Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Και εμεις αρχισαμε με χωριστα στηθη αλλά το ενα πρηζοταν πιο πολύ απο το άλλο και του λέω να πιει και λιγο απο του νινι... Και με κοιτάει πονηρα και πινει ενω σταματαει ανα διαστηματα και μου λέει νινι και μου δειχνει το στηθος του....

Αυτο που μου κανει ομως περισσοτερο εντυπωση ειναι πως οταν του λέω φτάνει ασε λιγονα πιει και το νινι σταματαει αμεσως να θηλάζει χωρις να δειξει οτι ενοχληται.

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστώ βρε vera μου sorry σε ζάλισα αλλά σαν νέο - εγκυμονούσα αγελάδα κ εγώ έχω τις απορίες μου :lol:.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Πρηζομουν κι εγω στις αρχες και εβαζα τον μεγαλο να τα ξελαφρωνει. Καμμια φορα ζητουσε να πιει και απο το "γαλατακι" του μωρου και θυμωνε οταν ελεγα οχι, αλλα το δεχοταν. Αυτο που ξεπερασαμε ευτχυως ηταν το κολλημα του , πριν γεννηθει το μωρο, να πινει απο το ενα στηθος και να "γυρζει σταθμους" απο το αλλο......μου σπαγε τα νευρα και δεν μπορουσα να του το κοψω......με το που τα ξεχωρισα, εκεινο εγινε του μωρου και δεν επιτρεποταν πια να το πιανει.......το δεχθηκε πολυ γρηγορα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά υπερόχη στιγμή, δεν βλέπω την ώρα να έρθει και για μένα αλλά έχω ακόμα 8 μήνες μπροστά μου.

Κοριτσάκια είμαι καινούρια στο κλαμπ και επειδή δεν έχω κουράγιο να διαβάσω όλες τις προηγουμενες σελίδες που σίγουρα θα το έχετε συζητήσει , έχετε την καλοσύνη να μου λύσετε την εξής απορία: τώρα στην εγκυμοσύνη μειώνεται ή σταματάει το γάλα;

γιατί αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να του δίνω στο ποτήρι άλλο γάλα για να παίρνει το ασβέστιο εφόσον δεν βρίσκει στο στήθος. Μου κάνει εντύπωση γιατί από την ώρα που έμεινα έγκυος ο μικρός θηλάζει πάνω από ένα τέταρτο εκεί που έπινε στο 5λεπτο κ κοιμόταν .

Καλωσόρισες! Τα "μεγάλα" μας έχουν την ίδια ηλικία σχεδόν και τέτοιες συμπεριφορές τις έχω δει κι εγώ κατά καιρούς, οπότε μην αγχώνεσαι!

Μια καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι, και θα τα λέμε εδώ όποτε θες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλωσόρισες! Τα "μεγάλα" μας έχουν την ίδια ηλικία σχεδόν και τέτοιες συμπεριφορές τις έχω δει κι εγώ κατά καιρούς, οπότε μην αγχώνεσαι!

Μια καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι, και θα τα λέμε εδώ όποτε θες!

Σε ευχαριστώ πολυ κοριτσάκι μου, και εσύ με το καλό , μια τελειμόμηνη εγκυμοσύνη κ ενα γερό μωρό.:-P

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα με τον μικρο και δεν ξερω τι να κανω...

 

Ο μεγάλος μου ήταν πολυ ήσυχο μωρό μαμ κακα και νανι, δεν του έδωσα ποτε πιπιλα...

 

Τωρα ο μικρουλης ειναι πολύ πιο ζωηρος απο τον μεγάλο (απο τωρα...) απαιτητικος, και αγκαλιτσας :-D... Μερικες φορες αφου θηλάζει θελει το στηθος για πιπιλα αλλα αυτο εξακολουθει να εχει γαλα... και αυτος κλαιει...και ενταξει την ημερα ολα καλα...το βραδυ ομως κανα δυο φορες ξυπνησε τον μεγάλο :?. Σκεφτομουν τι θα μπορουσα να κανω, πιπιλα δεν θελω να δωσω αλλά πάλι μηπως αν του δινω για λιγο τον ηρεμησει λιγάκι, τουλαχιστον για το βράδυ... Εχει καμμια άλλη μανουλα παρομοια εμπειρια ή λυση?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ασπασια ο πρωτος μου επαιρνε πιπιλα στον υπνο απο νωρις, του την εμαθε η μητερα μου........ειχα κι εγω τα προβληματα που εχεις εσυ τωρα. Δεν μας δημιουργησε προβλημα με το θηλασμο, εκανα πολυ περιορισμενη χρηση (μονο υπνο και σε ταξιδι με αυτοκινητο λογω γκρινιας) και την εκοψε μονος στους 8 μηνες. Το θεμα ειναι οτι τη νυχτα θα του φευγει η πιπιλα και θα ξυπναει γι αυτο το λογο......εχε το υποψη σου.

