Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 hours ago, astrogea said:

Psipsinela εγω ειχα μειωμενη ροη για πολλους μηνες παρολο που εκανα ωοληψιες σε φυσικο κυκλο και μου ειπε ο γιατρος οτι μετα την υστεροσκοπηση θα εφτιαχνε ο κυκλος και οντως εγινε!Οφειλονταν στις φλεγμονες και στις συμφυσεις που ειχα!Εμενα βεβαια!

Οταν πας στο γιατρο βγαλε ενα αντιγραφο της εξετασης του νικα γιατι εμενα δεν ειχε προλαβει να δειτο e mail και ευτυχως το ειχα προβλεψει.

Καλημερα αστρογαια μου. Σωστα λες να παρω και ενα αντιγραφο μαζι μου. Θα το κανω! την μειωμενη ροη την βλεπω τους 2 τελευταιους μηνες, δηλαδη μετα απο την εξεταση Νικα. Επισης υστεροσκοπηση εκανα πριν 6 μηνες για αφαιρεση ινομυωματος και τοτε καθαριστικαν και οι συμφυσεις. Να εχουν ξαναδημιουργηθει? τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια. Πως είστε; Τι αερας ασταματητος ειναι αυτος;;;

Enet μου αυτο με τον μαστο που είπες χθες κι εμένα με ανησυχει γιατι στη δικη μου οικογενεια είχε νοσήσει η αδελφη της μαμας μου... Ο άντρας μου που δουλευε παλαιοτερα σε φαρμακευτικη εταιρεια με φαρμακα εξωσωματικης μου ειχε πει οτι για μια γυναικα με ιστορικο ειναι ασφαλες να κανει μεχρι 3 προσπαθειες. Απο εκει και περα προχωραει με δικη της ευθυνη. Φυσικα οι γιατροι που ασχολουνται με την εξωσωματικη δεν τα λενε αυτα.

Με εξέταζε μαστολογος, εκανα μαστογραφια και υπερηχογραφημα πριν απο καθε προσπαθεια και προχωρουσα... Όταν ήταν να παρω την αποφαση για τα δανεικα μου έλεγαν να μην ανησυχω γιατι θα παρω πολυ λιγοτερες ορμονες. Σωστο απο τη μια, γιατι δεν κανεις διεγερση, αλλα πινεις cyclacour και τόσα αλλα επι 12 εβδομαδες.... Προσωπικα φοβαμαι τα cyclacour. Ας ελπίσουμε πως όλα θα πάνε καλά για όλες μας.

 

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και καλο μηνα!

Εγω ξεκινησα διατροφη αμεσως μετα τις καλοκαιρινες διακοπες.

Εκοψα τη ζαχαρη την αντικατεστησα με ζαχαρινη και σταματησα να τρωω απο εξω.

Κιλα δεν ειχα πολλα ουτε εχω αλλα το εκανα καθαρα για αποτοξινωση.

Παρατηρησα οτι η ζαχαρινη μου προκαλουσε κενωσεις κι ετσι στον καφε μου που πλεον εχω μειωσει αισθητα βαζω ελαχιστη μαυρη ζαχαρη.

Επισης κινουμαι παρα πολυ και πινω παρα πολυ νερο

Επισης για τις συμφυσεις που λετε ξερω απο φιλη μου οτι ξαναδημιουργουνται

Εχει κανει 2 φορες υστεροσκοπηση για λυση συμφυσεων

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, xristia said:

Psipsinela εχεις ρωτησει που οφειλεται η μειωμενη ροη;Eμενα δεν ξερουν.O ορμονολογικες καλες το ενδομητριο καλο και δεν φαινεται και κατι στον υπερηχο.Δεν θα επρεπε να αρχισεις αμεσα την αντιβιωση;Συνηθως σ'αυτες τις περιπτωσεις περνει η γραμματεας σε ενημερωνει και σου κλεινει ραντεβου για συνταγογραφηση.Απο εξεταση του NIKA χρειαζεσαι αντιβιωση;

