Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

σε ευχαριστω πολυ toulala.ναι ητανε ο 4ος μηνας μας και τελικα μας εκατσε. εμεις θηλαζουμε περιπου 3 φορεσ απο τις 8 το βραδυ ως τις 6 το πρωι.σπανιως πλεον θηλαζει πριν φυγω στις 8 το πρωι. βεβαια υπαρχουν και βραδια που το παμε ανα 2ωρο ακομη αλλα σπανια πια..απλως δεν ειχα σταθερο κυκλο καο το παρακολουθουσα με τεστ ωορρ.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε ευχαριστω πολυ toulala.ναι ητανε ο 4ος μηνας μας και τελικα μας εκατσε. εμεις θηλαζουμε περιπου 3 φορεσ απο τις 8 το βραδυ ως τις 6 το πρωι.σπανιως πλεον θηλαζει πριν φυγω στις 8 το πρωι. βεβαια υπαρχουν και βραδια που το παμε ανα 2ωρο ακομη αλλα σπανια πια..απλως δεν ειχα σταθερο κυκλο καο το παρακολουθουσα με τεστ ωορρ.

 

Με το καλο!!!!! :D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ toulala.ναι ητανε ο 4ος μηνας μας και τελικα μας εκατσε. εμεις θηλαζουμε περιπου 3 φορεσ απο τις 8 το βραδυ ως τις 6 το πρωι.σπανιως πλεον θηλαζει πριν φυγω στις 8 το πρωι. βεβαια υπαρχουν και βραδια που το παμε ανα 2ωρο ακομη αλλα σπανια πια..απλως δεν ειχα σταθερο κυκλο καο το παρακολουθουσα με τεστ ωορρ.

 

Συγχαρητήρια για τη νέα σου εγκυμοσύνη!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τη νέα σου εγκυμοσύνη!!

 

Ευχαριστώ πολύ!!Ελπίζω να πάνε όλα καλά:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσια. Έχω ένα κοριτσάκι ενός έτους περίπου που μέχρι προσφάτως κοιμόταν φανατικά στο στήθος, και παράλληλα είμαι έγκυος.

 

Εδώ και 2 μέρες η μικρή είναι πολύ ανήσυχη τη μέρα, το βράδυ ξυπνάει συχνά και πιπιλάει το στήθος, και πια δεν αποκοιμιέται στο στήθος όπως πρίν. Καλά καλά δεν πολυθηλάζει. Λίγο πιπιλάει, λίγο δεν κάνει καμιά κίνηση. Τελικά καταλήγει στην αγκαλιά του συζύγου και κοιμάται μετά από μία ώρα κούνημα. Πριν κοιμόταν πολύ πιο ευκολα..

 

Δοκίμασα λίγο από το γάλα μου και συνειδητοποίησα πως έχει άλλη γεύση, άρα μάλλον συμβαίνει αυτό που είχα διαβάσει , πως αρχίζει σιγά σιγά κατά τον 5ο μήνα η προετοιμασία για το πρωτόγαλα.

 

Φοβάμαι μην αποθηλάσει η μικρή... Μου φαίνεται πολύ νωρίς για να σταματήσει το μητρικό, και τι γάλα να της δώσω τώρα..? Ήλπιζα πως θα καταφέρω να θηλάσω καθ'ολη την διάρκεια της εγκυμοσύνης όπως έχω διαβάσει πως τόσες κοπέλες τα κατάφεραν. Μέχρι και ο γυναικολόγος το επιτρέπει, αλλά τελικά τα προβλήματα προέκυψαν από εκεί που δε τα περίμενα..

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσες κοπέλες αντιμετώπισαν τέτοιο πρόβλημα , πως το χειρίστηκαν και ποια η κατάληξη.

 

Καλή εγκυμοσύνη σε όλες τις μανούλες!

 

Ευχαριστώ πολύ!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια. Έχω ένα κοριτσάκι ενός έτους περίπου που μέχρι προσφάτως κοιμόταν φανατικά στο στήθος, και παράλληλα είμαι έγκυος.

 

Εδώ και 2 μέρες η μικρή είναι πολύ ανήσυχη τη μέρα, το βράδυ ξυπνάει συχνά και πιπιλάει το στήθος, και πια δεν αποκοιμιέται στο στήθος όπως πρίν. Καλά καλά δεν πολυθηλάζει. Λίγο πιπιλάει, λίγο δεν κάνει καμιά κίνηση. Τελικά καταλήγει στην αγκαλιά του συζύγου και κοιμάται μετά από μία ώρα κούνημα. Πριν κοιμόταν πολύ πιο ευκολα..

