Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Αχ ετσι κι εγω τα σκεφτομαι...Παντως κι εμενα σε καποια φαση με το γαλα ειδικα τισ πρωτες βδομαδες της εγκυμοσυνης με ειχε ξετιναξει,θηλαζζε συνεχεια το βραδυ ειχα φρικαρει!Τωρα εχει ενα διαστημα που δεν θηλαζει παρα λιγο,δεν μου χει κανει θεμα οτι δεν βρισκει αρκετο γαλα ,ομως εγω δεν βλεπω να καταπινει πια μαλλον εχει λιγο γιατι το χω δει οταν το ζζουλαει και βγαινει αλλα πιο πολυ πιπιλα κανει το βραδυ.Παντως αυξησε το φαγητο πραγμα που μαλλον σημαινει οτι προσπαθει να αναπληρωσει το γαλατακι του.Εμεις που εχουμε και το θεμα της αλλεργιας δεν μπορουμε να του δωσουμε αλλο γαλα αλλα το πρωι τρωει παντα κορν φλεικς με γαλα αμυγδαλου και του αρεσει πολυ οποτε κι αυτο κατι ειναι!

Δεν ξερω ελπιζω οτι μεχρι να γεννησω καπως θα εχει ανεξαρτητοποιηθει ωστε να μην του λειψω ιδιαιτερα ειδικα τα βραδια προσευχομαι να αρχισει να κοιμαται σερι ωστε να μην γινει πολυ αισθητη η απουσια μου.Παντως αν με δει να παιρνω αγκαλια τον ανιψιο μου που ειναι 9 μηνων,βαζει τα κλαμματα,δεν βγαζει επιθετικοτητα αλλα κλαιει με παραπονο ο καημενος!Να δω τι θα γινει με το μωρακι μας,του λεω βεβαια ηδη οτι το χω στην κοιλιτσα και την χαιδευει και λεει η μαμα εχει δυο μωρακια ,αλλα δεν νομιζω οτι εχει συνειδητοποιησει ακομη τι πραγματικα προκειται να γινει...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

γάλα έχω?Οεό μόνο στο ένα στήθος τον ακούω να καταπίνει...

¨οσο δεν πόναγα στο πρώτο τρίμηνο τώρα νιώθω ενοχλήσεις...

Δοκίμασα να του δώσω γάλα φρέσκο πολλές εταιρίες τελικά είναι ζιζάκιας....

Για πέιτε τι κάνω?Εννοώ να αυξήσω φαγητό και να τον βάζω να πιπιλάει?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

γάλα έχω?Οεό μόνο στο ένα στήθος τον ακούω να καταπίνει...

¨οσο δεν πόναγα στο πρώτο τρίμηνο τώρα νιώθω ενοχλήσεις...

Δοκίμασα να του δώσω γάλα φρέσκο πολλές εταιρίες τελικά είναι ζιζάκιας....

Για πέιτε τι κάνω?Εννοώ να αυξήσω φαγητό και να τον βάζω να πιπιλάει?

 

Δε σου διαμαρτύρεται καθόλου, ούτε ξυπνάει τη νύχτα? Αν όχι, τότε εγώ δε θα ανησυχούσα, θα προσπαθούσα μόνο να του δώσω κανένα γιαουρτάκι για να παίρνει το ασβέστιο από εκεί. Και πάλι όμως, αφού καταπίνει απ το ένα, μπας και καλύπτεται ακόμα και δεν έχει μειωθεί τόσο πολύ το γάλα σου?

ενοχλήσεις μόνο? Μια χαρά είσαι! Εμένα μου τις είχε καταματώσει και δεν την άντεχα με τίποτα. Ευτυχώς τώρα πέρασε.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα,

ειμαι στην 10η εβδομαδα και συνεχιζω να θηλαζω την 2,5 ετων κορη μου.

Χθες το βραδυ ειχε πολυ ανησυχο υπνο, μαλλον δοντια, με ξετιναξε, και το πρωι ειχα λιγο αιμα. Πηγα στη γιατρο μου, ολα οκ, απλα μου ειπε να προσπαθησω να μειωσω λιγο τους θηλασμους για καμια βδομαδα. Καταφερα να την κοιμισω χωρις θηλασμο αλλα δεν ξερω τι θα κανω παλι αν ξυπνησει μεσα στη νυχτα.

καμια ιδεα?

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά θα σου έλεγα να αρχίζατε ρουτίνα ύπνου με παραμυθάκια κτλ...