καλημερα!! μου ετυχε μονο τις δυο τελευταιες φορες. Ο εδω γιατρος μου δεν ανησυχησε βεβαια. Δυστυχως κι εγω ετσι νομιζα, οτι θα με παρουν τηλ για να κλεισουμε ραντεβου... Αλλα η μονη απαντηση που πηρα στις τελευταιες 4 φορες ηταν οτι ειμαι στα τηλεφωνηματα που εχει να κανει ο γιατρος. Ναι η εξεταση γραφει οτι συνισταται η χρηση αντιβιωτικων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Georgia72 είπε:

Καλημέρα κοριτσια. Πως είστε; Τι αερας ασταματητος ειναι αυτος;;;

Enet μου αυτο με τον μαστο που είπες χθες κι εμένα με ανησυχει γιατι στη δικη μου οικογενεια είχε νοσήσει η αδελφη της μαμας μου... Ο άντρας μου που δουλευε παλαιοτερα σε φαρμακευτικη εταιρεια με φαρμακα εξωσωματικης μου ειχε πει οτι για μια γυναικα με ιστορικο ειναι ασφαλες να κανει μεχρι 3 προσπαθειες. Απο εκει και περα προχωραει με δικη της ευθυνη. Φυσικα οι γιατροι που ασχολουνται με την εξωσωματικη δεν τα λενε αυτα.

Με εξέταζε μαστολογος, εκανα μαστογραφια και υπερηχογραφημα πριν απο καθε προσπαθεια και προχωρουσα... Όταν ήταν να παρω την αποφαση για τα δανεικα μου έλεγαν να μην ανησυχω γιατι θα παρω πολυ λιγοτερες ορμονες. Σωστο απο τη μια, γιατι δεν κανεις διεγερση, αλλα πινεις cyclacour και τόσα αλλα επι 12 εβδομαδες.... Προσωπικα φοβαμαι τα cyclacour. Ας ελπίσουμε πως όλα θα πάνε καλά για όλες μας.

 

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλες!

Georgia72, εμένα ο μαστολόγος μου είπε ότι όταν είσαι σε ηλικία κάτω των 30 έχεις πολύ μικρές πιθανότητες να νοσήσεις από ορμονικές διεγέρσεις. Στην δική μας ηλικία (από 40 και άνω)  αυξάνει ο κίνδυνος και φτάνει περίπου 1:450. Και επειδή έχω και το ιστορικό με συμβούλεψε όχι πάνω από δύο φορές.. Μου είπε σε ηλικίες άνω των 50 θα νοσήσει μία στις 8 γυναίκες!

Οπότε χωρίς να θέλω να σας τρομαξω θα πρέπει να είμαστε προσεκτικές.

Τα cyclacur τα φοβάμαι κι εγώ και επειδή ο εξωσωματικός είναι ενήμερος για την κατάσταση μου δίνει 3 την ημέρα ( νομίζω είναι χαμηλή η δόση).

Georgia72, πές μου σε παρακαλώ το εξής: τί πιθανότητες εγκυμοσύνης σου είχε δώσει ο γιατρός σου όσον αφορά τα δανεικά; Και γιατί έπαιρνες φάρμακα επί 12 εβδομάδες ;!

16 ώρες πρίν, Marika73 είπε:

Γειά σας και εμένα με ενδιαφέρει να μάθω για κλινικές που μπορώ να εμπιστευτώ να κάνω εξωσωματική με ωάρια μιας δώτριας.  

Καλημέρα Marika73!

