Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

πρίν από 26 λεπτά , Thia1985 είπε:

Θα σου πω κατι.

Εγω Αμη εχω 0.6 fsh 22 Αλλα lh χαμηλη  στο 8 σε σχεση με την fsh και η γιατρος η ενδοκρινολογος παραξενευτηκε και μου εγραψε εξετασεις για τα παντα.

Δεν ειναι φυσιολογικο μου ειπε να υπαρχει τετοια αποκλιση.

Αλλα ολοι οι γιατροι μου ειπαν για πωα και κανεις δε σκεφτηκε να μου γραψει τις εξετασεις που μου γραψε εκεινη

Και τελικα μαλλον ειχε δικιο γιατι μου βρηκαν κυστη που δικαιολογει την fsh γιστι φαντασου ουσιαστικα υπαρχει κυστικο ωοθυλακιο που ανεβαζει τιμες.

Επισης η ενδοκρινολογος μου εγραψε εξετασεις για πολυκυστικες για ν αποκλεισει κατι τετοιο κι οταν της ειπα οτι ποτε δεν εχει φανει στον υπερηχο κατι τετοιο μου ειπε οτι σε σπανιες περιπτωσεις υπαρχει η ταση αλλα δεν εκδηλωνονται εμφανως τα συμπτωματα και μου εγραψε και τετοιες εξετασεις καθως και εξετασεις που αν εχω πωα θα δειξουν που οφειλεται

Επισης εξετασεις για ενδομητριωση και χιλια δυο κι εμεινα με ανοιχτο το στομα γιατι πιστευα ειχα κανει οτι εξετασεις επρεπε

οτι σου λενε εσενα Thia μου ακριβως τα ιδια λενε και σε μενα.με την μονη διαφορα οτι ειναι 100% σιγουρη για πωα για ενδομητριωση και φυσικα η κυστη που εχω στην ωοθηκη ειναι απο την ενδομητριωση...ποιες εξετασεις περιμενεις τωρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Georgia moy πρεπει να σαι πολυ γλυκος ανθρωπος.

Πηρες την πιο σωστη αποφαση κι εγω στη θεση σου το ιδιο θα εκανα.

Εγω προσωπικα το παλευω γιατι με κοροιδεψαν και θελησαν να με πανε απευθειας σε αυτη τη λυση χωρις οτσιαστικα να μου κανουν τις απαραιτητες εξετασεις.

Οποτε εχω πει οτι αν και στο Δημοσιο νοσοκομειο μου πουν τελος τοτε ναι θα προχωρησω.

Και ο συντροφος μου λαχταρα ενα παιδι παρα πολυ και ισως να το λαχταρα πιο πολυ απο εμενα αλλα ψυχολογικα δεν ειμαι ετοιμη για δανεικα.Οχι ακομη

Χρωστω στον εαυτο μου να προσπαθησω με δικα μου αλλα εχω πει πως αν μου πουν οτι υπαρχει καποια μεταλλαξη κατι που να υπαρχει κινδυνος για το μωρο θα καταφυγω διχως δευτερες σκεψεις.

Η συναδελφος που σας ανεφερα λατρευει την κορη της και μου ειπε οτι ουτε μια στιγμη δε το μετανιωνει παροτι τωρα περιμενει μωρακι

Το οποιο ειναι αγορακι

Τραλαλα οι πιο σημαντικες ειναι η ανδροστενδιονδη και η 17 υδροξυπρογεστερονη

Κοριτσι να ξερεις οτι η ενδομητριωδη ειναι ενοχη για πωα αλλα σε αυτη την περιπτωση ειναι αναστρεψιμη η πωα

Αυτο μου το παν και οι 2 γιατροι

Λογικα ευσταθει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα κοριτσια.Eutixoulis πως εισαι;Εκτος απο το τηλεφωνο δεν θα μιλησεις απο κοντα με τον γιατρο:H γνωμη μου ειναι να τον δεις απο κοντα και να προγραμματισετε την επομενη εξωσωματικη.Ο μονος λογος που σου λεω να ξαναπας μαζι του ειναι γιατι σε συμφερει οικονομικα και ξερει και το ιστορικο σου.ΠΙστευω οτι μετα απο αυτα που εγιναν δικαιουσαι τιμη κατεψυγμενων και μπορεις να τα δινεις και λιγα λιγα,πλεον τα κεντρα κανουν ευκολιες,αυτα να του τα πεις,να διεκδικησεις να σου φερθει με τον τροπο που αξιζεις.Μην ακουω χαζα οτι δεν θα ξαναπροσπαθησω ισα ισα που πρεπει να κινηθεις αμεσα,μαζεψε τα κοματια σου και σηκω ορθια κανενας δεν κερδισε τιποτα πεσμενος και θα σου πω και αυτο που λεω καθε μερα στον εαυτο μου:oποιος δεν τα καταφερνει ειναι αυτος που κουραστηκε την υστατη στιγμη.Α και κατι αλλο προσπαθησε να βρεις την ιστολογικη ,δεν μπορει να μην υπαρχει στο αρχειο της κλινικης,εμενα στην ιστολογικη εκθεση της πρωτης υστεροσκοπησης εγραφε για πολυποδα και για λοιμωξη ενδοτραχηλου και οχι κακοηθεια αλλα ο γιατρος που την εκανε οταν την ειδε δεν ασχοληθηκε μου ειπε ολα μια χαρα προχωραμε,(και ο Παντος που την ειδε μετα απο δυο χρονια το ιδιο)Εκανα και δευτερη μετα απο δυομιση χρονια και εδειξε η ιστολογικη παλι πολυποδα αλλα οχι λοιμωξη και οχι κακοηθεια.       Τhia μου εισαι πολυ γλυκεια που μας ενθαρυνεις εμας τις μεγαλυτερες αλλα καταλαβε οτι εσυ ηλικιακα εχεις αψογο γεννετικο υλικο και καλα κανεις και το παλευεις  αυτο βεβαια δεν ισχυει για ηλικιες πανω τον σαραντα και προσωπικα οσο και αν το παλευω ξερω οτι πηγαινω για το θαυμα,Να σου και κατι που μου εκανε εντυπωση ψαχνοντας τις εξετασεις ειδα οτι οταν εγω ειχα κυστη 2η μερα του κυκλου η FSH ηταν 3,2 και η Ε2 56 και θυμηθηκα οτι μου ειχε πει ο γιατρος οτι η κυστη αναβαζει τα οιστρογονα,τωρα εσενα ο γιατρος σου ειπε οτι ανεβαζει την FSH αντε βρες ακρη.    Georgia πως πας;Ti εγινε με τα γαλακτομικα τα συνηθισες;Eκανες μαραθωνιο χτες,αψογη σε βρισκω.    Αstrogea να προσεχεις τον εαυτο σου γιατι μονο εμεις δεν ξαναγινομαστε,πιστευω θα καταφερουμε να πουμε και περισσοτερα   Μarathn φιλια,   Εnet καλωςηρθες σου ευχομαι να καταριψεις ολα τα προγωστικα . Φιλια και στις υπολοιπες

