Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα !!! Έχετε στις περιοχές που μένετε χιόνια????georgia72 σε ευχαριστώ που απάντησες... Εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα θες.... 

Επίσης θέλω να πάω επειδή είδα πιο πάνω κάποια κιλά έγραψε για το intralipid (αν το γράφω σωστά ) να σας πως το κ γω το πήρα μια κ αποφάσισα στην τελευταία προσπάθεια πέρα από την ένεσης που έπρεπε να κάνω λόγο θριομβοφιλιας να κάνω κ ότι άλλο μπορεί να βοηθήσει για να είμαι σίγουρη ότι τώρα έκανα τα πάντα κ όντως πήγαν όλα καλά...... :-)....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω ολα τα κοριτσια!παλια και νεα!

Χρονια πολλα και σας ευχομαι η κανουρια χρονια να σας κανει ολες μανουλες!

Με το καλο οσες αναμενετε τα μωρακια σας και να τα καμαρωνετε οσες απο εσας ειχατε την τυχη να αποκτησετε το ποθουμενο!!

20 ώρες πρίν, Διδυμα 31+2 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κ χρόνια πολλά καλά Χριστούγεννα κ σύντομα όλες να πραγματοποιήσετε το όνειρο σας!!!! Η αλήθεια είναι ότι ακούω πρώτη φορά αυτές τις εξετάσεις το ,era test κ την εξέταση.... Παρότι ο ενδοκρινολόγος μου με ξεψαχνισε κ έκανα μέχρι κ καρυότυπο αλλά ούτε κ από το γυναικολόγο μου(η μια αποτυχημένη με τον συγκεκριμένο)  που είχα αποτυχημένες προσπάθειες να μου πει σαν ενδεχόμενο ότι αν αποτύχει κ αυτή πρέπει να κάνεις αυτό....μπορώ να ρωτήσω κ αν θέλετε μου απαντάτε πόσες από σας που έχετε αρκετές αποτυχίες έχετε κάνει κ εξετάσει θριομβοφιλιας???? Γιατί εγώ αυτήν δεν εκανα από επιλογή κ τελικά είχα θέμα.....

Και εγω εχω θρομβοφιλια και κανω ενεσεις inohep 0.45 απο την αρχη του πρωτοκολλου,

Επισης εκανα στην τελευταια εξ και ενα intrapilid πριν την εμβρυομεταφορα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Πως είστε; Εγω δεν ακουσα τον γιατρο που ειπε να μην το κουνησω απο το σπιτι και πηγα στην κουμπαρα μου και στους γονεις μου και αρρωστησα... Εχω λαιμο, μπουκωμα, βαρυ κεφαλι, πονους στα κοκκαλα όλης της πλατης, δεν εχω ορεξη κλπ... Ελπιζω να μην ανεβασω πυρετο... Θυμωσα πολυ με τον εαυτο μου που δεν ακουσα τον γιατρο...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πως είστε; Εγω δεν ακουσα τον γιατρο που ειπε να μην το κουνησω απο το σπιτι και πηγα στην κουμπαρα μου και στους γονεις μου και αρρωστησα... Εχω λαιμο, μπουκωμα, βαρυ κεφαλι, πονους στα κοκκαλα όλης της πλατης, δεν εχω ορεξη κλπ... Ελπιζω να μην ανεβασω πυρετο... Θυμωσα πολυ με τον εαυτο μου που δεν ακουσα τον γιατρο...

Περαστικά σου, ο καιρός είναι πολύ χάλια μια κρύο μια ζέστη, μη νιώθεις άσχημα με τον εαυτό σου, δεν μπορείς να κλειστεις κ μέσα στο σπίτι κ όλοι τώρα έτσι είναι. Κάνε συνεχεια όρο ή physiomer στη μύτη κ πιες χαμομήλι κ νερομελο με λεμόνι. Καλύτερα να πάρεις κ ένα ντεπον απτό να εισαι χάλια. Πιες κ καμία πορτοκαλαδιτσα, ξεκουράσου κ θα περασει. Εμένα αρρώστησε η κόρη μου κ κολλήσαμε εγώ, ο πατέρας της κ οι παππούδες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πως είστε; Εγω δεν ακουσα τον γιατρο που ειπε να μην το κουνησω απο το σπιτι και πηγα στην κουμπαρα μου και στους γονεις μου και αρρωστησα... Εχω λαιμο, μπουκωμα, βαρυ κεφαλι, πονους στα κοκκαλα όλης της πλατης, δεν εχω ορεξη κλπ... Ελπιζω να μην ανεβασω πυρετο... Θυμωσα πολυ με τον εαυτο μου που δεν ακουσα τον γιατρο...

