Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

κανεναν καλο γιατρο στο γαια που να ξερει απο θηλασμο??

ασχετο βεβαια αλλα ειχα αποφασισει να αποθηλασω και πριν την εγκυμοσυνη..δεν θελω να μπω στην διαδικασια κοριτσια.Ο θηλασμος με ειχε κουρασει τους τελευταιους μηνες και ειμαι πολυ περηφνη που θηλασα τοσο καιρο.ας κανω ενα διαλειμμα πριν το καινουργιο μωρακι(να πανε ολα καλα...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χριστίνα, το utrogestan πρωτίστως αντενδείκνυται στην εγκυμοσύνη (διάβασε τις οδηγίες που δίνει η ίδια η εταιρία για το φάρμακό της). Το λέω επειδή πολλοί γυναικολόγοι το προτείνουν χωρίς ενδοιασμούς και μάλιστα σε "συμβουλεύουν" να μην διαβάσεις και τις παρενέργειες :shock:

 

Συμφωνω....κι εμενα μου τα συστησε χωρις κανενα λογο, μονο και μονο λογω ηλικιας......

 

Και οταν του πα οτι δεν πρεπει να τα παρω (περα απο τις παρενεργειες στο μωρο) λογω του ιστορικου μου που κινδυνευα μονο τις ορμονικες μεταβολες λογω εγκυμοσυνης ποσο μαλλον αν θα επαιρνα κι αυτες τις ορμονες, με εγραψε κανονικα οποτε τον αγνοησα ΚΑΙ σε αυτο.....

 

Υπαρχει θεμα σχετικα με τα ουτροτζεσταν, παντως απο οτι ακουω στα κοριτσακια μπορει να προκαλεσει προβλημα τριχοφυιας και στα αγορια κανει ως παρενεργεια υποσπαδια....

 

Στην Ελλαδα τα συστηνουν λες και ειναι καραμελες.....καταλαβαινω να τα δωσουν σε γυναικα που εχει προβλημα αποβολων και αιμορραγιων αλλα οχι και σε οσες δεν εχουν....

 

 

 

Πως πατε ? Ολα καλα???

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εμείς επειδή έχουμε μετακομίσει σε άλλη πόλη, με αφορμή τα utrogestan, διάλεξα γυναικολόγο :D Ο πρώτος μου τα σύστησε επειδή πριν από τον γιο μου είχα μια αποβολή την 7 εβδομάδα και σ' αυτήν την εγκυμοσύνη είχα λίγο αίμα το πρώτο 2μηνο. Ο δεύτερος, με συμβούλεψε να μην τα πάρω, εξηγώντας μου ότι μερικές φορές καλύτερα να μην επεμβαίνουμε στη δουλειά της φύσης, ειδικά όταν μπορούν να υπάρξουν παρενέργειες. Αποφάσισα να κρατήσω τον 2ο και όντως μετά από μερικές μέρες σταμάτησε και το αιματάκι τελείως και όλα πάνε καλά προς το παρόν.

 

Λοιπόν, με μας τα πράγματα έχουν στρώσει αρκετά και έχω ηρεμήσει πολύ. Ο μικρός θηλάζει 3 φορές τη μέρα και τη νύχτα αν ξυπνήσει πια του δίνω λίγο νεράκι και ξανακοιμάται αμέσως! Καλύτερα δεν γίνεται! Εύχομαι μόνο να μην μου κόψει και τους ημερήσιους θηλασμούς, γιατί είναι μικρός ακόμη για να αποθηλάσει. Βλέποντας και κάνοντας όμως...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

ναι ειμαι εγκυος παλι!!Σ'ευχαριστω πολυ!

Ευχομαι κι εγω να πανε ολα καλα αυτη την φορα.

Πως παει το tandem?χαρα στο κουραγιο σου!!Σε θαυμαζω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να μαι κι εγω σαυτο το θεμα! Προσφατα εμαθα πως ειμαι εγκυος για την ακριβεια ειμαι ουσιαστικα στη δευτερη μερα καθυστερισης! 2 μερες πριν την περιοδο εκανα χοριακη και ηταν 38. Ειναι καπως χαμηλη και θα ξανακανω αυριο. Το θεμα ομως ειναι οτι παρολο που ειναι πολυ νωρις οταν θηλαζω εχω πονους στην κοιλια και γενικα με ενοχλει παρα πολυ το βαρος του παιδιου πανω μου. προσπαθω να βρω μια βολικη θεση για να μην ποναω και δυσκολευομαι!

