Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Ε ναι....τωρα ειναι σημαντικο γι αυτον γιατι αισθανεται οτι εισαι ακομα δικια του, περα απο το γαλα που παιρνει ειναι η επαφη με τη μαμα του που τωρα μετραει πολυ περισσοτερο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

vera ευχαριστω πολυ!! Οχι, ευτυχως εγω δεν εχω θεμα με τις θηλες, τις πιανουνε καλα και οι 2!:D Απλα μεχρι να βολευτουμε παλευουμε λιγο αλλα τελικα τα καταφερνουμε! Ο μικρος, κλασικα, αμα πεινασει καθεται κανα 2ωρο στο στηθος, ο μεγαλος οποτε δεν εχει τι να κανει και με δει να θηλαζω τον μικρο ερχεται κι αυτος και παντα μα παντα θηλαζει πριν τον υπνο. Θηλαζει δλδ αρκετες φορες τη μερα. Αυτο με τα χωριστα στηθη δεν το ειχα σκεφτει ετσι (για τη ζηλια εννοω), καλο μου ακουγεται. Οχι οτι εχουμε τρελη αντιδραση αλλα αν μπορουμε να αποφυγουμε κι αυτο που εχουμε, καλο ειναι.

sonar, pax ευχαριστω πολυ και εσας, ο,τι επιθυμειτε κοριτσια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παλι η κορουλα μου τα εχει μοιρασει απο τωρα...το δεξι στηθος -που γενικα δεν το πολυηθελε, το εχει για τον μπεμπη και το αλλο για εκεινη-το θεμα ειναι αν θα θυμηθει να θηλασει ξανα, αφου εμεις λογω ιστορικου αποβολων, αποθηλασαμε στον τριτο μηνα της εγκυμοσυνης...θα της το προτεινω παντως, μπας και γλιτωσω εστω και λιγο ολο αυτο το ψυχοφθορο με τις εκρηξεις ζηλιας...παιρνω παντως κουραγιο και πιστη και απο εσας...να ειστε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

αληθεια τα εχει καταφερει καποια απο εσας ενω ειχε μεσολαβησει καποιο χρονικο διαστημα μεταξυ του αποθηλασμου και της γεννησης του νεου μωρου???η Πατσουρου λεει οτι τα πρωτοτοκα συχνα ξεχνουν τη θηλαστικη κινηση...

Link to comment
Share on other sites

Η Rosie ειπε οτι ο γιος της ξεχασε.....αποθηλασε καπου εκει 3-4ο μηνα και αρογτερα ξαναπροσπαθησε αλλα δεν καταφερε να θηλασει παλι....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα κι απο μενα...θηλαζω αποκλειστικα κι εγω τον μπεμπη μου απο την πρωτη μερα.σας θαυμαζω που καταφερνετε να θηλαζετε δυο παιδακια μαζι...ηθελα να ρωτησω την περιπτωση που το πρωτο θηλαζει αποκλειστικα απο το στηθος κ παει η μαμα να γεννησει το δευτερο μωρακι στο μαιευτηριο τι γινεται εκεινες τις μερες που λειπει?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα κι απο μενα...θηλαζω αποκλειστικα κι εγω τον μπεμπη μου απο την πρωτη μερα.σας θαυμαζω που καταφερνετε να θηλαζετε δυο παιδακια μαζι...ηθελα να ρωτησω την περιπτωση που το πρωτο θηλαζει αποκλειστικα απο το στηθος κ παει η μαμα να γεννησει το δευτερο μωρακι στο μαιευτηριο τι γινεται εκεινες τις μερες που λειπει?

 

καλησπερα ελινα μου ...

πρακτικα νομιζω ειναι πολυ σπανιο να γινει κατι τετοιο

αν παρουμε σαν δεδομενο οτι το αργοτερο μεχρι τον 7ο- 8ο μηνα , εχουν μπει τροφες στο προγραμμα του μωρου ...τοτε δεν μιλαμε για αποκλειστικο θηλασμο !(ημερολογιακα δεν θα εχει γεννηθει το δευτερο μωρο)

αν εννοεις αποκλειστικο θηλασμο το οτι δεν πινει ξενο γαλα , τοτε μια τραπεζα μητρικου γαλακτος θα σε σωσει .....

φιλικα μαρια

 

ΝΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ...!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ για τις ευχες!!!

 

Το tantem παει πολύ καλα!!!