Αχ περαστικά!!!!! Εύχομαι να περάσει γρήγορα...... Κ έτσι για την ιστορία που λες θύμωσα με τον εαυτό μου... εγώ πριν την εμβριομεταφορα με είχε πιάσει έναν βυχας που δεν σταματούσε αν δεν έπινα νερό κ για να μην αλλαξω την ημερομηνία δεν είπα τίποτα όπως δεν είπα ότι δύο μέρες πάλι πριν έκανα εξαγωγή δοντιού ( πέθανα στο πόνο για να μην πάρω φάρμακα))) οπότε μετά την εμβριομεταφορα το λέει ο άντρας μου στο γιατρό κ το βλέμμα το θυμάμαι ακόμα.... Ευτυχώς όμως όλα πήγαν καλά..... ε>

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κορίτσια... Το μεσημερι μολις εφαγα κατι, εκανα εμετο. Ευτυχως που δεν εχω πυρετο. Εφαγα πριν λιγο τραχανα με λεμονι. Πιστευω πως θα βοηθησει. Χαμομηλι δεν με αφηνει να πινω. Ουτε μελι. Με αφηνει να πινω ενα τσαι την ημερα. Αυτο θα πιω και καμια πορτοκαλαδα, κάνω και physiomer και ας ελπισουμε να σταματησει εδω... Περαστικα και σε σας Lenia μου...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια  και χρόνια πολλά!είμαι καινούρια και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας για το δικό μου θέμα,προσπαθώ με τον άνδρα  μου 8 μήνες για μωράκι και κάθε μήνα τίποτα και το άγχος μου έχει φτάσει στο αποκορύφωμα. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ ανυπόμονοι το θέλω πάρα πολύ.Το πρόβλημα μου είναι πως έχω θρομβοφιλια και πολυκυστικες ωοθήκες, πριν ένα μήνα έκανα και σαλπιγγογραφια, βγήκε άψογη μου είπε η Γυναικολόγος μου, μου είπε δεν χρειάζεται να κάνω καμία άλλη εξέταση αφού φυσικά έχω κάνει όλο το προγεννητικό έλεγχο και ότι άλλο χρειαζόταν, και είπε πως όλα θα πάνε καλά, αλλά εγώ άγχος,  ποτέ θα μείνω έγκυος;  :-(ο σύζυγος μου δεν έχει κανένα πρόβλημα έχουμε κάνει τον απαραίτητο έλεγχο, αλλά μωράκι πουθενά δυστυχώς δεν ξέρω τι άλλο να κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστω astrogea μου. Όταν καναμε την αυχενική διαφανεια μας είπε ο γιατρος πως κατα 80% είναι αγοράκια.

Life καλως ήρθες στην παρεα μας και χρόνια πολλά. Πόσων ετών είσαι; Πέρα απο την ηλικία να ξερεις πως το αγχος είναι μεγαλος ανασταλτικός παραγοντας. Πρεπει να ηρεμήσεις. Τον θυρεοειδη σου τον εχεις δει;

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Georgia72 είπε:

Σ' ευχαριστω astrogea μου. Όταν καναμε την αυχενική διαφανεια μας είπε ο γιατρος πως κατα 80% είναι αγοράκια.

Life καλως ήρθες στην παρεα μας. Πόσων ετών είσαι; Πέρα απο την ηλικία να ξερεις πως το αγχος είναι μεγαλος ανασταλτικός παραγοντας. Πρεπει να ηρεμήσεις. Τον θυρεοειδη σου τον εχεις δει;