Εσεις ποναγατε ετσι απο τοσο νωρις οταν θηλαζατε? Επισης υπαρχει περιπτωση να επηρεαζει την αναπτυξη της εγκυμοσυνης ο θηλασμος? Ο γιατρος μου λιγο προβληματιστηκε με τη χαμηλη χοριακη σε σχεση με το θηλασμο.

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ MARIAPAP82!!!ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΚΑΛΟΣΤΕΡΙΩΤΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ!!ΠΟΣΟ ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ?ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΧΕΙΛΑΡΗ Γ. ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΓΙΑΤΡΟ?ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ;)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ MARIAPAP82!!!ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΚΑΛΟΣΤΕΡΙΩΤΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ!!ΠΟΣΟ ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ?ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΧΕΙΛΑΡΗ Γ. ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΓΙΑΤΡΟ?ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ;)

 

Γεια σου ελενη! Ναι ο Γιωργος ειναι ο γιατρος μου! Πριν λιγο τον πηρα τηλεφωνο! Ο Χαρουλης ειναι 15 μηνων! Εσυ γεννησες?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ 26ΒΔΟΜΑΔΑ!!ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!!!ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ!ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΝΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ?ΕΓΩ ΤΟΝ ΞΕΡΩ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ!!ΑΠΛΩΣ ΩΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΑΣΦΑΛΗΣ!!ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ;)

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ 26ΒΔΟΜΑΔΑ!!ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!!!ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ!ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΝΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ;)

 

Α πολυ ωραια με το καλο να γεννησεις τοτε! Ναι με το γιωργο γεννησα! Ημουν απο τις δυσκολες περιπτωσεις και τα καταφερε πολυ καλα ειναι φοβερος! Το ιασω λιγο μου σπαει τα νευρα μακαρι να αλλαζε! Παρεπιπτοντως (σορρυ που βγηκαμε εκτος τοπικ) η τζενη εφυγε?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΟΧΙ!!Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΥΝΙΑΔΟ ΜΟΥ!!Η ΤΖΕΝΗ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΥΝΙΑΔΟ ΜΟΥ!ΤΟ 1987!!!!!ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ?ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΙΛ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ!!ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ?ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΦΗ!ΕΙΣΑΙΤΟΥ 82?ΚΙ ΕΓΩ!!;)

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω δεν έχει καμία σχέση η χοριακή με το θηλασμό.

 

Ο θηλασμός δεν επηρεάζει την εγκυμοσύνη εκτός αν είναι υψηλού κινδύνου. Γενικά, αν ο γιατρός επιτρέπει το σεξ, επιτρέπεται και ο θηλασμός.

 

Θήλασα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, και δυστυχώς κι εγώ πονούσα πολύ. Προσπάθησε να έχει όσο γίνεται πιό σωστή τοποθέτηση στο στήθος, να ανοίγει πολύ το στόμα, και να προσπαθείς όσο γίνεται να είσαι χαλαρή. Με βοηθούσε να την κοιτάω στα μάτια, και βλέπωντας πόσο απολαμβάνει το θηλασμό έκανα υπομονη.

 

Πολλές μητέρες πονάνε μόνο τις πρώτες βδομάδες. Εύχομαι να περάσει γρήγορα και για σένα.

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω δεν έχει καμία σχέση η χοριακή με το θηλασμό.

 

Ο θηλασμός δεν επηρεάζει την εγκυμοσύνη εκτός αν είναι υψηλού κινδύνου. Γενικά, αν ο γιατρός επιτρέπει το σεξ, επιτρέπεται και ο θηλασμός.

 

Θήλασα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, και δυστυχώς κι εγώ πονούσα πολύ. Προσπάθησε να έχει όσο γίνεται πιό σωστή τοποθέτηση στο στήθος, να ανοίγει πολύ το στόμα, και να προσπαθείς όσο γίνεται να είσαι χαλαρή. Με βοηθούσε να την κοιτάω στα μάτια, και βλέπωντας πόσο απολαμβάνει το θηλασμό έκανα υπομονη.

 

Πολλές μητέρες πονάνε μόνο τις πρώτες βδομάδες. Εύχομαι να περάσει γρήγορα και για σένα.

 

Με το καλό!

 

Μακαρι να μην επηρεαζει ο θηλασμος. Εμενα προς το παρον δεν με ποναει το στηθος η κοιλια με ποναει στη μητρα....

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μην επηρεαζει ο θηλασμος. Εμενα προς το παρον δεν με ποναει το στηθος η κοιλια με ποναει στη μητρα....