εμέις τα ξεκινήσαμε δειλά δειλά στον 1,5 χρόνο όπου και τελικά έκοψε τα ξυπνήματα....

Πλέον 2 χρονών και μπαίνοντας στον έκτο μήνα θηλάζει πρωί βράδυ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα,

ειμαι στην 10η εβδομαδα και συνεχιζω να θηλαζω την 2,5 ετων κορη μου.

Χθες το βραδυ ειχε πολυ ανησυχο υπνο, μαλλον δοντια, με ξετιναξε, και το πρωι ειχα λιγο αιμα. Πηγα στη γιατρο μου, ολα οκ, απλα μου ειπε να προσπαθησω να μειωσω λιγο τους θηλασμους για καμια βδομαδα. Καταφερα να την κοιμισω χωρις θηλασμο αλλα δεν ξερω τι θα κανω παλι αν ξυπνησει μεσα στη νυχτα.

καμια ιδεα?

 

 

Χμμ.. κ εγω θήλαζα ενω ήμουν εγκυος κ σε καταλαβαινω. Βέβαια εγώ είχα κάνει νυχτερινό αποθηλασμό κ αυτο διευκόλυνε πολύ τα πραγματα. Μηπως θα σε βοηθούσε κ εσενα να μην θηλαζεις το βραδυ??Εγώ ετσι είχα κανει νυχτερινό αποθηλασμο

http://www.drjaygordon.com/development/ap/sleep.asp[/url]

 

Καλή συνέχεια!!

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Μάλλον το πάμε για ταντεμ γιατί η "μεγάλη" μου δε δείχνει διάθεση να αποθηλάσει σύντομα. Να σας ρωτήσω: Αυτό το βιβλιο, το "adventures in tandem nursing" πώς σας φάνηκε γενικά, όσες το διαβάσατε? Θυμάμαι μια κοπέλα είχε γράψει ότι δεν την ενθουσίασε αλλά δεν είχα καταλάβει αν δεν την είχε ενθουσιάσει το βιβλιο ή η ιδέα του tandem. Γενικά έχω πολλές απορίες πρακτικού περιεχομένου, όχι τόσο ψυχολογικού. θα ήθελα δηλαδή έναν ουσιαστικό οδηγό και όχι πχ (όπως διάβασα σε μια κριτική του amazon) τι να απαντήσω σε όποιον με κοιτάζει περίεργα που κάνω tandem. Εσάς σας χρησίμευσε? είμαι πολύ προβληματισμένη, δεν ξέρω στην πραγματικότητα αν θέλω να το κάνω...

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νανά και εμείς μαζί σας,.....

Ο Γιάννος συνεχίζει τρελά αλλά εγώ θέλω να βιώσω ταντεμ θηλασμό....

Σε έχασα δε μπαίνεις δίπλα στο καφέ μας.....πολλά φιλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειμαι στο πρωτο τριμηνο κ η παραγωγη μου εχει πειωθει δραματικα εξ αρχης...μη πω απο τη συληψη,οσο απιθανο κ ανα κουγεται.Αλλα τα υπολογισα κ 2 βδομαδες μετα μια μερα ξαφνικα δεν ακουγα γουλιτσες,ενω πριν επινε ακαταπαυστα απο το ενα,τελειωνε το αφηνε το αλλο ελεγε,προσφερα,επινεκ απο το αλλο κ οταν τελειωνε ζητουσε πιπιλα κ κοιμοτανε.Εδωκ τοσες πολλες μερες λοιπον ρουφαει...ρουφαει...ζητημα να ακουω 2-3 γουλιες μετα απο 10 προσπαθειες:( αλαλ το παλευει κ ζηταει ,αλλα καταλαβαινω οτι απογοητευεται κ μετα δυσανασχετει...ΣΤην αρχη νομιζα οτι ητανε φαση,γιατι περασα μεγαλο στρες κ το εριξα εκει,απλα μετα εμαθα κ για την αγκυμοσυνη μου κ σκφτομαι αυτο σαν λογο της μειωσης...

 

Αν μειωθηκε τοσο το γαλα μου,τοσο νωρις τι θα γινει στο 4ο κ μετα?Ειχα παρει κ fenugreek αλλα κανει να τα παρω?:roll:Εχω απογοητευτει πολυ με τον εαυτο μου κ γενικα ειμαι πολυ ευαλωτη στο θεμα αυτο...Ηθελα να θηλαζω παραλληλα και τα δυο να μη σταματησει ,αλλα τωρα φοβαμαι οτι μπορει κ να χαθει .Καμια ιδεα?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάρα μου σου ευχόμαστε μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!