 

Την πρωτη φορα ενιωσα απιστευτη αγαπη και για τα δυο μου παιδια και πολύ τυχερη που μπορουσα να τους δωσω κατι τοσο σημαντικο και με κοιτουσαν και τα δυο μεσα στα ματια...Εγω χαιδευα τον μεγάλο στο κεφάλι και εκεινος το μωρο...

Τη στιγμή ??????????????????????????????????????????????

Εύχομαι να την ζήσω σε δυο μήνες που γεννώ

.....

Link to comment
Share on other sites

αληθεια τα εχει καταφερει καποια απο εσας ενω ειχε μεσολαβησει καποιο χρονικο διαστημα μεταξυ του αποθηλασμου και της γεννησης του νεου μωρου???η Πατσουρου λεει οτι τα πρωτοτοκα συχνα ξεχνουν τη θηλαστικη κινηση...

 

Παρούσα! Περίπου δλδ., γιατί η μεγάλη μου ξανάρχισε όταν ήρθε το πρωτόγαλα, πριν γεννηθεί το μωρό. Είχαν μεσολαβήσει 3/4 μήνες. Κι εγώ νόμιζα ότι θα είχε ξεχάσει την τεχνική, μάλιστα μια φορά της το είχα προτείνει πριν έρθει το πρωτόγαλα και φαινόταν ότι το είχε ξεχάσει, αλλά μια μέρα στα τέλη του 7ου μήνα, εκεί που κάναμε αγκαλίτσα, έπιασε τη θηλά μια χαρά ... και ξαφνικά την ακούω να καταπίνει! Κάθισε μερικά λεπτά στο στήθος, και όταν το άφησε, η θηλή ήταν πασαλειμμένη με πρωτόγαλα. Χάρηκα πάρα πολύ και πήρα την απόφαση για τάντεμ. Τις επόμενες μέρες της το πρόσφερα με κάθε ευκαίρία και σε λίγες μέρες φερόταν σαν να μην είχαμε αποθηλάσει ποτέ.

 

 

ηθελα να ρωτησω την περιπτωση που το πρωτο θηλαζει αποκλειστικα απο το στηθος κ παει η μαμα να γεννησει το δευτερο μωρακι στο μαιευτηριο τι γινεται εκεινες τις μερες που λειπει?

 

Όπως έγραψε και η GEMAKOAL, σε τέτοια ηλικία θα μπορούν να περάσουν μερικές μέρες και χωρίς το στήθος.

Πάντως ανεξαρτήτως του αν θηλάζει το μεγαλύτερο παιδί ή όχι, θεωρώ σημαντικό το νοσοκομείο να έχει επισκεπτήριο φιλικό στα αδέρφια. Επίσης, αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας, μπορείς να επιστρέψεις πιο νωρίς στο σπίτι σου. Ξέρω ότι στη Βιοκλινική της Θεσσαλονίκης και σε μερικά δημόσια νοσοκομεία της επαρχίας πολλές μητέρες φεύγουν την επόμενη της γέννας.

Αν δεν κάνω λάθος, δυο κοπέλες στο φόρουμ που θηλάζουν τάντεμ γέννησαν στο σπίτι τους. Εγώ πήγα σε νοσοκομείο για να γεννήσω και επέστρεψα σπίτι την ίδια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά υπερόχη στιγμή, δεν βλέπω την ώρα να έρθει και για μένα αλλά έχω ακόμα 8 μήνες μπροστά μου.

Κοριτσάκια είμαι καινούρια στο κλαμπ και επειδή δεν έχω κουράγιο να διαβάσω όλες τις προηγουμενες σελίδες που σίγουρα θα το έχετε συζητήσει , έχετε την καλοσύνη να μου λύσετε την εξής απορία: τώρα στην εγκυμοσύνη μειώνεται ή σταματάει το γάλα;

γιατί αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να του δίνω στο ποτήρι άλλο γάλα για να παίρνει το ασβέστιο εφόσον δεν βρίσκει στο στήθος. Μου κάνει εντύπωση γιατί από την ώρα που έμεινα έγκυος ο μικρός θηλάζει πάνω από ένα τέταρτο εκεί που έπινε στο 5λεπτο κ κοιμόταν .

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, δυο κοπέλες στο φόρουμ που θηλάζουν τάντεμ γέννησαν στο σπίτι τους. Εγώ πήγα σε νοσοκομείο για να γεννήσω και επέστρεψα σπίτι την ίδια μέρα.

 

 

 

 

Τι γινεται ομως στην περιπτωση που η γεννα γινεται με καισαρικη??