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μαχήτριες καλησπέρα. 

Διάβασα αρκετά από τα τελευταία σχόλια γυναικών που προσπάθησαν με δανεικά ωάρια αλλά μου έκανε εντύπωση το εξής απογοητευτικό. Ότι τελικά προκύπτουν πολύ λίγα έμβρυα (1 με 2). 

Εγώ νόμιζα ότι με δανεικά ωάρια μπορούν να προκύψουν 4-5 βλαστοκύστες ώστε να δοκιμάσει κανείς και δεύτερη  εμβρυομεταφορά σε περίπτωση που δεν πάει καλά η πρώτη. Νόμιζα ότι οι νέες γυναίκες δίνουν πάνω από 12 ωάρια. Και επειδή είναι καλής ποιότητας, φτάνουν στο επίπεδο της βλαστοκύστης πάνω από το 50 % των ωαρίων. 

 

Γιατί τελικά προκύπτουν τόσα λίγα ωάρια / έμβρυα; Μήπως επειδή τα μοιράζονται 2 γυναίκες; Σε αυτήν την περίπτωση είναι οικονομικότερη η εξωσωματική; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Αίσχος.  Είναι ασυνειδητοι.  

Η χρονιά φλεγμονη που λες πως διαγνώστηκε?  Είναι μικρόβιο τύπου χλαμυδια κλπ.  Πως το βρήκες?  Εγώ ορμονικα είμαι πάρα πολύ καλά.  Την εξέταση του νικα από εσάς την άκουσα πρώτη φορά.  Δεν την έχω κάνει.  Αλλά ο ιατρός που με είδε μαζί με ένα σωρό εξετάσεις που είχα κάνει κατά καιρούς (και ιστορικό μόνο αποτυχημενων προσπαθειών) δεν ανέφερε τίποτα για φλεγμονη (ούτε όταν έκανε υστεροσκοπιση).  Έβαλα και εγώ σπιραλ για περίπου 40 μερες για το πάχος του ενδομητριου το οποίο από 6.5 που ήταν έφτασε στο 8. Μου είπε ότι ήταν ευχαριστημένος και με 8 μου έκανε την μεταφορά.  Δεν το ξαναμετρησε πριν την μεταφορά.  Τελευταία φορά το είχε δει 26/9. Από τότε που καθυστερουσε την περίοδο με 9 σικλακουρ την μέρα ως τις 14/11 που έκανα μεταφορά.  Πήρα τουλάχιστον 60 κουτιά.  Όμως δεν μου είπε τίποτα για μόλυνση ή έστω να το ψάξω.  Μου ελεγε μόνο ότι φταίει η ηλικία μου.  Και τώρα τι φταίει άραγε?????  

Προς ενημερωση: ακόμα περιμένω να με πάρει....... 

Ευτυχουλις εγω εκανα δυο υστεροσκοπησεις,μια ληψη δειγματος μητρας για μυκοπλασμα,χλαμυδια,ουρ

πρίν από 14 λεπτά , anoulious είπε:

Ευτυχουλις εγω εκανα δυο υστεροσκοπησεις,μια ληψη δειγματος μητρας για μυκοπλασμα,χλαμυδια,ουρ

Δεν ξερω τι συμβαινει και γραφηκε το μισο μηνυμα. Και δεν διορθωνεται. Αυτο που ηθελα να γραψω ειναι οτι εκανα ληψη ληψη δειγματος και για ουρεοπλασμα και βγηκανε καθαρα. Ειχα ομως χρονια φλεγμονη. Τσαμπα τοσες προσπαθειες. Σε επαναλαμβανομενες αποτυχιες ειναι πολυ συνηθισμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, enet είπε:

Καλημέρα σε όλες. Είμαι νέο μέλος και παρακολουθώ τη συζήτησή σας εδώ και κάποιον καιρό. Είμαι λίγους μήνες πριν τα 45 και προσπαθώ και εγώ όπως και εσείς για ένα μωρό με την βοήθεια της εξωσωματικής.