 

Δοκίμασα λίγο από το γάλα μου και συνειδητοποίησα πως έχει άλλη γεύση, άρα μάλλον συμβαίνει αυτό που είχα διαβάσει , πως αρχίζει σιγά σιγά κατά τον 5ο μήνα η προετοιμασία για το πρωτόγαλα.

 

Φοβάμαι μην αποθηλάσει η μικρή... Μου φαίνεται πολύ νωρίς για να σταματήσει το μητρικό, και τι γάλα να της δώσω τώρα..? Ήλπιζα πως θα καταφέρω να θηλάσω καθ'ολη την διάρκεια της εγκυμοσύνης όπως έχω διαβάσει πως τόσες κοπέλες τα κατάφεραν. Μέχρι και ο γυναικολόγος το επιτρέπει, αλλά τελικά τα προβλήματα προέκυψαν από εκεί που δε τα περίμενα..

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσες κοπέλες αντιμετώπισαν τέτοιο πρόβλημα , πως το χειρίστηκαν και ποια η κατάληξη.

 

Καλή εγκυμοσύνη σε όλες τις μανούλες!

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Καταπίνει ποτε στο στήθος; Αν όχι συζήτησε με τον παιδιατρο για το τι γάλα να δώσεις (ισως αφήσει και φρέσκο). Εννοείται πως αν το μωρο θελει να συνεχίσει να θηλαζει θα θηλαζει κανονικα. Απλα ειναι μικρο ακόμα οπότε μαλλον χρειάζεται να πίνει κι άλλο γάλα (απο τα υπόλοιπα γαλακτοκομικα πως πάτε?).

Λογικα μειώθηκε το γάλα σου λογω εγκυμοσύνης κι άλλαξε γεύση. Αν ηταν μεγαλύτερο το μωρο θα ηταν πιο εύκολο καθώς δε θα χρειαζόταν καν άλλο γάλα, απλα θα θηλαζε έστω και λίγο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καταπίνει ποτε στο στήθος; Αν όχι συζήτησε με τον παιδιατρο για το τι γάλα να δώσεις (ισως αφήσει και φρέσκο). Εννοείται πως αν το μωρο θελει να συνεχίσει να θηλαζει θα θηλαζει κανονικα. Απλα ειναι μικρο ακόμα οπότε μαλλον χρειάζεται να πίνει κι άλλο γάλα (απο τα υπόλοιπα γαλακτοκομικα πως πάτε?).

Λογικα μειώθηκε το γάλα σου λογω εγκυμοσύνης κι άλλαξε γεύση. Αν ηταν μεγαλύτερο το μωρο θα ηταν πιο εύκολο καθώς δε θα χρειαζόταν καν άλλο γάλα, απλα θα θηλαζε έστω και λίγο.

 

Nina-Nana ευχαριστώ για την απάντηση σου. Περάσανε 2-3 μέρες όπου δεν ήθελε σχεδόν καθόλου στήθος, ακόμα και το βράδυ που ξύπναγε και ήταν σχεδόν μισοκοιμισμένη. Σήμερα όμως είναι καλύτερα, θήλασε αρκετά το βράδυ, και τώρα το μεσημέρι..Δε ξέρω τι να υποθέσω, όλο αυτό λές να ήταν απεργία θηλασμού ή όρεξη που πάει κ έρχεται..?

 

Τρώει αρκετό γιαούρτι και ανθότυρο και γενικώς είναι αρκετά καλόφαγο μωρό. Χρονίζει σε λίγες μέρες οπότε θα συζητήσω με τον παιδίατρο την πιθανότητα φρέσκου γάλακτος. Απλά δε θέλω να της δώσω μπιμπερό γιατί τότε νομίζω θα αποθηλάσει, επίσης δε συμπαθώ τα γάλατα σε σκόνη. Το πιθανότερο είναι να της ετοιμάζω ένα μικρό βραδινό γεύμα με αγελαδινό ή κατσικίσιο γάλα και ίσως λίγη βρώμη ή κεχρί-κάτι που μέχρι τώρα κατανάλωνε με ευχαρίστηση μίας και είχα μεγάλη τράπεζα γάλακτος από αντλήσεις. Δυστυχώς εξαντλήθηκε.