 

Ωχ σόρυ, διάβασα βιαστικά το μήνυμα σου, κλαίει ο μπέμπης, θα ξαναμπώ σε λίγο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες εδώ:

 

http://www.kellymom.com/nursingtwo/faq/01safety.html

 

Breastfeeding Contractions

 

Although uterine contractions are experienced during breastfeeding, they are a normal part of pregnancy. Similar contractions often occur during sexual intercourse, which many couples continue throughout pregnancy.

Link to comment
Share on other sites

mariapap82 κι εγω οταν εμεινα εγκυος στο 2ο ειχα ενοχλησεις, ενιωθα ενα βαρος στην κοιλια χαμηλα, ετσι καταλαβα σχεδον αμεσως οτι ειχα μεινει εγκυος. Στον πρωτο υπερηχο που εκανα οταν το μωρο κουνηθηκε το καταλαβα και το ειπα στον γιατρο ο οποιος και κουφαθηκε!! Ελπιζω να ειναι κατι τετοιο και οχι κατι σοβαρο. Οσο για τον θηλασμο, ο δικος μου γιατρος δεν μου το απαγορεψε ποτε, ακομα και οταν ειχα λιγες κηλιδες αιμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω λογω αυτων των ενοχλησεων το καταλαβα αμεσως πριν την καθυστεριση! καλα ποτε εκανες πρωτο υπερηχο? Φοβερο να το νιωθεις απο τοσο νωρις μου χει λειψει αυτη η αισθηση οτι κατι κουνιεται στην κοιλια μου :) Μακαρι να μην εχω συσπασεις ή τιποτα τετοιο σημερα θα ξανακανω χοριακη γιατι ειπαμε το καταλαβα νωρις και η πρωτη χοριακη ήταν μολις 38...

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω δυο μερες που εχω πολυ ζαλαδα ,για ωρες !!

νιωθω κατι ενοχλησεις ......λετα να ?

περιμενω περιοδο σε 4 μερες .

 

μπορει.....γιατι οχι εγω 4 μερες πριν την περιοδο εκανα clear blue και βγηκε αχνο θετικο...

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

αντε να χαρω ,2 μηνεσ το προσπαθουμε .

πιστευω οτι λογο θηλασμου νιωθουμε καλυτερα την αλλαγη στις ορμονες μας και το καταλαβαινουμε γρηγοροτερα .

ξεχασα να γραψω οτι εχω και κομαρες στα ποδια .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Να μαι κι εγω σαυτο το θεμα! Προσφατα εμαθα πως ειμαι εγκυος για την ακριβεια ειμαι ουσιαστικα στη δευτερη μερα καθυστερισης! 2 μερες πριν την περιοδο εκανα χοριακη και ηταν 38. Ειναι καπως χαμηλη και θα ξανακανω αυριο. Το θεμα ομως ειναι οτι παρολο που ειναι πολυ νωρις οταν θηλαζω εχω πονους στην κοιλια και γενικα με ενοχλει παρα πολυ το βαρος του παιδιου πανω μου. προσπαθω να βρω μια βολικη θεση για να μην ποναω και δυσκολευομαι!

Εσεις ποναγατε ετσι απο τοσο νωρις οταν θηλαζατε? Επισης υπαρχει περιπτωση να επηρεαζει την αναπτυξη της εγκυμοσυνης ο θηλασμος? Ο γιατρος μου λιγο προβληματιστηκε με τη χαμηλη χοριακη σε σχεση με το θηλασμο.

Καταρχήν συγχαρητήρια για την νέα εγκυμοσύνη! Εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά.

 

Απ' όσα έχω διαβάσει, ο θηλασμός δεν επηρεάζει την ανάπτυξη του εμβρύου, ούτε η εγκυμοσύνη επηρεάζει την ποιότητα του γάλακτος.

Εγώ είχα μία αποβολή πριν μείνω έγκυος στον Νικόλα, αλλά αποφάσισα τώρα να μην αποθηλάσω στην νέα εγκυμοσύνη. Μάλιστα, στις αρχές είχα καθημερινά λίγες σταγόνες αίμα, ο μικρός θήλαζε μέρα-νύχτα και έτυχε ν' αρρωστήσει κιόλας, οπότε θήλαζε και ασταμάτητα για αρκετές μέρες (αν δεις παραπάνω σε παραπάνω ποστ μου, ήμουν έτοιμη να πηδήξω απ' το μπαλκόνι:?). Τελικά, ούτε utrogestan πήρα, ούτε τον θηλασμό έκοψα, σηκώνω τον μικρό καθημερινά και πολλές φορές (είναι 12 κιλά τώρα), δεν κοιμόμουν καλά... και γενικά δεν πρόσεχα σε τίποτα. Προς το παρόν όμως όλα πάνε μια χαρά και το μωρό αναπτύσσεται κανονικότατα και ελπίζω πάντα για το καλύτερο μέχρι το τέλος! Επίσης, τους πόνους που αναφέρεις τους είχα και στις 2 εγκυμοσύνες μου και οι 2 γιατροί (έχω διαφορετικό τώρα) μου είπαν ότι οφείλεται στην ανάπτυξη της μήτρας.