Την περασμένη εβδομάδα έκανα εμβρυομεταφορά 4 βλαστοκύστεων ( εκ των οποίων μόνο οι 3 ήταν καλές) με δικά μου ωάρια. Με βραχύ πρωτόκολλο προέκυψαν 9 ωάρια από τα οποία ήταν όλα ώριμα και γονιμοποιήθηκαν όλα αλλά προχώρησαν μόνο τα 4. Θέλω να προσθέσω πως η τροχοπέδη μου είναι μόνο ο ηλικιακός παράγοντας και όχι άλλο πρόβλημα υγείας..Η εμβρυομεταφορά έγινε με κατεψυγμένα γιατί λόγω του serpafar το ενδομήτριο κατά την ωοληψία, τον περασμένο μήνα ήταν μόνο 6. Αυτόν τον μήνα και κατόπιν χορήγησης cyclacur έφτασε μέχρι 7 οπότε και μου δόθηκαν utrogestan και μετά από 6 μέρες προχωρήσαμε στην εμβρυομεταφορά χωρίς να ξαναγίνει υπέρηχος για να το ξαναμετρήσουμε. Αναρωτιέμαι εάν ο γιατρός έπραξε σωστά γιατί από όσα διάβασα το 7 ή ίσως και χαμηλότερο δεν ενδείκνυται. Στεναχωριέμαι γιατί αυτή ήταν η μοναδική μου ευκαιρία με δικά μου ωάρια και τώρα πρέπει να προχωρήσω με δανεικά. Δεν είναι το πρόβλημά μου τα δανεικά αλλά η σκέψη του μήπως στράβωσε μια ίσως καλή προσπάθεια λόγω ενδομητρίου. Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας. Ο γιατρός είπε πως έχει περίπτωση γέννας και με ενδομήτριο 6,5...

 

 

Enet καλως ηρθες!

Καλη επιτυχια κοριτσι μου!

Ποτε θα κανεις τη χοριακη να στειλουμε θετικη ενεργεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εnet καλώς ήρθες στην παρέα μας. Ελπιζω να ακούσουμε θετικά νέα. Ποτε κανεις χοριακη?

Θα συμφωνήσω με την Georgia κορίτσια. Δυστυχώς όταν είμαστε 40 και πάνω είναι δύσκολη η επιτυχία με δικά μας ωαρια.Δυστυχως!!

eurixoulis απαράδεκτος ο γιατρός σου!!!Να ξαναπάρεις,να κλείσεις ραντεβού και να ζητήσεις εξηγήσεις για όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Χριστια μου ειπε ανεβαζει την fsh και τα οιστρογονα αλλα θα το επιβεβαιωσει και απο τις εξετασεις.

Να σου πω κατι?

Δε πιστευω οτι παιζει ρολο η ηλικια.

Η ξαδελφη μου στα 42 επιασε παιδι πολυ ευκολα.

Οτι δυσκολευει η κατασταση ναι.

Οτι δεν ειναι τοσο καλη η ποιοτητα ναι.

Αλλα ειναι και ο παραγων τυχη.

Γιατι και νεες γυναικες δεν εχουν ποιοτικα ωαρια

Και σας ενθαρρυνω γιατι το αξιζουμε.

Ξερεις κατι?

Οταν μιλας με γυναικες που περνανε το ιδιο με εσενα-στη συγκεκριμενη βεβαια περιπτωση δεν σας εχω φτασει ουτε στο μικρο δαχτυλο-μαθαινεις πολλα και βοηθιεσαι κατανοεις πραγματα. Εγω εμαθα πολλα διαβαζοντας σας.

Θα με εκμεταλλευοταν κι αλλος γιατρος περα απο αυτον που πηγα αλλα με βοηθησε η astrogea σε αυτο.

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Georgia moy πρεπει να σαι πολυ γλυκος ανθρωπος.

Πηρες την πιο σωστη αποφαση κι εγω στη θεση σου το ιδιο θα εκανα.

Εγω προσωπικα το παλευω γιατι με κοροιδεψαν και θελησαν να με πανε απευθειας σε αυτη τη λυση χωρις οτσιαστικα να μου κανουν τις απαραιτητες εξετασεις.

Οποτε εχω πει οτι αν και στο Δημοσιο νοσοκομειο μου πουν τελος τοτε ναι θα προχωρησω.

Και ο συντροφος μου λαχταρα ενα παιδι παρα πολυ και ισως να το λαχταρα πιο πολυ απο εμενα αλλα ψυχολογικα δεν ειμαι ετοιμη για δανεικα.Οχι ακομη

Χρωστω στον εαυτο μου να προσπαθησω με δικα μου αλλα εχω πει πως αν μου πουν οτι υπαρχει καποια μεταλλαξη κατι που να υπαρχει κινδυνος για το μωρο θα καταφυγω διχως δευτερες σκεψεις.

Η συναδελφος που σας ανεφερα λατρευει την κορη της και μου ειπε οτι ουτε μια στιγμη δε το μετανιωνει παροτι τωρα περιμενει μωρακι

Το οποιο ειναι αγορακι

Τραλαλα οι πιο σημαντικες ειναι η ανδροστενδιονδη και η 17 υδροξυπρογεστερονη

Κοριτσι να ξερεις οτι η ενδομητριωδη ειναι ενοχη για πωα αλλα σε αυτη την περιπτωση ειναι αναστρεψιμη η πωα

Αυτο μου το παν και οι 2 γιατροι

Λογικα ευσταθει

Σ' ευχαριστω για τα καλα σου λόγια Thia μου.