Λοιπόν και εγώ είμαι έγκυος στον έκτο μήνα και θηλάζω τον 25 1/2 μηνών γιό μου πλέον πρωί βράδυ....

Κι εμένα στην αρχή είχε μειωθεί το γάλα ρουφούσε και άκουγα γκλουκ μετά από πολλές προσπάθειες....ακόμα αυτό γίνετε αλλά δε τον απασχολεί..Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να αρχίσεις να δίνεις στο παιδί τροφές με ασβέστιο γιαούρτι,παστελάκι κτλ και να το αφήνεις να είναι στο στήθος αφού θα ξέρεις πως ασβέστιο πήρε....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειμαι στο πρωτο τριμηνο κ η παραγωγη μου εχει πειωθει δραματικα εξ αρχης...μη πω απο τη συληψη,οσο απιθανο κ ανα κουγεται.Αλλα τα υπολογισα κ 2 βδομαδες μετα μια μερα ξαφνικα δεν ακουγα γουλιτσες,ενω πριν επινε ακαταπαυστα απο το ενα,τελειωνε το αφηνε το αλλο ελεγε,προσφερα,επινεκ απο το αλλο κ οταν τελειωνε ζητουσε πιπιλα κ κοιμοτανε.Εδωκ τοσες πολλες μερες λοιπον ρουφαει...ρουφαει...ζητημα να ακουω 2-3 γουλιες μετα απο 10 προσπαθειες:( αλαλ το παλευει κ ζηταει ,αλλα καταλαβαινω οτι απογοητευεται κ μετα δυσανασχετει...ΣΤην αρχη νομιζα οτι ητανε φαση,γιατι περασα μεγαλο στρες κ το εριξα εκει,απλα μετα εμαθα κ για την αγκυμοσυνη μου κ σκφτομαι αυτο σαν λογο της μειωσης...

 

Αν μειωθηκε τοσο το γαλα μου,τοσο νωρις τι θα γινει στο 4ο κ μετα?Ειχα παρει κ fenugreek αλλα κανει να τα παρω?:roll:Εχω απογοητευτει πολυ με τον εαυτο μου κ γενικα ειμαι πολυ ευαλωτη στο θεμα αυτο...Ηθελα να θηλαζω παραλληλα και τα δυο να μη σταματησει ,αλλα τωρα φοβαμαι οτι μπορει κ να χαθει .Καμια ιδεα?

 

 

Σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη!

Πόσο είναι το παιδάκι σου; Αν δεν είναι πολύ μικρό και τρώει στερεές μπορείς άνετα να το καλύψεις από ασβέστιο όπως σου είπε η Στέγια και να το αφήσεις να θηλάζει όσο θέλει είτε παίρνει γάλα είτε όχι. Κι εμένα από ένα σημείο και μετά είχε κοπεί το γάλα (δεν κατάλαβα πότε έγινε αυτό, το κατάλαβα στο τρίτο τρίμηνο, αλλά σίγουρα είχε κοπεί πολύ νωρίτερα γιατί τότε συνειδητοποίησα ότι δεν άκουγα γουλιές για πολλούς μήνες), αλλά η κόρη μου συνέχισε να θηλάζει ακάθεκτη και συνεχίζει και τώρα μαζί με την αδελφή της. Εμένα όμως ήταν μεγάλη, 3-3,5 ετών στην εκγυμοσύνη. Εξαρτάται από το παιδί αν θα επιμείνει να θηλάζει όταν δεν βρίσκει γάλα. Μερικά παιδιά χρειάζονται πάρα πολύ τον θηλασμό γενικότερα και όχι μόνο σαν τροφή, οπότε δεν σταματάνε ακόμα κι αν δεν βρίσκουν γάλα (στην κατηγορία αυτή ανήκει η κόρη μου), ενώ άλλα αν δεν βρίσκουν γάλα εύκολα εγκαταλείπουν το στήθος και αποθηλάζουν. Υπάρχει εδώ μαμά που ενώ το μεγάλο της παιδάκι είχε σταματήσει να θηλάζει για μήνες, μόλις της ήρθε το πρωτόγαλα στον 8ο ξανάρχισε να θηλάζει και μετά έκανε τάντεμ. Οπότε, συνεχίζεις να προσφέρεις, καλύπτεις το παιδί από ασβέστιο με στερεές τροφές (ή αν είναι βρέφος και με ξένο ίσως, ανάλογα την ηλικία και τις ανάγκες του) και αφήνεις το παιδί να αποφασίσει! Καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!Κοριτσι καλη λεφτερια κ σ εσενα:)Σοφουκα τι να πω....χαρα στο κουραγιο σου!!!!