 

Η σκέψη μου είναι μακάρι να κρατήσει την επαφή με το στήθος μέχρι να γεννήσω, τότε θα είναι 17 μηνών (επιθυμία μου θα ήταν να θηλάζει τουλάχιστον μέχρι τα 2 και βλέπουμε), και σίγουρα το γάλα θα επανέλθει.

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Να'μαι πάλι....και τώρα που είδαμε 2 σάκους και είναι πιθανό να έχουμε δίδυμη κύηση και να μου πει ο γιατρός να αποθηλάσω..τι κάνουμε???οεο???

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Να'μαι πάλι....και τώρα που είδαμε 2 σάκους και είναι πιθανό να έχουμε δίδυμη κύηση και να μου πει ο γιατρός να αποθηλάσω..τι κάνουμε???οεο???

 

 

ωχ, δίδυμα!!!! Φαντάζομαι την χαρά και την έκπληξη σας!!

 

Ο γιατρός σου είπε να αποθηλάσεις επειδή είδε δύο σάκους ή είναι κατά του θηλασμού κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν μου ειπε κατι αλλα φανταζομαι θα μου πει...

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

oneiraki από ότι έχω διαβάσει και από ότι συμβαίνει σταδιακά και στην κόρη μου, υπάρχει μία πιθανότητα να θελήσει να αποθηλάσει μόνο του το μωρό σου. Όπως το βιώνω εγώ όλο αυτό θα σου πω πως δεν υπάρχουν κλάματα, την κοιμίζει ο μπαμπάς της κάποιες φορές και γενικώς είναι δική της επιλογή οπότε την διαχειριζόμαστε όλοι λίγο καλύτερα.

 

Το δικό σου παιδί από ότι βλέπω είναι και 5 μήνες μεγαλύτερο άρα έχει πιεί και παραπάνω γάλα από το δικό μου.

 

Από ιατρικής πλευράς πάντως ,και χωρίς να ξέρω τι ισχύει για τις δίδυμες κυήσεις, ο γυναικολόγος μου μου έλεγε πως στο πρώτο τρίμηνο η μήτρα δεν έχει υποδοχείς για να δεχθεί τις ουσίες που προκαλούν συσπάσεις κατά τον θηλασμό. Στο δεύτερο τρίμηνο αρχίζουν οι συσπάσεις. Εγώ που μπαίνω στον 5ο μήνα σε λίγες μέρες αυτές τις μέρες ένιωσα κάτι πονάκια κατά τον θηλασμό και εδώ και μία εβδομάδα περίπου η μικρή δεν θέλει το στήθος όπως παλιά.

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Psi. Αυτό ψάχνω να δω τι ισχυεί ιατρικά στις πολύδιμες κυήσεις..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως συσπασεις δεν εμφανίζονται πριν την 24η εβδομάδα.

 

Συζήτησέ το με το γιατρό σου το τι ισχύει στις πολυδιμες κυησεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να'μαι πάλι...τελικά το ένα μωράκι παλινδρόμησε οπότε είχαμε με μονή κυηση στις 18+ βδομάδες. Ο θηλασμός συνεχίζεται ΑΛΛΑ πλέον έχει κοπεί εντελώς το γάλα και μόνο πιπιλάει το οποίο προσωπικά δεν θα με ενοχλούσε τόσο αν δεν πονούσα πια παρα πολύ (στην αρχή είχα μάθει κάπως να το υποφέρω) και εδώ & 3 μέρες έχει πληγωθεί η μία θηλή και τρέχει αίμα.. όχι πολύ αλλά αρκετά ώστε να κάνει στάμπα στο σουτιέν..Δεν θηλάζει και συνέχεια πλέον αλλα όταν το κάνει αυτές τις 1-2 φορές τη μέρα ρουφάει τόσο δυνατά που θέλω να βάλω τις φωνές. Προσπαθω να αποφεύγω όσο μπορώ ή να τον σταματάω αλλά δεν φαίνεται πχ διατεθειμένος για αποθηλασμό..Δοκίμασα λανολίνη ξανά αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάει..Καμία ιδέα?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να'μαι πάλι...τελικά το ένα μωράκι παλινδρόμησε οπότε είχαμε με μονή κυηση στις 18+ βδομάδες. Ο θηλασμός συνεχίζεται ΑΛΛΑ πλέον έχει κοπεί εντελώς το γάλα και μόνο πιπιλάει το οποίο προσωπικά δεν θα με ενοχλούσε τόσο αν δεν πονούσα πια παρα πολύ (στην αρχή είχα μάθει κάπως να το υποφέρω) και εδώ & 3 μέρες έχει πληγωθεί η μία θηλή και τρέχει αίμα.. όχι πολύ αλλά αρκετά ώστε να κάνει στάμπα στο σουτιέν..Δεν θηλάζει και συνέχεια πλέον αλλα όταν το κάνει αυτές τις 1-2 φορές τη μέρα ρουφάει τόσο δυνατά που θέλω να βάλω τις φωνές. Προσπαθω να αποφεύγω όσο μπορώ ή να τον σταματάω αλλά δεν φαίνεται πχ διατεθειμένος για αποθηλασμό..Δοκίμασα λανολίνη ξανά αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάει..Καμία ιδέα?