Θυμασαι που σου είχα πει κι εγώ όταν είχες πρωτοέρθει στην παρεα μας πως εισαι μικρουλα και πρεπει να το παλεψεις με δικα σου ωαρια. Και πολύ καλα κανεις. Εμεις οι ανω των 40 είμαστε άλλη περίπτωση. Πιστευω πως θα τα πας πολυ καλα! Είδες και το λουκουμαδακι και τη φιλη σου που τα καταφεραν! Να ηρεμήσεις απο το αγχος σου και με την καθοδηγηση των γιατρων σου θα τα καταφερεις!

Xristia μου καλα είμαι. Τα γαλακτοκομικα (εκτος απο τα τυρια) και τα φρουτα με ανακατευουν ακομα, αλλα τα τρωω με το ζορι γιατι πρεπει. Εσυ καλα είσαι;

5 ώρες πρίν, Annita_Angelo είπε:

Αγαπητές μαχήτριες καλησπέρα. 

Διάβασα αρκετά από τα τελευταία σχόλια γυναικών που προσπάθησαν με δανεικά ωάρια αλλά μου έκανε εντύπωση το εξής απογοητευτικό. Ότι τελικά προκύπτουν πολύ λίγα έμβρυα (1 με 2). 

Εγώ νόμιζα ότι με δανεικά ωάρια μπορούν να προκύψουν 4-5 βλαστοκύστες ώστε να δοκιμάσει κανείς και δεύτερη  εμβρυομεταφορά σε περίπτωση που δεν πάει καλά η πρώτη. Νόμιζα ότι οι νέες γυναίκες δίνουν πάνω από 12 ωάρια. Και επειδή είναι καλής ποιότητας, φτάνουν στο επίπεδο της βλαστοκύστης πάνω από το 50 % των ωαρίων. 

 

Γιατί τελικά προκύπτουν τόσα λίγα ωάρια / έμβρυα; Μήπως επειδή τα μοιράζονται 2 γυναίκες; Σε αυτήν την περίπτωση είναι οικονομικότερη η εξωσωματική; 

Εμένα Annita-Angelo, μου έδωσαν τρεις βλαστκυστες. Μου εβαλαν τις δυο, οι οποιες και επιασαν και οι δυο και την τριτη την εχουν καταψυξει. Μεσα στις 4.000 ευρω συμπεριλαμβανεται και το κόστος της συντηρησης για εναν χρονο. Απο τον επομενο χρόνο, αν την κρατησουμε, θα κοστιζει η φύλαξη 200 καθε χρονο.

 

Στο κεντρο που πηγα εγω, δε νομιζω να τα δίνουν και σε άλλη γυναικα, αλλα φανταζομαι πως και η ιδια η δότρια που κανει εκει εξωσωματικη θα καταψυχει καποια  και για δικη της μελλοντικη χρήση.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Ναι georgia μου το θυμαμαι.

Θελω να ρωτησω και τον γιατρο τι θα γινει με την κυστη αν πρεπει να αφαιρεθει.

Δεν εδειξε να ανησυχει βεβαια καθολου εκεινος

Την επομενη εβδομαδα θα βγουν οι εξετασεις μου και θα ξερω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!

Enet & Eutixoulis   για τη φλεγμονή δεν είχα κανένα σύμπτωμα.

Μόνο αποτυχημένες προσπάθειες με βλαστοκύστες - 4- και ορμονικά

ίσως να ήταν ένδειξη η γρήγορη παχυνση του ενδομητρίου.

Κανένας γιατρός δεν μου σύστησε την εξέταση του Νίκα, την απέρριπταν.

Μόνο μιά φίλη από το φόρουμ αυτό, η Μαγιοπούλας μου είπε και επέμενε

να την κάνω.

Αργησα κι εγώ να την κάνω γιατί άκουγα τους γιατρούς. Μετά όμως

κι την τρίτη αποτυχία με δανεικά ωάρια την έκανα.

Από τί προκληθηκε η φλεγμονή  δεν μπορούμε να ξέρουμε γιατί είναι χρόνια.

Από πότε την έχω;  θα σας πώ τί μου είπε ο ίδιος ο Νίκας: " Ο Θεός ξέρει".

Eutixoulis , έχει δίκιο η Xristia  να πατε με το σύζυγο να μιλήσετε.

Δικαιούσαι άλλη ευκαιρία και διευκόλυνση, αλλωστε τόσα χρόνια είσαι στο κέντρο.

 

Φιλιά πολλά σε όλες!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Enet καλως ηρθες!

Καλη επιτυχια κοριτσι μου!

Ποτε θα κανεις τη χοριακη να στειλουμε θετικη ενεργεια?

Καλημέρα Astrogea και ευχαριστώ! Την χοριακή θα την κάνω μεθαύριο

18 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Marathn37 έχεις δίκιο, αλλα μένω μακρυα απο το κεντρο και χρήματα για ταξι δεν περισευουν και αφου δεν με αφήνει να οδηγω δεν υπηρχε άλλος τροπος.  Δεν το κανω καθε μερα. Μόνο για χθες έγινε. Δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες...

 

Σ' ευχαριστώ πολύ Enet. Η αληθεια είναι πως η ηλικία μας στερει την ποιοτητα απο τα ωαρια μας. Εγω εκανα απο τα 42 μου μια σπερματεγχυση και τεσσερις εξωσωματικες με δικα μου ωαρια. Πάντα εμενα εγκυος αλλα απεβαλα στην πορεια. Οποτε οταν αλλαξα κεντρο μου ειπαν πως καλο ειναι να κανω προεμφυτευτικο ελεγχο για να μην μπαινω άδικα σε αποτυχημενες διαδικασιες και να φορτωνομαι άδικα με φαρμακα. Ο έλεγχος λοιπον έδειξε πως όλες μου οι βλαστοκύστες είχαν γενετικές ανωμαλίες, ενώ ο δικός μας καρυοτυπος ηταν άψογος. Άρα λοιπον... η ηλικια... Δυστυχως επειδη τα ωαρια αυτα τα φερουμε μεσα μας απο τοτε που ειμαστε οι ιδιες εμβρυα, καποτε "ξεμενουν" απο "μπαταριες" για να το πουμε χονδρικα.