 

ο μικρος ειναι 18 μηνων κ εγω ειμαι στο 2ο μαλλον μηνα,απο βδομαδα θα ξερω ακριβως.Δεν ειναι πολυ νωρις βρε κοριτσια για να εχει αλλατωθει τοσο πολυ?

 

Πριν καθε που ξυπνουσε η ηθελε υπνο,θηλαζε απο το ενα,μολις τελειωνε το αφηνε,ζητουσε το αλλο,και μολις τελειωνε και με το αλλο-οπου ακουγα να καταπινει ακαταπαυστα-ζητουσε πιπιλακ γυριζε πλευρο κ κοιμοταν,μας επερνε τεταρτο δηλαδη.Τωρα ρουφαει,ρουφαει τιποτα.....μπορει να κατσει κ μια ωρα κ δε κοιμαται κ εγω ποναω πολυ-δε με πειραζει,απλα δε θελω να αποθηλασει-το καταλαβαινω βασανιζεται.

 

Να του δινω ξενο πριν κοιμηθει καθε μερα κλασσικα με κορν φλειξ γιατι μπουκαλι δε περνει?

 

Το βρασυ μιση ωρα πριν κοιμηθει θα φαει ενα πιατο τραχανα,για να καταλαβετε,η οτι αλλο φαγητο,και θα θηλαζε κ 15 λεπτα σερι.

 

Ξερετε αν κανει να παρω κανενα συμπληρωμα τριγωνελας να αυξησω τη παραγωγη η δε κανει?Φρεσκο τρωει καμια φορα,με κορν φλειξ αλλα λιγο.Τρωει κανονικα απο 8μηνων τα παντα και παρα πολυ αλλα ο θηλασμος ειναι θηλασμος....γι αυτον.Απο οσο προλαβα να διαβασω σε ολο το θεμα καμια δεν εχει παρει κ οι περισσοτεροι αποθηλαζουνε.Εγω θελω να κανω κ ταντεμ,θα το ηθελα παρα πολυ...αλλα δε θελω να στερω πραγματα απο το παιδι.Γενικα τρεφεται παρα πολυ υγιεινα κ τρωει πηγες ολων των βιταμινων καθ ολη τη διαρκεια της ημερας απο πολυ νωρις...και ταχινι τρωει σχεδον καθε μερα και απ ολα...

 

Μου εχουνε πεσει ολα μαζι κι εχω σαστησει...δε θελω να αποθηλασω...η ιδεα με μελανχωλει...τουλαχιστον οχι τοσο αποτομα

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Σνούφελ καλωσόρισες και καλή εγκυμοσύνη!! Κι εμένα τελικά το γάλα μου είχε μειωθεί από πολύ νωρίς και το συνειδητοποίησα πολύ αργότερα. από τις μέρες που περίμενα να αδιαθετήσω η μικρή είχε κολλήσει πάνω μου και θήλαζε ασταμάτητα, προφανώς γιατί δεν έβρισκε γάλα. πάντως παρ όλο που υπέφερα με τις θηλές μου στην αρχή και γενικότερα ήθελα να αποθηλάσω (και τώρα δεν είμαι σίγουρη ακόμα τι θέλω να κάνω), και παρ όλο που από νωρίς το γάλα μου είχε κοπεί τελείως (σίγουρα πριν τον 4ο μήνα), η μικρή αρκείται ακόμα στο να πιπιλάει. πίνει απ το μπιμπερό και μετά πιάνει στήθος και πιπιλάει, και αντίστροφα. σίγουρα είναι και θέμα παιδιού, αλλά το γεγονός και μόνο ότι σου μειώθηκε το γάλα μη σε ανησυχεί ως λόγο αποθηλασμού. Ό,τι σου είπαν και οι κοπέλες παραπάνω δηλαδή! Άντε, πολύ χαίρομαι, να πληθαίνουμε!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σνούφελ, αφού το παιδάκι είναι αρκετά μεγάλο και τρώει στερεές ικανοποιητικά, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το αν έχεις γάλα ή όχι. Πρόσφερε τροφές με ασβέστιο (ταχίνι, πράσινα λαχανικά, γιαούρτι κλπ) και αν τρώει τέτοιες τροφές, ούτε το αγελαδινό γάλα δεν είναι απαράιτητο. Μπορείς βέβαια να δίνεις έτσι όπως λες, με κορν φλέικς, αλλά ακόμα κι αν δεν θέλει να πίνει κάθε μέρα, μην ανησυχείς!