Γειά σας κορίτσια  και χρόνια πολλά!είμαι καινούρια και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας για το δικό μου θέμα,προσπαθώ με τον άνδρα  μου 8 μήνες για μωράκι και κάθε μήνα τίποτα και το άγχος μου έχει φτάσει στο αποκορύφωμα. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ ανυπόμονοι το θέλω πάρα πολύ.Το πρόβλημα μου είναι πως έχω θρομβοφιλια και πολυκυστικες ωοθήκες, πριν ένα μήνα έκανα και σαλπιγγογραφια, βγήκε άψογη μου είπε η Γυναικολόγος μου, μου είπε δεν χρειάζεται να κάνω καμία άλλη εξέταση αφού φυσικά έχω κάνει όλο το προγεννητικό έλεγχο και ότι άλλο χρειαζόταν, και είπε πως όλα θα πάνε καλά, αλλά εγώ άγχος,  ποτέ θα μείνω έγκυος;  :-(ο σύζυγος μου δεν έχει κανένα πρόβλημα έχουμε κάνει τον απαραίτητο έλεγχο, αλλά μωράκι πουθενά δυστυχώς δεν ξέρω τι άλλο να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλός σας βρήκααα!! Είμαι 28, η αλήθεια είναι πως έχω κάνει από εξετάσεις ότι χρειάζεται, και τον θυρεοειδή τον έχω κοιτάξει,και είναι όλα καλά,  απλά είχα κάτι ανωμαλίες στην περίοδο μετά τον γάμο μου αλλά μετά από θεραπεία τώρα έρχεται κανονικά απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έρχεται το μωράκι αφού τώρα είναι όλα εντάξει:-(

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Iife είπε:

Γειά σας κορίτσια  και χρόνια πολλά!είμαι καινούρια και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας για το δικό μου θέμα,προσπαθώ με τον άνδρα  μου 8 μήνες για μωράκι και κάθε μήνα τίποτα και το άγχος μου έχει φτάσει στο αποκορύφωμα. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ ανυπόμονοι το θέλω πάρα πολύ.Το πρόβλημα μου είναι πως έχω θρομβοφιλια και πολυκυστικες ωοθήκες, πριν ένα μήνα έκανα και σαλπιγγογραφια, βγήκε άψογη μου είπε η Γυναικολόγος μου, μου είπε δεν χρειάζεται να κάνω καμία άλλη εξέταση αφού φυσικά έχω κάνει όλο το προγεννητικό έλεγχο και ότι άλλο χρειαζόταν, και είπε πως όλα θα πάνε καλά, αλλά εγώ άγχος,  ποτέ θα μείνω έγκυος;  :-(ο σύζυγος μου δεν έχει κανένα πρόβλημα έχουμε κάνει τον απαραίτητο έλεγχο, αλλά μωράκι πουθενά δυστυχώς δεν ξέρω τι άλλο να κάνω;

Καλως ηρθες life. Εχει δικιο η georgia μην αγχωνεσαι γιατι το αγχος παιζει καθοριστικο ρολο στην επιτυχια της εξωσωματικης!

Εμας μας ειχε πει ο γυναικολογος να προσπαθησουμε για ενα χρονο και μετα θα βλεπαμε για εξωσωματικη.

Θρομβοφιλια εχω και εγω και κανω ενεσουλες.Απο τη στιγμη που το βρηκες μην ανυσηχεις,αυτο θα λυθει με τις αντιπηκτικες.

Επισης ο θυρεοηδης παιζει σημαντικο ρολο,εγω που τον εχω αφαιρεσει εχω tsh 0,3.Νομιζω οτι αυτο ειναι το ιδανικο!

Επισης εδω εμαθα οτι η καμπυλη ζαχαρου ειναι απαραιτητη στην εξωσωματικη και οντως απο  την προυγουμενη εβδομαδα περνω glucophage οι εξετασεις εδειξαν προδιαθεση για ζαχαρο!

Georgia? εσυ το περνεις προληπτικα λογω εγκυμοσυνης ή εχεις και εσυ προδιαθεση?

Αγορακια ε?

Τελεια!! Ποτε περασες τοσο γρηγορα ο καιρος?

Δεν θα καταλαβεις ποτε θα τα παρεις αγκαλιτσα?

Να προσεχεις  γιατι ειπαν οτι χειροτερευει ο καιρος απο σημερα! Να μην κολλησεις καμια ιωση!

Πινε πολλες περτικαλαδες!!

Χα,χα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , astrogea είπε:

Καλως ηρθες life. Εχει δικιο η georgia μην αγχωνεσαι γιατι το αγχος παιζει καθοριστικο ρολο στην επιτυχια της εξωσωματικης!