 Έτσι μου προτειναν δανεικα ωαρια και έπαθα σοκ. Μολις με ειδε η εμβρυολογος πως χλωμιασα, στενοχωρηθηκα, εκλαιγα μου ειπε πως μπορω να συνεχισω με φυσικο κυκλο, γιατι τα ωαρια αυτα θεωρουνται στην ηλικια μας πιο δυνατα, αλλα ειναι και πιο χρονοβορα και δαπανηρη διαδικασια. Εμεις ειμασταν εξαντλημενοι απο πασα αποψη και εκει ηταν που ειπα "τελος! Ως εδω".

Το σκεφτομουν επι 1,5 χρονο και έβλεπα τον αντρα μου ποσο ηθελε ενα δικο μας παιδι αν και δεν ελεγε οχι και στην υιοθεσια. Τον τελευταιο καιρο σκεφτομουν παλι  και τον φυσικο στο πισω μερος του μυαλου μου. Όμως μια γνωστη του γιατρος που εκανε και τα δυο της παιδια με εξωσωματικη, μας εμπιστευτηκε πως το δευτερο παιδακι που εκανε σε μεγαλυτερη ηλικια με δικο της ωαριο εχει προβλήματα που δεν ανιχνευθηκαν κατα τις διαφορες εξετασεις στις οποιες μας υποβαλουν στην εγκυμοσυνη. Μας συμβουλεψε να παμε με δανεικα. Όσο πιο νεο το γενετικο υλικο, τοσο πιο υγειες, μας ειπε. Αυτο με ξεκλειδωσε και πηρα την αποφαση για δανεικα. Δεν θελω κορίτσια να σας στενοχωρήσω με αυτα που γραφω, αλλα να ξερετε πως στις ηλικιες ανω των 40 έχουν βαση. Μακάρι στην πορεια να πετυχουν οι προσπαθειες που κανουν με νεα τεχνικη και αντικαθιστωντας την "μπαταρια" των γερασμενων ωαριων, τα μιτοχονδρια, με άλλα νεοτερης δοτριας να λυθει το προβλημα και σε καθε ηλικια οι γυναικες να κανουν παιδια με δικα τους ωαρια.... Δυο κεντρα εχω ακουσει στην Ελλαδα πως εχουν ξεκινησει να το κανουν, αλλα ποσες ειναι οι επιτυχιες; Μια στις ποσες;;;;.... Ή μακάρι να αποδειχθει σωτήρια λύση και το prp που βρίσκεταια ακόμα σε πειραματικό σταδιο. Νομιζω όμως πως και γι' αυτα θα περασουν χρονια για να πουμε πως εχουν μεγαλα ποσοστα επιτυχιας...

Βεβαια Enet μου δε θελω να σε αποθαρρυνω. Ο κάθε οργανισμός είναι μοναδικός! Ελπίζω κι εγώ πραγματικά να τους αφήσεις όλους με το στόμα ανοικτό και να είσαι έγκυος!

Καλημέρα Georgia72! Καταρχήν να διορθώσω και να σου ευχηθώ με το καλό να αποκτήσεις τα μωράκια σου ( και όχι απλώς το μωράκι σου)  :)

Η αλήθεια πονάει αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κρυφτούμε από αυτήν. Εγώ όταν μου ανέφεραν τα δανεικά απάντησα ότι είναι αντίθετο στα πιστεύω μου. Η εμβρυολόγος μου είχε πει ότι υπάρχει μια εσφαλμένη άποψη για την εξωσωματική, ότι κάνει θαύματα σε μεγάλες ηλικίες. Κανείς όμως δεν μας λέει πως όσες είναι από κάποια ηλικία και άνω αποκτούν παιδιά με δανεικά και όχι με δικά τους ωάρια.. Ηταν σοκαριστικό αυτό που άκουσα γιατί κι εγώ είχα την ίδια εντύπωση.. Οταν όμως μίλησα με τον άντρα μου και μου είπε ότι δεν τον πειράζει γιατί παιδί μας θα είναι και αυτό και κοντά στον φόβο μου να το μετανιώσω πήρα την απόφαση να προχωρήσω. Να σου πω την αλήθεια φοβάμαι ( πολλά στριφογυρίζουν στο μυαλό μου για το ποιά θα είναι η δότρια και τί θα "κουβαλάει" στο ιστορικό της) αλλά θα το κάνω. Μεθαύριο θα κάνω την β-χοριακή και εφόσον βγει αρνητική θα το προχωρήσω άμεσα.

Επειδή η μητέρα μου είχε νοσήσει στον μαστό, πριν ξεκινήσω την θεραπεία είχα επισκεφτεί μαστολόγο και μου είπε όχι πάνω από δύο προσπάθειες. Επομένως και τα δανεικά δεν θα είναι για όσο πάει. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

14 ώρες πρίν, Baby1980 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Εnet καλώς ήρθες στην παρέα μας. Ελπιζω να ακούσουμε θετικά νέα. Ποτε κανεις χοριακη?