 

Επισης δες αν θα ξυπναει για γευματα τη νυχτα, μηπως ξεγελιεται με την πιπιλα? Ο δικος μου παντως ξυπνουσε.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

Επισης δες αν θα ξυπναει για γευματα τη νυχτα, μηπως ξεγελιεται με την πιπιλα? Ο δικος μου παντως ξυπνουσε.

 

 

Ουτε τωρα δεν ξυπνάει... χτυπάει κατι 7ωρα ξεγυρισμένα!!!! Τουλάχιστον κοιμάμαι και εγω λιγάκι...:-D

 

Δεν ξερω φοβάμαι μηπως κολλήσει και δεν μπορω να την κοψω μετά, θα περιμένω λιγο να δω τι γινεται αν ηρεμησει και ο μεγάλος γιατι προς το παρον το ξύλο πάει συννεφο:evil: και πιστευω πως ειναι και αντιδραση του μικρου.

Προσπάθησα να αδιαφορησω, τιποτα

Τον μαλώνω, τίποτα

Δειχνω σταναχωρημένη, τιποτα

Του μιλάω στο ύψος του κλπ, τιποτα.

Δεν τον έχω δειρει ποτε (μεχρι στιγμης...) και απορω που εμαθε αυτος το ντα...

 

Και περισσοτερο με ανησυχει η υγεια του μικρου γιατι εφαγε κανα δυο μεσα στη μουρη και του κοβοταν η ανασα απο το κλαμα:cry:

Οτι και να κανω βρισκει τροπο και του την χωνει:cry:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σας διάβασα με πολύ προσοχή για να μη μου ξεφύγει η παραμικρή λεπτομέρεια!

 

Είμαι 23 εβδομάδων και έχω ένα κοριτσάκι 18 μηνών το οποίο και θηλάζω ακόμη. Δε είμαι καθόλου έτοιμη να αποθηλάσω όπως και κείνη...

Αμφιταλαντεύομαι στο τι θα κάνω τελικά....

 

Η μικρή πίνει πλέον πρωί μεσημέρι βράδυ.Το πρωί για ένα 10λεπτο το μεσημέρι πιπιλίζει για 3-4 λεπτά μέχρι να την πάρει ο ύπνος και το βράδυ κάθεται το λιγότερο 45 λεπτά στο στήθος για να κοιμηθεί.

Δε θέλω να της το στερήσω αλλά με φοβίζει πολύ το γεγονός οτι θα έρθει το νέο μπεμπάκι που εκ των πραγμάτων θα με χρειάζεται περισσότερο και γω θα πρέπει να νανουρίζω τη μεγάλη με 45λεπτο πιπίλισμα.

Ξεκίνησα να της προσφέρω (το βράδυ) το στήθος για ένα 15λεπτο και έπειτα να τη νανουρίζω με διάφορους τρόπους. Ακόμη είναι αρχή αλλά πιστεύω οτι κάπου θα με βγάλει.

 

Από την άλλη νιώθω ενοχικά απέναντί της γιατί κατά κάποιον τρόπο της το στερώ. Πολλές φορές κλαίει και με κάνει κουρέλι. Επιπλέον τελευταία υπάρχουν θηλασμόι (κυρίως το βράδυ) όπου φουντώνω , εκνευρίζομαι και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Ξέρω οτι είναι λογικό να συμβαίνει αλλά με στεναχωρεί πολύ.

 

Θέλω τα φώτα σας!

Εσείς πως αντιμετωπίσατε παρόμοιες καταστάσεις;

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεχρι να γεννησεις θα εχεις το χρονο να αλλαξεις μερικα πραγματα σιγα σιγα......θα την προετοιμαζεις κιολας για το νεο μωρακι, πως θα θελει φροντιδα και θα πινει κι αυτο γαλατακι. Κι ο δικος μου κοιμοταν ετσι καθε μεσημερι και βραδυ, αλλα με την γεννηση του νεου μωρου και την μετακομιση μας στο παιδικο (πηρα κουκετες γωνιακες, το πανω μερος σπιτακι) ενθουσιαστηκε πολυ με το νεο του κρεββατι και δεχθηκε να κοιμαται εκει...εγω κοιμαμαι στο κατω και το μωρο στη κουνια......η μεταβαση εγινε πολυ ομαλα.......ηταν δυσκολα τον πρωτο καιρο, αλλα ειμαστε πολυ καλα τωρα.....