Μπορεις να βγεις την ιδια ή την επομενη μερα??? :roll:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποσων μηνων εισαι τωρα? Ναι καποια στιγμη θα μειωθει το γαλα, μπορει και να σταματησει, μεχρι να ρθει το πρωτογαλα.......το μωρο ομως μπορει να συνεχισει να θηλαζει κι ας πιπιλαει απλα......ο δικος μου ετσι εκανε.

 

Καλο ειναι να διασφαλισεις ασβεστιο στη διατροφη του, ειτε με καποιο γαλα ειτε με αλλες τροφες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαρστώ vera μου, είμαι πολύ φρέσκια μόλις 6 εβδομάδων, όμως μου γεννήθηκε αυτή η απορία γιατί βλέπω τον μικρό που το παλεύει πολύ ώρα και με αρκετή δύναμη να ρουφήξει τελευταία κ εγώ στο στήθος μου δεν νιώθω αυτό που ένιωθα παλιά όταν έπινε κ ήθελα να ξέρω αυτό ακριβώς αν πρέπει να του παρέχω άλλη πηγή ασβεστίου . Τον θηλασμό έτσι κ αλλιώς δεν βλέπω να τον κόβει ... επιμένει πολύ ο μικρούλης μου :rolleyes:

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

ρωταω αν και ακομη δεν εχω βαλει προγραμμα για το δευτερο αλλα με ενδιαφερει πολυ γιατι ο μικρος μου ειναι και αλλεργικος στα γαλακτοκομικα(μαζι με πολλα αλλα:?κι εγω κανω αποχη στις περισσοτερες τροφες εδω και 6μιση μηνες)και δεν προκειται να πιει και πολυ γρηγορα φρεσκο γαλα,εχουμε καθυστερησει και τις στερεες (τρωει μονο φρουτα και καθολου λαχανικα και κρεας)και οπωσδηποτε αγχωνομαι λιγο στο πως θα ειναι τοτε τα πραγματα και τι γινεται οταν θα θελει να θηλασει αγκαλιτσα στη μαμα και η μαμα λειπει.γιατι για να δωσω υποαλλεργικα κτλ.δεν υπαρχει περιπτωση ουτε για αστειο.

Θα μου πειτε εως τοτε μπορει και να εχει περασει η αλλεργια αλλα εγω τα σκεφτομαι ολα ακομη και σε περιπτωση που ερθει πιο γρηγορα ενα δευτερο μωρακι...

Παντως ναι ειναι καλες λυσεις εαν μπορεις να βγεις γρηγοροτερα η αν μπορεις να αποθηκευσεις γαλα.

Θα θελα παρα πολυ να καταφερω να θηλασω και τα δυο μαζι...

αφηστε που θα πρεπει να προσεχω τη διατροφη μου και λογω της αλλεργιας του πρωτου αλλα και γιατι εχω πιθανοτητες να εχω και το δευτερο αλλεργικο...:?:???:Τι να κανουμε...:|

Ακομη μια ερωτηση...

Οταν ξαναμεινεις εγκυος εχεις κανονικα γαλα για να θηλαζει το πρωτο παιδακι?απλα καποια στιγμη προς το τελος της εγκυμοσυνης μετατρεπεται σε πρωτογαλα?καταλαβα καλα η λεω χαζομαρες?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται ομως στην περιπτωση που η γεννα γινεται με καισαρικη??

Μπορεις να βγεις την ιδια ή την επομενη μερα??? :roll:

 

Απ΄όσο ξέρω, όχι :( Απλά, όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις, κάνεις το καλύτερο που σου επιτρέπουν οι συνθήκες...

Link to comment
Share on other sites

Μετα το χρονο το στηθος δεν ειναι βαρυ οπως το ειχαμε συνηθισει...παραγει γαλα τη στιγμη που πινει το μωρο....οποτε δεν θα καταλαβεις ετσι αν εχεις γαλα η οχι...ουτε με θηλαστρο θα καταλαβεις........θα βλεπεις λιγο το στομα του, αν λερωνεται με γαλατακι, αν καταπινει.........ειναι σε φαση που μπορει να σου πει αν εχεις γαλα? Μιλαει καθολου? Καταλαβαινει να σου απαντησει? Ειναι νωρις παντως για να σου κοπει τοσο γρηγορα, νομιζω το νωριτερο που δηλωσε κοπελα οτι της κοπηκε ηταν στους 3 μηνες εγκυμοσυνης.

