Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Afroditeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εισαι εγκυος;;;;Τωρα το ειδα!Με το καλο το καινουριο σου σπορακι!!! :D

ευχομαι να πανε ολα καλα!!

 

Ενα εχω να πω:εισαι ηρωας , που εισαι εγκυος,εχεις αναγουλες,δουλευεις και τα βραδια θηλαζεις!

Ελπιζω η Δαναη να συνεργαστει και να καταφερετε να αποθηλασετε.

 

Παντως το μωρο της ΜαριαςΚ εφαγε πολυ γρηγορα και ευκολα τις στερεες και μαλλον αυτο θα βοηθησε αρκετα στον αποθηλασμο.

Link to comment
Share on other sites

όχι γιατί ήμουν έγκυος ,αλλά με χτύπησαν τα παπούτσια(γαντεμιά).:lol:

 

Χα!!! Εγώ έβγαλα τα παπούτσια και φόρεσα κάτι ωραία birkenstock που είχα αναπαυτικότατα και το καταευχαριστήθηκα. Αν ήταν και καλύτερο το έδαφος θα τα έβγαζα τελείως. Αλήθεια γιατί δεν έβγαλες τα παπούτσια "κι αν ξυπόλητη χορεύω..!!!"?

 

Καλημέρα Μαρία!

Δεν έβγαλα τα παπούτσια γιατί έσπασαν πιάτα ποτήρια μπουκάλια όταν άναψε το κέφι...φαντάζεσε!

 

Afrodite με το καλό το καινούργιο νινάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη καλημέρα,

στην ίδια ακριβώς φάση μ' εσένα ήμουν πριν εννέα μήνες. Είχα ξεκινήσει δουλειά, ήμουν κομμάτια με την εγκυμοσύνη και η Θεοδώρα να αρνείται να αποθηλάσει και να μη δέχεται ξένο γάλα. Αυτό που έκανα ήταν να της δίνω αρχικά το πρωινό (ξένο) γάλα όσο κοιμόταν και να τη θηλάζω το βράδυ. Σιγά-σιγά έμαθε στη γεύση και σε τρεις εβδομάδες το ζητούσε μόνη της. Ίσως όμως το ότι η μικρούλα σου πρέπει να πίνει υποαλλεργικό να περιορίζει τις επιλογές σας στο γάλα και να μην της αρέσει η γεύση.

Πολλά συγχαρητήρια και στα δύο κορίτσια και να έχετε καλή εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδίτη, απ' ότι καταλαβαίνω έχεις δύο ταυτόχρονα προβλήματα να λύσεις με τον αποθηλασμό της Δανάης.

Το ένα είναι από το στήθος στο μπουκάλι και το άλλο από το μητρικό στο υποαλλεργικό :? Σωστά?

Αλήθεια τώρα πίνει καθόλου από μπουκάλι? Είναι αρκετά μεγάλη και για ποτήρι (με καλαμάκι ή χωρίς) αλλά ειδικά για τα βραδυνά γεύματα δεν πολυβολεύει. Εγώ ακόμα χρησιμοποιώ το ειδικό εκπαιδευτικό στόμιο (όχι πιπίλα) που μπαίνει στα μπουκάλια της nuk, μόνο για το γάλα. Έτσι δεν χάνουμε τη βραδυνή αγκαλίτσα :wink:

Τώρα για το γάλα, θυμάμαι συμβουλή της Αγλαϊας για ανάμειξη μητρικού με το ξένο, αρχίζοντας με πολύ μητρικό-λίγο ξένο και μεταβάλλοντας την αναλογία σιγά-σιγά.

Θα έλεγα πάντως να ζητήσεις απευθείας βοήθεια από την Αγλαϊα.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρια Κ, να ζησετε ευτυχισμένοι και να σας ζησει κ η νεοφωτιστη κορουλα σας, να την καμαρωνετε πάντα! Με το καλο και ο γιος!!!

 

Για πες λεπτομεριες πως καταφερες να αποθηλασεις?