 

Μην αγχωνεσαι θα γινουν ολα οπως θες, αρκει να το δουλεψεις λιγο!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γραφω εκ μερους μιας φιλης μου.

Το μωρο της ειναι 8 μηνων και εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα,θηλαζει αποκλειστικα απο τον 2ο μηνα νομιζω.

6 μηνων ξεκινησε τις στερρεες το μωρο τρωει ηδη 3 γευματα,250γρ φρουτοκρεμα,350 κρεατοχορτοσουπα και 150 γρ κρεμα κεχρι με δικο της γαλα.

Οι ποσοτητες μου φαινονται παρα πολλες και της ειχα πει να προσεξει μην αποθηλασει αθελα της.

Λοιπον τα τελευταια νεα εχουν ως εξης,της εχει μειωθει το γαλα και εχει καραγχωθει γιατι δεν θελει να αποθηλασει πριν το χρονο,ευτυχως εχει το συμφονυ στο σπιτι και κανει αντλησεις για να αυξησει την παραγωγη.

Σημερα ομως μου ειπε και κατι αλλο...οτι ειναι εγκυος....

Θετικο τεστ εγκυμοσυνης και χοριακη,στο γυναικολογο θα παει απο δευτερα.

Δεν θα σταματησει τις αντλησεις και εχει αυξησει και τους θηλασμους του μωρου,μηπως κινδυνευει το εμβρυο ετσι??

Γινεται επαναγαλακτισμος κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης??

Της ειπα θα ρωτησω εδω στο φορουμ και θα της πω,δεν ειμαι ουτε εγω γιατρος ουτε κι εσεις αλλα μια γνωμη ζηταει.

Της ειπα παντως πως ο γυναικολογος της το πιθανοτερο ειναι πως θα της πει να το κοψει.

Ανυσηχει για το μωρο γιατι ισως και τα υποαλλεργικα να μην ειναι καλα σε σχεση με το μητρικο γαλα.

Σας ευχαριστω για το χρονο σας!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα αυτο Μαρακι....ειναι πολυ μικρο το μωρο ακομα για να αποθηλασει, ειδικα αν εχει αλλεργιες. Εχει ιστορικο με αποβολες, προβληματα στην εγκυμοσυνη, συσπασεις?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βερα σημερα επικοινωνησε με την Πατσουρου το θηριο (ειμαστε Χανια),της ειπε να συνεχισει να θηλαζει το μωρο και αν προκυψει κατι θα ξαναμιλησουν :D.

 

Απο δευτερα θα παει και στο γυναικολογο,θα σας πω οταν μου πει τι της ειπε.

Σέυχαριστω Βερα για την απαντηση.

 

Παντως απ'οσο ξερω ειχε καποιες συσπασεις στην εγκυμοσυνη :roll:.

Ελπιζω να της πανε ολα καλα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βερα σημερα επικοινωνησε με την Πατσουρου το θηριο (ειμαστε Χανια),της ειπε να συνεχισει να θηλαζει το μωρο και αν προκυψει κατι θα ξαναμιλησουν :D.

 

Απο δευτερα θα παει και στο γυναικολογο,θα σας πω οταν μου πει τι της ειπε.

Σέυχαριστω Βερα για την απαντηση.

 

Παντως απ'οσο ξερω ειχε καποιες συσπασεις στην εγκυμοσυνη :roll:.

Ελπιζω να της πανε ολα καλα.

ΜΑΚΑΡΙ να πάνε άλλα καla στην φιλη σου

 

 

 

αληθει να μπορέσεις να μου πείσ πως επικοινώνησε με την πατσουρα?

 

 

και εγώ θα ήθελα να την ρωτήσω τόσα πολλά τώρα που ειμί έγκυες και θηλάζω και σε δυο μήνες θα γέννηση έχω τόσες απορίες μα τόσες πολλές

.....

Link to comment
Share on other sites

μαμαλευτερακι σε δυο μηνες γεννας? Περασε ο καιρος! Αληθεια τι παιδακι περιμενεις τωρα?