 

Λυπάμαι για το μωρακι σου...

 

Πως ειναι τα συναισθήματα σου για το θηλασμο; Θέλεις να συνεχίσεις ή όχι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οneiraki εμένα η κόρη μου άρχισε να πιπιλάει το στήθος μόνο για να κοιμηθεί από περίπου τον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης. Είχα σοκαριστεί στην αρχή, μιας και έβλεπα πολύ μειωμένη παραγωγή. Αυτή η διαδικασία γινόταν μόνο το μεσημέρι και το βράδυ, κατά την διάρκεια της νύχτας σταμάτησε να ξυπνάει αφού ξεκινήσαμε το βραδινό φαγητό.

 

Στον 7 μήνα πια θεώρησα πως δεν υπάρχει κανένα νόημα στο πιπίλισμα του στήθος, καθώς η κόρη μου είναι ένα πολύ ανεξάρτητο παιδάκι που κοιμάται παντού και πολύ εύκολα και χωρίς το στήθος. Ετσι αποθηλάσαμε πριν περίπου μία εβδομάδα, το στήθος αντικαταστάθηκε με αγκαλίτσα και τραγουδάκια και το δέχτηκε πολύ εύκολα. Κάποια στιγμή έδειξε το στήθος και ζήτησε νάνι όταν την νανούριζα, της είπα ΄΄πάει΄΄ και γύρισε από την άλλη και κοιμήθηκε μόνη της.

 

Σκοπεύω μόλις γεννηθεί το δεύτερο μωράκι να της προσφέρω μητρικό γάλα στο ποτηράκι, και αν ζητήσει να ξαναθηλάσει κανένα πρόβλημα, αλλά θα της πω πως είναι μόνο για φαγητό.

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Νίνα έχω πάρει ήδη & διαβάζω το βιβλιό adventures in tandem nursing το οποίο με βοηθάει πολύ ψυχολογικά γιατί πέρα από τον σύζυγο δεν έχω καμία απολύτως υποστήιρξη στο θέμα & δεν είναι μόνο ότι δεν με υποστηρίζει κανείς αλλά με πιέζουν και ψυχολογικά δημιουργόντας μου διλήμματα ότι δεν με νοιάζει για το μωρό στην κοιλιά (έτσι ακριβώς μου λένε). Psi θα δω πως θα πάει & ίσως προσπαθήσω & εγώ προσωρινό μόνο αποθηλασμό.Ξέρω πως όταν δει το μωρό κολλημένο πάνω μου θα ζητήσει ξανά και δεν έχω σκοπό να το αρνηθώ.Για την ώρα δεν φαίνεται έτοιμος να σταματήσει.Χθες το μεσημέρι που τον έβαλα για ύπνο χωρίς στήθος (δεν θηλάζει πάντα μεσημέρι απλώς χθες μάλλον ήθελε) έκλαιγε με μαυρο δάκρυ και δεν ηρεμούσε. Επειδή έχουμε περάσει διάφορες αλλαγές στη ζωή μας τελευταία με μετακομίσεις,συγκατοικήσεις και γιαγιαδες στο παιχνίδι δεν σκοπεύω να του δημιουργήσω επιπρόσθετο στρες.Δεν του έχω πει ακόμη καν σιγά σιγά για την εγκυμοσύνη.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Εύχομαι σε όλες μια τελειωμηνη εγκυμοσύνη! Εγω μόλις προχθές έμαθα πως είμαι έγκυος και έχω ένα αγοράκι σχεδόν 20 μηνών που θηλαζει για να κοιμηθεί ακόμα . Μακάρι όλα να πανε καλα .