 

Σου εύχομαι και πάλι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω λογω αυτων των ενοχλησεων το καταλαβα αμεσως πριν την καθυστεριση! καλα ποτε εκανες πρωτο υπερηχο? Φοβερο να το νιωθεις απο τοσο νωρις μου χει λειψει αυτη η αισθηση οτι κατι κουνιεται στην κοιλια μου :) Μακαρι να μην εχω συσπασεις ή τιποτα τετοιο σημερα θα ξανακανω χοριακη γιατι ειπαμε το καταλαβα νωρις και η πρωτη χοριακη ήταν μολις 38...

 

Εκανα λαθος...:oops: Ηταν ο 2ος υπερηχος, τον εκανα την 6η εβδομαδα λογω των κηλιδων που ειχα. Σου λεω ειλικρινα ο γιατρος κουφαθηκε! Να πω την αληθεια και μενα αν μου το λεγανε ισως να μην το πιστευα! Γενικα στη 2η εγκυμοσυνη ολα τα ενιωθα πιο εντονα. Μια φορα φωναξα στον μικρο μου δυνατα και ενιωσα μεσα μου τα παντα να τρανταζονται, να χοροπηδανε! Δεν ξερω γιατι, αν τα οργανα ειχαν ξεκινησει να κανουν χωρο για τη μητρα ή αν ηταν η ιδεα μου ή κατι αλλο.

Παντως σου ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις κι εσυ, οπως κι εσυ AFRODITH, απο ενα γερο νινι!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια για την νέα εγκυμοσύνη! Εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά.

 

Απ' όσα έχω διαβάσει, ο θηλασμός δεν επηρεάζει την ανάπτυξη του εμβρύου, ούτε η εγκυμοσύνη επηρεάζει την ποιότητα του γάλακτος.

Εγώ είχα μία αποβολή πριν μείνω έγκυος στον Νικόλα, αλλά αποφάσισα τώρα να μην αποθηλάσω στην νέα εγκυμοσύνη. Μάλιστα, στις αρχές είχα καθημερινά λίγες σταγόνες αίμα, ο μικρός θήλαζε μέρα-νύχτα και έτυχε ν' αρρωστήσει κιόλας, οπότε θήλαζε και ασταμάτητα για αρκετές μέρες (αν δεις παραπάνω σε παραπάνω ποστ μου, ήμουν έτοιμη να πηδήξω απ' το μπαλκόνι:?). Τελικά, ούτε utrogestan πήρα, ούτε τον θηλασμό έκοψα, σηκώνω τον μικρό καθημερινά και πολλές φορές (είναι 12 κιλά τώρα), δεν κοιμόμουν καλά... και γενικά δεν πρόσεχα σε τίποτα. Προς το παρόν όμως όλα πάνε μια χαρά και το μωρό αναπτύσσεται κανονικότατα και ελπίζω πάντα για το καλύτερο μέχρι το τέλος! Επίσης, τους πόνους που αναφέρεις τους είχα και στις 2 εγκυμοσύνες μου και οι 2 γιατροί (έχω διαφορετικό τώρα) μου είπαν ότι οφείλεται στην ανάπτυξη της μήτρας.

 

Σου εύχομαι και πάλι τα καλύτερα!

 

Σευχαριστω! Η χοριακη ηταν πολυ καλη 606! Και ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα αλλα μου ειπε οτι θα κοπει μονο του το γαλα μετα τον 3ο μηνα! Τι να πω! Αυτα τα πονακια που λες δεν τα ειχε τοσο νωρις στην πρωτη εγκυμοσυνη γενικα εχω πολυ εντονα συμπτωματα αυτη τη φορα απο πολυ νωρις ισως γιατι η εγκυμοσυνη με βρισκει κουρασμενη!

Ευχομαι να τελειωσαν τα δυσκολα για σενα και να εχεις εναν ευκολο τοκετο και ενα υγιεστατο μωρακι!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...