Θα συμφωνήσω με την Georgia κορίτσια. Δυστυχώς όταν είμαστε 40 και πάνω είναι δύσκολη η επιτυχία με δικά μας ωαρια.Δυστυχως!!

eurixoulis απαράδεκτος ο γιατρός σου!!!Να ξαναπάρεις,να κλείσεις ραντεβού και να ζητήσεις εξηγήσεις για όλα!!!

Καλημέρα και σε σένα Baby1980 και σ' ευχαριστώ! Χοριακή θα κάνω μεθαύριο.

Επεξεργάστηκαν by enet
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.   Eutixoulis περιμενουμε νεα σου.   Εnet καλη επιτυχια στην χοριακη σου και ξεχασα να σου πω ,ξερω και εγω κοπελα με 6,5ενδομητριο που εκανε διδυμα      Georgia μπραβο που ακολουθεις την σωστη διατροφη εγω εχω παχυνει και δεν μπορω να χασω ουτε κιλο γιατι δεν μπορω να κοψω τιποτα,τωρα εγω απο υγεια καλα ειμαι αλλα η ψυχολογια στα πατωματα.Ηρθε παλι η περιοδος με πολυ μειωμενη ροη και αυτο με κανει να ανησυχω ευτυχως η ορμονολογικες ειναι καλες καλυτερες απο τις προ 2μηνου.και ετσι ξεκινησα gonal και θα δουμε.  Roolaki ευχαριστως να σου απαντησω σε οτι θελεις ,προτιμω εδω στο forum για να το δουν και τα υπολοιπα κοριτσια και μηπως υπαρχει και καποια αλλη κοπελα που ξερει κατι περισσοτερο η εχει μιλησει με αλλον γιατρο..Εγω μιλησα με τον Ψαθα τον Ιουνιο και μου ειπε οτι μπορω να το κανω απο τον ιδιο μηνα κιολας,μπορει να με βαλει στο πειραματικο σταδιο.Το κοστος ειναι 5000 με διεγερση και 1500 στον φυσικο κυκλο.Οτι αλλο θελεις ρωτα.Την διαδικασια την ξερεις;

22 ώρες πρίν, psipsinela είπε:

αΑΑΑ... ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΤΙς 6 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ...

Πως γινεται αυτο δεν σε πηρε ουτε η γραμματεας ουτε η μαια του;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xristia said:

Καλημερα κοριτσια.   Eutixoulis περιμενουμε νεα σου.   Εnet καλη επιτυχια στην χοριακη σου και ξεχασα να σου πω ,ξερω και εγω κοπελα με 6,5ενδομητριο που εκανε διδυμα      Georgia μπραβο που ακολουθεις την σωστη διατροφη εγω εχω παχυνει και δεν μπορω να χασω ουτε κιλο γιατι δεν μπορω να κοψω τιποτα,τωρα εγω απο υγεια καλα ειμαι αλλα η ψυχολογια στα πατωματα.Ηρθε παλι η περιοδος με πολυ μειωμενη ροη και αυτο με κανει να ανησυχω ευτυχως η ορμονολογικες ειναι καλες καλυτερες απο τις προ 2μηνου.και ετσι ξεκινησα gonal και θα δουμε.  Roolaki ευχαριστως να σου απαντησω σε οτι θελεις ,προτιμω εδω στο forum για να το δουν και τα υπολοιπα κοριτσια και μηπως υπαρχει και καποια αλλη κοπελα που ξερει κατι περισσοτερο η εχει μιλησει με αλλον γιατρο..Εγω μιλησα με τον Ψαθα τον Ιουνιο και μου ειπε οτι μπορω να το κανω απο τον ιδιο μηνα κιολας,μπορει να με βαλει στο πειραματικο σταδιο.Το κοστος ειναι 5000 με διεγερση και 1500 στον φυσικο κυκλο.Οτι αλλο θελεις ρωτα.Την διαδικασια την ξερεις;

Πως γινεται αυτο δεν σε πηρε ουτε η γραμματεας ουτε η μαια του;

Καλημερα και απο εμενα!! κοριτσι και εμενα μου ηρθε τις δυο τελευταιες φορες με μειωμενη ροη... Σχετικα με τον γιατρο: Την πρωτη εβδομαδα αφου βγηκαν τα αποτελεσματα πηρα τηλ 3 φορες... Στην αρχη μου ειπαν οτι θα παρει συντονιστρια, μετα οτι ειμαι μεσα στα τηλεφωνα που εχει να κανει. Την επομενη εβδομαδα πηρα μια φορα να τους το θυμισω... και προχτες εκλεισα ραντεβου γιατι δεν βλεπω να με παιρνει. Και στην τελικη τι να πει απο το τηλεφωνο? αντιβιωσεις  λενε τα αποτελεσματα οτι χρειαζομαι οποτε θα πρεπει μου τις γραψει.

Link to comment
Share on other sites

Psipsinela εχεις ρωτησει που οφειλεται η μειωμενη ροη;Eμενα δεν ξερουν.O ορμονολογικες καλες το ενδομητριο καλο και δεν φαινεται και κατι στον υπερηχο.Δεν θα επρεπε να αρχισεις αμεσα την αντιβιωση;Συνηθως σ'αυτες τις περιπτωσεις περνει η γραμματεας σε ενημερωνει και σου κλεινει ραντεβου για συνταγογραφηση.Απο εξεταση του NIKA χρειαζεσαι αντιβιωση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειας σας κορίτσια!

Enet μου σ' ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω κι εσύ το Σαββατο να μας έχεις υπέροχα νέα! Όσο για την εξωσωματικη και τις επιτυχιες της ειχα κι εγω την ίδια αυταπάτη...