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εύχομαι σε όλες μια τελειωμηνη εγκυμοσύνη! Εγω μόλις προχθές έμαθα πως είμαι έγκυος και έχω ένα αγοράκι σχεδόν 20 μηνών που θηλαζει για να κοιμηθεί ακόμα . Μακάρι όλα να πανε καλα .

 

Με το καλό να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη!Αχ τι θα κάνουμε με αυτά τα αγόρια μας..!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα ήθελα παρά πολύ την συμβουλή σας και θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως την γνώμη της Αγλαΐας. Έχω ένα αγοράκι 13 μηνών που θηλάζει και έμαθα πριν λίγες ημέρες πως είμαι έγκυος. ο ενδοκρινολόγος μου θέλει α σταματήσω άμεσα τον θηλασμό για να πάρω χάπια glucophage. (στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ήμουν οριακή για διαβήτη κύησης). Μου είπε και εμένα για τις συσπάσεις που αυξάνουν τον κίνδυνο και όντως έχω κάποιες πιέσεις στην κοιλία. Αν και νομίζω ότι πιο πολύ "πονάει" η κοιλιά μου όταν σκέφτομαι την διακοπή του θηλασμού παρά όταν θηλάζω. Ο μικρός ενώ παλιά που ξεκίνησα δουλειά έτρωγε το γάλα μου με μπιμπερό, τώρα δεν θέλει ούτε να το βλέπει. Μπορεί να πίνει με καλαμάκι και με ποτήρι αλλά όταν πρόκειται για γάλα (οποιασδηποτε μάρκας κατσικίσιο, αγελαδινό, φρέσκο αλλά και το δικό μου) αρνείται να το δοκιμάσει.

Τι να κάνω? Να πιέσω τον αποθηλασμό και να τον αφήσω να κλάψει? Δεν το έχω κάνει ποτέ μέχρι τώρα....

Προβλιματίζομαι τοσο πολυ που δεν εχω ξεκινήσει να χαιρομαι για την νέα εγκυμοσυνη...

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα παρά πολύ την συμβουλή σας και θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως την γνώμη της Αγλαΐας. Έχω ένα αγοράκι 13 μηνών που θηλάζει και έμαθα πριν λίγες ημέρες πως είμαι έγκυος. ο ενδοκρινολόγος μου θέλει α σταματήσω άμεσα τον θηλασμό για να πάρω χάπια glucophage. (στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ήμουν οριακή για διαβήτη κύησης). Μου είπε και εμένα για τις συσπάσεις που αυξάνουν τον κίνδυνο και όντως έχω κάποιες πιέσεις στην κοιλία. Αν και νομίζω ότι πιο πολύ "πονάει" η κοιλιά μου όταν σκέφτομαι την διακοπή του θηλασμού παρά όταν θηλάζω. Ο μικρός ενώ παλιά που ξεκίνησα δουλειά έτρωγε το γάλα μου με μπιμπερό, τώρα δεν θέλει ούτε να το βλέπει. Μπορεί να πίνει με καλαμάκι και με ποτήρι αλλά όταν πρόκειται για γάλα (οποιασδηποτε μάρκας κατσικίσιο, αγελαδινό, φρέσκο αλλά και το δικό μου) αρνείται να το δοκιμάσει.

Τι να κάνω? Να πιέσω τον αποθηλασμό και να τον αφήσω να κλάψει? Δεν το έχω κάνει ποτέ μέχρι τώρα....

Προβλιματίζομαι τοσο πολυ που δεν εχω ξεκινήσει να χαιρομαι για την νέα εγκυμοσυνη...

 

Καλημέρα, καταρχήν με το καλό το μωράκι σου. Επειδή έκανα διαβήτη κύησης στην 1η εγκυμοσύνη & έκανα ινσουλίνη..είσαι σίγουρη ότι ο ενδοκρινολόγος ξέρει από διαβήτης κύησης?Το φάρμακο αυτό δεν είμαι σίγουρη ότι επιτρέπεται στην διάρκεια της εγκυμοσύνης & μου το είπαν διάφοροι ενδοκρινολόγοι.Γι'αυτό & ρυθμίζεται το σάκχαρο με διατροφή & δεν το δίνουν στις έγκυες..