Εμας μας ειχε πει ο γυναικολογος να προσπαθησουμε για ενα χρονο και μετα θα βλεπαμε για εξωσωματικη.

Θρομβοφιλια εχω και εγω και κανω ενεσουλες.Απο τη στιγμη που το βρηκες μην ανυσηχεις,αυτο θα λυθει με τις αντιπηκτικες.

Επισης ο θυρεοηδης παιζει σημαντικο ρολο,εγω που τον εχω αφαιρεσει εχω tsh 0,3.Νομιζω οτι αυτο ειναι το ιδανικο!

Επισης εδω εμαθα οτι η καμπυλη ζαχαρου ειναι απαραιτητη στην εξωσωματικη και οντως απο  την προυγουμενη εβδομαδα περνω glucophage οι εξετασεις εδειξαν προδιαθεση για ζαχαρο!

Georgia? εσυ το περνεις προληπτικα λογω εγκυμοσυνης ή εχεις και εσυ προδιαθεση?

Αγορακια ε?

Τελεια!! Ποτε περασες τοσο γρηγορα ο καιρος?

Δεν θα καταλαβεις ποτε θα τα παρεις αγκαλιτσα?

Να προσεχεις  γιατι ειπαν οτι χειροτερευει ο καιρος απο σημερα! Να μην κολλησεις καμια ιωση!

Πινε πολλες περτικαλαδες!!

Χα,χα

Δεν έχουμε μπει στην διαδικασία της  εξωσωματικής. Προσπαθούμε φυσιολογικά, όσο για το άγχος δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ η επιθυμία υπερτερεί.ανυσηχω μήπως υπάρχει άλλο πρόβλημα και δεν το έχω βρει, σας εύχομαι με το νέο χρόνο όλες μας να γίνουμε μανούλες.:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Καλως ηρθες life. Εχει δικιο η georgia μην αγχωνεσαι γιατι το αγχος παιζει καθοριστικο ρολο στην επιτυχια της εξωσωματικης!

Εμας μας ειχε πει ο γυναικολογος να προσπαθησουμε για ενα χρονο και μετα θα βλεπαμε για εξωσωματικη.

Θρομβοφιλια εχω και εγω και κανω ενεσουλες.Απο τη στιγμη που το βρηκες μην ανυσηχεις,αυτο θα λυθει με τις αντιπηκτικες.

Επισης ο θυρεοηδης παιζει σημαντικο ρολο,εγω που τον εχω αφαιρεσει εχω tsh 0,3.Νομιζω οτι αυτο ειναι το ιδανικο!

Επισης εδω εμαθα οτι η καμπυλη ζαχαρου ειναι απαραιτητη στην εξωσωματικη και οντως απο  την προυγουμενη εβδομαδα περνω glucophage οι εξετασεις εδειξαν προδιαθεση για ζαχαρο!

Georgia? εσυ το περνεις προληπτικα λογω εγκυμοσυνης ή εχεις και εσυ προδιαθεση?

Αγορακια ε?

Τελεια!! Ποτε περασες τοσο γρηγορα ο καιρος?

Δεν θα καταλαβεις ποτε θα τα παρεις αγκαλιτσα?

Να προσεχεις  γιατι ειπαν οτι χειροτερευει ο καιρος απο σημερα! Να μην κολλησεις καμια ιωση!

Πινε πολλες περτικαλαδες!!

Χα,χα

Astrogea μου έχω κι εγώ προδιάθεση. Μάλιστα υπήρξα προδιαβητική. Τώρα όμως που βγηκε καλπη η καμπύλη ζαχαρου και περασε και το πρωτο 3μηνο μου μειωσε ο γιατρος τη δοση στο μισο. Ναι, περναει γρηγορα ο καιρος. Αντε βρε κορίτσια να μας πειτε κι εσεις ευχαριστα!