Θέλεις να μας πεις σε ποιά πόλη βρίσκεσαι για να ξέρουμε ποιά θα σου απαντήσει;

Επεξεργάστηκαν by enet
Link to comment
Share on other sites

Οι συμφυσεις συνηθως δημιουργουνται απο χειρουργεια και απο αποβολες,Μαστογραφια πρεπει να κανουμε μετα τα 40 και οταν δεν περνουμε φαρμακα πριν παμε για εξωσωματικη γιατι με την εγκυμοσυνη και τον θηλασμο δεν μπορουμε να κανουμε για περιπου δυο χρονια.Απο οτι εχω καταλαβει ολες οι κοπελες που εχουν κανει την εξεταση ΝΙΚΑ εχουν βρει λοιμωξεις και φλεγμονες.Υπαρχει καποια που δεν ειχε τιποτα;Nα ρωτησω και αν στην καλιεργεια που κανει ο ΝΙΚΑΣ φαινονται μυκητες,χλαμυδια ,μυκοπλασμα,ουρεοπλασμα κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Enet μου σωστα. Βρίσκω τον γιατρο σου πιο αναλυτικο απο τον δικο μου. Εγώ πήγα σ' αυτον που με έστειλε ο γυναικολόγος μου και τον εμπιστευοταν. Ελπίζω να είμαι στις τυχερες και να μην συμβει τίποτα, γιατι έχω κάνει μια σπερματεγχυση και με την προσπαθεια των δανεικων, πεντε εξωσωματικες...

Ο εξωσωματικος μου ειχε δωσει ποσοστο 65-70%, αλλα έβλεπε πως το ενδομητριο μου είχε καλη ανταπόκριση.

Xristia μου ο δικος μου γυναικολόγος με έχει βαλει να κανω μαστογραφίες απο τα 35 μου.

Marika73 καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Μου "ξεφυγε" το μηνυμα σου και το ειδα τωρα που σου εγραψε η Enet. Θα σου στειλω πμ.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

       Tα μονα ποσοστα που υπαρχουν απο δανεικα ειναι το 2013 και εχουμε 54% κλινικες κυησεις.καποιες απο αυτες ηταν βιοχημικες και καποιες παλινδρομες.Οταν ειχα συζητησει με τον πρωην γιατρο μου για δωρεα στα 44 και τον ειχα ρωτησει καλα γιατρε με τοσα ωαρια που εχω δεν εχω ενα καλο ,μου ειχε πει:δεν ειναι οτι δεν εχεις κανενα καλο   αλλα η εξωσωματικη δεν ειναι τοσο απλη οσο νομιζουμε γιατι δεν ξερουμε την διαδικασια εμφυτευσης,το μονο που μπορω να σου οτι απο την στιγμη που ξερω οτι εισαι υγιης ειναι ,οτι με ξενα θα μεινεις εγκυος αν οχι την πρωτη ,τη δευτερη ,την τριτη ενω με δικα σου οσο και να προσπαθεις αν και δεν μπορω να το αποκλεισω γιατι δεν ειμαι ο θεος να ξερω το μελλον ,το πιο πιθανο ειναι να μην μεινεις ποτε.Νομιζω οτι αυτη ειναι και η πραματικοτητα οτι με δανεικα στις 3 προσπαθειες θα μεινεις και πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενες γι άυτο, και τα δανεικα εχουν αποτυχιες. Η Georgia κατα την γνωμη μου ειναι ξεχωριστη περιπτωση εχει αποδεδειγμενα υποδεκτικο ενδομητριο και μικρο ποσοστο της εδωσε ο γιατρος της,ξαναλεω κατα την γνωμη μου.           Georgia και εγω στα 37 εκανα την πρωτη και απο τα 40 και μετα καθε 8μηνες και ελπιζω και εγω να ειμαι απο τις τυχερες γιατι ολα ειναι εναντιον μου,ειχα περιοδο  απο τα 10 εχω παρει απειρα οιστρογονα δεν εχω γεννησει πριν τα 35 ειμαι παχυσαρκη εδω και 8 χρονια και 20 χρονια της ζωης μου ημουν καπνιστρια και επινα σε καθε εξοδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , xristia είπε:

Enet τι εννοεις οτι σε ηλικια ανω των 50, 1/8 θα νοσησει;Στο γενικο πληθυσμο η στις γυναικες που εχουν παρει ορμονες;       Tα μονα ποσοστα που υπαρχουν απο δανεικα εινα το 2013 και εχουμε 54% κλινικες κυησεις.καποιες απο αυτες ηταν βιοχημικες και καποιες παλινδρομες.Οταν ειχα συζητησει με τον πρωην γιατρο μου για δωρεα στα 44 και τον ειχα ρωτησει καλα γιατρε με τοσα ωαρια που εχω δεν εχω ενα καλο ,μου ειχε πει:δεν ειναι οτι δεν εχεις κανενα καλο   αλλα η εξωσωματικη δεν ειναι τοσο απλη οσο νομιζουμε γιατι δεν ξερουμε την διαδικασια εμφυτευσης,το μονο που μπορω να σου οτι απο την στιγμη που ξερω οτι εισαι υγιης ειναι ,οτι με ξενα θα μεινεις εγκυος αν οχι την πρωτη ,τη δευτερη ,την τριτη ενω με δικα σου οσο και να προσπαθεις αν και δεν μπορω να το αποκλεισω γιατι δεν ειμαι ο θεος να ξερω το μελλον ,το πιο πιθανο ειναι να μην μεινεις ποτε.Νομιζω οτι αυτη ειναι και η πραματικοτητα οτι με δανεικα στις 3 προσπαθειες θα μεινεις και πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενες γι άυτο, και τα δανεικα εχουν αποτυχιες. Η Georgia κατα την γνωμη μου ειναι ξεχωριστη περιπτωση εχει αποδεδειγμενα υποδεκτικο ενδομητριο και μικρο ποσοστο της εδωσε ο γιατρος της,ξαναλεω κατα την γνωμη μου.           Georgia και εγω στα 37 εκανα την πρωτη και απο τα 40 και μετα καθε 8μηνες.

xristia, το 1:8 αφορά τον γενικό πληθυσμό. Μου εξήγησε ότι ο καρκίνος του μαστού παρουσιάζει αυξητική τάση τα τελευταία χρόνια. Βεβαια ο άνθρωπος ξεκαθάρισε πως αν δεν υπάρχει προδιάθεση και εκτεταμένη έκθεση σε καρκινογόνους παράγοντες δεν θα συμβεί πιθανόν τίποτα. Πές μου όμως πως μπορείς να είσαι αρνητικά σίγουρη για το πρώτο και να αποφύγεις το δεύτερο; Κυρίως για όσες έχουμε πυκνό μαστό ανέφερε ότι το καμπανάκι θα χτυπήσει πολλές φορές στη ζωή μας χωρίς φυσικά να αφορά πάντα κάτι κακό. Αλλά μου τόνισε πως 100% θα χτυπήσει καμπανάκι γι αυτό θέλει συστηματικά μαστογραφία-υπέρηχο και αυτοεξέταση.

Σχετικά με τη διαδικασία της εμφύτευσης κι εγώ γνωρίζω ότι αποτελεί άλυτο γρίφο για την επιστήμη.. Κι αν κατάλαβα καλά τζάμπα έκανα την εξωσωματική γιατί ακόμα και αν έγινε εμφύτευση είναι σίγουρο ότι δεν θα προχωρήσει με τπτ :-(

Οπότε πάμε πάλι στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα κι αν κάτσει έκατσε..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, enet είπε:

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλες!

Georgia72, εμένα ο μαστολόγος μου είπε ότι όταν είσαι σε ηλικία κάτω των 30 έχεις πολύ μικρές πιθανότητες να νοσήσεις από ορμονικές διεγέρσεις. Στην δική μας ηλικία (από 40 και άνω)  αυξάνει ο κίνδυνος και φτάνει περίπου 1:450. Και επειδή έχω και το ιστορικό με συμβούλεψε όχι πάνω από δύο φορές.. Μου είπε σε ηλικίες άνω των 50 θα νοσήσει μία στις 8 γυναίκες!