Για το αν θα αποθηλάσετε ή όχι, αυτό αν εσύ δεν σταματήσεις να προσφέρεις όποτε ζητάει θα το αποφασίσει το παιδί. Προς ο παρόν, εφόσον κάθεται και πιπιλάει και έχει αυξήσει και την ώρα που κάθεται, μάλλον δεν είναι έτοιμος να παραιτηθεί, παρόλο που δεν βρίσκει γάλα. Έτσι έκανε και η δικιά μου. Οπότε, αν εσύ αντέχεις την ενόχληση και τον πόνο, συνεχίζεις να ανταποκρίνεσαι στο παιδί. Αν βλέπεις ότι τραβάει πάρα πολύ το πιπίλισμα και σε εξουθενώνει-νευριάζει (είναι πολύ ενοχλητικό στην εγκυμοσύνη), μπορείς να του αποσπάς την προσοχή, να μετράς και ό,τι άλλο τον κάνει να σταματάει νωρίτερα).

Για την τριγωνέλλα που λες, δεν θα έπαιρνα στην εγκυμοσύνη χωρίς ιατρική συμβουλή (από κάποιον γιατρό που γνωρίζει τα γυναικολογικά και τον θηλασμό), είναι πιθανό ακόμα και να πάρεις να μην αυξηθεί το γάλα. Θα έλεγα να μην πειραματιστείς ή να πάρεις μια υπεύθυνη γνώμη στο θέμα αυτό.

Μετά από την εμπειρία από τη δική μου κόρη είμαι σίγουρη ότι αν το παιδί δεν είναι έτοιμο ψυχολογικά να αποθηλάσει και η μαμά δεν το αποθαρρύνει να θηλάσει, θα συνεχίσει να θηλάζει είτε υπάρχει γάλα είτε όχι. Αν πάλι είναι έτοιμο για αποθηλασμό και ο θηλασμός γι' αυτό είναι περισσότερο τροφή παρά επαφή, τότε λογικά θα αποθηλάσει, αφού δεν θα βρίσκει γάλα και θα έχει την επαφή με τη μαμά με άλλους τρόπους πέραν του θηλασμού καθώς θα είναι έτοιμο για να περάσει σε αυτό το στάδιο.

Οπότε, χαλάρωσε, άφησε το παιδί να σε καθοδηγήσει, είναι καλυμένο διατροφικά, οπότε δεν του στερείς κάτι στο θέμα διατροφής, ψυχολογικά είναι στο χέρι και των δύο σας, αν το παιδί θέλει την επαφή του θηλασμού κι εσύ αντέχεις παρόλες τις ενοχλήσεις της εγκυμοσύνης συνεχίζετε.

Αν το παιδί θέλει τον θηλασμό κι εσύ δεν αντέχεις, μειώνεις ή διακόπτεις σιγά σιγά και ήπια όσο γίνεται.

Αν εσύ θέλεις και αντέχεις, αλλά το παιδί δεν έχει ανάγκη ή δεν βρίσκει νόημα να θηλάζει εφόσον δεν υπάρχει και γάλα, τότε εσύ αποδέχεσαι την επιθυμία του παιδιού σου και δέχεσαι ότι πέρασε σε άλλο αναπτυξιακό στάδιο. Εύχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω εχω τον μικρο που δεν εχει αφησει το στηθος αλλα δεν ξερω βρε κοριτσια τι τρωει και αν βγαινει γαλα καθολου...Δεν ακουω πια να καταπινει και εχω απορια τωρα εχει πρωτογαλα και ρουφαει μερικες γουλιες η οχι???:confused:Παντως δεν το κανει για φαγητο το ξερω ειναι για την επαφη...Τωρα ομως εχω αγχωθει γιατι επειδη παμε για εγχειρηση κρεατακια συντομα δεν ξερω πως θα το κρατησω το παιδι νηστικο απο καποια ωρα και μετα και ιδιως κατα τη διαρκεια της νυχτας που θελει να πιπιλισει (αν βγαζω εστω και λιγο κανει που θα παρει ναρκωση το πρωι?φοβαμαι...)Πως θα του πω οχι δεν ξερω εφοσον ποτε δεν του εβαλα περιορισμο στο θηλασμο...Να σημειωσετε οτι ειναι και αλλεργικος σε γαλακτοκομικα αυγο και σογια κι εγω αντιστοιχα κανω αποχη 2 χρονια και τωρα ακομη δεν μπορω να φαω γιατι δεν ειμαι σιγουρη εαν περναει κατι στο γαλα μου εστω και απο αυτες τις σταγονες...Γαλα αλλο του δινω μονο αμυγδαλου που φτιαχνω εγω το οποιο κιολας μονο με λιγα κορν φλεικς το τρωει και μικρη ποσοτητα...Γιαουρτια κτλ δε κανει οποτε...