 

Εσυ φροντισε τη διατροφη του λιγο εμπλουτιζοντες τις πηγες ασβεστιου, δεν ειναι αναγκη να δωσεις γαλα (αληθεια δινεις φρεσκο πλεον?)

 

Ολα να σου πανε καλα!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ελινα το γαλα μετα απο καποιους μηνες (μπορει απο τον 3ο, μπορει αρκετα αργοτερα) θα μειωθει πολυ, ενδεχομενω και να κοπει.......πρεπει να τσεκαρεις τι πινει το παιδι γιατι θα πρεπει αν αναπληρωσεις καπως το ασβεστιο που θα χανει. Μετα τον 7ο ερχεται το πρωτογαλα....μπορει το παιδι να συνεχισει να πιπιλαει μεχρι να ρθει το πρωτογαλα μπορει και να αποθηλασει μονο του μεχρι τοτε.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται ομως στην περιπτωση που η γεννα γινεται με καισαρικη??

Μπορεις να βγεις την ιδια ή την επομενη μερα??? :roll:

 

Αποκλειεται να βγεις την αλλη μερα μετα απο καισαρικη......ειναι ολοκληρο χειρουργειο...εδω εχουν ορο μερικες μερες, παιρνουν αντιβιωση, καθετηρα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάει ακόμα το μικρούλη μου, αλλά όποτε τον ρωτάω πίνεις γαλά μου; μου γελάει :-P, δεν νομίζω πως καταλαβαίνει δεν μπορούμε να συννενοηθούμε ακόμα καλά σε όλα, αλλα ναι απο το στοματάκι του έχω δει γάλα, γενικά δεν νομίζω να μου έχει κοπεί νομίζω όμως πως έχει μειωθεί σημαντικά. Του παίρνω ενα γαλα κατσικίο bio κ του αρέσει πολύ.

 

Να ρωτήσω κ κάτι ακόμα. Τις τελευταίες μέρες εχει βγάλει στη πλάτη κ τα μπρατσάκια του κάτι σπιθουράκια μπορεί να είναι απο τίποτα ορμόνες της εγκυμοσύνης που περνάνε στο γάλα; παρόμοια σπιθουράκια είχα βγάλει εγώ στα μπρατσα μετα την πρώτη γέννα κ μου είχε πει ο γιατρός ότι ήταν ορμονικό γι αυτό το συνδυαζω έτσι. Σορυ αν η ερώτησή μου φαίνεται κουλη :oops:

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω......παντως δε παθαινει τιποτα.....κι εμεις που πινουμε γαλα αγελαδινο, ενα μεγαλο ποσοστο προερχεται απο εγκυμονουσες αγελαδες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα κι απο μενα...θηλαζω αποκλειστικα κι εγω τον μπεμπη μου απο την πρωτη μερα.σας θαυμαζω που καταφερνετε να θηλαζετε δυο παιδακια μαζι...ηθελα να ρωτησω την περιπτωση που το πρωτο θηλαζει αποκλειστικα απο το στηθος κ παει η μαμα να γεννησει το δευτερο μωρακι στο μαιευτηριο τι γινεται εκεινες τις μερες που λειπει?

 

Εμενα 20 μηνων επινε γαλα μονο απο εμενα (στηθος) δεν ειχε πιασει ποτέ μπουκάλι. Στο μαιευτηριο ηρθε και με ειδε και τις 3 μερες που έκατσα μεα το απογευμα αλλά δεν μου ζητησε να θηλάσει. Βεβαια ειχα ρωτησει αν θα μπορουσα να τον θηλάσω και εκεινον αν μου κατεβαινε το γαλα αντι να το βγαλω με θηλαστρο και μου ειπαν (προτοτυπο για το ΙΑΣΩ) οτι θα μου ανοιγαν ενα δωματιο για να τον θηλάσω :lol:. Τελικα ομως δεν χρειαστηκε. Οταν γυρισα στο σπιτι θηλασε ξανα κανονικά και λιγο πιο φανατικα μιας και ειχε γαλα πάλι η μαμα!!!!

 

Οταν ξαναμεινεις εγκυος εχεις κανονικα γαλα για να θηλαζει το πρωτο παιδακι?απλα καποια στιγμη προς το τελος της εγκυμοσυνης μετατρεπεται σε πρωτογαλα?καταλαβα καλα η λεω χαζομαρες?

 

Συνηθως μειωνετε αρκετα μετα τον 6ο μπορει και ν νιωθεις οτι κοπήκε, γυρω στον 8ο έρχεται το πρωτογαλα και πάλι.

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...