Οπότε χωρίς να θέλω να σας τρομαξω θα πρέπει να είμαστε προσεκτικές.

Τα cyclacur τα φοβάμαι κι εγώ και επειδή ο εξωσωματικός είναι ενήμερος για την κατάσταση μου δίνει 3 την ημέρα ( νομίζω είναι χαμηλή η δόση).

Georgia72, πές μου σε παρακαλώ το εξής: τί πιθανότητες εγκυμοσύνης σου είχε δώσει ο γιατρός σου όσον αφορά τα δανεικά; Και γιατί έπαιρνες φάρμακα επί 12 εβδομάδες ;!

Καλημέρα Marika73!

Θέλεις να μας πεις σε ποιά πόλη βρίσκεσαι για να ξέρουμε ποιά θα σου απαντήσει;

Καλημέρα  enet !

Εγώ μένω στο εξωτερικό. Με ενδιαφέρουν κλινικές Αθήνα και Θεσσαλονίκη. 

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην εισαι τοσο απαισιοδοξη ειναι σπανιο αλλα πολλες γυναικες τις ηλικιας σου εχουν μεινει εγκυες και εχουν γεννησει γερα παιδια ειτε με εξωσωματικη ειτε με φυσικη συληψη.Με καποια μαια που συζητουσα μου ελεγε οτι δεν υπαρχουν αρκετα στοιχεια για γυναικες ανω των 42 γιατι οι περισσοτερες πανε με δανεικα.Ειδες τι σου ειπε ο γιατρος σου οχι αλλη προσπαθεια με δικα σου ενω αν ησουν μεχρι 37 θα σου ελεγε να εξαντλησεις τις 4.Εγω ξερω αρκετες απο το περιβαλλον μου απο τα 42-47 που καποια στιγμη ελεγα οτι τι εγινε μονο εγω ειμαι μεγαλη τελικα;Kαι μην ξεχνας οτι κανεις δεν μπορει να αποκλεισει την εγκυμοσυνη σε μια γυναικα που δεν εχει μπει στην εμμηνοπαυση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια μου γλυκά!!Εστε καλα?Εγω είμαι δουλειά. Χαμός αυτές τις μέρες λόγω Χριστουγέννων.Σταματησα τα dufaston την Τρίτη αλλα ακόμα δεν αδιαθέτησα. Περιμένω πως και πως να έρθει ο Ιανουάριος μήπως ξεκινήσω με τα δανεικα. Φοβάμαι βέβαια πολύ και την αποτυχία!!Ποσο χαίρομαι που μιλάω μαζί σας!!!Νομιζω ότι κανένας άλλος δε με καταλαβαίνει!!

Αγαπημενη Georgia πως είναι τα μπεμπακια?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι νομιζω οτι και με δωρεα παλι παιζουν πιθανοτητες.

Δε σημαινει οτι μενεις παντα...

Εμενα ενας στρατιωτικος γιατρος που πηγα για να παρω απλως γνωμη και το ηξερε οτι γι αυτο πηγα μου ειπε και το εχω κρατησει οτι μεγαλο ποσοστο γιατρων προτεινει τα δανεικα ως πανακεια και δε μπαινει στη διαδικασια να εξετασει εξονυχυστικα τη γυναικα που τα δεχεται γιατι πχ αν το ενδομητριο δεν ειναι υποδεκτικο ουτε με δανεικα θα μεινει , αν το σπερμα του συζυγου/συντροφου δεν ελεγχθει διεξοδικα παλι ουτε τα δανεικα θα γονιμοποιησει.

Και το εχω κρατησει αυτο και με βοηθησατε κι εσεις εδω να το καταλαβω.