Life η ηλικια σου ειναι πολύ καλή! Αλλα εχει δικιο η astrogea. Αν δεν εχεις δει την καμπυλη ζαχαρου και καμπυλη ινσουλίνης να τα δεις κι αυτα γιατι αν ειναι διαταραγμενες οι τιμες προκαλουνται αποβολες. Αν θελεις περισσότερες πληροφοριες σχετικα με τις πολυκυστικες μπορεις να ερθεις και στην αλλη μας παρεα στο parentsCafe.gr στο θεμα "Με αισιοδοξία και χαμόγελο μανούλα θα γινω". Εκει εχουμε μια κοπελα που εμεινε εγκυος 2 φορες φυσιολογικα, αλλα επειδη ειχε πολυκυστικες ωοθηκες και ασταθη κυκλο την παρακολουθουσε ο γιατρος της ως προς την ωορηξια και νομιζω εκανε καποιες ενεσεις. Αλλα ειναι καλυτερο να στα πει η ιδια. Σε περιμένουμε! :)

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Georgia72 είπε:

Astrogea μου έχω κι εγώ προδιάθεση. Μάλιστα υπήρξα προδιαβητική. Τώρα όμως που βγηκε καλπη η καμπύλη ζαχαρου και περασε και το πρωτο 3μηνο μου μειωσε ο γιατρος τη δοση στο μισο. Ναι, περναει γρηγορα ο καιρος. Αντε βρε κορίτσια να μας πειτε κι εσεις ευχαριστα!

Life η ηλικια σου ειναι πολύ καλή! Αλλα εχει δικιο η astrogea. Αν δεν εχεις δει την καμπυλη ζαχαρου και καμπυλη ινσουλίνης να τα δεις κι αυτα γιατι αν ειναι διαταραγμενες οι τιμες προκαλουνται αποβολες. Αν θελεις περισσότερες πληροφοριες σχετικα με τις πολυκυστικες μπορεις να ερθεις και στην αλλη μας παρεα στο parentsCafe.gr στο θεμα "Με αισιοδοξία και χαμόγελο μανούλα θα γινω". Εκει εχουμε μια κοπελα που εμεινε εγκυος 2 φορες φυσιολογικα, αλλα επειδη ειχε πολυκυστικες ωοθηκες και ασταθη κυκλο την παρακολουθουσε ο γιατρος της ως προς την ωορηξια και νομιζω εκανε καποιες ενεσεις. Αλλα ειναι καλυτερο να στα πει η ιδια. Σε περιμένουμε! :)

Georgia με ξεκινησε σιγα σιγα το glucophage και σε 1 μηνα θα περνω 1 το πρωι και 1 το βραδυ.

Αντε να δουμε τι αλλο θα βρεθει!

Θα το περνεις και μετα την εγκυμοσυνη υποθετω?

Εγω πηρα και το δευτερο δειγμα του νικα και αναμενω τα αποτελεσματα.

Αν ειναι καλο το δειγμα και εφυγε η λοιμωξη θα μπω και παλι στη λιστα.

Ελπιζω να μην  παρει καιρο να βρεθει.

Αλλιως με βλεπω να κλεινω και τα 46!

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Iife είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω και κάτι άλλο; δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά με της πολυκυστικες και με την θρομβοφιλια θα δυσκολευτώ να μείνω στο έγκυος;

Καλησπέρα!!!! Νομίζω ότι το πιο μεγάλο πρόβλημα είναι το άγχος σου τώρα αν θεωρείς ότι θες να σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα μπορείς να πάρεις όλες σου τις εξετάσεις κ να πας σε έναν πολυ καλό ενδοκρινολόγο..... Ακόμα κ εξωσωματική να έπρεπε να κάνεις το άγχος είναι ο μεγαλύτερος εχθρός.....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Διδυμα 31+2 είπε:

Καλησπέρα!!!! Νομίζω ότι το πιο μεγάλο πρόβλημα είναι το άγχος σου τώρα αν θεωρείς ότι θες να σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα μπορείς να πάρεις όλες σου τις εξετάσεις κ να πας σε έναν πολυ καλό ενδοκρινολόγο..... Ακόμα κ εξωσωματική να έπρεπε να κάνεις το άγχος είναι ο μεγαλύτερος εχθρός.....

Καλησπέρα είχα πάει σε ενδοκρινολογο και δεν μου είχε πει τίποτα,  και ορμονικα είναι όλα καλά, η Γυναικολόγος μου έδωσε να πίνω μέχρι να μείνω έγκυος salospir και Glucophage το ξέρω πως το άγχος μπορεί να μην βοηθάει αλλά δεν μπορώ να το αποφύγω δυστυχώς. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια; Πως τα πάμε; Εγώ έχω ακόμα μπούκωμα και λίγους πόνους στον αυχενα και στην πλατη. Ποιος τον ακουει σημερα τον γιατρο!...

