Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια δυστηχως η κοινωνια μας δεν ειναι ετοιμη να δεχτει τη δωρεα ως μια ενεργεια που οδηγει στην ολοκληρωση μιας σωστης οικογενειας,κακα τα ψεματα.Οσο και αν ξερουμε ολες μας πως εχουμε περισοτερες πιθανοτητες να γινουμε καλητερες μητερες απο αυτην ας πουμε που μιλαγε στην ομαδα που σας ανεφερα τοσο σκληρα,γιατι ειμαστε συνειδητοποιημενες και γιατι μεσα απο διεργασιες που περασαμε καιπερναμε οπως πονος,λαχταρα,θυσιες καθε ειδους κ.α ειμαστε πολυ πιο "ετοιμες" η κοινωνια θα μας απορρυψει..Στο σημειο αυτο βλεπουμε και ποση υποκρισια υπαρχει τελικα,γιατι οπως ειπε και καποια φιλη πιο πανω τα παιδια απο δωρεα ειναι πολυ περισοτερα απο οσα νομιζουμε η φανταζομαστε..αλλα κανενας δεν μιλαει ανοιχτα..Φανταζομαι οτι και αυτη η "κυρια και σωστη μανα" που με τοση σκληροτητα και υποτιμηση γραφει στο ποστ που σας ελεγα οτι αν η φυση δεν θελει γιατι να τις βοηθησουν οι αλλες γυναικες;! ισως αγνωει πως ισως η αδερφη της η μια φιλη της η η κορη της μπορει η θα μπορουσε να ειναι σε αυτη τη θεση..και ξερετε τι λενε:οτι κοροιδευεις το "λουζεσαι" (εχει συμβει και σε μενα).

   Ειμαι υπερ οπως λεει και η Χρηστια να το πουμε στο παιδι αλλα οχι οσο ειναι παιδι..τα παιδια εχουν τη ταση να τα λενε ολα.Αν με αξιωσει ο Θεος να τα καταφερω μπορω να φερω μπρωστα μου τη σκηνη που το παιδι μου θα παει στη μητερα μου η στη πεθερα μου η ακομα και μεσα στη ταξη και θα πει:"η μαμα μου δεν ειχε καλα αβγα και τις βαλαν το αυγο μιας αλλης γυναικας και ετσι εγινα εγω.."εχω δουλεψει με παιδια και ξερω πως συνηθως ετσι αντιδρανε.Εχω ξαναπει πως εγω θα προτιμησω να το πω σε εναν νεαρο αλλα ωριμο ενηλικα ο οποιος εχει μεγαλωσει σε ενα ασφαλες οικογενειακο περιβαλλον με αγαπη και ανευ ορων αποδοχη και ειναι σε θεση να αξιολογησει μια τετοια πληροφορια λιγο πριν ανοιξει τα φτερα του για τον εξω κοσμο..καπου εκει εξαλλου τελειωνει και το δικο μας εργο.Γιατι τα παιδια μας ειτε ειναι "της κοιλιας" ειτε "της "καρδιας",ειτε με δικο μας ειτε με           " ξενο" ωαριο η σπερματοζωαριο,δεν ειναι παιδια μας,ειναι οι γιοι και η κορες του κοσμου,οπως λεει και ο συγγραφεας.

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σεβαστές οι θέσεις σας κορίτσια, αλλα προσωπικα δεν μπορω να κατανοησω ακόμα που θα οφελήσει το παιδί μια τέτοια αποκάλυψη...

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Πολύ σεβαστές οι θέσεις σας κορίτσια, αλλα προσωπικα δεν μπορω να κατανοησω ακόμα που θα οφελήσει το παιδί μια τέτοια αποκάλυψη...

Καλημερα κοριτσια

Γιωργια μου θα συμφωνησω μαζι σου...οσο διαστημα προετοιμαζομουν για την αποδοχη της δωρεας περνουσαν διαφορες σκεψεις απο το μυαλο μου.

Και με το συντροφο μου που το χαμε συζητησει ειχαμε καταληξει στο οτι δεν υπηρχε περιπτωση να το μαθει το παιδι οχι γιατι ντρεπομασταν για κατι αλλα γιατι πραγματικα δε θελαμε να το τραυματισουμε ψυχολογικα.

Γιατι ειναι σοκ οσο κι αν στη θεωρια λεμε οτι δεν ειναι.

Επισης μπορει να εμπαινε στο διλημμα να γνωριζει την βιολογικη του μητερα πραγμα που προσωπικα δε θα με ενοχλουσε αλλα θα τρομαζα στη σκεψη του τι μπορει να ανακαλυπτε για εκεινη.

Για ποιο λογο το κανε?

Τι αποκομισε αν αποκομισε??

Κι επισης πιστευω θα κλονιζοταν ο κοσμος του να το πω απλα και θα μπερδευοταν.

Εγω θα ημουν η μητερα του στην κοιλια μου θα μεγαλωνε εγω θα ξενυχτουσα στο προσκεφαλι του εγω θα αγωνιουσα εγω ολα.