Για το θέμα του θηλασμού αυτά που αισθάνεσαι είναι φυσιολογικά στην αρχή της εγκυμοσύνης. Δεν νομίζω πως έχουν σχέση με τον θηλασμό και δεν νομίζω ότι μπορεί να σου το επιβεβαιώσει και κανείς δηλ..ειδήμων ή μη. Για το θέμα το γάλακτος που δεν πίνει γιατί αγχώνεσαι? Αν δεν θέλει να πιει δεν θα πιει, ασβέστιο μπορεί να πάρει από άλλες πηγές. Εμένα ο μικρός μου άρχισε να ζητάει γάλα καμία βδομάδα αφού αποθήλασε μόνος του.

Για το θέμα του αποθηλασμού αν δεν είστε έτοιμοι τότε μάλλον απλώς θα στρεσαριστείτε & οι δυο. Αν δεν είσαι σίγουρη πισωγυρίσματα θα κάνουν την κατάσταση μάλλον χειρότερη.Το πιο πιθανό άλλωστε είναι ότι θα αποθηλάσει μόνος του κάποια στιγμή στην διάρκεια της εγκυμοσύνης. Και όπως έχω γράψει και παραπάνω σε αυτή την φάση & έως πολύ αργότερα δεν μπορούν να προκληθούν συσπάσεις από τον θηλασμό. Μπορώ να σου στείλω βιβλιογραφία για αυτό που σου λέω αν θέλεις.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,

Με το καλό το μωράκι σου και συντομα απο οτι βλέπω!

Ο ενδοκρινολόγος μου (ειναι και όνομα υποτίθεται) μου εδωσε και στην πρωτη εγκυμοσυνη glycophage, χαμηλη δόση (1 χαπι) μονο για το πρωτο τριμηνο. Μετα ολη η ρυθμιση έγινε με την διατροφή.

Οσο για τον θηλασμο αγχώθηκα γιατι μαλλον δεν ειμαι ουτε εγω ουτε ο μικρος ετοιμος αλλα θα ήθελα να ξεκινησει ο αποθηλασμος απο τωρα και σιγα σιγα χωρις δακρυα να προχωρήσουμε. Το πρόβλημα ειναι πως δεν ξερω πως να ξεκινήσω. Όμως δεν θέλω να καθυστερήσει πολυ γιατι νομίζω πως οταν θηλάζει το καινουριο μωράκι (όλα να πάνε καλα βεβαια) θα ζηλευει και θα θελει και αυτος. Ενω αν το εχει σταματησει απο τωρα ισως να μην τον πειράζει.

Εχεις δικιο πως αν δεν πιει γάλα δεν πειράζει εφόσον δεν θέλει. Οταν θελήσει θα πιει. Απλώς ολα μου φάνηκαν βουνο...μαλλον εχουν να κανουν και οι ορμόνες...:!:

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το παρεις εσυ αποφαση δεν θα παει κακα ο αποθηλασμος.. Ξεκινας κοβωντας τα ημερησια γευματα κ στο τελος τα βραδινα. Παντως ξερω μωρακια που αποθηλασαν λιγο πριν την γεννα κ δεν ζητησαν ξανα κ αλλα που αποθηλασαν καιρο πριν κ ζητησαν

Ειναι εντελως θεμα παιδιου..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια με υγεια σε ολους!

Ξεχασα να αναφέρω πως γυναικολόγος και ενδοκρινολόγος κρινουν οτι με το glucophage μειωνεται η πιθανοτητα αποβολης λογω πολυκυστικών οωθηκων που εχω.

Ειμαι σε απιστευτη συναισθηματικη φότριση γιατι θελω να προχωρησω σε σταδιακο αποθηλασμο ωστε να μην νιωσει ασχημα το παιδι, αλλα απο την αλλη θελω να σταματησω για να ξεκινησω το glucophage ωστε να μην εχω ακομη περισσοτερο το αγχος αποβολης.....

Ο μικρος δεν θελει ΚΑΝΕΝΑ γάλα με ΚΑΝΕΝΑ τροπο...Το βραδυ που ξυπνησε δυο φορες προσπαθησα να τον ηρεμισω με αγγαλιες και χαδια αλλά εκλαιγε πολυ και τελικα υπεκυψα. Σε 2 λεπτα στο στηθος κοιμοταν και εγω ενοιωθα ανεπαρκης που δεν μπορω να τηρησω αυτο που "πρεπει".

Λογικά ξεφέυγω απο το θέμα οπότε θα αλλάξω θεμα για να ειμαι σωστη.

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...