Χρειαζεται μεγαλη προσοχη.

Και για να μην παρεξηγηθω δε το λεω εκ του ασφαλους λογω ηλικιας επειδη εχω χρονο γιατι αν εχω πωα ΔΕΝ εχω χρονο αλλα γιατι και στα δανεικα ξοδευουμε χρηματα και κυριως επενδυουμε περισσοτερο κι απογοητευομαστε στο τελος...

Γιατι??

Γι αυτο παιζει ρολο ο γιατρος και να ασχοληθει με το ζευγαρι κ πραγματικα να επιλεξει τι ειναι καλυτερο γι αυτο ως μεμονωμενη περιπτωση

Εμενα μου εκαναν εκει που ειμαι τωρα μιση ωρα υπερηχο κι αλλη τοση ωρα εδινα ιστρορικο

Μαλιστα ο γιατρος που μου κανε υπερηχο μου πε συγγνωμη δε θελω να σε ταλαιπωρω τοση ωρα κ συγγνωμη αν σε ποναω γιατι πιεζε κοιλια ωοθηκες κλπ αλλα οταν παμε για υπογονιμοτητα πρεπει να βλεπουμε τα παντα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, psipsinela είπε:

Καλημερα αστρογαια μου. Σωστα λες να παρω και ενα αντιγραφο μαζι μου. Θα το κανω! την μειωμενη ροη την βλεπω τους 2 τελευταιους μηνες, δηλαδη μετα απο την εξεταση Νικα. Επισης υστεροσκοπηση εκανα πριν 6 μηνες για αφαιρεση ινομυωματος και τοτε καθαριστικαν και οι συμφυσεις. Να εχουν ξαναδημιουργηθει? τι να πω!

Οταν θα πας στο γιατρο θα σου πει γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη!

Xristia περιμενω να αδιαυετησω ,να μετρησει ο γιατρος το ενδομητριο,αν και ειναι ευχαριστημενος καξ παμε για τη βιοψια του νικα.

Νομιζω οτι θα πεσει γυρω στις 24 δεκεμβριου.Ελπιζω να την κανω να τελειωνω!

Ο ανδρας μου τελειωνει τις βιταμινες αλλα προαπαθω να τον πισω να παει για σπρμοδιαγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, xristia είπε:

Οι συμφυσεις συνηθως δημιουργουνται απο χειρουργεια και απο αποβολες,Μαστογραφια πρεπει να κανουμε μετα τα 40 και οταν δεν περνουμε φαρμακα πριν παμε για εξωσωματικη γιατι με την εγκυμοσυνη και τον θηλασμο δεν μπορουμε να κανουμε για περιπου δυο χρονια.Απο οτι εχω καταλαβει ολες οι κοπελες που εχουν κανει την εξεταση ΝΙΚΑ εχουν βρει λοιμωξεις και φλεγμονες.Υπαρχει καποια που δεν ειχε τιποτα;Nα ρωτησω και αν στην καλιεργεια που κανει ο ΝΙΚΑΣ φαινονται μυκητες,χλαμυδια ,μυκοπλασμα,ουρεοπλασμα κ.τ.λ

Ναι εγω ξερω ατομο, πολυ φιλη ,που δεν ειχε απολυτως τιποτα στην εξεταση του Νικα. Ητανε πεντακαθαρη.Ειναι λογικο να δειχνει στις περισσοτερες λοιμωξη γιατι στην εξεταση αυτη καταφευγουν συνηθως δυσκολες περιπτωσεις με πολλες αποτυχιες. Που ειναι πολυ πιθανον να εχουν και κατι....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anoulious είπε:

Ναι εγω ξερω ατομο, πολυ φιλη ,που δεν ειχε απολυτως τιποτα στην εξεταση του Νικα. Ητανε πεντακαθαρη.Ειναι λογικο να δειχνει στις περισσοτερες λοιμωξη γιατι στην εξεταση αυτη καταφευγουν συνηθως δυσκολες περιπτωσεις με πολλες αποτυχιες. Που ειναι πολυ πιθανον να εχουν και κατι....