Παντως ενοχληση οταν ρουφαει ωρες ωρες νιωθω κι εγω και πολλες φορες εκνευρισμο τη νυχτα μονο γιατι ποναω κι εχω κουραστει με το ξενυχτι αλλα κανω υπομονη γιατι ξυπναει απο την ενοχληση που εχει στη μυτουλα του με τα κρεατακια...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη η περίπτωσή σας....μόνο που το σκέφτομαι τρέμω...πάντως εγώ, χωρίς βέβαια να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, θα την άφηνα να πιπιλήσει το βράδυ, εφ όσον δεν ακούω να καταπίνει. εγώ πάντως 28η εβδομάδα και δεν πιστεύω ότι έχω τίποτα, είμαι σίγουρη ότι δεν καταπίνει καθόλου. πότε την κάνετε την εγχείρηση? Όλα καλά να πάνε σας εύχομαι.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

nana μου το καταλαβα αμεσα!Το προηγουμενο βραδυ ακουγα γουλιες μεγαλες,κλασσικα,σαν να πινει νερο με καλαμακι και την αλλη...το απολυτο τιποτα!Μαχαιρι!!!!:roll:

 

ΑΥτες τις μερες μου φαινεται σα να εχει συμβιβαστει με τις 5 γουλιες που βγαζω (τοσες ακουω πια)με δυσκολια και πιο πολυ πιπιλαει.Απλα εχει εντονο εκνευρισμο τελευταια,ολο κλαιει με το τιποτα...αν του πω κατι τον περνει το παραπονο αμεσως και κλαιει:roll::roll::roll: δεν εχει θεμα με τιποτα...ουτε δοντια τα εχει ολα...ουτε τον μαλωνω αλλα αν του πω κατι με κοιταει με ενα θλιμενο βλεμμα,βαζει τα κλαματα με παραπονο....και δεν ηρεμει..κατευθειαν τον βαζω στο στηθος και θηλαζει κε ληγμους.Ποναει η ψυχη μου:cry:.Σα να διαισθανεται κατι...ξυπναει και το βραδυ και κλαιει και θηλαζει πε τις ωρες....

 

Sofuka δεν επιδιωκω τον αππθηλασμο και μαλλον ουτε ο μικρος θελει,αυτο καταλαβαινω προς το παρον,για το μελλον φοβαμαι....Απλα εχει γινει και υπερευαισθητος τελευταια,ολο παραπονο και ζηταει να θηλαζει με τις ωωωωρες.Δε με πειραζει καθολου!!!!!Δε του λεω οχι...μολις μου πει κατευθειαν αφηνω οτι κανω και του προσφερω.Αλλα τον βλεπω,δεν ειναι ηρεμος...δεν ητανε ετσι....κι αισθανομαι το οτι δεν εχω γαλα του φταιει,αλλα προτιμα απο το τιποτα,να βρισκεται εστω κ σα πιπιλα.Υποψην επερνε πιπιλα μονο βραδυ οταν τελειωνε το θηλασμο και τωρα τη θελει ολη μερα κ κλαιει αν τη παρεις ενω πριν τη πετουσε μονος του στο κρεβατι.

 

Ειναι τοσο μικρα να παρει..τοσο ευθραυστα...δε θελω να ανχωνεται και να στεναχωριεται καθολου.Αυτες τις μερες στεναχωριεμαι πολυ που τον βλεπω τοσο στη τσιτα κ ωρες ωρες κλαιω κρυφα.