Ειμαι στην ιδια φαση με σενα, αλλα δεν μπορω να επιβληθω καθολου και να αποθηλασω. Εχει και αλλεργιες η κορη μου και δεν πινει το υποαλλεργικό γαλα με τιποτα. Οσο προσπαθω να την αποθηλασω τοσο πιο πολύ κολλαει πανω μου και δεν μπορω να επιβληθω με τιποτα. Δεν εχω και πολλα κουραγια ειναι η αληθεια, γιατι εχουν αρχισει παλι οι αναγουλες, πρεπει να πηγαινω και για δουλεια και μεσα σε ολα η Δαναη να θηλαζει ολη τη νυχτα σαν νεογεννητο.

Ισως να μην υπαρχει προβλημα με την εγκυμοσυνη και τον ταυτοχρονο θηλασμο, αλλα εγω δεν θελω να συνεχισω αλλο, γιατι πονανε οι θηλές μου, γιατι εχω αναγουλες, γιατι κουραζομαι πολυ και θελω να κοιμαμαι τα βραδια, γιατι λογω της αλλεργιας της κανω πολλους διατροφικους περιορισμούς που ισως να μην ειναι σωστο για την εγκυμοσύνη και γιατι αν δεν παει κατι καλα με την νεα εγκυμοσυνη θα νιωσω πολύ ασχημα εστω και στην υποψια οτι μπορει να φταιει ο θηλασμός. Η Δαναη ειναι πια 15 μηνών και κατω απο αλλες συνθηκες θα συνεχιζα μεχρι να αποθηλασει μονη της. Η αληθεια ειναι οτι εχω απογοητευτει τελειως και δε ξερω τι να κανω. Δε θελω και η Δαναη να νιωσει οτι την απορριπτω απο την αλλη νιωθω ηδη τυψεις...

Any help please?

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και να ξέρεις ότι σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

Το δυσκολότερο που εγώ δεν είχα είναι οι ολονυχτίες που λες.. Γιατί τα υπόλοιπα με την ξαπλωτή θέση θηλασμού λύνονται με μαγικό ραβδάκι!! Το έμβρυο δεν πρόκειται να πάθει τίποτα απολύτως να μην ανησυχείς, το έψαξα πολύ τότε και οι περισσότερες πληροφορίες από ανθρώπους που ξέρουν και τους εμπιστεύομαι ήταν να μην το σκέφτομαι καν. Αφού να φανταστείς το δικό μου εμβρυάκι βγαίνει 10 μέρες μικρότερο συνεχώς ενώ η Βιργινία ήταν πάντα 10 μέρες μεγαλύτερη (γεννήθηκε και 4100) και δεν έχω αγχωθεί καθόλου (ενώ οι συγγενείς μου το αντίθετο, λέγανε ότι φταίει ο θηλασμός). Όσο για τη Βιργινία να σου πω πως τον πρώτο μήνα που ήμουν έγκυος χωρίς να το ξέρω πήρε 750 γραμ. με αποκλειστικό θηλασμό ακόμα, είχε να πάρει τόσο βάρος από τον πρώτο μήνα.

Πάντως μην αισθάνεσαι ότι θα απορρίψεις τη Δανάη, αντίθετα θα της προσφέρεις ένα μεγάλο δώρο ένα αδερφάκι.. Θα μεγαλώσει πιο ισορροπημένα. Σε καταλαβαίνω όμως πολύ, γιατί έτσι ακριβώς ήμουν στη φάση που βρίσκεσαι είναι και οι ορμόνες ένας καθόλου ευκαταφρόνητος παράγοντας και όλα σου φαίνονται μαύρα.