Εχεις δικιο κοριτσι μου και εμενα που ειχα φλεγμονες,συμφυσεις και ηπια χρονια λοιμωξη μου ειπε ο νικας οτι μαλλον οφειλεται στην αποξεση που εκανα μετα απο παλινδρομη κυηση και συμβαινει!

Ξερω απο εδω μια κοπελα που εκανε και βγηκε καθαρη!

Καλο ειναι ομως  μετα απο τοσα χρηματα που θα δωσουμε για δανεικα  να την κανουμε,φυσικα αν εχουμε πολλες αποτυχημενες προσπαθειες και  οχι απο  την πρωτη προσπαθεια!

12 ώρες πρίν, xristia είπε:

Οι συμφυσεις συνηθως δημιουργουνται απο χειρουργεια και απο αποβολες,Μαστογραφια πρεπει να κανουμε μετα τα 40 και οταν δεν περνουμε φαρμακα πριν παμε για εξωσωματικη γιατι με την εγκυμοσυνη και τον θηλασμο δεν μπορουμε να κανουμε για περιπου δυο χρονια.Απο οτι εχω καταλαβει ολες οι κοπελες που εχουν κανει την εξεταση ΝΙΚΑ εχουν βρει λοιμωξεις και φλεγμονες.Υπαρχει καποια που δεν ειχε τιποτα;Nα ρωτησω και αν στην καλιεργεια που κανει ο ΝΙΚΑΣ φαινονται μυκητες,χλαμυδια ,μυκοπλασμα,ουρεοπλασμα κ.τ.λ

Xristia δεν νομιζω οτι φαινονται τα συγκεκριμενα ακριβως αλλα αν βρει μικροβια στο λεει.

Αυτα τα μικροβια βρισκονται με το pcr test περιοδου και με την καλιεργεια κολπικου υγρου.

Εγω δεν εκανα ακομη αλλα μου εχει δωσει καλιεργεια και θα την κανω μολις τελειωσω με το νικα.

Εκανε ο ανδρας μου και ειναι καθαρος επομενως δεν νομιζω να εχω.

Παντως ο νικας μου ειπε οτι αν ειχα κατι θα εβλεπε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , astrogea είπε:

Εχεις δικιο κοριτσι μου και εμενα που ειχα φλεγμονες,συμφυσεις και ηπια χρονια λοιμωξη μου ειπε ο νικας οτι μαλλον οφειλεται στην αποξεση που εκανα μετα απο παλινδρομη κυηση και συμβαινει!

Ξερω απο εδω μια κοπελα που εκανε και βγηκε καθαρη!

Καλο ειναι ομως  μετα απο τοσα χρηματα που θα δωσουμε για δανεικα  να την κανουμε,φυσικα αν εχουμε πολλες αποτυχημενες προσπαθειες και  οχι απο  την πρωτη προσπαθεια!

Κορίτσια καλησπέρα.  Πόσο κοστίζει αυτή η εξέταση?  

Link to comment
Share on other sites

200 το πρωτο δειγμα και 200 το δευτερο δειγμα το οποιο το περνουν μετα απο 2 ημερες.

Εγω εδωσα 265 γιατι εκανα μαζι τεστ παπ και ειναι και η πληρωμβ του γιατρου που πηγα να παρει το δειγμα!

αν θελεις βεβαια  να δεις το παραθυρο εμφυτευσης δηλαδη αν υπαρχουν πινοποδια αλλιως δεν εμφυτευεται το εμβρυο.

Εγω εδωσα μονο ενα γιατι ειχα εγκυμοσυνη και πραγματι φανηκαν πινοποδια και στο πρωτο δειγμα.