Μπορει να ακουγεται εγωιστικο αλλα δεν καταλαβαινω σε τι θα το ωφελουσε

Και στην περιπτωση που δε τα καταφερω με δικα του και καταληξω σε δωρεα δε νομιζω οτι θα του το πω ποτε

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε;

Thia μου πιστευω πως η αγάπη που θα πάρουν απο εμάς είναι το παν. Αν υπήρχε περίπτωση να γνωρίσουν τη δότρια, όπως συμβαίνει με πολλα υιοθετημένα παιδακια που θελουν να γνωρισουν τους βιολογικους τους γονεις, θα του τους το έλεγα ακόμα και με την πιθανοτητα να με βαλουν σε καποια συγκριση μαζί της. Αν ήθελαν να τη γνωρίσουν, δεν θα τα εμπόδιζα. Αλλα τώρα απλα να ζουν σε μια αβεβαιοτητα σχετικα με το απο που προέρχονται, δεν μπορω να καταλαβω που θα τα βοηθησει.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα κοριτσια.Προσωπικα δεν ξερω τι ειναι καλυτερο και να πω και την αληθεια οτι και να λεω τωρα μπορει αυτο ν'αλλαξει με τα χρονια, αν αποφασισω να το κανω αντικειμενικα θα ειναι τουλαχιστον μετα απο δεκα χρονια οποτε θα'χω αλλαξει και αναθεωρησει πολλες αποψεις,αυτο που μ'εμαθε η ζωη ειναι :το ποτε και το παντα δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έβαλα μια νοστιμιά, έτσι για το γούρι στο θέμα μας! Με παρασύρουν και οι μικρούλες απο το άλλο φορουμ! Χαχαχα!

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε;

Thia μου πιστευω πως η αγάπη που θα πάρουν απο εμάς είναι το παν. Αν υπήρχε περίπτωση να γνωρίσουν τη δότρια, όπως συμβαίνει με πολλα υιοθετημένα παιδακια που θελουν να γνωρισουν τους βιολογικους τους γονεις, θα του τους το έλεγα ακόμα και με την πιθανοτητα να με βαλουν σε καποια συγκριση μαζί της. Αν ήθελαν να τη γνωρίσουν, δεν θα τα εμπόδιζα. Αλλα τώρα απλα να ζουν σε μια αβεβαιοτητα σχετικα με το απο που προέρχονται, δεν μπορω να καταλαβω που θα τα βοηθησει.

Καλημερα κοριτσια

Κι εγω Georgia ακριβως την ιδια σκεψη εκανα...στην αβεβαιοτητα αναφερομουν οταν εγραψα οτι θα γκρεμιζοταν ο κοσμος του παιδιου.

Κοριτσια πραγματικα μεσα απο ολην αυτη τη διαδικασια αναθεωρησα πολλα για τη ζωη...σοβαρα

Και στο πισω μερος του μυαλου μου υπαρχει η λυση της δωρεας

Θα κανω το παν να τα καταφερω με δικα μου εφοσον οπως αποδειχτηκε μας κοροιδεψαν στο κεντρο κι ελπιζω να μη χασαμε πολυτιμο χρονο αλλα πραγματικα αν δεν-γιατι υπαρχει και ο παραγων τυχη το πιστευω ακραδαντα-δεν απορριπτω τη λυση αυτη.

Μεσα στις επομενες μερες θα κανω και αλλες εξετασεις οπως σιδηρο αποθηκες βιταμινες για να θωρακισω τον οργανιδμο μου ετσι ωστε να ειναι πιο δεκτικος σε εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε;

Thia μου είσαι μικρούλα και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Θα τα καταφέρεις. Θα δεις! Όχι άγχος. Όλα με ηρεμία και αυτοπεποίθηση.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα;!

Σ' εμένα εμφανίζεται πάντως σε κάθε ποστ... Περίεργο...

Καληνύχτα xristia.

Καληνύχτα κορίτσια... Όνειρα γλυκά...

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε; Καλό ΣΚ να έχουμε!

Xristia μου δεν ξερω τι γινεται και σε μενα εμφανιζεται και σε σας οχι. Καλα δεν χαθηκε κι ο κόσμος. Θα το παλεψω λιγο ακομα και αν δεν βγει δεν πειραζει. Σιγα το πραγμα. Θα περιμένω αργότερα τα δικά σας!!!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε; Καλό ΣΚ να έχουμε!

Xristia μου δεν ξερω τι γινεται και σε μενα εμφανιζεται και σε σας οχι. Καλα δεν χαθηκε κι ο κόσμος. Θα το παλεψω λιγο ακομα και αν δεν βγει δεν πειραζει. Σιγα το πραγμα. Θα περιμένω αργότερα τα δικά σας!!!

 

Εγω το βλέπω, ειναι τελεια η κολοκύθα! Άκρως Χριστουγεννιάτικα τα διδυμομωρακια!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα και ρομαντικά και τα δικά σου Καντι!

Το ξαναέφτιαξα το δικό μου. Νομίζω έφταιγε ένα κενό που έπαιρνε και δεν φαινόταν και το διαβαζε σαν 2η γραμμή. Αλλα ήταν περιεργο που σε μένα φαινόταν!

Είσαι η Κάντι απο το άλλο φορουμ; Από καιρό θέλω να σε ρωτήσω. :)

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,χαθηκα ε?

Καλωσοριζω και τα καινουρια κοριτσια.

Georgia που το βρηκες το τικερακι?

Ηθελα να ρωτησω και στο αλλο φορουμ αλλα διστασα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...