Αλήθεια η Δανάη δεν μπορεί να πιει φρέσκο γάλα; Η Αγλαΐα λέει πως πρέπει να δοκιμάσει να δώσει στο παιδί κάποιος άλλος από εσένα γάλα (εγώ συμπληρώνω από την εμπειρία μου κατά προτίμηση το πρωί) και εσύ να λείπεις από το σπίτι. Ακόμα ένα άλλο που κάναμε εμείς - στην αρχή όχι με σκοπό τον αποθηλασμό, αλλά επειδή όπως λες και εσύ δεν άντεχα - ήταν τη νύχτα να ξυπνάει ο άντρας μου και να κάνει βόλτες τη μικρή όσο χρόνο και να έπαιρνε αυτό.. Έκανε βέβαια κάτι γερά ξενύχτια, αλλά τελικά έπιασε. Και μην ξεχνάς προτεραιότητα - όχι αποκλειστικότητα - έχει η Δανάη. Εγώ τον μικρό δεν τον πολυσκέφτομαι, είναι καλά εκεί που είναι όταν βγει θα πάρει τον χρόνο του..

Καλή δύναμη και ό,τι χρειαστείς ευχαρίστως να το μοιραστούμε!!!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Παντως το μωρο της ΜαριαςΚ εφαγε πολυ γρηγορα και ευκολα τις στερεες και μαλλον αυτο θα βοηθησε αρκετα στον αποθηλασμο.

 

Αυτό είναι αλήθεια frene αλλά η Βιργινία ήταν πολύ πολύ μικρότερη που μάλλον δυσκολεύει.. ή όχι; Δεν ξέρω, πάντως τελικά θήλασε 3 μήνες ενώ ήμουν έγκυος. Τώρα που το σκέφτομαι καλά τα κατάφερα.. (να διώξω μερικές ενοχές.. :oops: )

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολύ ολες σας για τα καλα σας λογια. Frene σε αυτη τη φαση καθε αλλο παρα ηρωας νιωθω, ειδικα οταν βλεπω τις αντιδρασεις της Δανάης. Μαρια Κ. δυστυχως δεν μπορω να της δωσω αγελαδινο γαλα εχει αλλεργια και μπορει με σιγουρια να πιει μονο το υποαλλεργικο, το οποιο δεν ειναι απαισιο μιας και ειναι το 2 λογω ηλικιας, αλλα μια εντονη γευση την εχει. Επισης λογω της αλλεργιας ειανι πολύ δυσκολη και με της στερεες τροφες, και βαλε και κατι ιωσεις που ειχε τωρα, δεν τρωει καθολου στερεα πάλι. Γενικα, δεν πινει αλλα υγρα εκτος απο νερο, ουτε χυμους ουτε τιποτα και την ηλικια που ειναι εχει και αποψη!!! Καταλαβαινει οτι παει να της κοπει ο θηλασμος και αντιδρα ασχημα. Γενικα εχει γινει πολυ γκρινιαρικο παιδι... Οταν τελικα με βλεπει οτι παω να της δωσω πετάει απο την χαρα της, με αγκαλιαζει με φιλαει και με κανει κομματια. Εχει αυξησει κατα πολύ και τους χρονους που θηλαζει, παλια σε 10 λεπτα ειχε φαει, τωρα θελει πανω απο μιση ωρα.

Δοκιμασαμε με τον αντρα μου να της δωσει ξενο γαλα ενα πρωι, ενω δεν με ειχε δει, ημουν σε αλλο δωματιο και δεν το ηπιε. Ισως ενιωθε οτι ημουν εκει. Θα δοκιμσω να φυγω τελειως απο το σπιτι, θα παω στη δουλεια απο τις 6 και ελπιζω να πιει, αλλιως θα πω να της δωσουν στο σχολειο. Θα το κανουμε για μερικες μερες συνεχομενα. Αν μαθει και πινει ξενο γαλα, θελω να πιστευω οτι θα καταφερουμε τουλαχιστον να ελαττωσουμε καπως τους θηλασμους.

Για το εμβρυο δεν ανυσυχω στην παρουσα φαση τουλαχιστον, απλα εχω ενα αγχος για τις συσπάσεις, σε μεγαλυτερη ηλικία εγκυμοσυνης για αυτο και θελω σιγα σιγα να αποθηλασω.

Τέλος δε θελω να θεωρησει η Δαναη οτι της κοβω τον θηλασμο για το καινουριο αδερφακι (αν και αυτη ειναι η αληθεια), δε θελω να σχηματισει ασχημη αποψη για αυτο, γιατι θα της ειναι δυσκολο να χασει την αποκλειστικότητα να μην το παρει απο τωρα στραβά.