Xristia μου, είχα κι εγω πολλα κιλα λόγω θυρεοειδους και ινσουλίνης. Αλλα τα καταφερα και τα εχασα. Αν κόψεις το αλατι και ό,τι υπάρχει στο εμποριο που το περιέχει, μειώσεις την ποσοτητα λαδιου στη σαλατα και στο μαγειρεμα και κόψεις όλα τα αρτοπαρασκευασματα απο φουρνο και φυσικα τη ζαχαρη, θα δεις αποτελέσματα. Αντι ψωμιου να παιρνεις φρυγανιες χωρις ζαχαρη και αλατι, να τρως μια σαλατα πριν απο το φαγητο σου και να πίνεις πολύ νερο. Αν μπορεις να ενταξεις και λιγο περπατημα στη ζωη σου ή μια άλλη άσκηση που σου αρέσει θα έχεις ακόμη πιο άμεσα αποτελέσματα.

 

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Georgia ευκολο το λες ολο αυτο που περιγραφεις.Παντως μπραβο σου εχεις μεγαλη αυτοσυγκρατηση.Εγω πλεον καθολου.Φαντασου οταν  κινδυνευα απο υπερδιεγερση ωοθηκων επρεπε να τρωω δυο ασπραδια καθε μερα και καθολου αλατι για 15μερες , το μονο φαγητο που ετρωγα ηταν πατατες τηγανητες με αυγα ματια με τον κροκο εννοειτε ολες τις μερες και τις τρεις φορες που χρειαστηκε γιατι δεν μπορουσα να φαω κατι αλλο χωρις αλατι.Οσο για τα γλυκα μετα τα σαραντα μου τα τσακιζω.

Link to comment
Share on other sites

On 11/29/2017 at 7:46 ΜΜ, Georgia72 είπε:

Σ' ευχαριστω για τα καλα σου λόγια Thia μου.

Θυμασαι που σου είχα πει κι εγώ όταν είχες πρωτοέρθει στην παρεα μας πως εισαι μικρουλα και πρεπει να το παλεψεις με δικα σου ωαρια. Και πολύ καλα κανεις. Εμεις οι ανω των 40 είμαστε άλλη περίπτωση. Πιστευω πως θα τα πας πολυ καλα! Είδες και το λουκουμαδακι και τη φιλη σου που τα καταφεραν! Να ηρεμήσεις απο το αγχος σου και με την καθοδηγηση των γιατρων σου θα τα καταφερεις!

Xristia μου καλα είμαι. Τα γαλακτοκομικα (εκτος απο τα τυρια) και τα φρουτα με ανακατευουν ακομα, αλλα τα τρωω με το ζορι γιατι πρεπει. Εσυ καλα είσαι;

Εμένα Annita-Angelo, μου έδωσαν τρεις βλαστκυστες. Μου εβαλαν τις δυο, οι οποιες και επιασαν και οι δυο και την τριτη την εχουν καταψυξει. Μεσα στις 4.000 ευρω συμπεριλαμβανεται και το κόστος της συντηρησης για εναν χρονο. Απο τον επομενο χρόνο, αν την κρατησουμε, θα κοστιζει η φύλαξη 200 καθε χρονο.

 

Στο κεντρο που πηγα εγω, δε νομιζω να τα δίνουν και σε άλλη γυναικα, αλλα φανταζομαι πως και η ιδια η δότρια που κανει εκει εξωσωματικη θα καταψυχει καποια  και για δικη της μελλοντικη χρήση.

Georgia εμενα μου το ειπαν οτι εκεινη την ημερα εδωσε και για μια αλλη και ηταν πολυ καλα γι αυτο δεν συγχρονιστηκαμε αλλα τα βαλαμε για 15 μερες στην καταψυξη!

Μαλιστα οταν απετυχα μου ειπε ο γιατρος οτι ηταν 28 χρ με δυο παξδια και δινει εκγυμοσυνες,αυτα μονο ηξερα για εκεινη και μογ τα ειπε ψαχναμε γιτι αποτυχαμε!

Ετσι κατεληξε οτι επρεπε να παμε για δανεικο εμβρυο.

Αλλωστε το ξερουμε οτι μπορει να εχουν ξαναδωσει,δεν πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, psipsinela είπε:

Καλημερα και απο εμενα!! κοριτσι και εμενα μου ηρθε τις δυο τελευταιες φορες με μειωμενη ροη... Σχετικα με τον γιατρο: Την πρωτη εβδομαδα αφου βγηκαν τα αποτελεσματα πηρα τηλ 3 φορες... Στην αρχη μου ειπαν οτι θα παρει συντονιστρια, μετα οτι ειμαι μεσα στα τηλεφωνα που εχει να κανει. Την επομενη εβδομαδα πηρα μια φορα να τους το θυμισω... και προχτες εκλεισα ραντεβου γιατι δεν βλεπω να με παιρνει. Και στην τελικη τι να πει απο το τηλεφωνο? αντιβιωσεις  λενε τα αποτελεσματα οτι χρειαζομαι οποτε θα πρεπει μου τις γραψει.

Psipsinela εγω ειχα μειωμενη ροη για πολλους μηνες παρολο που εκανα ωοληψιες σε φυσικο κυκλο και μου ειπε ο γιατρος οτι μετα την υστεροσκοπηση θα εφτιαχνε ο κυκλος και οντως εγινε!Οφειλονταν στις φλεγμονες και στις συμφυσεις που ειχα!Εμενα βεβαια!