 

Ο γυναικολογος μου ητανε ΚΑΘΕΤΟΣ να κοψω το θηλασμο για α μη κανω συσπασεις.Του εξηγησα οτι εφοσον δεν ειχα προβλημα ποτε με προωροτητα κ.λ.π. στις 41 γενησα κιολας παρ οτι δουλευα μεχρι τον 8ο και κουραζομουν παρα πολυ,αλλα καθετος...με θεωρει ξεροκεφαλη και ολοι εχουνε πεσει να με φανε και βαλεται ξανα η ψυχολογια μου χειροτερα απο το πρωτο καιρο :( ισως να παιζει κ αυτο το ρολο του στη μειωση μου,η ψυχολογικη πιεση.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!Μακαρι να θηλαζει μεχρι να γενησω ,να κανει υπομονη να πιει ξανα σε μεγαλες δοσεις!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Σνούφελ μήπως έχει αλλάξει κι εσένα κάπως η συμπεριφορά σου απέναντι στο παιδί? Κι εγώ την έβλεπα πολύ ανήσυχη και να με κοιτάζει με παράπονο, από τη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος και στην αρχή πίστευα ότι είχε διαίσθηση (!) αλλά μετά που τα σκεφτόμουν συμπέρανα ότι μάλλον έφταιγε το ότι προσπαθούσαμε με τον άντρα μου να τη μάθουμε και σε αγκαλίτσες με τον μπαμπά, όχι μόνο με τη μαμά (όσο να ναι, εγώ την είχα αγκαλιά ως τότε την περισσότερη ώρα, λόγω θηλασμού κυρίως) . πολλές φορές ζητούσε να την πάρω και την έπαιρνε ο μπαμπάς της κι εκείνη άρχισε να με κοιτάζει με παράπονο. Είχα τις υπνηλίες μου στην αρχή, όπου την έπαιρνε ο άντρας μου και την πήγαινε βόλτα ενώ εγώ κοιμόμουν στο σπίτι, το οποίο δεν γινόταν ποτέ ως τότε. Είχα και μια ανησυχία, με πονούσε και το στήθος πολύ και προσπαθούσα να αποφύγω θηλασμούς, όλα αυτά σίγουρα την επηρέασαν. δες λίγο πώς είναι η δική σου συμπεριφορά απέναντί του. Μπορεί να παίζει και η διαίσθηση, δεν ξέρω. Τις ανησυχίες μας πάντως σίγουρα πιστεύω ότι τις διαισθάνονται , οπότε αυτό και μόνο αρκεί νομίζω για να είναι αναστατωμένος.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω τον μικρο που δεν εχει αφησει το στηθος αλλα δεν ξερω βρε κοριτσια τι τρωει και αν βγαινει γαλα καθολου...Δεν ακουω πια να καταπινει και εχω απορια τωρα εχει πρωτογαλα και ρουφαει μερικες γουλιες η οχι???:confused:Παντως δεν το κανει για φαγητο το ξερω ειναι για την επαφη...Τωρα ομως εχω αγχωθει γιατι επειδη παμε για εγχειρηση κρεατακια συντομα δεν ξερω πως θα το κρατησω το παιδι νηστικο απο καποια ωρα και μετα και ιδιως κατα τη διαρκεια της νυχτας που θελει να πιπιλισει (αν βγαζω εστω και λιγο κανει που θα παρει ναρκωση το πρωι?φοβαμαι...)Πως θα του πω οχι δεν ξερω εφοσον ποτε δεν του εβαλα περιορισμο στο θηλασμο...Να σημειωσετε οτι ειναι και αλλεργικος σε γαλακτοκομικα αυγο και σογια κι εγω αντιστοιχα κανω αποχη 2 χρονια και τωρα ακομη δεν μπορω να φαω γιατι δεν ειμαι σιγουρη εαν περναει κατι στο γαλα μου εστω και απο αυτες τις σταγονες...Γαλα αλλο του δινω μονο αμυγδαλου που φτιαχνω εγω το οποιο κιολας μονο με λιγα κορν φλεικς το τρωει και μικρη ποσοτητα...Γιαουρτια κτλ δε κανει οποτε...

Παντως ενοχληση οταν ρουφαει ωρες ωρες νιωθω κι εγω και πολλες φορες εκνευρισμο τη νυχτα μονο γιατι ποναω κι εχω κουραστει με το ξενυχτι αλλα κανω υπομονη γιατι ξυπναει απο την ενοχληση που εχει στη μυτουλα του με τα κρεατακια...