Eliza, νερο μπορει να πινει σε ολα τα ποτηρια με ή χωρις καλαμακι, μπιμπερο (οχι φανατικά), εκπαιδευτικό ποτηρακι της avent. Στο παρελθον που της ειχα δωσει μονο μητρικό σε μπιμπερο αλλα και στο ποτηρακι της ΔΕΝ το ηπιε!!! Με την ιδεα του αποθηλασμου δεν τα παει καλα οχι τοσο με την γευση γιαυτο και ελπιζω οτι αν μεινει μονη και πεινασει θα το παρει αποφαση να φαει. Θα αυτοεξοριστω λοιπον αν αυτο ειναι η λυση... Αυτο το στομιο που λες ειναι σαν αυτο που εχουν τα avent?

 

Αφροδιτη, να σου ζησει η νεα μπεμπα, δεν ετυχε να ξαναμιλησουμε καθως γεννησες!!! Πως τα πανε οι δυο κορουλες μαζι? Μακαρι να γινει και μας ετσι ο αποθηλασμός!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδιτάκι, δοκίμασε να βάλεις χρονικά όρια στον θηλασμό, τώρα που συννενοήστε με την Δανάη. Πες της ότι "η μαμά πονάει και μπορεί να αντέξει το θηλασμό μετρώντας από το 1 μέχρι το 10". Ρίχτη στο φιλότιμο:)

 

Επίσης μπορείς να ανακατέψεις τα γάλατα, αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα θέλεις να μπλέξεις με θήλαστρο.

 

Ο ερεθισμός των θηλών είναι πολύ συχνό φαινόμενο στην αρχή της εγκυμοσύνης. Το έχεις διαβάσει το βιβλίο Adventures in Tandem nursing (είναι της La Leche, ψάχτο στο amazon.com, όχι στο Uk)?

 

Μπορείς να διαβάσεις περισσότερες πληροφορίες και από τις ιστορίες που έχει να βρεις κι εσύ τρόπους να αποθηλάσεις (βέβαια, οι αλλεργίες είναι ένα θέμα...).[/code]

Link to comment
Share on other sites

Ο ερεθισμός των θηλών είναι πολύ συχνό φαινόμενο στην αρχή της εγκυμοσύνης. Το έχεις διαβάσει το βιβλίο Adventures in Tandem nursing (είναι της La Leche, ψάχτο στο amazon.com, όχι στο Uk)?

 

γιατι οχι απο uk? Εχω ενα βρετανικό σαιτ που στα στελνει χωρις εξοδα αποστολης. Ελεγα να το παραγγειλω σημερα απο εκει.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

γιατι οχι απο uk? Εχω ενα βρετανικό σαιτ που στα στελνει χωρις εξοδα αποστολης. Ελεγα να το παραγγειλω σημερα απο εκει.

το Uk δίνει μόνο resellers, ενώ το com το έχει σε stock. Αν βρεις άκρη από Uk, μη το συζητάς!

Link to comment
Share on other sites

Afrodite υπάρχουν όμως από διάφορες εταιρίες υποαλλεργικά γάλατα. Εάν τελικά αποφασίσεις να σταματήσεις τον θηλασμό να ξέρεις ότι και τότε θα τρέχει πάνω σου η μικρή Δανάη στα σίγουρα για πολλούς και διάφορους λόγους. Δε λέω μου λείπει αφάνταστα ο θηλασμός μερικές στιγμές αναπολώ τις μέρες εκείνες, αλλά και πάλι έχουμε επαφή με τη Βιργινία και φυσικά περιμένω με αγωνία να επαναλάβουμε με τον μικρούλη.. Και για τις θηλές να σου πω ότι εμένα μετά τον τρίτο περίπου μήνα σταμάτησαν να με πονάνε. Ευτυχώς και η μικρή ήταν πολύ λεπτή στις κινήσεις της και δε με επιβάρυνε κι άλλο. Επίσης για πολύ καιρό πάνω από 2 εβδομάδες τη θήλαζα μόνο το πρωί και το βράδυ έπινε μπιμπερό. Τώρα βλέπει το μπιμπερό και κάνει σα παλαβό. Δεν το πιστεύω.. και της έχω και την αργή ροή που δυσκολεύεται όσο να'ναι.