Οταν πας στο γιατρο βγαλε ενα αντιγραφο της εξετασης του νικα γιατι εμενα δεν ειχε προλαβει να δειτο e mail και ευτυχως το ειχα προβλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Xristia μου έχεις κανεί καμπύλη ινσουλίνης και καμπύλη ζαχάρου με καποιον ενδοκρινολογο-διαβητολογο; Μήπως έχεις πρόβλημα κι εσυ με την ινσουλίνη σου όπως είχα κι εγω; Εγώ μεχρι να το ανακαλύψω δεν μπορούσα να συγκρατηθω με τιποτα! Έτρωγα και σίδερα! Ήμουν πια προδιαβητικη και παραλίγο να γινω διαβητικη. Πήρα και συνεχιζω να παίρνω Glucophase και με βοηθησε πολυ. Έκανα και διατροφη όπως σου ειπα και ασκηση και έχασα 25 κιλα.  Για δες το κι αυτο καλου κακου γιατι αν μεινεις εγκυος με το καλο δεν πρεπει να ρισκαρεις ουτε τη δικη σου υγεια, ουτε του παιδιου.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Georgia εχω κανει καμπυλη ζαχαρου πριν 5 χρονια για την εξωσωματικη και ειχα παρει τα κιλα σχεδον 18 τα προηγουμενα 2χρονια και ηταν ενταξει θα ξανακανω πριν την εμβρυομεταφορα και το προηγουμενο Σαββατο εκανα ζαχαρο νηστειας και ηταν 83 παρολο που ειχα πιει καφε με μια κουταλια ζαχαρη(απο συνηθεια γιατι παω συνεχεια για ορμονες που δεν χρειαζεται να ειμαι νηστικη και ξεχαστηκα).Εσυ ειχες λογο εγω εχω .....αντε να μην πω.Τελος παντων πρεπει να το αντιμετωπισω σοβαρα γιατι θα κανω κακο στον εαυτο μου τουλαχιστον πρεπει να χασω τα τελευταια 5 που πηρα απο περυσι γιατι χτυπησα κοκκινο.Εσυ τι εγινε πηρες τα αποτελεσματα απο το ΠΑΣΤΕΡ;Astrogea τι κανεις ποτε παιρνεις δειγμα για τον ΝΙΚΑ;O αντρας σου ποτε τελειωνει τη θεραπεια με τις βιταμινες;

Link to comment
Share on other sites

Xristia μου να κάνεις και καμπύλη ινσουλίνης. Κι εγώ με την προηγουμενη γιατρο μου έκανα έλεγχο ζαχαρου και έδειχνε παντα φυσιολογικο.

Μόλις άλλαξα όμως γιατρο, μου εξήγησε πως πρεπει να γίνει και η καμπυλη ινσουλίνης και εκει φάνηκε το πρόβλημα που λιγο ακομα να το αφηνα θα έφτανε και το ζαχαρο στο Θεο. Κανε την καλου κακου.

Ναι τα πηρα τα αποτελέσματα και πριν λίγο μιλησα και με τη γραμματεα του γιατρου. Όλα καλα. Δόξα τω Θεω. Αντε τώρα παμε για Τριτη που είναι η αξονικη.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι να το κανω αλλα να'χω ζαχαρο και να μην το εχω παρει χαμπαρι;Ημουν καπνιστρια και μολις εκοψα το τσιγαρο πηρα τα πρωτα οκτω σταθεροποιηθηκα μετα πηρα αλλα πεντε λεω δεν μπορει κατι φταιει,πηγα σε ενδοκρινολογο(τοτε επαιρναν και 80 ευρω επισκεψη) μου εγραψε απειρες εξετασεις και τελικα με εβρισε σχεδον γιατι δεν βρηκε τιποτα.Μετα πηρα αλλα πεντε ξαναπηγα σε ενδοκρινολογο σε αλλον ο οποιος μου ειπε να τρεφομαι πιο σωστα γιατι και αυτος δεν βρηκε τιποτα.Τωρα θα ξαναπαω τωρα τον Δεκεμβρη αλλα δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι απλα μεγαλωνω τρωω και κανω καθιστικη ζωη

πρίν από 24 λεπτά , Georgia72 είπε:

 

Ναι τα πηρα τα αποτελέσματα και πριν λίγο μιλησα και με τη γραμματεα του γιατρου. Όλα καλα. Δόξα τω Θεω. Αντε τώρα παμε για Τριτη που είναι η αξονικη.

Μπραβο χαλαλι και η ταλαιπωρια και τα λεφτα το αποτελεσμα εχει σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χαλαλι.

Συζήτησε το με τον γιατρο σου και κανε όπως θεωρει εκεινος καλυτερα. Αλλα δεν αρκει να ειναι ενδοκρινολογος. Να είναι ΚΑΙ διαβητολόγος. Εμένα πάντως η πρωτη μου γιατρος με "έκαψε" και ίσως οι πρωτες αποβολες να οφειλονταν σ' αυτο... Το ζαχαρο παντα καλο ηταν και δεν έδινε σημασια στο οτι δεν έχανα ούτε ενα γραμμαριο. Ο επόμενος γιατρος με έσωσε αλλα αργησα να τον βρω.

Εύχομαι να μην έχεις τίποτα xristia μου. Απλώς επειδη εγω ταλαιπωρήθηκα πολλα χρόνια με τα κιλα και έχασα τα πιο παραγωγικα χρονια της ζωης μου, απλως θελω να το μοιραστω μηπως βοηθησω καποια κοπελα που μπορει να το εχει και να μην το ξερει.

Κορίτσια σας καληνυχτίζω. Όνειρα γλυκα...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...