Astrogea μου δεν ξερω αν θα το παιρνω και μετα την εγκυμοσυνη. Παντως ολοι οι γιατροι ειναι ενθουσιασμενοι με αυτο. Η δραση του όπως μας χουν πει ο γιατρος του αντρα μου και ο δικος μου, αποδεικνυεται θαυματουργη. Οφελει μεχρι και σε καρκινους οπως δειχνουν νεα ευρηματα. Επίσης θα σε προστατεψει και απο αποβολες. Επαιρνα 2 των 1000mg την ημερα. Τωρα πινω τη μιση δοσολογια.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Georgia72 said:

Καλημέρα κορίτσια; Πως τα πάμε; Εγώ έχω ακόμα μπούκωμα και λίγους πόνους στον αυχενα και στην πλατη. Ποιος τον ακουει σημερα τον γιατρο!...

Astrogea μου δεν ξερω αν θα το παιρνω και μετα την εγκυμοσυνη. Παντως ολοι οι γιατροι ειναι ενθουσιασμενοι με αυτο. Η δραση του όπως μας χουν πει ο γιατρος του αντρα μου και ο δικος μου, αποδεικνυεται θαυματουργη. Οφελει μεχρι και σε καρκινους οπως δειχνουν νεα ευρηματα. Επίσης θα σε προστατεψει και απο αποβολες. Επαιρνα 2 των 1000mg την ημερα. Τωρα πινω τη μιση δοσολογια.

Καλημερα και απο μένα κοριτσάκια μου!! Σοβαρα Γεωργια, ολα αυτα το glucophage? κ εμενα μου ειπε ο διαβητολογος ότι θα μου δώσει τελικά... επειδή το πρωινό μου ζάχαρο ήταν λίγο τσιμπημένο. Αλλά φοβάμαι ότι έτσι και το αρχίσω μετά θα το παίρνω εφ όρου ζωής και δεν θα μου άρεσε να σκέφτομαι ότι όντως είμαι άρρωστη!

Link to comment
Share on other sites

Psipsinela μην φοβασαι. Θα βοηθήσει τον οργανισμό σου. Άλλωστε όταν θα παψεις να το χρειαζεσαι, θα το κόψεις σταδιακα.

Με τα χρονια, με τις καταστασεις και τις ψυχολογικες πιεσεις που περναμε, ο οργανισμός μας απορρυθμίζεται. Όταν χρειαζεται βοηθεια για να επανελθει, πρεπει να τη δινουμε.

Εμείς κορίτσια γυρίσαμε αργούτσικα από τον γιατρο. Ευτυχώς όλα τα βρηκε καλα. Και οι εξετασεις που του πηγα, καλές. Μου ειπε μολις μου περασει το κρύωμα να κανω το αντιγριπικό εμβόλιο. Επίσης, παροτι η δοτρια ειναι 29 ετών, πρεπει να κανω το 3πλο τεστ που αντικαθιστα σε μεγαλο ποσοστο την αμνιοπαρακέντηση. Υπολογιζω να κοστισει γυρω στα 800-900 ευρω, αφου σιγουρα για ενα μωρο κοστιζει 450. Θα τηλ αργοτερα να μαθω.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Iife είπε:

Καλησπέρα είχα πάει σε ενδοκρινολογο και δεν μου είχε πει τίποτα,  και ορμονικα είναι όλα καλά, η Γυναικολόγος μου έδωσε να πίνω μέχρι να μείνω έγκυος salospir και Glucophage το ξέρω πως το άγχος μπορεί να μην βοηθάει αλλά δεν μπορώ να το αποφύγω δυστυχώς. 

Καλησπέρα έχεις σκεφτεί να ζητήσεις ψυχολογική βοήθεια (χωρίς φάρμακα εννοείται)???? Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις απλά αφού δεν έχεις κάτι οργανικό πιστεύω ότι μόλις ξεχαστεί κ ηρεμήσεις θα μήνες αμέσως... Εγώ στην τρίτη εμβριομεταφορα δεν την σκεφτόμουν καθόλου κ περισσότερο από νεύρα από αδυναμία να με στηρίξουν οι υπόλοιποι έπρεπε να βρω την δύναμη να στηρίζομαι μόνο σε μένα δεν ξέρω..πάντως  σταματησα να το σκέφτομαι είπα ότι είναι να γίνει θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...