Για το έμβρυο μην ανησυχείς καθόλου στο λέω ξανά.. Δεν υπάρχει κίνδυνος.

Και να σου πω και κάτι άλλο.. Μη σκέφτεσαι ότι φταίει το άλλο μωράκι. Εγώ τον θηλασμό τον έκοψα για μένα. Καθαρά. Εγώ δεν άντεχα άλλο να την κυνηγάω όλη μέρα, να τη θηλάζω και να κυοφορώ. Κάποια στιγμή αισθάνθηκα τις δυνάμεις μου να με εγκαταλείπουν είχα χάσει 4 κιλά σε 2 μήνες. Και τα πρωτεία ούτως ή άλλως θα τα χάσουν.. Θα μάθουν να μοιράζονται έτσι.

Φιλιά!!!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια...λοιπόν, χθες πήγα κι εγώ στο γιατρό για να επιβεβαιώσω αυτό που ήδη ήξερα, είμαι κι εγώ έγκυος, σχεδόν εφτά εβδομάδων...όλα καλά ακουσα και την καρδούλα του και είμαι πολύ χαρούμενη. Το προβλημα μου φυσικά είναι το ίδιο με της Αφροδίτης.Θέλω κι εγώ να αποθηλάσω.

Πρώτον γιατί δεν έχω πειστεί ότι δεν υπάρχει περίπτωση ο θηλασμός να προκαλέσει πρόωρες συσπάσεις.Όπως είπε και η Αφροδίτη θα αισθανόμουν πάρα πολύ άσχημα αν κάτι πήγαινε στραβά εξαιτίας του θηλασμού.

Δεύτερον, δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να θηλάζει δύο παιδιά ταυτόχρονα. Τον πρώτο καιρό ο θηλασμός μου φαινόταν πάρα πολύ εξαντλητικός.Έτσι θεωρώ προτιμότερο η Λήδα να μην συσχετίσει το τέλος του θηλασμού με τον ερχομού του μωρού αλλά αυτό να γίνει νωρίτερα, πριν αρχίσει να αντιλαμβάνεται τις αλλαγές....

'Αρα, οποιαδήποτε συμβουλή από κοπέλες που αποθήλασαν τα παιδιά τους σε αυτή την ηλικία καλοδεχούμενη, οποιαδήποτε συμβουλή....Σκεφτομαι επίσης να πάω και σε κάποια σύμβουλο θηλασμού εδώ στην Αθήνα για να μου δώσει σαφείς οδηγίες....

Αυτά προς το παρόν!

 

Α, ξέχασα να σας πω, ότι ούτε η Λήδα πίνει άλλο γάλα...η παιδιάτρος δεν έδειξε να ανησυχεί για αυτό...είπε ότι όταν σταματήσει να θηλάζει πιθανότατα θα αρχίσει να το πίνει, αλλά ακόμα κι αν δεν πιει ποτέ δεν πρέπει να στεναχωρηθώ, αρκεί να τρώει γιαούρτι τυρί κλπ...Παρόμοια εμπειρία;;;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μυρτώ με το καλό!! να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!

 

όσο για τον αποθηλασμό, ελπίζω να μη σε δυσκολέψει. Καλή κίνηση η επικοινωνία με σύμβουλο θηλασμού. Στο kellymom κοίτα επίσης, σίγουρα θα βρεις ένα κάρο τρόπους :)

Link to comment
Share on other sites

Α, ξέχασα να σας πω, ότι ούτε η Λήδα πίνει άλλο γάλα...η παιδιάτρος δεν έδειξε να ανησυχεί για αυτό...είπε ότι όταν σταματήσει να θηλάζει πιθανότατα θα αρχίσει να το πίνει, αλλά ακόμα κι αν δεν πιει ποτέ δεν πρέπει να στεναχωρηθώ, αρκεί να τρώει γιαούρτι τυρί κλπ...Παρόμοια εμπειρία;;;

 

Η παρόμοια εμπειρία είναι λίγο αρχαιολογικής αξίας, αλλά δεν βαριέσαι....