Οταν ειπα στο γιατρο υπαρχουν αλλα ειναι ελαχιστα μου ειπε οτι με τοση φλεγμονη και συμφυσεις δεν θα επερε να υπηρχαν καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Enet, μην προδικάζεις σε παρακαλώ. Είπαμε, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός! Καλή επιτυχία σου έυχομαι αυριο με μια μεγάλη χοριακη!

Eutuxoulis, πως είσαι;

Xristia μου, εύχομαι σε καμια μας να μην τυχει άλλο κακό... Όλες έχουμε περασει πολλα.... Να προσπαθησεις όσο μπορεις μέχρι να έρθει η ωρα της κυησης, να βελτιωσεις τους παραγοντες της υγειας σου.

Baby τρέχεις στη δουλεια, ε; Υπομονή. Θα περασουν και οι γιορτες και επειτα ηρεμη θα επικεντρωθεις στον στοχο σου. Καλα ελπίζω να είναι τα μικρα εκει μεσα. Έχω ξεκινησει και το πολύ αργο περπατημα που θελει ο γιατρος να κανω. Αυριο θα παω να κανω καμπυλη ζαχαρου και καποιες άλλες εξετασεις που θελει ο γυναικολογος μου.

Κορίτσια ίσως και να μην είμαι η εξαιρεση οπως γραφτηκε παραπανω. Γνωρίζω άλλη μια κοπελα που μου εγραφε σε πμ γιατι ανταλλασαμε πληροφοριες επειδη ειμασταν στο ιδιο κεντρο, που έμεινε έγκυος με την πρωτη με δανεικα, 1,5 μήνα πριν απο μενα. Οποτε μην απογοητευεστε. Μπορει να έχει συμβει και σε άλλες κοπελες και μπορει απλα να μας διαβαζουν και να μην γραφουν.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.  Enet καλή επιτυχία σήμερα.  Σου εύχομαι μια τεράστια χοριακη!!!!!  Georgia72 καλα αποτελεσματα στις εξετάσεις σου.  Για όλες μαθαίνω τα νέα σας γιατί σας διαβάζω.  Μετά από δύο μέρες με πήρε αισίως ο ιατρός.  Θα τον δω μάλλον από αυτήν την εβδομάδα.  Σε σύντομη συνομιλία που είχαμε μου είπε ότι η αποτυχία μου είναι θέμα τύχης ( η ίδια απάντηση από όλους τελικα) και στην ερώτηση γιατί ήταν τόσο λίγα τα ωαρια η απάντηση ήταν ακαθοριστη.  Ο θυμός και η αγανάκτηση των πρώτων ημερών έχει γίνει απογοήτευση και θλίψη.  Μέχρι και στη δουλειά μου το κατάλαβαν και δεν με ρώτησε τίποτα κανένας ούτε η πιο περίεργη του χώρου.  Με ότι μας έχει απομείνει κορίτσια θα πάρω τον άντρα μου και στις διακοπές θα πάμε ένα ταξίδι.  Μπορώ και εγώ να φάω τα λεφτά μου καλύτερα από τους ιατρους.  Όσο για τα χρόνια και τις ελπίδες που τους χάρισα δεν μπορώ να κάνω κάτι. Και αυτό με πονάει περισσότερο και από την οικονομική μου εξαθλιωση.  Σας φιλώ όλες και σας ευχαριστώ για όλα.  

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

Ευτιχουλις δεν πιστευω να τα παρατησεις!

Με τιποτα!

Δεν πανε χαμενες τοσες προσπαθειες!

Αν αποτυχω και εγω θα ξανακανω!θα πεσω  και θα ξανασηκωθω.

Δεν ειναι αλλωστε η πρωτη φορα!

Πες του αν θελεις οτι απο εμας εμαθες για την εξεταση του νικα,το ξερει οτι τον επιλεξαμε λογω απο ενα φορουμ,δεν γνωριζει αλλες λεπτομερειες!

Enet καλη επιτυχια αυριο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...