 

Όταν το μωρό θηλάζει μπορεί να θηλάσει μέχρι και 3-4 ώρες πριν το χειρουργείο. Το αναφέρει και στα λινκ που βάζω παρακάτω, το είχα τσεκάρει κι εγώ με αναισθησιολόγους όταν έκανε η κόρη μου επέμβαση για χαλινό με ολική αναισθησία.

 

http://www.kellymom.com/health/illness/baby-surgery.html

 

http://www.llli.org/faq/anesthesia.html

 

Περαστικά σας, θα δεις μεγάλη διαφορά στον ύπνο του παιδιού μετά την επέμβαση αν κάνει άπνοιες και ξυπνάει απ' αυτό!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο μικρα να παρει..τοσο ευθραυστα...δε θελω να ανχωνεται και να στεναχωριεται καθολου.Αυτες τις μερες στεναχωριεμαι πολυ που τον βλεπω τοσο στη τσιτα κ ωρες ωρες κλαιω κρυφα.

 

Σνούφελ, δεν γίνεται να προστατεύουμε πάντα τα παιδιά μας, ακόμα κι όταν είναι πολύ μικρά για να μη στενοχωριούνται ποτέ. Δεν ξέρω αν δουλεύεις, αν τον έχεις αφήσει ποτέ σε παιδικό σταθμό ή γυναίκα, και πάλι θα βίωνες δύσκολη κατάσταση μέχρι να προσαρμοστεί, θα έκλαιγε κλπ, θα γυρνούσε κουρασμένος. Κάποια πράγματα δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε.

Συμφωνώ και με όσα σου γράφει η nana, κάνουν και οι ορμόνες σου πάρτυ τώρα, αγχώνεσαι κι εσύ, η δυσφορία στον θηλασμό λόγω του πόνου ή της ενόχλησης μπορεί να γίνεται άνετα αντιληπτή, όσο και να προσπαθείς να μην το δείχνεις. Όλα αυτά ίσως να κάνουν το παιδί πιο ευερέθιστο και να προσκολλάται περισσότερο πάνω σου και στον θηλασμό. Τα ίδια έκανε και η κόρη μου τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης, μετά επανήλθε κάπως στην προηγούμενη συμπεριφορά της και προς το τέλος ξανακόλλησε (καλά, δεν σου λέω τι έγινε τις πρώτες εβδομάδες μετά τον τοκετό:lol:)

Να μη στενοχωριέσαι για πράγματα που δεν είναι στο χέρι σου να ελέγξεις ή να αλλάξεις. Ο γιος σου είναι πολύ τυχερός που η μαμά του είναι τόσο ευασθητοποιημένη απέναντι στις αντιδράσεις και τα συναισθήματά του. Συνέχισε να έχεις τις κεραίες σου τεντωμένες, όμως μην πιέζεις υπερβολικά τον εαυτό σου. Σ' αυτή τη φάση χρειάζεσαι κι εσύ ηρεμία και ξεκούραση όσο γίνεται.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Sofuka...off topic πλέον αλλά θυμάμαι πόσο με είχες βοηθήσει ψυχολογικά εκείνη την εποχή...σαν κακό όνειρο το θυμάμαι εκείνο το πρώτο τρίμηνο..πώς άντεξα τους πόνους και τα ξενύχτια...να σαι καλά και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Σου χρωστάω.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφουκα σε ευχαριστω πολυ για τα λινκ πολυ χαρηκα θα μιλησωω με τον αναισθησιολογο την πεμπτη κ παρασκευη κανουμε χειρουργειο τελικα κ εχω αγχωθει αρκετα....ναι κοιμαται χαλια το παιδι εδω κ 2 μηνες κ απνοιες κ απο ολα μεσα στη νυχτα κανουμε βολτες με την κοιλια τουρλα τα χω παιξει αλλα τι να κανουμε...ελπιζω μετα το παιδακι μου να ανακουφιστει κ να κοιμαται καλα επιτελους...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

nana...:oops:

 

Ελίνα, όλα θα πάνε καλά! Εμένα είχε ο 2ος γιος μου κρεατάκια και αμυγδαλές. Έκανε επέμβαση 4 ετών. Μέχρι τότε ξύπναγε κάθε 2 ώρες, το πρώτο βράδυ μετά την επέμβαση ήταν η πρώτη νύχτα που κοιμήθηκε σερί και από τότε συνεχίζει έτσι!:D

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...