 

Αντε με το καλο!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

βερα

 

γενναω στισ 20 μπενω στον μηνα μου

 

 

 

Αγοράκι αχ ναι γεννώ και έχουν ξεκινήσει τα πρωτόγαλα ο μεγάλος έχει κατενθουσιαστεί πονώ όμως αρκετά μετά από λίγη ώρα θηλασμού και νιώθω τάσης φύγεις εκει που θηλάζω έχω τόση αγωνιά θα καταφέρω να θηλάσω και τον άλλο μου γιο με επιτυχία ?

.....

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡΙ να πάνε άλλα καla στην φιλη σου

 

 

 

αληθει να μπορέσεις να μου πείσ πως επικοινώνησε με την πατσουρα?

 

 

και εγώ θα ήθελα να την ρωτήσω τόσα πολλά τώρα που ειμί έγκυες και θηλάζω και σε δυο μήνες θα γέννηση έχω τόσες απορίες μα τόσες πολλές

 

 

 

Την πηρε τηλ στο ιατρειο και επειδη εκεινη την ωρα η Πατσουρου δεν μπορουσε να μιλησει γιατι ειχε δουλεια,αφησε η φιλη μου το τηλεφωνο της και την πηρε πισω η Πατσουρου!!!!!!!

Αυριο θα παρω τηλ την φιλη μου να μου δωσει το τηλ της Πατσουρου και θα στο στειλω με ΠΜ.

Καλη λευτερια με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου!:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την πηρε τηλ στο ιατρειο και επειδη εκεινη την ωρα η Πατσουρου δεν μπορουσε να μιλησει γιατι ειχε δουλεια,αφησε η φιλη μου το τηλεφωνο της και την πηρε πισω η Πατσουρου!!!!!!!

Αυριο θα παρω τηλ την φιλη μου να μου δωσει το τηλ της Πατσουρου και θα στο στειλω με ΠΜ.

Καλη λευτερια με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου!:D

Αχ ευχαριστώ πολύ αλήθεια θα το κάνεις αυτό για μένα ποπό δεν ήξερα ότι δέχεται τηλ νόμισα ότι μονό βιβλία έχει γράψει και μιλά σε συνεδρίες

.....

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι βρε μαμάδες που τα περάσατε. Τις τελευταίες εβδομάδες όταν θηλάζει η μικρή νιώθω να πονάνε οι θηλές σχεδόν όπως τον πρώτο καιρό, έχει γίνει ευαίσθητο το δέρμα λόγω εγκυμοσύνης άραγε ή είναι το γεγονός ότι γέμισε δόντια η μικρή;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι βρε μαμάδες που τα περάσατε. Τις τελευταίες εβδομάδες όταν θηλάζει η μικρή νιώθω να πονάνε οι θηλές σχεδόν όπως τον πρώτο καιρό, έχει γίνει ευαίσθητο το δέρμα λόγω εγκυμοσύνης άραγε ή είναι το γεγονός ότι γέμισε δόντια η μικρή;

 

Οχι, δεν παιζουν ρολο τα δοντια της μικρης σου, οι ορμονες μας ειναι που μας τα κανουν μανταρα!!... Υπομονη κοπελα μου και με κανενα πονο το νεο νινι που περιμενεις!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι βρε μαμάδες που τα περάσατε. Τις τελευταίες εβδομάδες όταν θηλάζει η μικρή νιώθω να πονάνε οι θηλές σχεδόν όπως τον πρώτο καιρό, έχει γίνει ευαίσθητο το δέρμα λόγω εγκυμοσύνης άραγε ή είναι το γεγονός ότι γέμισε δόντια η μικρή;

 

Ακριβως αυτο ηθελα να ρωτησω και εγω.

σαν τον πρωτο καιρο ειναι....

θα περασει, ε????

οταν γεννησουμε ή λιγο νωριτερα????

Link to comment
Share on other sites

Emena moy πονουσαν τον πρωτο καριο, μετα σταματησε. Βεβαια παρατηρησα οτι με τον καιρο ο μικρος ειχε χαλαση λιγο τον τροπο που θηλαζε (γινονται απροσεχτα οσο μεγαλωνουν) και οταν τον εμαθα να ανοιγει περισσοτερο το στομα - ωστε να μην ακουμπα στη θηλη - σταματησαν κι οι πονοι.....δλδ τον εμαθα να θηλαζει ξανα σωστα......να παιρνει ολη τη θηλαια αλω....για δειτε μηπως σας βοηθησει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...