Ο αδερφός μου, θήλασε 6 μήνες και μετά (σύμφωνα με τα λεγόμενα της μάνας μου), ενώ αυτή ψαχόταν πως θα τον αποθηλάσει, χωρίς να τον 'βασανίσει', αυτός απλά την 'έφτυσε'. Μετά ήπιε ξένο για κάποιο διάστημα και μετά το 'έφτυσε' και αυτό, σίγουρα πριν τα 2.

Και ο δικός μας παιδίατρος τότε, τον οποίο θεωρώ κορυφαίο -ειδικά για την εποχή του- της είχε πει ότι με τα υπόλοιπα γαλακτομικά είναι οκ, κανένα πρόβλημα. Μάλιστα την είχε ρωτήσει:

"Εσύ πίνεις γάλα?"

"Όχι!"

"Ε, τότε τι θέλεις?"

:lol::lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μυρτώ και Αφροδίτη, συγχαρητήρια, και με το καλό!

 

Τα παιδάκια σας είναι σε ηλικία που δε χρειάζεται να πιουν γάλα, αρκεί να τρώνε καλά.

Σουσάμι αμύγδαλα, μπρόκολα, είναι τροφές πλούσιες σε ασβέστιο. Αν τρώνε και γιαουρτάκι κατσικίσιο, τότε είστε μιά χαρά. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε. Πάντως ψάξτε το λίγο ακόμα, αν δεν είστε σίγουρες οτι θέλετε να αποθηλάσετε. Ξέρω πολλές μητέρες που θήλαζαν κατά την εγκυμωσύνη, χωρίς κανένα πρόβλημα. Ομολογώ όμως πως δεν το έχω ψάξει το θέμα πολύ.

 

Αχ μπράβο κορίτσια, θέλω κι εγώ νινάκι. Μήπως να βάλουμε και μεις μπροστά; Για να δούμε, θα μου ξανάρθει περίοδος; Μιά φορά μου έχει έρθει... :?

Link to comment
Share on other sites

Μυρτώ μου!!! Συγχαρητήρια για το μωράκι που έρχεται!!

 

z48e2054aa7b26.gif

 

 

Φιλιά πολλά!

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Μυρτω!!! Ειλικρινα χαιρομαι παρα πολύ!!! Παλι μαζι θα τα έχουμε και τα δευτερα, ε? Σουπερ!

Ενω σημερα ειχα αποφασισει να φυγω και να την αφησω με τον μπαμπα της να ξυπνησει μπας και πιειε ξενο γαλα, στις 5 το πρωι αναιβασε πυρετο και ειναι αρρωστη. Εννοειται οτι δεν πηγα για δουλεια και οτι όλη μερα ειναι στο στηθος μου. Φαινεται οτι ο αποθηλασμος για μας θα ειναι μια μακριααααα διαδικασία!

Μυρτω, ή Ληδα το δικο σου γαλα, το πινει στο ποτηρι-μπιμπερο?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έπινε από μικρή. Βέβαια γύρω στο χρόνο τελείωσε και το απόθεμα μου σε γάλα και σταμάτησα να βγάζω με το θήλαστρο οπότε δεν έχει ξαναπιεί....

 

σκεφτομουν μηπως δοκιμαζες το αναμεικτο για λιγο, μεχρι να συνηθισει τη γευση.

Τρωει ομως γιαουρτακια. Μηπως να προσθετες και αλλα γαλακτοκομικά (πχ τυρια) και τροφες πλουσιες σε ασβεστιο (ισως και το γαλα αμυγδαλου,αν της αρεσει) και να μη της δινει γαλα? 'Η ειναι και σε σας ο ιδιος ο θηλασμος η απόλαυση? Γιατι σε μας, οσο και να εχει φαει. το στηθος, στηθος!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...