηγματακια-πονακια σαν της περιοδου. Καθησα όλη την υπολοιπη μερα καναπε-κρεββατι και ευτυχως σήμερα νιωθω καλύτερα.

Καλημερα.

Να παρεις τον γιατρο σου κοριτσι.

Μηπως αλλαζεις μηνα??

Η μαμα μου στην πρωτη εγκυμοσυνη της δηλαδη σε εμενα οταν αλλαζε μηνα ειχε τετοια συμπτωματα

Να ξεκουραζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω Thia. Μίλησα με μια απο τις μαιες του χθες, αφου δεν ειχα κανονικο αιμα. Το ιδιο μου ειπε κι εκείνη. Ξεκουραση. Μηνα άλλαξα την περασμενη Παρασκευή. Στους προηγουμενους δεν ειχα κατι τετοιο. Ίσως τις προηγουμενες ημέρες να καθησα όρθια παραπανω απ' ότι έπρεπε ειναι η αλήθεια... Ίσως και καποιο σκύψιμο που δεν έπρεπε. Τωρα καθομαι στ' αυγα μου! Κυριολεκτικα! Έχω σίδερο, αλλά το κοιταζω.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ασε το σιδερο...

Δε μπορει να το κανει ο αντρας σου η καποιο συγγενικο σου προσωπο?

 

Εγω αυτη τη φορα δε θα κανω τπτ 13 μερες. Στην αναμονη δηλαδη.

Μπορει να επαιξε κι αυτο ρολο την προηγουμενη φορα γιατι ωαριο υπηρχε και σπερματοζωαρια.

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι απο μένα. Σας παρακολουθώ καιρό τώρα καθότι μεγαλοκοπέλα κι εγω (40 ετών). Ξεκινάω τον άλλο μήνα εξωσωματική , 4η προσπάθεια . Ο γιατρό μου έδωσε σεπραφάρ  από τη 2η μέρα σε συνδυασμό με μενοπουρ και μεριονάλ. Έχει κάνει καμια κοπέλα το πρωτόκολλο με την κλομιφαίνη και πως αντέδρασε ο οργανισμός της? Επίσης φοβάμαι το ενδομήτριο μη λεπτύνει. 

Όποια γνώμη ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, loralora είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κι απο μένα. Σας παρακολουθώ καιρό τώρα καθότι μεγαλοκοπέλα κι εγω (40 ετών). Ξεκινάω τον άλλο μήνα εξωσωματική , 4η προσπάθεια . Ο γιατρό μου έδωσε σεπραφάρ  από τη 2η μέρα σε συνδυασμό με μενοπουρ και μεριονάλ. Έχει κάνει καμια κοπέλα το πρωτόκολλο με την κλομιφαίνη και πως αντέδρασε ο οργανισμός της? Επίσης φοβάμαι το ενδομήτριο μη λεπτύνει. 

Όποια γνώμη ευπροσδεκτη

Γεια σου loralola εγω δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω παρει κλομιφαινη!

Καλη επιτυχια και θετικες σκεψεις

7 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Καλημερα κοριτσι!!

Ναι και σε ευχαριστω για τη συμβουλη σου.

Ο γιατρος μου εχει πλανο στο μυαλο του κι οπως μου ειπε δε θελει να με παει απευθειας σε εξωσωματικη.

Στην τελευταια συζητηση που καναμε την ημερα της σπερματεγχυσης ειπε οτι αν δεν πετυχαιναμε θα καναμε κι αλλη κι αν δενπετυχαινε κι αυτη θα βλεπαμε.

Οποτε ξανακανω αλλη μια προσπαθεια για να δουμε πως θα ανταποκριθω τωρα. Πχ αν θα κανω περισσοτερα ωοθυλακια.

Την προηγουμενη εκανα αρκετα αλλα μονο 2 προχωρησαν ειναι κ μικρη η δοση που παιρνω.

Πιστευω πολυ στον παραγοντα τυχη να σου πω.

Μια φιλη μου επεμενε για σπερματεγχυση ενω ολοι οι γιατροι της ελεγαν εξωσωματικη κι εμεινε στα 40 της εγγυος στη 10 προσπαθεια σπερματεγχυσης!!!!

Εγω τα εχω πιο ξεκαθαρα βεβαια στο μυαλο μου και δεν ονειροβατω.

Τι να κανουμε??παλευουμε!!

 

Thia ολα θα πανε καλα!υπομονη!

Μακαρι να ειχα την ηλικια σου!

Georgia κοντευεις τους 5 μηνες.Να προσεχεις η κοιλιτσα γεμιζει σιγα σιγα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εχω παρει κλομιφαινη και μενοπουρ αλλα οχι συνδυαστικα.

Τωρα παιρνω σερπαφαρ

Ουσιαστικα τα σερπαφαρ ειναι ηπια διεγερση και ελεγχομενη ωριμανση ωοθυλακιου.

Ο γιατρος σου τι σου ειπε??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Thia1985 είπε:

Εγω εχω παρει κλομιφαινη και μενοπουρ αλλα οχι συνδυαστικα.

Τωρα παιρνω σερπαφαρ

Ουσιαστικα τα σερπαφαρ ειναι ηπια διεγερση και ελεγχομενη ωριμανση ωοθυλακιου.

Ο γιατρος σου τι σου ειπε??

Οτι είναι πρωτόκολλο για φτωχές απαντήτριες . Το ενδομήτριο σου πως ήταν με το σεπραφάρ?Κάναμε σκράτσινγκ στον κύκλο αυτό μήπως τα βοηθήσουμε και πιάσει αλλα φοβάμαι μην πάει στράφι το σκράτσινγκ με την κλομιφαίνη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενδομητριο μου ηταν πολυ καλο.

Αυτο φανταστηκα κι εγω...οτι ειναι για φτωχες ανταποκριτριες.

Καλα κανει αν θες τη γνωμη μου.

Δε σε βομβαρδιζει με αχρηστα φαρμακα.

Μην αγχωνεσαι

Το σκρατσινγκ ειναι για να διευκολυνει την εμφυτευση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Εγω πινω παλι κλομιφαινη Παρασκευη εχω υπερηχο να δουμε τι γινεται κατω.

Μακαρι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα γιατι αν δε πανε θα συζητησω σοβαρα με τονγιατρο το θεμα του φυσικου κυκλου η της εξωσωματικης.

Με σωστα αυτη τη φορα φαρμακα εχω μεγαλη εμπιστοσυνη στους γιατρους μου τωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...